„Riool van Europa" wordt dank zij zes meter zand „kraan van Nederland" Arend Reym AUTORIJLES Kerkdiensten Infiltratie Lekwater in Castricum komt net op tijd om verzilting halt toe te roepen Havenberichten Meer wintergroente aan de markt Herfsttooi 1956" laat de kleurenpracht der duinen zien Autorijschool Fa. de Vilder ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 12 Pikant In kanalen IJselmeer afgekeurd V eelzeggend Veel gaat verloren Voorraad niet gebruiken Meer dorst T ransportleiding schiet op Klein stuk Drukte op de bloemenveiling Thans ook handbal in IJmuiden CASTRICUM Studieclub „De Vezel" opende seizoen met blindenavond Vele partijen, rangorde ongewijzigd I; AUTORIJSCHOOL „IJMOND" Fa. G. BERENDSEN EN ZN. Zondagsscholen (Van een redacteur) DE RIJN heeft niet alleen de patriarchale benaming „va dertje" meegekregen van hen, die Europa's langste rivier bevoeren om den brode of om het spel, de stroom is niet slechts bekend als oorsprong van vele zoete melodieën met bijbehorende wijnen en als een vast punt in de vaderlandse geschiedenis, wanneer het gaat om afzakkende boomstam men en Batavieren, maar de roetende steden van Saar en Ruhr hebben deze vaderlijke rivier allang geadopteerd als gezamenlijk riool. Hetgeen inmiddels een aanzienlijk inter nationaal probleem heeft opgeleverd, want de Europese samenwerking is nog niét zover, dat elk Rijnland het binnenstromende rivierwater in dezelfde staat aflevert, als waarin het bij de grens van de natuur in ontvangst werd genomen. Dit nu is een bijster onplezierig verschijnsel voor de Nederlandse waterhuishouding, die zich in toenemende mate tot andere zoetwaterbronnen en dus ook tot de rivie ren dan het uitgeputte duingebied moet wenden, om aan de toenemende dorst te kunnen voldoen. Want Rotterdam „maakt" zijn drinkwater uit rivierwater, dat langs Saar en Ruhr is gestroomd en daar bezoedeld werd door de afval stoffen van de kalimijnen, de sodafabrieken, de staalindustrie en wat er meer aan bedrijvigheden aan het water zijn ge vestigd. Daarvóór wordt straks bij Jutfaas een slok vuil Rijnwater genomen door de machtige pompen van de „Waterleiding Rijn-Kennemerland", die volgend jaar gaat helpen, de Nederlandse waterhuishouding weer wat in even wicht te brengen. Rotterdam zit met zijn Rijnwater, dat daar Maaswater zou kunnen heten maar dat is tenslotte één pot industrie-nat in een poeilijker positie dan Kennemerland, omdat Rotterdam geen duinen heeft, om het aangevoerde rivierwater door een zeef te laten reinigen. Zodat de Maasstedeling wel eens een pikant smaakje aan zijn leidingwater proeft, dat weliswaar geen kwaad kan, maar toch herinneringen oproept aan de Duitse en Franse industrieën, die het riool van Europa bevuilen, waar verderop de kraan van Nederland op wordt aangesloten. Het water wordt daar chemisch gerei nigd; in Kennemerland gebeurt het straks met behulp van moeder natuur, die krach tig genoeg is toegerust, om in zes meter zand alle schadelijke bacteriën te doden. Als volgend jaar het eerste „ruwe" rivierwater door de lange leiding tussen Jutfaas en de Kennemer duinpannen ge stuwd wordt, komt het in de twee infil- tratiegabieden bij Leiduin en bij Castricum in een kanalencomplex terecht, waar het enige dagen staat (en elke waterkundige weet, dat „staan" alleen al wonderen doet) en langzaam wegzakt in het duinzand om er zes meter verderop weer te worden uit- gepompt als.... bacterievrij ruw-drink- water. Dat weliswaar nog een hele serie na-be werkingen moet ondergaan, maar dan toch maar even gauw ontdaan is van de kleine organismen, die de reis van het Saargebied naar Kennemerland uihielden, maar zes meter duinzand niet overleefden, omdat daar geen voedsel meer te vinden is. Er is vroeger duchtig gediscussiëerd over het IJselmeer als drinkwaterreservoir, toen de angst reeds om het hart sloeg, vanwege de toenemende verzilting der duinen en de daaruit voortkomende gevolgen voor de drinkwatervoorziening van grote delen van West-Nederland. Dat het „riool van