Boedapest poogt bij president Tito in de gunst te komen Geheime onderhandelingen in New York over Suezconflict Arrestatie te Muiden bracht politie op spoor van bende valse munters Zijn aartsvijand Rakosi is uitgekozen als de zondebok der vervreemding Hammarskjoeld neemt Pineau, Selwyn Lloyd en dr. Fazvzi apart Empire State Building dooft het lichtbaken Drukkerij van valse biljetten van tien gulden vermoedelijk in Amsterdam Oplettende winkelier liet vrouw in politieval lopen WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 Nederlander als directeur van de SCUA genoemd Stevenson acht zijn mening „verdraaid" weergegeven Britse artilleristen op Malta demonstreerden Geen muiterij maar wettige klachten Egyptische zwarte lijst: 103 schepen uit 15 landen De vogeltrek Soldaat wilde zich niet laten inenten Kwekers tegen afschaffing exportheffing snijbloemen Akkoord over KLM-lijn AmsterdamBoekarest Nederlandse matrozen in Zweden op rooftocht Eervol ontslag aan schout bij nacht L. J. Goslings Keizer Haile Selassie liet passage boeken op „Oranje" Korporaal diende als ballast voor Zeppelin Bankdirecteur zette valse handtekening Taxistaking Amsterdam Op politiemannen ingereden BOEDAPEST/BELGRADO (AFP/UP). Radio-Boedapest heeft in een commentaar op het komende bezoek van een delegatie van de Hongaarse communistische partij aan Belgrado, de voormalige secretaris generaal van deze partij Mathias Rakosi verantwoordelijk gesteld voor de vertra ging in de toenadering tussen Hongarije en Joegoslavië. Rakosi wordt de man ge noemd, die „van alle communistische lei ders van Oost-Europa, dood of levend, het meest gecompromitteerd was door de pro vocerende actie tegen Joegoslavië". Na diens aftreden was de toenadering verge makkelijkt onder meer door het onderhoud, dat president Tito op de Krim met Ra- kosi's opvolger, Geroe, heeft gehad, en door de „plechtige begrafenis van Laszlo Rajk en de zijnen". Volgens radio-Boedapest be staat er „vanzelfsprekend" geen recht streeks verband tussen deze begrafenis en het bezoek aan Belgrado. Het eerherstel van Rajk c.s. was geen „gebaar" tegenover Joegoslavië. „De na gedachtenis van de martelaren en de Hon gaarse openbare mening hadden het ge- eist". „Toch was dit de begrafenis van een geheel tijdperk, dat het stempel droeg van de persoonsverheerlijking en de lastercam pagne jegens Joegoslavië". „Het herstel van een oprechte vriendschap" is het doel van de komende besprekingen. „Dit zal ons in staat stellen, al onze krachtsinspannin gen te richten op ónze binnenlandse pro blemen, het voortzetten van de democra tisering, het consolideren van de rechts bedeling, het herstel van de economie en het uitwissen van de beschamende periode van 1948 tot 1953 uit de geschiedenis van de Hongaarse volksrepubliek", aldus radio- Boedapest. Een werkelijke samenwerking tussen Joegoslavië en Bulgarije zal, „tengevolge van moeilijkheden", nog geruime tijd op zich laten wachten, aldus een commentaar van het semi-officiële Joegoslavische nieuwsbureau Joegopress op het bezoek van een Bulgaarse parlementaire delegatie aan Joegoslavië. „In de besprekingen heb ben enige moeilijkheden, misverstanden en onopgehelderde punten over essentiële kwesties der socialistische leer en praktijk bestaan. Het proces van wederzijds begrip als inleiding tot een politiek van werke lijke samenwerking zal ongetwijfeld lang durig en geleidelijk zijn", aldus Joegopress. Het hoofdmotief in Oost-Europa schijnt te zijn dat de politieke en ideologische „dooi", die bij de communistische par tijen was ingetreden na de geforceerde de stalinisatie, zal worden afgeremd. Tito blijkt de goedkeuring van de Russische heersers te hebben ontvangen voor het ver beteren van de betrekkingen met de nabu- LONDEN (United Press j In Londen verluidt opnieuw, dat de organisatie van gebruikers van het Suez-kanaal (SCUA), overweegt een Nederlander tot hoofdad ministrateur te benoemen. De bestuurs commissie der SCUA heeft gisteren nog geen beslissing genomen en vergadert vandaag verder. Een Noorse scheepseige naar die als administrateur was aange zocht heeft, om