Haarlemmer bouwde in vrije tijd eigen televisiezendstation VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Hondenparade 1956 bracht ruim honderd honden en een poes bij elkaar Havenberichten G. A. J. MEIJER Visserij-varia^) Agenda voor Velsen Wirwar van draden en knoppen Uw wantenshawls en handschoenen zelf 9 Nieuwe pastoor in Heemskerk binnengehaald Technische aanleg Experimenten U itzendingen „Tavido" gaf opvoering van aardig blijspel U BREIT Woensdag concert N.Ph.O. MAANDAG 8 OKTOBER 1956 PLUVIVS MAAKTE HET zaterdagmorgen zo bont, dat de toegewijde bestuurderen van Dierenbescherming tegen het middaguur met lichte benauwenis de klok van tweeën zagen naderen, waarop het speelveld achter het IJmuidense Kerbert-asiel prijsgegeven zou moeten worden aan de jaarlijkse „hondenparade" de revue der viervoetige Velsense straatmeubelen, welke telkenjare de jeugd van dit gewest tot groot enthousiasme en de honden tot vaak ingrijpende vereffening van oude veten vermag te brengen. Na beraad besloot men dan ook een ander onderkomen te zoeken voor de ruim honderd honden en hun aanhang, wat gevonden werd in de wel bijzonder genereus afgestane garage van de firma Van Oosten aan de Vechtstraat, die dan ook omstreeks half drie volgestouwd was met niet alleen expeditie-auto's, maar bovenal met kinderen, ouderen, een geluidswagen, een plankieren het Velsense hondenheir, dat opgewekt van zijn aanwezigheid blijk gaf en de stem en het geduld van de radiocommentator, onze redacteur J. Folkertsma, voor een paar vreemde problemen zette. Grote belangstelling voor drive van „Onder Ons" De Beverwijkseklaverjasclub „Onder Ons" heeft zaterdagavond in café „Schey- wyck" een drive gehouden, welke zich in een grote belangstelling mocht verheugen. Niet minder dan veertig deelnemers heb ben sportief gestreden om de fraaie prijzen. De uitslag was: 1. T. Apeldoorn 4785 pnt.; 2. G. Huig 4715 pnt.; 3. K. v. d. Zon 4702 pnt.; 4. H. v. d. Sluis 4673 pnt.; 5. mejuffrouw Rutte 4658 pnt.; 6. P. Baltus 4650 pnt.; 7. H. Post sr., 4629 pnt.; 8. J. v. d. Does, 4608 pnt.; 9. A. Molleman, 4520 pnt.; 10. J. Dijk man 4610 pnt.; 11. H. de Jong 4398 pnt.; 12. J. Beentjes 4378 pnt.; 13. H. Blanken- daal 4146 pnt.; 14. K. Groot 4111 pnt. Ruim anderhalf uur later huppelde Wil ly Stek met haar zwarte poedel „Moortje" blij naar het asiel, om de eerste prijs af te halen: de wissel-lauwertak en een mooi stuk speelgoed. „Toch een rashond", zeiden toen de kribbebijters, maar de man achter de microfoon was ze voor, door nog eens met nadruk te verkondigen, dat er echt niet naar ras, alleen maar naar de ver zorging gekeken was. EN DAT anderhalf uur lang. Met sympathieke ijver hadden de men sen van Van Oosten de garage van een provisorische touw-afzetting en zelfs een podium voorzien, waarvan de afzetting dan wel niet geheel bestand was tegen het nieuwsgierige koor der kijkers, maar het toch prima deed. En bovendien moet men niet te nauw kijken op festiviteiten als deze, die opgezet worden voor het kind en het dier en als zodanig al jaren aan dit schone doel beantwoorden. WANT HET was allemaal bijzonder ple zant in Van Oostens garage. De hele varië teit der keffers en werkelijke blaffers de laatste bijzonder goed toegerust met bijzonder luide stemmen heeft gepara deerd over het plankier en is door de jury gekeurd. En met strikken en soms ook worg- of prikkelbanden, die dan direct een rake op merking van de microfonist te verwerken kregen, hebben de honden zich geïnteres seerd of lankmoedig, liggend, zittend of trekkend-als-bezetenen, laten bekijken. Er was zelfs een poes, een mooie Angora poes op een Poolse trawler geboren, die inviel voor het plotseling