Nieuwe Uitverkopenwet wil excessen uitbannen Tal van interessante nieuwtjes op de Firato „Reclame kan opvoedkundige waarde hebben" Oude wet was zo lek als een mandje Opstandige Mao naar Indonesië Dr. Pennock op reclamecongres Electronica-dorado in de R.A.I. Beroepsmilitair na fraude gedeserteerd Kerkelijk Nieuws Meisje overreden Ir. H. Maarschalk ter aarde besteld zeoywen President van Costa Rica bezocht Philips Parijs zal Pablo Casals volgende week eren Communisten lijken Mollei weer te steunen Volksfront-ideaal sterker dan persoonlijke bezwaren Tegen Tsjang Serge Lifar blijft aan de Parijse Opera Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van I tot en met 5 oktober Meer transistors T elevisie Apothekeres uit Bilthoven verkocht te veel narcotica Platenspelers Verbindingsdienst Electronische grapjes ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 j (Van een bijzondere medewerker) De nieuwe „Uitverkopenwet" is thans afgekondigd in de Staatscourant (Staatsblad 347). Het tijdstip, waarop deze wet in werking zal treden, is nog niet vastgesteld, omdat er nog enige uitvoeringsvoorschriften gemaakt moeten worden. Zij kan beschouwd worden als het resultaat van een poging om een meer waterdichte regeling te maken dan de oude, thans nog in werking zijnde wet op het uitverkopen en opruimen. Deze uit het jaar 1935 stammende wet vertoont enige gaten, tengevolge waarvan zij niet meer ten volle aan haar doel beantwoordt. Het doel van de wetgever is hetzelfde gebleven: de bestrijding van een vorm van oneerlijke concurrentie, hierin bestaande, dat uiverkopen en opruimingen bij wijze van reclame worden aangekondigd om de omzet te stimuleren, ofschoon er van een werkelijke uitverkoop of opruiming geen sprake is. ding redelijkerwijs dezelfde indruk kan wekken als de woorden „uitverkoop" of „opruiming" is overgelaten aan de rechter. Als voorbeelden van aanduidingen, waarbij eenzelfde indruk wordt gewekt, noemde de Staatssecretaris van Economische Zaken in zijn Memorie van Antwoord: „totale liqui datie", „alles moet weg" en „wij verkopen uit". Als voorbeelden van gewone reclame aanbiedingen noemde hij „coupondagen" „vrijdagkoopjes" en „bijzondere koopjes". Wij vrezen echter, dat het in de praktijk niet altijd even gemakkelijk zal zijn om een scherpe grens te trekken tussen een voorgewende uitverkoop en een normale reclame aanbieding. Het kenmerk van een uitverkoop is, dat deze beperkt is tot een bepaalde hoeveel heid goederen, die opgeruimd moeten wor den. Bij een reclame-aanbieding daarente gen staat de omvang der te verkopen ar tikelen geenszins van te voren vast. Het is dan juist de bedoeling de omzet zo hoog mogelijk op te voeren. Seizoenopruiming Evenals haar voorgangster maakt ook de nieuwe wet een uitzondering voor seizoen opruimingen. Gedurende de tijdvakken der seizoenopruimingen zal het verbod dus niet van toepassing zijn. Deze tijdvakken zijn echter niet in de nieuwe wet genoemd. De wet bevat slechts een opdracht aan de minister van Economische Zaken om ten hoogste twee zodanige tijdsruimten voor ieder jaar vast te stellen. Die tijdsruimten mogen elk slechts ten hoogste negentien werkdagen bevatten. De minister kan voor bepaalde bedrijven een uitzondering ma ken, dan wel de tijdsruimten afwijkend bepalen. Deze regeling opent de mogelijk heid om tegemoet te komen aan de uiteen lopende wensen, die bij het bedrijfsleven bestaan met betrekking tot deze tijdvak ken. De tijdvakkenkwestie Volgens de Memorie van Toelichting is het grootwinkelbedrijf er in het algemeen voorstander van de seizoenverkopen vroeg te houden. De eigenaren van midden standszaken