gezondheidsredenen, be dankt. In het koninklijk operagebouw Covent Garden te Londen zijn gisteren de solisten van het Bolsjoi Ballet uit Moskou aan wezig geweest bij een persconferentie. Op de foto ziet men in het midden de wereld vermaarde Galina Oelanova, geflankeerd door de ballerina's Sussana Sviagina (links) en Raissa Stroetskova. Bezwaren tegen H-bomproeven SEATTLE (Reuter) Stevenson, de de mocratische kandidaat voor het president schap van de Verenigde Staten, heeft dins dag op een politieke bijeenkomst in Seattle president Eisenhower en andere republi keinen er van beschuldigd, zijn mededeling dat de Verenigde Staten een manier moeten zoeken om aan de proeven met de water stofbom een einde te maken, „verdraaid" hebben weergegeven. Volgens Stevenson had die mededeling geen critiek ingehouden op het beleid van de regering-Eisenhower „met betrekking tot de ontwikkeling van de waterstofbom, welk beleid door Truman was begonnen". Stevenson zei: „Ik heb te kennen gege ven dat ik volkomen bereid ben elk beter voorstel ter bereiking van hetzelfde doel te aanvaarden, maar ik kan niet akkoord gaan met het duidelijk gebleken standpunt van de huidige regering, dat wij niet in staat ziin iets te doen om aan deze dolzinnige wedloop naar de ondergang een einde te m Stevenson heeft volgens A.F.P. in Seattle bekendgemaakt, dat een comité van vijftig vooraanstaande zakenlieden is gevormd om hem te steunen en zijn denkbeelden m de „kenwereld te verspreiden. Het comité staat onder leiding van de katoenhandelaar William Clayton, die vroe- r onder-minister van Buitenlandse Zaken geweest, en de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Londen James Kennedy. rige satellietstaten. Er wordt reeds ge werkt aan een nieuwe organisatie van de verhoudingen. naar men veronderstelt hoofdzakelijk op politiek en economisch terrein. Het beginsel van Tito „dat er meer dan een weg is die tot socialisme leidt" zou echter geen ingang hebben gevonden bij de heersers van het Kremlin, die het beginsel van het supra-nationale leiderschap, een stalinistische opvatting, niet hebben willen prijsgeven. De samenwerking moet geschieden op voet van „gelijkheid, en niet-inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Men ver onderstelt dat er behalve een Roemeense delegatie onder leiding van partijsecretaris Georghioe Dej, ook een missie uit Tsjecho- slowakije zal komen. Na de conferenties in Belgrado verwacht men een nieuwe samen spraak tussen Tito en de hoge heren in het Kremlin. De Russische belangstelling voor de her schikking van de communistische opstelling wordt waarschijnlijk ingegeven door poli tieke overwegingen. Dit zou verklaren waarom men de duidelijke ideologische verschillen voorlopig laat rusten. Joego slavië is voor Rusland een belangrijke partner. Vanwege de versterking die het kan betekenen voor de Europese politiek van het Russische blok, en vanwege het feit dat het een uitweg heeft aan de Mid dellandse Zee. Een delegatie van het Joegoslavische par lement is onder leiding van de president van Servië, Stambolitsj, uit Belgrado in Warschau aangekomen voor een bezoek van veertien dagen aan Polen. De vorige maand bezocht een aantal Poolse parle mentsleden Joegoslavië. Het Parijse blad „France-Soir" meldt dat een geheime brief van de Russische communistische partij aan de Oosteuropese partijen de oorzaak van Tito's reis naar de Zwarte Zee en zijn besprekingen met Rus sische leiders is geweest. In deze brief zou de Russische partij opnieuw hebben ver klaard, dat zij recht heeft op een overheer sende positie in Oost-Europa. VALETTA (Reuter) Britse artilleris ten, die op Malta zijn gelegerd, zijn maan dagavond met een lijst klachten naar de officierscantine van hun regiment gemar cheerd. Het gebeurde na een bijeenkomst van de manschappen, die in de soldaten- cantine was gehouden. Een van de artille risten die Reuter telefonisch verslag gaf uit de legerplaats Orendi op Malta, vertel de: „Wij denken niet in het minst aan muiterij of iets van dien aard, wij willen slechts onze wettige klachten aan de com mandant doorgeven". Toen