Nieuwe brug in Spaarndam „Arend Reijm" Een Pfaff is af! Noordhollandse adviescommissie voor bejaardenvraagstukken Kennemer lLantaarn FAMILIE NOORDZIJ, VERENIGT U! Hallo, taxi! Visserij-varia X Winstkansen voor CSV, Wijk aan Zee en Waterloo r WITTE KRUIS Voetbal in Kennemerland Goede uitvoering door Looft den Heer" Prins-Jonker bovenaan in de hoofdklasse Nieuwe leraressen aan de huishoudschool Ontspanningsavond van negen IJmuidense bedrijven Kindermond TAXI NODIG? BEL 5000 „Moederdag" als abonnementsvoorstelling ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 11 In Spaarndam zijn de werkzaamheden voor de bouw van een nieuwe brug over de grote sluis tussen Spaarne en de zij- kanalen naar het Noordzeekanaal begon nen. Men is op het ogenblik bezig een noodbrug te slaan, waarover gedurende de bouwtijd een beperkt verkeer mogelijk zal zijn. In principe zal al het vrachtverkeer tussen de Zaanstreek en Haarlem via de betonweg langs het Noordzeekanaal tot de Velser pont en van daar via de Rijksstraat weg worden geleid. De huidige brug, die ouderdomsgebreken heeft gekregen, wordt vervangen door een bredere ophaalbrug. De oude mat nog geen vier meter en had geen trottoirs, de nieuwe brug krijgt een breedte voor het rijverkeer van vijfeneenhalve meter en bovendien twee looppaden van 75 centimeter. Deze breedte is gelijk aan die van de overige bruggen in Spaarndam. Het werk zal onge veer een half jaar in beslag nemen en ongeveer 250.000 gulden kosten. De onder bouw wordt gemaakt door het aannemers bedrijf V. de Vries uit Haarlem, dat onder meer ook de Prinsenbrug bouwt, en de ophaalbrug wordt geleverd door een Leid- se machinefabriek. Met het oog op deze werkzaamheden is V Voor haar donderdagavond in de Neder lands Hervormde Kerk gegeven openings concert had de Christelijke Oratoriumver eniging „Looft den Heer" wederom een in teressant en geacheveerd programma in studie genomen, dat een goed overzicht gaf van hetgeen dit gezelschap op vocaal ge bied presteert. Hendrik Andriessen's stra lend „Pater Noster" en het klassieke koor werk „Laudate Dominum" van Mozart fungeerden met het Hallelujah-koor uit „De Messias" daarbij als hoekstenen, bij het machtige klankjuweel, dat Buxtehude met zijn „Magnificat", als voorloper van dat van Bach, aan de koorlitteratuur schonk. De klankschoonheid van „Looft den Heer" is reeds vele malen geroemd. Zodra dirigent Willem Wiesehahn dit kerkconcert opende met de eerste accoorden van An driessen's ontroerende compositie werden wij gegrepen door prachtige homogene zang, met uiterste zorgvuldigheid afgewo gen en van een superieur gehalte. Bijzon dere waardering hebben wij voor het be heerste zingen van het goed bezette man nenkoor. Welk een „fluweelachtige" klank in de pianissimo's en hoe sonoor in de crescendi. Buxtehude's lofzang op zijn Schepper, gekristalliseerd in het „Magnificat", dat uit het einde der zeventiende eeuw stamt, is minder bekend dan het gelijknamige werk van Johann Sebastian Bach. Het laatste is van een uitgesproken sterkere muzikale spanning. Buxtehude heeft bij de compo sitie van dit vocale werk aan het orgel gedacht. Dit instrument heeft een der be langrijkste partijen van de gehele partituur. Wiesehahn had bijzondere zorg aan een stijlvolle vertolking besteed. Bassen en tenoren, zowel als sopraan en alten hadden met het metrum niet de minste moeite; de mannen zongen hun veeleisende partij heel knap. In het immer weer boeiende „Laudate", Mozart's bijdrage aan de Vesper-muziek, kon