WYSERT Panda en de Meester*ma aer Straffen van 2 tot 4 jaar in lichte gevallen te Poznan Professor Piero Calamandrei in Florence overleden Poolse zeeman doet relaas over de ondergang van de „Cyranka" Verklaringen over mishandeling door de politie blijven aanhouden De radio geeft dinsdag Verlies voor de Italiaanse democratie Wereldnieuws Teek ió Uet zo V.J 2 Zweden protesteert tegen Russische spionage Landrechter in Surabaja sprak Nederlandse vrij Juwelier in Djakarta nog steeds in arrest Nehroe wijst communisme niet af, wèl de methoden Enige overlevende te Vlissingen aangekomen Eerste luchtverbinding ParijsPeking O. M. E. Loupart onderscheiden Gas doodsoorzaak van de opvarenden van „Nirwana" Stevenson zou afbreuk doen aan veiligheid der V.S. Verwijt van Eisenhower Eiland, top van berg MAANDAG 8 OKTOBER 1956 POZNAN (Reuter-AFP-UP) Vier Polen, die zich op 28 juni aan plundering en diefstal schuldig hadden gemaakt, zijn, na een proces van twee dagen voor het districtsgerechtshof te Poznan tot gevan genisstraffen van vier tot twee jaar ver oordeeld. Dit proces is afzonderlijk van de andere grote(re) processen gevoerd. De verdachten waren recidivisten di£ tijdens de onlusten uit de gevangenis bevrijd werden. Eén verdachte verklaarde zaterdag voor een ander gerechtshof, dat hij met een menigte een kamer van het raadhuis was binnengedrongen, waar hij de burgemees ter hoorde telefoneren met de Poolse pre mier. Volgens de jongeman zei de burge meester: „Mijnheer Cyrankiewicz, als u deze middag niet naar Poznan komt, zal ik niet verantwoordelijk zijn voor de gevol gen". Een andere van de tien verdachten ver klaarde dat hij met een groep mensen naar drie vrachtwagens met politie-agenten was gegaan. Hij had hen opgewekt tot staken, omdat zij even weinig verdienden als hij zelf en de andere betogers. De manschap pen verlieten de wagen onmiddellijk. Toen er gesproken werd over een aanval op de plaatselijke gevangenis had iemand gezegd dat men geen misdadigers moest bevrijden. Een ander had echter hierop geantwoord: „Waarom niet, iedereen kan ons helpen". De menigte, waarin hij zich bevond, had daarna op het hoofdstation treinen tot stil stand gebracht met hulp yan mensen van het spoor. De betogers namen de nationale Poolse vlaggen van het station weg en gingen daarmee de straat op onder het zingen van het volkslied. Ze kwamen een jongeman tegen, die hun toeschreeuwde: „Broeders, er zijn vier kinderen vermoord in de Kochanowskistraat. Komt mee en neemt wraak". Bij het hoofdbureau van de veiligheidspolitie werd een tank, met be hulp van benzine in bierflessen in brand gestoken. De bemanningen van andere tanks sloten zich bij de betogers aan. Met STOCKHOLM (TJn. Press) De Zweedse regering heeft een tweede, scherp gestelde nota aan Moskou gericht bij wijze van protest naar aanleiding van de jongste Russische spionagezaak. In de nota wordt opgemerkt dat spionage-activiteit een zeer ongunstige invloed heeft op de Zweeds- Russische betrekkingen. De nota werd overhandigd aan de Rus sische ambassadeur in Stockholm, onge veer op hetzelfde ogenblik dat een Zweedse burger van Russische geboorte tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld voor het onderhavige spionage-geval. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat enige weken geleden al tegen de Russische spionage-activiteit protesteerde, herinnert er in deze tweede nota aan, dat de zaak-Ericsson al het derde ernstige spio- nage-complot is in een paar jaar tijds, waarbij leden van Sovjetmissies zijn be trokken. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Pla ten. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 School radio. 