zij bij de offi cierscantine waren aangekomen, kwam de sergeant-majoor van hun regiment naar buiten om hun klachten aan te horen. Maar de mannen riepen, dat ze hun klach ten slechts bij de commandant persoonlijk wilden indienen. Dinsdagmorgen hield de commandant een appèl voor 300 reservisten. Hij zei dat hij hun gedrag afkeurt en dat de autoritei ten alles in het werk stelden om aan de verlangens van de mannen tegemoet te komen. De mannen zouden slechts een snelle be handeling van hun klachten hebben ge wenst, die onder meer de slechte draine ring van het tentenkamp betreffen, het ontbreken van verlichting in de soldaten- kwartieren en de onvoldoende voorraad brandstof voor de keukens. „Wij hebben maandag slechts één mok thee gehad, an ders niets", zei de artillerist. Naar aanleiding van de berichten over onrust onder de Britse reservisten in Groot-Brittannië en op Malta en Cyprus heeft het bureau van de Britse minister president dinsdag een verklaring uitgege ven. Volgens deze verklaring „is het nog steeds noodzakelijk die Britse reservisten in actieve dienst te houden, die met goed keuring van het Britse parlement in begin augustus ten gevolge van de Suezcrisis zijn opgeroepen. De noodtoestand die door de Egyptische naasting van het Suezkanaal in het leven is geroepen, is nog niet opgehe ven en het spijt de Britse regering, dat de huidige toestand hef afzwaaien van deze reservisten niet toelaat. Geen man zal lan ger in dienst worden gehouden, dan nood zakelijk is voor de huidige militaire be hoeften", aldus de verklaring. ADVERTENTIE onderhoudsprodukten geven DIEPGLANS aan uw auto, motor, scooter of fiets (Van onze correspondent te New York) In New York zijn gisteren achter ge sloten deuren onderhandelingen begonnen tussen de ministers van Buitenlandse Za ken van Groot-Brittannië (Selwyn Lloyd), Frankrijk (Pineau) en Egypte (dr. Fawzi) in het bijzijn van Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO. Er is «en verschuiving gekomen in de Britse positie inzake een oplossing van de kwestie van het Suezkanaal. Tot dusverre hadden de Britten betoogd dat zij alleen genoegen zouden nemen met internationale controle over het kanaal, maar thans lijken zij internationale supervisie aanvaardbaar te achten. Dit schjjnt een onbelangrijke nuance, maar het duidt erop dat de Britten niet onwrikbaar vast willen houden aan de resolutie, die zij, tezamen met Frank rijk, aan de Veiligheidsraad hebben voor gelegd. Tot dusverre is niets bekend om trent een verandering in het Franse stand punt. De Britten zullen ongetwijfeld vol houden dat hun houding in beginsel niet gewijzigd is, doch hun concessie vergroot stellig de mogelijkheid van een vergelijk bij de intieme diplomatieke discussies die heden worden voortgezet. De leden van de Veiligheidsraad hebben besloten in onofficiële gesprekken een op lossing te zoeken. Geheime zittingen van de Veiligheidsraad leken voor dit doel niet de beste methode, omdat ook van zulke vergaderingen notulen worden gemaakt en de afgevaardigden minder vrij kunnen spreken. Bovendien is het aantal deel nemers aan zulk een geheime vergadering toch nog te groot voor subtiele diploma tieke onderhandelingen. Morgen komt de Veiligheidsraad opnieuw in geheime zitting bijeen teneinde het re sultaat te vernemen. Vrijdag wordt weer een openbare zitting gehouden. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft volgens Reuter gezegd dat hij een mislukking zou beschouwen als een ramp. Naar zijn mening staan de partijen in beginsel niet zover van elkaar. Dulles zei, dat Egypte het Suezkanaal aan zich heeft getrokken onder omstandigheden die de indruk wekken dat het zijn eigen roem wil bevorderen en door andere landen ge prezen wil worden. De kern van het vraag stuk wordt gevormd door het al of niet aanvaarden van het uitgangspunt, dat men een stelsel moet vinden om de zekerheid te hebben dat niet een bepaald land het kanaal kan gebruiken als werktuig voor een nationale pólitiek. Indien Egypte dat eenvoudige en elementaire beginsel van recht aanvaardt, geloof ik, dat ook de ondergeschikte vraagstukken