Chemische industrie vraagt bekwame en veelzijdige bedieningsvaklieden I J 3-jarige cursus op technische scholen plus praktijk in bedrijf r THALIA Visserij-varia Warboel" bij „Fryske Trou „De Plaatwellerij" demonstreert in Utrecht met oefenapparatuur A Agenda voor Velsen Havenberichten MARKTKOOPJE Tt.Kmff Km er WEKKERS Ook in Velsen komt op T.S. dergelijk programma Vochema 13 „VOCHEMA"-CONGRES OVER OPLEIDING CHEMICIENS Ook voor ouderen Bepaald type 4^ - Dank Cijfers Opleiding Leerlingstelsel Old Clothes New DRY CLEANING ONLY Cursus voor toneel amateurs in Velsen Ruim zevenhonderd gulden voor reclassering Openbare leeszaal in „Noord" 1 november open Van Gelder's bedrijfsbrand weer naar Apeldoorn P.v.d.A.-vrouwen kozen nieuwe bestuursleden DE BOER Hervormde Toneelgroep liet goed spel zien OMEGA-horloges Fa. R. de Boer Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 (Van een verslaggever) OP DE EERSTE DAG van het congres tijdens de „Vochema '56", welke in de Bernhardhal in Utrecht werd gehouden, heeft men zich beziggehouden met de opleiding van de che- micien, de chemische bedieningsvakman, die de dikwijls uitgebreide en gecompliceerde apparatuur in een fabriek be dient en die de zorg heeft voor het productieproces. De secretaris van de Stichting opleiding chemiciens de heer mr. G. A. van Haeften, deelde in een persconferentie mede dat tot voor kort de chemische industrie haar krachten voor namelijk uit de ongeschoolden moest kiezen waarna men deze mensen in het eigen bedrijf de praktische kennis diende bij te brengen. De functie, waar het namelijk om gaat, is een veelomvattende. Immers, de chemicien zet het produktieproces aan de gang, volgt het nauwkeurig in zijn ontwikkeling en laat het op het goede moment eindigen. Dit alles betekent het hanteren van_ schakelaars, kranen en afsluiters, het controleren van meetinstrumenten en zonodig bijregelen, het toevoegen van grond- en hulpstoffen. Hij moet monsters nemen en bovendien is het zijn taak om aan te geven waar en hop reparaties verricht moeten worden. Dit complex van werkzaamheden eist uiteraard naast een betrekkelijk gering aantal handelingen een be paalde veelzijdigheid van geest. Daarom was het natuurlijk geen eenvoudige taak om een opleiding voor een dergelijk vakman te scheppen. ENKELE JAREN GELEDEN begon men aarzelend met deze scholing en hoewel men het experimenteerstadium nog niet te boven is worden er thans toch reeds op leidingen gegeven aan de technische, scho len in Geleen, Amsterdam-Noord en Oss, terwijl er opleidingen in Velsen, Gronin gen en Terneuzen in voorbereiding zijn. De bedoeling is dat zoals reeds in andere sectoren van het bedrijfsleven een be kend systeem is, de jongen na drie jaar technische school als leerling bij een be drijf komt in het zogenaamde leerling stelsel. Hij leert dan door roulatie in het bedrijf de verschillende apparaten kennen en bedienen onder het wakend oog van een ervaren arbeider. Daarnaast krijgt hij nog vrij veel aanvullend theoretisch onder wijs, weer aan de technische school. Na twee jaar leerlingstelsel doet de leerling examen en bij slagen komt hij in aanmer king voor het diploma chemicien. De finesses van het vak moet hij dan natuurlijk nog in d,e praktijk opdoen. Dankzij hetgesubsidieerde nijverheidson derwijs in ons land kost de opleiding vrij wel niets. IN PRINCIPE kan het leerlingstelsel chemicien ook volgen op bijvoorbeeld een cursus metaalbewerken. Spéciaalwordt daarbij gedoeld op de oudere arbeiders die niet meer naar de technische school