zouden er zich evenwel veelal voor uitspreken, deze verkopen meer tegen het einde van het seizoen te doen plaats vinden. Ingevolge de oude wet is het verboden een verkoop aan te kondigen onder de aanduiding „Uitverkoop" of „Opruiming" zonder vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dit verbod is echter niet van toepassing op de aankondi ging van verkopen in verband met jaars- of seizoenswisseling. Hierbij mogen slechts de volgende aanduidingen worden ge bruikt: „jaarlijkse opruiming", halfjaar lijkse opruiming", seizoenopruiming" of „inventarisopruiming". De seizoenverkopen mogen uitsluitend gehouden worden tussen 1 januari en 1 februari en tussen 15 juli en 15 augustus. De oude wet verbiedt voorts een ver koop op zodanige wijze aan te kondigen, dat daardoor redelijkerwijze de indruk wordt gewekt van een tijdelijke voordelige aanbieding in verband met bijzondere om standigheden. Door een arrest van de Hoge Raad is evenwel gebleken, dat dit verbod weinig waarde heeft. Het is niet mogelijk hier op de juridische finesses in te gaan. De zaak komt praktisch daarop neer, dat men vrij is in het aankondigen van ver kopen, mits men maar de woorden „uit verkoop" en „opruiming" vermijdt. Derge lijke voordelige aanbiedingen dragen dik wijls het karakter van een verkapte uit verkoop of opruiming. Het spreekt vanzelf, dat de wet hierdoor zo lek als een mandje is geworden. Voorkeursdagen Het toenemend verschijnsel van de aan kondiging van zogenaamde voorkeursdagen heeft tot verdere uitholling van de wet ge leid. Enige dagen voor de wettelijke sei zoenopruiming wordt het publiek in de ge legenheid gesteld tegen opruimingsprijzen een keuze te doen uit de goederen, die voor de opruiming zijn bestemd. De wet ver biedt weliswaar het houden van zulk een opruiming buiten de daarvoor vastgestelde tijdvakken, maar de Hoge Raad heeft be slist, dat de aankondiging van zo'n ver koop, welke in strijdt met dat verbod wordt gehouden, niet verboden is. Het gevolg van deze beslissing is geweest, dat de ver koop op voorkeursdagen een enorme om vang heeft genomen. De toeloop van het publiek op die dagen is soms nog groter dan tijdens de eigenlijke uitverkoop. De nieuwe wet Volgens de nieuwe wet zal het verboden zijn zonder vergunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken een verkoop aan te kondigen met de aanduiding „uitver koop" of „opruiming" dan wel onder een andere aanduiding, waardoor redelijkerwijs eenzelfde indruk kan worden gewekt. Normale reclame-aanbiedingen worden evenwel ongemoeid gelaten. De beantwoor ding van de vraag, of een bepaalde aandui- ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Een sergeant eerste klasse, beroepsmili tair en werkzaam op het bureau Sport van de Inspectie Opleidingen der Koninklijke Landmacht te Den Haag is, naar thans blijkt, tien dagen geleden gedeserteerd. Begin vorige week verscheen hij niet op zijn bureau en sedertdien is hij onvindbaar. Inmiddels is gebleken dat hij fraude heeft gepleegd. Een dergelijk langdurig wegblijven, zonder opgaaf van redenen, wordt op het ogenblik nog steeds als „de sertie in oorlogstijd" aangemerkt. Het bu reau sport regelt onder andere de uitzen ding van militaire atleten naar het buiten land. In welk opzicht en in welke mate de sergeant daar heeft gefraudeerd, kon de marechaussee met het oog op het onder zoek nog niet zeggen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJsel J. Hovius te Dordrecht. Beroepen te Lexmond R. de Bruin te Barneveld. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. De classis Rotterdam verleende preek- consent aan de heer A. N. Hendriks, Berg- lustlaan 59, Rotterdam. Aangenomen naar Gorinchem A. H. Al- gra, missionair predikant voor de samen werkende kerken Bedum, Groningen e.a. te Kampong Raeng pos Ngabang (West- Borneo). Chr. Geref. Kerken Beroepen te St. Jansklooster M. Vlietstra te Eemdijk. Geref. Gemeenten Beroepen te Werkendam P. van der Bijl, laatstelijk Chr. Geref. predikant te Leer dam te Kampen H. van Gilst te Dirks- land. Het negenjarig meisje M. J. H. B. uit Tilburg is in de Heikestraat, toen zij de weg overstak en niet op het verkeer lette, door een passerende vrachtauto aangereden vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen overleden. EXPOSITIE WIEGMAN UITGESTELD Ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van de kunstschilder Mathieu Wiegman zou vandaag in het Gemeente museum in Den Haag een eretentoonstel- ling worden geopend. De opening van deze tentoonstelling is echter uitgesteld tot 30 november In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer werd echter ernstig bezwaar ge maakt tegen de mogelijkheid voor ver schillende bedrijven een afwijkende aan vangsdatum van de seizoenverkoop vast te stellen. Dit zou immers kunnen medebren gen, dat aan het grootwinkelbedrijf zal worden toegestaan, de seizoenopruiming op een vroeger tijdstip te doen aanvangen dan de middenstandszaken. De ervaring leert, dat juist de eerste weken en meer speciaal de eerste dagen bij een opruiming de reste rende termijn in belang verre overtreffen ten aanzien van de afzetmogelijkheden. De koopkrachtige vraag wordt aldus door een ingrijpen van overheidswege geleid naar een bepaalde groep bedrijven ten koste van een andere groep, aldus het Voorlopige Verslag. De Staatssecretaris gaf evenwel in zijn Memorie van Antwoord de verzekering, dat het nimmer zijn bedoeling is geweest, om voor het grootwinkelbedrijf en de midden standszaken verschillende opruimingstijd vakken vast te stellen. Begonnen zal wor den met een algemene voor het gehele bedrijfsleven geldende bepaling van twee tijdsruimten. Slechts bij wijze van uitzon dering zal voor een bedrijf een afwijkende tijdsruimte mogen worden vastgesteld. Voorverkoop van zes dagen De nieuwe wet verbiedt de aankondiging van een verkoop onder een aanduiding, waardoor redelijkerwijs de indruk kan worden gewekt, dat deze verkoop vooruit loopt op de vastgestelde seizoenópruiming. Dit verbod heeft de duidelijke strekking om de verkoop op de z.g. voorkeursdagen tegen te gaan. Het verbod geldt echter niet, indien het aankondigen niet openbaar geschied en de verkoop blijkens de aan kondiging uitsluitend zal worden gehouden in de zes werkdagen, welke onmiddellijk vooraf gaan aan de vastgestelde seizoenop ruiming. Een niet-openbare aankondiging kan b.v. geschieden in de vorm van brieven en circulaires, welke aan een vaste klanten kring worden verzonden. Of in een bepaald geval een aankondiging als openbaar moet worden beschouwd, is weer een vraagstuk, dat de rechter zal moeten oplossen. De aankondiging van een „voorverkoop" door middel van een huis-aan-huis bezorgde kennisgeving moet als een openbare aan kondiging aangemerkt worden. Mr. C. A. baron Bentinck Opde begraafplaats „De Biezen" te Sant poort is vrijdagmiddag het stoffelijk over schot van de heer ir. H. Maarschalk ter aarde besteld, die op 2 oktober overleden is. De heer Maarschalk, die tachtig jaar is geworden, was oud-phytopatholoog van de Plantenziektekundige Dienst te Wagenin- gen en erelid van het Wagenings studen tencorps hetgeen overigens wel te merken was gezien de belangstelling van deze bei de lichamen bij de begrafenis. Van de Plantenziektekundige Dienst wa ren