Den Dulk's nieuwe „Albatros" voer proef over een ruige Noordzee Exacte wetenschap mag nooit enige grondslag zijn voor opbouw Streekplan Een der grootste trawlloggers van Katwijkse vloot i Pfaff naaimachines Filmavond voor de chr. metaalbewerkers in Santpoort Hervormde school binnen kort aan Stratingplantsoen „Geld te geef" bij PALVU Bromfietser over de kop Woensdagavond inwijding nieuw orgel in geref. kerk KATHOLIEK IJMOND-CONGRES „Katholieken dienen tot samenwerking bereid te zijn" „Naastenliefde of Versten- liefde" voor Humanisten W atervliet-reserves verloren vierde wedstrijd Fllmmiddag voor speeltuini'eugd EEQAlYKCr Burgerlijke Stand Velsen Agenda voor Beverwijk MAANDAG 8 OKTOBER 1956 Na de Zaanstreek en het IJmondgebied heeft nu ook Zuid-Kennemerland zijn streekplan. Wij hebben deze week reeds de voornaamste bestanddelen ervan gepubli ceerd en zullen in de komende weken de afzonderlijke facetten ervan behandelen. Eén aspect, dat van het verkeer, hebben wij reeds voor de verschijning van het gehele werk meer dan eens uitvoerig be schreven. In het kort komt de betekenis van het streekplan hierop neer, dat het een evenwichtige ontwikkeling van Zuid- Kennemerland in de hand wil werken door reeds nu de omvang en de plaats aan te geven voor de zo uiteenlopende activiteiten en behoeften van de bevolking in dit ge bied. Die taak is juist hier uitermate zwaar, omdat de verschillende elementen van de samenleving eikaars ontwikkeling in meerdere of mindere mate in de weg staan: men kan de bebouwing niet uitbrei den zonder de recreatiemogelijkheden te verstoren en die bebouwing is weer een gevolg van de industrialisatie, welke op haar beurt weer nodig is om eeq steeds toenemend aantal monden brood te ver schaffen. Toenemende bevolking heeft evenwel weer een sterkere behoefte aan ontspanning tot gevolg. Daar komt nog bij, dat dit gewest verdeeld is in een aantal gemeenten, die elk voor zich uiteraard de beste ontplooiingskansen nastreven, het geen ook Wanneer men er niet direct op uit is elkander vliegen af te vangen niet altijd in het belang van de streek als geheel kan zijn. Er is dus, net als op drukke kruispunten, een verkeersagent nodig en het is de provincie die als zo danig optreedt. Provinciale Staten stellen het streekplan vast, dat onder supervisie en verantwoordelijkheid van Gedeputeer den is tot stand gekomen. Hier nu rijst een van de vaste vragen inzake regelingen welke van boven af worden gemaakt. In hoeverre hebben en houden de lagere organen van de gemeen schap hun invloed daarop? Uiteraard zijn daar voorzieningen voor getroffen. Het streekplan is, nog voor de publikatie, ter kennis gebracht van de be trokken colleges van B. en W., die hun opmerkingen hebben kunnen maken. Dat daar ook rekening mee wordt gehouden, bewijst het tamelijk spectaculaire succes dat Haarlem wist te boeken wij hebben het in augustus gemeld met zijn be zwaren tegen het aanvankelijk door de Waarderpolder aangegeven tracé van de toekomstige rijksweg IJmondZuid-Hol land. Nu krijgen gemeenteraden en parti culiere belanghebbenden gelegenheid hun bedenkingen te uiten, waarna na de vaststelling nog beroep op de Kroon mogelijk blijft. En men moet vooral niet vergeten, dat het streekplan tot stand is gekomen door een commissie, waarin de streek zelf in al haar geledingen in ruime mate was vertegenwoordigd. Toch menen wij, dat al deze staatsrech telijke waarborgen voor het tot stand komen van een streekplan, dat de belangen van de gehele bevolking in redelijke mate behartigt en bevordert, niet in de allereer ste plaats het dwingende karakter ervan verzachten. Veel meer is immers van be lang dat het streekplan op