DOUWE EGBERTS ORCAM VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE „Eén stoot op de misthoorn zou aanvaring hebben voorkomen" Strandlopertjes - bezienswaardigheden van onze IJmuider pier <je pittige zware shag! Gezagvoerder van „Andrea Doria": ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 15 Er was alleen mist en een puntje op de radar Amateurfotografen ontwikkelen (zich) verder Raadsvergadering in „Scheybeeck" Aankoop Holland-Nautic door de gemeente Nederlandse reclameplaat te Rome bekroond Zes maanden wegens oplichting geëist Feestverlichting maakte stoplicht bijna onzichtbaar Tweeënhalf jaar geëist wegens huwelijkszwendel Scheepvaart NEW YORK (United Press en Reuter) Piero Calamai, de gezagvoerder van de Andrea Doria, heeft gisteren tijdens de rechtszitting over de schuld van de hot sing tussen de Andrea Doria en de Stock holm, verteld hoe hij geprobeerd heeft door het opvoeren van de snelheid en het maken van een grote bocht, een botsing met het tegenliggende Zweedse schip te voorkomen. De 58-jarige gezagvoerder, veteraan van vele oceaanreizen, legde zijn verklaringen af tijdens het vooronderzoek, aan de vooravond van het rechtsgeding, waarin over eisen tot schadevergoeding, die tot een bedrag van 45 miljoen dollars zijn opgelopen, zal moeten worden beslist. De gezagvoerder van de „Andrea Doria" verklaarde dat hij zijn roerganger de or der gegeven had om naar bakboord uit te sturen. De raadsman voor zijn maat schappij vroeg Calamai of hij een aan varing had kunnen voorkomen door naar stuurboord te sturen. „Neen", antwoordde de gezagvoerder, „dat was onmogelijk vanwege de koers van de twee schepen en omdat ik wist dat de Stockholm snel naderde." Toen de raadsman van de „Italian Line", Underwood, hem gevraagd had of hij de snelheid van de Andrea Doria niet had kunnen verminderen, verklaarde hij te hebben gedacht, dat met deze snelheid een botsing kon worden voorkomen. De gezagvoerder van de Andrea Doria verklaarde, dat zijn manoeuvre zonder resultaat bleef. Terwijl hij op de brug stond, zag hij de boeg van de Stockholm onder een hoek van 65 graden in de stuurboordszij van de Andrea Doria door dringen, tot op éénderde van de breedte van zijn schip. De Andrea had voor de botsing een zwenking van 10 tot 15 gra den naar bakboord gemaakt. Kapitein Calamai vertelde dat zijn schip onmiddellijk een slagzij van 18 gra den over stuurboord maakte, waardoor het onmogelijk werd de reddingssloepen aan bakboord te water te laten. Die aan stuurboord hingen door de slagzij zo ver buiten de railing dat de passagiers er geen gebruik van konden maken. Daarom gaf hij bevel alle scheepsladders en het net uit het zwembad overboord te gooien. Lichtpunt op de radar Desgevraagd verklaarde Calamai, dat hij verwacht had de Stockholm op één mijl afstand aan stuurboordzij te zien passeren. In verband hiermee liet hij vier graden bakboord uit sturen om 't passeren gemak kelijker te maken. Op dat moment was de mist minder dicht geworden. Toen de Stockholm op ongeveer 2 mijl afstand was, ging Calamai naar de rechterbrugvleugel, waar Giovanni de wacht had. Deze zei tegen hem: „Waarom horen we haar niet, waarom fluit ze niet?" Korte tijd later ging Giovanni naar het stuurhuis