aanwezig mej. D. Spierenburg, ir. Goossens en ir. Hus, voorts de controleurs van de buitendienst, de heren Van Her wijnen en Van Klaveren en de ainenuen- sis de heer Wien. Voorts gaf de senaat van het Wagenings studentencorps, in gezel schap van het erelid, de heer F. Siewertsz van Reesema blijk van belangstelling. Bo vendien waren aanwezig van de landbouw- hogeshool te Wageningen de heren ir. K. A. Barkey en ir. R. A. L. Luicklaen Ariens. Op de begraafplaats werd, toen de kist overdekt met de Wageningse vlag en een schat van bloemen, boven het graf stond, via de geluidsinstallatie Kol Nidrei van Max Bruch ten gehore gebracht, waarna vertegenwoordigers van de senaat van het Wagenings studentencorps en van de Plan- tenziektekumdige Dienst de goede hoeda nigheden van de heer Maarschalk prezen. Nadat een zoon van de overledene de heer C. G. D. Maarschalk een herdenkingswoord had gesproken klonk de Hymne des che- rubins pour le carème, waarna deze sobere plechtigheid met een dankwoord van de heer C. G. D. Maarschalk werd besloten. ADVERTENTIE krijgt U blijvend onder de knie met Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT MijnhaBPT Maakt is GOED De president van Costa Rica, Don José Figueres, en zijn echtgenote hebben vrijdag een bezoek gebracht aan de n.v. Philips te Eindhoven. Namens de raad van bestuur heeft ir. P. F. S. Otten het gezelschap ont vangen in het hoofdkantoor aan de Emma- singel. Bezichtigd zijn het demonstratie laboratorium, de televisiebuizenfabriek en de telefisie-apparatenfabriek. Voorts werd een demonstratie met grootbeeld televisie bijgewoond. PARIJS (U.P.) Volgende week zal er een plechtige hulde worden gebracht aan de beroemde Spaanse violoncellist Pablo Casals. Op woensdag 10 oktober, twee en een halve maand voor de eigenlijke da tum, zal Parijs de tachtigste geboortedag van Casals vieren. Hij werd op 29 decem ber 1876 geboren in Vendrell, een klein stadje in Catalogne. Casals zal in het groot ste amfitheater van de Parijse Sorbonne worden geëerd. Het „Orchestre Lamou- reux" zal eerst onder leiding van een van zijn vaste dirigenten drie klassieke wer ken van Handel, Bach en Mozart spelen. Tijdens het tweede gedeelte van het con cert zal Casals, die ook vele jaren lang di rigent en componist is geweest, het orkest leiden, versterkt door honderd violoncel spelers. PARIJS, (United Press) De Franse premier Guy Mollet zal op 16 oktober de kwestie van vertrouwen stellen na een debat over de algemene politiek van de re gering. Mollet wil blijkbaar een directe ontmoe ting met de communisten bij bepaalde pro blemen vermijden, omdat de 150 man ster ke groep dan wel gedwongen zou zijn tegen hem te stemmen. Zij zijn bijvoorbeeld te gen zijn politiek inzake de Suez-crisis en die in Algerije. Daarom zal hun gevraagd worden niet over die politiek afzonderlijk, maar over het algemene beleid van de re gering te stemmen. En er zijn aanduidin gen, dat zij dan met de regering akkoord zullen gaan, gezien vroegere ervaringen. Drie dagen geleden bliezen zij de min derheids-regering van Mollet nieuw leven in door voor de socialist Le Troquer te stemmen als voorzitter van de Nationale Vergadering. Die steun wordt opgevat als een aan wijzing, dat zij de politiek van aandrang tot het vormen van een „volksfront" nog altijd niet hebben opgegeven. De Nationale Vergadering heeft toege stemd in een groot politiek debat, ook over Algerije en Suez, waar de regering om had gevraagd, met 489 tegen 150 stemmen. In de eerste drie zittingen zal de Suezkwestie de voorrang hebben. De communisten en hun aanhangers stemden tegen. De verga dering had zich reeds