Lonen namen voorsprong op welvaart, stijging sinds 1954 is twintig percent Uitgaan in Haarlem „Loonbeleid kan niet geheel worden vrijgelaten GOTISCH BANKSTEL 570. O Overheid en bedrijfsleven moeten verantwoordelijkheid welvaart delen rHoe is het ontstaan?^ De Leeuwen Vijftig jaar geleden f Van dag tot dag j Voorzitter Centraal Sociaal Werkgevers Verbond: /i taJ.HScho ProfBrouwers op reclamecongres: J VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 Voor herfst en winter heerlijke warme jacks truien lange broeken regenkleding Goederenwagens ontspoorc Economische expansie zet zich afnemend voort Tel. 11491 Geleidelijke inflatie heeft men weinig in de hand Afwijzing overheidsbemoeienis Geleidelijke inflatie Boerderij door bliksem getroffen Dit woord: RAKKER Uit Haarlems Dagblad van 5 oktober 1906 In elke hoogconjunctuur ontstaan gelei delijk, maar plotseling manifest, tendensen naar een inflatie. Ook in de hoogconjunc tuur waarin ons-land zich thans bevindt. Weliswaar kan men nog dagelijks lezen en horen over de industriële hausse, de stij gende welvaart, de meer dan volledige werkgelegenheid en het stijgend binnen lands verbruik, maar er wordt ook steeds veelvuldiger gewaarschuwd. Enkele verschijnselen hiervan zijn de volgende. De ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksge zondheid hebben de SER advies gevraagd over de noodzaak en mogelijkheid van een beperking der bestedingen; de bewindslie den vragen zich namelijk af of de huidige verhouding van middelen en bestedingen wel juist kan worden geacht. De deviezen voorraad is gedaald tot onder het miljard en bedraagt nu 984 miljoen gulden. De president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft onlangs gepleit voor een strenge fiscale en monetaire politiek; zo'n politiek is zelden populair zei hij bij degenen, die weigeren de gevaren te zien welke de stabiliteit van een economie be dreigen indien de inflatoire tendensen niet worden beteugeld. Tenslotte, gisteren heeft professor G. Brouwers, secreta ris-generaal van het ministerie van Econo mische Zaken, op het negentiende reclame congres in weliswaar milde bewoordingen harde noten gekraakt. Hij heeft het be drijfsleven ronduit gewaarschuwd de wel vaart niet als uitgangspunt te nemen, maar als een goed waarvoor fel gestreden moet worden. Het is een eenvoudige waarheid, maar uiterst veelzeggerd, als in de er op vol gende zin het woord inflatoire spanningen voorkomt; en daarna gezegd wordt dSt een proces van loon- en prijsinflatie geruime tijd voortgang kan vinden, zonderdat voorshands een tekort op de betalingsba lans ontstaat. Als men dan bedenkt dat de regeringspolitiek er een is van geleide in flatie, rijst terstond de vraag hoe veel er van die „geruime tijd" al is gebruikt in de welvaartsroes; met andere woorden: hoe dreigend een betalingsbalans-tekort reeds is. De waarschuwingsverschijnselen zijn te talrijk en te gedifferentieerd dan dat men de welvaart nog als zoete koek slikt. Bezuiniging wordt alom genoemd en het woord belastingverhoging ook; prof. Brouwers zegt dat alleen theoretici het be zigen ook op het ministerie van Econo mische Zaken kan men theoretici aantref fen maar dat ons land in een labiele welvaartsperiode verkeert, heeft hij toch zeer duidelijk gezegd: „De geleide inflatie is een zaak, die men weinig in de hand heeft"; met andere woorden: de regering voert die politiek wel, maar het slagen er van is afhankelijk van het bedrijfsleven, waar momenteel de neiging ontstaat, de welvaart als werkmiddel te bezigen en niet als werkdoel. Dit is de kern van de zaak en een waarschuwing, die niet is mis te ver staan. Het zijn allemaal wel milde bewoor dingen; er wordt zelfs vreugde uitgespro ken, dat de organisaties van Werkgevers en werknemers levendig beseffen, dat de ver antwoordelijkheid voor de hoogconjunc tuur gedeeld moet worden; maar dat be tekent niet dat de inzichten ook hetzelfde