Kleine nieuwe kampeerplaatsen in Zuid-Kennemerland r 7 Rode Kruis oefent zaterdag in de Haarlemmerhout "Panda en de Meesteivma v__ beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! verstopping Radio geeft donderdag wat doet U op 17 oktober Wereldnieuws Zeelt Ió het zo r WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 G.'ïh.^anJuma 3v*in£ 4 V#lIVI ai ine ff Belgische vriendenkring in Nederland opgericht Amsterdamse maatschappij tot Stadsherstel n.v. Kerkelijk Nieuws Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Vonnis in de strijd om woonruimte te Laren Dr. Honig naar Makassar Ontslag Haagse hoofdagent blijft gehandhaafd Inwoner van Utrecht stal uit bioscoopvitrine Geef de strijd niet op tegen RIJST .J In de toelichting op het ontwerp-streek- plan Zuid-Kennemerland wordt de moge lijkheid van kamperen besproken. Grote kampeerplaatsen zijn aldus lezen wij in dit dicht bij grote bevolkingsagglome raties gelegen duingebied, dat toch reeds moeilijk tegen vernieling door een te druk bezoek is te beschermen, nauwelijks op hun plaats. Slechts enkele kleinere kunnen ge wenst en aanvaardbaar worden geacht. Het provinciaal landigoed te Castricum beschikt wel over grote kampeerplaatsen; deze stellen hoge eisen aan de outillage en brengen een sterke concentratie van duin gebied mee. Voorts maken zij bebossing noodzakelijk en verlangen zij een combi natie van goede toegankelijkheid en rustige ligging. Bij het bepalen van kleine kampeer plaatsen in Zuid-Kennemerland valt te denken aan terreinen ten zuiden van de Zeeweg te Overveen en op kleine schaal bezuiden IJmuiden en nabij het Bloemen- daalse strand. In het streekplan wordt op deze plaatsen intensieve recreatie op haar plaats geacht, zodat er ook uit anderen hoofde bebossing nodig is. Verderop aan de noordkant zou intensief kamperen ten ge volge hebben dat het hier bijzonder mooie duinlandschap wordt te niet gedaan, hetzij door kampeerders, hetzij door een inten sieve bebossing, bedoeld om vernieling door de kampeerders te voorkomen, met andere woorden er zouden daardoor be langrijke recreatiemogelijkheden voor de bevolking verloren gaan. Voor kleine groepen kampeerders met trektenten en kleine b.v. padvmderskam- pen onder goede leiding geldt dit uiteraard niet, indien het inrichten van kampeeT- plaatsen met veel zorg voor het landschaps- schoon en een open oog voor de belangen van andere duinbezoekers geschiedt. Op delen van het strand kunnen de ge meentebesturen desgewenst kamperen in zogenaamde tenthuisjes (gebouwtjes van tijdelijke samenstelling) toestaan. In aan merking genomen, dat de strandruimte in de toekomst maar juist voldoende zal zijn voor het dagbezoek verdient het echter aanbeveling het kamperen op het strand te beperken. Voor terreinen met kampeerhuisjes met of zonder gezamenlijk „moederhuis" ter voorziening in de huishoudelijke behoeften, kan wellicht, doch waarschijnlijk niet op grote schaal eveneens een plaats worden gevonden in het voor intensieve recreatie bestemde duingebied bezuiden de Zeeweg. Indien daaraan in deze voor eendagszomer- gasten druk bezochte streek een onafwijs bare behoefte zou blijken te bestaan, kun nen de gemeentelijke plannen voor dit ge bied daarop worden ingericht. Bij de samenstelling van deze plannen worde evenwel niet uit het oog verloren, aldus de toelichting, dat in deze streek de behoefte aan recreatieruimte voor eendags- bezoekers zo groot is, dat voorziening daar in het zwaarst weegt. Deze mogelijkheden voor de recreatie in de duinen bestaan al leen, voor zover de belangen van de drink waterwinning de uitvoering van de daar voor nodige werken toelaten en Gedepu- ADVERTENT1E Jacobus zei: Zeg Ma, Vraagt u voor mij aan Pa, Vóórdat ik weer naar school toega, Een Vulpen van DANTUMA Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Intstumentaal Octet. 