14.20 Platen. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevarieerd programma. 16.00 Voor de zieken. leOO Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuit zending: Rijksdelen Overzee: Drs. C. S. I. J. Lagerberg: Fantasie en werkelijkheid bij papoea's. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 en 20.50 Pla ten. 21.00 Symfonie-orkest en solisten. On geveer 21.50 Kampvuren langs de evenaar, causerie. Ongeveer 22.10 Platen. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Theaterorkest. 11.30 Sporaan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Or gelconcert. 16.00 Altviool en piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De '"ierenwereld en wij, causerie. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieu~ *s 18.15 Pianospel. 18.30 Praatje uit Canada. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Disco-causerie. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.15 De Antwoord man. 22.30 Radiokoor en pianoduo. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York en journaal. 23.25-24.00 Pla ten. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.45 Short Vision, tekenfilm. 21.00 I Married a Witch, film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Lichte muziek. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Muziek voor miljoenen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Muziek voor de jeugd 18 30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 De Zandloper. 21.00 Europees Mozartconcert. 22.00 Nieuws. 22*11 Mozart, de Europeaan. 23.05-23.10 Nieuws. een aantal jongeren had hij wapens gesto len uit een wapenopslagplaats en een aan tal politiebureaus. Hij zei tot bezinning te zijn gekomen toen een dronken betoger door een tank werd overreden. Hij besloot toen naar huis te gaan. De eerste man die hij had zien doden was een burger, die de betogers voor een man van de veiligheids politie hielden. Hij was met benzine be- goten. Hij verklaarde meer te hebben ver teld dan tijdens vroegere verhoren, omdat hij zich schuldig voelde tegenover Polen. Een derde verdachte verklaarde dat hij met veertig anderen twee politiebureaus had overvallen. De mannen van het tweede bureau gaven hun het adres van een wapenopslagplaats, doch omdat daar zes Russen waren, deden de betogers daarop geen aanval. De volgende dag had hij zich aan de politie overgegeven. Men mishan delde mij volgens „de beste S.S.-methoden" zo vertelde hij snikkend. Op dat ogenblik ontstond er enige beroering in de zaal, doordat de vierde verdachte, die aan een hartkwaal lijdt en vrijdag toestemming had gehad zich uit de zaal te verwijderen, weg wilde gaan zonder toestemming van de rechter, «en bewaker wilde hem tegenhou den, doch de verdachte riep vertwijfeld „houd je handen thuis". Op de tribune begon de zuster van de derde verdachte hysterisch te gillen: „Mijn vader stierf voor de Poolse republiek". De rechter verdaagde daarop voor enige minuten de zitting. De president van het gerechtshof heeft op vragen van AFP verklaard, dat geruch ten over schorsing van het proces onge grond zijn. Zij zijn vermoedelijk ontstaan doordat de zaken die nu behandeld worden, langer duren dan gedacht werd, zodat het moeilijk is de datum voor de volgende processen vast te stellen, zo zei hij. DJAKARTA (ANP) De 25-jarige mej. P. Y. Wener, die in augustus met haar moeder aan boord van de „Johan van Ol- debarneveldt" in Tandjong Priók werd aangehouden op beschuldiging van ver duistering, is door de landrechter in Sura baja wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. Zij waren op weg naar Nederland. Mej. Wener verklaarde dat de goederen, die zij had verkocht