Mode voor de Italiaanse heer Buigzame en „geklede" schoen Verminderde betekenis Amsterdamse beurs Wat San Remo onthulde Lange broek Effecten- en Geldmarkt Winter-aconieten bloeien vroeg ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 „Wij en ons huis" DIT MAKEN WE ZELF ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN bepaling der sekse A. MOLENDIJK Gruenther acht diensttijd van twee jaar noodzakelijk Beauty for ALL with Basic Ritual Oud-kantonrechter vermist oor de^^D rouw (Van onze correspondent in Rome) DE PERS PLEEGT in de laatste jaren bijzonder veel aandacht te wijden aan de mode. Dat het om damesmode gaat behoef ik er nauwelijks bij te zeggen. We krijgen dan allerlei bijzonderheden opgedist over de H-lijn en de S-lijn en de scheppingen van de heer Dior of zijn Italiaanse evenknie Schubert en dat geeft ons het prettige gevoel, dat al onze brave huismoeders en natuurlijk onze dochters niet behoeven te kijken op een paar briefjes van duizend meer of minder, wanneer het er om gaat elegant te zijn. En voor ons arme mannen niets: het eeuwige colbertje en af en toe eens een leuke trui en daarmee uit. In Italië, waar beide kunpen aan elkaar gewaagd zijn als het op verzorgde kleding aan komt, heeft men daar iets tegen gedaan. Elk jaar wordt in San Remo aan de Riviera tegen het einde van het badseizoen een modeshow gehouden voor heren. Dit jaar is het een gebeurtenis geweest van de eerste rang en dat niet zozeer, omdat de ontwerpers meelij met ons hebben dan wel omdat zij zich bezorgd maken over hun eigen toekomst. laatste oorlog gebruikelijk was. De kleur is doorgaans zwart, eventueel zeer donker violet. Kraag en revers van het smokingjasje vormen een ongebroken geheel met een opvallend elegante lijn. Zeer veel zal men een donker kas tanjebruin jasje dragen op een licht bruine flanellen pantalon. Het vest, on misbaar, kan dan bananengeel zijn of lichtbruin met een fijn violetkleurig ruitje. Strepen zijn taboe in alle stof fen, ruiten niet. De hoed zal tenmin ste dat hopen de hoedenmakers weer algemeen gedragen worden en wel in een heel aantrekkelijke vorm „Robin Hood" geheten, die, als men er een veer tje op zou steken, aan de romantische hoeden van de late middeleeuwen zou doen denken. En we vergaten bijna het Van 2227 oktober wordt op de volks hogeschool „Overcinge" te Havelte-Dr. een cursus: „Wij en ons huis" gegeven. Er zal veel modern meubelmateriaal beschikbaar zijn, waarmee door deel nemers „gewerkt" kan worden. Men treft o.a. als onderwerpen: bloemen en planten in ons huis; het kind in de wo ning; verlichting en stoffering; kleur en interieur. Inlichtingen verstrekt de administrator van „Overcinge" in Havelte. allerbelangrijkste: veel colbertjasjes en overjassen hebben aan de rechterkant twee zakken boven elkaar. Boven de gewone zak met klepje is een kleiner zakje, ook met klepje, voor lucifers of sigarettenaansteker. Bijzonder kleurig en aantrekkelijk is de sportkleding, vooral voor de winter sport. Veel lichtgele truien in zware wol, waarbij vaak een violetkleurige dikke wollen das wordt gedragen. Zie daar hoe onze Italiaanse vrienden er deze winter bij zullen lopen Italië dat arme Italië, waarvan men in het noorden vaak denkt dat het alleen door opera-tenoren en landlopers wordt bewoond heeft tot nu toe krachtig weerstand geboden aan de confectie. Alle jonge Italianen, dus ooi* de albeiders, mits ze niet werkloos zijn, en de mannen boven de dertig die het maar enigszins betalen kunnen, lieten tot voor kort hun kleren, ook hemden en vak schoenen, steeds naar maat ma ken. Zelfs de eenvoudigste