kun nen om een driejarige chemiciencursus te volgen. Het leerlingstelsel duurt dan van zelfsprekend iets langer. Bovendien wordt men in de gelegenheid gesteld een schriftelijke cursus te volgen bij het Koninklijk Technicum P.B.N.A. te Arnhem, met welke instelling de Stichting Opleiding Chemiciens een regeling heeft getroffen. Daarbij is echter gewenst dat de leerling door het bedrijf gecoacht wordt. UIT DIT ALLES valt af te leiden, dat de chemicien een bepaald type mens moet zijn, Iemapd die graag bezig is en met zijn handen werkt is zeer waarschijnlijk niet ADVERTENTIE ij» II I/MUT en KIJKT ER WEL MAAR I Ma WEL Of MAARNIET a m A - C'J 1' '.SF*.*3?''Av ZMJAva Een matras Is een écht .eftrouwensartikel. Wij kunnen U alles vertellen over vering, afdekking, levens duur en wat U nog méér weten wilt. -.5 ••V- Vraag eens: advies bij a WONINGINRICHTING BEVERWIJK specialisten sinds jaren On dinsdag kwamen in IJmuiden binnen; Almkerk van Antwerpen. Grebbestroom van Liverpool. Niobe van Rotterdam. Laponia v. T iiipQ Tilly van Stocka. Wexford van Rot- tprriam Nore van Rotterdam. Bill S van Swansea Teunika van Gravesend. H.M. Obdurate van de Noord ee. Rijnborg van f onden Margrethe van Otterbacken. Bloem- srcht van Sornaes. Hectos van Kemy. Mas cotte van Skogall, Archangelos van PhUa- rip nhia Zijpenberg van Menilla. Spiga van Baltimore Roelf de Winter van Parr. Isis van Goole Caribia van Vasa. Marie Boye Noorwegen. Marien Chemist van Rot- Frieda van Geffle. Nonsuco van Ludolf Oldendorff van Ant- van terdam Rotterdam, werpen. Vertrokken ziJn ralive naar Gion. Penglee naar Gdynia. Saga naar Helsingborg. Inabi naar Halmstadt. Maawm N naar Terneuzen. Vasaborg naar Intwpmen Claes Compaen naar Newcastle. Anker naar. Hampton Roads. Adriaantje Flifabeth naar Antwerpen. Vikaren naar Wemburg Maris naar Gothenburg. Norman- ait naar Gothenburg. Senator naar Londen. Tonnika naar Londen. Marathon naar Lon den Gerd naar Londen Heriot naar Leith. S. L naar Londen. Thalisse naar Hamburg. OMekerk naar Rotterdam H.M. Obdurate de Noordzee. Lingestroom naar Huil. vtmntroorn naar Londen. Narwal naar Fal- Ee 5 Lissekerk naar Rotterdam. Roelf de Winter naar Hamina. Vera naar Halden. Gene- voor deze functie geschikt. De chemicien moet een enigszins beschouwende, rustige aard hebben, waarbij hij toch zeer snel en met kennis van zaken dient te kunnen in grijpen op het moment dat dit nodig is. Zijn bevrediging moet hij vinden in den ken en weten, wamt van wat hij maakt krijgt hij zelden iets te zien, daar het pro duktieproces zich doorgaans in gesloten vaten en leidingen afspeelt. De taak van de Stichting Opleiding Che miciens bij dit alles is de opleidingen en wat daaraan vooraf gaat te stimuleren en te coördineren en in het bijzonder het be vorderen van het leerlingstelsel. TIJDENS het ,,Vochema"-conigres dat des middags in de congreszaal naast de Bernhardhal aan het0" jaarbeursterrein Croeselaan werd gehouden, trad als eerste spreker op prof. ir. J. G. Hoogland, voor zitter van het bestuur van de Stichting Opleiding Chemiciens. Spreker betuigde in de eerste plaats zijn dank aan drs. Van der Kwast, directeur- generaal voor Handel en Nijverheid, die bij de opening van de „Vochema" duidelijk van zijn belangstelling voor de stichting en de opleiding van de chemiciens had laten blijken. Bovendien noemde prof. Hoogland de n.v. „De Plaatwellerij" te Velsen, met in het l ijzonder de directeur van dit bedrijf, ir. J. F. Clausen, die het door het beschik baar stellen van ruimte en apparatuur in