Een hoofd als e Doorbraak naar links in de Britse Labourpartij de haargroei-tonic die helpt! Meerderheid der mensheid krijgt niet genoeg te eten AUTO-RADIO r Het Achterhuis Geheugen Bevatis zege kwam evenwel te laat want ook hij heeft zijn tijd gehad Drievijfden vrijwel blijvend ondervoed Rembrandt-exposities sluiten 21 oktober Van dag tot dag K. 1957 Vastgeroest Suezconferentie in Londen op dood spoor gekomen U bereikt er de volgende resultaten mee: H. I. MAERTENS N.V. Landverdeling in Algerije Europees observatorium op het zuidelijk halfrond Gedachtenwisseling ANWB wijst minister op gevaar van uitsteeksels auto's en motoren ZATÜKUAÜ 6 ükTUKhK 1956 99 99 Het dagboek van Anne Frank is onge twijfeld een van de aangrijpendste en in drukwekkendste oorlogsdocumenten, niet omdat het ook maar een enigszins volle dig beeld geeft van het leven in de door de Duitsers bezette gebieden gedurende de laatste oorlog want dat is geenszins het geval maar omdat het in de sim pele, eerlijke weergeving van een onvol wassen, verbijsterde mens de schrikbaren de misdaad van de in uiterste praktijk ge brachte rassenhaat uitbeeldt. Een misdaad, die eigenlijk slechts een nevenprodukt van de oorlog was doch in zijn consequen ties zowel als in zijn zinneloze ongemoti veerdheid voor altijd een gruwzaam merk temeer heeft gedrukt op deze oorlog. Dit dagboek van een verborgen joods meisje, dat tenslotte wordt achterhaald door het monster waarvoor zij zich ver school, is als toneelstuk en film grondstof voor de dramatische kunst geworden. Het succes van deze dramatiseringen moge ge deeltelijk voortkomen uit de vaardigheid van de bewerkers en vertolkers zonder twijfel echter is het de magie van het on derwerp, de toeschouwers fascineert, ademloos doet zwijgen en troosteloos be schaamt. Want hier beschuldigt een arge loos, schuldeloos mens in zachte, niet eens verwijtende woorden de ganse mensheid. Een mensheid die zich, ook al bestaat zij uit individuen met variabele inzichten over het probleem der rassenverhoudingen, als geheel zich steeds weer te weinig ac tief toont wanneer het er om gaat, de principes der absolute gelijkwaardigheid en der verheven waardigheid van de uni versele mens stringent te handhaven en ie verdedigen. Dat het ontroerende dagboek van Anne Frank als toneelstuk onder de tot naden ken sterr .ende titel „Het Achterhuis" ook in Duitsland grote indruk blijkt te maken, is een verheugend verschijnsel. Het doet het vertrouwen groeien, dat ook in- dit land de barbaarse invloeden in het volks karakter gaandeweg zullen kunnen worden verstikt en de veredelende inzichten ten aanzien van de menselijke waarden zullen zegevieren. Een dergelijke zege zou, meer dan welke politieke ontwikkeling ook, een werkelijke zegen kunnen worden voor de herordening in ons werelddeel en daarbui ten, die ons allen tenslotte permanent zal vrijwaren voor mensonwaardige uitbar stingen als die, waarin Anne Frank haar jonge leven verloor. Het moet afschuwelijk zijn, je leven lang alles te onthouden wat je geleerd hebt. Vergeetachtigheid kan heel hinderlijk zijn, maar onthoudachtigheid althans in die mate waarin Frangois Burdet uit Grenoble daarmee behept is stellen we ons als nog véél erger voor. Elders op deze pagina kunt u lezen dat die 82-jarige Zuidfranse boer zijn levens avond doorbrengt met het uit 't hoofd leren van de Dictionnaire Larousse en dat hij dit al grotendeels heeft klaargespeeld. Hij kan nu de semi-officiële definities opzeggen van alle woorden uit de Franse taal, van „abaca" tot „zythum". Wijzelf hadden, eer lijk gezegd, al moeite genoeg met de defi nities van die twee woordjes alleen. Als wij nog op school zouden gaan en nog jaartallen uit ons hoofd moesten leren, zouden we Frangois Burdet ongetwijfeld benijden. Maar nu we tot de geprivilegeerde orde der volwassenen behoren en dus zonder enig gevoel van schaamte een encyclopedie te hulp mogen roepen, als we willen weten wanneer precies de geruchtmakende wa penfeiten