eerder uitgesproken tegen een afzonderlijk debat over de Suez kwestie. LONDEN (United Press) Volgens ra dio-Peking heeft president Sukarno op het vliegveld van Peking bekend gemaakt dat de Chinese communistenleider Mao Tse Toeng een uitnodiging om een bezoek te komen brengen aan Indonesië, heeft aan vaard. Sukarno verklaarde dit toen hij op het punt stond te vertrekken voor een tocht door Noordoost-China. Een datum voor het bezoek van Mao werd niet genoemd. Inmiddels heeft dr. Subandrio, secre taris-generaal van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken, bekend gemaakt, dat geen schip, dat vaart onder de vlag van Tsjang Kai Tsjek, vergunning zal verkrijgen, een haven in Indonesië aan te doen. De maatregel is, zo zeide hij, ge nomen om politieke redenen. Dit is ook medegedeeld aan de Verenigde Staten in een briefwisseling met de regering van de V.S. over het verschepen van overtollige voorraden landbouwprodukten uit de V.S. naar Indonesië. „De Indonesische regering zag zich genoodzaakt, haar standpunt dui delijk uiteen te zetten, aangezien sommige Amerikaanse schepen varen onder de vlag van Tsjang Kai Tsjek", aldus Subandrio. PARIJS (U. P.) De Parijse Opera heeft vandaag medegedeeld, dat Serge Lifar, eerste danser en choreograaf van het opera-ballet, zijn besluit om ontslag te nemen, heeft ingetrokken. Hij zal ballet- meester en choreograaf aan de opera blijven. Hij trad afgelopen maandag af omdat hem een contract werd aangeboden, waar bij hij zijn positie als eerste danser zou moeten opgeven. De termen, waaronder hij bij de Parijse Opera blijft, zijn niet nader aangeduid. Op de tweede congresdag in Arnhem van het Genootschap voor Reclame is een vier tal referaten gehouden door de heer M. Lederman, bedrijfsadviseur te New York, prof. dr. G. Bergler, voorzitter van het „Gesellschaft für Konsumforschung" te Neurenberg, de heer A. F. K. M. Keiler, directeur n.v. Hoogenstraaten Conserven en voorzitter van de voorlichtingscommissie voor blikgroenten, en tenslotte door mr. Ch. W. Zeylstra, directeur Lintas n.v., die tevens een samenvatting van de referaten en discussies gaf. De heer Lederman zei dat de trend in de reclame-beoefening in de richting van een betere resultaten-verzekering moet gaan. Investeringen van miljoenen kunnen niet alleen berusten op ideetjes en ingevingen. Wetenschappelijke analyses moeten de ge gevens verschaffen, waaruit conclusies kunnen worden getrokken. Prof. dr. Bergler merkte op, dat er door de keuze-mogelijkheid van de consument altijd in de markteconomie een element is van onzekerheid, die door de annoncerende of suggererende reclame zo goed mogelijk wordt geneutraliseerd. Hij zei produktieve reclame noodzakelijk te achten om een rationele distributie van goederen en dien sten te verzekeren. Uit het betoog van de heer Keiler bleek, dat het blikgroentenverbruik in ons land de laatste vijf jaren is verdrievoudigd, als gevolg van de gevoerde collectieve blik- groentenpubliciteit. Kwaliteitsreclame De heer Zeylstra zei tenslotte dat de stijgende welvaartslijn van de laatste jaren zich dit jaar weerspiegelt in een verdere stijging van de nog steeds opgaan de curve der reclame-uitgaven. Hij zei zich niet te durven wagen aan het maken van Als maandag de burgemeester van Amsterdam de zevende internationale radio- tentoonstelling „Firato" geopend heeft, zal het in het R.A.I.