haar stand mogelijk maakt een facet van de opleiding weer te geven. Spreker wees er vervolgens op dat reeds vele jaren het gesprek over deze opleiding binnenskamers gaande is en voorts ging hij nader in op de oorsprong van de stichting die gezocht dient te worden in twee voor drachten waarin de noodzaak van het lan delijk organiseren van een opleiding van de chemische bedieningsvakman ten be hoeve van deze zo snel groeiende tak van nijverheid werd beoogd. Deze voordrach ten werden gehouden door ir. Guyaux van de Staatsmijnen (oktober 1951) en door dr. Hoekstra van Philips-Roxam (februari 1952), welke laatste daarbij de naam che micien voorstelde. Overigens werd het 'aldus prof. Hoog land toen reeds steeds duidelijker dat in bet industrialisatie-programma van ons land de chemische industrie een niet onbe langrijke rol zal gaan spelen. Spreker il lustreerde dit met enkele cijfers afkom stig van het Centraal Planbureau. Gerekend van dit jaar tot 1970 zal de omzet van de chemische industrie toene men van twee tot vier miljard gulden; te gelijkertijd zal de export van 0,9 miljard toenemen tot twee miljard. Het aantal werknemers dat thans circa 60.000 man bedraagt, waarvan ongeveer 6000 in een bedieningsfunctie, groeit uit tot 80.000 man in 1970 waarvan 12.000 chemiciens. Prof. Hoogland ging vervolgens nog iets dieper in op de chemiciensopleiding waar bij men op allerlei moeilijkheden stuitte bij de vaststelling van het leerplan. Zo was men het er bijvoorbeeld over eens dat het vak „chemische apparatenbouw" in dit plan diende te worden opgenomen. Spreker besloot tenslotte zijn voordracht met er op te wijzen dat met de stichting opleiding chemiciens slechts het belang ge diend wordt van allen die iets met deze tak van industrie te maken hebben en dat zij bovendien ook een bijdrage betekent tot verkrijging der welvaart van ons land en volk. DE HEER A. P. J. Duyvestijn, direc teur van de Technische school voor chemi sche industrie te Geleen besprak uitvoerig de opleiding van de chemiciens. De aan vankelijk tweejarige basisopleiding i§ sinds het vorig jaar in een driejarige om gezet. De minimum toelatingsleeftijd voor de leerlingen van de eerste klasse is twaalf jaar en acht maanden, zodat op een leef tijd van ongeveer zestien jaar de basis opleiding afgesloten kan worden. Er wor- XJOOOOOOOOOC iCOCOCOOOOOOOc< 99 ff Het is niet eenvoudig om de „Vochema"- jaarbeurs die van 9 tot en met 17 oktober in de Bernhardhal aan de Croeselaan in Utrecht gehouden wordt te omschrijven en daarom nemen wij j uit de dikke catalogus over dat hij wil g zijn: „een gespecialiseerde beurs voor machines, apparaten, meet-, regel- en g laboratorium-apparatuur voor de in- 8 dustriële produktie en conditionering in l 5 de voedings- en genotmiddelenindustrie, p de zuivel-, chemische- en farmaceuti- g sche industrie". jj lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX den lessen gegeven in metaal- en houtbe werking en schilderen en in het verrich ten van eenvoudig fitters- en elektriciëns- werk. In het tweede jaar begint overigens de eigenlijke chimiciensopleiding waarbij de leerling kennis maakt met de begin selen der scheikunde, natuurkunde en van de chemische technologie. Voorts krijgt men les in de volgende vakken: wiskunde, werktuigkunde, Nederlandse en Engelse taal, algemene ontwikkeling, muzikale vor ming, handtekenen, vaktekenen, boetseren en lichamelijke oefening waaruit dus blijkt dat het gevaar voor een te eenzijdige vor ming niet bijzonder groot is. De driejarige opleiding