zijn. Er klinken in het bedrijfsleven vele stemmen voor herstel van de vrije concur rentie als evenwichtsorgaan van het prijs mechanisme. Dat inzicht deelt de regering geenszins. Prof. Zijlstra stelde zelfs zij het bescheidenlijk de portefeuillekwestie toen het er om ging of de wet Economische Mededinging aangenomen zou worden. Na drukkelijk heeft prof. Brouwers dan ook betoogd, dat het een verouderd inzicht is te menen, dat de vrije concurrentie altijd vanzelf groeit, zoals ook prof. Zijlstra heeft vastgesteld. Nogmaals, het is allemaal in milde be- woordigen wat prof. Brouwers heeft ge zegd. Maar wie toegeeft, dat hij een be paalde politiek niet in de hand heeft, ver volgens gedeelde verantwoordelijkheid be pleit en tenslotte het eigen gelijk bena drukt, waarschuwt zijn tegenvoeters. De milde bewoordingen laten in het midden tot wie die waarschuwingen gericht zijn. Maar als er niemand is om te luisteren hoeft er niets gezegd te worden. En prof. Brouwers is er de man niet naar om in de ruimte te praten. Moge zijn waarschu wing gehoord worden. Per saldo is de wet Economische Mededinging niet zo, dat zij anti-inflatoire concurrentie uitsluit. Inte gendeel, de regering kan haar door die wet regelend hanteren. ADVERTENTIE ft kunt u in onze BABY- en KLEUTER- TEXTIELAFDELING een ruime keuze maken. Naast een pracht collectie w.o. de stoei-sterke Hazewind serie, brengen wij in de nieuwste tinten en volgens de laatste mode in verschil lende dessins. speciaal voor deze tijd zijn wij goed gesorteerd in w.o. loden jasjes. Dit is slechts een kleine greep uit ons paradijs voor BABY en KLEUTEd tot en met 8 jaar. Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel. 11266 UMOO) TOT DRIE BELANGRIJKE conclusies kwam vanmorgen de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, mr. F. H. A. de Graaff, in zjjn jaarrede, uitgesproken op de algemene ledenvergadering van dit verbond, gehouden in het Kurhaus te Scheveningen. De heer De Graaff, die in z(jn rede de loonpolitiek en loonontwikkeling in ons land aan een beschouwing onderwierp, kwam tot de con clusie, dat het gemiddelde reeële loon over de periode vanaf 1 januari 1954 tot heden met niet minder dan twintig percent gestegen is. Verder sprak de voor zitter van het C.S.W.V. als zjjn mening uit, dat de loonontwikkeling in 1955 en 1956 een zekere voorsprong heeft genomen op datgene, wat economisch verantwoord is. Tenslotte zei de heer De Graaff dat hij er rekening mee houdt, dat het zeer waar schijnlijk nodig zal blijken een beroep op de arbeidersvakbeweging te doen om er aan mede te werken dat een deel van de algemene ouderdomsverzekeringspremie ongecompenseerd bljjft. Het beeld van de aanhoudende grotere activiteit van het Nederlandse bedrijfsleven wordt aldus de heer De Graaff duidelijk getekend door de verhoudingen op de arbeidsmarkt einde augustus van dit jaar. Tegenover een geregistreerde arbeidsreserve van slechts 24.000 mannen en 2.500 vrouwen stond een bij de gewestelijke arbeidsbureaus geregistreerde vraag naar 76.000 mannelijke en 39.000 vrouwelijke arbeidskrachten, waarbij dan nog in het oog moet worden gehouden, dat de wérkelijke vraag veel groter is. De vooruitzichten zullen boven dien, aldus zei spreker te vermoeden, minder gunstig worden. Bij het station Maassluis zijn donderdag middag 4wee wagens van een goederentrein ontspoord De trein was op weg van Rot terdam-Zuid naar Hoek van Holland. Het treinverkeer tussen Maassluis en Vlaar- dingen was geruime tijd gestagneerd, om dat de bovenleiding ontzet is. Verder herinnerde de spreker er aan, dat de expansie van onze economie zich welis waar nog voortzet, doch in een afnemend tempo. Dit geldt ook voor de industriële arbeidsproduktiviteit in de zin van produk- tiviteit per werknemer. Men zou gekomen zijn, zo citeerde de spreker uit de Memorie van Toelichting bij de begroting van het ministerie van Economische Zaken, aan een zeker