-gebouw weer een week lang een dorado zijn voor iedereen die belangstelling heeft voor het zeer uitgebreide gebied der elektronica. Zoals ieder jaar zijn er ook nu weer verschillende nieuwtjes voor de fijnproevers op dit terrein. De fabrikanten van radio-toestellen hebben op nieuw kans gezien de weergave te verbeteren door een nog uitgebreider klankrege- ling, waarvoor zij tal van fraaie benamingen hebben bedacht. Afstandsbediening wint meer en- meer veld, zodat men niet uit zijn gemakkelijke stoel behoeft op te staan om de radio in- of uit te schakelen. Een Duitse firma doet dat zelfs met een „toverscha- kelaar", die op een rubber muis lijkt. Als men er in knijpt, piept de muis en gaat de radio spelen. Bij de volgende piep zwijgt het toestel weer. Het geheimzinnige van het geval is dat de muis op geen enkele manier met het toestel is verbonden! Vrijdag 5 oktober 1956 Laagste Hoogste Laatste koersverscnil koers koers tijdvak t.o.v. 28 sept. Alg. Kunstzijde Unie 246 250 2483/4 3/4 Van Berkels Patent 190 191 191 1 Van Gelder Zonen 217 225 2243/4 73/4 Kon Ned. Hoogovens 329 345 3441/4 141/4 T ed, Kabelfabriek 320V4 325'/2 32OV2 - 7 Philips 282 294 289Vs 73/8 Unilever 398 403 400'/s - l'/e Wilton-Fijenoord 327 329V4 3291/4 9 Kon. Petroleum 793 809'/2 804'/s 5/s Holland-Amerika Lijn 195 197V4 197 - 31/4 Kon. Nederl. Stoomboot Mij. 177 184 1791/2 - 21/4 Nederl. Scheepvaart Urie 174'/e 1701/2 - l3/s Van Ommeren 336 338>/2 3373/4 13/4 Amsterdam Rubber 75 771/2 751/s - lS/8 H. V. A IOOV2 991/4 - 15/8 Ver. Deli Mijen IIIV4 UFA 41/2 33'/j Nederl. '47 91Vi« 9013/D2 - 3/4 3% Invest, cert. Nederl. 931/8 9215/16 - 3/16 3% Nederl. 1962/64 92i5/i8 9211/16 9/32 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.200.305,- Obligaties 10.625.822,- Deze week (voorl.) Aandelen 6.834.087,- Obligaties 15.919.402,- De transistors veroveren steeds meer terrein op de radiobuizen. Er is op de Fi rato een Amerikaans toestelletje te zien en te horen dat niet groter is dan een handpalm, maar dat een even flinke stem kan opzetten als zijn grote broers, die nog met buizen zijn uitgerust. Een groot voor deel van transistortoestellen is het geringe stroomverbruik. Ze kuninen maandenlang spelen op een klein batterijtje. Onze grootste nationale radio-industrie komt met een aantal nieuwe transistor typen, die ook voor beperkte beurzen be taalbaar zijn. Voor hen die in hun. vakantie niet van de radio kunnen scheiden is er een toestel letje, dat op batterijen, op het lichtnet of op een fietsdynamo werkt. Bij een avond lijk fietstochtje-met-muziek zit men dan toch niet zonder licht, want er is een lan taarn in het toestel ingebouwd. Een Zweedse firma heeft een luidspre ker geconstrueerd, die op de tentoonstel ling gedemonteerd wordt in een aquarium met goudvissen. De bedoeling is echter niet, deze vissen te vermaken, maar te to nen dat het apparaat speciaal geschikt is voor vochtige ruimten en voor schepen. Televisietoestellen vindt men op de Fi rato te kust en te keur. Voor hen die een klein beeldscherm een bezwaar vinden, heeft een Engelse firma een oplossing ge vonden: uit een kastje van vrij bescheiden afmetingen wordt het geprojecteerd op een Dit is Cyber, de elek tronische schildpad die men van maan dag af op de inter nationale radioten toonstelling Firato in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam kan zien rondwandelen. Onder zijn schild is een in gewikkelde elektroni sche apparatuur ver borgen, waarmee Cy ber kan horen, zien en voelen. Bovendien beweegt hij zich voort en maakt hij geluid. Maar wanneer hij zijn weg versperd ziet door een of ander obstakel, zwijgt hij verschrikt, blijft staan om na te denken en zoekt dan weer grom mende een andere route. Cybers naam is ontleend aan cy bernetica, hersenleer. Het dier is gecon strueerd door techni sche medewerkers van het maandblad Radio Electronica. Uiterlijk lijkt