Tito en Kroesjtsjev zijn het niet helemaal eens geworden Mr. Burger strandt op A.R.-eis: twee volwaardige ministerzetels Boetedoening in Boedapest bij herbegrafenis van Rajk HET W Koude neemt af C&"M0RR!S"44>youL! Sir Anthony Eden wellicht vandaag hersteld Haarlems Dagblad Joegoslavisch partijblad „Borba" onthult: Hij geeft echter de moed nog niet op Het woord is aan Londen bezorgd over zijn weerstandsvermogen Russische troepen in Polen zouden versterkt zijn Met vier pantserdivisies uit Oost-Duitsland Staatseer Reserve Een vrolijk uitgeleide van hoge bezoekers HET VIRUS Saarlander Schneider heft herenigingskreet aan Fietspad Amsterdam Velsen wordt verbeterd Nieuw vaccin tegen kinderverlamming Sint Bernardpas door sneeuw versperd 71e JAARGANG No Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Telefoon 15295". Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 8 OKTOBER i i w. A a A is VJ i o - IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARliEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15. franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman V BELGRADO (U.P./Reuter). Volgens het orgaan van de Joegoslavische communistische partij Borba. bestaan er bepaalde afwijkingen tussen de stand- Eunten en ideologieën van Joegoslavië en de Sovjet-Unie. Deze verschillen zijn esproken.op de Krim tussen president Tito en Russische leiders, maar op deze „conferentie van Jalta" zijn de verschillen niet volledig weggenomen en de be sprekingen zullen voortduren, zo kan men tussen de regels doorlezen. „Een waarborg dat de Joegoslavisch-Russische betrekkingen met succes ontwikkeld zullen worden, is dat de gesprekken over deze verschillen van opvatting openlijk onderzocht worden op voet van gelijkheid en dat naar oplossingen gezocht wordt door een rechtstreekse uitwisseling van standpunten", aldus Borba. Persoonlijke contacten zullen een uitvoerig onderzoek mogelijk maken van verscheidene problemen, regeling van bestaande kwesties en de verdieping van wederzijdse samenwerking. De tot dusverre gevoerde samenwerking tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie, sluit alle voorwaarden in voor verdere vooruitgang. In het hoofd artikel werd niet gezegd dat de conferentie op de Krim verschillen heeft opgelost. „Het is geen wonder dat, naast een brede schakering van overeenkomstigheden in de standpunten over internationale problemen, er ook zekere verschillen bestaan over de manier waarop de tegenwoordige wereld bezien wordt, in de eerste plaats verschillen van ideologische aard. Ze komen speciaal tot uitdrukking in de opvatting van de krachten en de elementen van het socia lisme op het tegenwoordige niveau van ontwikkeling in de wereld. Er bestaan ook LONDEN (United Press) Rusland heeft het aantal militairen dat zij in Polen heeft meer dan verdubbeld in de laatste drie maanden, aldus meldt de Londense Daily Telegraph. „Dit waarborgt Rusland's militaire heerschappij over Polen. Het uit eindelijke doel is het impopulaire commu nistische regime aan de macht te houden". Volgens de Daily Telegraph hebben het afgelopen weekeinde vertrouwelijke rap porten Londen bereikt, waarin te verstaan wordt gegeven dat het aantal Russische divisies is opgevoerd van drie tot zeven ongeveer tachtigduizend man. Alle zijn ge pantserd en kwamen uit Oost-Duitsland. Deze rapporten over de Russische mili taire activiteit zijn ontvangen sedert de relletjes te Poznan van 28 juni. De nieuwe divisies zouden liggen te Stu- bice, aan de Duits-Poolse grens ten oosten van Berlijn, te Bolesi-tviez, ongeveer vijf tig kilometer binnen de Poolse grens, en te Nysa, aan de Pools-Tsjechische grens. Maarschalk Gretsjko, bevelhebber der Russische troepen in Oost-Duitsland, maak te medio juni bekend dat 33.500 van zijn manschappen in de eerstkomende maanden naar Rusland zouden terugkeren. Het ziet er naar uit dat de meesten van deze