produktieplafond en aan een opti male bezetting van het produktie-apparaat wegens uitputting van de reserve aan pro- duktiefactoren. De situatie op de arbeids markt -zo beklemtoonde de heer De Graaff en de hiermede samenhangende voortdurende opwaartse druk in de eerste plaats op het loon- en als gevolg daarvan op het prijsniveau, blijft een gevaar vor men voor de Nederlandse concurrentie positie en export. Het gebrek aan perso neel, de inschakeling van soms zeer zwakke krachten, de aarzeling om disciplinaire maatregelen toé te passen, de mogelijkheid om elders zwart loon te verdienen, werken gezamenlijk mede om een verslapping in de hand te werken in plaats van de inspan ning te stimuleren. De heer De Graaff wees vervolgens op het feit, dat uit de nationale jaarrekenin gen gegevens over onze nationale produk- tie, het nationale inkomen en de verdeling daarvan worden afgeleid en nagecaleuleerd. Bij al deze macro-economische gegevens waarvan de spreker overigens de betekenis ten volle inziet tekende de voorzitter van het C.S.W.V. echter aan, dat deze be schouwingswijze er niet toe mag leiden dat het bedrijfsleven en de overheid tezamen gezien mogen gaan worden als „de natio nale onderneming Nederland". Macro- economische gegevens kunnen slechts bij benadering achteraf met een redelijke mate van nauwkeurigheid worden vastgesteld. De vraag rijst echter of deze macro-econo mische gegevens wel altijd worden gehan teerd met die grote mate van voorzichtig heid, die de opstellers zelf noodzakelijk achten. In het S.E.R.-rapport van februari werd voor 1955 een stijging van de loonsom van twee percent verwacht wegéns inciden tele loonsverhogingen. De verdere bereke ningen leidden toen tot een zogenaamde achterstand van het gemiddelde werk nemersinkomen over dat jaar van tweeën half percent. Besloten werd toen een uit kering achteraf van maximaal drie percent mogelijk te maken. Voor de industriële arbeiders blijkt thans, dat op grond van de feitelijke loonontwikkeling dit percentage niet ten volle verantwoord was. Dit noemde de spreker overigens een typisch voorbeeld van een onjuist gebleken prognose. De voorzitter van het Centraal Sociaal- Werkgevers Verbond toonde vervolgens met een vloed van percentuele cijfers aan, dat het gemiddelde reële loon in de periode van 1 januari 1954 tot augustus dit jaar met twintig percent gestegen is. Hoe wel men in het bedrijfsleven er de laatste jaren voor tracht te waken, dat de inko menspositie van de beambten, inclusief die van de hoger gesalarieerden, niet een nieuwe nivellering ondergaat ten opzichte van die der handarbeiders, toch is tenge volge van de progressieve belastingdruk het reële beambteninkomen stellig niet in deze zelfde mate verbeterd. De aandacht moet dan ook onder meer gevestigd blijven op de belangrijke vraag of het verschil in de beloning van ongeschoolde arbeiders en vakarbeiders wel voldoende groot is om een toereikende aanwas van vaklieden en hooggeschoolde vaklieden te verzekeren. De ervaringen met de loonpolitiek, zo vervolgde de heer De Graaff, hebben ge leerd, dat naar alle waarschijnlijkheid de loonontwikkeling in 1955 en 1956 een zeke re voorsprong heeft genomen op datgene, wat economisch verantwoord is. Naar de spreker verwacht, zal bij een nader on derzoek van deze materie aan de dag treden dat men verder is gesprongen dan de economische polsstok toeliet. Verder wees de heer De Graaff er op, dat de op 19 maart ingeluide eerste fase van een meer gedifferentieerde dat is een meer vrije loonpolitiek (onder meer maxi mum loonsverhoging van zes percent) niet erg succesvol is kunnen verlopen. Tenslotte resumeerde de spreker nog ten aanzien van enkele hoofdpunten op het gebied van de loonpolitiek de opvattingen van het C.S.W.V. Ondermeer stelde de heer De Graaff, dat ook bij een terugkeer tot een meer evenwichtige situatie in de Nederlandse volkshuishouding het C.S.W.V. van