om zelf een radar-observatie te maken. Hij kwam daarna terug naar de brug, zeg' id dat hij een gloeipuntje gezien -had". C mai ging toen zelf naar stuurboord, en zag zelf ook een gloed. „Indien ik, toen de „Stockholm" zich op 1.8 of 1.9 mijl afstand bevond, van dit schip Vrijdagavond zijn de leden van de Be- verwijkse fotografenvereniging voor het eerst in het nieuwe seizoen weer bijeen geweest. De voorzitter, de heer G. Broertjes, ver heugde zich in het openingswoord over het grote aantal aanwezigen. Hij herdacht het overleden lid wijlen de heer Th. M. Blik slager. Tot zijn spijt is de vereniging er door de zalennood nog altijd niet in ge slaagd een geschikte expositieruimte te vinden. Op deze avond werd de jury uitgebreid met twee leden, de heren A. Mantje en G. W. Beun. Aan de redactie van het clubblad werd toegevoegd de heer J. van Zwieten. Het winterprogramma vermeldt werk- avonden en diverse lezingen. De eerstvolgende clubavond vindt plaats op vrijdag 12 oktober. De heer G. Broertjes zal een projectieavond verzorgen met als onderwerp „Tirol". Op 26 oktober houden de heer en mevr. Tol-Klomp een lezing over projectie van kleurenfoto's. Vertoond worden opnamen uit Bombay en India. Verwerking van verf in foto's is het on derwerp van een tweetal lezingen, die plaats vinden op 2 en 16 november en wor den verzorgd door de heer Hens, ere-voor- zitter van de landelijke bond. In januari- komt de heer Van Dijk uit Amsterdam een lezing houden over vogel fotografie en in februari zal de heer Vegel, voorzitter van de Haagse zustervereniging spreken over het gebruik van filters. De agenda van de gemeenteraadsverga dering, die op vrijdag 12 oktober in '„Scheybeeck" zal worden gehouden ver meldt de volgende punten: Benoemingen: a. van een hoofd van de o.l. Vondelschool; b. van personeel bij het gemeentelijk nijverheidsonderwijs. Preadviezen naar aanleiding van een in gekomen aanvrage ex art. 50 van de Kleu teronderwijswet en naar aanleiding van een aanvrage ex art. 72 L.O.wet 1920. De volgende voorstellen zijn ingediend: tot vaststelling van het aantal uren vak onderwijs aan de openbare school voor u.l.o., met ingang van 1 sepember 1956; tot verstrekking van een onderhandse geldle ning aan de Mgr. van Vree-Stichting al hier' tot onbewoonbaarverklaring van de woning Alkmaarseweg 405; tot het ver lenen van een krediet voor het verbeteren van de Munnikenweg; tot het bouwrijpma- ken van het complex „Oud Sportpark" en het verlenen van medewerking tot het in exploitatie brengen van bouwterrein door particuliêren; tot het herstellen van de ge meentetoren bij de Hervormde kerk in Wijk aan Zee; tot het bouwen van een loods voor berging van strandaccommo- datie en tot het beëindigen van een recht van opstel. Mededelingen en ingekomen stukken. De stukken liggen ter inzake gedurende de kantooruren van 6 t/m. 12 oktober 1956. 