wordt afgeslo ten met een schoolexamen. De heer Duyvestijn legde er tenslotte nog de nadruk op dat men aan de gediplo meerde chemicien de volgende eisen dient te kunnen stellen: a. bedrevenheid in de bediening van chemische apparatuur; b. kennis van de wenking van chemische ap paratuur; c. kennis van en vaardigheid in onderhoud van deze apparatuur; d. ken nis van de processen die zich in de appa ratuur afspelen; e. kennis van diverse che mische processen en f. een persoonsstruc tuur die de chemiciens geschikt maakt voor dit werk. i. Zoals gezegd bestaat er eveneens een mogelijkheid om een leerlingstelsel te vol gen waarbij de leerling de zo noodzake lijke praktijk in het bedrijf zelf opdoet; Enkele grote bedrijven, onder meer de Chemische Bedrijven der Staatsmijnen in Geleen en de Koninklijke Nederlandse Hoogovens in IJmuiden geven de leerlin gen onder werktijd de gelegenheid tot het volgen van het aanvullend theoretisch on derwijs. Het praktisch examen wordt dan afgenomen in het bedrijf waar de leerling zijn opleiding gekregen heeft door een van rijkswege ingestelde examencommissie welke commissie sinds 1954 geregeld exa mens heeft afgenomen. De heer Rothuizen wees vervolgens nog in een korte inleiding op de mogelijkheid tot het vólgen van een schriftelijke indivi duele methode, welke gegeven wordt door het Koninklijk Technicum PBNA in Arn hem. SAMENVATTEND kan men dus zeggen dat er drie opleidingsmogelijkheden zijn: a. het volgen van een dagcursus chemi cien (twee of drie jaar) aan een Techni sche School (T.S.) gevolgd door een twee jarige leerlingstelsel. Tijdens de leertijd wordt praktisch in een bedrijf gewerkt terwijl gedurende één dag per week (of vier avonden) aanvullend onderwijs wordt gegeven. b. Indien het volgen van een dagcursus aan een T.S. niet meer mogelijk is kan ook alleen het leerlingstelsel met aanvul lend onderwijs worden doorlopen.; dit zal dan in het algemeen drie jaar duren. c. Het volgen van een schriftelijke cur sus van het Koninklijk Technicum PBNA te Arnhem. Overigens kunnen degenen die nadere inlichtingen wensen ovêr de opleiding tot het vak chemicien zich wenden tot de Stichting Opleiding Chemiciens, Javastraat 2 te Den. Haag en in Velsen tot de Tech nische School, Briniostraat 12. IJmuiden- Oost. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN Mevrouw Hauer, toneeladviseuse van de NATU, zal onder auspiciën van de sektie toneel van de „Velser Gemeenschap" een cursus leiden over toneelspelen met prak tische oefeningen. De cursus omvat vier avonden en zal door de leden van de ama teurtoneelverenigingen in Velsen gratis bij gewoond kunnen worden. De eerste avond zal het elementaire toneelspelen worden behandeld;- op de tweede avond wordt de waarde van het leggen van de klemtoon in uit te spreken zinnen behandeld; op de derde avond wordt het lezen van het toneelstuk nader uit de doeken gedaan en op de vierde avond wordt onder meer de vraag „Speel ik een rol of ben ik het zelf" in discussie gebracht. Te IJmuiden wordt de cursus op 26 ok tober, 2, 9 en 16 november gehouden; te Santpoort op 25 oktober, 1, 8 en 15 no vember. Opbrengst reclasseringscollecte De reclasseringscollecte in Velsen ten zuiden van het Noordzeekanaal heeft een bedrag van f 879,17 opgebracht. In Velsen- Noord werd f 733,05 ingezameld. ADVERTENTIE het theater met de beste filrps Vanaf VRIJDAG a.s. t.m. WOENSDAG elke avond 2 voorstellingen 7 en 9.15 uur Het „ROCK *N ROLL FESTIJN" ROCK AROUND THE CLOCK „Het gesprek van de dag" De voorverkoop begint