Europa" verkozen werd boven het veel properder IJselmeer, heeft zijn grondige redenen. Ten eerste is dat meer nogal zoutig als gevolg van de nooit te sluiten zoutbron in de sluizen van de Afsluitdijk de toevoer van zoetwater in het IJselmeer is nauwe lijks voldoende om het zoutgehalte uit te wissen. Het wordt bovendien ongunstig be- invloed door het uitslagwater van de pol ders, dat eveneens een hoog zoutgehalte heeft, want onder Noordholland door kruipt het zilte nat steeds verder Wat misschien nog erger is: het IJsel meer ziet bovendien grijs van het slib. Vooral als de wind het water in beroering heeft gebracht, is dit met het ongewapende oog duidelijk te zien en dat zou omvang rijke ontslibbings-installaties vergen; het Lekwater is veel „helderder". Daar Amsterdam, het P.W.N. en de Hoog- vens gedrieën in waternood dreigden te raken, was bovendien het transport uit het IJselmeer naar de duinen en dan terug naar de plaats der consumptie nogal inge wikkeld. En tenslotte de kwetsbaarheid van de Afsluitdijk bij catastrofen: als het reser- ADVERTENTIE voir van het IJselmeer zou vollopen met zout water, zou de ramp niet te overzien zijn, indien grote gebieden er op aange wezen waren voor hun drinkwater. Zou daarentegen het Lekwater op een bepaald moment niet deugen en men zou hierbij zonder overdreven veel fantasie kunnen denken aan een plotselinge radio-activiteit dan kan men het altijd nog „voorbij laten gaan", tot het bederf over is. De noodzaak van de infiltratie der duinen met rivierwater is zo langzamerhand wel duidelijk geworden voor West-Nederland. Maar de cijfers, die deze noodzaak staven zijn te veelzeggend, om ze er niet eens bij te betrekken. Het waterwingebied van het P.W.N. be slaat globaal 5000 hectare. Bij een gemid delde regenval van 750 mm (tot nu toe leverde 1956 „nog maar" 650 mm op, zodat het gemopper op de natte zomer maar eens uit moet zijn) valt op dit gebied 36 miljoen kubieke meter water. In 1955 heeft men er 21,5 miljoen kubieke meter uitgehaald, zo dat op het eerste gezicht nog mooi wat vocht overbleef voor magere jaren. Maar dit aftreksommetje gaat in de dui nen niet op, want van de neerslag ver dampt om te beginnen al bijna de helft en van de 36 miljoen kubieke meter zakt dus een 19 miljoen naar diepere grondlagen. Daarvan vloeit echter nog weer eens 9,5 a 10 miljoen meter water naar onbereikbare plekken af, zodat het restant bepaald niet voldoende is, om de stijgende waterbehoef te bij te houden. De zoetwaterlens op grote diepte, die de mens „exploiteert", is op de gunstig ste winplekken 125 meter dik. Deze voorraad moet vroeger wel een miljard kubieke meter water hebben bevat en zal nu nog wel als de deskundigen goed geschat hebben een 800.0001)00 meter bevatten, maar deze „lens", is niet alleen voorraad, maar ook „barrière". Want hij houdt het zoute zeewater, dat onder het zoete doorkruipt, op veilige afstand. Althans móét dat doen. Het simpele feit, dat het P.W.N. reeds enige malen zout water bovenhaalde, op plekken, waar al jaren zoet water werd opgepompt, bewijst, hoezeer er wordt inge teerd op een waterkapitaal dat geen ver- der-woekeren toelaat. De situatie is zelfs zó kritiek, dat men zich wel eens met enige angst heeft afge vraagd, of het nog wel verantwoord zou zijn tot 1956—1957 te wachten met het in filtreren van het Lekwater. Want menige bron is nog maar 500 meter van het op dringende zeewater afen de snelheid, waarmee het opdringt, neemt progressief toe. Zij was een paar jaar terug al opge lopen tot 11 a 27 meter per jaar. Het waterverbruik steeg inmiddels met sprongen: van 15,5 miljoen kubiek in 1939 tot 18 miljoen in 1949 en 21,5 in 1955. De „verantwoorde" onttrekking van het P.W.N.