soldaat zal het ten naaste bjj passende uniform dat hij van de fourier heeft ontvangen, na twee weken laten vermaken, tot het be hoorlijk zit. Maar het leven wordt steeds duurder en de confectie, die tot nu toe alleen door de armsten werd gekocht, wordt al maar beter. Het gevolg is dat nu ongeveer de helft van de mannelijke bevolking confectie draagt. De kleer makers zijn terecht bezorgd en hebben de kwaliteit van hun werk dermate op gevoerd, dat er geen confectie ooit tegen op kan. Williams, een der grootste modekoningen van Londen, heeft te San Remo verklaard, dat de nieuwe Itali aanse herenmode, wat kwaliteit der stoffen, snit en goede smaak betreft, on overtroffen is. „De Italiaanse man, dat kan niet worden geloochend, is thans de meest elegante ter wereld en hij dankt dit aan de Italiaanse kleerma kers". Die woorden van de grote Wil liams werden te San Remo in alle toon aarden herhaald. EEN MODESHOW VOOR MANNEN lijkt een beetje gek, maar dat is een op pervlakkig oordeel. Er waren, ter be geleiding naast de vele tientallen man nelijke „mannequins" (voor het meren deel, maar niet allemaal, beneden de dienstplichtige leeftijd) ook enkele vrouwelijke collega's, die „tailor-made '- costuums lieten zien en enkele avond japonnen bij wijze van entourage voor de heren in rok en smoking. En het won derlijke was, dat de jongemannen ver reweg de beste mannequins bleken, zich natuurlijker bewogen en in vele geval len het fraais, waarmee zij waren uit gedost, op een ietwat ironische manier tentoonstelden, die bijzonder prettig aandeed. En wat is nu de nieuwe herenmode, die ons hier door 75 toonaangevende kleermakers werd voorgesteld Eerst de kleuren. Oppermachtig heerst het bruin in alle gradaties van diep kastanjebruin tot licht koffie-met-melk. Naast het bruin, maar op grote afstand, volgt een zeer donker groen, zo ongeveer de tint van de toog van een dorpspastoor, een toog, die vele jaren geleden zwart ls geweest maar nu groenig is verkleurd Donkergroene paraplu's in zware zijde zagen we zelfs meer dan bruine of zwarte. De lijn van het costuum accen tueert de lichaamsvormen, doch zonder overdrijving. Het jasje is langer dan, althans in Italië, tot nu toe gebruike lijk was. Voor een man van 1.70 meter is het jasje 75 cm lang. De twee kleine splitjes, die hier nooit populair zijn ge weest, zijn beslist taboe: een split in het midden voor sportcostuüms; voor een meer gekleed costuum geen split. Het jasje heeft nooit drie knopen. De revers zijn puntig, vrij breed. De pan talon is smal, hoewel een ietsje breder dan (in Italië) op het ogenblik gebrui kelijk is en heeft opnieuw de omslagen aan het voeteneind. OVERJASSEN, BIJ VOORKEUR IN KAMEELHAAR, zijn veel korter en ook minder ruim dan tot nu toe gebrui kelijk was en daarmee benadert de Ita liaanse mode die van Londen, die men vroeger hier nogal belachelijk vond. Een kameelharen overjas mag een kleine versiering in bruin leer hebben aan de knoopsgaten. Bruine schoenen zullen minder worden gedragen dan tot nu toe. De mode is, behalve voor sportkledinz, zwarte schoenen, niet al te puntig en in kalfsleer. Donkerbruin is toelaatbaar, lichtbruin of geel beslist niet. De hem den zijn wit of in lichte pastelkleuren: grijs of hemelsblauw. De dassen, ook vlinders zonder opzichtige dessins. Voor avondkleding zagen we veel smo kings met enkele borst, zoals voor de Voor chaufferende dames, die graag een schoen met hakje dragen, heb ben de Nederland se schoenfabrikan ten een oplossing gevonden. Zij ont wierpen 'n schoen met een onderkant i'an crêpe, die zich voortzet in de langs de kant van