Accentverschuiving in Britse houding te New York „IVANOV" VAN TSJECHOV Jules de Corte en Nicole Louvier zingen in Amsterdam Krisjna Menon in Londen aangekomen Gestadig meer vogels Treffende voorstelling MAANDAG 8 OKTOBER 1956 Israel boycot UNO- bestandscommissie Vier Westduitse ministers vragen ontslag Onhoudbare toestand voor splinterpartij ontstaan KLM opent dienst op Keulen Acties van EOKA worden steeds veelvuldiger Brits pamflet: Wij kunnen Cyprus nooit ontruimen De vogeltrek Spoorwegarbeider gedood door passerende trein Partijbestuur C.P.N. Kerkelijk Nieuws Expositie Belgische kunst in Den Haag p- r, Duitse politie arresteerde Nederlands echtpaar ter zake van moord Recherche: Alibi gezond" Drie doden bij ongelukken in het verkeer VJ (Van onze correspondent in Londen Zonder haar oorspronkelijke positie prijs te geven, die nog altijd de mogelijk heid openlaat voor een gezamenlijk Brits- Frans optreden tegen Egypte, hoopt de Britse regering dat langs diplomatieke weg overeenstemming met Egypte kan worden bereikt. Het expeditieleger, dat eventueel zal toeslaan, blijft ondanks de onrust en de incidenten onder de opgeroepen reser visten in tact. Zolang het meningsverschil tussen de Verenigde Staten en de beide andere Westelijke bondgenoten niet wordt opgeheven, kan men in Londen moeilijk geloven dat Nasser tot inbinden bereid is. De Indiase vredesapostel Krisjna Menon is gisteren met een boodschap uit Cairo in Londen aangekomen. Het is de tweede maal in ruim een week dat hij uit Cairo naar Londen kwam en men vermoedt dat New York zijn volgende reisdoel is. Zoals Selwyn Lloyd's rede voor de Vei ligheidsraad aantoont, wijkt de Britse re gering niet af van haar standpunt dat er alleen met Egypte kan worden onderhan deld op basis van de voorstellen der eerste Londense Suez-conferentie. Er is echter een verschuiving van het accent. Tot nu toe wilde Groot-Brittanndë in de Veilig heidsraad allereerst morele steun verkrij gen voor de plannen der achttien landen voor een internationale bedrijfsvoering van het kanaal. Daarna zou de Britse re gering bereid zijn eventuele Egyptische te genvoorstellen te overwegen. Daarin is ver andering gekomen, omdat het Selwyn Lloyd in New York al spoedig bleek, dat de voorgenomen gedragslijn niet mogelijk was. De UNO en de Veiligheidsraad in het bijzonder, wensen in dit stadium niet als jury in het conflict op te treden. Selwyn Lloyd heeft er mee ingestemd, dat er, voordat er over de Brits-Franse re solutie gestemd wordt, pogingen zullen worden gedaan om tot onderhandelingen te komen. Hiermede heeft Selwyn Lloyd de eenheid van de drie Westelijke bondge noten bewaard, mèt het risico, dat de re solutie op de lange baan geschoven wordt. Dulles heeft in elk geval toegezegd dat hij voor de resolutie zal stemmen. Washing ton geeft de voorkeur aan een overeen stemming met Nasser op praktische basis boven een beginselvaste formule inzake in ternationale waarborgen, die niet in prak tijk gebracht kan worden. Londen en Parijs zijn het met deze op vatting van Dulles niet eens, omdat zij meer houvast willen. Onder geen beding mag voljens de Brits-Franse redenering het kanaal uitsluitend aan Nasser worden toevertrouwd. De Britten hopen dat moei lijkheden in het kanaal tijdens de komen de periode van slecht weer met mist- en zandstormen, Nasser's positie zodanig zul len verzwakken dat hij mogelijk tot con cessies bereid is. Teleurstelling Selwyn Lloyd heeft in een langdurig ge sprek met Dulles uitdrukking gegeven aan de Britse teleurstelling over het uitblij ven van stappen om te voorkomen dat schepen onder Amerikaanse vlag voortgaan tolgelden aan Egypte te betalen. Op 21 september had Dulles Londen hierover een stellige belofte gegeven. Washington stelt evenwel, nog onbekende, voorwaarden. Deze kwestie hoopt men deze week in Londen op te helderen. De Britten en de Fransen waren er aanvankelijk tegen dat de UNO zelf