de oratoriumvereniging zich ten volle geven, eveneens in het Hallelujahkoor. De zangers en zangeressen hebben zich daarin ware vertolkers van het oratorium getoond. Men bewees ermee de uitvoering van de Mattheus Passion in het voorjaar van 1957 met vertrouwen tegemoet te zien. De so praansoliste Leni Delsen was voor de vele bezoekers geen onbekende. Reeds eerder had zij aan een uitvoering van „Looft den Heer" met succes meegewerkt. Met het ten gehore brengen van een der lieflijkste aria's uit „De Messias", „Er weidet seine Herde", deed zij een juiste keus. Haar ge luid mag dan niet groot zijn, het is tech nisch goed geschoold en haar voordracht dwingt tot luisteren. Dit accentueerde zij nog eens in het bijzonder met de vertolking van Bach's „Bisst du bei mir". Van het overige door Leni Delsen ge zongene noemen wij nog „Tenuisti" van de dirigent van de koorvereniging en „Magna res est amor" van Hendrik Andriessen, werken met compositorische kwaliteiten. Het spel van Haakon Stotijn, dat wij enkele dagen geleden bij Toonkunst al beoordeelden, kwam in de ruimte van dit kerkgebouw nog beter tot zijn recht. Men heeft ook nu weer kunnen genieten van de opvallend fraaie toon, die Stotijn Jr. aan zijn hobo weet te ontlokken. Vivaldi's sonate beoordeelden wij van hem reeds eerder, het vloeiende spel, een der ken merken van deze graag gehoorde musicus, gaf aan Hugo Godron's ode aan het her dersleven, de Suite Bucolique, een bijzon dere bekoring. Godron schrijft knap werk, de fugato uit genoemde suite is het kwali tatief sterkste en geestigste deel, dat een juiste afronding vormt van de jolige arca dische klanken. De trouwe begeleider Herman Nieland, als steeds bij de concerten van „Looft den Heer" de onzichtbare (maar niet onhoor bare) man op de achtergrond, had in het slagen van deze uitvoering een bijzonder groot aandeel, want voor de bespeler van het kerkorgel was er deze avond veel te doen Met grote vaardigheid en goede muzikale smaak heeft hij alle uitvoerenden consciëntieus terzijde gestaan en opnieuw bewezen een musicus te zijn, waar de exe cutanten ten volle op kunnen vertrouwen, cutanien ie van der weijden De noodbrug in aanbouw. er een aanzienlijke wijziging gekomen in de busverbinding van de Naco tussen Haar lem, Assendelft, de Zaanstreek, Purme- rend en Monnikendam. De reizigers dienen tussen Haarlem en Santpoort met de bus dienst Haarlem-IJmuiden van de NZH te reizen en bij de Slaperdijk over te stappen op de bus van de Naco, die dan niet via Spaarndam maar langs rijksweg 9 en de betonweg langs het Noordzeekanaal naar Buitenhuizen zal rijden. Bridgekam pioenschap Met het spelen van de derde ronde werd de eerste helft van de wedstrijden om het bridgekampioenschap van Groot Velsen af gesloten. De stand (in percenten) der zes hoogst- geplaatsten in elke afdeling is thans: Hroofdkl.: 1. mevr. PrinsJonker 167,50; 2. PorckPrins 164.29; 3. MainzWittebrood 157.94; 4. LamanMiddelkoop 151.58; 5. Wey De Winter 148.41; 6. Morn—-Cleeren 137.31. Ie klasse: 1. OomsSnoek 171.43; 2. dames KramerSchoen 166.67; 3. KleefstraTop 164,29; 4. v. d. BergAmsing 157.14; 5. echtp. Prem 153.97; 6. BaartGeus 153.17. 