vrijdagmorgen van 1112.30 uur en verder dagelijks van 1112.30 uur. Prijzen van dinsdag. Heilbot 3,002,70; gr. tong 6,005,40; grm. tong 4,504,40; kim. tong 4,50—4,30; kl. tong I 3,60—3,20; kl. tong II 2,80—2,50; tarbot I 2,70—2,40, per kg. Kl. schol II 45—31; schar 31—27; bot 34—32; v. haring 30—15; makreel 3526; gr. schelvis 4424; grm. schelvis 4222; kim. schelvis 36—20; kl. schelvis I 28—17; kl. schelvis II 27—15; wijting 26—19; gr. gul 71—50; midd. gul 59—45; kl. gul 30—17,50; kl. haai 22—19; ham 112—92; poontjes 16; kl. koolvis zw. 28—17,50; kl. koolvis wit 43, per 50 kg. Gr. kabeljauw 292—144; gr. koolvis zw. 82—75; gr. koolvis wit 92; gr. leng 92, per 125 kg. Aanvoer van dinsdag. 16 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 55 kisten schol, 15 kisten schar, 10 kisten bot, 685 kisten haring, 460 kisten makreel, 800 kisten schelvis, 70 kisten wijting, 150 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 50 kisten haai, 6 kisten ham, 5 kisten poon, 110 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 2460 kisten. Besommingen van dinsdag. VL 77 Abraham f34.500; RO 46 Claesje f 17.900; KW 40 f1190; KW 5'9 f3400; KW 94 f545; KW 88 f818; KW 71 f580; KW 53 f537; IJM 59 f1080; IJM 3 f450; KW 30 f440. De collecte in Velsen-Noord gehouden ter gelegenheid van de Nationale Reclasse- ringsdag heeft, dank zij de grote activiteit van de collectrices en collectanten een bedrag van f 733,05 opgebracht. De collecte strekt zich uit over Velsen- Noord met inbegrip van de ponten. Overi gens een mooi resultaat. Film met lezing voor „Maters" Op donderdag 18 oktober komen de leden van de personeelsvereniging „Maters" te Beverwijk in ,,'t Centrum" bijeen. De heer Kees Hana zal een lezing houden en hierna een film vertonen. 99 99 De Friese vereniging „Fryske Trou" heeft gisteravond het nieuwe seizoen in geluid met een oud stalpaardje uit de „school" van de gelegenheidssehrijver G. Burzy: „In Tizeboel". (Een warboel). Dit alleszins aanvechtbare stuk over een fabrikantenfamilie, die plotseling pension gasten gaat houden ep daardoor in de meest waarzinnige situaties verzeilt, heeft zijn tijd ruimschoots gehad, en is slechfs ais makkelijk lachsucces te verdedigen voor een toneelgroepje, dat niet al te hoog wil mikken en, zoals bij „Fryske Trou" kennelijk het geval is, een aantal nieuwe krachten de kans wil geven. Fabrikant Fedde Bouma en zijn vriend Ype Alkema zetten een leep plannetje in een, om een verloren vakantie te redden, verwisselen van persoon en draaien zich daarmee in een uitermate wonderlijk gat. waardoor het hele gezin op zijn kop komt te staan en de pensiongasten tenslotte woe dend een beter heenkomen zoeken. Daar deze gasten rasechte Leeuwarders zijn een aardappelgrossier, wiens gade een erfenis ten deel viel en daar zeer prat op gaat is er aan de behoefte tot 'chargeren geen gebrek, temeer omdat de ADVERTENTIE Leuke kachelzeiltjes 59 cent Marktplein 30 Trompstraat 35 10 TELEFOON 4886 Nu zaterdagmiddag aan de Heidestraat te IJmuiden-Oost door wethouder H. de Boer de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek officieel is opengesteld, kan thans worden gemeld, dat de dépendance in Velsen-Noord in het perceel Wijker- straatweg 77 op 1 november in gebruik zal worden genomen. Als assistente van de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek is name lijk per 1 november aangesteld mej. H. G. Birkhoff, thans de Gouda. Het fabrieksbrandweerkorps van de ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen n.v. zal zaterdagmiddag