van Xerxes of Hannibal hebben plaatsgehad, nu benijden we hem niet. Want we zouden niet graag allerlei dingen nog weten, die hij nog wèl weet. Bizonder pijnlijk lijkt het ons bijvoor beeld, dat papa Burdet zich nog precies herinnert wie bij de Franse verkiezingen van 1906 de kandidaten voor het Kamer lidmaatschap waren en op wie hij toen heeft gestemd. Want ook al heeft hij het tactvol tegenover onze medewerker ver zwegen ongetwijfeld weet hij zich dus ook nog wel precies te herinneren wat toen de verkiezingsleuzen en de programma's van die kandidaten waren. En wat daarvan in de vijftig jaar, die sindsdien vervlogen zijn, is verwezenlijkt. Stelt u zich voor, dat wij allemaal ons dergelijke dingen nog zouden herinneren! Dat zou, vrezen wij, het einde van de democratie betekenen. Want wie zou ten slotte zijn stem nog op de basis van zo'n program of leuze willen uitbrengen? Nee, vergeetachtigheid is een ware zegen. Daarzonder zouden velen onzer zich mis schien zelfs nog de uitslag van de Neder landse verkiezingen van de afgelopen zomer herinneren. En dan zouden we helemaal niet meer uit de kabinetscrisis komen!! (Van onze correspondent in Londen) De verkiezing van de aanvoerder der La- bour-rebellen Aneurin Bevan tot party - penningmeester op het congres in Black pool betekent onmiskenbaar een doorbraak naar links, die de orthodoxe leiders zo lang mogelijk hebben trachten tegen te houden. Het is echter een doorbraak, die in de te genwoordige omstandigheden alleen be oogt de partyeenheid te verzekeren en daarmee voor Labour de onontbeerlijke voorwaarde voor een kans op de verkie zingsoverwinning, die al jarenlang door tweedracht verspeeld werd. De tegenstel ling tussen links en rechts is vooral een kwestie van temperament en tempo en niet van beginsel. De individualist Bevan is zeker geen bondgenoot van de communis ten, al wil hij op forse wijze een groot aan tal nationaliseringen invoeren. Na lang weifelen heeft Labour door de verjongingskuur der afgelopen maanden en vooral door Edens zwakke optreden zijn oude strijdbaarheid hervonden. Deze kan alleen behouden worden door voortdurend de tegenstellingen met de conservatieven te dramatiseren. Attlee heeft dit zelden gekund, Gaitskell lukt het beter, zoals hij in de Suezkwestie heeft aangetoond, al was zijn omzwaai politiek minder elegant. In eens was voor hem niet langer Nasser, maar Eden de kwaje pier. Die omzwaai was een toegeven aan de radicale stem ming in de partij. Zij was hoofdzakelijk het gevolg van het falen der regering de inflatie te beperken en de pogingen Labour daarvoor verantwoordelijk te stellen. De vakbeweging weigert de kastanjes uit het vuur te halen. Labour is er van overtuigd dat zij de ver kiezingen zou winnen, indien deze thans gehouden zouden worden. Ongelukkig voor de socialisten liggen die nog ruim drie jaar in het verschiet, tenzij een crisis de re gering zou dwingen zich eerder tot de kie zers te wenden. Dat de conservatieven krachtdadig economisch ingrijpen tegen de inflatie nog altijd uit de boze achten, geeft Labour de kans zich als redder uit de nood aan te dienen. Of het land bereid is hen met open armen te ontvangen, is de vraag, gezien de nog geringe percentuele voor sprong, welke Labour volgens het jongste opinieonderzoek heeft geboekt. De socia listen bevinden zich echter in een derge lijke door zelf-hypnose ontstane overwin ningsroes, dat links bereid is de zo kort geleden nog verguisde Gaitskell en rechts de niet minder verafschuwde Bevan te om armen. Gaitskell en Bevan zullen elkaar althans een schouderklopje moeten geven. Gezien dit alles behoeft het niet te ver wonderen dat het congres de ene dag Be van en de volgende Gaitskell onstuimig toejuichte. Hoe anders was het een jaar ge leden, toen beiden nog verbeten tegenover elkaar stonden en Gaitskell de aanstormen de Bevan de weg naar het leiderschap ver sperde, zoals hij dat ook het voorafgaande jaar gedaan had. Het duel was al in 1950 begonnen, toen