soepele wijze gehanteerd kan worden, dat het de moge lijkheid van afwijkingen open laat en de gemeentebesturen niet door een te ver ge dreven detaillering de handen bindt. En in dat opzicht nu kan men voor de redactie van het streekplan niets anders dan lof hebben. Zo zijn bijvoorbeeld de centra tezamen met de woongebieden in één be stemming voor „stads-, dorps- en ruime bebouwing" samengevat. Het streekplan laat het bepalen van de grootte en vorm der met woningen te bebouwen opper vlakte in het midden en laat de begrenzing en de omvang daarvan aan de gemeenten over. Ook aanduidingen van bebouwings hoogten en van één- en meergezinshuizen zijn achterwege gelaten en dat geldt even eens voor de daarbij noodzakelijke groen voorziening. Dit betreft natuurlijk maar een onderdeel, zij het een voornaam, van de vele zaken welke in het streekplan niet zozeer worden geregeld dan wel in een bepaalde richting gestuwd. Het is nu juist deze opvatting, welke een streekplan de flexibiliteit verschaft die ge- eigend is om bij de bewoners van dit ge west vertrouwen te wekken in de bedoelin gen van de ontwerpers. Wij spraken, ver gelijkenderwijs, dan ook van een verkeers agent en niet van een verkeerslicht. Voor de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht zijn in Engeland tien Hawker Hunter T-7 lesvliegtuigen besteld. Men verwacht dat er later nog eens tien zullen worden nabesteld. Dit tweepersoons lestoestel, waarin de leerling en de instructeur naast elkaar zitten, is bedoeld om de leerling te trainen voor de eenpersoons Hunter. Het vliegtuig kan na bewapening echter ook als operationele jager worden gebruikt. Op de foto ziet men de Hawker Hunter T-7 tijdens een vlucht. EVEN VOOR DE MIDDAG zette zaterdag de splinternieuwe en bijzonder uit de kluiten gewassen motortrawler KW. 87, gedoopt met de vogelnaam „Albatros", van de Nieuwe Waterweg af koers naar IJmuiden. Met voor de pleziervaarders veel „vuil weer" en dus weinig genoegen in uitzicht. Schipper Kees Varkevisser liet dit vijfde schip, waarop hij gezagvoerder is, pas vol-aan tussen de pieren vandaan stampen, nadat de directeur van de Alphense scheepsbouwwerf De Industrie, de heer Boot, in de Hoek van boord was gestapt. Omdat hij het met zijn niet in goede welstand verkerende maag niet op een ruige proefvaart had begrepen. De „Albatros" is gebouwd voor rekening een 450 pk. Industrie met reductie van 2:1. Koningin Dinah, de 28-jarige echtge note van koning Hoessein van Jordanië, bezoekt volgens officiële berichten haaf zieke vader in Maadi, een van de voor steden van Cairo. Volgens andere be richten zou er echter een verwijdering zijn ontstaan tussen Hoessein en zijn vrouw Een van de voornaamste rede nen zou zijn dat Dinah, die haar universitaire opleiding in Cambridge (Engeland) kreeg, zich moeilijk kan schikken in het teruggetrokken leven van de orthodox islamitische vrouw. Deze foto van de koningin werd ge maakt ten huize van haar vader te Cairo. In de Santpoortse zaal „Zomerlust" heeft iinsdagavond een filmvertoning plaats, uitgaande van de Christelijke Metaalbe- driifsbond afd. Santpoort. Een met zorg «ekozen filmprogram zal worden vertoond, onder andere ook de film van de reis van Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de West. Door ds. D. ter Steege wordt een openingswoord en door ds. de Kluis een slotwoord gesproken. In het voorprogram ma draait onder meer de kleurenfilm Gardens of England" en de cartoon „Cat Concerto". Districtsbestuurder A. J. Molen dijk zal het propagandawoord spreken. van gebr. Den Dulks handelmaatschappij te Katwijk aan Zee. Zij is een der grootste schepen van de hele vloot geworden, want zij is 43 