de schoen lopende rand. De lijn van rand en zool, die dus een geheel vormen, is schuit vormig. De crêpe voorkomt het glij den van de peda len en de hiel kan niet zo gemakke lijk beschadigd worden, daar deze gedeeltelijk met ditzelfde materiaal is bekleed. Het is een lichtgewicht type schoen. De foto boven geeft afdoende aan hoe buigzaam hij wel is. Een elastieken inzet, omsponnen met goudkleurige lurex metaaldra den, die niet oxi deren, vormt een geheelnieuwe gar nering voor een geklede schoen. Men zie de afbeel ding hier boven. De algemene richtlijn is een spitse leest en een slanke hak. In het sportieve genre maken suède schoenen met 'n crêpe rand langs de zool veel opgang Als uw kindje in de box loopt, is het zaak nu het kouder wordt het warm te kleden. Lichte wollen kleertjes zijn wel lekker warm maar helaas ook erg be smettelijk. Nu er zo'n grote verschei denheid van kleine ruitjes op de markt wordt gebracht, leek het ons praktisch daarvan een lange broek te maken. We slaan dan twee vliegen in een klap: warm en niet gauw vuil. Het model is helemaal met katoen gevoerd, dan hoeft de stof niet zo zwaar te zijn, zodat we een soepele flanel kunnen kiezen. Bo vendien sluit het broekje langs de hele beennaad, dat is prettig met verschonen en makkelijk met wassen en strijken. Voor de leeftijd van ongeveer l'/s jaar heeft u nodig: 70 cm stof van 130 cm breed en 70 cm katoen van 90 cm breed. klaard, dat de sekse van ongeboren zui gelingen „nauwkeurig" ken worden vastgesteld, ai vanaf de derde maand van de zwangerschap en misschien zelfs eerder. Hun hypothese is gegrond op de studie van amniotische afscheiding van de baarmoeder. De eranthis hyemalis is één van de eerste lenteboden. Men spreekt ook wel over winteraconieten en als men het weer maar een beetje mee heeft, kun nen ze inderdaad al in de winter bloei en. Zelf heb ik ze tussen Haarlem en Leiden wel eens eind december in bloei gezien. Daar moet u echter niet op re kenen. De eerste bloei kan men wel eind februari verwachten. Soms bloei en ze nog eerder dan de sneeuwklokjes en dat wil toch wel wat zeggen. Deze geel bloeiende aconieten doen zo in de verte aan boterbloemen denken, het ge was wordt echter niet veel hoger dan centimeter. Ze hebben een hekel de felle zon en groeien het best als aan de voet van een hoog opgaan- Winter-aconieten in bloei. de boom poot. Ze voldoen ook uitste kend tussen licht struikgewas. In het gazon is ook een mogelijkheid, maar u moet mij wel beloven, dat u het nog niet afgestorven loof niet direct na de bloei met het eerste gras afmaait. Juist als ze rustig kunnen afsterven zal men er het meeste plezier van hebben. Dan zullen ze elk voorjaar rijker bloeien, zodat men op den duur van echte kolo nies kan spreken. Bestel de planten nu en poot ze direct na ontvangst op een diepte van ongeveer acht centimeter. Ze zijn volkomen winterhard. U hoeft ze niet af te dekken met turfmolm. G. Kromdijk De wollen stof onder een vochtige doek persen en de katoen wassen (als ze nieuw is), dit om te voorkomen dat een van de stoffen later gaat krimpen. Het patroon tekenen op een vel papier met links een vouw, de voorkant door raderen, het papier open leggen en het patroon uitknippen. Het papier op de stof leggen langs de zelfkant. Voor de tweede maal knippen kunt u het even tueel omleggen. Let u bij een ruitje wel op, dat het patroon de tweede keer net zo op de ruiten valt als de eerste keer. Naast de broek houdt u stof over om de banden uit te knippen. Deze zijn 46 cm lang en 7 cm breed, het dwarsstukje 12 cm lang en eveneens 7 cm breed (de naden meegerekend). U stikt van de stof de voor- en ach ternaad dicht, daarna bij de katoen het zelfde. Nu beide broeken in elkaar schuiven met de goede kanten op el kaar en dichtstikken op de bovenkant na. Omkeren en de naden aan de boven kant tegen elkaar inslaan en smal op de kant dichtstikken. 