in Apeldoorn deelnemen aan de jaarlijkse wedstrijden tussen de fabrieksbrandweren van het Van Gelder-concern. De Velsense ploeg gaat naar Apeldoorn met de nieuwste bij deze fabriek gebruikte auto-motorspuit, waarmede demonstraties worden gegeven met de gewone blusme thode en met de nevelspuit. IN DE STAND VAN de N.V. „De Plaatwellerij" te Velsen op de „Vochema '56" in Utrecht vindt men de proef- en oefenapparatuur bestemd voor het nieuwe ge bouw van de Technische School voor de Chemische Industrie te Geleen. Deze fabriek is volledig in bedrijf en de bezoeker kan dus hier reeds een indruk krijgen van de wijze waarop er in een dergelijke fabriek gewerkt wordt. Behalve voor de uitvoering van chemische proces sen zal deze fabriek ook dienen als oefen object voor het uitvoeren van montage werkzaamheden en metingen. Ook metaal bewerkers en electromonteurs zullen zich hier kunnen oefenen in leidingaanleg, op stellen van pompen, aansluiten van mo toren etc. Dat een dergelijke propaganda op prijs gesteld werd bleek duidelijk uit de be langstelling die men van diverse zijden voor de opgestelde apparatuur toonde, zo wel van de kant van het bedrijfsleven als uit de kring van directeuren en docenten van diverse technische scholen, waarvan allen zich bijzonder geïnteresseerd toonden in deze nog vrij nieuwe cursus. MARKTBERICHT 8 oktober Andijvie f 0,10f 0,19; sla f0,05f 0,11; spi nazie f 0,19f0,48; postelein f0,21f0,33; tomaten f 0,20f 0,44; komkommers f 0,10 f 0,28; sperciebonen f 0,63f 1,34; snijbonen f 0,44f 1,23; pronkbonen f 0,34f 0,68; prei f0,10f 0,20; selderijknollen f 0,12-f 0,27; groene kool f 0,15f 0,23; rode kool f 0,11 f 0,20; soepgroenten f 0,08f 0,12; bospeen f 0,22f 0,39; waspeen f 0,19f0,36. grossier voornoemd zich verheugt in het bezit van een dochter uit hét eerste huwe lijk van zijn vrouw,- welke dochter dich terlijke en maanzieke neigingen botviert op de fabrikant, die zij voor de vrijgezel Alkema houdt en de jongere dochter Aeltsje alles door heeft en samen met broer Hindrik allerlei spaken in wielen steekt. Ge ziet: in wezen een uitgekookte drank roet alle elementen, die de toneelcriticus mismoedig het hoofd doen afwenden. Maar „Fryske Trou" heeft dank zij een paar oude rotten als de heer Ypma en mevrouw Hiemstra, die sa men het aardappelechtpaar met fantasie in elkaar timmerden, mevrouw v. d. Meulen, die een lieve, intelligente schrijfster Fimke Postma ten beste gaf (in wezen de enige normale figuur in het hele stuk) en vooral dank zij de aanwinst Rosenstein, die de fa brikant Bouman een vlotte gestalte en net genoeg werkelijkheidszin meegaf om hem voor het clowneske te behoeden, braaf door de warboel heengeworsteld, zulks tot groot vermaak van de zaal. De „echte" fabrikant, Fedde Bouma, (Greveling) ging echter in woord en ge baar te vaak over de streep, om het be nauwde van zijn positie aanvaardbaar te maken en daar laboreerde ook de hysteri sche dochter Hildegonda-met-de-verzen aan: net iets teveel van het goede, om wer kelijk komisch te zijn. Onder de nieuwelingen viel de jonge II. Lyclema op, die onder schavende regie en met veel oefening de fijne kantjes zeker bij te brengen zijn; juffrouw Hoekstra zette een vlot dienstmeisje op de planken en het rolletje van de astrante jongste dochter uit het grossiersgezin, Aeltsje, hield even eens beloften voor de toekomst in, al zal zij veel meer aan een goede uitspraak moeten denken, dan ze gisteravond deed. Sjoukje, de vrouw des huizes, die tenslot te de hele narigheid van haars echtgenoten