m. lang, 7.20 breed en 3.80 diep. De schipper zei best tevreden te zijn er het bevel op te mogen voeren. Hij had op vier schepen van de gebroeders gecom mandeerd, maar de 87 was mooier dan de vorige schepen. Hij dacht woensdag of donderdag naar de visgronden te kunnen opstomen. Eerst moesten in IJmuiden nog visserij benodigdheden aan boord worden gebracht. De KW. 87 is als alle nieuwe schepen van de vloot voortreffelijk uitgerust. In de brug zijn een 75 watt zender, een rich tingzoeker, een naviggtie-apparaat, een vis- vinder en een echolood te bewonderen. De brugramen, zijn koper-verchroomd, het geen iets nieuws werd genoemd. Elf mijl met 600 pk. In de ruime motorkamer staat een „hart" van De Industrie, dat met zijn acht cylin ders 600660 „paarden" evenaart, als het 350 omwentelingen maakt. Het heeft een Kuypers reductie van 2:1. En als het op volle kracht „klopt", leest de log elf mijl af. In het visruim kunnen 2000 kisten vis worden gèstouwd. Het is geïsoleerd met een cementen deklaag. In ruimten voor en achter kunnen bovendien nog ongeveer 600 kantjes worden geborgen. Het met mahoniehout betimmerd achter- verblijf heeft 8 kooien. Aan het dichtge bouwde bakboord is een hut voor 6 man gemaakt en dan is er verder nog een 4 persoonsverblijf. In de messroom staan twee tafels. Er kan warm en koud water uit de kranen worden getapt, er zijn twee- toiletten en wie zin heeft kan in de douche cel zijn schoonmaaklust bot vieren. Eén ding treft. In de overigens mooie kombuis staat een niet oud, maar wel ouderwets fornuis. Dat hebben wij nog op geen der nieuwe schepen van de vloot gezien. Centrale oliestook De hoofdmotor mag dan sterk zijn, de winchmotor van M.W.M. is het met zijn 150 pk. niet minder. Aan motoren heeft de Albatros verder nog een 40 pk. Brons voor aandrijving van de 50 kw. dynamo's, die 110 volt gelijkstroom leveren. Tot de tech nische uitrusting behoort verder een hy- drofoor-instftllatie voor de druk op de warm- en koudwaterleidingen. Ook heeft het schip centrale verwarming (oliestook). De Albatros is het negende schip van hetzelfde type als de Sch. 171 van Corn Vrolijks visserij maatschappij. Het is te vens het negende schip, dat voor de gebr. Den Duik ter visserij zal gaan. Op de werf van De Industrie is men inmiddels met de bouw bezig van een trawllogger voor rede rij Kornaat te Vlaardingen. Dit schip krijgt Indien de goedkeuring- wordt verkregen van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting kan binnen afzienbare tijd de nieuwe Hervormde School van de Ver eniging voor Christelijk Volksonderwijs „Uw Koninkrijk kome" worden gebouwd tussen het Stratingplantsoen en de Duin- vlietstraat tegenover het Hervormd Wijk huis. Door de architecten Reinalde en Teeuwen te Leeuwarden is vrijdag in opdracht van het bestuur van de C.V.O.-school de onder handse aanbesteding gehouden voor het bouwen van een negenklassige school met woning voor het schoolhoofd. Er werden zes biljetten ingeleverd. In geschreven werd door de aannemersfir ma's: 1. Lokhorst en Welagen te Beverwijk voor 266.880; 2. P. Zwart te IJmuiden voor 270.000.3. P. Meijer, Velsen-Noord voor 275.864; 4. J. Stolk en Zoon te Drie huis voor 273.950.