Minister Mansholt eredoctor van Landbouwhogeschool maar Belgische schippers stalen IJmuidense schepen leeg r dit is Uw apparaat kans Uw oude te vervangen! Van dag tot dag NAAIMACHINES Vorstin temidden van gedelegeerden Drie schepen incompleet naar zee WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 3 „Vochema '56" in Utrecht geopend Diefstallen in Den Helder Schoolvoeding en -kleding Faillissementen Haarlemmer naar Suriname voor wetenschappelijk werk Sociale aspecten van de automatisering Slipgevaar bij Halfweg opgeheven Examens Directeur Polygoon ter aarde besteld Herziening salarissen muziekleraren Bijbeltentoonstelling „Van kleitablet tot wereldboek" Schrijvend over de situatie waarin de eenwording van Europa zich op dit moment bevindt, zegt de redactie van een bekend maandblad voor de vrouw en haar huis, dat „mannen geneigd (zijn) de theorie voorop te stellen, het schema primair te achten en dan pas aan de praktijk te den ken". Deze opmerking knoopt genoemde redactie vast aan haar constatering, dat „de eenheid van Europa er al is en dat zij op vrouwelijke wijze is totstand gebracht". Voor vele mannen, die zich op het ge bied der Europese eenwording met zijn velerlei aspecten bewegen, zal dit een ver rassende en verheugende mededeling zijn, al vrezen wij dat zij haar gaarne gemoti veerd zullen willen zien. En die motive ring is zo mogelijk nog verrassender. Want ziehier hoe het maandblad de eenheid van Europa interpreteert: „Honderdduizenden Nederlanders heb ben dit de afgelopen maanden met eigen ogen kunnen constateren tijdens reizen naar het buitenland. Om het even of men nu loopt door Regent Street, door de Rue de Rivoli, door de Mariahilferstrasse, over de Keyzerlei, de North Malvern Road of de Seepromenade in Velden, overal ziet men in de winkels, dezelfde produkten: kleding, voedsel, huisraad. Wij drinken „espresso" in de St. Luciënsteeg, naast het Amster damse Burgerweeshuis, maar ook in Maria- saal. Wij zien de nylononderjurk, die wij in de Kalverstraat kochten, precies eender in Antwerpen en Gf^z. In Heidelberg zien wij het truitje, dat onze vriendin een paar weken geleden in Rotterdam kocht. Oes- terreichische Werkstatte staat er boven de winkel in de Karntnerstrasse, maar er staan dezelfde stoelen en lampen als in de Lijnbaan. De lampekappen in het hotel in Dellach zijn overtrokken met dezelfde plastic, als waarvan wij het gordijn voor onze badcel maakten. En de gordijnen, die wij in Torquay zagen, kwamen evenzeer uit Zweden als die in de huiskamer van onze vrienden in Bilthoven. Zelfs de huizen, die na de tweede' we reldoorlog gebouwd worden, lijken op el kaar, om het even of zij nu in dit of in dat land staan". Tot zover het maandblad. Dit is dus de Europese eenheid, die er al is en op vrouwelijke wijze is totstand gebracht. Ofschoon het ons leed doet, de illusie van de vrouwelijke eenheidskam pioenen te verstoren, lijkt het ons toch noodzakelijk een paar sceptische opmer kingen over dit onderwerp te maken. In de eerste plaats betekent het feit dat in Graz en Heidelberg dezelfde nylon on derjurk te koop is als in de Amsterdamse Kalverstraat niets anders, dan dat dit charmante gebruiksartikel over en weer wordt uit- en ingevoerd, waarbij het de nog steeds bestaande douanegrenzen moet overschrijden ten koste van invoerrechten. Ditzelfde geldt uiteraard voor plastic en gordijnen, en het verschijnsel verhoudt zich tot Europese eenheid als een lantaarn paal tot Bach. Dat de redactie van het damesblad „es presso" drinkt in Mariasaal, willen wij gaarne geloven, doch zij moet zich eens even de grensformaliteiten in het geheu gen terugroepen, die zij zich moest ge troosten om daarna ook „espresso" in een barretje naast het Burgerweeshuis te kun nen genietenOok hier: Lantaarnpaal tot Bach, En tenslotte nog een goedbedoelde raad: dames, zeg niet te snel dat die mannen maar blijven discussiëren over dingen die allang in kannen en kruiken zijn. Dat dis cussiëren is namelijk een symptoom van voorzichtigheid. Want als in het ene Eu ropa