hij bijna op een echte schild pad (bovenste foto), maar innerlijk zijn e' grote verschillen. scherm van 100 bij 125 centimeter; een soort televisiebioscoop dus. Sommige Duit se toestellen hebben, voor het geluidsge deelte nu ook instelbare klankregisters. En houdt men niet van halve maatregelen dan kan men zich, mits men niet modern behuisd is, een fraai (Duits) meubel aan schaffen dat een televisietoestel, een ra dio-apparaat, een bandrecorder en een platenspeler bevat. Een Amerikaans snufje is nu ook naar ons land overgewaaid: een filter dat aan het televisiebeeld natuurlijke kleuren geeft en het soms hinderlijke schitteren weg neemt. Een Arnhemse fabriek maakt het diege nen, die zelf hun televisie-antenne willen vervaardigen, erg gemakkelijk met haar plastic klem. Zelfs een leek kan daarmee de ingewikkeldste antenne-systemen con strueren zonder dat er gereedschap aan te pas komt. De „Antennerotor" maakt het mogelijk, de antenne in de voor ontvangst van ver schillende zenders gunstige richting te plaatsen. Men behoeft het bedieningskast je bij het toestel in de huiskamer slechts op de verlangde windstreek in te stellen en de antenne draait automatisch in die richting. En wie zelf een televisietoestel wil bouwen, vindt op de Firato een bouw doos, die alles bevat wat hij daarvoor no dig heeft. Een aardige bezigheid voor de lange winteravonden. Om teleurstelling te voorkomen: alleen voor deskundigen. Als men alleen maar een schroevendraaier en een soldeerbout kan hanteren hoeft men er niet aan te beginnen. een ook maar enigermate nauwkeurige raming van het totaalbedrag, dat in 1956 in ons land aan reclame wordt uitgegeven, doch het zou hem niet verbazen indien het cijfer, met incalculatie van een aantal factoren, de richting zou uitgaan van de 400 miljoen gulden. Dat zou dan betekenen omstreeks anderhalf percent van ons totaal nationaal inkomen. Ook was hij van me ning dat er wat de kwaliteit der reclame betreft, van vooruitgang kan worden ge sproken. Reclamebeleid Op de eerste congresdag in Arnhem spraken dr. J. A. Pennock, directeur van van het Cebuco, en dr. J. van Rees, hoofd van de afdeling Marktonderzoek van de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken, over marktonderzoek en zijn plaats in het ver koop- en reclamebeleid. Dr. Pennock kwam in zijn betoog tot de slotsom dat marktonderzoek wel een on misbaar element is in het verkoop- en reclamebeleid, maar dat de mens met zijn intuïtie en zijn creatieve geest een belang rijke factor blijft. Hij stelde, dat reclame opvoedkundige waarde kan hebben. Het betoog van dr. Van Rees hield in, dat verschillende methoden van onderzoek dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het onderzoek inzake reclame. Evenmin als men „maar eens reclame maakt", evenmin stelt men maar eens een marktonderzoek in of bestelt men eens een enquête. Com mercieel onderzoek moet zijn een uitvloei sel van de zeer praktische behoefte aan volledig feitenmateriaal om efficiënt te kunnen handelen, aldus dr. Van Rees. De eerste congresdag, waarop dr. ir. F. Q. den Hollander, president van de n.v. Ne derlandse Spoorwegen de verguld-zilveren medaille van het genootschap werd uitge reikt, werd in het Provinciehuis besloten met een kort woord van de voorzitter, jhr. W. van Andringa de Kempenaer. Ontslag van rechtsvervolging en plaat sing in een rijkskrankzinnigengesticht voor de duur van een jaar heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht tegen de 54-jarige apothekeres M. P. uit Bilt hoven wegens overtreding van de opium wet geëist. Aan de niet verschenen ver dachte was ten laste gelegd, dat zij op 