—; 5. C. J. van Heyst te Velsen-Noord voor 278.500; 6. Kingma en Zoon te Leeuwarden voor 281.860. Behouden de vereiste ministeriële goed keuring is het bouwwerk gegund aan de laagste inschrijfster, de firma Lokhorst en Welagen te Beverwijk, die thans ook de verbouwing en uitbreiding van de Da Cos- taschool aan de Noorderlaan in uitvoering heeft. Zoals reeds bekend mag zijn zal de nieuwe school de naam Delcourt van Krimpenschool dragen als herinnering aan het feit, dat de vroegere bewoners van het buiten „Rooswijk" bij de bouw van de hui dige CVO-,school aan de Van Langeveld- straat de bouwgrond gratis ter beschikking stelder Het zal de drijfnetvisserij ook kunnen uit oefenen. Er valt nog te vermelden, dat de KW. 87 in de loop van vandaag te IJmuiden aan de reder zou worden overgedragen. Het was zaterdag de bedoeling dat tussen Vlaardingen en Hoek van Holland te doen, maar om niet bekend gemaakte redenen zag men er van af. De IJmuidense arbeiders-toneelvereni ging „Palvu" opent het nieuwe seizoen met een drietal voorstellingen op 16, 18 en 20 oktober van Black en Mendrik's blijspel „Geld te geef". Onder regie van Jan Velzeboer zal Palvu dit luchtige spel opvoeren in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost. Op de hoek Oosterduinplein-Marktplein is de bromfietser S. uit de Kennemerlaan over de kop geslagen, toen zijn voorwiel geblokkeerd raakte. De man is met een ernstige hersenschudding en een hoofd wond naar huis gebracht. De Gereformeerde kerk van Santpoort, heeft een nieuw orgel gekregen, <lat woens dagavond, in een bijzondere dienst, in ge bruik za! worden genomen. Dit orgel dient ter vervanging van het in 1938 geplaatste orgel. Toen in 1940 de Gereformeerde kerk aan merkelijk vergroot moest worden, bleek het orgel te zwak om de samenzang der gemeente goed te kunnen begeleiden. Na vele financiële moeilijkheden, die ongeveer tien jaar hebben geduurd, is men er ten slotte in geslaagd de benodigde som voor een nieuw instrument bijeen te krijgen. Dit is gebouwd door de firma Ponteyn en Gaal te Rotterdam en het is een 15- stems instrument, dat woensdagavond in gebruik wordt genomen. Door de heren A. Verschoor en W. Heidoorn, organisten van de gemeente worden er werken van de componisten uit de Renaissance en de Barok ten gehore gebracht. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is zaterdagmorgen aangekomen het Fin3e s.s „Wanda" met een lading houtstof uit Finland. Burgerlijke Stand Heemskerk GEBOREN: Lucia J. M„ d. van N. J. Schuyt en A. G. de Jong; Nicolaas, z. van J. Kloes en H. C. de Vries; Thomas J. W., z. van P. T. M. Krijgsman en S. E. de Boer; Titus Th. M., z. van J. van Roon en S. C. M. van Dam; Gijsbertus C., z. van C. F. Corbran en A. M. van Hooff. ONDERTROUWD: P. C. Hellinghuizen en M. J. Kluft. GETROUWD: G. P. Leuring en W. Zonne veld. Tijdens een rechtszitting in het gebouw van het provinciale hof van Justitie te Poznan in Polen tijdens het proces tegen J. 'Foltynowicz, K. Zurek en J. Srcka, die er van worden beschuldigd korporaal Z. Istebny van de veilig heidspolitie te hebben vermoord, legt Marian Pietka getuigenis af. DAT OOK IN HET katholieke volksdeel het belang van de IJmond-ontwikkeling wordt ingezien en dat men er zich intensief mee bezig wenst te houden, zowel in sociaal-economisch, sociologisch als louter geestelijk pedagogisch opzicht is zaterdag wederom bewezen tijdens het IJmond-congres, dat bij wijze van ernstig beraad gehouden is in het missiehuis te Driehuis en waar niet alleen in een aantal voor drachten maar ook in de discussies de problematiek meermalen tot in de kern werd geraakt. Al theoretiseerde menige inleider wat al te degelijk, de geboeid-luisterende aanwezigen, onder wie zich een gedeelte van de dag ook de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, de professoren Horsten, Froger en de deken Hosman bevonden, terwijl des middags ook de president-directeur van Hoogovens, ir. A. H. Ingen Housz blijk gaf van zijn belangstelling, hebben in de doorwrochte inleidingen de groeiende tegenstellingen kunnen beluisteren tussen stedelijke concentratie in een industriegebied en de geestelijke