oordeel blijft, dat het loonbeleid in een land met een open economie als het onze niet geheel vrij kan worden gelaten. Een zeker toezicht op de loonontwikkeling van de zijde van de overheid met inschake ling van een orgaan van de Centrale Or ganisaties van Werkgevers en Werknemers kan niet gemist worden volgens de op vattingen van het C.S.W.V. Verder blijft het C.S.W.V. afwijzend staan tegenover het plan inzake een loonraad bij de SER De president-directeur van de Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V., ir. A. H. Ingen Housz sprak over „de sociale aspecten van de Europese economische integratie, gezien in het licht van de voorstellen van de commissie- Spaak". De kern van de volledige econo mische integratie, die men in twaalf tot vijftien jaar tot stand wil brengen, be staat uit: ten eerste: afschaffing van de onderlinge invoerrechten. Ten tweede: af schaffing van alle kwantitatieve beperkin gen van de invoer en uitvoer tussen de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Ten derde: afschaffing van alle subsidies en ondersteunings-maatrege- len voor het bedrijfsleven. Ten vierde: nauw overleg tussen de zes staten over de te voeren economische politiek, zowel in wendig als naar buiten. ADVERTENTIE Bestaande uit: 3-zits bank 2 fauteuils verende kussens bekleed met prima moquette 15 jaar garantie op binnenvering HAARLEM Kruisstraat 1-1 ,DE MOTIVERING VAN uw thema: Het rendement van de Reclame, betreft een vraagstuk, dat in de economie van vandaag van de hoogste betekenis is". Dit zei prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken in zijn rede tot de deelnemers aan het negentiende reclamecongres te Arnhem. .Stijgende kosten maken efficiency in de produktie noodzakelijk. Dit simpele bedrijfseconomische gezegde heeft niet meer de kracht, die het vroeger nood gedwongen wel bezat", aldus de spreker, die hieraan toevoegde, dat de leuze van vandaag hier en daar schijnt te worden: stijgende kosten maken prijsverhoging noodzakelijk, een leuze die overigens ook niet nieuw is, al is zij in het bijzonder typerend voor een bepaalde fase, waarin het economisch leven ook in het verleden af en toe heeft verkeerd, namelijk die van de inflatoire hausse, waarin de prijzen zelfs de neiging krijgen op de produktiekosten vooruit te lopen. In dit verband zei prof. Brouwers, dat een van de nieuwe dingen van deze tijd het inzicht is, dat de concurrentie niet zo volledig werkt, dat zij via de prijsvorming automatisch tot een evenwichtige bezetting van het produktie-apparaat en een zo hoog mogelijk natio naal inkomen zou leiden. De spreker concludeerde, dat de onvoldoende werking van het prijsmechanisme af en toe, met de omstandigheden wisselende, correcties vereist. Voorts, dat het besef van de wenselijkheid en mogelijkheid van een redelijk volle bezetting van het produktie-apparaat een nieuw in dit opzicht positiever instelling van overheid en bedrijfsleven beide vereist. Deze eisen komen in het bijzondei* aan de dag, wanneer in de conjunctuur de permanente handhaving van de sociaal- economisch zozeer gewenste toestand van redelijke volledige werkgelegenheid een nieuw en gewichtig probleem is, dat met de oude middelen van kredietpolitiek en volledige vrije werking van het prijsmechanisme niet kan worden opgelost, aldus prof Brouwers. „Het is enigermate mode geworden over de sit"atie van volledige werkgelegenheid met een zekere minachting te spreken", zo vervolgde prof. Brouwers zijn rede. De ar beidsmarkt is schaars, er zijn telkens loon eisen, er schijnt een tekort aan risicodra gend kapitaal, de belastingen zijn hoog, theoretici beweren af en toe, dat ze eigen lijk nog wat hoger zouden moeten zijn. De overheid bemoeit zich dan hier, dan daar weer mee, kortom men heeft wel vrij wat zorgen. Maar dit alles neerqt niet weg, dat de bedrijven zich uitbreiden, dat de inves teringen voor een groot deel uit eigen middelen betaald