ALS ALLES ER AF IS WASHINGTON, EEN IDEALE STAD Goudzoekers DE VORSTIN DER VRUCHTEN Voor de zwerfkatten SCHOONHEIDSOPERATIES IS ER NIETS MEER AAN Oscar" nu ook voor buitenlandse films Oude Nederlandse Meesters worden in Londen gevedd WESTLAND STRIJDT VOOR HET BEHOUD VAN EEUWENOUDE DRUIVENTEELT ONZE PUZZEL PERTH, Australië (U. P.) Veertien Australiërs zijn een romantische speurtocht begonnen naar Nederlandse schatten, die sinds eeuwen bij de Australische kust op de zeebodem rusten. Het hoofddoel van de expeditie, waarbij naar dertien wrakken van Nederlandse schepen gezocht zal wor den, is het wrak van de „Vergulde Draeck", die in 1656 vijftig mijl ten noorden van de monding van de Swan Rivier op een rif gestoten en gezonken is. Aan boord daar van moet zich een goudschat bevinden, naar men zegt, bestaande uit achtenzeven tigduizend gouden munten. Maar in dezelf de omgeving zijn nog twaalf Nederlandse schepen vergaan. De veertien nieuwsgieri gen willen dan ook daar een kijkje nemen om te zien, wat zich nog aan boord be vindt. De gegevens over deze verzonken schatten hebben zij geput uit Nederlandse en Australische historische archieven. Op 12 oktober zullen bij Christie's in Londen een reeks doeken worden geveild, voornamelijk van Nederlandse meesters uit de zeventiende eeuw. Ook zullen er oude schilderijen van de Britse, Franse en Ita liaanse scholen onder de hamer gaan, als mede moderne schilderijen en tekeningen. Ter veiling komen onder meer werken van P. P. Rubens en Dirk Hals. Deze drie tekeningen van de IÉ waterkant werden door de Sant- h poortse schilder Jan Makkes ge- 1 1 maakt. De onderste prent geeft een indruk van de scheepswerven aan het IJ in Amsterdam, de af- I 1 beeldingen daarboven tonen be- I drifvigheid in de Merwedeliaven f 1 en een schip in lading in de 1 Lekhaven te Rotterdam lillllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllIÏÏI aanschouwen van zoveel schoonheid. De blauwe en witgele vruchten met hun poë tische namen, de Frankenthalers, de Black Alicantes, de Golden Champions, hangen in dichte, lokkende trossen aaneengeregen en wachten op het moment dat zij tot volle rijpheid zijn gekomen en door de ervaren, voorzichtige hand van de tuinder geoogst worden. Het is niet alleen moeder Natuur, die er voor zorgt dat uiteindelijk ook bij u op tafel zo'n prachtige druiventros te pronken ligt. Veel hangt ook af van de juiste snoei, een ruime bemesting, gelijk matige vochtigheidstoestand van de bodem, juiste regeling van de temperatuur en van het tijdig uitdunnen van de jonge trossen. De Westlandse kweker weet hoe „de drui ven achter de blaren gewassen moeten worden" met andere woorden: hoe men moeilijk werk moet verzetten. De eerstkomende bestuursvergadering van de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren zal op 13, 14, 15 en 16 oktober in Orleans gehouden worden. Het program ma van de vergadering vermeldt onder andere het internationaal transport van dieren. Indertijd zijn bij de wereldfederatie veel klachten binnengekomen bver het transport van slachtpaarden van Ierland naar België, van Denemarken naar België en uit Joegoslavië. De wereldfederatie heeft besloten een reglement voor het transport van dieren op te stellen, dat men aan de diverse regeringen wil aanbieden. Een ander punt op de agenda is de be scherming van mijnpaarden. Bij de ramp te Marcinelle is veel gesproken over de slachtoffers, die daar vielen, maar weinig woorden zijn gewijd aan de omgekomen mijnpaarden. Men wil nu komen tot het doen vervangen van mijnpaarden door me chanische tractie. Het bestuur van de we reldfederatie wil zich op dit terrein door de beste experts laten voorlichten en zich daarna tot de diverse regeringen wenden. Een volgend punt op de agenda betreft deslachtmethoden in Barcelona. Ook zal het woord gevoerd worden over de be scherming van vogels iin Italië, het afschaf fen van het gebruik van kettinghonden in de gehele wereld, over de wrede en ruwe berenjacht aan de Noordpool en over de jacht op zeehonden. Voorts wil het bestuur besprekingen wijden aan het bombarderen van de bergeenden door de R.A.F. in Knechtsand in Duitsland. De