ziek-geworden hondebeest, waarvan de kleine baas on troostbaar was en hem nu maar zolang verving, al was het dan buiten mede dinging en met bibberende pootjes tussen al dat dreigend geblaf. Er waren Trixies en Kezen, Johnnies en Duckies, Loekies en Teddies, die vaak lange wandelingen of busreizen hadden moeten maken naar het terrein des oor deels, maar zich naar omstandigheden net jes gedroegen, al liet de show-vlonder wel zien, dat de nooddruft af en toe de rode streep gepasseerd was en als daar dan eenmaal één hond over die dam was, volg den er subiet meer. Maar dat had men er allemaal voor over. TUSSEN DE JONGSTE deelneemster, die de drie jaren nét overschreden had en mét hond verscheen en de oudste, een grootvader, die niet helemaal begrepen had, dat het toch wel echt een kinderlijke aangelegenheid was, lagen alle formaten van honden en leeftijden van kinderen, die Velsen kon opleveren. Allemaal heb ben ze een koekje gekregen de lever worst was op het laagste moment ergens in de organisatie, die overigens alle moei lijkheden van de plotselinge frontverande ring overwon, blijven steken en velen bovendien nog een prijsje ook. Op de gemeentegrens van Heemskerk is de nieuwbenoemde pastoor M. C. van Stijn op hartelijke wijze ingehaald. Onder de aanwezigen bevonden zich deken B. G. Hosman, pastoor R. L. M. van Ginkel, emeritus-pastoor L. C. van de Noü- weland en ds. B. J. J. Naessens. Burgemeester H. Nielen zeide het als een grote eer te beschouwen de nieuwe pastoor welkom te mogen heten. Hij schetste de moeilijkheden, die katholiek Heemskerk te wachten staan in verband met de komende uitbreidingen. Hij zegde de volle medewer king van het gemeentebestuur toe. Hierna ging het in optocht naar de r.-k. kerk, medewerking werd verleend door het fanfarecorps en de drumband van „St. - Caecilia." Bij de kerk werd een welkomstlied ge zongen door de leerlingen van de jongens school. In de kerk werd de installatie ver richt door deken Hosman. Geen spreekuur van burgemeester De burgemeeser van Heemskerk zal deze week verhinderd zijn om zijn gebruikelijke spreekuur te houden. Schaakclub „Weenink" achter de borden In de onderlinge competitie van de Be verwijkse schaakclub „Weenink" worden de volgende resultaten behaald: Afdeling I: D v. VuurenP. Stet afg.; G. de Koter—C. Mostertman 01G. Koomeri jr siings afg.; Pt DuinmeydePh. Bak ker 0—1; L- Siebers—R. Gigengack 0—1; J Muyen—H. v. 't Hoff afg. Afdeling II: A. de VriesG. Beekhoven, remise1 H. MostertmanA. Duisenberg jr MeyerJ. v. d. Does. remise; E. Zivdendorp—H. Nijman 0—1; M. v. Zeeu wen—I. Wortel 0—1; J. v. Versseveld—A. j^ooy o—l; Ch. BeltermanC. Verduit 0—1- D. Breeuwer—E. v. Nimwegen 0—1. Afdeling HI: J- Joosten—J. v. d. Heyden g_j. g DuisenbergR. v. Hoof 10; J. ZoontjesH. Eykelenboom 0—1; A. Jan- sen—Ph. Vloemans 0—1; D. Hoogvorst— N. de Lange 0—1; H. v. Hoof—A. de Vilder 1—0. Santpoortse bromfietser brak middenhandsbeentjes Zondagmiddag kwamen voor café „De Weiiman" twee elkaar tegemoetkomende bromfietsers, waarvan er een moest uit halen voor fietsers, met elkaar in frontale bDeS Santpoorter K. brak een paar midden- handbeentjes en is naar het ziekenhuis overgebracht. Ditmaal wegens de regen in een garage heeft Vclsens hondenkoor zaterdag het oog van de jury over zich laten weiden: de „Hondenparade 1956" is gehouden en „Moortje" van Willy Stek werd de trotse prijswinnaar. Hier zit de triom fator met verzekerde blik op de jurytafel: de best verzorgde hond van Velsen En zij, die geen prijsje vingen, zullen ongetwijfeld volgend jaar met frisse moed opnieuw een kans wagen in de honden show 1957, die dan, als de voet van Die renbescherming in