12.20 Platen. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.38 Rit mische muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Surinaamse volksmuziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool, viola da gamba en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Negro-spirituals. 18.05 Kamerorkest en so list. 18.35 Platen. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Prome- nade-orkest en ensemble. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22. Tijdschriftenkroniek. 22.10 Orgelconc.. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Amusementsmuziek. 11.45 Causerie over Tsjechoslowakije. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Dansmuziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.05 Paul Vlaanderen en het Lawrence Mysterie, hoor spel. 14.45 Pianovoordracht. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd.- 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld. Het 10-jarig bestaan van het Neder lands-Belgisch cultureel akkoord. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Thea terorkest en solist. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Caba ret. 19.25 West-Indisch orkest. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solist. 2'1.00 De Kapitein van Köpenick, hoor spel. 22.20 Amusementsmuziek. 22.40 Jour- naa1 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. Hierna: Onze buitenlandse correspondenten melden. 23.25 24.00 Dansmuziek. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.). 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Ka tholiek nieuws; programma voor de jeugd; theaternieuws; pottenkijken; rolhockey- wedstrijd; epiloog. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 15.55 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Meisjes koor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.11 Internatio nale Radio Universiteit. 22.30 Platen. 22.55— 23.00 Nieuws teerde Staten ontheffing van het desbetref fend verbod verlenen. De streekplanontwerpers zijn van me ning, dat behoort te worden voorzien in de behoefte aan zoveel mogelijk vrij van auto verkeer lopende banen voor recreatiever- keer. Deze banen moeten een of meer soor ten paden kunnen bevatten en zijn bestemd voor fietsers, wandelaars en ruiters. In het ontwerp-streekplan is het aantal van deze banen beperkt tot die van regio nale betekenis, zoals twee noord-zuid ge richte banen als voorzetting van twee fietsbanen op Zuid-Hollands gebied, in de duinen dicht langs de kust en langs de be boste duinvoet, waarvan de eerste zich be noorden Zandvoort langs de bestaande be- tonbaan voortzet tot IJmuiden en verder enige oost-west gerichte banen, vooral be doeld voor fietsers, komende van Amster dam, die door het agrarisch gebied en door bossen en duinen naar het strand voeren. ADVERTENTIE A 99 Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. Met het doel de Belgen in Nederland in nauwer contact met elkaar te brengen is onlangs te Den Haag opgericht de Belgi sche Vriendenkring. Er is een bestuur ge vormd, dat voorlopig alleen door regel matige publikatie van een ledenlijst en van een agenda die Belgische culturele mani festaties in Nederland vermeldt, nader tot het gestelde doel hoopt te geraken, Later kan men dan de activiteiten wellicht uit breiden, bijvoorbeeld door Belgische ar tiesten naar Nederland te laten komen. Men schat het aantal personen in Neder land, die de Belgische nationaliteit bezit ten, op ruim twintigduizend. Ongeveer driekwart daarvan woont in. 