2e klasse: 1. Porck sr.Porck jr. 174.35; 2. v. d. GaagStam 167.50; 3. dames Hey- kampBerkhout 167.48; 4. ReyendamSival 167.30; 5. dames AndelaBredyk 165.56; 6. mrve. DijkshoornSeijkants 164.73. B. en W. stellen de raad voor te benoemen tot leraressen in tijdelijke dienst aan de mevr. Dr. J. v. d. Bergh van Eysinga Elias- school te IJmuiden gedurende het cursusjaar 1956/1957; 1. mej. M. Beeks, voor het vak koken en huishoudkunde; 2. mej. J. H. Boon, voor het vak naaldvakken: 3. mej. M. H. Brits, voor het vak naaldvakken en 4. mej. A. G. C. Enserink, voor het vak naald vakken. Twee dames verloren haar horloges Op het politiebureau aan de Dorpstraat 1 a te Castricum zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: autoped zonder spatborden, grijze damesregenmantel, lede ren actetas, vulpotlood, rijwieltas. Verloren: 2 dames armbandhorloges, pols horloge, lederen motorbroek, donkerbruine portemonnaie inhoud diploma, glacé dames handschoen. ADVERTENTIE CHR. VISMAN. Marktplein 22, telefoon Personeelsverenigingen en directies van negen bedrijven in IJmuiden en omgeving hebben enige tijd geleden het initiatief ge nomen om voor gezamenlijke rekening voor hun personeel ontspanningsavonden en dergelijke te organiseren. Men wil hier mede niet alleen trachten de binding aan het eigen bedrijf te bevorderen maar te vens door het nader tot elkaar brengen van het personeel van de verschillende be drijven de plaatselijke gemeenschapszin bevorderen. Bovendien speelde de overwe ging een rol dat het bieden van een goed programma, gebracht in een grote zaal voor een talrijk publiek, belangrijke voor delen biedt. Wanneer de opzet van deze samenwer kende personeelsverenigingen en directies is geweest om reeds met de eerste ontspan ningsavond, welke donderdag in de Ge meentelijke Concertzaal aan de Lange Be gijnestraat te Haarlem is gehouden, èen goed figuur te slaan dan kan gezegd wor den dat zij daarin volkomen zijn geslaagd. Een volledig bezette zaal heeft kunnen ge nieten van een uitstekend amusements programma, gebracht door Anova's Caba ret Revue „Humor is troef' De avond werd geopend door de voorzit ter van de personeelsvereniging „Frigo", de heer H. de Jong, die in het bijzonder de directies van de verschillende bedrijven welkom heette. De heer De Jong sprak de hoop uit, dat deze eerste ontspannings avond, welke na een voorbereiding van twee maanden tot stand is gekomen, het begin zal zijn van een lange reeks geslaag de bijeenkomsten. Hierna trad de conférencier op deze avond, mr. Doodle, voor een kennismaking voor het voetlicht. Het orkest van Martin Erich met zang van Hilly de Moor bracht een muzikaal programma vol vaart. Zij oogstten, mede door de fraaie décors en costuums terecht veel succes. De Ste- fani's lieten in hun „manipulatie-show" uitstekende staaltjes van goochelkunst zien. Vooral de wijze, waarop een aantal gloeilampjes werd verorberd en even later brandend en wel aan een snoer uit de mond te voorschijn werd gebracht, was verbluffend. Lachsalvo's aan de lopende band ontketende de muzikale exentriek To- bi Rix met zijn dwaze capriolen over het toneel en zijn vaardigheid op de meest wonderlijke instrumenten. Het succeslied „Malle vent ja" bleef daarmede volkomen in stijl. Ad Veen bootste met zijn „wonder- orgel", de clavioline, tal van muziekinstru- menten op treffende wijze na. Vrolijke liedjes van eigen bodem, gebracht door Martin Erich en zijn orkest, in een omlijs ting van kleurige bollenvelden en een draaiende molen vormden het slot van de avond. In de commissiekamer van de Provin ciale Griffie te Haarlem is donderdagmid dag, bjj ontstentenis van de voorzitter van het dagelijks bestuur der Stichting Noord holland voor Maatschappelijk Werk, de heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hil versum, die door ambtsbezigheden