Beverwijk was vaster is geworden, daar vermoedelijk een pen dant gaat krijgen. Dit keer was er geen beginnen aan, want de Beverwijkse geesten waren niet vaardig te krijgen voor zulk een festijn. De Nederlandse Televisie Stichting vierde deze week haar eerste lustrum. In deze vijf jaar is er enormveel verbeterd. De naaste toekomst zal echter nog belangrijker verbeteringen brengen, zoals de uitbreiding van de zendtijd en het tot stand komen van een zendernet, dat het gehele land zal omspannen. Het aantal mensen, dat televisietoestellen koopt, stijgt met de dag. Het kopen van een dergelijk toestel brengt echter nog steeds hoge kosten met zich mee. In Nederland is echter een categorie mensen, die het als hun hobby zien óm zélf toestellen te bouwen. Dit is veel goedkoper en het verschaft ontspanning. Er zijn televisieamateurs, die niet alleen ontvangers, maar ook zenders bouwen. Hun aantal is in ons land vrij gering. De' eerste televisie-amateur-uitzendingen iverden verzorgd door een aantal amateurs in Groningen. Een Haarlemse K.L.M.'er, die helaas als telegrafist bij de Bontekoeramp om het leven kwam, had ook een eigen zendinstallatie gebouwd. Momenteel bezit Haarlem in de persoon van de heer M. Boei de enige televisieamateur, met een zelfgebouwde camera en zendinstallatie. Reeds als twaalfjarige jongetje interes seerde de heer M. J. Boei zich voor alles op technisch gebied. Urenlang kon hij soms voor de radiowinkels staan, om te kijken naar al de technische wonderen, die in de etalages ten toon gesteld waren. In kleine winkeltjes en op de markt kocht hij van zijn zuinig opgespaarde zakcentjes tweede hands-spoelen, condensators en weerstand- jes en hij zette, tot ongenoegen van zijn vader, die in al dat „gepruts" niets goeds zag, éénlamps-radiotoestellen in elkaar. Zijn interesse ging echter niet alleen naar radio's uit. Ook koesterde hij een warme belangstelling voor de film en hij bouwde zonder hulp een projectie-apparaat. Op technisch gebied vergrootte hij zijn kennis door boeken te lezen over elektro nica en mede door zijn specifiek filmische inslag legde hij hiermee de basis voor het beroep dat hij later zou kiezen reparateur van radio- en televisietoestellen. De heer Boei heeft de hele ontwikke lingsfase van de televisie op de voet ge volgd en is momenteel werkzaam als tele visie-expert bij de n.v. „Erres". Het is dus helemaal niet te verwonderen, dat hij zich met hart en ziel heeft overgegeven aan alles wat met televisie te maken heeft. Televisie is voor hem niet alleen een hob by, het is ook zijn beroep. Vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog vatte hij al het plan op om zelf een tele visie-ontvanger te gaan bouwen. Omdat er tijdens de bezetting geen materiaal op tele visiegebied te koop was, kon hij zijn pl"i helaas niet verwezenlijken. Na 1945 heeft hij verscheidene ontvangers gebouwd, die stuk voor stuk aan de hoogste technische eisen voldeden. In 1948 moest hij zijn dienstplicht vervullen en hij werd inge deeld en hoe kon het ook anders bij de verbindingstroepen. Zijn compagnie werd naar Indonesië gedetacheerd en in zijn vrije tijd heeft hij daar zijn kennis op het gebied' van de televisie vergroot door het bestuderen van technische tijdschrif ten, die een vriend hem uit Amerika toe stuurde. Toen stond zijh plan vast: hij moest en zou een televisie-zender bou wen. De ontvangsttechniek had hij nu wel volledig onder de knie en op dit gebied was er voor hem nog maar weinig te be leven. Zijn theoretische kennis was toe reikend genoeg om een zendinstallatie te bouwen. Maar nu de praktijk! De eerste pogingen mislukten, maar na veel experimenteren gelukte het een camera te