een onderhandelingsorgaan zou oprichten. Of hun positie is gewij zigd, moet worden afgewacht. Speculaties Nasser tracht de Verenigde Staten van Groot-Brittanmië en Frankrijk te verwij deren door het denkbeeld te opperen de operaties van het Suezkanaal op te dra gen aan een combinatie van Amerikaan se olie- en scheepvaartmaatschappijen. Nasser zou bereid zijn de Amerikanen de tolgelden te laten innen en het kanaal tot verdere ontwikkeling te brengen, waarbij Groot-Brittanmië en Frankrijk een vergoe ding zouden, ontvangen voor de overne ming door Egypte van de oude maat schappij. Nasser zou dit plan vertrouwelijk aan Dulles hebben laten voorleggen, Dit internationale consortium, zou Frankrijk en Groot-Brittannië uitsluiten. Een derge lijke stap zou het,kanaal alleen in schijn een internationaal tintje geven., zo rede neert men in Londen. Nasser zou het nog steeds als een politiek wapen kunnen ge bruiken omdat hij het laatste woord be houdt. Bovendien zou de naasting hem op deze manier belangrijke financiële vruch ten afwerpen. Washington zou op deze wijze Groot-Brittannië opnieuw verdrijven uit een gebied, dat tot zijn traditionele sfeer behoort. Het verluidt, dat men er in Amerikaanse olie-kringen weinig voor voelt in het conflict te worden gemengd. Voor Londen is het niet iets nieuws, dat de Amerikaanse diplomatieke en commerciële belangen nauw met elkaar verstrengeld zijn. Vandaar dat men allerminst gerust is over wat er achter de schermen gebeurt. JERUZALEM (Un. Press) Israel heeft een verzoek van de bestandscommissie van de UNO, om een onderzoek te mogen in stellen naar een grensincident, waarbij Jordaanse aanvallers vijf Israëlische bur gers doodden, verworpen. De verwerping volgde op een eerder afgelegde verklaring dat Israel de bestandscommissie zou boy cotten, vanwege de „partijdigheid" van de voorzitter van deze commissie. De oorzaak van de onenigheid met de voorzitter, generaal Burns, is dat deze over de Israëlische overval op Hoessein had ge zegd dat hij deze veroordeelde omdat zij volgens hem niet was uitgelokt. Dit heeft bij de Israëliërs kwaad bloed gezet omdat zij zelf deze actie beschouwden als een re presaille voor tal van Jordaanse grens- schendingen en moorden op Israëlische be woners. Het is thans bekend geworden dat de staf-chef van Israel, generaal Moshe Dayan, zélf de represaille-aanval tegen Jordanië heeft geleid. De premier, tegelijk minister van Verdediging, David Ben Goerion, zou hem een berisping hebben toegediend, om dat hij zijn leven waagde in de woeste overval op de Jordaanse buitenpost. Een Jordaanse granaat zou vlakbij Dayan ont ploft zijn en de stukken ervan misten hem maar nauwelijks. In Israel verwacht men een nieuwe represaille-aanval tegen Jordanië als ant woord op het vermoorden van vijf Israë liërs bij Sodom in de buurt van de Dode Zee-grens met Jordanië. Ondertussen schrijven Israëlische waar nemers de toegenomen spanning aan de grens toe aan het „ineenzakken" van de Jordaanse regering. (Van onze correspondent in Bonn) Het weekeinde heeft in West-Duitsland een politieke sensatie opgeleverd. Vier ministers, onder wie Adenauer's plaatsver vanger vice-bondskanselier Blücher, heb ben ontslag gevraagd. De andere drie zijn Neumayer (Justitie), Preusker (Woning bouw) en Schaffer (zonder portefeuille). Het viertal behoort tot de vrije volkspartij, die een half jaar geleden werd opgericht. Zij hebben zich afgescheiden van de vrije democratische partij, toen de meerderheid, na een scheuring onder leiding van dr. Dehler een andere richting insloeg. Reeds maanden is er op aangedrongen, dat Adenauer veranderingen in zijn kabi net zou aanbrengen en dat hij het kleiner zou maken. De vrije volkspartij heeft niet veel aanhangers en men meende dat zij niet gerechtigd was vier zetels in de re gering te hebben. Adenauer heeft de be handeling van deze kwestie telkens uit gesteld. De vier ministers hebben