ver hinderd was, de thans ingestelde commis sie van advies voor bejaardenvraagstukken door de vice-presidente van de stichting, mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier, ge ïnstalleerd. Het bejaardenprobleem is in deze tijd urgent, vooral ten aanzien van de huis vesting in de provincie. De taak van de commissie bestaat uit het van advies die nen aan het dagelijks bestuur der stichting in alle zaken die met bejaardenvraagstuk ken in deze provincie van doen hebben. In haar installatierede gewaagde mej. Ribbius Peletier o.m. ervan, dat de situatie van het maatschappelijk werk van vóór 1940 te vergelijken is met die van heden. De depressie was toen oorzaak van een verlaging van het levensniveau. Er ont stonden grote economische spanningen en tevens voor vele mensen een moeilijke psy chische situatie, die in de bezettingsjaren vaak tot morele crisis-momenten leidden. Ondanks de toeneming van het welvaarts peil is er van een inkrimping of terrein versmalling van het maatschappelijk werk geen sprake. De dynamische toestand waarin de samenleving zich na de tweede wereldoorlog bevindt en de cultuurhistori sche en de cultuursociologische spanningen zijn daar mede de oorzaak van. Het maat schappelijk werk houdt zich in eerste in stantie bezig met het individu in nood; het werkterrein heeft zich uitgebreid tot de groep, een plaats of een gebied, terwijl de preventieve werking van het maatschap pelijk werk steeds meer betekenis krijgt. De Stichting Noordholland voor maat schappelijk werk werd enige jaren ge leden opgericht en overheid en particulier initiatief vinden elkaar op provinciaal vlak. Het vraagstuk der bejaarden is iets waar zeer vele mensen zich in deze tijd het hoofd mee breken, aldus vervolgde mejuf frouw Ribbius Peletier. Op 10 en 11 okto ber zal in Den Haag een tweedaags con gres voor de bejaarden worden gehouden. In Noordholland is de integrale aanpak en de coördinatie van al degenen, die met deze vraagstukken te maken hebben, nog niet verwezenlijkt. Zowel bij de toegepaste sociologie en de sociale psychologie en op het gebied der gerontologie zal nog veel werk verzet moeten worden. Zeer belang rijk is het huisvestingsprobleem der be jaarden. Er is een groot tekort in de op- name-capaciteit-voor minder valide bejaar den en geestelijk gestoorden. Daarom is er meer behoefte aan verpleeghuizen dan aan verzorgingshuizen. In Eindhoven heeft de demissionaire minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, donderdagmiddag de eerste paal geheid voor de tweede Nederlandse Technische Hogeschool. Grootmoeder uit Driehuis stuurt mij, aanbreiend op de eerdere kinderopmerkingen, het verhaal van haar klein zoon van 5 1/2. Een banjer, zo te merken een knaap, die zich de kaas niet van het och tendbrood laat eten en elke agressie in zijn richting af straft met een opstopper re tour. Maar onlangs, zo vertelt zijn oma mij, moest hij toch het onderspit delven tegenover een vriend, die net iets gauwer was dan hij. Met een verontwaardigd snuit stond de kleine baas daarop naar de lucht te kijken, met een beschuldigende vinger naar de aanvaller wijzend en roepende: „Onze Lieve Heer, nu zag u zelf, dat Rudy het deed". Een automobilist vertelt mij zijn verhaal van de Lange Nieuwstraat, die hij van de Patronaatskant opdraaide, te gelijk met drie jongetjes op de fiets. Deze kleine mannen hielden zich niet aan de ver keersregels en bleven op de grote weg rijden, waarop de man achter het stuur enige malen