bouwen, die het beeldsignaal langs elektronische weg kon overbrengen op een controle-beeldscherm. Er zaten echter nog veel fouten in het beeld. Op het ogenblik zijn deze bijna weggewerkt. Het heeft echter heel wat geld, vrije tijd en moeite gekost voor het eenmaal zover was. De installatie bestaat onder meer uit een „filmscanner", waarmee smalfilms via een matglazen plaatje kunnen worden omgezet Omgeven door een wirwar van draden, buisjes, knoppen en schakelaars, stelt de heer Boei zijn apparatuur in. De opname kan beginnen. in beeldsignaal, dus door de camera kun nen worden „bewerkt". Op betrekkelijk goedkope manier kwam de heer Boei aan het materiaal. Op het laboratoria van de „Erres"-fabrieken wor den veel televisie-onderdelen uitgepro beerd. Deze onderdelen zijn daarna niet meer geschikt voor de handel. Teger. ge ringe vergoeding kocht de heer Boei deze onderdelen en gebruikte ze voor de bouw van zijn apparatuur. Het ligt voorlopig in de bedoeling van de heer Boei om uitzendingen te verzor gen voor de amateurontvangers uit de directe omgeving van het Brouwersplein, waar hij woont. Deze amateurs zullen hem dan rapport uitbrengen over mogelijke technische storingen, die zich bij de ont vangst voordoen. Als eenmaal een perfecte uitzending is bereikt, zal hij overwegen een via de stations van de heer Lambriex te Leiden en van de bekende televisie-ama teur uit Den Haag, de heer Storm, uitzen dingen te verzorgen. Hij heeft voor dit doel een grote antenne gebouwd, die op de rich ting Leiden ingesteld is. De programma's zullen een zuiver technisch-wetenschap- pelijk karakter dragen. Het ligt geenszins in de bedoeling om amusementsprogram ma's te verzorgen; het gaat in dit geval alleen om het uitwisselen van ervaringen en het verbeteren van de zendtechniek. De heer Boei heeft- de gehele installatie ondergebracht op een klein zolderkamertje en als u een dezer dagen bij hem aanbelt, moet u zich niet verwonderen, als er niet open wordt gedaan. Als de heer Boei zich tussen zijn wirwar van draden, knoppen en schakelaars bevindt, heeft hij geen oog noch oor voor de buitenwereld. Ongeveer acht jaar geleden heeft „Het Vrije Toneel" veel genoegen beleefd aan een serie voorstellingen van Geoffrey Tho mas' blijspel „The little dog laughed", dat werd opgevoerd onder de titel „Wie 't laatst lacht.Vooral omdat de betreurde Cor Ruys hierin weer een van zijn glundere mannetjes typeerde, die hem als onnavolg baar komisch acteur zulk een gevestigde reputatie verschaften. Het betreft hier een gemoedelijke oude heer, Gustav Pollafd, die door zijn zeer ontwikkeld reukorgaan een wereldvermaardheid geniet als wijnproe ver, welke gave zijn familie in staat stelt aan de meest zonderlinge grillen toe te geven. Dit alles deert Gustav allerminst, mits men hem slechts de gelegenheid laat rustig van een goed wijntje te genieten. De debacle voor de familie dreigt als Gus tav door een verkoudheid zijn reuk tijde lijk verliest, waarmee automatisch het geld ophoudt te vloeien. Zijn echtgenote en kin deren worden aldus gedwongen afstand te doen van hun luxe leventje. Him stuntelige pogingen zelf in het onderhoud te voorzien worden dan met daverende binnenpretjes door de geamuseerde Gustav gadegeslagen. Hij heeft er zo'n plezier ih, dat hij hen nog laat doorploeteren als zijn reukorgaan al weer uitstekend fungeert. Dit aardige blij spel werd nu door de toneelclub „Tavido" van de vereniging „De Gietelng" op het repertoire genomen, waar het nu als „De Wijnproever" met drie opvoeringen diende voor de opening van haar nieuwe toneelseizoen. Namelijk donderdag in het Hervormd Jeugdhuis te IJmuiden-Oost en vrijdag en zaterdag in het