voorzitter van de wereldfederatie, dr. mr. W. Hugenholtz, is van plan een voorstel in te dienen om Knechtsand tot natuurreservaat te maken. Een ander punt op de agenda vormen de zwerfkatten in Rome. Toen kort ge leden Prinses Beatrix in Rome vertoefde, werd zü door particulieren geattendeerd op de miserabele toestand, waarin zich de zwerfkatten in Rome bevonden. De Prinses heeft dat probleem onder de aandacht van de Wereldfederatie gebracht. DE NEDERLANDSE boter, onze kaas en onze eieren worden alom gewaardeerd in het buitenland en dat vinden wij Neder landers volkomen normaal. Het zijn nu eenmaal typisch Nederlandse produkten, die echt bij het karakter van ons land „passen". Maar dat ook de Nederlandse druif een wereldreputatie geniet, is min der voor de hand liggend. Want wie over de druif, die edele vorstin der vruchten spreekt, denkt toch onwillekeurig aan zondoorstoofde wijnranken op zuidelijke berghellingen en pas in de laatste plaats aan ons natte kikkerlandje, waar de zon een vreemdelinge is, die zich slechts zel den vertoont. Toch is de Nederlandse druif zeer in trek bij onze buitenlandse buren. Kwalitatief neemt zij een vooraanstaande plaats in en zowel de heer Müller uit Düs- seldorf als de heer Jones uit Londen be schouwen de Nederlandse tafeldruif als een bijzondere delicatesse. Deze buitenlandse waardering voor de hoogwaardige kwaliteit van de Nederland se druif is een groot compliment voor het vakmanschap van de Westlandse kweker. Deze slaagt er immers in een enorme pres tatie te leveren. Ondanks de grote handicap van ons zonloze, vochtige klimaat ziet hij dank zij zijn ervaring, vakmanschap, intelligentie en grote toewijding toch kans om druiven te kweken, die elke ver gelijking met hdt buitenlandse produkt glansrijk kunnen doorstaan en het daarvan zelfs winnen wat kwaliteit betreft. De druivencultuur is sinds eeuwen de trots van Westland, maar toen na de oorlog bleek dat voor onze druiven, die zoveel koesterende zorg nodig hebben om tot volle rijpheid te komen, dikwijls geen lonende prijs gemaakt kon worden, moest een be langrijk deel van het grondgebied worden afgestaan aan andere produkten, in het tere, bedauwde druif. Het is dus heel begrijpelijk dat vele kwekers de druif lie ten schieten en overschakelden op de to maat. Het zag er zelfs enkele jaren gele den naar uit dat de druivencultuur voor een belangrijk deel haar betekenis voor het Westland zou verliezen. Maar toen groeide bij vele Westlanders het besef dat een unieke teelt, die eeuwenlang van vader op zoon is overgegaan, die zo stimulerend heeft gewerkt op het gebruik van glas als technisch hulpmiddel bij de kweek van vele tuinbouwprodukten, niet verloren mocht gaan. Het Westland besefte dat het sinds 1647 toen pastoor Verburgh de stoot gaf tot een Westlandse druiventeelt alleen al uit een diep gevoel voor tra ditie noodzakelijk zou zijn deze hoogstaan de cultuur te behouden. „We zullen zoveel mogelijk propaganda gaan maken voor onze druiven", zeiden de mensen van de Bond Westland, de over koepelende organisatie der Westlandse vei lingen. „Maar dan moet in de allereerste plaats de kwaliteit van ons produkt ver beterd worden!" En toen de Westlandse kweker er nu enkele jaren geleden. weer in geslaagd was druiven op de markt te brengen, die aan de allerstrengste eisen voldeden, ging men er toe over om door middel van allerlei acties te trachten de binnenlandse consumptie van druiven te bevorderen. Dit was (en is nog steeds) dringend nodig. De gemiddelde Nederlan der immers beschouwt de druif nog al te vaak als een luxe-vrucht, die men alleen koopt als men op ziekenbezoek gaat. Hij is er nog te weinig van doordrongen dat de druif een gezonde lekkernij is, heus niet duurder dan vele andere delicatessen, die minder bevorderlijk voor de gezondheid zijn en vaak lang niet zo smakelijk. Dank zij vrijwillige bijdragen van de druivenkwekers werd de Bond Westland in staat gesteld op ruime schaal propaganda te voeren voor de druif. Een geheel apart onderdeel van deze acties vormen de West landse Druivenfeesten, die elk jaar in Naaldwijk worden gehouden. Ook wordt elk jaar een Druivenkoningin