dringend claxoneerde en de jongelui met de ge strekte vinger op het fietspad wees. Kreet een kleine krullebol: „Steek de móórd. Nu heeft mijn automan zelf ook kinders, zodat hij zich in het geheel niet beledigd ge voelde, maar om de prille wielrijders op het gevaarlijke van hun verkeersgebruik te wijzen, stapte hij uit en riep de mannetjes tot zich. Aan vankelijk kwamen ze niet vlot, maar toen er één met hart kloppingen onder het beris pend oog van de automobilist was verschenen en deze hem wees op de onhoffelijke taal, waarvan hij zich jegens vol wassenen bediende, kwam nummer twee met een ver rukkelijke schuldbekentenis. ,Dat zei ik, meneer." En na een kort gesprek be grepen de drie knapen best, dat ze fout waren geweest en met een wederzijdse armzwaai is er toen in alle vriendschap afscheid genomen. Het is een móói systeem van verkeersopvoeding, alleen zou niemand nog aan iets anders toekomen, lijkt me, want deze drie knaapjes zijn kennelijk gemakkelijk-kneedbare figuur tjes geweest en het merendeel der verkeerszondaren is niet alleen bereid een dreigement uit te spreken, maar dóet het dan ook subiet. Het moet zo'n achtentwintig jaar geleden zijn, dat de Noord zijtjes, loten aan een dikke stam, die wortelt in het Zuidhol landse bij Pernis en Hoogvliet, besloten, een familie-spaar- vereniging te stichten om niet alleen de band in de grote familie der Noordzij-en te verstevigen, maar ook de materiële welstand der leden te dienen. De vereniging groeide langzamer hand uit tot een gezelligheidsclub, die goed kon feestvieren en uitgaan en na de oorlog werd er zelfs een contactblaadje in het leven geroepen, dat gevuld werd door de redacteuren- Noordzij en hunne verwanten. De jeugd heeft nu kort ge leden het heft van de oudere generatie overgenomen, de vereniging ging echt „Noord zij" heten en niet langer „spaarvereniging Voorzorg", hoewel dat fondsje wel onder de activiteiten van de club bleef ressorteren. Ook de bepaling, dat de voorzitter beslist Noordzij moest heten, verdween, want de tijd wist deze naam steeds meer uit blijkbaar en het ging tenslotte om de familieband ook onder de aangetrouwden. Het is inmiddels niet eens zo'n benauwde club met zijn 125 leden en op 15 november komt er in de Ichthus-burcht te IJmuiden, waar de meeste familieloten wortel hebben ge schoten, een ledenvergadering van, waar niet alleen familie kwesties aan de orde komen, maar ook een filmprogramma wordt er die avond gedraaid en er is zelfs voor een gooche laar gezorgd. Ik vind het een verblijdend verschijnsel, dat de banden tussen de mensen nog zo ste vig kunnen zijn, als met deze opvallende vereniging bewezen wordt: er is al zóveel verdeeld heid, dat elk bewijs van saam horigheid een streep aan de balk mag heten. Aan kleine veranderingen in onze samenleving is toch wel heel goed merkbaar, dat de tijd van hei en dorp, van kleine plaats en ons-kent-ons voltooid verleden tijd is ge worden. Want binnenkort is de stede Velsen een aantal taxies rijk, dat op te bellen is; dan rijden er twee automo bielen voor algemeen gebruik rond met een spriet op het dak en de chauffeur is meteen marconist geworden op de korte golf. Meneer F. A. Schelligner gaat over een dag of veertien tot drie weken met twee taxies op de weg komen, die mobilo foon hebben. Hetgeen dus minder „lege" kilometers be tekent en een doorlopende be reikbaarheid van de wagens, mitsgaders hunne bedienaren. Al staan ze dan aangesloten op het landelijke telefoonnet, hetgeen zeggen wil, dat