op een partij dag in Kassei, die door ongeveer drie honderd personen werd bijgewoond, ver klaard, dat zij er verbolgen over waren, dat verschillende kwesties, die op ver gaderingen van het kabinet besproken wa ren, waren uitgelekt, hoewel alle ministers hadden moeten beloven, dat zij er het stilzwijgen over zouden bewaren. In de pers was al gemeld, dat Blücher de re gering zou verlaten en als ambassadeur naar India zou gaan. Blücher heeft dat bericht later tegengesproken. Het gebeurde betekent geenszins, dat Adenauers regering en zijn politiek in ge vaar verkeren of dat er een belangrijke ommekeer in de politieke koers op komst is. Adenauer zal rustig zijn gang gaan en doen wat hem het beste dunkt. De opposi tie toont zich verheugd over het besluit van de vier ministers. De voorzitter van de socialistische partij Ollenhauer verklaarde te hopen, dat de gehele regering zo spoe dig mogelijk zal aftreden. Vermoedelijk zal Adenauer slechts twee van de vier mi nisters laten gaan en Blücher en Preusker behouden. Het is evenwel mogelijk dat hij van deze gelegenheid gebruik zal maken een paar andere ministers uit zijn regering te verwijderen. Minister Preusker deelde te Kassei mee, dat zijn partij streeft naar een fusie m^t de rechtse „Duitse partij" bij de volgend jaar te houden algemene verkiezingen. Een onlangs ingesteld opinie-onderzoek doet vermoeden, dat de partij bij de verkie zingen in september 1957 van het toneel zal verdwijnen. Maandagochtend om elf uur is van Schiphol het eerste vliegtuig van de nieu we lijndienst der KLM op Keulen vertrok ken. Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe dienst zullen vandaag in Keulen en Bonn officiële ontvangsten ten stad- huize plaats hebben. NICOSIA (United Press) Een soldaat van de Royal Air Force is zondag nabij het dorp Paralimini door opstandelingen doodgeschoten, nadat de vrachtwagen met drinkwater die hij bestuurde door een ont ploffende mijn tot stilstand was gebracht. De opstandelingen openden uit een hinder laag het vuur op het water-konvooi. Een andere soldaat werd ernstig gewond. Ongeveer tezelfdertijd brachten vier ge maskerde opstandelingen zware schade toe aan het politiebureau langs de weg tussen Larnaca en Famagusta, nadat zij de dienst doende politieman hadden weggelokt. De rebellen ontkwamen. Nabij Limasol werd het met kogelwon den overdekte lijk van een Griekse Cy prioot gevonden. Intussen strooiden de Britten weer dui zenden pamfletten uit, waarin wordt ge vraagd, een eind te maken aan het geweld, „omdat er thans alle gelegenheid is, door praten tot overeenstemming te komen". Reuter voegt hieraan toe, dat in de pam fletten wordt gezegd dat Engeland Cyprus niet kan ontruimen, „zelfs als de EOKA twintigmaal zoveel moorden pleegt en twin tigmaal zoveel bommen gooit". Engeland moet, aldus de in het Grieks gestelde pamfletten, „om strategische rede nen Cyprus beheersen. Het is in het belang van Cyprus, Griekenland, Turkije en alle westelijke mogendheden en de vrije wereld, dat Engeland Cyprus als een machtige mi litaire basis behoudt". Wreedheden Het Griekse algemene verbond van de arbeid heeft geprotesteerd bij het Inter nationale Verbond van Vrije Vakvereni gingen tegen „Hitler-methoden" van Britse soldaten op Cyprus, aldus meldt het Atheense persbureau. Soldaten zouden des nachts de gevangenissen binnengegaan zijn waar Cypriotische leden van vakvereni gingen gevangen zitten en deze ontkleed en met wapens en bajonetten hebben ge- AFP meldt, dat de Britse jurist Lord Radcliffe, die twaalf dagen op Cyprus heeft doorgebracht voor het opstellen van een grondwet voor het eiland, in Londen is teruggekeerd. De grondwet zou de Cypri oten binnenlands zelfbestuur geven, maar de Britten belasten met het handhaven van de binnenlandse veiligheid, landsverdedi ging en het onderhouden der buitenlandse betrekkingen. In New York is de Veiligheidsraad van de UNO begonnen met de