en die zij volgens haar ex-verloofde had verduisterd, ge schenken van hem waren. De verloofde had dit ontkend. Van onze correspondent uit Djakarta) Bij informatie ter bevoegder plaatse ver nemen wij, dat de zaak van J. L. K., eige naar van de juwelierszaak Olieslager te Djakarta, nog niet aan de justitie is over gedragen. K. werd gearresteerd op be schuldiging van illegale geldinzameling naar Nederland ten bedrage van enige honderdduizenden rupia's en ontduiking van belastingen door het verstrekken van valse gegevens. De zaak is bij de politie nog steeds in onderzoek. Verwacht wordt, dat het nog enige tijd zal duren voor de zaak aan het openbaar ministerie ter voorbrenging bij het land- gerecht zal worden overgegaan. De ver dachte is ook eigenaar vaij een Haarlemse juweliefszaak. ADVERTENTIE Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Van onze correspondent in Rome) Een der dragers van de Italiaanse cul tuur en tevens een der vurige strijders voor een democratischer Italië, de Florentijnse hoogleraar Piero Calamandrei, is op 68- jarige leeftijd na een operatie aan gevolgen van narcose overleden. Calamandrei heeft steeds een vooraan staande plaats bekleed in het politieke leven en in gematigd-linkse partijen. Als hoogleraar in het burgerlijk recht en advo caat, was hij bekend, maar hij was ook een dichter en schrijver van naam. Een van zijn boeken: „Loflied op een rechter, ge schreven door een advocaat" heeft ook in de Nederlandse vertaling de aandacht ge trokken. Wars van alle dwang heeft Calamandrei standvastig het fascisme bestreden. Reeds in 1922 richtte hij met de gebroeders Ro- selli, die later in Frankrijk ten offer vielen aan fascistische sluipmoordenaars, een stu diekring op, die door de fascisten werd be stormd en tezamen met de rijke bibliotheek van Calamandrei verbrand. Met Amendola, eveneens door de fascisten vermoord, stichtte hij de „Nationale bond van anti fascisten". In 1925 was hij de oprichter van de eerste clandestiene krant in Italië: „Non Mollare" (niet wijken). Toen Mus solini eiste, dat alle hoogleraren de eed van trouw zouden afleggen aan het fascisme, weigerde hij dit beslist. Hij was een der vijf hoogleraren, die oneervol werden ontsla gen. Tijdens de Duitse bezetting van 1943/ '44 heeft hij een belangrijke rol gespeeld. Na de bevrijding van Florence werd hij in zijn ambt hersteld. Later is hij acht jaren rector magnificus der universiteit te Flo rence geweest. Als lid, eerst van de grond wetgevende vergadering, later van het parlement, heeft hij steeds gestreden voor scheiding van kerk en staat, voor beter onderwijs en voor toepassing van de grond wet. Een studie, die hij in 1955 bij Laterza te Bari uitgaf, waarin hij aantoont dat vrij wel geen enkel artikel van de grondwet wordt nageleefd, baarde groot opzien, vooral omdat hij door alle tot oordelen be voegde personen als de grootste kenner van het grondwettelijk recht werd beschouwd. In 1945 heeft hij Italië verrijkt met het beste litterair-politieke maandblad, dat ooit in dit land heeft bestaan, „La Ponte", on misbaar voor allen die iets van Italië wil len begrijpen. Bijzondere nummers, van soms duizend bladzijden dik, wijdde dit blad aan onderwerpen als: Calabrië, Sici lië en Sardinië. Andere belangrijke num mers geven een overzicht van de democra tische levenswijze in Groot-Brittannië, de Scandinavische landen, of Zwitserland. Zeer geslaagd was het nummer ,,De' Ne derlandse democratie" over Nederlandse toestanden en vraagstukken. Bij de laatste presidentskeuze werd Ca lamandrei genoemd als een man, die waar dig zou zijn hoofd te worden van de Ita liaanse republiek, doch hij liet bekend ma