mannen, aan wier vertrek zoveel „ontwa- penings"-propaganda is verbonden, niet verder kwamen dan de andere zijde van de Poolse gens", aldus de Daily Telegraph. zekere kwesties in de wederzijdse betrek kingen", aldus Borba. •- Zondag heeft Tito leden van de Bulgaar se parlementaire delegatie en leiders van de Bulgaarse communistische partij ont vangen, die op het ogenblik Joegoslavië be zoeken. De delegatie stond onder leiding van Todor Zivkov, voorzitter van het par lement en eerste secretaris van het centraal comité der Bulgaarse communistische partij. De besturen van Joegoslavië en de Bulgaarse partijen hebben te Belgrado be kendgemaakt, dat het contact officieel is hersteld en dat zij zijn overeengekomen in de toekomst samen te werken. Het herstel van het contact tussen beide partijen wordt door buitenlandse waarnemers te Belgrado gezien als een onmiddellijk gevolg van de besprekingen van Tito en de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev. Volgens de waarnemers waren de Bulgaren nogal koel ontvangen bij hun aankomst. In Belgrado zou men de kans om de leiding van de Bul gaarse partij vopr het Titoïsme te winnen, niet groot achten, daar men te Sofia nog te Stalinistisch georiënteerd zou zijn om de invloed van Moskou in te perken. Daaren tegen wordt meer verwacht van het con tact met de delegatie van de Italiaanse communisische partij, die onder leiding van de plaatsvervangende secretaris-generaal Luigi Longo te Belgrado verblijft. De Ita lianen voerden zondag besprekingen met Joegoslavische leiders, onder wie vice- president Voekmanovitsj. De vroegerer Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Laszlo Rajk, die zeven jaar geleden werd opgehangen na ter dood veroordeeld te zijn wegens titoïstisch' ver raad, is zaterdag met staatseer opnieuw be graven. Duizenden arbeider® trokken langs het Kossutfa-mausoleum,waarop de stof felijke resten van Rajk en drie anderen die posthuum gerehabiliteerd zijn, stonden opgebaard. Mevrouw Rajk en familieleden van de andere slachtoffers, luitenant-ge neraal Gyoergy Palffry, dr. Tibor Szoenyi en Andras Szalai, die met Rajk in 1949 wegens hoogverraard ter dood gebracht werden, vormden de erewacht met leiders van de partij en de regering. Het centrale comité van de Hongaarse partij had beslo ten de lijken tussen de „helden van het communisme" te begraven. Alle winkels en fabrieken in Boedapest waren gesloten om de arbeiders in de gelegenheid te stellen de plechtigheid bij te wonen. De kranten wijdden uitvoerige artikelen met foto's aan de vier slachtoffers. Het officiële partij blad „Szabad Nep" verklaarde, dat de VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met aanvankelijk plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Minder koud. Overwegend zwakke wind. 9 oktober Zon op 6.56 uur, onder 18.02 uur. Maan op 12.52 uur. onder 21.09 uur. Maanstanden 11 oktober 19.44 uur: eerste kwartier 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 oktober Hoog water: 6.46 en 19.03 uur. - Laag water: 2.25 en 14.37 uur. g!XXXXXX30000OOC)OOOOOOOOOCICXXXDOOOOOOO<XXXXXXXjOOOOOOOOOC100 IETS MINDER KOUD In het grensgebied tussen de koude lucht boven West- en Midden-Europa en de warmere lucht boven zuid-Rusland ont stond tijdens het weekeinde een actieve depressie, die van Polen naar noordwest- Rusland is getrokken. Achter deze depres sie steeg de luchtdruk aanzienlijk, waar door het hoge drukgebied ten zuidwesten van de Britse eilanden zich uitbreidde tot over de Balkan. Als gevolg daarvan nam in onze omge ving de wind verder in kracht af en de buiïgheid werd onderdrukt. Tijdens de nachtelijke opklaringen kon de temperatuur in het binnenland daar door aanzienlijk dalen. In Brabant werden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S vanmorgen minimumtemperaturen geme ten van 1 graad onder nul. Plaatselijk ging deze sterke afkoeling gepaard met