behoeften. Dat de gedachte in katholieke kring als credo wordt aanvaard, dat de produktie geen doel is, maar de geestelijke en sociale aspecten zwaarder wegen, was een der positieve tekenen aan de wand tijdens dit congres. Prof. A. H. M. Albregts, algemeen voor zitter van het congres ontwikkelde deze gedachte verder, door de taak van de ka tholieke kerk te zien als een leverantie van een positief-christelijke bijdrage aan de vormgeving van de milieus, opdat daaruit een gezonde ontwikkeling kan opbloeien. Stad verdringt land De stichting Opbouw Katholiek Kenne- merland, onder wier auspiciën dit congres gehouden werd, zag tijdens de stille mis, die, des ochtends opgedragen door mgr. Huibers, aan de bijeenkomst voorafging, vele genodigden verzameld in de kapel van het instituut. Prof. Albregts wees er voorts op, dat de „technische" sfeer van de stad steeds verder het platteland overspoelt en hij constateerde, dat de katholieken met hun instituten bereid moeten zijn tot sa menwerking met andere groepen om een gezamenlijke bijdrage te kunnen leveren tot de ontrafeling der daarmee samen hangende noden en problemen. Ook de mens Prof. dr. R. C. Kwant OESA, professor aan het philosophicum der paters Augus tijnen in Eindhoven heeft, toen prof. dr. J. C. Groot verstek moest laten gaan, een boeiende en bijzonder gaaf opgebouwde inleiding gehouden over christendom en techniek. Hij ging er van uit, dat het ver langen, dat de mens bezielt, om macht uit te oefenen over de natuur, bepaald niet minderwaardig is, maar dat het gevaar lijk, zelfs desastreus kan worden als de mens in de ban raakt van het exacte denken. Hij vroeg zich voorts af zich lokaal oriënterend uit welke wetenschap de IJmondstad is voorbereid zo dit slechts het exacte denken is, ziet de toekomst er somber uit. Want ook 'lier dreigt de over waardering van de arbeid de functie in het arbeidsbestel wordt steeds meer be palend voor de wijze van leven en wonen. Maar dit geestelijk nihilisme zou door het christendom kunnen worden gekeerd, meende prof. Kwant, zo gauw de vrijheid en de persoonlijke verantwoordelijkheid als waarden worden onderkend, waarbij natuurlijk de lijn van het verleden niet domweg móet worden voortgezet. Kerk niet krachtig Drs. W. Kusters, onderzoeker bij het K.A.J.K. heeft in de plaats van prof. G. H. L. Zeegers een referaat gehouden over het sociaal-wetenschappelijk onderzoek en de maatschappelijke orderiing in het in dustriegebied van de IJmond. Hij zette de verschillende factoren in het maatschappelijk „veld" uit: factoren, die samen het maatschappelijk evenwicht moeten brengen. Evenwicht is echter des te moeilijker te vinden, naarmate de dyna miek van een bepaald gebied groter is en dit „bezwaar" nu kleeft de IJmond zeer duidelijk aan. Niettemin is het te bereiken, als de verschillende krachtenvelden geen taakoverschrijding bedrijven. Vooral de kerk is wat dit aangaat zwak het bur gerlijk bestuur en de economische insti tuten kunnen hun macht veel makkelijker ontplooien. Privé en micro-sociologie Het streekplan voor de IJmond-Noord is inmiddels vastgesteld en de heer Kusters moest achteraf constateren, dat in dat streekplan de privaat-menselijke en de micro-sociologische elementen te zuinig voorkomen en dat er wellicht te weinig wordt opgetreden tegen het „van boven af opleggen van gemeenschappen" een on heilzame opzet, waartegen hij nadrukke lijk wilde waarschuwen. De gevaren der massaficatie ook ziende in de eenvormige woningbouw, noemde hij regionale woning bouwverenigingen als een mogelijke oplos sing van dit bepaald niet lichte probleem. Bedrijfsscholen niet concurreren Het IJmond-gebied zou naar het oordeel van