ken, dat hij er prijs op zou stellen, dat zijn vrienden hun stem gaven aan professor Ferruecio Parri, enkele jaren ouder dan hij, met wie hij samen de partij „Volkseenheid" had opgericht, uit protest, toen de andere democratische partijen de zeer weinig de mocratische kieswet-Scelba steunden. Par ri kreeg bij de eerste stemming het groot ste aantal stemmen; doch verklaarde dat hij het hoge ambt niet zou aanvaarden. Voor alle oprechte democraten in Italië is de dood van deze humane en op velerlei gebied uitblinkende persoonlijkheid een groot verlies. Als advocaat was hij een in ternationale beroemdheid, een der scherp ste koppen en der welsprekendste mannen, die ooit de toga hebben gedragen. Hij pleitte alleen in civielrechtelijke zaken. Slechts tweemaal is hij, gratis, in een straf zaak als verdediger opgetreden. De eerste maal in 1953, toen hij voor de hoge raad met vrucht een correspondent heeft ver dedigd, nadat, in andere instanties, een tegen deze door een fascistische partij rechtbank uitgesproken vonnis wa- beves tigd. Voor de tweede maal, enkele maan den geleden te Palermo, toen de dichter en mensenvriend Danilo Dolci op het be klaagdenbankje zat omdat hij de dood arme vissersbevolking van Partinico tot een soort lijdelijk verzet had aangespoord. NIEUW DELHI (UP) Premier Nehroe van India heeft in een toespraak voor wer kers van de Congrespartij, waarvan hij voorzitter is, onder meer gezegd: Onze doelstellingen zijn mogelijk gelijk aan die van het communisme, maar onze wegen zijn verschillend. Wij moeten een andere weg volgen naar de voorspoed. Het kapi talistische tijdperk is voorbij. Karl Marx was een groot filosoof, maar hij schreef over toestanden die 150 jaar geleden be stonden en die thans niet in India bestaan. De communisten van India zullen niet wor den onderdrukt, maar geweld kan niet worden toegestaan. EEN MOTORDRIJVER UIT GDYNIA in Polen, de 26-jarige Tadeusz Palyzga, die donderdag het kapseizen van de Poolse trawler „Cyranka" bij Doggersbank mee maakte is te Vlissingen aangekomen aan boord van het Italiaanse schip „Vittorio-O". Na zijn aankomst heeft hij het verhaal van de ramp en de redding verteld. De vissers waren achttien in totaal en op visvangst op de Doggersbank in de Noordzee, toen het noodweer opkwam en de scheepsramp zich voltrok. Palyzga herinnert zich, dat hij aan het kaartspelen was met twee anderen, toen het onheil gebeurde. De „Cyranka" bleef, nadat men drie maal bijna gekapseisd was, voor de vierde keer op de rechterzijde liggen en de drie schepelingen lagen eer zij goed wisten wat er gebeurde, in zee. Tadeusz Palyzga slaagde er in een leeg augurkenvat te grijpen, waaraan hij zich vastklampte. Over de andere opvarenden weet hij niet veel meer te vertellen. Toen het ongeluk gebeurde, waren van de acht tien opvarenden er drie aan het kaarten, twee sliepen en de bootsman zat in een boek te lezen. Uit het min of meer verward verhaal bleek dat degenen, die in hun hut lagen te slapen, terstond met de boot ten onder moeten zijn gegaan. Palyzga zelf moest toen zijn augurken- ton volgelopen was en begon te zinken, naar een ander reddingsmiddel omzien en. toevallig kwam er een reddingsboei aan drijven, die hij kon grijpen. Terwijl hij dit deed zag hij de kapitein en twee andere le den van de bemanning er in geslaagd wa ren om op de romp van het schip te blij ven. Even nadat hij de reddingsboei te pakken had gekregen, zag hij in zijn buurt de 21- jarige Alexander Makowski zwemmen, die eveneens probeerde om de gordel te grij- MOSKOU (United Press/Reuter) Za terdag is bekend gemaakt dat aan het ein de van de komende week de eerste directe luchtverbinding ParijsPeking