Kennemerthea- ter te Beverwijk. Nu beschikt „Tavido" over een ensemble, waarvoor een dergelijk blijspel en blijkbaar gemakkelijke op gave betekent. Deze geroutineerde spelers en hun regisseur A. H. Holslag weten im mers een plezierige toon te treffen. De ma nier, waarop bijvoorbeeld mevrouw N. Velthuys een oude vrijster weet te typeren, heel goed was haar stille spel met de sherry en de harteloze," gesoigneerde en oppervlakkige echtgenote door mevrouw P. EbbingeWubben verdienen lof, even als de geraffineerde actrice van mejuffrouw T. Bruyns en de onderhoudende bakvis van mejuffrouw J. van der Zwan. En als we dan bij de heren voor Th. Holt- slag en J. Henneman een uitzondering ma ken, de eerste omdat hij te weinig allure had voor een zelfbewuste amerikaanse mil jonair, de tweede omdat hij just een te uit bundige gestalte gaf aan de idealistische prediker voor een reine lichaamscultuur, kunnen wij van de overigen alleen maar met lof spreken. De glundere wijnexpert van W, Gregouir was een gemoedelijke fi guur, waarin men geloven kon. R. Velthuys had niet de geringste moeite met het uit beelden van een vlotte jeune premier, ook de louche en berekende huisvriend van G. Weyers was geslaagd. Een stuntelige min naar, de traditionele statige butler en de rustige dokter werden respectievelijk door L. Scheffers, M. D. A. Arends en regisseur Holtslag juist in dit mileu geplaatst, dat in een fleurig decor gestoken voor „Tavido" een nieuw en verdiend succes heeft opge leverd. Jan van Dam D.IJ.V. verloor wisselbeker aan „Helder" Zondag werd het in juli uitgestelde con cours gehouden dat werd georganiseerd door de hengelaarsvereniging „De Sander" te Akersloot. Hieraan werd deelgenomen door de Be verwijkse club „De IJmond Vissers". Deze moesten de wisselbeker, die verleden jaar werd veroverd, nu weer afstaan, doordat slechts één vis werd gevangen, tegen de winnaar in deze groep „Helder", negen stuks. In de personele wedstrijd waren de Be- verwijkers gelukkiger, zij veroverden alle vijf prijzen: 1. T. Engelhart; 2. J. Leemans; 3. P. Aardenburg; 4. A. Post; A. van Galen. B.H.K. geeft serenade Zondagavond heeft de Beverwijkse Har moniekapel aan het bruidspaar Kops in de Bergihuisstraat een serenade gebracht ter gelegenheid van zijn vijftigjarig huwelijks feest. Filmavond van „Hercules" De afdeling gymnastiek van de christe lijke sportvereniging „Hercules" te Bever wijk houdt vanavond (maandag) een film voorstelling voor haar leden in de boven zaal van het veilinggebouw „Kennemer- land." Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Vasaborg van Sundsvall. Dardanus van Port Said. Wiros van Rotter dam. Stentor van Rotterdam. Friso van Swansea. Eibergen van Methyl. Poelau Laut van Kopenhagen. Flora van Rotterdam. Lebu van Antwerpen. Esso Springfield van Kari- pito; Sancta Lucia van Goole. Gruno van Londen. Lissekerk van Londen. Marathon van Rotterdam. Amstelstroom van Londen. Adriaantje Elisabeth van Swansea. Phile- tas van Cadiz. Hedda van Leningrad. Olde- kerk van Antwerpen. Maasym M. van New port. Leo van Kotka. Falcon van Londen. Keizerswaard van Rotterdam. Onorato van Benissaf. Dora Oldendorff van Rotterdam. Netherlands Coast van Newcastle. Oceaan van Gothenburg. Lingestroom van Hull. Willem Barendsz van Le Havre. Delfland van Buenos Aires. Perang van Liverpool. Wittekind van Mantyluoto. Hertha van Stronstadt. Maasborg v. Sandvick. IJstroom van Swansea. Paletas van Gothenburg. Waal- borg van Mantyluoto. Gerd van Londen. Lucas Bols I van Casco. Amstelborg van Sandvick. City of Philadelphia van Antwer pen. Ulysses van Liverpool. Nero van Aar- hus. Wema van Stockholm. Bomma van Kristiansand. Klaas Compaen