1 cm van dit stik sel nog een stiksel maken voor het elas tiek. De banden stikken en omkeren, het smalle bandje ertussen naaien, de lange banden met een puntje afwerken en hierin knoopsgaten maken. Op het broekje knopen naaien. Als u achter het bovenste bandje, precies waar het de andere band kruist een bandje vast naait iets breder dan de schouderband, en daar de onderste band doorhaalt, heeft u nooit last van afzakkende band jes. Tenslotte drukkertjes langs de beennaad naaien en het elastiek In rijgen. Het is voor ons als commerciële mogend heid wel beschamend dat de Amsterdamse beurs in stemming en koersverloop haar New Yorkse zuster op de voet volgt, zoals een oude poedel achter zijn baas aanloopt. Men kan dit nog verwachten van de Ame rikaanse afdeling, waar de arbitrage voor nivellering van de koersverschillen zorgt. En ook is het slaafs volgen van New York begrijpelijk voor aandelen Koninklijke, omdat de omzetten in dit fonds daar reeds geruime tijd aanmerkelijk groter zijn dan hier. Het is symptomatisch dat ook aan de Amsterdamse beurs veelal niet meer van de de Koninklijke, maar van Royal Dutch wordt gesproken. Maar dat ook de z.g. Lokale Markt, de Nederlandse industriële fondsen, de Scheepvaartwaarden en an dere rubrieken met de wonderlijke caprio len van Wallstreet op en neer gaan, is toch eigenlijk al te mal. Temeer omdat ze, blijkens de berichten uit het bedrijfsleven, met de conjunctuur en de conjunctuur beschouwingen in de V. S. vaak niets te maken hebben, maar aan allerlei manipu laties en vermoedelijk niet in de laatste plaats aan verkiezingsmanoeuvres moeten worden toegeschreven. Van een eigen, zelf standig beursleven is er aan het Damrak nog nauwelijks sprake, in tegenstelling bijv. met de Brusselse beurs, waar men tegen het eind van de vorige week een ontspanning in de internationale politiek constateerde en' hierop met een verbeterde beursstemming reageerde, omdat de econo mische factoren in België gunstig worden beoordeeld, gelet op de hoge bedrijvig heidsgraad bij vele ondernemingen. De Amsterdamse beurs heeft haar vitaliteit verloren en in de loop van dit jaar haar omzetten in sterke mate zien dalen. Sep tember geeft wel een zeer droef beeld met een aandelenomzet van 29 miljoen tegen 34 miljoen in augustus en 94 miljoen in september van het vorig jaar. En voor de eerste negen maanden is de omzet van 693 miljoen tot 374 miljoen terugge gaan. Nu zeggen deze cijfers niet alles wat de effectenhandel in ons land betreft. Want in de eerste plaats is de werkelijke omzet op de aandelenmarkt groter dan uit de statis tische gegevens blijkt, doordat hierin de fondsenhandel op de voor- en nabeurs niet is verwerkt. Gedurende de laatste tijd is deze niet van grote omvang en zij heeft doorgaans slechts betrekking op de inter nationale fondsen, maar er zijn ook perio den, waarin voor en na de officiële beurs- uren nog een levendige handel wordt ge dreven. Maar van veel groter betekenis voor de Amsterdamse beurs is de interne verhandeling van fondsen, welke plaats vindt doordat de grote banken de orders van hun talrijke kantoren, over het gehele land verspreid, z.g. in elkaar sluiten, waar bij dus wel van de beurskoersen, maar niet van' de beurs wordt gebruik gemaakt. In welk een omvang dit „clearen" plaats vindt, valt niet