's Avonds bestaat gelegenheid de stukken in te zien oo dinsdag 9, woensdag 10 en donderdag 11 oktober a.s., telkens van 19.30 21 uur. ook maar één maal een korte stoot van de misthoorn had gehoord, zou ik onmiddellijk naar stuurboord hebben laten aanhouden en er zou geen aanvaring geweest zijn", aldus Calamai. In antwoord op vragen van de advocaat der Zweedse rederij verklaarde de Italiaan se gezagvoerder dat de stip van de „Stock holm" te ongeveer 23.05 uur, veertien gra den aan stuurboord van de boeg van de „Doria", was waargenomen, nadat zij eerst vier graden stuurboord, op een afstand van zeventien mijl, was gezien. „De stip bevond zich steeds op de rech terzijde van het radarscherm. Ik heb dit zelf gezien. De positie is door tweede stuur man Franchini steeds als veertien graden aan stuurboord opgegeven. Ik heb opdracht gegeven vier graden naar bakboord uit te halen, opdat de „Stockholm" op een af stand van ongeveer een mijl zou kunnen passeren", aldus Calamai. Calamai verklaarde de Atlantische oceaan meer dan honderd maal als gezagvoerder van een schip te zijn overgestoken. B. en W. van Haarlem zullen in de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad een voorstel aan de orde stellen tot aankoop van de gebouwen van de Holland-Nautic aan de Spaarndamseweg te Haarlem. Hierbij is niet inbegrepen het kantoorgebouw, dat de tegenwoordige eigenaar reeds verhuurd heeft. Voor de aankoop vragen B. en W. de raad een be drag van 1.600.000 ter beschikking te stellen. Ter gelegenheid van het internationaal zuivelcongres is dezer dagen te Rome een wedstrijd gehouden voor ontwerpers van reclaihe-platen, die ten doel hebben het gebruik van zuivel- en melkproducten te bevorderen. Uit achttien landen werden 126 ontwerpen in gezonden. Van Neder landse zijde waren tien inzendingen aan wezig. In de groep boter en kaas werd de eerste prijs behaald door de heer Peter Lem te Amsterdam. Hij kreeg een geld prijs van f 3.600. filft. i i m mm Wie des zondags op de pier wandelt en in de gelukkige omstandigheden is, dat op een dag in de week te her halen, treft onmiddellijk het grote verschil. Zondag een gaan en komen van mensen, die nog een laatste vleug zon en zeelucht mee willen nemen, op een dag in de week rust en kalmte met hier en daar wat vissers, die tussen de steenblokken hun geluk beproeven. In die stilte valt alles op. Jonge visdiefjes, die geboren zijn op de remstoelen aan de ingang van het Noordzee kanaal, vliegen met scherpe kreten voorbij en verder zie je wat zwijgzame meeuwen, statig zwevend door de lucht of dobberend op het water. Maar wie oplettend is en vooral wat aandacht be steedt aan het vogelvolk ziet méér. Tussen de stenen vraag het de vissers maar scharrelen dikwijls klei ne grauwe vogels rond. Strandlopers zijn dat, die etappegewijs uit het hoge noorden hierheen zijn ko men vliegen. Meestal ver zamelen ze zich in groepen, als ze de tocht naar het zuiden maken, maar hier tussen de steenblokken zie je er maar zelden meer dan één of twee tegelijk. Lap land en de toendra-gebie den van noord-Rusland en Siberië is hun geboorte grond. Een enkele keer, bij de bonte strandloper b.v„ stond hun wieg wat zuide lijker en vooral, als ze dit jaar voor het eerst de grote reis maken, die vaak ein digt in het Middellandse zeegebied, kennen ze wei nig vrees. Mensen hebben ze meestal nog zelden ont moet en daardoor komt het, dat je ze vaak ongelooflijk dicht kunt benaderen. Ze lopen zonder ophouden heen en weer tussen de mosselveldjes en de wie'r- groeisels en boren hun fijne snavel telkens even tussen al dat groen om