geopend zal worden. De dienst, welke zal worden on derhouden door toestellen van de Franse, de Tsjechische en Russische maatschap pijen, leidt via Praag en Moskou. De route ParijsPraag wordt gevlogen door passa giersvliegtuigen van de Air France en een Tsjechische maatschappij. Van Praag uit zal de reis via Moskou naar Novosibirsk gevlogen worden met Russische TU 104s toestellen, terwijl van Novosibirsk naar Peking, het eindstation, Ilyushin 14s vliegtuigen worden ingelegd. De Oostduitse Luchtvaartmaatschappij „Lufthansa" heeft zondag een geregelde dienst tussen Berlijn en Moskou geopend, aldus heeft Tass meegedeeld. Radio-Moskou meldde dat een TU-104 zondag de afstand MoskouTasjkent (3000 kilometer) in minder dan vier uur heeft afgelegd. Van zondag af wordt deze lucht lijn met TU-104 straalvliegtuigen onder houden. Het salaris van koning Paul van Griekenland De Griekse regering heeft een wetsont werp ingediend, volgens hetwelk het salaris van de koning met de helft zou worden ver hoogd en zo op-ongeveer anderhalf miljoen gulden 's jaars zou komen. De oppositie noemde dit bedrag „schandalig hoog" en weigerde het goed te keuren. Om behande ling in het parlement en daarmee schade aan het prestige van het koninklijk huis te voor komen, opende de regering geheime onder handelingen met de oppositie met de belofte, het wetsontwerp te zullen vergeten. De heer O. M. E. Loupart, lid van de raad van bestuur van de n,v. Philips te Eindhoven, die zaterdag veertig jaar aan dit bedrijf was verbonden, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nas sau. De versierselen, behorende bij deze onderscheiding, werden door burgemees ter mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Eind hoven uitgereikt. LA CORUNA (United Press) Het on derzoek naar de doodsoorzaak van de twee Nederlanders, die dood werden aangetrof fen in de cabine van het Nederlandse jacht de „Nirwana" werd gisteravond vast gesteld als „vergiftiging door gassen uit de motor". ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN 39.75 Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem 9 25. De ouderen onder ons merken altijd graag op, dat geluk maar van korte duur is - en dat was helaas ook het geval toen magiër Plutanus de poorten van de gevan genis had open getoverd. De gevangen bewakers, die het eerste ogenblik geheel overrompeld waren, herkregen namelijk al spoedig hun tegenwoordigheid van geest en begonnen gewapenderhand op te tre den. De meesten der zojuist-bevrijden moesten zich dan ook meteen weer over geven en werden onder de dwang van wa pens en dreigende woorden weer naar binnen gevoerd. Panda en Jolliepop had den echter kans gezien, zich te verschuilen in een aldaar geparkeerd bestelwagentje, waar al een seconde later een der bewa kers tegen aan kwam leunen. „Wat gek is dat nou!", mompelde de vermoeide be ambte. „Net zag ik er hier nog twee draven en nou zijn ze al wegIntussen had echter Joris Goedbloed dit alles met op merkzame blik gevolgd - en nu achtte hij de tijd rijp voor zijn persoonlijke inmen ging. Met vlotte pas begaf hij zich dus naar de cabine van het auto'tje, daarbij de onjuiste houding aannemend alsof hij er de eigenaar van was. De hem eigen bedrevenheid stelde hem daarna in staat, om onmiddellijk en met grote snelheid weg te rijdentot groot ongerief van de be waker, die er tegenaan leunde, maar tot grote vreugde van Panda en Jolliepop. „Dat scheelde maar een haartje of ze hadden ons weer gevangen!", zei Panda blij - en Jolliepop sprak: „Wij zullen straks de be stuurder van dit voertuig met een harte lijke handdruk danken!" De trouwe be diende had er natuurlijk nog geen ver moeden