bespreking van de Suezkanaal-kwestie. De bovenste foto geeft een overzicht van de eerste vergadering onder voorzitterschap van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, (links, met bril, onder schilderij). De onderste foto toont v.l.n.r. tijdens deze vergadering: de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov en achter hem Zaroebin, de Russische ambassadeur in Washing ton, Selwyn Lloyd, Brits minister van Buitenlandse Zaken, zijn Amerikaanse collega John Foster Dulles en de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Fawzi. Vrijdag en zaterdag is er in het binnen- duin flinke trek geweest van zanglijsters. Op vele plaatsen trof men troepen van deze vogels aan. Verscheidene zanglijsters zaten nog te zingen of het maart was. Over dag doen zij zich te goed aan de vruchten van verschillende besheesters, die dit jaar bijzonder rijk dragen. Zo zat onder andere in Aerdenhout een groep van vijftien zang lijsters en een paar merels zich te goed te doen aan de bessen van een taksestruik. Zondagmorgen was het nog buiig weer, nu met noorden wind die in de loop van de ochtend aanwakkerde. Het zicht was zeer helder, er was een flinke buienthermiek waarvan de vogels goed gebruik maakten. De meeuwen zag men hoog boven de zeereep zeilen. Pas na acht uur kwamen de eer ste vogels, waarna de trek aanhield tot ongeveer half tien. Alle vogels vlogen hoog. Men schatte de hoogte wel op tachtig tot honderd meter en hoger. Dit bemoeilijkte het waarnemen van de soorten. De spreeuwen waren wel te her kennen, maar men kon niet zien of er vin ken of graspiepers passeerden. Tot half tien werden vienhonderdvijftig spreeuwen ge teld in zestien troepen. Deze kwamen veel al uit het land, uit noordoostelijke richting en bogen bij de kust af naar het zuid-zuid westen. Voorts noteerde men hónderdvijf enzeventig vinken of graspiepers in onge veer negen troepjes. Eén troep vloog zo hoog, dat men alleen kon vaststellen, dat het vogels waren. Elf graspiepers passeer den op normale hoogte en een Jan van Gent kwam uit het land vliegen en zocht weer de zee op. Over zee vlogen wat zwar te zeeëenden en vier grote sterns noord waarts. Over het strand zag men een sneeuwgors vliegen. De post aan het Ken- nemerduinmeer meldde tot half tien twee honderd spreeuwen en enkele vinken. In de vlieren op de zeereep trof men goud haantjes aan. Deze zullen juist aangekomen zijn na een hele nacht vliegen. In het bin nenland over de Veluwe was zondag een zeer sterke vinkentrek waargenomen. Men telde er tienduizenden. Deze hebben zich door het IJselmeer laten stuwen en be reiken pas veel zuidelijker de kust. Ook hedenmorgen was er in het binnenland weer intensieve vinkentrek over een brede zóne. Zo werden bij Vinkeveen, Aalsmeer en IJmuiden duizend vogels in een vijftal minuten geteld. Zij vlogen op normale hoogte met een snelheid van vijfenveertig tot vijftig kilometer per uur. De waarne mers op de post meldden vanmorgen ook een goede trek. Het was zwaar bewolkt en zeer helder en het was bijna windstil. De vogels vlogen aan de landzijde van de zeereep tot ver in het middenduin, zodat men niet alles kon tellen. Er passeerden achtenvijftighonderd spreeuwen, soms in grote brede troepen, die over zee en tot ver in het duin reikten, vierduizend vinken, vierenveertig veldleeuweriken, driehon derd graspiepers, vijf witte kwikstaarten, vijfentwintig pimpelmezen en twintig ring- mussen. De kraaientrek is nu ook begon nen. Nadat men gisteren de eerste bonte kraaien aan het Kennemerduinmeer zag kwamen er vanmorgen weer twee op de post langs. Ook, een troep van tweeen twintig kauwtjes en zes roeken. De trek- hoogte was vanmorgen normaal, slechts enkele troepjes vlogen op grote hoogte over. Waarnemers op Ameland berichtten ons, dat er vandaag een zwakke trek van spreeuwen en leeuweriken was. Gisteren was er een flinke leeuwerikentrek. Er pas seerden tweehonderd