gekozen (dit jaar is Jantien Hofman dat) en worden in de belangrijkste consumptiecentra van het land etalagewedstrijden gehouden. Het Westland is wakker geworden en toont zelf thans nog meer belangstelling voor zijn druivencultuur dan ooit tevoren. Dat het een bijzonder mooie teelt is, ziet ook de bezoeker, die eens een kijkje neemt in de Westlandse kassen met hun volbela- den druivenbomen. Hij wordt stil bij het bijzonder de tomaat. De teelt van deze po pulaire, blozende vrucht is heel wat ge makkelijker en goedkoper dan die van de Onder de titel „Schoonheidsoperaties" verscheen bij het Algemeen Publiciteitsbu reau n.v. in Den Haag een geïllustreerde brochure, die in kort bestek een inzicht geeft in de mogelijkheden om bepaalde ontsieringen en misvormingen van 's men sen uiterlijk lanias operatieve weg te cor rigeren. Geruime tijd geleden hebben wij in „Erbij" een uitvoerige beschouwing ge wijd aan de betekenis van deze cosmeti sche chirurgie en aan haar heilzame in vloed op de psyche en het sociale gedrag der patiënten, zodat we hier volstaan kun nen met de vermelding, dat de auteur de Haagse chirurg G. Kruys -de ver schillende aspecten der schoonheidsope raties duidelijk en objectief bespreekt, al preekt hij natuurlijk wel enigszins voor eigen parochie. De cosmetoloog C. L. A. van Uden geeft aan het slot van het boek je richtlijnen voor de cosmetische nabe handeling van sommige huidoperaties. HOE GRAAG zou ik mij zo'n hele herfst maand lang bezig houden op gelijke wij ze als die gemeentelijke mannen in vaal- bruin manchester, die de parken aanvegen wanneer die bomen hun bladerdek laten waaien. De hele dag harken zij de bruin en broos geworden blaadjes bijeen, die nog maar kort tevoren groen en transpa rant boven onze hoofden wiegden.. Zij vullen er hun kruiwagens mee en doen dus óók aan bladvulling, zij het op een ande re wijze dan die, welke ons journalisten, soms wordt aangewreven. Het lijkt mij goed om de hele dag met een paar rustige gedachten in het hoofd die hele nalaten schap van de zomer bijeen te harken, die door dichters vaak voor goud is gehouden, maar door deze manschappen zeker niet als zodanig wordt gezien. En het moet heerlijk zijn om zich tijdens het schaftuur languit in zo'n bladerhoop neer te laten en omhoog ziende de constateren, dat er al heel wat af is maar toch ook nog ont zettend veel aanzit. Ik ben op een schemerige middag dicht langs hen heen gewandeld over een gras veld met het bordje „Vrij gazon" ervoor, want als men. er mag vrijen mag men er zonder twijfel ook gewoon overheen lopen. In hun onmiddellijke nabijheid liep een man met een zeer oude pet op eikels te zoeken, die hij werktuigelijk in een gerui te zakje deed. Toen ik hem vroeg of het een goed eikeljaar was, wilde hij dit be vestigen noch ontkennen. Hij zei slechts „och" en bukte zich weer, terwijl hij mij slechts af en toe via zijn ooghoeken een blik toewierp. Maar zijn handen bleven bedrijvig als die van een eekhoorn, die zich op zijn winterslaap verheugt. Het hamsterinstinct van. de mens uit de tijd, waarin hij nog in een verzamelhuishou- ding leefde en de produktiehuishouding nog niet kende, kenmerkte deze man en misschien ook de kinderen, die met onuit puttelijk geduld beukenootjes liepen te zoeken zonder het lef te hebben er ook maar één in de mond te steken. In de herfst komt men ook alijd van die mannetjes in het bos tegen, die men al tijd alléén maar in de herfst in het bos tegenkomt. Zij zijn nooit weemoedig, zo als vaak verondersteld wordt, maar zien steeds met grote opgeruimdheid de ver gankelijkheid onder ogen, Zij kunnen ge ruime tijd met de handen keurig over een stok gevouwen voor zich heen zitten kij ken, om het even, of het nu naar een pafferige kalkoen is of naar een sluime rende ree in de hertenkamp. De bleke hinden noch de lome bokken geven ook maar enigszins de indruk dat we weer zo'n beetje in de bronsttijd leven. Om daar iets van mee te maken moeten wij volgens de blijmoedige natuurmede- werkers van onze dagbladen vroeger op staan en binnendringen in het vrije re vier, waar we dan heel mischien een flits van het roodwild opvangen of de bronst