26 maart, hoewel door het medisch tuchtcol lege voor de duur van een half jaar in haar functie geschorst, nog een zeer grote hoe veelheid narcotische middelen in voorraad had en daarvan verkocht. Naar een getuige-deskundige mededeel de, waren er veel klachten over de wijze waarop de verdachte haar taak als apothe keres vervulde, maar er waren niet vol- dende bewijsstukken. Men kon eerst ingrij pen nadat was komen vast te staan, dat de verdachte aan een cliënte een exorbitante hoeveelheid slaaptabletten had verkocht, waarvan het gebruik de dood van de pa tiënte had veroorzaakt. De getuige dir. Van der Does de Willebois verklaarde dat de verdachte dusdanig psychisch gestoord is, dat opneming in een psychiatrische in richting dringend noodzakelijk is. De officier van Justitie requireerde be halve plaatsing van de verdachte voor een jaar in een krankzinnigengesticht, ook vernietiging van de in beslag genomen nar cotica. De rechtbank zal 19 oktober uit spraak doen. Datzelfde geldt ook voor hen die een bandrecorder in elkaar willen zetten. Voor hen zijn er nu ook bouwdozen op de markt. Eenvoudiger is het zich een pro- dukt uit Muiden aan te schaffen, dat tot dusverre op de markt verscheen zonder eindversterker en luidspreker, maar nu in een nieuwe versie daarmee wèl is voor zien. De keus is echter allerminst tot dit nieuwe apparaat beperkt. In afwachting van de komst van 16 toe renplaten zijn enige fabrikanten er reeds toe overgegaan hun platenspelers ook van dit toerental te voorzien. Een Nederlandse firma past een praktische drukknopbedie- ning toe voor de toeren-omschakeling. Een Engels apparaatje, de „Dust Bug" is een eenvoudig, maar afdoend hulpmiddel om gramofoonplaten volkomen stofschoon te maken. Het heeft de vorm van een pick up en reinigt de platen tijdens het af spelen. Uit Eindhoven komt een verrassing: een pick-up volgens het oude magneto- dynamische principe, maar van een ge heel nieuwe constructie, waar de rol len van magneet en spoeltje zijn verwis seld. De magneet beweegt nu en volgt de naaldvariaties, de spoel staat stil. Deze constructie is mogelijk door toe passing van het magnetische materiaal Ferroxdure. De afmetingen van het mag neetje zijn zeer gering: een diameter van 0.8 millimeter en een lengte van 12 milli meter. De nieuwe pick-up heeft een volko men rechte karakteristiek tot 20.000 Herz. Aansluiting op een radiotoestel of een ver sterker kan alleen geschieden via een traneistorversterkertje, dat niet alleen de betrekkelijk lage uitgangsspanning van dit nieuwe opnemerelement verhoogt, maar dat ook zorgt voor aanpassing aan de opnamekarakteristiek van langspeel platen. Het element en het versterkertje komen binnenkort ook los in de handel. De Koninklijke Landmacht is evenals vorig jaar weer met een indrukwekkende stand op de tentoonstelling vertegenwoor digd. De Verbindingsdienst demonstreert er zijn moderne communicatie-apparatuur zowel voor lijn- als radioverbindingen. Het pub'iek kan er telefoneren en telexen met een legerwagen op de Dam. Even in drukwekkend is de stand van de Konink lijke Luchtmacht, waar die zijn apparatuur voor de communicatie met vliegtuigen ten toonstelt. Er „wandelt" op de Firato een schildpad rond met elektronische hersens, waardoor het dier tot vermaak van de toeschouwers een duidelijke afkeer demonstreert van al lerlei obstakels die op zijn weg worden ge plaatst. Een andere attractie is Victor, de den kende robot, met wie men het bekende boter, kaas en eierenspelletje kan spelen. Daarbij zal men ervaren dat het heel moeilijk is van Victor te winnen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9