-gebied is echter maar 8 miljoen en daar rijst het probleem dan levensgroot uit op èn de rechvaardiging van het miljoenen project der W.R.K. OOXX>CXXXX!XDCOOCCOCX3COCODC<XX)CCCOCCCCOCCCCOCOCCCOCCCCOCO< De watertransportleiding Jutfaas- I Leiduin-Castricum begint op te schie ten. Omstreeks januari 1957 gaat het i eerste stuk (Jutfaas-Leiduin) in wer king en omstreeks 1 februari zal Am sterdam het eerste in Leiduin geïnfil treerde Lekwater kunnen gebruiken en het laatste stuk, dat tussen Leiduin en Castricum nog 27 kilometer aanbreit aan de reeds 83 kilometer lange trans portleiding, kan omstreeks 1 juli 1957 gereed zijn. Bij Beverwijk is de monster-waterlei ding, waarover in bijgaand artikel meer, „Westerhout" inmiddels al voorbij. >C)CKXXXXXXX)OC)OCXX>COOCX300CKX)OOOOOOOCOOOOOOOOOOOC)CXX)OOOOOÖC In het Castricumse duin lijkt het infil tratie-kanalen-systeem al bijna klaar; een grillig complex van gebogen kanalen van dertig meter breed en een meertje en daar komt straks het „ruwe" Lekwater in terecht. Men gaat het daarna mengen met „echt" duinwater, alleen niet zoveel, als er nu uit de grond wordt gepompt. Want de „veilige" onttrekking van a miljoen meter wordt aangehouden, zodat er een suppletie van 14 nodig zou zijn om een jaarbehoefte als die van 1955 te dekken. De aanvulling met Lekwater zal in 1980 zijn toegenomen tot een 20 miljoen kubieke meter, waar voor het kanalensysteem waarschijnlijk wel zal moeten worden uitgebreid. Het is dus maar een klein stuk duin, dat in dienst wordt gesteld voor deze infiltra tie: enkele hectaren, die doorgraven wor den met kanalen en vijvers, maar die de rest van het P.W.N.-domein voor verzilting moeten helpen beWaren. En die op de lan gere duur wellicht de indirecte aanleiding zullen worden tot een verandering van de duinflora rond Castricum en Leiduin, om dat de waterhuishouding zich daar ingrij pend gaat wijzigen. F. Op vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Vikaren van Rotterdam. Marietje Böhmer van Farö. Tukemann van Bremen. Capella van Rotterdam. Goote van Rotterdam. Alja van Silloth. Marie Louise van Londen. In specteur Mellema van Isle of Man, Egbert Wagenborg van Haparanda. Eemstroom van Grangemouth. Menje van Port Talbot. Wan da van Kemi. Viona van Kristinahamn. O. A. Brodin van Wabana. Johannes van Swansea. Sirena van Kingsley. Munkfors van Gent. Rien Teekman van Londen. Dearne van Goole. Narwal van Londen. Lanchester Broke van Goole. Thor van Londen. Amaver van La Coruna. Vertrokken zijn: Ma .s naar Rotterdam. Nobistor naar Wacuara. Texelstroom naar Liverpool. Rondo naar Port Said. Rilda naar Oslo. Troiles naar Hamburg. Marsworth naar Rotterdam. Graveland naar Bremen. Leemans naar Ahr. Najade naar Rotterdam. Bolbec naar Rotterdam. Inspecteur Mellema naar Rostock. Koh I Noor naar Rotterdlam. Goete naar Manchester. Deo Favente naar Kopenhagen. Midas naar Rotterdam. Berkel- stroom naar Londen. Jelö naar Sarpsborg. Albatros naar Rotterdam. Ahoy naar Domsö. ADVERTENTIE Er zijn hedenmorgen op de hoek van de Zeeweg en de Driehuizerkerkweg door een bekende Velsense slagersjongen enige fraaie nieuwe woorden aan de, op dat punt, bepaald niet arme, Nederlandse taal toegevoegd. Deze Kees, bijgenaamd „Keis", is op perfide wijze gesneden door een uitgebreide auto mobiel, waarin de heer JUNIUS DE BROCKENMAEKER, onze trouwe lezers wel bekend, aan het stuurrad zat. Het was geheel des heren Junius' schuld, want snijden doet pijn, vooral in het verkeer. Gij weet dat allen. Dat Keis dus de taal ver rijkte en daarbij met zijn vuist zwaaide, heeft niemand hem kwalijk kunnen nemen maar de heer Junius de Brockenmaeker is' wel iets kwalijk te nemen, namelijk dat hij voor zijn opvoeding tot beheerst weggebrui ker niet gebruik maakte van de 10 jaar ervaring van Gediplomeerd auto- en motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort - Telefoon 8930 Op de groentemarkt waren het ook deze week nog de zomerprodukten die ver in de meerderheid waren ten opzichte van de najaars- en winterartikelen, waarvan het aanbod wel groter begint te worden. De prijzen zijn over het algemeen weer iets naar beneden gegaan met uitzondering van enige artikelen. Eén hiervan was bloemkool die weer duurder werd, de goede kool ging tot f 0,65 per stuk. Spinazie was ook nog aan de prijs Deze bladgroente