beiden deel uitmaakten van de Labourregering. Bevan nam zijn ontslag als minister uit protest tegen het feit dat Gaitskell besloot het Britse volk voortaan te laten betalen voor zijn brillen en gebitten, welke tot dan kosteloos door de nationale gezondheidsdienst werden ADVERTENTIE Bestel nü reeds uw SUCCES-INTERIEUR v Bij de SUCCES-dealer voor Haarlem en Omstreken: verstrekt.. Volgens Bevan had Gaitskell de sociale voorzieningen opgeofferd aan de bewapening. Vorig jaar nog werd Bevan door de La- bourfractie in het lagerhuis geschorst, om dat hij de partijdiscipline overtrad door zich door stemonthouding tegen de West- duitse bewapening te verzetten. Wanneer Attlee hem niet had gered, zou hij waar schijnlijk uit de partij gestoten zijn, zoals dat ook in 1939 tezamen met wijlen Stafford Cripps gebeurd was. Bevan is echter een te grote figuur om zonder meer aan de kant te worden gezet. Toen Chur chill zijn troef uitspeelde door ijlings ver kiezingen uit te schrijven om het twistende Labour de genadeslag toe te brengen, werd de Bevan-vete met dezelfde spoed begra ven. Bevan kreeg weer een plaats in het schaduwkabinet, waar hij met de behan deling van koloniale vraagstukken werd belast. In het afgelopen jaar gaf Be van's optre den niemand aanleiding tot klachten. Met zijn grote gaven wordt hij als een aan winst voor partij en de politiek in het al gemeen beschouwd, zolang hij zijn felle ge moed beheerst. Dat is dan ook de reden dat hij het penningmeesterschap waardig werd gekeurd. Bevan trad drie jaar geleden uit het hoofdbestuur, omdat hij daarin op nieuw gekozen wilde worden, niet slechts, zoals tot dan, door de politieke vleugel van de partij, de Labourafdelingen en de kies districten, maar door de hele beweging, in clusief de vakbonden. Het is Bevan een doorn in het oog en hem niet alleen dat de vakbonden, die federatief van de Labourpartij deel uitmaken een te grote invloed bezitten, vooral door de stoomwals van de zogenaamde blokstemmen (elke bond brengt even veel stemmen uit als er leden zijn). Het waren de vakbonden, die Gaitskell als penningmeester in het zadel hadden geholpen, nadat hij als gewoon kandidaat voor het bestuur door de plaat selijke afdelingen gewipt was. In het parlement is de verhouding ech ter nog altijd hoogst ongunstig voor Bevan, al is soms de helft van de fractie op zijn hand. Gaitskell kan er zeker van zijn, dat zijn leiderschap bestendigd wordt. Voor Bevan zit er niets anders op dan door zijn aanwezigheid in Transport House waar de partij zetelt te trachten Gaitskells leiderschap te beïnvloeden. Tot op zekere hoogte is dit al gebeurd door de klimaats verandering in de partij. Bevan, hoe groot zijn oratorische talenten en scheldcapaci- teiten ook zijn, mag niet worden overschat. De crisis, waarvoor Labour nog altijd staat, al hangt zij het bordje „eenheid" buiten de deur, is niet die tussen de verouderde tegenstelling tussen links en rechts. Ook Bevans opvatingen wijken vaak slechts weinig af van degenen, die als rechts wor den gedoodverfd. De kleine Bevangroep met uitgesproken „kliek"-karakter is al lang afgebrokkeld. Wat de partij nodig heeft is nieuwe denk beelden, die getuigen van werkelijkheids zin in een zich snel wijzigende wereld. Of de 59-jarige Bevan in deze richting nog iets wezenlijks heeft bij te dragen, kan worden betwijfeld. Ook hij zit vast geroest in het verleden. Het liefst zwaait hij met het aloude socialistische partijprogram, dat rechts zou hebben verraden. Weinigen ge loven echter nog dat dit een oplossing biedt in een gans nieuwe situatie. Bevans „over winning", meer voortgevloeid uit een ver langen naar een einde aan de tweedracht dan om links extremisme bot te vieren, lijkt voor hem te laat gekomen, vooral omdat de na hem komende generatie reeds aan bod is. (Van onze correspondent in Londen) Op de conferentie van ambassadeurs der vijftien landen te Londen, die de vereni ging van Suezkanaal-gebruikers hebben opgericht is nog geen overeenstemming