na te gaan, maar dat op deze wijze een groot aantal koop- en ver kooporders aan de effectenbeurs wordt onttrokken, staat wel vast. In de V. S. komt dit „clearen" niet, of slechts zeer sporadisch voor. Men stelt zich daar terecht op het standpunt dat op een markt, waar de prijzen van het te verhan delen goed door vraag en aanbod worden vastgesteld, alle vraag en alle aanbod dan ook op de beurs terecht moet komen. Al leen op deze wijze immers is een reëele koersvorming mogelijk en zal de beurs koers een werkelijk beeld van vraag en aanbod kunnen geven. De omvang van de beurshandel zal in dat geval aanmerkelijk groter worden met het gevolg dat ook de „verhandelbaarheid" van de verschillende fondsen groter wordt. Het is aan de New Yorkse beurs zelfs zo, dat een makelaar, die gelijktijdig een koop- en een verkoop order voor hetzelfde fonds ontvangt, deze via de beurs moet uitvoeren en een strenge controle-commissie zorgt er voor dat aan deze voorschriften nauwlettend de hand wordt gehouden. Ten onzent gaat slechts een deel van de fondsenhandel naar de beurs en naarmate de concentratie van banken en effectenbedrijven toeneemt, wordt dat deel uiteraard steeds kleiner. Dit is wel zeer te betreuren, ook omdat, naarmate de omvang van de beurshandel afneemt, deze gevoeliger wordt voor de invloed, welke van de New Yorkse beurs uitgaat, hetgeen deze week wel zeer dui delijk is gebleken. Want hoezeer er in de Nederlandse conjunctuur thans onzekere factoren zijn, van tal van fondsen kan toch worden gezegd dat ze tot een koerspeil zijn gedaald, waarin de moeilijkheden, welke er thans voor vele bedrijven bestaan, wel zeer zwaar tot uitdrukking worden ge bracht, terwijl aan gunstige bedrijfsberich- ten veelal geen aandacht wordt geschon ken. Overigens moet worden gezegd dat de lusteloosheid op de Amsterdamse beurs, wat de aandelenmarkt aangaat, voor geen gering deel verband houdt met de nog al tijd krappe geld- en kapitaalmarkt, waar van de jongste weekstaat van de Neder landse Bank weer duidelijk blijk heeft ge geven. Het Rijk heeft haar tegoed bij de centrale bankinstelling kunnen versterken, maar dit is ten koste gegaan van de ban ken, die in de week, geëindigd 1 oktober niet minder dan 100 miljoen hebben moeten opnemen, terwijl zij bovendien nog 49 miljoen schatkistpapier bij de Neder- landsche Bank hebben ondergebracht en hun verplichte kasreserve met 70 miljoen hebben verminderd. In totaal hebben zij dus 220 miljoen opgenomen, waarvan een deel in 's Rijks kas is gevloeid in de vorm van belastingen, welke thans als bekend in sneller tempo moeten worden betaald dan voorheen. Ongeveer een jaar geleden is Immers bepaald dat de voorlopige aanslagen voor de Vennootschapsbelasting niet meer na negen, maar na zeven maanden van het lopende boekjaar worden opgelegd en dat deze voorlopige aanslagen niet meer 50 pet, maar 75 pet van de belasting over het vorig boekjaar zullen bedragen. Bovendien is de bepaling vervallen dat de voorlopige aanslagen niet eerder invorderbaar zijn dan nadat het boekjaar geheel is verstre ken. Thans moeten ze een maand na ont vangst van de voorlopige aanslag worden voldaan. En de fiscus is ditmaal met zijn voorlopige aanslagen niet karig geweest Alleen voor de Vennootschapsbelasting werd in augustus voor een bedrag van f 51 miljoen opgelegd, waardoor het totaal nog in te vorderen bedrag tot weinig min der dan 1 miljard is gestegen. Voegt men de opgelegde bedragen voor de Inkomsten belasting hierbij, dan blijkt dat een bedrag van ruim 1600 miljoen door de fiscus is opgelegd en daar een groot deel hiervan in