niet gering zijn en dat men „zo nu en dan ook nog wel wat heeft uit te keren". Er zullen niet veel mensen in het bedrijfsleven zijn, die van deze vol ledige werkgelegenheid afstand zouden wil len doen. Men moet er dus wat voor over hebben, dat het zo blijft en dat men niet in een toestand van arbeidsovervloed. overheidsssteun en bedrijfsverliezen komt. Het juiste midden is een moeilijke zaak, die men niet met wensen cadeau krijgt, doch waarvoor men het nodige moet doen. En dat „doen" moet van twee kanten komen. Het is duidelijk, zo vervolgde de spreker, dat men in de eerste plaats moet trachten met het algemene middel van de monetaire politiek, gesteund door een adequate fi nanciële politiek van de overheid, het op treden van inflatoire spanningen in het economisch leven te vermijden. In de prak tijk is echter gebleken, dat de toepassing van dit middel aan grenzen is gebonden en dat men er dan ook niet mee kan volstaan. Zoals de ervaring met name in ons land heeft bewezen kan een overspanning van de nationale economie optreden en een proces van prijs- en looninflatie geruime tijd voortgang vinden, zonder dat voors hands een tekort op Je betalingsbalans ont staat. In een land met een open economie als het onze is de ontwikkeling van de be talingsbalans een primair criterium voor het monetair ingrijpen in de economische gang van zaken. Het is een in de theorie algemeen aan vaarde stelling, dat de overheid in een tijd van hoogconjuctuur naar overschotten moet streven. In de praktijk stellen echter het streven naar volledige werkgelegenheid en de noodzaak tot bevordering van de struc turele expansie aan de toepassing van ook dit conjunctuurpolitieke middel zekere grenzen. Prof. Brouwers vervolgde zijn rede met te zeggen, dat, wanneer men de doelstellin gen van redelijke volledige werkgelegen heid, actieve structurele expansie en ver mijding van inflatie als belangen van de gemeenschap in haar geheel aanvaardt en gedetailleerde bemoeienis van de overheid met het economisch leven om diverse rede nen afwijst, met name om haar uiteindelijk onvoldoende effectiviteit en de remming der economische dynamiek, die zij met zich brengt dan de onontkoombare consequentie is dat het bedrijfsleven, werk gevers en werknemers beiden, de verant woordelijkheid voor deze doelstellingen dan aanvaarden. De verantwoordelijkheid van de werknemers is dan er in het bijzonder zorg voor t- dragen, dat mate en tempo der loonvorming voldoende verband blij ven houden met de ontwikkeling der pro- duktiviteit. De verantwoordelijkheid der ondernemers is ervoor zorg te dragen, dat het prijsmechanisme op de best mogelijke wijze zijn functie als richtsnoer voor de organisatie der produktie en tevens als verdeler van het economisch produkt, kan uitoefenen. Dit betekent dat de prijzen niet automatisch verhoogd worden wanneer be paalde kosten stijgen. Men kan pas zeggen, dat het prijsmechanisme op bevredigende wijze functioneert, wanneer de kosten bij redelijk efficiënte produktiemethoden maatgevend zijn voor de prijsvorming en wanneer de toeneming van de produktivi- teit daarin systematisch tot uitdrukking komt. Wanneer echter het economisch leven meer of minder overspannen is, functio neert het prijsmechanisme niet normaal, omdat de concurrentie feitelijk over een breedvlak is uitgeschakeld. In deze situatie bevinden wij ons momenteel. Er is een dui delijke tendens merkbaar om het totale kostenbeeld uit het oog te verliezen en de directe koppeling kostenstijgingprijsver hoging als een normale zaak te gaan be schouwen. Er zijn er, die dit niet zo zwaar nemen, aldus de spreker, die zich neerleg gen bij een geleidelijke inflatie en deze in zeker opzicht zelfs toejuichen, op voor waarde uiteraard, dat de inflatie geleidelijk blijft. Deze nu is echter een zaak, die men weinig in de hand heeft. Prof. Brouwer zei voorts, dat dit alles stellig geen eenvoudige zaak is. De taak