kunnen wor den opgelost. Indien het dat niet doet, dan is het moeilijk in een bruikbare rol voor een onderhandelend orgaan te geloven. Van geen enkel land kan geëist worden onder de bedreiging van een economisch „zwaard van Damocles" te blijven leven. Over de hele wereld is een krachtige ^stemming tegen het gebruik van geweld ter regeling van deze kwestie aan de dag getreden en dat is juist, maar degenen die bezorgd zijn voor de vrede moeten evenzeer bezorgd zijn voor de rechtvaardigheid en het inter nationale recht, zo zei Dulles. Het debat was geopend door de Joego slavische minister van Buitenlandse Zaken Koca Popovitsj, die de Brits-Franse reso lutie (een aanbeveling van het voorstel der achttien landen tot internationalisering van het Suezkanaal) verwierp omdat het voor stel voor Egypte reeds onaanvaardbaar was gebleken. Popovitsj sprak de hoop uit, dat de resultaten van het debat een stem ming over de resolutie overbodig zouden maken. „Het machtsvertoon en de econo mische sancties van Groot-Brittannië en Frankrijk tegenover Egypte zijn duidelijk in strijd met het UNO Handvest." Volgens Popovitsj zou het ijdele hoop zijn te ver wachten dat een land, dat onafhankelijk is geworden, zal instemmen met verdergaan de beperkingen van zijn soevereiniteit dan een negentiende eeuwse vazalstaat zou hebben gedaan. Hetzelfde liedje De Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, heeft verklaard het te be treuren, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov, de „koude oorlog" in de „delicate onderhandelingen over de Suez-kwestie" heeft gebracht. In een officiële verklaring zei Lodge, dat hij nu bijna vier jaar in de Veiligheidsraad zitting heeft en de redevoeringen heeft ge hoord van wijlen Wisjinski, Gromiko, Zo- rin en Sobolev, maar dat hij na het horen van de rede van Sjepilov slechts kan vast stellen, dat de man die de redevoeringen schrijft dezelfde is gebleven. Zelfs toen de koude oorlog het felst was, heeft geen spreker de Verenigde Staten van zoveel gezichtspunten aangevallen als thans Sje pilov, aldus Lodge. NEW YORK, (Reuter) Een woord voerder van de Israëlische UNO-vertegen- woordiging heeft te New York gezegd, dat de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Fawzi, Egypte in de Veiligheids raad heeft voorgesteld als „een onschuldige voogd van het kanaal", maar niet heeft ge zegd, dat Egypte „discriminerend optreedt tegen schepen van tenminste vijftien lan den". Volgens deze woordvoerder staan er 103 schepen op Egypte's zwarte lijst. Deze' schepen hadden goederen of immigranten naar Israel gebracht of een Israëlische ha ven aangedaan. Van deze schepen zijn 45 van Britse, negen van Panamese, acht van Amerikaanse, acht van Nederlandse, twee van Zweedse, twee van Deense, een van' Zwitserse en een van Russische nationali teit. In seheepvaartkringen te Port Said Is meegedeeld, dat maandag 56 schepen door het Suezkanaal voeren. Dit is het hoogste aantal op een dag sedert de naasting van de kanaalmaatschappij op 26 juli. Zaterdag zijn in Port Said weer twaalf buitenlanders, onder wie vier Russen, geslaagd voor de examens voor loodsen van het Suezkanaal. Hiermee is het aantal buitenlanders dat vorige week met goed gevolg de examens heeft afgelegd, gestegen tot 36. De waarnemers op de post aan de boule vard bij de Zeeweg meldden vanmorgen een gevarieerde trek en een gedeeltelijk hoge trek. Het was mooi rustig weer, wat bewolking en zwakke oostenwind. Er pas seerden vogels op normale hoogte in nor male trekrichting, maar ook op zeer grote hoogte was trek van voornamelijk vinken in westelijke richting. Sommige daarvan bleven boven zee hun westelijke koers houden, andere trokken naar zuid-west af en bleven de kustlijn volgen. Deze zeer hoge trek is heel moeilijk te observeren. Men moet daarvoor plat op de rug liggen en door de kijker nauwkeurig speuren, de vogels zijn dan als stipjes te zien. Geno teerd werden vanmorgen vierduizend spreeuwen, waarvan een troep van vijf tienhonderd vogels op tachtig meter hoogte over zee naar het westen vloog en zo de directe weg naar Engeland koos, er werden