'de grenspro vincies Limburg, Brabant en Zeeland. Ook in de andere provincies moet, naar uit deze gegevens blijkt, nog een aantal Bel gen wonen. Men hoopt, dat vele Belgen in Neder land zich in verbinding willen stellen met de secretaris van de Belgische Vrienden kring, de heer J. de Laet, Kwartellaan 20 te Den Haag, Door een aantal vooraanstaande maat schappijen op verzekerings-, bank- en scheepvaartgebied is opgericht de Amster damse Maatschappij tot Stadsherstel N.V. te Amsterdam. De vennootschap heeft ten doel werkzaam te zijn in het belang van de volkshuisvesting in Nederland, in het bij zonder daar waar door stedelijke ontwik keling woonruimte dreigt verloren te gaan, welke voor het stadsbeeld karakte ristiek is en bij verbetering naar de eisen des tijds behouden kan blijven. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 5.000.000, verdeeld in 5.000 aandelen eik groot f 1000. Hiervan zijn geplaatst 1100 aandelen, die in contanten worden volge stort. Directeur is drs. K. W. van Houten; commissarissen zijn de heren jhr. Six van 'Hillegom, J. M. Haga, H. van Saane, mr. J. P. Barth, mr. J. Bierens de Haan en mr. C. A. H. Loudon. MARIE VAN WARMELO VRIJDAG 90 JAAR Op vrijdag 19 oktober zal de toneelspeler Marie van Warmelo in Woubrugge zijn negentigste verjaardag vieren. Marie van Warmelo, die in 1891 zijn toneelloopbaan begon bij Jan C. de Vos in de Tivoli-schouw- burg in Rotterdam, was in de loop der jaren verbonden aan verscheidene gezelschappen, onder meer Het Schouwtoneel en de K.V. Het Nederlands Toneel. Hij trad ook op in Duitsland, onder andere in Berlijn. Zijn voornaamste rollen waren: Perchichin in „Kleinburgers" van Maxim Gorki, no. 7 in „Feest" (Heijermans), jonge dokter in „De ingebeelde zieke" (Molière), schoenlapper in „Uitkomst" (Heijermans), hondenslager in „Spaansche Brabander" (Breero) en de jicho- lier in „Faust" (Goethe). Zowel in toneel kringen als bij de burgerij van Woubrugge bestaan plannen om de nog steeds vitale jubilaris op zijn verjaardag te huldigen. Ned. Herv. Kerk f Beroepen door de generale synode als predikant voor bijz. werkzaamheden (zen dingspredikant) H. A. v. Herwaarden, laat stelijk predikant te Watergraafsmeer. De standplaats van ds. v. Herwaarden, die naar Hollandia gaat, wordt gebonden aan de classis Haarlem. Beroepen te Terwispel J. W. Bruinsma te Gaastmeer te Sneek (toez.) H. A. J.Smits te Akkerwoude. Aangenomen naar Dordrecht (vac. L. Bodaan) S. L. Knottnerus te Hillegom naar Vlaardingen (8ste pred. pl.) S. van den Bos te Nijeveen. Bedankt voor Zuid-Beijerland L. A. Klootwijk te Raamsdonkveer voor Bru- chem en Kerkwijk M. Ottevanger te Lei den. Geref. Kerken Beroepen te Capelle a. d. IJsel J. van der Zanden te Murmerwoude te Grootegast J. A. v. d. Netten te Slootdorp te Wor- kum J. v. Tuinen te Schettens te Knijpe G. de Ruiter te Noordwolde (Fr.), Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Enschedé P. J. Lambooij, em. pred. te Enumatil, die bedankte voor de ben. naar Bozum, Breskens en Rockange. Bedankt voor Amsterdam (vac. P. Veen- huizen) K. M. R. v. d. Beek te Arnhem voor Hazerswoude A. Brink te Joure voor Ruinerwold-Koekange (vac. A. Her der) J. H. Binnema te Oude-Pekela voor Zwolle (vac. H. A. Munnik) J. M. Bloem kolk te Ede voor Bunde (Oost-Fries land, Duitsland) J. van Tuinen te Schet- tems voor Minnertsga J. Banga te De Meern (U). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Dokkum-Wierum H. v. Om men, kand. te Baarn. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-West H. C. v. d. Ent te Werkendam en E. Venema te Maas sluis. Tweetal te Rotterdam-Kralingen G. J. Buys te Papendrecht en B. Bijleveld te Noordeloos. Bedankt voor Biezelinge C. v. d. Weele te Leiden voor 's-Gravenhage-Oost H. v. d. Schaaf te De Krim (O.) voor Nij megen A. W. Drechsler te Amsterdam- Noord. Rem. Broederschap Benoemd tot predikante in tijdelijke dienst te Hilversum mej. da. T. Mayer, voorg. afd. Baarn Ned. Prot. Bond. ADVERTENTIE Honderdvijftig leden van de colonnes Uit het district Kennemerland van het Neder landse Rode Kruis zullen zaterdagmiddag 13 oktober in actie komen in Haarlem. Van halfdrie tot vijf uur nemen zij deel aan een oefening in hulpverlening. Ver ondersteld wordt, dat de Haarlemmerhout door een wervelstorm getroffen is en dat 'er veertig ernstig „gewonden" zijn. Aan een gedeelte kan ter plaatse hulp worden ver leend en een ander deel wordt ter verple ging opgenomen in een ziekenhuis, dat in gericht wordt in het noodziekenhuis aan de Hazepaterslaan. Het bericht van de gevolgen van de storm komt binnen op het bureau van de afdeling Haarlem van het Rode Kruis aan de Paviljoenslaan en van dit punt uit ge schiedt de alarmering van de Haarlemse leden van de collonne. Ook wordt leden van de colonnes uit Aalsmeer, Haarlem mermeer, Nieuwer Amstel, Uithoorn, IJmuiden en Zandvoort verzooht naar Haarlem te komen, om assistentie te ver lenen en aan de oefening, die voor het ge hele district geldt, deel te nemen. Het ver zamelpunt van de helpers (sters) is het ge bouw van de Paviljoenslaan en van dit punt uit worden aanvankelijk de bevelen gegeven. Ook de gewestelijke verbindings dienst komt in actie. Inmiddels hebben verkenners zich o<p de hoogte gesteld van de plaatsen, waar ge wonden liggen; zij geven de berichten door naar het centrale punt. De. commandant van het district Kenne- merland dokter W. C. Kors, die de leiding van de oefening heeft, verdeelt het terrein van de „ramp" in een aantal stroken en geeft opdracht twee plaatsen in te richten waar gewonden verzameld worden. Daar worden ook tenten geplaatst. Deze plaatsen zijn het terrein achter „Dreefzicht" en dat op de hoek Paulinalaan en Herenweg. Het vervoer per auto naar deze plaatsen is niet mogelijk, wel later als vervoer naar het ingerichte ziekenhuis moet geschieden. Als de oefening aan de gang is wordt de commandopost ondergebracht in een tent aan de rand van de Haarlemmerhout, waar geoefend wordt en wel aan de Wilhelmina- laan. Daar zullen chefs van de afdelingen personeel, vervoer, verbindingen, materi aal en ziekenhuis aanwezig zijn om maat regelen te treffen. ADVERTENTIE HAARLEM De commandant wordt onder andere bij gestaan door mevrouw N. A. O. Wicherink- Wegener Sleeswijk (leidster dames), dok ter P. de Smit (leider heren en plaatsver vangend commandant), P. C. Westera, toe gevoegd officier en L. A. Ophuysen ser geant-majoor-administrateur. De Amsterdamse rechtbank heeft het vonnis, met uitzondering van de strafmaat, van de kantonrechter te Hilversum beves tigd door de 36-jarige bedrijfseconoom J. J. te veroordelen tot een geldboete van ze ven maal vijf gulden, en de 47-jarige ver huurder J. C. de V. uit Laren tot zes maal vijf gulden boete. Ret vonnis van de kan tonrechter luidde respectievelijk zeven maal twintig gulden en zes maal twintig gulden. Hiervan had de officier van Justi tie bij de rechtbank bevestiging geëist. Aan de bedrijfseconoom was ten laste gelegd, dat hij in Laren woongelegenheid in gebruik had genomen zonder vergun ning, en aan de verhuurder, dat hij zonder vergunning