sneller tempo moet worden betaald, is het alleszins begrijpelijk dat wel het Rijk hier door ruimer in zijn geld komt te zitten, maar dat de banken het zien wegvloeien. Tenslotte moeten deze gelden voor een groot deel aan het bedrijfsleven worden onttrokken, waarbij het als een onbillijk heid wordt gevoeld dat belasting moet wor den betaald over winsten, welke niet alleen nog niet zijn vastgesteld, maar zelfs nog niet eens zijn gemaakt. Dat na zeven maanden van het lopende boekjaar 75 pet van de belasting over een vorig boekjaar moet worden betaald, kan tot gevolg heb ben dat over het lopende boekjaar, als de winsten tenslotte blijken tegen te vallen, te veel wordt betaald. En al wordt dit ook gerestitueerd, het is duidelijk dat sommige bedrijven hierdoor met hun liquiditeit in het nauw kunnen geraken. Dit is een te grotere moeilijkheid omdat zich in vele bedrijven het verschijnsel voordoet dat aan de ene kant de winstmarges kleiner wor den, maar aan de andere kant de omzetten stijgen en grotere voorraden moeten wor den aangehouden om een geregelde afzet mogelijk te maken. Het spreekt vanzelf dat onder zulke omstandigheden de versnelde en verhoogde belastingen een zwaardere druk op het bedrijf uitoefenen. Waar dan nog bijkomt dat het opnemen van kapitaal moeilijker en duurder is geworden en de voorwaarden van de uitgifte van aandelen in de meeste gevallen niet aanwezig zijn. De fiscus is in vennootschapsland nooit overmatig geliefd geweest, maar komt nu bij de bedrijven wel in een zeer kwade reuk te staan. ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Buslijnen 3 en 4. Tel. 19706 BRUSSEL (Reuter) De aftredende opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten, de Amerikaanse generaal Alfred Gruenther, heeft in Brussel verklaard dat een tweejarige dienstplicht nodig is om „onze manschappen voor het type oorlog te oefenen, dat we trachten te voorkomen". Volgens Gruenther is een militaire training van achttien maanden „het minimum", waarvan we nog niet eens zeker zijn of het wel voldoende zou zijn. Hij verklaarde voorts, dat Rusland, dat een dienstplicht van twee jaar heeft, de ontbinding van de Noordatlantische Verdragsorganisatie als „doel nummer een" beschouwt. De Amerikaanse vice-president Nixon heeft in Washington verklaard dat een eind zal worden gemaakt aan de dienst plicht „zo gauw dat mogelijk is". „De Re publikeinen zullen het volk echter niet voor de gek houden door in dit verkie zingsjaar te beloven dat de dienstplicht nu al kan worden opgeheven," aldus Nixon. ADVERTENTIE REINIG behoedzaam doch gron dig met ARDENA CLEANSING CREAM, voor een stralende frisheid 5.25. VERSTERK met ARDENA SKINTONIC, ideaal om uw huid te verstevigen en te reini gen 5.75. VOED een jonge of gevoelige huid en maak haar fluweelzacht met VELVA CREAM ƒ5.25. Een abnormale of droge huid, reageert onmiddellijk op de weldadige bestanddelen van ORANGE SKIN FOOD, die de huid zacht, jong en vrij van rimpels houden 5.25. VAKKUNDIGE VOORLICH TING in een prettige sfeer, bil Zandvoortselaan 75 - Heemstede Telefoon 36827 Militairen en jachtopzieners hebben de laatste dagen in samenwerking met de politie te Zeist de bossen rond deze ge meente doorzocht op zoek naar de 81-jarige mr. J. A. van der M„ die sinds maandag wordt vermist De heer Van der M„ die overigens goed gezond is, lijdt aan een geheugenstoornis. Men vermoedt dat hij tijdens een boswandeling aan het dwalen is geraakt. Mr. Van der M. is kantonrech ter geweest in Wijk bij Duurstede en waar nemend kantonrechter „e Utrecht.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3