roep van een strijdvaardige tien-ender ho ren, die ergens met zijn aanhang, een „roedel" genaamd, staat te wachten. Naar men in deze artikelen steeds weer kan le zen laat zo'n hertebok dan zijn trombone schallen. Het mag verwonderlijk heten, dat deze overigens nogal ruwe dieren een dergelijk instrument bespelen. Wij zouden tenminste gaarne eens horen, wanneer zij een riedel gaven, voor hun roedel. IN DE WEEMQED over herfst zit altijd wel iets behagelijks. Het blad ritselt onder uw sloffende voeten en wanneer ge een tijdje onder een elk gaat staan onder scheidt deze u vanzelf met zijn loof. Maar zolang er nog maar een beetje blad tus sen u en de kille dampkring zit, idealiseert u het komende jaargetijde nog. U denkt aan de winterse taferelen welke u vaak uit de Russische klassieken tegemoetkomen, van donkergeklede studenten, die bij kaarslicht sombere opmerkingen maken tegen prachtige meisjes, flet hangt natuur lijk van uw temperament af, een ander verkneukelt zich weer in de warme punch, die Samuel Pickwick kreeg toen hij door het ijs was gezakt. Hoe dan ook, wanneer Jan-de-wind zijn werk heeft gedaan, zul len we ervaren hoe koud het wintersei zoen ons op ons dak valt. Van de bomen is ten hoogste nog een aardige tekening met Oost-Indische inkt te maken door onze kinderen, maar verder is het maar een kale boel. Het klinkt wat naargeestig, maar slenter nü het bos nog in om zo'n beetje van. die behaaglijke weemoed te ervaren. Straks kan het niet meer. Want als alles er af is, is er niets meer aan. KO BRUGBIER (Van onze correspondent) OP EEN avond in Washing ton, vroeg in het najaar, is het nog altijd warm genoeg om een drankje te drinken in de openlucht op het dakterras van het voornaamste hotel. Van bovenaf gezien lijken veel delen van de Amerikaanse hoofdstad op bossen waarin hier en daar huizen staan. En ik besef ineens dat ik in de zes jaren dat ik hier nu woon zo bijzonder van deze stad ben gaan houden omdat er zo veel bomen zijn. Weelderige grootse bomen, die schaduw geven en rust, die het leven in deze stad vrolijk maken en feestelijk. Als die bomen er niet waren, zou Washington wel een monumentale stad zijn, maar nogal hard van lijn. De klassicistische regerings gebouwen met hun vele zuilen zijn zo massaal, dat ze wat verzachtende charme nodig hebben. Daar zorgen de bomen voor. In het duister zijn ver scheidene officiële gebouwen door schijnwerpers verlicht. De bomen leggen donkere schaduwen, die de zo koel ge construeerde bouwwerken dro merig maken. In de verte aan de andere kant van de brede Potomac gaat het dalen en stijgen der vliegtuigen onafgebroken door. Iedere minuut wordt hier een toestel bin nengeloodst. Deze stad moge er dan uit zien als een rustig, rijk park, zij is niette min het centrum van de moderne wereld. Van hier vertrekken de Amerikaanse am bassadeurs naar alle delen der aarde, hier landen de diplomaten uit alle windstreken. Dit is hun belangrijkste post. Amerikaanse zakenlieden komen naar de hoofdstad om contracten te sluiten met de regering. De Internationale Bank zendt missies uit om objecten te onderzoeken in Paraguay, Egypte of Zuid-Afrika, journalisten komen en gaan, senatoren beginnen van hier uit de wereld te verkennen. Iedere minuut raakt een vliegtuig de grond, voortdurend cirkelen de toestellen met hun knipper lichten als grote sterren boven de stad. Tot laat in de avond wordt er gewerkt in het ministerie van Buitenlandse Zaken: een crisis ergens in de wereld eist voort durende zorg. In het Pentagon, het enorme ministerie van Defensie, waar overdag dertigduizend mensen werken, zijn ook nog O lichten en de grote persbureaus Asso- ciated Press, United Press en International Er zijn veel woorden, die lettergroepen bevatten, die van achter naar voren en van voren naar achteren kunnen worden ge lezen met hetzelfde gevolg. Er zijn ook hele woorden zo, bijvoorbeeld, negen, lepel, Otto, maar die laten we nu rusten. Hieronder vindt u van negentien woor den de letters aangegeven, waarmee niets aan de hand is. De ontbrekende letters zijn met streepjes aangegeven en deze letter groepen zijn dan de hierboven bedoelde spiegelbeeld-lettergroepen. Samen met de gegeven letters vormen zij een goed woord. Als gegeven is: bm, fde, m kdan is daarvan te maken: bezem, fagade, motto, kolos. Men ziet dat de inge vulde letters in beide richtingen gelijk lezen. Hier komt nu de eigenlijke opgaaf. Bij goede invulling vormen de derde let ters van de negentien gevormde woorden, van boven naar beneden gelezen, de naam van een bekende dans uit het begin van deze eeuw. Van het eerste woord gebruike men daarvoor evenwel niet alleen de der de letter, maar de vierde en de derde. 