ging nog voor f 0,50 per kilo. Sla noteerde van f 0,03f 0,12. Bos- en waspeen kwamen rond de f 0,40 per bos en per kilo. Minder vlot ging het met de andijvie, waarvoor men ten hoogste tot f 0,20 per kilo betaalde. Ook de tomaten waren goedkoop, er waren maar enkele partijtjes die tot f 0,47 per kilo kwamen, de meeste partijen varieerden van f 0,20 tot f 0,35 per kilo. Er is nog een ruim aan bod van verschillende bonensoorten, waar bij de pronkbonen wel de grootste plaats innemen. De prijzen draaiden rond de f 0,50 per kilo. Snij- en sperciebonen gingen grif weg voor f 1,35 per kilo. Prei werd tot f 0,20 per kilo verkocht. De diversen kool- 99- ERRES TELEVISIETOESTEL KY435U Gedipl. Radio- en Televisiemonteurs VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg. Pracht ontvangst door onze super-antenne. VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Katholieke kleuterschool heeft vernieuwingen nodig Door het r.k. kerk- en schoolbestuur van de parochie „St. Gregorius van Utrecht" te IJmuiden is de medewerking verzocht voor de verbetering van de vloeren, in het bij zonder de vloer van het speellokaal, de ventilatie en de verwarming in de ver schillende lokalen en de vernieuwing en verbetering van het meubilair in een les lokaal van de onder zijn bestuur staande kleuterschool aldaar. Lt. KOLONEL HOENDERKEN Zondag krijgt het Leger des Heils aan de Edisonstraat te IJmuiden hoog bezoek in de persoon van de veld-secretaris luite nant-kolonel H. Hoenderken, die 's mor gens en 's avonds de bijeenkomsten zal leiden. HET DUIN TUSSEN Wijk aan Zee en Egmond omvat enige van die zeldzaam- ongerepte gebieden, waaraan West-Nederland in toenemende mate aandacht gaat besteden, omdat ze in even toenemende mate tot de rariteiten gaan behoren. De mens is er wel in bezig geweest, want hier en daar stuiten de kronkelpaden op een vierkant pompstation of een ander lelijk bouwseltje, dat daar voor dorstig West- Nederland is neergezet: de huisjes van het Provinciaal Waterleidingnet. Er is echter met zoveel overleg voor het overige natuurschoon in dit prachtige duinlandschap gezorgd, dat van de Van Oldenborghweg in het Wijk aan Zeese tot het Robbenzand bij Egmond een ongestoord natuurgenot mogelijk is. Misschien juist wel door die onvermijdelijke pompstations, want dit duin mag dan wel door het PWN „uit- gezogen" worden, het krijgt aan de andere kant van dit bedrijf ook weer alle aan dacht, die het uit natuurhistorisch opzicht verdient. Deze zorg kan men bij de verschillende ambtenaren van het PWN terugvinden en de liefde, waarmee gewerkt wordt aan een tentoonstelling op 13, 14 en 15 okto ber bij de uitspanning „Johanna's Hof" in Castricum, dus in het hart van het water- winbedrijf, is er een duidelijk bewijs van. De hele duinflora Men hoopt met deze expositie, die deels in een tent en deels in de serre van dit restaurant wordt gehouden., veel school jeugd en ouderen op de schoonheden van het PWN-domein te wijzen, want onder de titel „Herfsttooi 1956" verbergt zich een keurcollectie paddestoelen, laat-bloei- ende duinflora en kleurige blaren, samenr gebracht in hun eigen milieu, in diorama's of groeperingen, die de schoonheid van het duinlandschap willen benaderen en de bezoekers de weg willen wijzen tot de na tuur daarbuiten in eerbied en zonder sinaasappelschillen of achteloze sigaretten peukjes. In de serre van het restaurant zijn won dermooie dia's over het duinlandschap te bewonderen en daar is ook de sporenval van een paddestoel in. een „kijkdoor" te zien, naast de vele boeken, die de liefde tot de natuur willen stimuleren. De onbegrensde vrijgevigheid van de natuur in dit seizoen is in de tentoonstel ling „Herfsttooi 1956" neergeslagen in een leerzame veelheid van „herfstprodukten" en menigeen, die het duin denkt te kennen, zal van de jachtopzieners van het PWN, die voortdurend voor voorlichting aanwe zig zijn, nog wel wat kunnen opsteken. En de beginnende natuurenthousiast zóu daar tijdens het volgende weekeinde het verschil kunnen