duizend vinken geteld, maar op de grotere hoogten zijn er meer gepasseerd in weste lijke richting, zeventig veldleeuweriken, vijfhonderd graspiepers, zeventwintig witte kwikstaarten, vier boomleeuweriken, honderd ringmus- sen, achttien kneu tjes, zestien pim pelmezen, drie aal scholvers, achttien kieviten kwamen uit zee van het westen uit over vliegen, een blau we reiger, een rietgors, drieëntwintig lijs- terachtigen, waaronder veel merels en enkele koperwieken. Men hoorde enkele groenlingen en kepen overkomen en zilver plevieren. De verrassing vanmorgen brach ten vier zwarte mezen, die passeerden, het geen een bevestiging is van ons bericht van zaterdagavond. Gisteravond om half tien is er boven Zandvoort trek gehoord van koperwieken en vanmorgen werd een dode koperwiek gevonden, die tegen een auto gevlogen was. Uit New York wordt ons bericht, dat de exploitanten van het Empire State Buil ding hebben besloten tijdens de vogeltrek tot 1 november het licht te doven van het op driehonderd meter hoogte aangebrachte lichtbaken. De ronddraaiende lichten ten behoeve van de luchtvaart zullen echter moeten blijven branden, deze leveren overi gens geen gevaar voor de vogels op. Het grote lichtbaken oefende echter een fatale aantrekkingskracht op de vogels uit. Ver leden jaar vlogen zich op een enkele nacht driehonderd zangvogels tegen het baken te pletter. De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof te 's-Gravenhage heeft een maand militaire detentie geëist tegen de 20-jarige dienstplichtige soldaat M. D. B. van de luchtdoelartillerie te 's-Graven hage. B., die te Pernis woonachtig is, had geweigerd zich te laten inenten op advies van zijn huisarts. Door de krijgsraad te velde-west was hij vrijgesproken. De advocaat-fiscaal zei dat men hier met een principiële kwestie te maken had, die naar zijn mening op onjuiste wijze door de krijgsraad was opgelost. Volgens de advocaat-fiscaal kan de wetgever geen rekening houden met iemands persoonlij ke gevoelens. Erkennende dat B. niet te kwader trouw was, meende hij toch een straf als waarschuwing te moeten eisen. De raadsman betoogde allereerst, dat de beslissing, dat B. toch gevaccineerd zou moeten worden, niet op juiste gronden was genomen, Ook accentueerde hij de ernstige gevolgen die de vaccinatie eenmaal voor zijn cliënt had gehad. B„ zo vervolgde hij, is onder psychische druk gezet. Op advies van twee medici heeft de soldaat gewei gerd. De raadsman vroeg het hof vrij spraak voor zijn cliënt. Het hof zal over drie weken uitspraak doen. Zwitsers verzoek afgewezen Het Produktschap voor Siergewassen heeft dinsdag in zijn openbare bestuursver gadering besloten, het verzoek van de Zwit serse coöperatie Migros om afschaffing van de exportheffing op snijbloemen voorlopig afwijzend te beschikken. De Migros had in een brief verzocht deze heffing ter bescher ming van de bloemenproducenten in Zwit serland op te heffen, omdat haar klanten daardoor te veel voor de afgesneden nar- cissebloemen en andere snijbloemen moes ten betalen. Zij dreigde haar bloemen het aanstaande voorjaar van het Engelse Ka naaleiland Guernsey te betrekken, waar door de bloementrekkerij in Rijnsburg zou worden benadeeld. De voorzitter van het Produktschap, dr. A. J. Verhage, verklaarde moeilijk daarop in te kunnen gaan, omdat verleden jaar in derdaad met de producenten een contract was vernieuwd, dat al sinds 1949 bestond, voor de tijd van twee jaar. Dit contract zou niet eenzijdig kunnen worden opgeheven. Hij stelde voor de Migros een brief te schrijven, waarin werd uiteengezet, dat deze regeling al jaren bestaat en niet zo maar ineens kan worden opgezegd, maar dat het verzoek van de Migros het volgend jaar een punt van bespreking zal uitmaken. De heer Th. R. de Vroomen van de Bond van Bloembollenhandelaren, vroeg of dit allemaal wel zo moest worden geschreven en of men rekening moet houden met een enkele importeur als men al een overeen komst met een organisatie heeft. Dr. Ver hage meende dat goede handelsgebruiken een dergelijk antwoord vergden. De redac tie van de brief werd