van, dat die bestuurder niemand minder was dan Joris Goedbloed. Deze veroorloofde zich op dat ogenblik een zachte glimlach, terwijl hij opmerkte: „Het is een mooie omstandigheid voor deze on bedreven Panda, dat hij een vaardig en welmenend vriend heeft. Wij, geletterden, vatten dit samen met de woorden: arti lux amicitia, ofwel handigheid verleent glans aan vriendschap!" pen. Hij kon zich aan Palyzga vastklampen en zo zwalkten beiden drie uur lang in de open zee. Op een gegeven moment ontwaar de hij de kok, die aan een ton hing. Toen de ton zonk, riep de kok: „Tadeusz, wij ne men afscheid". De situatie werd steeds kritieker en of schoon hij nog probeerde om zijn kameraad moed in te spreken, had deze toch niet meer de kracht om zich langer vast te hou den en een kwartier voordat redding kwam opdagen in de vorm van het Italiaanse schip „Vittorio-O", moest zijn kameraad loslaten en verdronk. Ook Palyzga zelf was volkomen uitgeput. Toen het Italiaanse schip hem een reddingsboei toewierp was hij niet in staat deze te grijpen. Het schip draaide bij en er werd opnieuw een boei uitgeworpen. Met inspanning van zijn aller laatste krachten wist Palyzga deze te grij pen. Hij werd aan boord gehesen en daar voortreffelijk verzorgd. Kapitein Galvioli Ferruecio uit Triëst vertelde nog, dat hij vijf uur lang met zijn schip in de omgeving is gebleven om te trachten andere overle venden te redden, maar dit was tevergeefs. Het Italiaanse schip „Vittorio-O" was op weg met een lading erts van Narvik naar Triëst. Het schip deed Vlissingen als bun kerstation aan. In Vlissingen werd de Pool namens het Poolse consulaat afgehaald en naar Rot terdam gebracht. Hij zal via Rotterdam zo spoedig mogelijk naar Polen terugkeren. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft Stevenson, zijn democra tische tegenkandidaat voor het v tgende presidentschap der Verenigde Staten ervan beschuldigd „afbreuk te doen aan de Amerikaanse veiligheidsbelangen in de ge hele wereld" door te spreken over de wen selijkheid ener spoedige opheffing van de in Amerika ingevoerde dienstplicht. In een presidentiële verklaring, die ken nelijk slaat op Stevensons uitlatingen, zegt de president dat opheffing der dienst plicht „de Amerikaanse militaire verde diging zeer zou verzwakken", waaraan hij toevoegde: „Wij moeten onze tegenstan ders niet door zwakheid- onzerzijds uitno digen een oorlog te beginnen". Stevenson heeft in september voorge steld de dienstplicht in te trekken, „zodra dit met de eisen der nationale veiligheid in overeenstemming kan worden ge bracht." Eisenhower verklaarde nog: „De vrije wereld verwacht, dat de Verenigde Sta ten haar zullen leiden. Wij moeten ons leiderschap niet verloochenen, door vaag gepraat over een spoedige opheffing der dienstplicht. De wereld kan daar alleen uit opmaken, dat wij bezig zijn onze plicht als waker voor vrede en veiligheid te verzaken". „Indien ik nog president was, zou ik alle proefnemingen, nodig om de kracht en de toepassingen van kernsplitsing te ontdek ken, voortzetten", aldus heeft oud-presi dent Truman op een persconferentie te Detroit verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Ik geloof niet in een politiek, die voorziet in het prijs geven van onze voordelen. Ik heb nooit het geluk gehad de Russen ertoe te kunnen bewegen een overeenkomst na te komen. Zij kunnen hiertoe slechts gebracht worden, door hen ertoe te dwingen". Verantwoordelijke sergeant van „dodenmars" blijft marinier WASHINGTON (Un. Press) De Ameri kaanse minister van Marine heeft besloten dat sergeant Matthew C. McKeon, die ver antwoordelijk was voor de „dodenmars", die zes mariniers het leven kostte, in