de heer Kusters grote aandacht moe ten besteden aan het technisch onderwijs. Er worden uiteraard bedrijfsscholen opge richt, die zich echter bepalen tot een op leiding specifiek voor het bedrijf. Deze mogen echter geen bedreiging gaan vormen van „onze technische scholen" de heer Kusters zag de taak van opvoeding en mensvorming voorbehouden aan de maat schappelijke groeperingen. „De fabriek heeft ook op sociaal-maatschappelijk en al gemeen geneeskundig gebied een slechts aanvullende functie", meende hij. Als directeur van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemerland heeft daarna drs A. M. Boelen het gebied rond het Noord zeekanaal gekarakteriseerd als een „ont- moetingsveld van uitersten". Aan het eind van de inleidingen hebben de discussies verscheidene praktische vra gen opgeleverd, die voor een nadere be studering in aanmerking komen. Men zal de conclusies van het congres nader formuleren en in brochurevorm pu bliceren. „Naastenliefde of Verstenliefde" was de vraag van de titel van de toespraak waar mee ir. P. Schut de serie zondagochtend bijeenkomsten opende van de Gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond. Deze eerste bijeenkomst werd gehouden in het Statenhuis aan de Velserweg en er was tamelijk veel belangstelling voor zijn interessante uiteenzetting. Ir. Schut kwam in zijn toelichting op de titel van zijn toespraak, die het probleem der laagontwikkelde gebieden behandelde tot de conclusie, dat voor de humanist geen verschil mag bestaan tussen naastenliefde en liefde tot de „verderen". Elk mens, waar ook en met welke huidskleur ook, hebben wij te eerbiedigen in zijn menselijke waar digheid, waarmee voor de humanist dui delijk is dat er geen superioriteitsgevoel van de ene mens t.o.v. de andere mens mag zijn en dus rasdiscriminatie ten felste verworpen moet worden. Uitvoerig schetste de heer Schut het probleem der laagontwikkelde gebieden, die hij de „historische uitdaging" van onze tijd noemde. Met een grote hoeveelheid feiten illustreerde spreker de ontwikke ling van het kolonialisme en de ontworste ling daaraan, wat niet tegengehouden kan worden. Als humanist meende hij in ieder geval directe hulp te kunnen verlenen in de vorm van de verkoop van een aantal pak jes kaarten ten bate van het kinderfonds der n.v. De „Unicef"-kaarten gingen grif van de hand. Over dit zelfde onderwerp zullen nog huiskamerbijeenkomsten worden gehou den en de voorzitter van de Gemeenschap Beverwijk, de heer A. Sluis, spoorde een ieder aan deze bijeenkomsten te bezoeken. Hoewel de reserves van de korfbalvere niging „Watervliet" op eigen terrein een kans hadden om in de vierde competitie wedstrijd de eerste punten binnen te halen zijn zij er tegen DTV 3 uit Amsterdam, de oudste Nederlandse korfbalclub, niet in geslaagd, en moesten zij de overwinning uit handen geven. In de eerste opstelling waren Watervliet 2 en DTV 3 vrijwel even sterk; hoewel de thuisclub iets meer kansen kreeg, maar het bij de afwerking liet zitten. De gasten waren beter op schot en zorgden voor een 0-2 voorsprong, die Aart Verkerk nog voor de rust tot 1-2 reduceerde. Na de hervatting waren de Watervlie- ters voortdurend in de aanvalmet zells heel mooie kansen en goede doorbraken, doch telkens faalde het schot. Naarmate de tijd verstreek gingen de zenuwen een rol spelen. De Amsterdamse verdediging kwam onder zware druk, maar bezweek niet. Bovendien kwamen verschillende vreemde beslissingen van de scheidsrechter de thuisclub niet ten goede. Toen tenslotte een DTV-dame van een klein kansje ge bruik maakt (1-3), was het met Water vliet 2 gedaan. Watervliet 3 heeft in Zandvoort tegen ZKC 1 een grote 1-8 