leren tussen een pijn, een spar en een den, een amoniet en een boleet. soorten draaiden rond de f 0,25 per kilo Er komen nu meer druiven aan de markt, waarvoor tot f 1,40 per kilo werd betaald Er komen nog steeds enkele doosjes met aardbeien aan de groenteveiling, die van de koude grond geplukt zijn. Als de kwali teit nog enigszins goed is wordt er tot f 1,20 per doosje betaald. Veel najaarshloemen Iedere dag ziet men nu een grote aan voer op de bloemenveiling, welke voor wei tachtig percent bestaat uit chrysanten. De bloemen hebben veel last gehad van de harde wind en zo zijn de Heliantussen reeds weer van het markttoneel verdwenen, zon der dat ze nu alle geoogst waren. De prij zen zijn maar matig en het waren maar enkele soorten die een goede prijs opbrach ten. De troschrysanten varieerden van f 0,23 tot f 0,70 per bos; de geplozen chry santen gingen tot f 0,17 per stuk. Eiken blad varieerde bij een grote aanvoer van f 10 tot f 0,30 per bos. Duindoorns zijn heel goed te verkopen, er werd nog tot f 1 per tak betaald. Dahlia's zijn goedkoop en ook de restanten zomerbloemen. De cyclamen- bloemen kwamen tot f 0,65 per bosje; ne- rine varieerde van f 0,15 tot f 0,55 per stuk. De aanvoer van potplanten begint groter te worden nu er meer cyclamens aan de markt komen. Hier lopen de prijzen erg uiteen in verband met de kwaliteiten. De prijzen varieerden van f 0,65 tot f 2 per pot, De handbalvereniging „Full Speed" die oorspronkelijk in Velsen-Noord gevestigd was, is wegens de daar heersende terreinen- nood, verhuisd naar IJmuiden. Mén heeft hier de beschikking gekregen over één van de bijvelden van het sportpark „Schoonen- berg". Tot nog toe was IJmuiden geen handbal vereniging rijk en het bestuur ziet nu een kans het ledental verder op te voeren, te meer daar in Velsen-Noord nog de vereni ging „IJrriond" gevestigd is. „Full Speed" is ingedeeld in de eerste klasse van de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Handbalbond. Zondagmiddag wordt een thuiswedstrijd gespeeld tegen Zandvoortmeeuwen, waar voor het elftal als volgt werd samengesteld: G. Eenhoorn; A. Kreuger en G. Apeldoorn; F. Orsel, N. Otte en L. Appeldoorn; E. Otte, W. de Boer, J. Zonneveld, J. Orsel en F. Stegeman. zondagsdienst artsen Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur: dr. A. H. v. d. Werff, Bak- kummerstraat 48, telefoon 428. Zr. Meihuizen, Bakkummerstraat 41, telefoon 462. Apotheker: P. v. Ouwerkerk, Burg Lom- menstraat 6, telefoon 500. Agenda voor Castricum „Corso"-theater, Castricum, zaterdag en zondag 7.15 en 9.30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 8 uur: The High and the Mighty. Zondagmiddag 3 uur: Duel in de jungle. De studieclub „De Vezel" van en voor personeelsleden van de papierfabriek Van Gelder Zonen n.v. is vrijdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat haar winterseizoen be gonnen met een bijeenkomst, waartoe ook de dames waren uitgenodigd en die ver zorgd werd door de Nederlandse Blinden- bond. De heer A. Geerlofs, die gerekend had op deze openingsavond een groot aan tal belangstellenden te mogen begroeten, was hierin teleurgesteld. Hoewel hij zelf weinig van het „blindenwerk" af wist, hoopte hij toch dat voor deze zegenrijke arbeid meer belangstelling mocht komen. Nadat de blinde pianist, de heer P. v. Nieuwenhuizen uit Bussum, die bovendien enige aardige cabaretliedjes, geestig aan gekondigd, voordroeg, zijn succesvolle medewerking had gegeven met pianospel, was het de heer Johan v. d. Berg, propa gandist van de Nederlandse Blindenbond, die met een uitvoerige inleiding zowel de medische als de maatschappelijke kant van de blindenzorg toelichtte. Van de medische zijde bezien illustreerde de heer v. d. Berg als „lichtend" voorbeeld het feit, dat hij vorige week in Egmond aan Zee een ont moeting had met mej. Joh. Visser, die na dertig jaren blind te zijn geweest thans door hoornvliestransplantatie het gezichts vermogen weer had teruggekregen. Uitvoe rig stond de propagandist stil bij de ge