van Parr. He- riot van Leith. Trito van Dublin. Batjan van Hamburg. Vertrokken zijn: Equator naar Rouen. Amstelkroon naar Montreal. Munkfors naar Skogall. Willem Nannen naar Curaqao. Paul Westers naar Skutskar. Rhein naar Stock holm. Dieter Waltraud naar Hamburg. Capri naar Londen. Bab T naar Dordrecht. Sig- vard naar Malmö. Rien Teekman naar Mantyluoto. Georg Russ naar Antwerpen. Athens naar Slythe. Capella naar Flekke- fjord. Erkalin naar Londen. Westerdok r.aar Londen. Dearne naar Rotterdam. Sarpedon naar Hamburg. Frida naar Blokzijl. Titus nar.r Hamburg. Hollandia naar Gothenburg. Thor naar Malmö. Zaanstroom naar Huil. Heerengracht naar Antwerpen. Marietje Böhmer naar Kopenhagen. Wiros naar Stockholm. Bullfinch naar Londen. Rijn stroom naar Londen. Menjo naar Kotkam. Bierum naar Leith. Horst naar Bremen. Monfiore naar Caen. Hestia naar West Indië. Anta naar Oslq. Marie Louise naar Rotter dam. Bellatrix naar Moermansk. Mazowsze naar Gdynia. Amstelland n. Zuid Amerika. Telamon naar Curaqao. O. A. Brodin naar Hampton Roads, Alja naar Hamburg. ADVERTENTIE Wij' kunnen U een zeer uitgebreide sortering breiwol tonen, zodat U te allen tijde kunt slagen Lange Nieuwstraat 495. - Telefoon 6462 De maandagmarkt Voor de maandagmarkt verschenen de Tzonne met 800 kisten schelvis^ 200 ma kreel, 125 kool, 50 haring, 40 haai en rog, 10 wijting en 25 varia; de Beatrice had 280 schelvis, 15 gul en kabeljauw, 20 kool, 170 makreel en 95 haring en de IJM 211 Wiron II, losrte 450 schelvis, 30 gul en ka beljauw, 30 koolvis, 100 makreel, 30 wij ting en 200 stuks stijve, terwijl de Wiron III IJM 221, 350 schelvis, 70 gul en ka beljauw, 10 makreel, 20 haring en 250 stijve aanvoerde. De KW 7 Arend zorgde voor 35 kisten gul en kabeljauw, 590 ha ring, 35 wijting en 22 loggers plus 20 kot ters hadden 1800 kisten schelvis, 9000 kilo tong, 1200 schol, 60 tarbot, 40 wijting en schar en 150 varia. Voor de export De grote regels kabeljauw deden van morgen f 146f 108 voor de export, de kleine f 65 a f 70..en voor de kisten grove kabeljauw kwam f 140 a f 170, terwijl de kleine f 150 tot f 168 maakten. Grove schelvis noteerde voor export f 22 a f 35, grootmiddel f 21 a f 32. Binnenland Het binnenland nam de kleinmiddel- schelvis af voor f 22 a f 42 en de pennen tegen f 31 a f 18. Voor de braad kwam f 27 a f 13 en voor de wijting f 25 tot f 20. Grote gullen haalden f 56 tot f 73 en de middelgullen f 51 tot f 56. Torren deden f 16 a f 32 en zwarte kolen f 74 a f 100. Grote gullenmaat zwarte kool is voor f 33 a f 30 gegaan en kleine gullenmaat boek te f 26 a f 21. h, Dure makreel De haring ging vanmorgen het binnen land in voor f 15 a f 26 en de makreel werd betaald met f 30 a f 35. Voor dinsdag Voor de dinsdagmarkt zou de Claesje blij ven liggen (van. 1 oktober) met 400 kisten haring en 500 stuks ijskabeljauwen. Oudste boten Onderneming 3, 26 september; Elie, Cu rasao, Vios, Abraham, Cornelia Maria, 29 september Johannes, Polderman, Eveline, Mercator, SCH. 27 2 oktober; Amsterdam, Swift 1 oktober; Klaas Wijker, Caroline, Deining KW. 95 3 oktober; Thorina, Bur gemeester Heusdens 4 oktober; Dirkje en de Pietertje van 5 oktober; Haarlem, Nor- ma Marie, Post-boy, Albertha Hendrika en de Wiron 4 van 6 oktober. Vangstberichten van de haringloggers (Nacht van *7-8 oktober).. KW 16-1-30, 19 —30, 170—20, 168—40, 70—10, 44—20, 85 —17, 20—30, 49—40, 78—40, 2—55, 3—3, 9—30, 23—25, 147—75, 45—25, 175—85. 