veldleeuweriken, die, na enig weifelen, allemaal naar Terschel ling overstaken met de kop in de wind, laag over de golven vliegend. Vannacht is er enige koperwiektrek geweest. Er lagen twee dode vogels onder aan de vuurtoren. Een kerkuil joeg om de toren heen om er zijn slag te slaan temidden van de vogels, die er door het licht aangetrokken, rond vlogen. Voorts werden er vanmorgen nog enkele kepen gezien en een grote bonte specht. Vanochtend om tien over negen is tussen Deventer en Almelo bij Bathmen de 24-jarige spoorwegarbeider G. T. uit Apeldoorn in aanraking gekomen met een voorbijrijdende trein en gedood. Hij stond met een boormachine in de hand gereed om de spoorlijn over te steken er. wachtte op een naderende trein. Hij heeft daarbij klaarblijkelijk niet voldoende afstand genomen, waardoor de trein het handvat ''an zijn boormachine raakte. Met grote kracht werd hij tegen een naast de baan staande woning gesmeten en overleed ter plaatse. Op de zitting van 7 oktober van het 18e conogres der C.P.N. werd het nieuwe partij bestuur gekozen, dat uit de volgende leden zal bestaan: A. Averink, M. Bakker, P. Bak ker, F. Baruch, J. Brandenburg, F. Brandse, B. Brandsen, C. Geugjes, H. Gortzak, S. Groenendijk, P. de Groot, H. Haken, J. Ha ken, R. Haks, J. Havermans, J. Hesselam, H. Hoekstra, Tj. Jager, G. Kuijper, R. Lips, N. Luirink, G. Maas, C. Meijer, F. Meis, F. Reuter, W. van het Schip, A. van Turnhout, H. Verheij, Th. de Vries, G. Wagenaar, en Joop Wolff. Van de drie of vier premières, waarvoor bij het begin van dit seizoen meer dan ge wone belangstelling werd gewekt, is een der belangrijkste achter de rug: zaterdag gaf de Nederlandse Comedie in de druk bezochte Stadsschouwburg te Amsterdam onder regie van professor Pjotr Sjarov de eerste voorstelling van „Ivanov" van An ton P. Tsjechov in de naar het mij voor komt uitmuntende vertaling van Charles B. Timmer (opgenomen in de door G. van Oorschot uitgegeven verzamelde werken). Men mocht niet verwachten, dat de gewel dige, de toeschouwer jarenlang bijblijvende indruk van „De drie zusters" hiermede zelfs bij benadering kon worden tot stand gebracht. Niettemin heeft het publiek na afloop terecht door minuten durend applaus uiting gegeven aan dankbaarheid voor de ondervonden vreugde bij het zien van tref fende spelprestaties in een evenwichtig ensemble. „Ivanov" stamt uit de beginperiode van Tsjechov's dramaturgische activiteit. Voor de kenners van zijn latere werken klinken er vertrouwde motieven in op, met als overheersend thema: het protest tegen de banaliteit van het provinciale leven in de verstikkende, reactionaire atmosfeer van het einde der negentiende eeuw en het ver langen naar een menswaardig bestaan (ook hier reeds gesymboliseerd door de wens droom: „naar Moskou") met kansen voor het vrolijk uitvieren der thans tot vruch teloze verveling gedoemde persoonlijkheid. Merkwaardig is bovendien het voor ons, mensen van een andere tijd en een andere wereld, duidelijk meevoelbare toch zo typisch Russische schuldbesef, dat met een grandioos bedwongen pathos welsprekend beleden wordt, overgaand in een aangrij pende melancholie. Duidelijk blijkt het al voor zijn dertigste jaar meesterlijk ont- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oud-Beijerland: E. J. Schim mel te Hei- en Boeicop; te IJzendijke: J. Korpershoek, vicaris te Overschie; te Zie- rikzee (vak.