er wat on zichtbaars te verschalken. Wat een stukje leven, wat een rapheid. Nu en dan loeren ze even tersluiks naar dat grote zwarte gevaarte, dat mens heet en als die even te dicht bij komt; tjoep, dan vliegen ze op en met een melodieu ze fluittoon vallen ze weer neer op een volgende steen, om daar hun bedrijf voort te zetten. Het zijn vooral Kanoet- strandlopers en de wat klei nere en donkerder soortge noten de paarse strandlo pers, die we hier op het ogenblik in actie kunnen zien. Het verschil tussen die twee is niet zo moeilijk, vooral als je ze dicht bij elkaar ziet en dat gebeurt nog al eens. De kanoet is wat grauwer van kleur. Veel moeilijker zou het worden als de bonte strandloper daar nog tussen liep. Maar gelukkig, die zien we zelden op de pier. Meestal trippelen die in troepjes op het strand langs de waterlijn, heen en terug lopend met het aanspoelen de en terugwijkende water. Soms zou je denken, dat ze wieltjes onder het lichaam hebben, zo vlug gaan die pootjes op en neer. Ze zijn vaak zeer tam. Ik herinner me zo'n diertje in het na tuurreservaat De Beer bij Hoekvan Holland. Het zocht voedsel in een zandige kreek, die uitliep in zee. Je kon hem zo dicht benaderen, dat hij rustig voedsel zoekend tussen je handen doorliep en u be grijpt, dat dan een fototoe stel je-van-het is om dat even te vereewigen. Het in de verte zo grauw schijnen de diertje, blijkt dan van een gemarmerd grijs te zijn, ieder veertje wit omzoomd, een juweeltje gewoonweg! En wilt u nog zo'n be- zienswaardigheidje? Let u dan eens op de steenloper, die ook al op de pier te vin den is. Een donkere boven zijde, erg donker soms en van onderen wit met een grote donkere vlek op zijn borst. Twee oranje poten en een soms wat rossig sna veltje. Een miniatuur- scholekster! Natuurlijk zijn dit niet de enige soorten. Ik denk b.v. aan de drie- teenstrandloper, de lichtste van het hele stel. Maar achgaat u zelf eens kijken. Nu is het de tijd! P. Z. ADVERTENTIE Zes maanden gevangenisstraf met aftrek, voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar en onder toezichts'telling van de reclas sering eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. L. H. Feitsma, donderdagmiddag tegen een 28-jarige me taalbewerker uit Badhoevedorp, die zich aan oplichting zou hebben schuldig ge maakt. De man had eind verleden jaar zijn aanstaande schoonvader tweemaal bewogen geld af te staan, waarbij hij voorgegeven had een slaapkamerameublement te kopen en verder geld nodig te hebben voor het huren van een woning. Hij had het geld echter voor andere doeleinden aangewend. De man zou tevens in begin van dit jaar sigaretten gekocht hebben, zonder deze te betalen. Als excuus voerde de verdachte ter zitting van de rechtbank aan, dat hij in de betreffende tijd zonder werk was ge weest. De officier van Justitie, mr. Feits ma, zei dat verdachte eigenlijk zich regel matig langs de rand der misdaad beweegt Verdachte had reeds een proeftijd, lopen Gezien de gedragingen van verdachte achtte de officier een gevangenisstraf als mede voorwaardelijke ter beschikking stel ling gewenst. De advocaat, mr. De Boer, bepleitte een zo klein mogelijke gevange nisstraf en zei, voorwaardelijke ter be schikkingstelling minder