straks alleen maar huizen van een zelfde type en uiterlijk zouden worden ge bouwd, zou dat een aanwijzing zijn voor het feit dat er nog niet genoeg over ge discussieerd is en dat men toch nog te onvoorzichtig met Europa is omgesprongen. Eenheid heeft namelijk evenveel met vervlakking te maken als.... Bach met een lantaarnpaal. In de Grote Kerk te Wageningen is dins dagmiddag de promotie geschied van de heer S. L. Mansholt, minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, tot doctor honoris causa in de landbouwkunde. Promotor was prof. dr. C. H. Edelman, die een uiteenzetting gaf van de overwe gingen, die de senaat van d'e Landbouw hogeschool ertoe geleid hebben, het ere doctoraat aan de heer Mansholt toe te kennen. Prof. Edelman zei dat het geenszins zijn bedoeling was een overzicht te geven van de werkzaamheden van de heer Mansholt als minister. „Een ministerieel beleid heeft politieke aspecten waarover door tijdge noten gewoonlijk niet eenstemmig wordt geoordeeld. Maar zelfs al zou een minister zijn taak tot tevredenheid van zeer velen vervullen of hebben vervuld, zo zou dat nog niet behoeven te leiden tot een zo hoge wetenschappelijke onderscheiding als een ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Dr. S. L. Mansholt doctoraat honoris causa in de landbouw kunde. Daarvoor is meer nodig. „Uw activiteiten ontspruiten aan een combinatie van een aantal geestelijke eigenschappen, die slechts zelden in één persoon verenigd zijn: enerzijds idealisme en werkelijkheidszin, anderzijds uitgebrei de vakkennis en een onblusbare belang stelling, niet alleen voor de grote lijnen maar ook voor alle onderdelen van het uitgebreide terrein van de landbouw. Het is vooral deze combinatie van gaven die het u mogelijk heeft gemaakt zoveel be langrijks voor de landbouw tot stand te brengen". Prof. Edelman zei verder, dat minister Mansholt tal van geestdriftige krachten in beweging heeft gebracht die niet alleen hebben meegeholpen de Nederlandse land bouw weer op gang te brengen, maar ook er toe hebben bijgedragen dat de funda menten werden gelegd voor zijn belang rijke na-oorlogse ontwikkeling. Ten aanzien van het landbouwkundig onderzoek kan van een volslagen omwente ling worden gesproken, want vroeger heeft Nederland in dit opzicht voorname lijk gedreven op in het buitenland ontwik kelde kennis. De materiële en technische aspecten van het landbouwschap zijn ver beterd. Voors releveerde prof. Edelman uitvoerig minister Mansholt's internationale activiteiten, waardoor onder meer is .be reikt dat in vele landen thans heel anders wordt gedacht over integratie dan enige jaren geleden. „Wanneer de senaat van de Landbouwhogeschool u thans openlijk hulde brengt voor enkele van uw zeer uit stekende verdiensten op het gebied van de landbouw, dan is dat tevens een uiting van grote waardering voor het wijde perspec tief dat u voor ons hebt geopend. Dat geeft ons uitzicht op voorheen ongekende en be langrijke taken die wij zullen vervullen in dezelfde geest die u heeft geleid: de liefde voor de landbouw", zo besloot prof. Edel man. Rede dr. Mansholt Na zijn promotie hield dr. Mansholt een rede, waarin hij zei de hem verleende ere- graad te beschouwen als een hulde aan al diegenen die hem in de afgelopen jaren bij het herstel van de landbouw hebben bij gestaan. Hij zei voorts, dat de landbouw in de komende jaren met twee hoofdproblemen zal worden geconfronteerd; in nationaal op zicht met verhoging van de arbeidsproduk- tiviteit, omdat daardoor de integratie van de landbouw in de nationale gemeenschap moet worden verbeterd, en in internatio naal opzicht met een betere en rechtvaar diger verdeling van de wereldproduktie over de wereldbevolking, omdat slechts daardoor een betere internationale inte gratie kan worden bereikt. Zonder het slechten van barrières in de sociale sfeer is de integratie in de econo mische sfeer onmogelijk. Sociale integratie houdt in het bevorderen van de sociale mobiliteit, maar ook het bestrijden en door breken van de oorzaken voor wantrouwen