1. Crius 2 .s 3. cns 4 .e 5. grg 6. Crado 7. bns 8. tr 9. wn 19. B - 10. smrij 11. bn 12. bde 13. blge 14. wn 15. co 16. weg 17. trn 18. vk m News Service komen nooit tot rust. De persclub is dag en nacht geopend, zeven dagen en zeven nachten per week. Als die bomen er niet waren. Iedere dag rijden hier duizenden van en naar hun werk door een van de mooiste parken ter wereld. Van noord naar zuid doorsnijdt een beek de Rock Creek deze stad. Het lange en soms vrij brede dal van deze beek is één groot park met ruiterpaden en bovendien langs het over rotsen ruisende water een prachtige autoweg. Het bosachtige park aan weerszijden van deze weg is een heerlijk stuk natuur. Wan neer men daar picknickt en een vuur stookt in de speciale stookplaatsen, kan men nauwelijks geloven dat men daar in het hart zit van de belangrijkste hoofdstad ter wereld. De stilte is er volmaakt en toch kan men van die plaats in twintig minuten het Witte Huis of het Kapitool bereiken. Iedere dag rijden duizenden over deze parkweg naar hun huizen. Teergroen zijn de bomen in de lente. In de zomer is de bladerenweelde overweldigend en weldadig kalmerend. Het najaar komt met steeds laaiender kleuren en in de korte winter staan de takken scherp geëtst. Wie het maar enigszins kan betalen, woont in een alleenstaand huis, in een van Washingtons voordorpen. Het woord „voor stad" zou slecht passen, want in de om geving van Washington zijn nog veel meer bomen dan in de hoofdstad zelf. Natuur lijk moet men een auto hebben wanneer men buitenaf woont, maar wie heeft die niet in Amerika? Men komt thuis om een uur of zes, als de schaduwen lang worden op het grasveld rond de woning. De hond en de kinderen zijn een paar minuten uitbundig. Men gaat zitten op het grasveld en men voelt hoe het buiten langzaam begint af te koelen. Bui ten eten? Waarom niet? Men heeft 's och tends om halfacht al buiten ontbeten en de avonden zijn 's zomers bijna nooit te koud om in de tuin of op het terras te blijven. Heimwee naar Nederland? Nu en dan een beetje. Maa>- er is één goede remedie tegen, namelijk het zomerse weerbericht uit een Hollandse krant: „zwaar bewolkt, nu en dan enige regen, iets koeler". Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7,50, 5 en f 2,50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaus in Haarlem, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein, in IJmuiden Kennemer- laan 186. Men wordt verzocht de oplossingen uit sluitend per briefkaart in te zenden, met duidelijke vermelding „Puzzel". Oplossing van de vorige puzzel: Horizontaal: 1. Rika, 4. pl., 6. meel, 7. lood, 9. ed, 10. Eli, 12. no„ 13. eentonig, 16. es, 17. ge, 19. Tongeren, 22. na, 23. Aar, 24. li, 25. slot, 27. inkt, 29. in, 30. bede, Verticaal: 1. rede, 2. i.e., 3. kletsnat, 4. Po, 5. long, 6. meet, 7. lingerie, 8. do, 11. L.O., 14. neo, 15. Ier, 18. snit, 19. tali, 20. ga, 21. elke, 22. N.S., 26. on, 28. n.d. Prijswinnaars zijn: J. Blankert, Thom- sonlaan 19, Haarlem, 7,50; A. Schoe- maker, Stolstraat 20, IJmuiden-Oost, 5, A. Verpoorten, Kleverparkweg 230, Haar lem, 2,50. HOLLYWOOD (U. P.) Met ingang van dit jaar zal een „Oscar" beschikbaar zijn voor een buitenlandse film. Tot dus verre had de Academie voor filmkunst en wetenschappen alleen maar een ereprijs voor de beste film in een andere taal. Bi) de nieuwe stand van zaken mogen buiten landse films mededingen, ongeacht of ze in de Verenigde Staten vertoond zijin of nie- Bij het dingen naar de oude erepalm was een voorwaarde, dat de film in die Ver enigde Staten vertoond was.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 17