gewenst te achten. Uitspraak over veertien dagen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE inoOOOOCOJOCCOOOOOCXJCOCCOOCCQOOüOOOOOQQOOOOOOOOaXOOQaXX Het Heemsteedse Grotstuk is algemeen bekend om de geslaagde combinatie van landschappelijke schoonheid met aantrekkelijke villa- en bungalow- bouw. Deze luchtfoto van Aerocarto- K.L.M. kan die reputatie slechts be vestigen. Van het Grotstuk ziet men hier de bebouwing tussen Ritzema Boskade, de jhr. J. P. W. van Doorn kade, Melchior Treublaan en Hugo de Vriesplein. Voor de Haarlemse rechtbank stond in appèl een 41-jarige reclame-tekenaar uit Haarlemmerliede terecht, die door de kan tonrechter veroordeeld was tot een gecom bineerde boete van 125,en ontzegging van de rijbevoegdheid. De man had op 25 november 1955 's avonds door het rode stoplicht in de Barteljorisstraat te Haarlem gereden en daarna een aanrijding veroor zaakt. Volgens zijn verklaringen voor de recht bank was de man er van uitgegaan, dat op het betreffende punt altijd een knipperend waarschuwingslicht werkt. Dit is 's avonds ook trouwens meestal het g^val. Die avond versprong het licht echter, en toen het op rood stond, nam verdachte daarvan geen notitie. De Barteljorisstraat verkeerde die tijd in een vloed van licht, doordat de feestverlichting brandde. Het regende en daardoor kwam de overvloed van diverse lichtkleuren nog des te sterker uit. Door de feestverlichting zouden de stoplichten ook zeer slecht te zien geweest zijn, hetgeen door een agent van politie werd bevestigd. Op het moment dat verdachte door het rode licht was gereden, was vanaf de Grote Markt een bromfietser gekomen, rijdende in de richting Zijlstraat. Er ont stond een aanrijding, die echter geen ern stige gevolgen had. De officier van Justitie, mr. L. H. Feitsma, zei, dat verdachte beter had moeten opletten en achtte de straf, die de kantonrechter had opgelegd, juist, met uitzondering van de ontzegging van de rij bevoegdheid, hetgeen de officier een te strenge maatregel vond. Mr. A. D. P. V. van Löben Seis wees erop, dat men bij knipperlichten niet op dit licht behoeft te letten, maar voorzichtig dient te rijden, het geen verdachte had gedaan. Zijn handel wijze was dus van verdachte's gezichts hoek bezien wel juist geweest. Uitspraak over veertien dagen. „Met huwelijkszwendelaars hebben wij- bijzonder weinig op", zei de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank bij de motivering van zijn eis iy2 jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen de 27- jarige draglineHmachinist J. B. aan wie slechts drie van een zeer groot aantal be weerde oplichtingen van vrouwen ten laste gelegd waren. In april van dit jaar sprak de verdachte, die getrouwd was maar in Amsterdam al leen op een kamer woonde, op straat een coupeuse aan. Hij vertelde haar, dat hij boordmecano van de KLM was en uit Tokio was gekomen. Toen hij de coupeuse voor de tweede maal ontmoette was hij „net uit Djakarta terug". Bij de derde ont moeting had de machinist de coupeuse ver teld, dat hij een portefeuille met f 800 had verloren. Hij vond het naar van een vrouw geld te moeten lenen, maar pakte toch de f 700 aan, die het meisje van haar spaar bankboekje haalde. Later leende hij nog eenis