persoonsverwisseling moet torsen, was bij mevrouw Ypma in vertrouwde handgn. Het is jammer, dat „Fryske Trou" nog steeds niet de regisseur bezit, die de punt jes op de Friese i's kan zetten, want bij een betere verzorging, een vlottere mise- en-scène en een duidelijke lijn in het sa menspel zou de avond van gisteren niet al leen een lachsucces zijn geworden, maar wellicht zelfs een toneelsucces. Folkertsma Voor de jaarlijkse ledenvergadering van de Vrouwenbond van de Partij van de Ar beid, afdeling Velsen-Noord, die dinsdag avond in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Dienpenstraat werd ge houden, bestond een flinke belangstelling, waarover mevrouw Goossens-Brons als voorzitster haar voldoening uitsprak. Achtereenvolgens werden geregeld de colportage, de ledenwinactie en de collecte voor het Thiele Wibautfonds. Naar de ge westelijke vergadering op 25 oktober in Amsterdam werden tot afgevaardigden benoemd de dames Van Eijkelen en Weller. Het uitgebreide jaarverslag van de se cretaresse mevrouw De Wilde kenmerkte zich uiteraard door de verkiezingsresulta ten. Voorts bleek hieruit de grote activiteit van de afdeling, die zich uitte in zeer be vredigend bezoek van de leden aan de ge houden bijeenkomsten en excursies. Het ledental was sedert 1 oktober 1955 toege nomen van 133 tot 146. De financiën van de afdeling waren het terrein van mevrouw Van Eijkelen, die, juist wegens de grote activiteiten van het afgelopen jaar slechts een klein batig saldo overlieten. De kas sloot in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 402,26. Wegens periodiek aftreden van de da mes mevr. Jongkind en mevr. Knorren werden in het bestuur gekozen de dames mevr. Laméris en mevr. Asjes. Aan de af getreden bestuursleden werd voor hun ve le werk dank gebracht. Naar aanleiding van de bestuurswisse ling merkte mevr. Goossens op, dat alle activiteiten slechts dan kunnen worden ontwikkeld als ook alle medewerking van de leden werd verkregen. Gezamenlijk kan heel wat worden bereikt. Ten aanzien van het winterprogramma deelde de voorzitster mede hierin geen ex cursies te hebben opgenomen. Het bestuur deed weliswaar enige suggesties voor be drijfsbezoeken in afwachting van eventuele belangstelling onder de leden. De geani meerde vergadering werd besloten met een inleiding door mevr. Van Eijkelen inzake de Suez-kanaalkwestie, welke met grote aandacht werd gevolgd. ADVERTENTIE grote collectie diverse uitvoeringen reeds v.a. JUNGHANS - KIENZLE PETER - WESTCLOX 8.50 CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat 413 - Tel. 6321 De Hervormde Toneelgroep te IJmuiden- Oost mag zijn nieuwe regisseur, de heer C. de Jong, wel in ere houden. Want onder zijn leiding heeft dit groepje zich in be trekkelijk korte tijd ontwikkeld tot een vereniging, die in staat is een voorstelling te verzorgen, welke de toets der critiek steeds beter kan doorstaan. Dit was ten minste stellig het geval met de twee op voeringen van het blijspel „Deining om de dorpsdokter", waarmee dit ensemble het nieuwe winterseizoen in het Hervormd Jeugdhuis heeft geopend. Het stuk, ge schreven door P. L. van Prooijen-Bogaerds, is wat naïef. De handeling speelt zich af in het huis van een dorpsdokter, Walter den Brus. Zijn beide pleegkinderen geven hem om beurten vreugde en zorgen. Hij moet regelmatig als geldschieter optreden omdat ?ijn pleegzoon nog al wat speelschulden pleegt te maken. Maar Amor slaagt er in zijn vrijgezellenhart met een treffer te doorboren, hetgeen zijn lastige taak als