tussen de verschillende maatschappelijke groeperingen, aldus dr. Mansholt. Nationaal is deze politiek slechts moge lijk, wanneer een volk in voldoende mate bereid is gemeenschappelijke verantwoor delijkheden te aanvaarden. Dit nationale saamhorigheidsgevoel is weer afhankelijk van de mate, waarin de gemeenschap sociaal geïntegreerd is. Landbouw en gemeenschap De landbouw staat voor de noodzaak, een met de andere takken van produktie ver gelijkbare economische prestatie te leveren aan de gemeenschap. Daarbij heeft hij recht op bijstand van de gemeenschap. In de komende jaren zal de gemeenschap van de landbouw waarborgen vragen dat de offers, die de gemeenschap voor de land bouw brengen moet en ook brengen zal verantwoord zijn. Maar die waarborgen kan de landbouw niet geven, wanneer hij de beloning voor zijn produktieve arbeid niet verzekerd weet op een voor hem rede lijk peil. Stabilisatie van het prijspeil kan slechts door interventie van de gemeen schap worden bereikt. De minister betoog de, dat de hulp van de gemeenschap voor de structurele aanpassing primair moet zijn terwijl de hulp voor het handhaven van een redelijk inkomen voor boeren en arbeiders complementair is. Overgaande van de nationale naar de internationale integratie betoogde dr. Mansholt dat de integratie van de land bouw in Europa een proces van lange duur zal zijn. De industriële integratie gaat langzaam maar zeker door. Zou zij er komen zonder de landbouw, dan zal dit het tot stand komen van een Europese gemeenschap be tekenen die ernstige gevaren inhoudt voor de positie van de landbouw in elk van de deelnemende landen. Welvaartsoverdracht De blik naar buiten Europa richtend constateerde dr. Mansholt, dat de kloof, die de westelijke wereld scheidt van de jonge, lagre ontwikkelde landen, nog steeds wij der wordt. Een betere en rechtvaardiger voedselvoorziening van de wereldbevolking is nog niet bereikt. Daartoe is een reeks van politieke en economische maatregelen nodig, die een welvaartsoverdracht door het westen moeten bewerkstelligen. Aan dit vraagstuk wilde dr. Mansholt ten slotte de taak van de Landbouwhoge school toetsen. Zowel op het gebiëd van opvoeding en onderwijs als op de terreinen van ontwik kelingstechniek, agrarisch en industrieel, zien de volken van Azië en Afrika uit naar het westen. Dat geldt zowel voor de prak tische hulpverlening op het technische en economische vlak als voor de toepassing van wetenschappelijke beginselen. Voor een hogeschool is dit alles van zeer grote betekenis. Zij kan de politieke en economische vraagstukken van de wereld- landbouw niet oplossen. Wat zij wèl kan en moet doen is het leveren van een bijdrage tot de bestudering van deze problemen. Daardoor draagt zij bij tot de overdracht van intellectuele waarden en dus tot de agrarische ontwikkeling der niet-Europese landen. Zij dient daarbij niet slechts deze landen, de landbouwwetenschap en zich zelf. Zij dient daarmee ook het bepalen van de plaats, die Nederland in de wereld van vandaag kan innemen, zo besloot dr. Mansholt. Bij de zeer velen die de promotie bij woonden, waren de minister-president dr. W. Drees, en de ministers ir. C. Staf, prof. dr. J. Zijlstra, prf. mr. J. C. van Oven, mr. J. M. L. Th. Cals en J. G. Suurhoff, de staatssecretarissen mejuffrouw dr. A. de Waal, mr. P. J. Kranenburg en dr. A. A. van Rhijn, voorts het lid van de Raad van State mr. A. M. Joekes, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, tal van parlementsleden, en mr. J. J.tKlaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, die burgemeester van Wage ningen is geweest. ADVERTENTIE De directeur-generaal voor Handel en Nijverheid van het ministerie van Econo mische Zaken, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft in zijn toespraak waarmede hij dins dag de „Vochema" in de Bernhardhal in Utrecht opende, een overzicht gegeven van de ontwikkeling in de voedings- en genot middelenindustrie, de chemische en de farmaceutische industrie. In de voedings- en genotmiddelenindu strie is de