f 780 van de coupeuse, omdat hij „moeilijk een relatie met een ander meisje, dat nog f 1000 van hem kreeg, kon ver breken". Toen de coupeuse, die inmiddels een gladde gouden ring van de verdachte had gekregen, hem vroeg of hij een schuldbe kentenis wilde schrijven, had hij gezegd: „Hoe moeten wij straks als man en vrouw leven als wij elkaar nu al niet vertrou wen?" Een andere getuige, een 25-jarige lerares, had de verdachte in de trein ontmoet en hem bij diverse afspraakjes onder valse voorwendsels bedragen van f 125, f 300 en f 105 geleend. De coupeuse vertelde nog, dat zij inmid dels weer een brief van de verdachte heeft gekregen, waarin hij laat doorschemeren de relatie met haar weer te willen op nemen. Ook staan in deze brief bedekte verwijten over haar medewerking bij het tot stand komen van de rechtzaak. De ver dediger pleitte clementie. De rechtbank zal 18 oktober uitspraak doen. Dagvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 10 kg tong en 6 m. vis. Anne Marie, 10 kg en 5 m. vis. Petronella, 10 kg en 9 m. vis. Stern, 15 kg en 7 m. vis. Arend Cornelis, 25 kg en 1 m. vis. Zee arend, thuisvarende. Nico, 8 m. vis, geen tong, kapotte netten. Alida Jacoba, 40 kg en 12 m. vis. Hoop 1, 40 kg en 5 m. vis. Hoop 2, 15 kg en 7 m. vis. Kon. Juliana, 5 kg en 4 m. vis en een trek kwijt. Nehim 3, weinig te melden. Nehim 4, 30 kg en 5 m. vis. Nehim 1, 20 kg en 8 m. vis. Nehim 2, 8 m. vis, geen tong. Klaas Jr.. 50 kg en 4 m. vis. Samenwerking, 20 kg en 6 m. vis. Tinny Dieuw, 5 m. vis, geen tong. Jan Willem, thuisvarende. Internos, 40 kg en 6 m. vis. Nachtvangsten van de haringloggers (Nacht van 5 op 6 oktober). KW. 170 34, 70 50, 44 5, 20 25, 29 17, 138 30, 147 25, 130 100, gedeeltelijke vleet: (halve Vleet): 16 50, 168 25, 32 85, 39 40, 49 12, 78 34, 25 120, 163 60, 18 20, 86 6, 95 35, 19 3 nog 20 netten, 85 45 nog 45, 41 85 nog 25„ 2 2 uit 30, 38 5 nog 15, 151 100 nog 15, IJM. 74 17 k., 75 17 k„ 283 25 uit halve vleet. Trawl: KW. 122 80, 7 10. Geen vangst: KW. 123, 135, 40, 80, 73, 159. Ge middelde vangsten: 40 k. Engelse wal: De Engelse wal-haringvisserij gaat be ginnen; de haringtrek op de Noordzee loopt voor de loggers op zijn einde. Binnengekomen schepen IJM. 34 Allan-Water, 183 Vikingbank, 208 Wiron 5, 53 Heemstede, 5, 59. KW. 54 Annie, 37 Nederland 6, 110 Rijnmond 5, 176 Gesina Geertrui, 50 Jan, 52 Vrouw Anna, 22 Oreon, 43 Rijnmond 2, 125 Petro nella, 74 Hette Margaretha, 160, 210, 129, 98, 27. Vertrokken schepen (van 4 oktober) IJM. 57 Medan naar Rotterdam, 33 Tho- rina. VL. 27 Burgemeester Heusdens. Vertrokken schepen (van 5 oktober) RO. 53 Dirkje, KW. 175 Onderneming, HD. 87 Pietertje, UK. 67, 90, 2, 186, 1, 214, 4, TX. 5, 36, 51, 2. Voor de maandag is nog geen boot be kend. Voor de export Het buitenland nam vandaag weer de kabeljauw, schol en tong af. Regels kabel jauw noteerden f 146-f 126, kleine kabel jauw in regels f 70f 58, kisten grote ka beljauw f 150, kleine f 140. De grote en middel schol noteerden f 58f 64, zetsehol f 55f 57 en schol I f 51f 54. De export nam verder af: grote tong voor f 4,30 f 4,50, grootmiddel voor f 3,60f 4,40, kleinmiddel voor f 3,60f 4, tong I voor f 2,85f 3,10 en tong II voor f 2,20f 2,40. En op zee De visserij