be reikt over de samenstelling van het dage lijks bestuur, dat uit zeven landen zal be staan. Ook is nog geen beslissing bereikt over de benoeming van de administrateur en over de plaats van de zetel. De belang rijke kwestie, hoe de tolgelden door de vereniging zullen worden geïnd, zal moge lijk onopgelost blijven liggen. Er is besloten, dat de leden der vereni ging een gelijk bedrag in de begrote uit gave voor een voorlopige periode van drie maanden zullen bijdragen. De vijftien lan den moeten gezamenlijk een half miljoen gulden opbrengen. De raad van de ver eniging, die alle leden omvat, zal ten minste twee maal per jaar bijeenkomen. De leden van het bestuur zullen voor één jaar worden gekozen. Elk lid zal één stem krijgen. Beslissingen worden bij meerder heid van stemmen genomen. Het personeel zal door de administrateur worden be noemd. Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk zullen deel uitmaken van het dagelijks bestuur en verder twee landen ten westen van Suez, Italië en Noorwegen, en twee landen ten oosten van Suez, Perzië en waarschijnlijk Ethiopië, die deel uit maakten van de commissie-Menzies. Ethio pië, Pakistan en Japan hebben echter nog niet beslist, of zij zich bij de vereniging zullen aansluiten, zodat een bestuurszetel voorlopig open moet blijven. Indien men het niet eens kan worden over de plaats van het hoofdkwartier in Rome, zal dit voorlopig in Londen blijven, hoewel zulks politiek ongewenst geacht wordt. Enkele Amerikaanse olie- en scheep vaartondernemingen hebben het denkbeeld geopperd naar het voorbeeld van de oplossing van het Perzische olieconflict een consortium op te richten, dat een deel van het kanaalbeheer zal moeten over nemen. Het consortium zou de Britse rege ring schadeloos stellen voor haar veertig percent aandelen in de oude kanaalmaat schappij en ook de andere aandelen over nemen. Er zijn ook geruchten dat Nasser bereid zou zijn tot enige concessies wat het internationale beheer betreft, maar zover in Londen bekend, hebben de nieuwe be sprekingen tussen Nasser en Nehroe's afge zant, Krisjna Menon nog niets positiefs op geleverd. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn echter niet bereid te onderhandelen over de manier waarop onderhandeld moet worden. ADVERTENTIE van Dr. Jos de Cock Stemt de spiegel U met de dag somberder? Begon het bij U met roos, werd het daarna haaruitval - en dreigt het met kaalhoofdigheid te eindigen? Denk niet, dat daar niets aan te doen is! Oök als U er moed voor nodig hebt, om ,,er voor de zoveelste keer eens iets aan te gaan doen", is het tijd voor een Callo-kuur! Gecombineerd met het gebruik van vitamine B-complex (b.v. uit bruin- brood of gistvlokken) is Callo de wetenschappelijke haargroei- tonic, die werkelijk helpt. Want zelfs bij de ergste kaalhoofdigheid zijn er meestal nog haarwortels aanwezig. Deze „slapende" haar wortels moeten worden „gewekt" om te kunnen uitgroeien tot haar. Callo doet dat! Na 2 A 3 weken verdwijnt alle hoofdroos en is Uw hoofdhuid vóór-bewerkt. Circa 3 weken daarna is Uw ongezonde haar uitval tot normale proporties teruggebracht. Weer een 6-tal weken later wordt het eerste dons zichtbaar, dat na ongeveer 3 maanden uitgroeit tot normaal haar. Wilt U deze resultaten óók Begin dan morgen met Uw Callo-kuur. Dames zowel als heren vinden er evenveel baat bij I Prijs f 6.50 per flacon, voldoende voor 2 tot 4 weken behandeling. Verkrijgbaar bij alle kappers, parfumeriezaken en drogisten. Vraag de gratis brochure met uitvoerige inlichtingen en foto's met attesten van hoogst-tevreden ge bruikers bij Uw winkelier of: In stituut ENORGA, van Merlen- straat 120. Den Haag. Het zielental van de bevolking der aarde bedraagt op het ogenblik onge veer vijfentwintig honderd miljoen. Tienduizend jaar geleden bedroeg het naar schatting vijf miljoen. Om streeks het begin der jaartelling was het cijfer (naar schatting) twee honderd miljoen. De wereldbevol king neemt snel toe en niets wijst