-J. F. van Roon) (toez.) C. Bezemer te Kerkdriel. Bedankt voor Rhenen: J. N. de Ruiter te Leiden. Geref. Gemeenten Tweetal te Ridderkerk: P. van der Bijl, laatstelijk Chr. Geref. pred. te Leerdam en H. van Gilst' te Dirksland. Ned. Herv. Kerk Ds. S. L. Knottnerus, Nederlands Her vormd predikant te Hillegom, heeft het be roep naar de Nederlands Hervormde ge meente van Dordrecht aangenomen. In het Beneluxhuis in Den Haag wordt thans een tentoonstelling gehouden van schilderijen en beeldhouwwerk van de Brusselse groep „Kore". Hiertoe behoren tien kunstenaars. De tentoonstelling is de eerste van een reeks, die door de Haagse afdeling van het Comité Benelux ter vie ring van haar tienjarig bestaan wordt in gericht. „Als Jules de Corte en Nicole Louvier samen optreden en we doen daar wat dansjes bij en Hetty Blok met wat caricaturen die ze nog wel heeft, dan hebben we een cabaretprogramma". Deze indruk leverde het programma in het Nieuwe De la Mar theater op omtrent het ontstaan van dit kleinkunstprogramma. Het had sterk, het karakter van een improvisatie tussen twee seizoenen in. Een conférencier was er niet; de nummers werden stuntelig aangekondigd. Als het optreden van Jules de Corte niet zo fenomenaal goed was geweest, zou de avond een bittere nasmaak hebben gegeven, want Nicole Louvier bleef verder onder haar kunnen. Hetty Blok zorgde „gepatenteerd" voor de kolder in haar karikaturale voordrach ten van redeloze rijmen. Toen ze teksten van Carmiggelt, Bomans en O'Henry las werd haar overdrijven dubbel-op, want de caricatuur was al in de teksten aanwezig. Het drietal Frans Rafall, Marlène Gobau en Adrienne van Rossum danste folklo ristische passen, zonder de geringste neiging te vertonen het exuberant gezonde ervan in het ootje te nemen. De beste karakteristiek neem ik uit het programma over: „Een dapper troepje". Hun gitarist Mario Ramirez speelde vaardig wat solo's. Maar Jules de Corte was geweldig. Zijn kunst bestaat uit openlijk dromen en het laten doorschemeren dat dromen niets uit haalt. In het betrekkelijk maken van zijn emotionele eenvoud is hij een meester. Over de radio is dat niet zo merkbaar; misschien durft hij alleen zonder toeschou wers zo heel simpel te zijn, dat men als een dwang ervaart tonnen wijsheid er in te moeten zoeken. Maar dat is niet zo op het toneel. Hij nam loopjes met zich en zijn liedjes en zijn puntige, soms cynische en uiterst geestige tussenopmerkingen wa ren hogeschool-cabaret. Nicole Louvier faalde. Haar stem was vrijdag metalig, bits, ketsend, uitdagend, zelfs „pamflettistisch". Alle poëzie was zoek. Zelfs de melodieën van drie nieuwe liedjes waren nauwelijks te volgen door dit zingen, dit bruuske gitaarspel. Het kan niet anders, of haar zenuwen zijn haar te mach tig geweest. Het programma blijft tot 16 oktober in Amsterdam. T. N. Johan Fiolet en Han Bentz van den Berg in „Ivanov" van Anton Tsjechov, opgevoerd door de Nederlandse Come die onder regie van professor Pjotr Sjarov. wikkelde talent van Tsjechov als schrijver van op een eigenaardige manier humoris tische verhalen uit de rondweg komische scènes, genrestukjes in de stijl van Gogol, die ter ontspanning dienen, maar tevens ter wel wat overdadige illustratie, omdat de tragische grondstemming erin door klinkt. Opgemerkt moet hierbij worden, dat door zijn „grote stukken" juist de om gekeerde formulering wordt uitgelokt, die in wezen blijspelen zijn, objectiever van waarneming en hoopgevender voor de be trokkenen. Strikt genomen behoort „Iva nov" ondanks de vele overeenkomstige trekken tot een andere orde dan „Oom Vv'aanja" bij voorbeeld, niet alleen naar de inhoud, maar vooral naar de vorm en bovenal in de samenhang van deze elkaar wederkerig bepalende elementen. In een brief aan zijn broer Michael mag Tsjechov dan geschreven hebben niets meer te voelen voor de engelen, schurken en clowns, waarmee zijn collega's het to neel bevolkten, toch heeft hij zich on danks alle, soms waarlijk geniale bewijzen van de gewenste originaliteit in „Iva nov" nog niet losgemaakt van de voor zijn tijd traditionele compositietechniek. Daar door heeft dit stuk een halfslachtig karak ter. Tsjechov vond pas de ideale demon stratiemogelijkheid van de gefrustreerdheid zijner gedesillusioneerde figuren in de zo genaamde spelen van indirecte actie, waar bij alom de innerlijke bewogenheid naar de oppervlakte dringt. Hier echter komt de emotionele quintessens met nadruk in mo menten van