overwinning behaald. Bij de rust was de stand al 1-5 voor Wa tervliet, van wie Joop van Dijk met vier doelpunten topscorer was. Watervliet 3 blijft door deze uitslag het leidende DSV goed volgen. De besturen van de samenwerkende speeltuinverenigingen „Schulpen" en „de Meerweiden", die zaterdagmiddag in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat het winterwerk voor de speeltuinjeugd openden met een filmpro gramma in twee voorstellingen, hebben, evenzeer als vorig jaar, hiermede opnieuw een groot succes geboekt. Bijna zeshonderd kinderen hebben enkele uren genoten van een prachtig programma, verzorgd door „Anivo" uit Haarlem met als hoofd- en opvoedend filmwerk „Het geheim van het vogeleiland", dat met de nodige spanning door de kinderen werd gevolgd. Daarnaast j is onbedaarlijk gelachen om de geestige i film van Robin Hood en de komische rol- 1 prent, waarin Charlie Chaplin voor de ieugdige toeschouwers de komiek onder de komieken was. De heer M. J. Marcus, voorzitter van de beide verenigingen, die beide voorstellin gen opende, heeft de kinderen nog eens extra gewezen op de handarbeidclubs on der leiding van de dames Van Hoof en Hoogeweg. Voorts ontvouwde hij plannen om opnieuw met een toneel- en operette club te beginnen onder leiding van mevr. Veltkamp, terwijl in dezelfde richting wordt gestreefd naar een modelbouwclub. Al dit clubwerk, dat voorheen geschiedde in het lokaal van de speeltuin „De Meer weiden" zal binnenkort worden gehouden in het jeugdhuis „De Pan", dat aan de Wi.ikerstraatweg zijn restauratievoltooiing nadert. De nieuwe week is vorige keer met een formidabele start van f'34.000 voor de Pol derman ingezet, waarna de Norma Maria van de woensdag gebruik maakte, door f 32.00 te besommen. Zelfs de haringschepen hebben, op een enkele uitzondering na, uitstekende reizen achter de rug. Neem slechts de Postboy met zijn ruim f 30.000 en de ruime f 28.000 van de Herman, waarnaast ook de Dirkje en de Haarlem met hun mooie f 27.000 uitstekende reisjes maakten. De haring was dus een goede bron van inkomsten. Voor de goede soorten kwam makkelijk f 20 er daarmee is de goede week voor de haringtrawlers wel ver klaard, al komt daarbij de achtergrond van een algemene Westeuropese haring- schaarste opdoemen, die voor Duitsland een import met zich bracht, terwijl ook andere landen voor hun industrieën hier en daar verse haring bijeen moesten schra pen. De vistrawlers ontleenden hun succes mede aan de makreel, die nu eindelijk wat loskwam. Al zakte de prijs na maandag wel wat (ongeveer f 20 per kist) de koers bleef ongewoon hoog en hing zaterdag al weer ergens in een f30-top. Kabeljauw kwam zo goed als helemaal niet meer los, met het gevolg, dat de prijzen met een ruk stegen en er f 150 voor een regel werd gegeven, terwijl een f 200 voor een kist met 125 kilo kabeljauw eveneens de schaar ste duidelijk manifesteerde. Hierdoor bleef de gul eveneens gepeperd; met f60 voor een kist grove gul sloot de vorige week af en dat is dan wel duidelijk.... Met de goede schelvis eenzelfde lied: woensdag gaf de Belg graag een f 40 voor een kist grote- of grootmiddelschelvis en de harde braadjes haalden woensdag met vlag en wimpel f 30 per kist. Het was voor de Zuidzij dan ook een prettige week, maar zelfs de Noordzij heeft niet mogen klagen, want al waren de prijzen dan wel erg hoog, er kon goed verkocht worden en dat was vaak meer dan men, gezien het markt- beeld, durfde hopen. De kustvloot heeft het met de harde wind niet lang uitgehouden en lag in het midden vaq de week alweer gauw binnen met schrale vangsten. Dat de kustvis over de hele linie opvloog, laat zich begrijpen. Zaterdag noteerde de