jaarlijkse omzet van 1948 tot 1955 gestegen van drie miljard gulden tot ruim zeven miljard. Waarschijnlijk zal dit jaar zelfs de 7,5 miljard gulden ruim wor den overschreden. Toch is de positie in verhouding tot de totale Nederlandse in dustriële omzet in deze jaren iets achter uitgegaan, te weten van 32 percent van het totaal tot 30 percent. Nu ligt het, volgens drs. Van der Kwast, wel min of meer voor de hand dat de voe dings- en genotmiddelenindustrie, waartoe bedrijfstakken behoren die reeds vroeg een zekere ontwikkeling hadden bereikt, rela tief enigszins in betekenis achteruitgaat naarmate de industrialisatie van ons land verder voortschrijdt. Zolang deze industrie echter een belangrijk deel blijft hebben in de algemene vooruitgang en dat doet zij ten volle vond hij geen aanleiding zich zorgen te maken. De omzet in de chemische en farmaceu tische industrie is sinds 1948 belangrijk sterker gestegen dan die van de gehele Nederlandse industrie. Het blijkt, dat deze industrie haar belangrijke positie steeds meer consolideert. Het concurrentiepro- bleem is, naar de mening van drs. Van der Kwast, dan ook voor haar niet het belang rijkste. Wel het bijhouden van de ontwik keling in het buitenland en juist hierom achtte hij een beurs als de Vochema van het grootste belang. Hij verheugde zich er over, dat van de inzendingen op de beurs bijna dertig percent van Nederlands fabri kaat is, waaruit blijkt dat men zich in Nederland inspant om de eigen industrie ook in dit opzicht van het beste te voor zien. De rechtbank te Alkmaar heeft de 27- jardge Helderse los-arbeider Harry K. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Deze K. had in het tijdvak van novem ber 1955 tot februari 1956 diefstallen ge pleegd in de marinestad. Hij had het daar bij speciaal gemunt op brandkasten, die hij door een kleine dynamietontploffing wist te forceren. Zijn buit beliep ruim f 7000. Veertien dagen geleden was tegen hem tweeënhalf jaar gevangenisstraf geëist. In het Koninklijk Besluit van 19 no vember 1900 tot vaststelling van regelen, volgens welke de gemeenteraad bevoegd is aan. schoolgaande kinderen, ter bevorde ring van het schoolbezoek, voeding en kle ding te verstrekken of met dat doel sub sidie te verlenen, was bepaald dat voor kleding van een en hetzelfde kind niet meer mag worden besteed dan f 55, per jaar. Daar dit bedrag thans niet meer in alle gevallen toereikend is, is bij Konink lijk Besluit dit bedrag nader op' f 70,— bepaald. ADVERTENTIE Zelfs dit goedkope apparaat is technisch beter. Gevolg: zachter scheren en het mesje gaat langer mee. Dit apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes voor maar 1 gulden een „goeie" morgen begint met Gillette! De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Cornelis Pirovano, kraandrijver, van Breenstraat 1, Beverwijk. Rechter-commis- saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. W. Crefeld, advocaat en procureur te IJmuiden- Oost, Paulus Potterstraat 27. Mevrouw G. M. E. van Waard,' weduwe van de heer Hooyberg, Kleine Houtstraat 44, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. H. van Wijk, ad vocaat en procureur te Haarlem, Kleirfe Houtstraat 50. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van H. C. Reumann, autospuiter, Preangerstraat 42, Haarlem, zaakdoende te Heemstede, Zandvoortselaan 137. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller en curator: mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur, Nieuwe Gracht 51 te Haarlem. Voor de tiende keer heeft dinsdag in Amsterdam de jurering plaats gehad voor de koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst. Van links naar rechts ziet men de heren Kamerlingh Onnes, Henk Broer, E. Kleima, Jo Mulder, R. J. Drayer, Jan van Heel, G. van Vliet, Jean Adams, Kees Keus en Mark Kalthoff, tezamen de jury vormend. Dinsdagochtend heeft de Koningin in Huis ten Bosch in Den Haag een delega tie ontvangen van de Haagse Conferentie voor Internationaal Privaatrecht, welke in het Vredespaleis wordt gehouden. De