uw tante in Emmercompascuum een taxi in Velsen kan bestel len, hetgeen zij niet zal doen, omdat de Emmercompascuum- se taxies veel goedkoper naar Emmen kunnen rijden, ze blij ven hier in de buurt. En ze hoeven niet terug naar „station", want de chauffeurs blijven lekker wachten op de plek, waar hun laatste last is afgezet om van de telefoniste te horen, dat ze een nieuw vrachtje moeten halen. Of dat thuis de aardappels koud staan te worden. LAMPENIER Spreekster merkte op, dat in de commis sie van advies deskundigen op het terrein der bejaardenvraagstukken in deze pro vincie zijn opgenomen. Prof. dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft van deze commissie de leiding, terwijl er verder vertegenwoor digers van medische, sociologische, geron- tologische, bouwtechnische en maatschap pelijke instanties zitting in hebben. Natuur lijk zal er een hechte samenwerking zijn tussen de Stichting Noordholland voor maatschappelijk Werk en de commissie. Het dagelijks bestuur der stichting heeft gemeend de heren drs. J. J. Spelberg voor de sociologische aspecten en C. J. van Wijk voor de technisch-financiële aspecten aan de commissie te moetm toevoegen. Beide heren hebben zich op het gebied van het bejaardenwerk reeds gespecialiseerd. Na dat mej. Ribbius Peletier de leiding van de vergadering aan prof. Van Dijk had over gedragen, verklaarde zij de commissie van advies voor bejaardenvraagstukken ge ïnstalleerd. Prof. Van Dijk dankte de vice-presidente voor haar woorden en merkte op, dat Nederland wat het werven van kennis en inzicht in de bejaarden-problematiek be treft, nog pas aan het begin staat. Is een samenleving zich echter eenmaal van een bestaande nood bewust geworden, aldus prof. Van Dijk, dan is het dieptepunt eigenlijk al gepasseerd. Tal van kerkelijke, particuliere en overheidsinstanties zijn zich voor dit probleem gaan interesseren en ook de wetenschap en wetenschapsmensen heb ben zich op de bestudering van dit vraag stuk geworpen. Een gelukkige omstandig heid noemde prof. Van Dijk het, dat in deze commissie zowel naar levensbeschou wing als naar studie-aspect vogels van diverse pluimage zitting hebben. De proble matiek en de nood der bejaarden is als een der ernstige vraagstukken van de moderne samenleving te beschouwen. Prof. Van Dijk gaf de verzekering dat de com missie naar haar beste weten alles in het werk zal stellen de nood der bejaarden op diverse punten te lenigen, zodat haar po gingen in deze met Gods zegen mogen bij dragen tot het herstellen of een behouden van een leefbaar leven voor de bejaarden. Prijzen van vrijdag. Heilbot 3,30; gr. tong 4,404,10; grm. tong 4,é403,60; kim. tong 4,10—3,60; kl. tong I 3,20—2,85; kl. tong II 2,42—2,20; tarbot I 2,60—2,—; zalm 4,90, per kg. Tarbot IV 60; kim. schol 6655; kl. schol I 65—54; kl. schol II 50—20; schar 3716; v. haring 2015; makreel 3524; gr. schelvis 4632; grm. schelvis 4430; kim. schelvis 5528; kl. schelvis I 4225; kl. schelvis II 34;16; wijting 28—14; gr. gul 6555; midd. gul 5643; kl. gul 3310; kl. haai 24; ham 108—76; poontjes 30; kl. kool- vis zw. 3024; kl. koolvis wit 4038, per 50 kg. Gr. kabeljauw 296—136; gr. koolvis zw. 10090; gr. koolvis zw. 92—90; gr. leng 114—102, per 125 kg. Aanvoer van vrijdag. 