er op, dat het tem po lager wordt. Twee vragen zijn er, die deze aan was opwerpt: Heb ben alle mensen voldoende te eten? en kan de aarde voor alle mensen voldoende eten voortbrengen? De tentoonstellingen van schilderijen en ekeningen van Rembrandt in het Rijks museum te Amsterdam en in het Museum Boymans te Rotterdam naderen de slui tingsdatum. Deze is onherroepelijk vastge steld op 21 oktober, waarna de talrijke kostbare bruiklenen uit het buitenland weer naar hun plaatsen van herkomst moe ten worden teruggezonden. Er wordt aan herinnerd, dat beide tentoonstellingen op woensdag en vrijdag ook 's avonds van half acht tot tien uur voor het publiek toegankelijk zijn. Het is nu nagenoeg twee jaar later en de oude heer heeft het al ver gebracht. Toen wij hem een tijdje geleden in zijn woning te Grenoble opzochten, was hij al zo ver, dat hij er niet de minste moeite mee had van een ge geven woord de juiste in het omvangrijke boek gegeven definitie te citeren. Helemaal tevreden was hij nog niet. Dat zal hij pas zijn, wanneer hij op een willekeurig toe geworpen paginanummer alle woorden en verklarin gen op die bladzijde feilloos kan opdreunen. Francois Burdet, die sinds enkele jaren door een val van de fiets aan beide be nen verlamd is, woont bij zijn zoon in. De jonge Bur det drijft een zaak in glas- en aardewerk en men moet zich een weg banen langs rijen serviezen, stapels gla zen en helkleurige beelden groepjes om opa in zijn ka mer aan te treffen. Hij heeft er bij goed weer het voort durende gezicht op de be sneeuwde toppen van de Alpen, die hij reeds van zijn vroegste jeugd af kent. In 1874 werd hij in het Sa- voiaanse plaatsje Albens. tien kilometer van Aix-les- Bains, geboren. Afgezien van de periode doorge bracht in militaire dienst, beeft hij zijn geboortestreek slechts zelden verlaten. Frangois Burdet was ken nelijk blij met een praatje. „Och", beantwoordde hij onze vraag, „het is me als het ware aangewaaid. Op school hoefde de onderwijzer me maar één keer iets te ver tellen of ik wist het voor al tijd". Hij grinnikte en zijn levendige oogjes spatten vonken. „Ik herinner me nog hoe verbaasd mijn kapitein keek, toen ik, minder dan een week nadat ik onder de Goede voornemens ontstaan vaak bij de jaarwisseling of ter gelegenheid van een verjaardag. Zo dacht Frangois Burdet uit Grenoble er ook over: toen hij op 16 oktober 1954 tachtig jaar werd, begon hij aan het sluitstuk van zijn merkwaardig leven. Hij zette zich vol jeugdige energie aan het gigantisch werk de Dictionnaire Larousse uit het hoofd te leren. wapenen was gekomen, alle namen en dienstnummers van de soldaten van mijn compagnie kon opzeggen. Nog een week later kende ik ze van het hele regiment". „Eigenlijk jammer, dat u nooit iets bijzonder met uw fabelachtige geheugen hebt kunnen bereiken". „Dat is maar hoe je het neemt, monsieur. Natuurlijk had ik hersens genoeg om te studeren, maar in mijn tijd bestonden er nog geen stu diebeurzen en dan: wie moest er voor de boerderij zorgen? Ik heb er nooit hart zeer van gehad vroeger niet, omdat de gedachte aan een universiteit niet in een eenvoudige boerenjongen opkwam en nu ben ik oud genoeg om alles filosofisch te bekijken". Hij schoof zijn zware lichaam wat omhoog in de ligstoel en keek naar de deken, die zijn nuttelo ze benen omhulde. Men noemt hem ,,1'hom- me-cerveau", de hersenmens en op niemand is die titel beter van toepassing. Zijn hobby is geschiedenis en in dat vak hebben wij, met zijn volledige, glimlachend gege ven toestemming, de ene na de andere vraag op hem af gevuurd. Zelden duurde de stilte tussen vraag en ant woord langer dan twee se conden. De stamboom van Karei de Grote bleek een peuleschilletje voor hem te zijn. Hij vergiste zich geen enkele maal dat was aan de hand van een. boek te con troleren in de historie van de Perzische koningen, waar op wij, vele jaren geleden, wanhopig hebben zitten zwoegen. En om wat dichter bij huis te blijven: hij raf felde zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken de lange lijst van gedeputeer den af, namen .toenamen en geboortedata, uit 1906. Een halve eeuw geleden! „Dat heeft ook een bijzon dere reden, monsieur", zei hij als verontschuldigend. „In 1906 mocht ik zelf voor het eerst mijn stem uitbren gen en ik heb toen de lijst goed bestudeerd, want ik wilde mijn stem niet weg gooien". Wij konden niet nalaten te denken, dat wij nog nooit met een meer consciëntieuze opvatting van de praktische democratie in aanraking waren gekomen. Het behoeft geen betoog, dat de jonge Burdet in zijn geboortedorp een grote ver maardheid verwierf. De leden van de gemeenteraad, bij voorbeeld, kwamen er al spoedig niet meer toe oude gebeurtenissen te bestude ren. „Laten we het maar aan Frangois vragen, die weet het wel", zeiden ze en inderdaad stelde hij hen nooit teleur. Hij werd de vraagbaak van iedereen op allerlei gebied geen won der, als men weet, dat hij n-u nog de namen en geboor tedata kent van de vijftien honderd medeburgers uit de jaren rond 1900. Zijn repu tatie groeide met de tijd. Zou het al eens zijn ge beurd, dat een verklaring van hem in tegenspraak was met welke authentieke tekst dan ook, dan had niemand geloof hecht aan het dom me papier. Maar en ik schrijf dit op gezag van mijn oude gastheer zo'n geval heeft zich nog nooit voorgedaan, „Ik heb langzamerhand een hekel gekregen aan da tumspelletjes", vertrouwde hij me toe. „U weet wel: op welke datum valt Pasen in 1975? Of: welke dag was 21 februari 1851? Als u er plezier in hebt, mag u me gerust controleren, maar ik houd me liever bij serieuze dingen". Het deed de oude heer zelf veel deugd ons telkens weer met zijn kennis te verras sen. Hij maakte het zich niet gemakkelijk, presen teerde niet alleen de genea logie van de Romeinse kei zers, maar wist hier en daar, stilstaande bij opmerkelijke historische gebeurtenissen, tevens het een en ander te vertellen over de toen gel dende weersomstandigheden. Het was volop middag, toen wij voor het eerst de kamer van Frangois Burdet betraden en de laatste stra len van de zon zetten de Al pentoppen in een vurige gloed bij het afscheidnemen. Hij riep ons nog na: „Kom gerust eens terug we heb ben de Chinese en Egypti sche dynasties nog niet be handeld!" Wat een Antwoordman! dachten wij. J. K. Op de eerste vraag moet het antwoord ont kennend luiden. Slechts één vijfde deel der mensheid krijgt dagelijks genoeg voed sel (ongeveer drieduizend caloriën per dag). Die gezegenden wonen in West Europa, Australië, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten en Canada. Een vijfde deel der mensheid lijdt wel geen honger, maar is toch verre van doorvoed. Die vijf honderd miljoen mensen wonen in Oost- Europa, Zuid-Oost-Europa, Spanje, Japan, Brazilië en Argentinië. Hier ligt de hoe veelheid caloriën tussen de 2300 en 2800 per dag. Het aantal individuele gevallen van ondervoeding is in deze tweede groep talrijker dan in de eerste. Het resterende drie vijfde deel der mens heid, anderhalf miljard mensen, moeten leven van minder dan gemiddeld tweeduf zend caloriën per dag. Dit veroorzaakt een vrijwel blijvende ondervoeding in Zuid Amerika (Argentinië en Brazilië uitge zonderd), Azië (behalve Japan), en Afrika. Deze toestand treft niet alle mensen in deze delen der wereld, doch wel de brede mas sa's der bevolking. De produktie van meer voedsel blijft een probleem van de aller eerste orde. De vraag, of de aarde voor alle mensen voldoende eten zou kunnen voortbrengen, kan uitsluitend door de wetenschap worden beantwoord. Hoe dit antwoord moge uit vallen, stellig zal samenwerking van alle landen nodig zijn om de honger in de ko mende tijden op een afstand te houden. Een Europese geograaf noemde kort vóór het uitbreken van de eerste wereldoorlog de voedselvoorziening der mensheid het hoofdprobleem der wetenschap. Thans is het tevens een politiek vraagstuk, dat op gelost moet worden. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM - Tel. 15220 PARIJS (A.F.P.) De Franse minds- ■terraad heeft twee decreten goedgekeurd, die voorzien in de verdeling van domeinen met een totale oppervlakte van 80.000 hectaren onder 3000 Algerijnse gezinnen.. Het betreft hier grond van twee grote concessies, die door de regering van Na poleon de derde een veertig jaar na de verovering van Algerije werden uitgege ven. De concessies liggen in Midden-Alge- rije en het Oosten van het departement Consfantine. De heer J. H. Bannier, directeur van de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, prof. dr. J. H. Oort en prof. P. Th. Oosterhoff, respectievelijk hoogleraar en buitengewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit te Leiden, zullen Nederland vertegenwoordigen op een congres van sterrenkundigen, dat op 15 en 16 oktober in Stockholm zal worden gehouden. Tijdens dit congres hoopt men te komen tot de op richting van een organisatie, die een ge zamenlijke sterrenwacht op het zuidelijk halfrond voor Nederland, België, Frankrijk, Duitsland en Zweden zal bouwen. Als de plannen doorgaan zal waarschijn lijk over een jaar met de bouw van dit ob servatorium worden begonnen. Waarschijn lijk zal het worden gevestigd in Zuid-Afri- ka, waar men al enige jaren met voorbe reidende onderzoekingen bezig is. Het ob servatorium waaraan in totaal tien jaar zal worden gebouwd zal na een jaar of vijf al gedeeltelijk in gebruik kunnen wor den genomen. De bouwkosten worden ge raamd op ongeveer vijftien miljoen gulden. «OCC<X)OOCXXXXXXXX>0(XXXXX)OOOCOCOOCXXX)OOOCOOOOOOOOOOOOOOC< ROME (United Press). - Communisten en leden van de rechtse fracties zijn weer bijna slaags geweest toen in de Italiaanse Kamer de politiek van de minister van Buitenlandse Zaken in de Suezkwestie ter sprake was gebracht. Het rumoer ontstond toen de monar chistische afgevaardigde Roberto Can- talupo het westen ervan beschuldigdej Italië te hebben beroofd van zijn kolo- niën. Jullie hebt tienduizenden Arabieren vermoord in Cyrenaica, en jullie metj gifgas een weg gebaand in Ethiopië!, schreeuwde de communistische afge vaardigde Pajetta hem toe. „Wij vochten in die dagen, jij lafbek" schreeuwde de neofascist Roberti terug. „Aap", riep Pajetta. Dit is het laatste woord dat duidelijk verstaan werd, want wat daarna kwam ging verloren l 8 in het gebrul van de kamerleden, die zich in dit debat stortten. De voorzitter 3 Leone had tien minuten nodig om de I zaken tot hun normale gang terug te 8 brengen. o xxxxxxx)00000000000000000ci0c00c)00000000c5000000000000000cx De A.N.W.B. heeft de minister van Ver keer en Waterstaat gewezen op het euvel, dat motorvoertuigen dikwijls zijn voorzien van versieringen en uitsteeksels behorende bij de standaarduitvoering en/of van ac cessoires, waarvan zonder meer kan wor den aangenomen, dat zij de ernst van licha melijk letsel bij een aanrijding sterk kun nen vergroten. De bond doelt onder andere op verschil lende vormen van motorkapornamenten, de lichtafschermende kapjes boven de kop lampen, uitstekende handgrepen van por tieren, bepaalde vormen van voorbumper- opzetstukken, de aan het stuur van moto ren, scooters of bromfietsen bevestigde stangen, indien het windscherm is gede monteerd. Dat de minister een open oog heeft voor het gevaar van scherpe, uitste kende onderdelen is gebleken, aldus de A.N.W.B., uit een wijziging van de bijlage van het Wegenverkeersreglement van 14 januari 1955, waarbij bepaald werd, dat motorrijtuigen op twee wielen aan de voor zijde geen kenteken behoeven te voeren. De A.N.W.B. vestigt er de aandacht op, dat Zwitserland onlangs met succes de strijd heeft aangebonden tegen gevaarlijke versieringen en uitsteeksels van motor voertuigen. In het belang van de verkeers veiligheid in ons land meent de A.N.W.B. dan ook de minister te moeten verzoeken na te gaan of maatregelen tegen dit gevaar van uitstekende onderdelen van motor voertuigen kunnen worden getroffen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5