goedgekeurd. OO^^OOfXXXXXXYXOOnOOtXXXXXyXYXYYXXrxXXXXYXYVYXlOOOOOOOCXX WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXXXXXXXXXXXXXXCOOOOOOOOOOOOCXXOOOOOOOOOOOOOOCXXJOOOOOCÓC ADVERTENTIE Seretse Khama, het voormalige stamhoofd van de Bamangwato's in Brits Beetsjoeana-land, is na een onvrijwillig verblijf in Engeland van zes jaar, met zijn vrouw, de vroegere Londense typiste Ruth Williams en zijn beide kinderen, van London Airport vertrokken voor de terugreis naar zijn volk, dat hij niet meer zal leiden. Deze telefoto toont de banneling op de Londense luchthaven met zijn zesjarige dochtertje Jacqueline en zijn driejarige zoontje Seretse jr., voor het vertrek. Links staat mevrouw Khama. De districtsrecherche van de rijkspoli tie is in samenwerking met de Amsterdam se centrale recherche bezig met het oprol len van een complot van vervalsers van (oude) bankbiljetten van tien gulden. Reeds is één arrestatie verricht en men heeft het signalement van een tweede verdachte, die echter nog voortvluchtig is. De zaak is aan het rollen gebracht door de oplettendheid van een winkelier te Muiden. Tussen vijf uur en half zes dinsdagavond kwam een vrouw in de zaak van deze win kelier inkopen doen en zij betaalde met een van de door de verschillende publi- katies reeds berucht geworden blauwe biljetten van tien gulden. Dit zijn valse biljetten, waarop de molen van Ruysdael aan de achterkant staat en die in zeer gro te getale in omloop zijn. De winkelier was echter op zijn hoede, keek op de achterkant in de wolkempartij onder de molen en zag met een vervalsing te doen te hebben. Hij zei de vrouw dat hij even wisselgeld moest halen en waarschuwde de rijkspolitie te Muiden. De vrouw kreeg echter argwaan en vluchtte na enige minuten de winkel uit, juist voordat de rijkspolitie arriveerde. Een klopjacht door Muiden was het ge volg en na geruime tijd vond men de vrouw langs een vaart, verscholen tussen het riet. Men nam haar mee naar het politiebu reau te Muiden, waar men haar fouilleer de. Het bleek toen dat de vrouw, een Am sterdamse, een groot aantal valse bank biljetten van tien gulden bij zich had. Zo wel uit haar verklaringen, als uit de waar nemingen van de oplettende winkelier kwam vast te staan, dat de vrouw door een man op een bromfiets naar Muiden was gereden. Men weet zijn naam en heeft 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct alléén bij Apothekers en Orogisten Te Boekarest zijn onderhandelingen ge voerd tussen de Roemeense luchtvaart maatschappij en de K.L.M. Men is daarbij tot principiële overeenstemming gekomen over het tot stand brengen van een directe luchtverbinding tussen Amsterdam en Boekarest. Wanneer het vliegveld te Boekarest ge reed gemaakt is voor de landing van grote intercontinentale vliegtuigen zal het lucht verkeer tussen Amsterdam en Boekarest een aanvang nemen. De KLM is de eerste internationale luchtvaartmaatschappij, die een principieel akkoord met Roemenië heeft gesloten. In Roemeense regerings kringen juicht men dit akkoord toe. Uitspraken rechtbank Almelo De rechtbank te Almelo heeft de 23- jarige matroos K. H. S. uit Den Haag ver oordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. Tegen hem was twee jaar geëist wegens inbraken in en diefstallen uit enkele zo merhuisjes in Zweden, toen hij daar aan wal was gegaan met de 19-jarige Th. J. V. uit Lexmond. Deze werd veroordeeld tot tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk en onder toezichtstelling. De eis tegen V. was twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Met ingang van 1 november 1956 is aan de schout-bij-nacht L. J. Goslings op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag ver leend uit de zeedienst ter zake van lang durige dienst, onder dankbetuiging voor de vele goede en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Keizer Haile Selassie heeft passage doen reserveren in verband met zijn voornemen met het m.s. „Oranje" van de n.v. Stoom vaart Maatschappij Nederland zijn reis te beginnen naar India en enkele andere landen waaraan de keizer staatsiebezoeken zal brengen. De „Oranje" vertrekt onder