het korps mariniers kan blijven. De minister verminderde de straf van de sergeant van negen tot drie maanden dwangarbeid. Over vier weken is de straf tijd van sergeant McKeon om. De minister gaf opdracht McKeon te degraderen tot soldaat, opdat hij geen gezag zal hebben over militairen. Ongeluk. Een autobus met 21 arbeidsters en arbeiders van de rijstvelden in de Povlakte is zaterdagavond bij Bobbio, veertig kilometer ten zuiden van Pia- cenza (Noord-Italië), in de rivier de Trebbia gereden. Dertien inzittenden kwamen om het leven en zes werden ernstig gewond. Verhinderen. In Tokio is zaterdagochtend een jongeman gearresteerd, die wilde binnendringen in de woning van pre mier Hatojama. De jongeman, die met een dolk gewapend was, heeft bekend, dat hij wilde verhinderen dat de pre mier naar Moskou gaat voor onderhan delingen met de Sovjet-Unie. Maatregelen. De Egyptische regering heeft een commissie ingesteld die maatrege len moet bestuderen om de snelle be volkingsaanwas tegen te gaan. Weigeringen. Na München, Augsburg en Wasserburg heeft nu ook Lindau ge weigerd, de kosten van de registratie van dienstplichtigen voor de Westduitse Bundeswehr te dragen. Verkleuring De Zweedse specialist Aaker- feldt heeft een methode ontdekt om in enkele minuten vast te stellen of iemand schizofreen is of niet. In het ene geval wordt een bloedmonster, waaraan een bepaalde chemische stof is toegevoegd, paars en in het andere ge val doorzichtig. De juiste toedracht van de verkleuring is nog niet vastgesteld. Gebrek. Boldyrev, een waarnemend pro cureur-generaal van de Sovjet-Unie, heeft in Moskou tijdens een massa bijeenkomst een beroep op de bevolking van de hoofdstad gedaan, mee te hel pen bij het bestrijden van de jeugd criminaliteit. De Russische jeugdcrimi naliteit kenmerkt zich naar hij zeide doqr „een zwijnachtig gedrag jegens vrouwen en meisjes en een algemeen gebrek aan eerbied voor de naaste". Grens. Communistisch Chinese grens wachten hebben zaterdag geschoten op dertig mensen, die probeerden de grens van China met Hongkong te overschrij den. Een der vluchtelingen werd ge dood, drie van hen kregen verwondin gen. De Chinezen achtervolgden de vluchtelingen over de grens, maar zij trokken zich terug toen de politie van Hongkong ter plaatse verscheen. Waarom. Een internationaal team geleer den zal de volgende week beginnen aan een onderzoek naar de bloedsomloop van de giraffe. Een expeditie vertrekt naar Transvaal om te weten te komen waarom een giraffe niet duizelig wordt als hij zijn kop voorover buigt en iets van de grond af eet. Isolement. Doordat een Noors vrachtschip vrijdag de brug tussen het eilandje Sheppey en de oever van de Theems ramde, zijn de 35.000 bewoners van het eiland van de buitenwereld afgesloten. Melk, boter en andere levensmiddelen worden per boot over de rivier gebracht. Berekeningen. Een jong Russisch geleerde heeft een ontwerp gemaakt van een ruimte-raket, dat retourvluchten zal kunnen maken tussen de aarde en de maan, zo deelde de Russische academie van wetenschap mede. De jonge geleer de, A. Yegorof, 25 jaar oud, heeft zijn ontwerp aan de Russische academie voorgelegd, die het binnenkort zal pu bliceren. Zijn berekeningen zijn door deskundigen gecontroleerd en juist be vonden. Plechtigheid. Innocentius XI, de paus uit de zeventiende eeuw, die het christelijke westen tegen een invasie uit Turkije hielp beschermen, is zondag bij een plechtigheid in de basiliek van de St. Pieter te Rome zalig verklaard. De be slissende overwinning van de christe lijke legers te Wenen in 1683, onder lei ding van de Poolse koning JanSobieski, op de Turken schreef hij toe aan de tussenkomst