253 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 410 kisten schol, 33 kisten schar, 3280 kisten haring, 780 kisten makreel, 850 kisten schelvis, 130 kisten wij ting, 80 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten leng, 40 kisten haai, 4 kisten ham, 5 kisten poon, 39 kisten ..oolvis, 25 kisten diversen. Totaal 5940 kisten. Besommingen van vrijdag. IJM 10 Hat- tem f28.100; Soerabaye f20.700; SCH 171 f22.510; HD 79 f12.260; KW 65 f 1320; KW 37 f630; KW 176 f7210; KW 178 f4008; KW 105 f540; KW 88 f790; UK 3 f 2960; TX 24 f 1230; WR 88 f 7060; IJM 31 f 1630; IJM 11 f2130; IJM 7 f2580; IJM 4 f2010. Visafslag Urk. Donderdag werd door 50 vaartuigen op Urk aangevoerd: 3309 pond kuilpaling f 1,04—f 1,14; 153 pond lijnaal f 1,37; 117 pond snoekbaars f 1,03; 134 pond rode baars f 0,68-f 0,71; 127 pond blei f 0,05, alles per pond, en 310 bak nest f 2,60-f 2,65 per bak van 3714 kg. ADVERTENTIE POEDERS-TABLETTEN - CACHETS „WATERLOO" OP ZONDAG Het wedstrijdprogramma voor Waterloo luidt: Waterloo 1Bloemendaal 1, 14.30 uur; Waterloo 2IEV 2, 12 uur; Velsen 5Wat?r- loo 3, 2 uur; DEM 9Waterloo 4, 2 uur; Waterloo AZ.v.meeuwen B jun., 10 uur; Waterloo AIJmuiden A asp., zat. MET UITZONDERING VAN Velsen en Assendelft komen zondag a.s. alle derde en vierde klassers uit Kennemerland in actie. We denken onder meer aan ADO— Alcmaria Victrix, Alkmaarse Boys—Vitesse, WSV—Zilvermeeuwen en KW—ZW. Maar ook Wijk aan ZeeIW kan een aardige partij voetbal opleveren. ADO bemachtigde het vorige seizoen uit de twee wedstrijden tegen Alcmaria Vic trix niet minder dan drie winstpunten. Of dit de Heemskerkers dit seizoen weer zo glad zal zitten, is een andere vraag, want de Alkmaarders behaalden tot dusver goe de resultaten. Vitesse gaat de Alkmaarse Boys in de Kaasstad bestrijden. Ook de Vitessenaren legden hét vorige seizoen tegen de Boys op drie van de vier punten beslag. Beide clubs hebben momenteel reeds verlies- punten, Vitesse na twee wedstrijden zelfs al drie. Toch verwachten we, dat de Cas- tricummers een gelijk spel kunnen be halen. Het nog geen enkel verliespunt hebben de CSV blijft ons inziens de komende zon dag ook nog ongeslagen, want dan komt Always Forward op bezoek en gezien het resultaat, dat ADO de vorige zondag tegen deze club boekte, moet ook CSV van de Hoornse voetballers kunnen winnen. Bij HSVPurmersteyn en Egmondia EVC lijkt ons een overwinning voor de twee thuisclubs het meest waarschijnlijk en bij ZAPHelder een gelijk spel. In 3B kan Wijk aan Zee—IVV een heel aardige wedstrijd worden. De Wijk aan Zeeërs begingen de vorige week tegen ZW een ernstige misstap, die ze zo vermoeden wij nu wel weer zullen willen goedmaken. Kinheim zal het in Haarlem tegen EHS niet gemakkelijk hebben. In ieder geval wordt het niet, zoals het vorige jaar een nulvier zege voor de Kinheimers. De Terrasvogels boekten tot dusver nog steeds geen enkel winstpuntje. Het komt ons voor, dat het nog lang niet vaststaat, ADVERTENTIE voor alle rijbewijzen: BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huis gehaald en gebracht Gediplom. Auto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. K2560 - 8930 Wat de tuinders kregen Voor de door hen aangevoerde groenten kregen de Kennemer tuinders in Castricum vrijdag de volgende prijzen: sperciebonen 50125, bloemkool 2739, bospeen 1036. soepgroente per pakje 41, sla 5—9, andijvie 1416, spruiten 5480, grove spruiten 1620, bramen per slof 170, aardbeien per doosje 83106, pronkbonen 2447, groene kool 1418,5, peterselie per pakje 3949. Opstelling CSV Het Castricumse CSV krijgt zondag Alw. Forward op bezoek en komt met de volgende spelers: doel: G. de Heer; achter: A. Kees man en H. Altena; midden: H. Beiersbergen, H. Jacobs en H. Hartog; voor: E. de Vries, H. v. Diggelen, B. Kossen, H. Stolk en P. v. Maarleveld. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA dat tegen QSC voor hen het zonnetje reeds zal doorbreken. WSVZilvermeeuwen en KWZW lijken ons wedstrijden voor een gelijk spel. De zaken voor Waterloo, met de gebr. Schaap, blijven goed lopen. Zondag komt Bloemendaal bij de IJmuidenaren op be zoek. Deze oude club bracht er tot dusver nog maar weinig van terecht, zodat de Waterlooërs de overwinning moeilijk kan ontgaan. De naaste concurrenten van Waterloo Nautilus, dat NAS ontvangt en Geel Wit, dat DIO op bezoek krijgt hebben het niet zo gemakkelijk. Het kon wel eens zijn, dat de IJmuidenaren zondag a.s. alleen aan de kop gingen! TerrasvogelsQSC. De thuisclub, Ter rasvogels komt als volgt uit: Butter; Röbken en Van Gelder; Spanjaard, Van Vuuren en Van Eden; Timmer, N. N., Pellenmans, Bou wer en Goedhart. De stichting „Abonnementsvoorstellin gen" te Beverwijk heeft voor het zojuist aangebroken winterseizoen vier toneel avonden aangekondigd. Twee worden ver zorgd door het Nieuw Nederlands Toneel gezelschap, één door het Zuidelijk Toneel en één door Georgette Haged-oorm. De eer ste voorstelling van deze serie werd don derdagavond in het Kennemer theater ge geven door het Nieuw Nederlands Toneel gezelschap, met de opvoering van „Moe derdag" (La chaleur du sein), een blijspel in vier bedrijven door André Birabeau. Welnu, ook zonder de titels van de nog ko mende stukken te kennen lijkt het ons niet gewaagd te veronderstellen, dat deze voor stelling de minst belangwekkende toneel avond van de vier heeft opgeleverd. Want ofschoon de basis voor de intrige niet onaardig gevonden is, heeft het gege ven de auteur toch te weinig stof opge leverd om zijn vier bedrijven tot een lo gisch en verantwoord geheel te maken. En als nu het stuk als blijspel begonnen, ook als blijspel geëindigd wasIn het laat ste bedrijf echter moeten spelers en publiek abrupt op een sterk dramatische expressie overschakelen. Men bedenkt dan plotseling dat er in de eerste bedrijven soms gelachen is om situaties, die klaarblijkelijk serieus dienden te worden opgevat. Alles draait om een jongeman, Gilbert, die na een mis lukte poging tot zelfmoord beurtelings de drie gewezen echtgenoten van zijn vader op bezoek krijgt. Zij lezen hem ieder op haar eigen manier de les envertroete len hem. Natuurlijk schept een dergelijke situatie wel enige komische tafereeltjes, maar dan keert in het vierde bedrijf ook de vader weer in zijn woning terug, die de dames duidelijk maakt dat haar aanwezig heid niet langer is gewenst. Deze scènes vormen de inleiding tot het sentimentele slot: de algehele verzoening tussen vader en zoon! Men kan het de acteurs en actrices niet kwalijk nemen, dat het geen volwaardige toneelavond geworden is. In tegendeel, zij verdienen nog een compliment voor wat ze ervan maakten. De drie stiefmama's van Marion Gobau, Bé Schenk en in het bijzonder Marie Ha mel waren geestig gekarakteriseerd. Aaf Bouber speelde een juweeltje van een huis houdster, Manon Alving een statige ver pleegster. Dat de dames geheel excelleerden moet voornamelijk aan de auteur worden toege schreven, want hij was het die Ton Kuijl, Louis Borel en Ger Smit de kansen heeft onthouden zich te ontplooien. Alleen Ferd. Sterneberg die ook de regie en de ver taling voor zijn rekening genomen had zette een vermakelijk mannetje op de planken neer. J. v D

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11