schol III al f30 en de tweeën zaten tegen de f 50 aan. Grovere soorten lagen hier dan nog een heel eind boven en voor de enen kon een kleine f 60 worden gerekend terwijl de grofste schol f 70 per kist opbracht en dus in de regionen der fijnvis terecht kwam. Die inmiddels ook braaf meedeed: lappen en grootmiddel weer boven de f 5 met f 4.50 voor de halfpondjes en f 3.50 voor de enen. ADVERTENTIE CHR. VTSMAN, Marktplein 22, telefoon 46X9 Jaarvergadering Vrouwengroep De afdeling Beverwijk van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid houdt dinsdag 9 oktober haar jaarvergadering in de Zeewijkschool. Op de agenda staat onder meer een be stuursverkiezing. Baarswedstrijd werd uitgesteld De voor zondag vastgestelde baarswed strijd voor de jeugdleden van de Bever- wijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" is door omstandigheden uitgesteld tot volgende week. GEBOREN: A. Chr. de Weijzede Vries, z., Paramaribostraat 54, Santpoort; E. Keur Luppens, z.. Conradstraat 18 rd„ IJmuP-n; A. Th. van StreepenPilanen, d., Litslaan 20, Santpoort; L. Kroone-Kleefstra, d., de Noostraat 22, IJmuiden-O.; G. Verhoek-Kui per, d., Lorentzstr. 58, IJm.-O.; A. Korf-Post, d., Fahrenheitstraat 29, IJmuiden; P. P. J. Misanavan Oyen, d., Gijsbr. van Aemstel- straat 195, Haarlem; C. Oldenburgvan Duij- venbode, d., IJsselstraat 43, IJmuiden; B. A. PhilipseBuur, z., Merwedestraat 38, IJmui den; C. E. Rooze—van de Keer, d„ Leeuwe riklaan 44, IJmüiden-Oost; C. Th. Zuider duinOorthuijsen, z., de Noostraat 12, IJmui- den-O.; A. HaasnootOuwehand, z., Cel- siusstraat 16, IJmuiden; B. Verloopde Ko ning, z. Acaciastraat 3, IJmuiden-O.; S. Otte van Delft z., Willebrordstraat 57, IJmuiden- Oost. OVERLEDEN: H. J. Th. van der Putten, 60 j., echtgenote van J. van Egmond, Hoofd straat 93, Santpoort; J. K. Wijland, 84 j., we duwnaar van T. aan 't Goor, Lorentzstraat 84, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: C. Smit, Jacob Catslaan 17, Driehuis en G. Maier, Koninginneweg 52, Haarlem, t. a.: Rijnweg 190, Monster; J. J. Duin, Wijkermeerweg 28, Beverwijk en M. M. te Wierike, de Lumeystraat 38, IJmuiden- Oost; A. van Lienen, Groeneweg 2, IJmui- den-O. en M. Rijke, Kievitlaan 26, IJmui- den-O., t. a.: Groeneweg 2, IJmuiden-O.; E. A. Geerlings, Bonairestraat 60, Amsterdam en A. A. M. Ketting, Wijk aan Zeeërweg 12, IJmuiden-O., t. a.: Wijk aan Zeeërweg 12, IJmuiden-O.; H. W. de Jonge, Hoofdstraat 246, Santpoort en M. A. Rijke, Harddravers laan 10, Santpoort, t. a.: Raadhu'—>lcm 3, Heemstede; W. P. Rijnders, Schulpweg 122, Velsen-N, en W. Chr. van Roon, Baanstraat 95, Beverwijk, t. a.: Schulpweg 12, Velsen- Noord. GEHUWD: J. Ales en E. M. Knapen, Tus- senbeeksweg 15, IJmuiden-O.; W. Guijt en A. Modder, Kanaalstraat 154, IJmuiden; J. Th. Commandeur en A. F. Bok, Johanne-burg (Z.A.); N. F. Timmer en M. E. Stals, Doel manstraat 13, Velsen-N.; W. te Wierike en T. de Vroome, de Lumeijstraat 38, IJmuiden- Oost. MAANDAG 8 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Brood en wijn". Luxor-Theater, 19 en 21.15 uur: „De witte non". W.B.-Theater, 20 uur: „Satan's eiland". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 19—20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1518 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, Sint Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10—11 en 17—18 uur. DINSDAG 9 OKTOBER Kennemer Theater en Luxor-Theater, als maandag. W.B.-Theater, 19 en 21.15 uur: documen- tatiefilm „Tot vijf over twaalf". K.S.A., 14.30 en 16.30 uur: Floralia. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1518 en 1921.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7