schepen hebben gisteren op bijna alle gronden te kampen gehad met stormweer. Langs de kust werden een paar trekken gedaan voor 3040 kg. tong en 810 mandjes vis. De haringvisserij moest worden gestaakt op 't Zand; de zee was te hoog en er werd windkracht 8 gemeten. De „Claesje" stoomde van 't Zand af zuid over en deed een paar trekken voor 150 manden kleine haring en 40 stuks kabel jauwen. Ook op de Vikingbank was het stormweer; de trawlers lagen te steken. Wat er komt Voor de zaterdagmarkt komen de traw lers „Vikingbank" (van 25 september) met 910 kisten, waarvan 400 schelvis, 200 makreel, 160 gul, kabeljauw, 30 wijting, 25 haring, 35 diversen, 60 stuks stijve kabel jauwen en de „Allanwater" (van 27 sep tember) met 900 kisten haring, 20 diversen, 200 kleine kisten haring en 80 stuks stijve kabeljauwen. Haringvangsten Katwijk De Katwijkse vleetloggers gaven in de nacht van donderdag op vrijdag de volgen de vangstmeldingen: KW. 170 34 k„ 70 8, 85 51, 20 34, 29 68, 39 25, 78 34, 138 70, 22 40, 45 12, 129 12, 86 50, 130 100, 151 40, 16 20 nog 20 n„ 32 45 uit 60 n„ 41 10 nog 5 n„ 3 35 uit 20 n., 6 25 nog 10 n., 38 50 nog 10 n„ 95 25 nog 15 n„ 168 5 uit K vleet, 49 30 uit V» vleet 2 2 uit K vleet 147 5 uit 1/2 vleet, 163 15 uit Y, vleet, 18 60 uit '/j vleet. Trawlloggers KW. 122 150, 74 40, 80 30, 7 20, 73 20, 101 25. Geen vangst KW. 123, 135, 40 en 159. Gemiddelde vangst: 30 kantjes. Dagvangsten kotters Leendert Jacoba 15 kg. tong en 3 m. vis; Anne Marie 8 kg tongen 6 m. vis; Stern 5 kg. tong en 7 m. vis; Arend Comelis 15 kg. tong en 2 m. vis; Nico 15 kg. tong en 6 m. vis; Arendje 4 m. vis; Vrouw Alida 5 m. vis, 1 rog en haai; Alida Jacoba 6 m. vis; Wiron 5 2 m. vis; Nehim 1 6 m. vis; Nehim 2 2 kg. tong en 6 m. vis; Nehim 3 1 m. vis; Samenwerking 3 m. vis. STORMVOGELS 2—ADO 2 Zondag a.s. speelt Stormvogels 2 zijn competitiewedstrijd tegen ADO 2 op het hoofdterrein van „Schoonenberg", zodat de bezoekers van StormvogelsHolland Sport ook nog een voorwedstrijd wacht. Aalsdijk, 6 te Semarang. Abbekerk, 6 te Shanghai. Astrid Naess, 4 80 m. z. westp. Kreta n. Gothenb. Albireo, 5 te Rangoon. Alamak, 5 te Rio de Janeiro. Annenkerk, 5 v. Barcelona n. Marseille. Aldabi, 4 te Bahia. Baarn, pass. 5 Flores n. Rotterdam. Bali, pass. 5 Kp. Vincent n. Bilbao. Banka, 6 te Cheribon. Bantam, 5 te Hamburg. Batang, 6 te Singapore. Billiton, 5 te Djibouti. Barumun, 6 v. Sorong, 9 te Timordilly verw. Bintang, 4 90 m. n.w. Djeddah n. Belawan. Britsum, 4 120 m. z.w. Flores n. KKey West. Bonaire, 5 290 m. n.n.w. Paramaribo n. Paramar. Breda, 4 v. Antofagasta n. Piskoeti. Cradle of Liberty, pass. 5 Gibralt. n. Philadelphia. Camerounkust, 4 v. Dakar n. Amsterdam. Cradle of Liberty, pass. 4 Algiers n. Philadelph. Caltex Leiden, 4 v. Port Said n. Pernis. Cirtulia, 4 te Curagao. Crania, 10 te Stanlow verw. Delfland, 7 te Amsterdam verw. Esso Den Haag, pass. 5 Malta n. Antwerpen. Etrema, 5 te Invergordon. Eemdijk, 5 v. New York n. Galveston. Eenhoorn, 6 te Antwerpen verw. Elizabeth B, 5 v. Osaga n. Tokyo. Felipes, 6 te Padang. Gadila, 5 te Rabaul verw. Guineekust, 4 te Hamburg. Groote Beer, 5 235 m. o. Belle Isle n. Rotterdam. Grootekerk, 6 te Townsville verw v. Brisbane. Gaasterland, 5 te Bahia. Hector, 