38—5, 86—80, 95— 60, 130—100. IJM. 74 —5, 75—20, 283—25. KW. 138—50 uit halve vleet. Gemiddelde vangst 35 kantjes. Binnengekomen schepen IJM 1 Tzonne, 72 Beatrice, 211 Wiron 2, 221 Wiron 3, 45 Hoop, 78, 22, KW. 166 Gebroeders, 169 Aleida, 141 Willy, 24 Cor nells, 114 Avontuur, 107 Jacoba, 26 Con cordia, 28 Verwachting, 17 Arie Nico, 51 Prinses Margriet, 162 Vier Gezusters, 108 Gebroeders, 80 Dirk Marie, 5 Fierman Eduard, 64 Elizabeth, 57 Dina Marie, 87 Albatros, 41 Aafje Jacoba, 151 Vooruit, 39 Helena, 163 Janna, 59 Floris, 7 De Arend, 25 Wilhelmina 1, 18 Hollandia, 159 Java, 135 Emma Wilhelmina, 40 Everhard Cris- tina, 29 Margaretha Maria, 32 Sakina, 123 Robert William, 6 Vertrouwen, 50 Jan, 36, 31, 79, 96, 12, 68, 165, 33, 58. SCH. 7 Willy, RO 46 Claesje, HD 125 Samenwer king. WR. 33, 50, 34. AM. 17, 18, 26, 16. Vertrokken schepen IJM. 9 Haarlem, 6 Norma Marie, 35 Post- Boy, 209 Wiron 4. KW. 23 Volharding, 81 Albertha Hendrika, 47 Noordzee, 75 Dog- gersbank. Achterstand De trawllogger- en vleetloggervloot, die in de havens van Scheveningen, Vlaardin- gen en IJmuiden de gezouten haring aan voert, heeft vergeleken met de overeen komstige periode van vorig jaar tot en met 29 september van dit jaar een achter stand in de aanvoer van 54.228 kantjes haring. In ^Scheveningen werden tot nu toe in 1956 aangevoerd 234.054 kantjes (vorig jaar 278.037 kantjes); in Katwijk aan Zee 126.736 k. (vorig jaar 133.312 k.); in Vlaar- dingen 90.952 k. (vorig jaar 95.763 k.) en in IJmuiden 14.408 k. (vorig jaar 13.266 k.) Drijvende radio-stations Canadese en Amerikaanse geleerden heb ben eind vorige week kleine drijvende ra diostations klaar gemaakt om in de wate ren van de Fundy-baai (Nieuw Schotland) los te laten voor het bepalen van de stro mingen en het ontdekken van de oorsprong der haringscholen, De geleerden hopen eventueel in staat te zijn lang van tevoren voorspellingen te kunnen doen over de verplaatsingen van de haring en de kwan titeit, hetgeen de sardien- en haringindus trie van beide landen ten goede zal komen. (U.P.). Twee visserij-beurzen Te Kopenhagen in Denemarken en te Lowestoft in Engeland zullen in 1957 in ternationale visserijtentoonstellingen wor den gehouden. De tweede internationale visserij beurs te Kopenhagen wordt georganiseerd van 27 september tot 6 oktober. De eerste beurs werd in mei van dit jaar gehouden. Er na men 33 landen aan deel en er kwamen 50.000 bezoekers. Dit jaar werd in september ook te Grims by een visserijtentoonstelling gehouden. Het Engelse weekblad „Fishing News" heeft de organisatie voor een tweede expositie in 1957 te Lowestoft op zich genomen. SCH 101 in de vaart De directeur van de Sleephelling Maat schappij Scheveningen, de heer P. den Duik, heeft op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van'Vlaardingen de nieuw gebouw de trawllogger SCH 101 „Johanna Maria" overgedragen aan de heer Jac. v. d. Zwan, directeur van de visserijmaatschappij Jac- zon te Scheveningen. Niet de nieuwe schipper van de SCH 101, A. Taal, voerde tijdens de proefvaart het commando, maar diens vader, oud-schipper A. Taal. Zijn zoon was nog op zee met de SCH 24. De nieuwe SCH 101 behoort met de SCH 54 „Oceaan 9" en de SCH 196 „Helena" tot de grootste drie loggers van Scheveningen. Er staat een 600 pk Industriemotor in het schip, de lengte is 43 meter, de breedte 7.20 meter, de holte 3.60 meter. Het visruim biedt plaats aan 1600 kisten vis en 600 kantjes haring. Er is accommodatie voor 18 man en de schipper. FAO-congres Ter gelegenheid van de wereldtentoon stelling 1958 te Brussel zal de FAO een in ternationaal visserij congres te Oostende organiseren. Aanvankelijk hoopte men het congres over visserijtechniek in 1958 te Oostende te houden, maar dit is nu ver vroegd naar 1957 in Hamburg. Men heeft nu het voornemen een congres over visse rij-economie te Oostende te houden. Noord noord west De Belgische cineast