uiterlijke handeling naar vo ren. De bedrijven worden afgesloten (later zou bij Tsjechov juist het voortdurende, het vloeiende kenmerkend worden) door ouderwetse scènes-a-faire. Het meest type rende hiervoor is het schot, waarmee Ivanov een einde aan zijn leven maakt en het stuk besluit: alles is daarmee afgelopen. In „Oom Waanja" is een dergelijk schot ten hoogste een onderbreking van een toestand, die overigens aanhoudt. In „Ivanov" ont breekt daardoor tevens ieder perspectief. Tsjechov wilde in „Ivanov" alles samen vatten dat ooit was geschreven over de doelloosheid en de wanhoop van de tot leegheid gedoemde dodelijk vermoeide in telligentsia, toen de door de liberale her vorming van Alexander II (met inbegrip van de afschaffing der slavernij) gewekte vooruitzichten niet in vervulling gingen. De titelheld is een academisch gevormde land jonker, uit liefde getrouwd met een des wege door haar familie verstoten Joods meisje, dat,aan tuberculose zal moeten ster ven, bij het vernemen van welke weten schap hij ontdekt geen sprankje liefde meer voor haar te voelen. Hij zoekt aflei ding bij zijn buren, bij wie hij grote schul den heeft, waar hij de diepe genegenheid beantwoordt van de twintigjarige dochter Sasja, door Tsjechov beschreven als „een vrouwtjesdier, dat niet door het mannetje wordt ingepalmd met verengepronk, met vlugge en lenige bewegingen of met dap perheid, maar zich aangetrokken voelt door zijn geklaag en zijn geknies over zijn ipis- lukkingen". Zij bewondert hem, zij wil hem „weer op de been helpen" en tot mee slepende activiteit stimuleren. Zij weet nog niet, zo vervolgde Tsjechov in een.brief aan Suvorin, dat het leven geen liefdes geschiedenis is. Liever dan haar te gronde te richten verkiest Ivanov de dood. Door een teveel aan emfaze enerzijds en een naturalistische detailleerzucht ander zijds is „Ivanov" een niet al te duidelijk en zeer moeilijk te realiseren stuk. In de voortreffelijke decors van Metten Koorn- stra en de prachtige kostuums van me vrouw Roland Holst werd een (tot na middernacht durende) avond van door gaans wel boeiend, soms ontroerend en vaak amusar toneel bereikt, waarbij men wél eens de indruk kreeg dat het geheel ietwat „ovengeregisseerd" was. Sjarov heeft echter ondanks zijn behoefte om toe te geven aan bijna gretig door de mede spelenden uitgevierde Russische copieer- lust de hoofdzaken in de uiterst breekbare stemmingsbeelden scherp omlijnd weten te krijgen.. Te scherp misschien, want een van de bezwaren tegen het stuk is wel de „overbelichting" van de titelheld, die men als een gegeven grootheid te aan vaarden krijgt. Er is vrijwel geen ontwik keling in hem, alleen een herhaald terug vallen op zichzelf. Han Bentz van den Berg gif een, ook mimisch in de ruimste zin van het woord, volledig verantwoorde vertolking van deze rol, intelligent en ge voelig, maar toch zonder die totale om schakeling, die er misschien een fascine rend wezen van,had kunnen maken. Van zijn twee tegenspeelsters was Sigrid Koetse als Sasja ongetwijfeld de beste, zeer gespannen en toch haar woorden een heldere trefkracht verlenend, maar net niet helemaal in staat in het laatste be drijf de tweespalt van hartstocht en ver standelijk inzicht waar te maken. Lous Hensen speelde de ook nog wel Sarah ge noemde Anna Petrovna mooi, maar met een onvoldoende onderdrukte neiging tot gekunsteldheid. Mimi Boesnach kreeg het verdiende open doekje voor haar creatie van de op een voornaam huwelijk beluste, aanstellerige weduwe Marfa Babakina, een trouwens allerzotst met fladderende linten en kleurige strikken uitgedoste verschijning. Een bijzonder sterke, hart- veroverende, aandoenlijke rol krijgt men in dit stuk van Johan Fiolet als de meestal beschonken vader van Sasja te zien. Hij maakt vooral in het laatste bedrijf, dat men toch onvergetelijke herinneringen aan deze vertoning zal bewaren. Het is ondoenlijk alle achttien spelers