stelling van normale volledige werkgelegen heid zullen wij niet in een handomdraaien meester zijn, zo zei hij. Zij vraagt een zorgvudige overweging van alle middelen uit het economisch arsenaal, monetaire, fi nanciële, prijs- en loonpolitieke en even tueel nog andere, die daarop in onderling verband kunnen worden toegepast en die zullen variëren met de golvingen, waaraan onze economie ook met een nog zo doel treffend beleid zonder twijfel steeds onder hevig zal zijn. Dit probleem vraagt als ge zegd ook een nieuwe instelling van het be drijfsleven, omdat het zonder een gedeelde verantwoordelijkheid niet kan worden op gelost. Het is dan ook verheugend te kun nen constateren, in hoe grote mate het be sef daarvan in de organisaties van werk gevers en werknemers levend 'is, aldus spreker. Tenslotte sprak prof. Brouwers de wens uit, dat de klok uit het embleem van het genootschap voor reclame, op de zelfde wijze zuiver zal blijven klinken als zij nu reeds verschillende jaren heeft ge daan. Eigendom van Haarlemse dame Bij een hevig onweer dat donderdag avond tegen zes uur boven West-Friesland woedde, is de bliksem ingeslagen in een kapitale boerderij te Zuid-Spierdijk (ge meente Berkhout) in Noordholland. De boerderij was eigendom van mevrouw Klare-Schade te Haarlem en was gepacht door de heer N. Wiering. De boerderij brandde in korte tijd geheel uit; slechts een stamboekstier kon worden gered. Ook twee landbouwschuren alsmede 80 ton hooi gingen verloren. De schade wordt ge schat op twee ton. Het perceel was verzekerd, doch de in boedel van twee dochters, die op het punt stonden in het huwelijk te treden, niet. De brandweer van Berkhout was spoedig aan wezig doch kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. In bepaalde delen des lands bestaat het werkwoord rakken voor: vuile kar weitjes opknappen, schoonmaken. Daar van is rakker afgeleid, dat zich een plaats in de algemene taal heeft ver worven. Oorspronkelijk betekende het: de man die vuil en geminacht werk op knapt. Dan wordt het: degene die voor politie of justitie, hetzij als helper van de schout, hetzij als die van de beul, het „vuile werk" doet. Een bekende ver binding is nog steeds: de schout en zijn rakkers. Men noemde de rakker ook: diefleider. In het algemeen ging het woord toen betekenen: schelm, verach telijke kerel. Thans is het alleen bekend in ae goedmoedige betekenis van: kwa jongen, ondeugd, deugniet. TONEEL EN DANS Vrijdag 5 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad Operette geeft een uitvoe ring van „Die lustige Witwe" van Victor Leon en Leo Stein en met muziek van Frans Léhar. In de hoofdrollen treden op: Fritz Steiner, Otto Aurich (die tevens regisseur is), Leo Cordes—Dermota (eerste tenor van de Weense Volksopera) als gast, Mizzi van der Lans, Jan Handerson, Her man Valsner, Rosy Parrish en Walter Fein. De muzikale leiding berust bij Wilhelm Rettich, die lange tijd in Haarlem heeft gewoond en sinds kort aan de Hoofdstad Operette is verbonden. De kostuums zijn ontworpen door mevrouw ReissKromes in Wenen. Tom Manders ontwierp de décors. Zaterdag 6 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad Operette geeft „Die Lustige Witwe". Zondag 7 oktober, Stadsschouwburg, 14 en 2" uur: De Hoofdstad Operette geeft „Die listige Witwe". Alle uitvoeringen worden met gelijke bezetting gegeven. Dinsdag 9 oktober, Minerva Theater, 20 uur: De toneelgroep „De Schouwspelers" geeft een opvoering van „De witte non" naar de roman van F. M. Crawford. Theo van Duyn heeft de regie. De voornaamste spe lers zijn Charmy Reynen, Louise Ruys, Hans Polman, Emmy van Swoll, André van Dijk en Alex Hock. Woensdag 10 oktober, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Optreden van het Nationaal Dans theater van Pakistan onder leiding van Begum Afroza. Het gezelschap bezocht ons land reeds drie jaar geleden, toen onder leiding van de thans overleden choreograaf