commando van kapitein H. Zeilmaker, 10 oktober van Amsterdam en zal op de heenreis de Ethio pische haven Massawa aanlopen waar kei zer Haile Selassie en diens gevolg zich aan boord zullen begeven. zijn signalement, maar hij is nog voort vluchtig. De politie heeft de vrouw naar Amster dam overgebracht en in handen gesteld van de afdeling valse munterij van de centrale recherche der Gemeentepolitie, omdat wel vaststaat, dat de drukkerij, waar de valse biljetten vervaardigd zijn in Amsterdam is gevestigd» De hele nacht heeft de recherche ver schillende nieuwe sporen, door deze ar restatie bekend geworden, onderzocht. Men verwacht zeer binnenkort de hele bende te hebben opgerold. De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof in Den Haag heeft een maand gevangenisstraf en verlaging tot soldaat laagste klasse geëist tegen de dienstplich tige korporaal H. G. O. uit Alblasserdam, die thans met groot verlof is. Hij had als bevelhebber van een patrouille en van een wacht indertijd zijn plicht verzuimd, door op het vliegveld Ypenburg met een auto te gaan rondrijden. Later werd hij slapend in een op het vliegveld aanwezige Zeppelin aangetroffen en wel naar zijn zeggen om daar op verzoek van de mecanicien als ballast te dienen. Het hof zal over drie weken uitspraak doen. De officier van Justitie b(j de rechtbank te Alkmaar, mr. dr. J. Vellinga, heeft tegen de Hoornse bankdirecteur L. van B. wegens valsheid in geschrifte een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar alsmede een geldboete van 250 gulden geëist. Van B. zou terwille van een cliënt van de Nederlandse Kredietbank te Hoorn een cheque hebben uitgeschreven voor een be drag van ruim 2000 gulden en voor deze cliënt de cheque van een valse handteke ning voorzien. De cliënt had hiermee de bedoeling de belasting te ontduiken. De procuratiehouder van het Alkmaarse kantoor van deze bank, F. S. uit Alkmaar, die door de Alkmaarse rechtbank tot een gevangenisstraf van drie jaar werd ver oordeeld, had tot deze handelwijze geadvi seerd. De verdediger, mr. J. Elders uit Hoorn, betoogde dat de cheque eigenlijk een ge woon kasstuk was voor intern gebruik en dat het niet de bedoeling was de cheque als zodanig te gebruiken. Er kon dan ook geen nadeel voor derden door ontstaan, zij het dan dat de fiscus door deze manipulatie geen controle kon uitoefenen op het in komen van de cliënt van de bank. De Amsterdamse taxichauffeurs, die nu al 138 dagen staken, hebben op een beslo ten vergadering met de stakingsleiding het besluit genomen dat zij de actie voort zetten totdat hun eisen zijn ingewilligd. Deze zijn drie percent over 1955 op basis van 56,80 gulden, een toeslag van 2,15 gul den voor onregelmatige dienst en een loonsverhoging van 1,25 gulden per week, onafhankelijk van een tariefsverhoging. De verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank heeft de 27-jarige chauffeur M. P. K. uit Rotterdam veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Onder invloed van sterke drank had hij zijn auto bestuurd en toen twee agenten rode lichten hadden opgestoken om hem te laten stoppen had hij deze genegeerd en zou op hen zijn ingereden als zij niet opzij gesprongen waren. De eis was acht weken gevangenisstraf en acht maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. NOORS CABARET IN ROTTERDAM. Vrijdagavond 12 okt. zal in de grote con certzaal van het gebouw „De twaalf pro vinciën" in Rotterdam onder auspiciën van „Den nationale scène" in Bergen, „Rikstea- tret" in Oslo, „Velferdskontoret for han- delsflaaten" en de redactie van „Neder landNoord-Europa" een cabaretpro gramma worden gegeven. Deze avond maakt deel uit van een Noordzee-tournee, die New Castle, Londen, Antwerpen en Rotterdam omvat en die de bedoeling heeft de talrijke Noorse zeelieden bij elkaar te brengen met de Skandinavische kolonies en de andere in Noorwegen geïnteresseer den een genoeglijke avond te bezorgen. Mocht het experiment slagen, dan zullen vermoedelijk geregeld Noorse artiestengroe- pen buiten de grenzen gaan optreden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11