van Maria. Niet zeggen. Een employé van een buiten lands gezantschap moet Zweden ver laten, omdat hij of zij verdacht wordt van het stelen van twee leren vesten uit een Stockholms warenhuis. Een woordvoerder van het Zweedse ministe rie van Buitenlandse Zaken wilde niet zeggen, bij welke legatie de betrokkene werkzaam was. Het warenhuis heeft van vervolging afgezien. Eerste. Het eerste slachtoffer van deze winter is zondag in de Oostenrijkse Alpen gevallen. Twee schooljongens uit Schröcken, Vorarlberg, werden onder een sneeuwlawine bedolven langs de helling van het Litzetobeldal. Een hun ner wist zich uit de sneeuw te bevrij den en haalde reddingsploegen, maar de ander werd dood gevonden. EILANDEN hebben altijd tot de ver beelding der mensen gesproken. We kun nen in het midden laten, wat hiervan de psychologische achtergrond is, maar bij de eerstvolgende gelegenheid dat u met een werkelijk eiland kennis maakt, moet u toch eens trachten de grenzen van die verbeeldingskracht nog wat te verwijden en in gedachten de helling volgen, waar mee het eiland in het water afdaalt tot de bodem van de oceaan. We zijn er ons van bewust, dat ons verzoek vergezeld zal moeten gaan van een verkla ring aangaande de vraag, wat onder een werkelijk eiland moet worden verstaan. In ieder geval niet de delta-eilanden of de conti nentale eilanden, die tot het vastelandplat behoren. Hoewel die eilanden aan alle kan ten door water zijn omgeven, en dus vol doen aan de definitie die voor elk eiland geldt, kunnen we ze toch onmogelijk tot de werkelijke eilanden rekenen. Neen, tot de werkelijke eilanden zouden we die eenzame stippen midden in de on eindig wijde oceaan willen rekenen, de verloren stukjes land, die als het ware los staan van de vastelandsplatten. Helemaal los zijn ze uiteraard niet, maar juist ter verkrijging van dit besef deden we een beroep op uw verbeeldingskracht. Hóe is het mogelijk, dat uit de peilloze diepte van de oceaan plotseling een stukje land op duikt, dat we als een heerlijke onderbre king in de overweldigende uitgestrektheid van water niet anders dan met vreugde kunnen begroeten? Verreweg de meeste eilanden in de oceaan zijn van vulkanische oorsprong en hoe deze ontstaan, behoeven we niet meer te ver- tellen. Van wat er overblijft behoort de overgrote meerderheid tot de koraaleilan den en zijn het werk van koraaldiertjes die op onderzeese verheffingen van de zeebodem (meestal óók van vulkanische oorsprong) hun koloniën hebben gesticht, waarvan we de resultaten als vlakke ei landjes in de talrijke archipels in Oceanië en de Indische Oceaan leerden kennen. Maar er zijn ook uitzon deringen op de vrijwel alge mene regel, dat eilanden mid den in de oceaan van vul kanische oorsprong zijn, of door koraaldiertjes zijn ge bouwd Dit kunnen de uit zee opgedoken horsten en de boven de zeespiegel opge doken bergkammen zijn van onderzeese plooiingsgebergten, waartoe de ten zuiden van Java gelegen Cocoseilanden en wel licht ook het westelijk van Sumatra gele gen Simaloer behoren. Het boeiendst zijn in dit opzicht echter de Rotsen van St. Paul, een rotsmassa tussen Brazilië en Afrika, die van de oceaanbodem omhoog steekt en welks hoogste punt zich niet meer dan 20 m boven de zeespiegel verheft. De meeste geologen zijn het er over eens dat. deze eilandjes bestaan uit hetzelfde gesteente dat de zeebodem, vormt. U be vindt zich hier dus op de top van een berg, die vanaf de bodem van de oceaan ten minste 3 km omhoog is gestuwd. Een mooie gelegenheid er eens op te wijzen, hoe het evenwicht op dergelijke eilanden werd verstoord na een bezoek van de mens. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2