Bubul Showdhury. Het gezelschap V taat uit twintig dansers, danseressen en musici. Zij maken gebruik van authentieke mu ziekinstrumenten en dragen originele kostuums. Donderdag 11 oktober, Stadschouwburg, 10.30 en 14.30 uur: De „Jonge Comedie" geeft voor de lagere scholen twee opvoeringen van „Keerlen Ontwaeckt". Dit spel rond Floris de Vijfde werd geschreven door Cees Pijpers, de regie is van Jan Grefe. Tot de optredende behoren: Ellen Durieux, Erna Luteyn, Marja Brugman. Leo Ver- wey, Harry Emmeloo, Hans Bollandt en Wim Wagter. Vrijdag 12 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „Het hol van de Leeuw", van Louis Veile, in de vertaling van Karen Else Sluizer. De regie is van Hans Tie- meijer. Spelers zijn Willy Haak, Peronne Hosang, Anne-Marie Heyligers en anderen. Het décor is van Noni Lichtveld. MUZIEK Vrijdag 5 oktober, Minerva Theater, 20.15 uur: De pianist Sas Bunge geeft voor de Heemsteedse Kunstkring een recital van werken van Escher, Debussy, Bartók m Ravel. Vrijdag 5 oktober, Grote Kerk 11.3012.30 uur: Stadsbeiaardier Arie Peters speelt een programma, dat onder meer bevat werken van Beethoven, Badings, Couperin, Han del en Bird. Maandag 8 oktober bespeelt Arie Peters het carillon van 15.3016.30 uur Zaterdag 6 oktober, Huis met de Sleutels, 20 uur: Paul Doktor (altviool) en Hans Bik (piano) spelen composities v-n Locatelli, Schubert, Milhaud on Brahms (Bronstee- weg 76 in Heemstede). Zondag 7 oktober, T innaeushof, 1517 uur: Concert door de Tiroler Kapel, de Alpen jagers en de boerenkapel „De hooischelf" Vrijdag 12 oktober, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering zal een inleiding houden bij het concert, dat door het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal worden gegeven. Vrijdag 12 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het N. Ph. O. onder leiding van Toon Verhey. Het programma ver meldt: Haydns Symfonie met de pauken slag, Vivaldi's vioolc ncert in A, benevens Tzigane en „Ma mère 1' oye" van Ravel. Soliste in dit concert is de Franse violiste Marie Claude Theuveny. Donderdag 11 oktober, Bakenesserkerk, 20.30 uur: Het Motettenkoor van de Nederlandse Bachvereniging zingt composities van Ja cob Obrecht onder leiding van dr. Anton van der Horst, die tevens het orgel zal bespelen DIVERSEN Vrijdag 5 oktober, Het huis Van Looy: 20 uur: Prof. dr. P. Minderaa houdt een voor dracht getiteld „Bii de lectuur van Van Looy's Zebedeus". Vrijdag 5 oktober Jeugdh-iis, Ned. Herv. Gem., 20 uur: Het Tweede-Kamerlid drs H. Peschar geeft voor de vijfde afdeling van de federatie der P. v. d. A. in Haar lem een uiteenzetting over de kabinets formatie. Vrijdag 5 oktober, Nassauplein, 8.20 uur: De heer W. C. Burger spreekt voor de Theosofische Vereniging over „Theosofie, een dynamische wereldbeschouwing". Zaterdag 6 oktober, „De Leeuwerik", 20 uur: De toneelvereniging „Heemstede-west" geeft een voorstelling van „De zon tege moet". Zaterdag 6 oktober, Dreefzicht, 20 uur: Fees telijke bijeenkomst voor leden van de vereniging „De Oosthoek" met een origi neel Achterhoek^ cabaret. Maandag 8 oktobre, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging Thalia" speelt „Dolle Toon" Deze voorstelling wordt ook gegeven op dinsdag 9 oktober. Maandag 8 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Optreden onder auspiciën van een gram- mofoonplatenhandel van Maria Zamora, The Butterfly's Tobi Rix en De drie Jacksons. Maandag 8 oktober, Brinkmann, 20 Uur: Dr. H. Keilson, psychiater in Naarden, houdt voor de Vereniging voor Paedagogiek, af deling Haarlem en omstreken, een voor dracht getiteld „Moderne jeugd en seksualiteit". Maandag 8 oktober, Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. G. C. van Niftrik spreekt voor leden van de Volksuniversiteit over „Cultuur en christelijk geloof". Maandag 8 oktober, gebouw „Bethel", 20 uur: De heer A. Boekkooi, secretaris van de Christelijke