Van Componolle heeft een film over de IJslandvisserij van de Belgische trawlers vervaardigd. Hij maakte daartoe een reis mee op de O. 81 „John". De film kreeg als titel „Noord noord west" en zal te Antwerpen op het „festival der Belgische filmen" in première gaan. Op donderdag 13 december wordt de rolprent voor het eerst te Oostende ver toond. Twee nieuwe Belgen Voor rekening van de N.V. Motorvisserij te Oostende is op de scheepswerf Cook, Welton and Gemmell Ltd. te Beverly in Engeland de nieuwe trawler „Rubens" te water gelaten. Al eerder werd de „Breu ghel" te water gelaten, welk schip thans Wordt afgebouwd. De afmetingen van de schepen zijn: lengte 57.30 meter, breedte 9.60 meter en holte 5.1 meter. De schepen zullen uitsluitend over stuur boordzijde vissen, meten 800 ton en hebben accommodatie voor 37 opvarenden. De vishal Door een betreurenswaardige samenloop van omstandigheden is de rubriek „Vishal en op zee" vrijdag slechts gedeeltelijk op genomen en werd zaterdag het restant van vrijdag gepubliceerd als gold dit het nieuws uit de. vishal van dezelfde dag. Hiervoor onze excuses. Prijzen van zaterdag. Heilbot 2,70; gr. tong 5,404,90; grm. tong 5,104,48; kim. tong 4,804,20; kl. tong I 3,403,10; kl. tong II 2,48—2,34; tarbot I 3,40—2,70, per kg. Grm. schol 72; kim. schol. 73—65; kl. schol I 6455; kl. schol II 5024; schar 3025; v. haring 2212,50; makreel 3318; gr. schelvis 3630; grm. schelvis 3527; kim. schelvis 3721; kl. schelvis I 3517; kl. schelvis II 2417; wijting 2918; gr. gul 60; midd. gul 5045; kl. gul 3025; kl. haai 3127; ham 10083; poontjes 2213; kl. koolvis zw. 3023; kl. koolvis wit 3835; kl. rode poon II 20, per 50 kg. Gr. kabeljauw 300146; gr. koolvis zw. 9278; gr. koolvis wit 9280; gr. leng 140—112, per 125 kg. Aanvoer van zaterdag: 59 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 300 kisten schol, 20 kisten schar, 2410 kisten haring, 405 kisten makreel, 790 kisten schelvis, 100 kisten wij ting, 55 kisten kabeljauw en gul, 7 kisten leng, 15 kisten haai, 5 kisten ham, 10 kisten poon, 153 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 4350 kisten. Besommingen van zaterdag. IJM 183 Viking Bank f23.100; 1 trawler met f21.100; KW 101 f 17.290; KW 52 f 10.620; KW 126 f 5570; KW 125 f 1250; KW 74 f 6620; IJM 53 f2140; KW 160 f2750; KW 98 f1970; KW 27 f3360; IJM 208 f2420; IJM 59 f1370. MAANDAG 8 OKTOBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Het misdaad syndicaat". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9:3012 en 1416.30 u. Herv. Toneelgroep, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, open van 14.3017.30 en 1921 uur. Boekententoonstelling „De kleuter en zijn boek", expositiezaal Heidestraat open van 14.3017.'30 en 1921 uur. K.V.P., 20 uur, Patronaatsgebouw: bij eenkomst. DINSDAG 9 OKTOBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Het misdaad syndicaat". Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag. Filmliga, 20 uur, Réx, „The waverley Steps" en „The Maggie". Ver. „Fryske Trouw", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, open van 1012.30 en van 14.3017.30 uur. Boekententoonstelling, als maandag open van 10—12.30 en 14.30—17.30 uur. Op uitnodiging van de commissie Cul tureel Beverwijk geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest op woensdag 10 ok tober een concert in het K.S.A.-gebouw. Onder leiding van Toon Verhey zal het volgende prograrrihna ten gehore worden gebracht: Symfonie met de paukenslag van Haydn, Vioolconcert in A van Vivaldy, en Sprookje van moeder de Gans, van .Ravel. Als soliste treedt op de violiste Maria Claude Theuveny.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9