weldige vooruitgang van de blindheidgene zingen. In Nederland waren in 1948 nog 4800 blinden, dit is veertig op de honderd duizend zielen en een zeer laag cijfer in vergelijking met bijvoorbeeld de zoge naamde oosterse landen, waar oogziekten wegens te geringe medische hulp veelal blindheid veroorzaken. Van de maatschappelijke kant vertelde de propagandist al even bewonderenswaar dige dingen. De actieve blindenzorg in de huidige zes scholen met internaten heeft grote invloed. Op onderwijsgebied, alles in brailleschrift, zijn verrassende resultaten geboekt. Na de oorlog zijn 500 blinden op kantoren geplaatst; 8 blinden werken thans aan het ministerie van Maatschappelijk Werk in Den Haag en er zijn hier plannen om te komen tot een gehele „blindentype- kamer", geleid door een blinde chef, zodat wel duidelijk de voortreffelijkheid van het blindenwerk wordt gedemonstreerd. Er zijn overigens vele beroepen waarin de blinden zich kunnen ontwikkelen. Dit laatste illustreerde de mooie film, naar een novelle van de blinde schrijver Willem Kramer: „Een van ons", waarin Frans van Dongen het ondanks blindheid tot een beste baan brengt. Na de pauze werden nog een braillede- monstratie verzorgd en de film „Sport en Spel door blinden" vertoond. De heer Van Nieuwenhuizen besloot het programma met het zingen van cabaret liedjes. Nieuws van „Kijk Uit" In haar speellokaal, het culturele ge bouw aan het Moerbergplantsoen, werden de wedstrijden voor de onderlinge compe titie van de schaakclub „Kijk uit" voort gezet met een groot aantal partijen. Haast alle vastgestelde partijen gingen door. Grote verrassingen deden zich ditmaal niet voor en de groepering op de ranglijst bleef nagenoeg hetzelfde. In groep Ia kon Gordijn op het nippertje winnen van Aarts, die met tijdnood te kampen had en het vereiste aantal zetten niet had gedaan, waardoor d-> partij voor hem verloren ging. Kraaienoord wist zijn eerste winstpunt te scoren en dit ging ten koste van Reinhout. De Haas en Kistemaker moesten hun par tij afbreken, waardoor het aantal afgebro ken partijen van De Haas op drie kwam te staan! In groep Ib wisten beide concurrenten Mees en Walda verder uit te lopen, of schoon het voor Walda iets beter ging, daar Mees niet verder kwam dan remise tegen Rijke en zelf won van v. d. Plas; Visser boekte zijn eerste winstpunt tegen Lanser en Hólscher speelde remise tegen Kok. Van Nieuwenhuizen begint nu ook op schot te komen, nu won hij van Boer en daar laatstgenoemde ook van Lanser ver loor, was het voor hem geen beste week. Verlaak en Deelder, altij een titanenkamp werd afgebroken. Dekker en Kistemaker deelden, het punt, wat voor Kistemaker sneu was, daar hij de gehele partij beter heeft gestaan, intussen voor Dekker een meevallertje. Van Niekerken in groep III zit in het hoekje waar de slagen vallen, ook nu wist hij het niet te klaren tegen v. d. Doel, die hem het punt afkaapte. Roseboom had lan ge tijd het initiatief en naarmate de par tij vorderde, leek het een kwestie van afwikkelen, tot het tijdnoodduiveltje om de hoek kwam kijken en dit speelde hem parten, want juist toen hij de winnende zet zou uitvoeren, viel zijn vlaggetje en ging een zeker punt verloren» Wal en Bakker maakten het elkaar wel lastig, maar uiteindelijk werden de punten broe derlijk gedeeld. Ook voor Vis was het geen beste week, daar hij eerst van Peek verloor en daarna ook in Wolthuizen zijn meerdere moest er kennen. Blom schijnt dit jaar wat van plan te zijn, want ook nu won hij weer, ditmaal van Prins. Ook Cleeren doet het goed, hij won van v. d. Plas en is na drie partijen nog onge slagen. Volgende week worden de partijen voort gezet met een aantal interessante ontmoe tingen; zo gaat het in groep I om de eer ste plaats tussen Mees en Walda, dit kan een bijzonderheid worden; immers: Walda is een positiespeler, terwijl Mees het meer in ingewikkelde combinaties zoekt, we zijn benieuwd hoe de uitslag zal zijn. Gordijn en Kistemaker zullen onder elkaar gaan uitmaken, wie de leiding in groep