Immigrasie Vereniging in Pretoria spreekt over Zuid-Afrika voor de Christelijke Emigratie Centrale. Maandag 8 oktober, troephuis Korenaer Groep, Haviksweg, 20 uur: Ter gelegen heid van het feit, dat de heer Jaques Ver- nout een jaar geleden zijn marionetten theater „La Condola" oprichtte, schreef de poppenspeler een jubileumstuk getiteld „De heks van Holland", dat hij op genoem de tijd en plaats zal vertonen. Woensdag 10 oktober, Brinkmann, 20 uur: Lezing met lichtbeelden grammofoon- muziek over het negervraagstuk door K. J. Junius Ingerman. Woensdag 10 oktober, Treslong Hillegom, 14.30 uur: In samenwerking met de speel tuinverenigingen zal het onlangs opge richte Haarlems Jeugdtheater een mid dagvoorstelling geven. Als gast zal mee werken de tienjarige pianiste Shyrley Swerus. Donderdag 11 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. J. Weterman houdt voor Geloof en Wetenschap een lezing getiteld: „De ontmoeting met God in het geloof' Studiotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van de film „De levensroman _n Richard Tauber". Lidotheater: Zaterdag 23.30 uur vertoning van de film „The black widow". Zondag ochtend 11 uur „Rose Marie". Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de film „Het grote avon tuur". Cinema Palace: Zondagochtend 10.30 uur ver toning van de film „God heeft de mensen nodig". TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 - 17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals,- expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 1016 uur dagelijks en zondags van 1316 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 131" uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging ónder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien per sonen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp fabruari 1953. Geopend van 912.30 en van 13.3016 uur. Huis Van Looy: Zevende jaarlijkse tentoon stelling van werken van Jacobus van Looy. Dagelijks van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur. Tot 7 oktober geopend. Vleeshal: Haarlemse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen houdt een driedaagse tentoonstelling van handwerk in verband met het veertig jarig bestaan van de vereniging. De ex positie wordt geopend op 12 oktober. ADVERTENTIE WAT IS STERKER DAN 1 LEEUW?? De lage prjjzen van DE LEEUWEN 1 b.v. Rayon GABARDINE DAMES REGENMANTEL waarde 79.50 nu f 49>50 Poplin DAMES REGENMANTEL inclusief moderne hoed, losse rugceintuur f 39.75 VERDER GROTE SORTERING KINDERJACKS met teddyvoering tegen zeer aantrekkelijke prijzen. ZIE ONZE 5 ETALAGES Gen. Cronjéstraat 59, hoek Kloosterstr. De diverse krachtvoertuigen, die thans langs de wegen snorren, zijn nog maar betrekkelijk gering in aantal, maar vaak toch reeds de schrik voor de voetgangers. Wanneer de voortbeweging door benzine ontploffing eenvoudiger wordt en de g"mmibanden beter en minder kostba-r v orden, zal hun aantal kolossaal ver meerderen. Da" zal het voor de voetgan gers langs de wegen heelemaal levens gevaarlijk worden, wanneer niet bijtijds naar tegenmaatregelen wordt omgezien. Men zou eens een voorbeeld kunnen ne- ióen aan Pompei, waar uit het overge blevene straatplaveisel is op te maken, dat men toen ook reeds overlast heeft gehad wel niet van automobielen maar wellicht van overmoedige wagen- renners, Er waren voor de voetgangers niet alleen trottoirs aangelegd, maar bovendien, daar waar hoofdstraten door zijstraten werden gekruist, had men in de zijstraten stukken pazalt in het pla veisel aangebracht, zoodanig dat de wie len der voertuigen er gemakkelijk tus- schendoor konden, doch die beletten dat men met groote snelheid daar doorheen zou rijden. Een maatregel, onkostbaar van aanleg en onderhoud en wellicht aanbevelens waardig voor onze steden en dorpen, ten einde de snelheid der krachtvoertuigen te breidelen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5