en de talrijke figuranten zelfs maar bij name te noemen. Uitzonderingen moeten worden gemaakt voor een paar kostelijke typen van Clara Vischer, Bert van der Linden en Wim van Sierenberg de Boer, de laatste nota bene in vrijwel zwijgende rol. En dan mogen natuurlijk Paul Huf als de opstan dige graaf, Henk Rigters als de uitbundi ge profiteur en André van den Heuvel als de „noodzakelijk-eerlijke" dokter niet on vermeld blijven. Er zou over ieders aan deel in het onmiskenbaar behaalde succes nog veel meer te vertellen zijn. Misschien doet zich daartoe nog wel een gelegenheid voor. David Koning Een Nederlands echtpaar, niet met name genoemd, is door de Westduitse grenswacht bij Kleef aangehouden, vervolgens overge bracht naar Frankfort en daar ondervraagd in verband met een moordzaak. Na het verhoor zijn de arrestanten naar Keulen overgebracht en daar voor nadere onder vraging ingesloten. Op 20 april werd in de omgeving van Darmstadt, nabij de auto weg in een bosje het lijk van een geworgd zestienjarig meisje, Gertrud Müller uit Frankfort, gevonden. Het lichaam was klaarblijkelijk kort tevoren gebaad en be vatte vrijwel geen bloed. Bij een nauw keurig onderzoek bleek, dat een slagader geopend was en aldus alle bloed uit het lichaam verwijderd was. Van het ogenblik der ontdekking af werd een grootscheepse jacht op de dader of daders ontketend. Ruim 1.200 personen werden door de recherche verhoord. Een beloning van 5.000 mark voor inlichtingen werd uitgeloofd en aanplakbiljetten, waar op het meisje was afgebeeld, werden door de gehele Bondsrepubliek verspreid. Vrijdagavond was het Nederlandse echt paar dat in de loop van die dag bij het ver laten van Duits grondgebied bij Kleef was aangehouden, naar Frankfort overgebracht en ondervraagd. Het kon toen, volgens de recherche, een waterdicht alibi geven voor de tijd, dat de moord gepleegd moet zijn. De recherche te Keulen heeft ontdekt, dat een man en een vrouw, die beweerden broer en zuster te zijn, de jeugdige Gertrud Müller op de dag van de moord gevraagd moeten hebben, hun Frankfort bij avond te laten zien. Dat was op 18 april, de dag waarop Gertrud aan een kennis vertelde, dat zij een man en een vrouw, die broer en zuster waren, ontmoet had, die haar ge vraagd hadden als gids op te treden. Hoewel de Frankfortse recherche ver klaard heeft, dat het echtpaar een onwrik baar alibi had, heeft zij het niet vrijgelaten, maar aan de Keulse recherche overgegeven. (U. P.). Op de grens van de gemeente Zoe ter meer en Blijswijk heeft zich een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarbij de 53- jarige heer Verhoef uit Rotterdam om het leven is gekomen. De heer Verhoef reed met zijn auto achteruit op de rijksweg, waardoor de achteropkomende auto van de Zwitserse gezantschapssecretaris ertegen botste. De achteruit rijdende auto raakte daarbij in brand. De echtgenote van de heer Verhoef alsmede zijn aanstaande schoondochter uit Rotterdam konden zich uit de auto bevrijden. De pogingen om de heer Verhoef te redden faalden echter. De Zwitserse gezantschapssecretaris, de heer H. A. Miesch en zijn echtgenote kregen hoofdwonden en zijn naar een Haags zie kenhuis overgebracht. De 19-jarige ongehuwde rijwielmonteur G. J. Boesenkool te N i e u w-L e u s e n is bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde op de Mep- pelerweg 'bij een der toegangswegen van Zwolle. De heer Boesenkool reed met zijn motor uit een bocht van de weg tegen een hem tegemoetkomende trekker met opleg ger. De motorrijder geraakte klem tussen zijn motor en de vooras van de trekker. Hij was op slag dood. De 20-jarige student H. B. uit de Ma- doerastraat te Den Haag is zaterdag, fietsende op de Koninginnegracht, aange reden door een slippende personenauto. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is zaterdagavond in het ziekenhuis Westeinde overleden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6