mist. Minder koude lucht afkomstig van de oceaan is intussen via het noorden van de noordzee op weg in de richting van ons land. Aan het front, dat deze minder koude lucht begrenst komt plaatselijk wat regen voor. WEERRAPPORTEN „schandelijke gebeurtenissen van het ver leden zich niet herhalen mogen". De te rechtstelling van Rajk was de „ernstigste tragedie veroorzaakt door de persoonsver heerlijking". De tragedie van onze gehele partij is dat ons regime hen in de gevan genis geworpen en vermoord heeft en dat de doodstraf kon worden uitgesproken in naam van het volk en het socialisme over soldaten die trouw waren aan de partij, het volk en het socialisme", aldus het blad. Het zal nooit weer gebeuren, zo zei Anatol Apzo aan het graf. De partij heeft beslo ten op het Kerepesi-kerkhof een „natio naal pantheon" te bouwen voor de graven van „strijders van de arbeidersbeweging". Pers noch radio in Tsjechoslowakije heeft tot nog toe iets gemeld over de reha- bilitaitie van Rajk en zijn lotgenoten. Het is opvallend, aldus AFP, dat de Tsjecho- slowaakse pers steedis met de grootste re serve over gebeurtenissen in de andere communistenlanden vooral Polen en Hongarije schrijft sinds het begin van de „destalinisatie". De president van Costa Rica, Don José Figuères, en zijn echtgenote, die een bezoek van vier da gen aan ons land heb ben gebracht, zijn zondagmiddag van Schiphol naar Kopen hagen vertrokken. De minister zonder por tefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, begeleidde hen tussen een ere wacht van de Ko ninklijke Maréchaus- sée naar het vliegtuig Don José Figuères heeft onder meer de laatste droogleggin gen in ons land be zichtigd tijdens een tocht met een van de nieuwe luchthaven in Rotterdam opgeste gen vliegtuig. „De informateur heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van een bevredigende samenstelling van het kabinet, nadat zijn werkzaamheden met betrekking tot de formulering van het regeringsprogramma waren geëindigd. Het kabinet bleek op zeer brede basis te kunnen worden samengesteld indien de praktische bezwaren, verbonden aan de reeds tevoren beoogde opheffing van het ministerie van Overzeese Rijksdelen op zeer korte termijn konden worden overwonnen, en van Anti-Revolutionaire zijde het verkrijgen van één zetel in het kabinet naast enige andere voorziening niet onaanvaardbaar zou blijken. Daar het een zowel als het ander op bezwaren stuitte, is handhaving van het ministerie van Overzeese Rijksdelen en wel met Anti-Revolutionaire bezetting in overweging genomen. Gebleken is echter, dat ook langs deze weg geen op lossing is te verkrijgen". Uit deze mededeling van de woordvoer der van de informateur blijkt, dat de A.R. hun eis van twee volwaardige minister zetels in een kabinet op zeer brede basis hebben gehandhaafd. Zij nemen geen ge noegen met de portefeuille van Economi sche Zaken. De alsnog extra aangeboden portefeuille van Overzeese Rijksdelen achten de A.R. onvoldoende. Informateur Burger zit daardoor weer aan de grond. Want op 26 september be sloot de K.V.P.-fractie alleen dan aan een nieuw kabinet mede te werken, indien ook de A.R. daaraan zouden deelnemen. Dat was een taktische zet van prof. Romime op het formatieschaakbord, want hij schakelde daardoor voor mr. Burger bij voorbaat elke mogelijkheid uit een kabinet te vormen met alleen de K.V.P. in de oppo sitie. Bovendien werd de verantwoordelijk heid voor het al of niet slagen van de kabi netsformatie in dit geval verlegd naar de A.R. Overigens toonde de K.V.P. zich wel willend. Zij accepteerde dr. Drees als minister-president en zij ging akkoord met de socialist Hofstra als minister van Finan ciën, waartegen men zich altijd had verzet. De K.V.P. verlangde ook niet de zetel van Economische Zaken of die van Sociale Zaken in het kabinet. Er heerste toen op timisme in Den Haag, maar de A.R., die alleen de zetel van