wooqgelegenheid had gegeven. In de afgelopen strenge winter was de eer ste met zijn gezin in het grote huis van de vergunning woongelegenheid had gegeven, feerde kamers gaan inwonen. Tot zeven maal toe lieten B. en W. van Laren deze onderhuurders op straat zetten omdat zij geen woonvergunning hadden. Deze werd de econoom geweigerd, omdat hij aanvan kelijk in Baarn woonde en in Amsterdam zijn werk heeft. De officier van Justitie had in zijn re quisitoir aangevoerd, dat de econoom alle moeilijkheden aan ziahzelf te wijten had. Hij bezat vroeger in Baarn een eigen pen sion, dat hij verkocht vóórdat hij een nieuw dak boven zijn hoofd had. Wel had de verhuurder gezggd, dat hij van zijn huurder geen huurpenningen meer ver langde, en hem als gast onderdak verleen de, doch de -officier beschouwde dit als „simpele camouflage". Op verzoek van het curatorium van de theologische school in Makassar hebben deputanten van de zending der Gerefor meerde Kerken in Nederland als opvolger van dr. H. Bergema, die tot zendingshoog leraar aan de theologische hogeschool te Kampen is benoemd, dr. A. G. Honig, do cent aan de theologische school in Djok jakarta aangewezen. Dr. Honig heeft zijn benoeming aangenomen en zal in de loop van het volgend jaar naar Makassar ver trekken. 27. „Wel - vertel op, manneke!", beval Joris streng. „Als vriend en leermeester heb ik er recht op te weten, wat u in de gevangenis bracht! Heeft Jolliepop u soms met zijn slinkse streken op het pad der misdaad gevoerdBij deze woorden richt te de trouwe bediende zich echter hoog op, terwijl hij verontwaardigd sprak: „Geens- deels, mijnheer Goedbloed! De ongeluk kige toestand, waarin u ons aantrof, was de schuld van een magiër, een tovenaar, een „Een wat?'', viel Joris hem ont hutst in de rede. „Eeneen tovenaar? Ach kom nu toch, mijn beste! Ik had u ivijzer willen zien! Tovenaars bestaan slechts in onopvoedkundige kindervertel lingen!" „Nee - het is écht waar!", riep Panda. „Hij liet een bootje varen en hij toverde citroenen en toen toverde hij ons ineens in de gevangenis omdat hij op een rustige plek wilde zijn Deze mede delingen deden Joris een ogenblik sprake loos staan. „Een magiër!", prevelde hij. „Ondenkbaar maar tóch tovert zich in een gebouw waar hij graag wil zijn opmerkelijk! Non plus magio, leert een oude zegswijze, maar tochHoe nuttig zou een dergelijke magiër zich kunnen maken, wanneer hij onder een goede ver antwoordelijke leiding kwam te staan Het was duidelijk, dat zich in het brein van Joris een plan begon te vormen De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Haagse politieagent J. N. P. contra de bur gemeester van 's-Gravenhage. Aan P. was op 1 februari 1954 door de burgemeester eervol ontslag verleend op grond van gebleken psychische ongeschikt heid voor de dienst. De agent tekende ho ger beroep aan tegen deze maatregel bij het Haagse Ambtenarengerecht, dat op 28 november 1955 dit beroep verwierp. De Centrale Raad van Beroep kon de af wijzende houding van het Haagse Amb tenarengerecht volkomen onderschrijven en bevestigde zijn uitspraak. Het ontslag van de betrokken hoofdagent blijft dus ge handhaafd. De Utrechtse recherche heeft in Twello de 21-jarige Utrechter P. E. V. gear resteerd, die verdacht wordt van diefstal van horloges en ringen uit een vitrine van het Rembrandt bioscooptheater te Utrecht. In de nacht van 5 op 6 september ver schafte hij zich toegang tot de bioscoop en forceerde de vitrine in de hal van de juwe lier Schapp. Hij stal een aantal dames- en herenhorloges alsmede enkele ringen ter waarde van een bedrag van f 4000. Hij heeft volledig bekend. De buit is achter haald. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon. Bewijs. De Italiaanse luchtmacht is dinsdag begonnen met de „operatie-fotografie", waarbij met straalvliegtuigen van het type F-84 honderdduizenden foto's van het gehele land worden gemaakt. Op deze wijze wil men voor het eerst in Europa op zo grote schaal de doeltref fendheid van verkenning in dienst van de ontwapening aantonen. Ravijn. Tussen Valera en Trujillo in Vene zuela is een autobus in een honderd meter diep ravijn gereden. Negentien inzittenden kwamen om het leven en 22 werden gewond. Van verscheidene gewonden is de toestand ernstig. Titel. Volgens de Sunday Dispatch zal ko ningin Soraja van Perzië spoedig haar titel kwijt zijn, omdat zij het land geen erfgenaam voor de troon heeft gegeven. Soraja heeft vergeefs gynaecologen in Amerika, Rusland en Europa geraad pleegd, en aldus dit blad, dat er voorts de aandacht op vestigt, dat Soroja vol gens de Koran door de sjah verstoten moet worden als zij hem niet binnen vijf jaar een zoon schenkt. Referenties. Een lid van de onafhankelijke commissie, die toezicht houdt op de personeelsbezetting van de strijdkrach ten van de Duitse bondsrepubliek, dr. Hensel, heeft meegedeeld, dat zijn com missie het ministerie van defensie heeft aanbevolen personen, die geleden heb ben onder het regime van Hitier, in vloed te geven bij het beoordelen van Oud-S.S.'ers, die in de strijdkrachten willen dienen. Oudgediende. Het Amerikaanse vliegdek- schip „Enterprise", dat twintig jaar oud is, zal gesloopt worden. In de tweede wereldoorlog bracht de „Enterprise" 71 schepen tot zinken. Haar luchtafweer geschut schoot 911 Japanse vliegtuigen neer. De Japanners meldden zes maal, dat de „Enterprise" tot zinken was ge bracht. Pogingen van particulieren om voldoende geld bijeen te brengen om het schip als nationaal monument te behouden, zijn mislukt. Apparaat. De universiteit van Oxford krijgt de beschikking over een rekenmachine, die in staat is meer dan 3.000 vermenig vuldigingen en 5.100 optellingen per seconde te verrichten. Het apparaat zal 750.000 gulden kosten. Feest. De hertog van Kent, die in de op- volgingslijn voor de Britse troon de zevende plaats inneemt, heeft op het landgoed van zijn moeder zijn 21ste ver jaardag gevierd. Na een familiediner, waaraan koningin Elizabeth en de her tog van Edinburgh aanzaten, gaven de jarige en zijn 19-jarige zuster prinses Alexandra voor 130 vrienden een dans feest met „rock and rolT'muziek. Vondst. Een Amerikaanse fabrikant en zijn echtgenote beweren bij een onderzoek van de zeebodem langs de Israëlische kust de Romeinse haven Caesarea te hebben teruggevonden. Zij vonden bij de uiteinden van de havendammen veel grote bewerkte stukken steen, die deel zouden hebben kunnen uitmaken van de twee grote standbeelden, die volgens de oude beschrijvingen van de stad aan de havenmond hebben gestaan. Protest. Een woordvoerder van het Cana dese ministerie van Handel heeft mede gedeeld, dat Canada een krachtig pro test bij de Verenigde Staten heeft inge diend toen bleek, dat de Verenigde Sta ten, wanneer zij in het buitenland tarwe verkochten, die met plaatselijke valuta betaald kan worden, verlangden, dat de koper er in zou toestemmen in de toe komst nog een bepaalde hoeveelheid Amerikaanse tarwe te kopen. Snelste. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat kapitein Milburn G. Apt kort voordat hij op 27 september met het raketvliegtuig Bell X-2 veron gelukte, sneller had gevlogen dan ooit iemand voor hem. Dit bleek bij het on derzoek van de instrumenten. In juni had men met dit toestel reeds een snel heid van ongeveer 3000 km per uur be reikt. Deken. Na een verblijf van zes weken in communistisch China, een week in Mon golië en twee weken in de Sovjet-Unie keert de rode deken van Canterbury naar Engeland terug, zo bericht radio- Moskou. Onbetekenend. De opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten, generaal Gruenther, heeft verklaard, dat het bekend is, dat Russische onderzeeboten door de Middellandse Zee hebben ge kruist. Zij waren echter in onbeteke nende aantallen waargenomen, zo voeg de de generaal eraan toe. VOOR ONS gevoel moet rijst in Indone sië een inheems produkt zijn. De bevol king verbouwt het op grote schaal en voedt er zich mee en, afgaande op de vele Indi sche eethuisjes in onze grote steden, heb ben ook vele totoks de smaak van de rijst tafel leren waarderen en zijn zij de kruidige rijstgerechten gaan prefereren boven de rijst met krenten en de rijstebrij die hier vroeger op tafel kwamen. Maar terzake. Rijst kent men in ongeveer 1000 cultuurvarië teiten, die echter meestal in twee hoofdgroepen worden verdeeld, t.w. de bergrijst of droge rijst, die niet veel water nodig heeft, en de moeras- of waterrijst, die in de lage gebieden groeit en een groot gedeelte van het jaar onder water moet staan, ongeveer zoals hier te lande het riet. Onder de wilde rijstvariëteiten kan men eveneens twee hoofdvormen onderschei den, waarvan de namen u waarschijnlijk weinig zullen interesseren, maar die des ondanks als basisvormen kunnen worden beschouwd, waaruit de tegenwoordige rijstsoorten zich hebben ontwikkeld. Men moet de plant in haar huidige vorm dus ontstaan denken door kruisipg in de loop van een eeuwenlange cultuur. We vertel len dit er bij, omdat zowel in Amerika, als in Afrika en Azië in het wild groeiende rijst voorkomt, zonder dat deze in recht streeks verband kan worden gebracht met de cultuurrijst. Of in die streken vroeger enige cultuur van die wild groeiende rijst heeft plaats gehad, kan niet steeds met zekerheid worden gezegd. Ziezo, de nodige voorbehouden hebben we reeds gemaakt. Wat nu de in Indonesië verbouwde rijst, betreft, hiervan heeft de bakermat vermoedelijk in Bengalen gele gen, en van het Gangesgebied uit heeft de cultuur zich over een groot deel van de wereld verspreid, zowel naar China en Japan, als naar Perzië en Mesopotamië. De rijst is weliswaar een duizenden jaren oud cultuurgewas, maar vóór 2000 jaar voor Chr. is ze toch niet in cultuur geweest. Op Java is de cultuur reeds vóór de komst der Hindoes ingevoerd en is waar schijnlijk door de voorouders der tegenwoordige Indone siërs in het Nieuw Stenen tijdperk uit Achter-Indië meegebracht. Dat was om streeks de 2de of 3de eeuw na Chr. We zijn hiervan zo sterk overtuigd, omdat de oorspronkelijke bevolking van Indonesië (verwant met de Australische volken) de rijstbouw niet kende, terwijl de voorouders der Indonesiërs de patjol (hak voor de rijstbouw) reeds bezaten. Het is overigens wel aardig te weten, dat Europa eerder dan Indonesië de rijst leerde kennen door de tocht van Alexan der de Grote naar Indië (eind 4de eeuw v. Chr.) en dat de Romeinen ten tijde van keizer Augustus, dus omstreeks het begin van de Chr. tijdrekening, eveneens met de rijst bekend waren geworden. Het produkt droeg toen de naam auriza, waarvan de namen riso (It.), riz (Fr.), rice (Eng.), Reis (Duits) en rijst zijn afgeleid. En weet u, waarom rijst zoveel water nodig heeft? Vanwege haar grote behoefte aan zuurstof! Dat lijkt tegenstrijdig, maar dat is het niet. Daarover morgen. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2