Ib zal nemen, ook dit kan een in teressante ontmoeting worden. De belangrijkste ontmoeting in groep II is de partij Lanser-Verlaak en in groep III vraagt de partij BoerrigterBakker de aandacht. Tenslotte gaat het in groep IV deze week tussen de pas lid geworden Warnez en Blok. ADVERTENTIE ADVERTENTIE o CELSIUSSTRAAT 52 (achter Cultu- o O reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden en VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Edisonstraat 4 IJmuiden - Tel. 5544 Zondag 7 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 en 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. v. d. Berg. Wijkgebouw, 10 uur: de heer H. Bierling, jongerendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A4 Tiemens; 15 en 17 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: student M. v. Veelen, van Zeist. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, 10 uur, Cultureel Cen trum, bijeenkomst, Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. F. Golterman van Am sterdam. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers; dins dag en donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssamen- komst; 19 uur: openluchtsamenkomst Kennemerlaan 20 uur: Verlossings samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest (H. Doop); 18.45 uur: ds. F. Willekès van Beverwijk (jeugd dienst). Herv. Jeugdgebouw, 10 uur: jeugdkerk, de heer W. Kwak. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 en 19.30 uur: de heer L. J. Pasman van Haarlem. Woensdag 19.45 uur: Jb. Klein Haneveld van Bode graven. Tergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: dr. G. Snijders van Haarlem; 19 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, geen opgave. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer Dikkens van Leiden woensdag 20 uur: de heer v. d. Brink van Bloemendaal. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel; 19 uur: Jeugddienst. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel, „Groene Huis", 10 uur: de heer A. Wouda. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. P. J. Barnouw van Wognum. Maranantha, 10 en 19 uur: de heer J. Sevensma van Amsterdam vrijdag 20 uur: bijbelbespreking. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kiindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Alle sa menkomsten staan o.l.v. Ie luitenante L. Benjamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. CASTRICUM: Ned. Herv. Kerk, 9 uur: ds. Naessens van Heemskerk. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege H. Doop 19 uur: ds. mr. G. A. Alma van Amsterdam. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. Jeugdhuis, 10.30 uur: Jongejeugdkerk, de heer A. Kool, van IJmuiden. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris; 17 uur: ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 17 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Harvest Festival Service 3 p.m. IJMUID EN-WEST: Herv. kinderdienst, Creutzbergschool, 10 uur. Leger des Heils zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. kinderdienst, Insingerschool, 10 uur. Herv. kinderdienst, Comitéschool, 10 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Groen van Prinstererschool, 10.45 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, 10.30 uur, Ossendorpscnool, ingang Lemairestraat. DRIEHUIS-VELSEN DORP: Herv. zondagsschool, 10 uur, Marie Bo- reelkleuterschool, alle leeftijden. Herv. zondagsschool, 12 uur, Wijkge bouw, Toienstraat, leeftijd 5 en 6 jaar. SANTPOORT: Herv. zondagsschool, 12 uur, Kapel aan de Pastorieweg, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedelaan, 8 t/n. 10 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, „School met de Bijbel" aan de Frans Netscherlaan, 11 t/m 12 jaar. VELSEN-NOORD: Herv. Zondagsschool, 12 uur. Kleuter school aan de Banjaertstraat, leeftijd 5 t.m. 8 jaar. Herv. Zondagsschool, 12 uur, C.V O.- school aan de Langeveldstraat, leeftijd 8 t.m. 13 jaar. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 12