Economische Zaken aangeboden hadden gekregen, verlangde® meer. Zaterdag is mr. Burger definitief gebleken, dat geen oplossing kan worden gevonden, door de A.R. de portefeuille van Overzeese Rijksdelen als extraatje aan te bieden. Men verwachtte echter niet, dat mr. Burger de moed zal opgeven, maar dat hij nog naar andere oplossingen zal zoeken om een kabinet op brede basis tot stand te brengen, nu er geen moeilijkheden meer zijn over het regeringsprogram. Sommigen denken aan reconstructie van het demis sionaire kabinet-Drees, dat thans onvolledig is. Dan zou de V.V.D. er dus buiten blijven, maar de A.R. zouden twee zetels kunnen behouden. Reconstructie van het oude kabinet zou echter toch ook weer moeilijkheden kunnen opleveren. En het is ook de vraag of de P.v.d.A., na eerst de toezegging van medewerking van de V.V.D. te hebben verkregen, thans de V.V.D. voor het hoofd wil stoten. Men wacht nu maar weer af wat de ver dere plannen zijn van mr. Burger. In een uitvoerig hoofdartikel te uit voerig, helaas, om in zijn geheel te worden overgenomen heeft de Nieuwe Rotter damse Courant vrijdag j.l. de vinger ge legd op een zieke plek in ons democratisch bestel, waarmee dat gezaghebbende blad de huidige kabinetscrisis eindelijk karak teriseerde naar zijn werkelijke betekenis, namelijk als een ziekteverschijnsel. De N.R.C. zet uiteen, dat ons land ge regeerd wordt volgens het zogenaamde dualistische stelsel, waarbij regering en volksvertegenwoordiging twee zelfstan dige, naast elkaar bestaande en werkende machten zijn. Dat stelsel komt ook in onze Grondwet naar voren. „Doch zo zegt het blad nu en dan blijkt er in het parlement een geneigdheid te bestaan om op de stoel van de regering te gaan zitten. Het sterkst laten de „monistische" stro mingen zich voelen in de.... pogingen om een kabinet te formeren." „De forma teurs of informateurs laten zich teveel ge legen liggen aan hetgeen het parlement wil, althans aan hetgeen de Kamerfracties willen." „Het monistische virus maakt het dualistische stelsel ziek." Tot zover de Nieuwe Rotterdamse Cou rant, die klaarblijkelijk tenslotte ook wrevelig is geworden, ondanks haar lank moedig geduld in parlementaire verwik kelingen. „Het monistische virus" met andere woorden de eigendunkelijke inter- (van hedenmorgen 7 uur) co i c g c u u QO Sé to E Weerstoestand buitenland ft: C X O. Qj C SE •5 o u O a E CO tl 7. S Stockholm zwaar bew. nw 8 0,2 Oslo zwaar bew. nno 8 Kopenhagen zwaar bew. w 10 1 Aberdeen zwaar bew. wnw 12 1 Londen motregen windst. 13 0,1 Amsterdam geheel bew zzw 12 3 Luxemburg mist n 7 2 Parijs mist windst. 11 1 Bordeaux licht bew. windst. 15 0 Grenoble zwaar bew. windst. 9 0,1 Nice licht bew. nw 19 0 Berlijn zwaar bew. w 10 0,2 Frankfort mist windst. 10 7 München regen w 7 20 Wenen licht bew. wnw 12 0 Innsbruck geheel bew. ono 10 2 Rome regen ozo 21 4 Ajaccio zwaar bew. O 18 1 Mallorca zwaar bew. nno 20 1 Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder Y penburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Li>mb. zwaar bew. z half bew. zw zwaar bew. zzw lichte regen zw zwaar bew. zw zwaar bew. z dichte mist zzw dichte mist z 6 9 6 9 3 0,3 1 7 pretatie onzer Grondwet in de richting van de gedachte, dat de partijen behalve de Kamerzetels ook de ministerzetels heb ben te verdelen en te bezetten door hun eigen figuren is al eens eerder als fac tor ten kwade in ons parlementaire stelsel gesignaleerd, met name door ons blad en wel halverwege de thans nog slepende kabinetscrisis. Het kan slechts tot vol doening strekken dat thans meer ogen blijken open te gaan en het misbruik, dat regelrecht tegen het landsbelang indruist, nu nadrukkelijk wordt gehekeld. „Bestrijding van de ziekte is noodzake lijk, nu zij chronisch en noodlottig dreigt te worden. Men zal het stelsel moeten zui veren van te sterke monistische invloeden. Dat betekent dat men er van parlemen taire