pleegvader wat verzacht. Het was een niet geringe verdienste van de Hervormde To neelgroep, dat de spelers dit gegeven met zoveel plezierige tafereeltjes hebben uitge beeld, dat men de middelmatigheid van het stuk soms volkomen kon vergeten. De vro lijke inzet tussen mevrouw C. Kalkhoven en de heer H. Klees, respectievelijk als de pinnige huishoudster Neel en de plezante tuinman Driekus, was direct raak en deed voor het verdere verloop van de opvoering veel goeds verwachten. Dankzij de voor beeldige rolkennis kon er een uitstekend tempo worden aangehouden, waarbij door de spelers vlot en natuurlijk werd geac teerd. Met deze prestatie heeft regisseur C. de Jong ongetwijfeld de beste voorstel ling op zijn naam gebracht, die de Her vormde Toneelgroep sinds de oprichting mocht laten zien. Ook van de spelers niets dan goeds. A. Bosman was een rustige dorpsdokter, die met zijn uitstekende dictie volkomen aannemelijk is geweest. Me vrouw C. Kalkhoven noemde ik reeds, haar rake uitbeelding van de getrouwe ge dienstige behoorde tot de beste typeringen van de avond. Mevrouw G. Jansen-Verbaan en P. Kalkhoven de eerste vooral waren de pleegkinderen en mevrouw G. Jansen-Van der Wal gaf een gepast op dringerige vertolking van de rijke buur vrouw, die tot groot vermaak van het pu bliek ten slotte de kous op de kop mag ont vangen. De chirurg van Joh. de Haan was iets minder overtuigend en bij de kleinere rollen behaalde H. Dolfing nog een ver diend succesje als de amicale bakker. Geen wonder dat het publiek deze deining met veel genoegen heeft gadegeslagen. Het gaf met een enthousiast applaus van zijn grote erkentelijkheid blijk. J.v.D. Chrysanten-avond van Tuinbouw- studieclub De Tuinbouw Studieclub houdt op dins dag 16 oktober een speciale chrysanten avond. O.m. zal de assistent van de Rijksvoorlich tingsdienst, de heer J. Zethof een inleiding houden over de kweekwijze van chrysanten. ADVERTENTIE ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ét ALLEENVERKOOP KENNEMERLAAN 60—62 WOENSDAG 10 OKTOBER Thalia, 20 uur: Het misdaad-syndicaat. Rex, 20 uur: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Cultureel Centrum, 20 uur: Ledenver gadering Coöp. Uitvaartvereniging „IJmuiden Velsen" U.A. Cultureel Gebouw, 20 uur: Lezing Nut en algemene vergadering. Wijkgebouw Radarstraat, 20 uur: NCVB afdeling IJmuiden-West, Simavifilm. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: open stelling en boekententoonstelling, 10 12.30 en 14.30—17.30 uur. SANTPOORT: Gereformeerde Kerk: Inwijding orgel. DONDERDAG 11 OKTOBER Thalia, 20 uur: Rose Marie (extra voor stelling). Rex, 20 uur: Geen opgaaf. Leeszaal: Als woensdag. WOENSDAG 10 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Brood en wijn". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De witte non". W.B. Theater, 19 en 21.15 uur: „Vijf minu ten over twaalf". Kennemer Theater, 20 uur: C.C.B.: Concert Noordhollarids Philhamonisch Orkest. K.S.A., 13.30 en 15 uur: Filminiddag voor prijswinnaars van Floralia. Café „Sport", 20 uur: Biljartdemonstratie door Jan Lamers en Jan Broerse. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10 13 uur; lees- en studiezaal geopend van 10—13 en 15—18 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10—11 en 17—18 uur. DONDERDAG 11 OKTOBER Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond van het P.E.N. 't Centrum, 20 uur: Zeemans college. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal, geopend van 1013 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3