6 te Algiers. Hilversum, 5 te Port Said. Hydra, 5 te Morrisville. Hera, 4 v. Port of Spain n. Paramaribo. Hoogkerk, 5 te Penang. Hilversum, 4 110 m. n.n.w. Alexandrie n. Mena. Heelsum, 5 te Mobile. Hispania, 4 v. Bilbao n. Rotterdam. Haarlem, verm. 4 v. Kingston n. Londen. Hecuba, verm. 4 v. Pt. Au Prince n. Sant. de Cuba. Heelsum, 5 te Mobile verw. Iberia, pass. 5 Ouessant n. Rotterdam. Jagersfontein, 4 540 m. o. St. Helena n. Kaapstad. Kota Gede, 5 te New York. Kota Inten, 6 te Makassar. Koningswaard, 5 te Balikpapan. Kellia, 5 t, Buenos Aires. Kopionella, 5 te Texascity. Katelysia, 5 v. Suez n. Mena. Kertosono, 5 v. Balboa n. Los Angeles. Kermia, 5 v. Hamburg n. Rouaan. Korenia, 5 te Rotterdam verw. Kalydon, 15 te Londen verw. Kermia, verm. 4 v. Hamburg n. Petitcouronne. Kopionella, 5 te Texascity verw. Koratia, 15 te Fao verw. Korenia, 6 te Rotterdam verw. Kylix, 9 te Isle of Grain verw. Laertes, pass. 5 Ouessant n. Le Havre. Lekkerkerk, 5 te Suez. Lindekerk, 8 te Antwerpen verw. Loosdrecht, pass. 5 Ras Al Hadd n. Bahrein. Lutterkerk, pass. 5 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Limburg, 5 te Tandjong Priok. Laurenskerk, 4 v. Hamburg n. Bremen. Leersum, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Maureen, pass. 5 Bermuda n. New York. Muiderkerk, pass. 5 Rome n. Genua. Maasdam, 4 630 m. o.n.o. Kp. Race n. New York Maaskerk, 4 780 m. o. Guardafui n. Aden. Moordrecht, 4 90 m. z.w. Ceylon n. Kwinana. Maasland, 4 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Mataram, pass. 4 Kp. Guardafui n. Suez. Notos, 3 v. Rijeka n. Bari. Ovula, 6 te Singapore. Ouwerkerk, 5 te Kobe. Osiris, 4 800 m. z.w. Flores n. Emden. Orion, 8 te Houston verw. v. Barranquilla. Oostkerk, 4 v. Vlissingen n. Antwerpen. Prins Alexander, pass. 5 Fatherpoint n. R'dam. Prins Willem IV, 5 v. Chicago n. Milwaukee. Poelau Laut, 4 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Prins Willem II, pass. 5 Vlissingen n. Bremen. Peperkust, 5 te Monrovia. Rempang, 7 te Melbourne verw. Rotula, 5 v. Ardrossan n. Heysham. Soestdijk, 4 v. New York n. Antwerpen. Stad Breda, 5 te Monrovia. Statue of Liberty, 4 110 m. n. Tobruk n. Phila delphia. Stanvac Selo, 7 te Semarang verw. Sommelsdijk, 4 630 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Stad Amsterdam, 4 560 m. w. Malinhead naar Glasgow. Samarinda, 5 te Kaapstad. Sumatra, 5 te New York. Schie, 5 v. Fethyen n. Samos. Stad Alkmaar, 4 te Emden v. Melilla. Soestdijk, 3 te New York. Tabian, 5 v. Belawan n. Colombo. I Tjibadak, 6 te Belawan. j Tomori, 5 te Rastanura. Trajanus, 4 60 m. n.n.o. Ouessant n. Barbados, j T~ ihaven I, 4 90 m. n.n.o. Singap. n. Sungeiger. ik, 4 260 m. w. Sabang n. Belawan. 5 te Hongkong. 'e La Guaira. te Rotterdam verw. 500 m. o.n.o. Mombasa n. Penang. te Le Havre verw. 7 te Port Said/Suez verw. te Tandjong Priok. !ena Al Ahmadi verw. W .s. 4 Guam n. Manilla. Zui t 940 mijl o.n.o. Guadeloupe naar Cu. Zuide. 80 m. n.w. Jidda n. Ceuta. Zeelanc Hollandia v. Biak. SLEEPVAART Loire, 4 lli. m. z. Kreta n. Bluff, j Oceaan, 4 200 m. n.w. Golf v. Maracaibo naar Maracaibo. Poolzee, 4 60 m. w. eil. Rhodes n. Mersin I Witte Zee, 4 te Lissabon.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13