zijde begrip voor moet tonen, dat te onzent een kabinet niet door of mede door het parlement behoort te worden gefor meerd, maar door een formateur die zijn opdracht van de Koningin heeft gekregen", zegt de N.R.C. verder. Daarmee is wel zeer duidelijk de zieke plek gelocaliseerd. In parlementaire krin gen kan men stemmen beluisteren, die de mening verkondigen dat het aanwijzen van een kabinetsformateur of informateur slechts formeel aan het Staatshoofd dient te worden overgelaten. De partijen zouden de figuren daartoe moeten „suggereren". Ook deze mening is een symptoom van de ziekte, die hierboven werd gesignaleerd. Het Staatshoofd heeft niet het formele, doch het werkelijke, grondwettelijk uit drukkelijk vastgelegde recht om een kabi netsformateur aan te wijzen en nergens staat, dat dit een figuur zou moeten zijn die al bij voorbaat een fiat van de poli tieke partijen heeft gekregen, en wiens inzichten de vrucht zijn van compromissen tussen die partijen. Neen, zegt de Nieuwe Rotterdamse Courant: „De formateur zal durf moeten tonen en mensen met durf om zich heen moeten verzamelen, durf om zitting te nemen in een kabinet en om te regeren." Het lijkt er inderdaad veel op, dat we thans aan het punt zijn aangeland, waar durf en doortastendheid zeer belangrijke factoren zijn geworden om tot een vol- doeninggevende oplossing der kabinetsfor matie te komen. Thomas Fuller: Tegenspoed is gemakkelijker te dragen dan voorspoed te vergeten. BONN (Reuter/DPA) Ongeveer ze ventigduizend Westduitsers hebben zondag op de markt te Bonn verklaard nooit te zullen instemmen met afstand van de „ver loren gebieden", die thans deel uitmaken van de Sovjet-Unie en Polen. De menigte was bijeengeroepen door de bond van uit gedreven Duitsers, de radicaalste onder de grote vluchtelingen-organisaties. De belang rijkste spreker was de leider van de demo cratische partij van het Saarland, dr. Hein- rich Schneider, die critiek oefende op het „Kleine Europa" van de Bondsrepubliek, Frankrijk, Italië, België,' Nederland en Luxemburg. Dit „Kleine Europa" is niet bezield door een Europese geest, aldus dr. Schneider. Hij stelde voor, dat afgevaardigden uit Oost- en West-Duitsland en vertegenwoor digers van de „verloren gebieden" een raad van geheel Duitsland vormen. Deze raad zou misschien het begin kunnen zijn van een nationale vergadering die de eenheid van Duitsland herstelt. Dit verenigde Duitsland, zo betoogde dr. Schneider, zal deel uitmaken van een „vredeszone" tussen Oost en West, waartoe ook de Scandina vische landen, Joegoslavië en Oostenrijk zouden kunnen behoren. De eerste conferentie van Westduitse en Oostduitse liberale leiders die in het afge lopen weekeinde in Weimar (Oost-Duits land) is gehouden, heeft niet tot concrete resultaten geleid. Volgens de Westduitse liberale leiders is de Oostduitse liberale partij volledig onderworpen. Er bestaat geen gemeenschappelijke en geestelijke grondslag meer tussen de beide partijen. Wel bestaan er in de Oostduitse liberale partij politieke opvattingen die van die der Oostduitse socialistische eenheidspartij af wijken. Alleen op dit feit kan de hoop ge vestigd worden, dat er voor bepaalde concrete vraagstukken ter bevordering van de hereniging een aanknopingspunt gevon den kan worden. De voorzitter van de Oostduitse Volks kamer, Dieckmann, heeft bij de voorzitter van de Westduitse Bondsdag aangedrongen op rechtstreekse onderhandelingen tussen de beide parlementen over de hereniging. Het verzoek werd gedaan ter herdenking van het feit, dat zeven jaar geleden de (Oost)Duitse democratische republiek werd opgericht. In Oost-Berlijn en andere Oost duitse steden werden herdenkingsbijeen komsten gehouden. Het rijwielpad langs de rijksweg Am sterdamVelsen verkeert in slechte toe stand, vooral wat betreft het gedeelte in de nabijheid van Amsterdam, waar de be tonnen platen van het rijwielpad hier en daar zijn verzakt. Weliswaar zijn de hoog teverschillen tussen deze platen enkele jaren geleden weggewerkt door ze op te vullen met bitumen, doch het effect is al weer verloren gegaan. De ANWB deelt thans mede, dat tot ver betering van dit rijwielpad zal worden overgegaan, nadat de in de rijbaan van de rijksweg AmsterdamVelsen voorkomen de verzakkingen zullen zijn hersteld. De werkzaamheden zullen nog dit jaar wor den uitgevoerd. Voorts bestaat het plan om langs deze rijksweg een tweede rijwiel pad aan te leggen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERC. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 (Van onze correspondent in Londen) In de rolzaal van het Binnenhof in Den Haag heeft de Haagse Ballonclub zaterdag haar jaarlijkse bijeenkomst gehouden, waarbij nieuwe leden, die ten minste één keer met een ballon hebben gevaren, werden geïnstalleerd. De Haarlemse arts dr. A. Melchior ondergaat hier de „doop" met ballastzand, en wijn. De schrijver Godfried Bomans (links), kijkt toe. Er heerst in Londen bezorgdheid over Eden's gezondheidstoestand. Men vraagt zich af of hij opgewassen is tegen de druk van de Suez-crisis en de andere politieke moeilijkheden, waarmede hij al zo lang te kampen heeft. Is zijn zwak leiderschap mede toe te schrijven aan het feit, dat zijn krachten hem dreigen te begeven? Op zich blijkt de koortsaanval, die Sir Anthony Eden kreeg toen hij vrijdagmiddag Lady Eden in het ziekenhuis bezocht, niet on rustbarend. Eden klaagde over rillingen en bleek een hoge temperatuur te hebben. Hij kreeg de raad in het ziekenhuis te blijven, waar hij gedurende het weekeinde werd verpleegd. Zijn koorts was gisteren verdwenen en hij zou waarschijnlijk van daag zijn werk lièrvatten. Er staat hem een zware week te wach ten. Zaterdag moet hij het conservatieve partijcongres in Wales toespreken. Volgens de traditie woont de leider het congres, dat donderdag begint, niet bij. Hij laat zich in zijn hotel over de loop der discussies voorlichten. Een zonderlinge vertoning, maar de aanwezigheid van de partijleider is bij de conservatieven taboe. Sir Anthony, die 59 jaar oud is, heeft dit jaar nagenoeg geen rust gehad. Hij was van plan geweest drie weken op Malta vakantie te nemen, maar de Suezcrisis maakte dit onmogelijk. Hjj heeft slechts twee vrije weekends in zijn buitenverblijf in Wiltshire doorgebracht. Sir Anthony onderging drie operaties tus sen april en juni 1953 wegens stoornis aan de galblaas. De belangrijkste operatie ge schiedde m New York, waar hij speciaal naar toe werd gebracht. Hij was toen nog aanbrengen. minister van Buitenlandse Zaken. Na zes maanden afwezigheid hervatte hij zijn functie. Hij heeft sindsdien herhaaldelijk aanvallen van influenza gehad, die met hoge koorts gepaard gingen. Vorig jaar september, toen hij de gast van koningin Elizabeth zou zijn op het kasteel Balmoral in Schotland, kreeg hij een aanval en even voor Kerstmis opnieuw. In maart 1955 was Eden om dezelfde reden verhinderd een bezoek aan Turkije te brengen. CINCINNATI (Reuter) Dr. Albert Sa- bin, hoogleraar aan de universiteit van Cincinnati, heeft tegenover het blad „Times Star" verklaard, dat hij een nieuw vaccin tegen kinderverlamming gevonden heeft, dat naar verwachting langdurige, mogelijk levenslange immuniteit biedt. Het is bo vendien goedkoop te vervaardigen en kan via de mond worden ingenomen. Bij proeven op dieren en mensen is het veilig gebleken en men is nu gereed voor proefnemingen op grote schaal. De stichting voor kinderverlamming heeft een miljoen dollar verstrekt voor de onder zoekingen van dr. Sabin. BERN (Reuter) De grote Sint-Ber- nardpas, waardoor de weg van Zwitserland naar Italië leidt, is zondag door zware sneeuwval versperd. Auto's die gebruik maakten van de Simplon- en de Sint Gott- hardpas moesten kettingen om de wielen

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1