bemanningen van drie IJmuidense vissersschepen, waaronder de stoomtrawler „Bergen" IJM 16, hebben deze week, toen de schepen van de Vissershaven uit weer naar zee moesten vertrekken om ter vis serij te gaan op de Noordzee, ontdekkingen aan boord moeten doen, die het vertrek aanzienlijk hebben vertraagd en waarin de politie en recherche van Velsen moesten worden betrokken. Barometers waren uit de bruggen van dè schepen ontvreemd, zeekijkers waren ver dwenen, alle bemanningsleden misten hun oliekleding en verder waren uit de logie- zen en hutten van de opvarenden de plun- jezakken spoorloos. Dekens waren van de kooien en het schip gehaald en zelfs onder- kleding van de bemanning was voor de daders een onderdeel van buit geweest. De waarde van de gestolen artikelen liep tot een bedrag van ruim 2000. De diefstallen op deze vissersschepen, die in de nacht van zaterdag op zondag moe ten zijn gepleegd gaven de recherche aan leiding tot een uitgebreid onderzoek. Daar bij werden in de logiezen van de schepen enige stille getuigen gevonden, die de re cherche van Velsen op het spoor van de daders hebben gebracht. Vermoedelijk in een vrolijke bui hebben de opvarenden van een Belgisch vissers scheepje, een kotter uit Zeebrugge, de dief stallen gepleegd. Het scheepje liep vrijdag avond te IJmuiden binnen om een gewonde aan land te brengen, maar vertrok zondag weer uit IJmuiden. Daar het niet bekend is of het scheepje ter visserij is vertrokken of is doorgevaren naar een andere haven, is Interpol gewaarschuwd om alle haven toegangen in het oog te houden. De Wosuna (Instituut voor Wetenschap pelijk Onderzoek Suriname en Nederlandse Antillen), onder welks auspiciën zich regel matig wetenschappelijke werkers naar beide overzeese rijksdelen begeven, heeft voor de nabije toekomst zijn bijstand ver leend bij de uitzending van een aantal per sonen, waaronder de Haarlemmer Van Boeckel. Op 12 oktober vertrekt met de K.N.S.M. van Amsterdam naar Paramaribo de heer J. J. G. M. van Boeckel, kandidaat in de physische geografie. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote. Deze uitzending ge schiedt onder de wetenschappelijke auspi ciën van het K.N.M.I. te De Bilt- De heer Van Boeckel zal in het kader van het internationale geofysische jaar 1957-'58 waarnemingen verrichten op het gebied van het aardmagnetisme in de iono- sfeer, in samenwerking met de Surinaamse lands telegraaf- en telefoondienst. Het magnetische station wordt ingericht op de Landsboerderij. De apparatuur voor deze onderzoekingen wordt bekostigd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek. De redactie van Keesings Historisch Ar chief zal ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze uitgave een symposion over de sociale aspecten van de automati sering organiseren. Dit „openbaar gesprek" wordt voorge zeten door de heer J. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Voorts verlenen medewerking drs. J. G. Bavinck, directeur sociale zaken n.v. Phi lips Gloeilampenfabriek, prof. dr. B. C. J. Lievegoed, directeur Nederlands Paedago- gisch Instituut van het bedrijfsleven, prof. dr. ir. R. M. M. Oberman, hoofdingenieur in algemene dienst staatsbedrijf der PTT. Het symposion wordt gehouden op zater dag' 20 oktober in de grote zaal van het Carlton hotel te Amsterdam. Sinds vele jaren is da traverse van de rijksweg Amsterdam-Haarlem door Half weg berucht geweest wegens de gladde keien bij de opritten van de in de traverse liggende brug. Ondanks de aanwezigheid van duidelijke waarschuwingsborden ge beurden hier herhaaldelijk slipongevallen. De ANWB meld/t thans echter dat Rijkswa terstaat op het herhaaldelijk aandringen van de Bond thans het slipgevaar afdoende heeft bestreden door het aanbrengen van een asfaltlaag over de keibestrating. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. Kandidaatsexamen geneeskunde 2e gedeelte: R. A. Bantle, Djakarta; A. C. Breebaart, Arnhem; mej. F. R. Israel, Amsterdam; J. P. Kool, Klaten; J. F. W. A. Lange, Surabaja; M. G. Leopold, Hengelo; mej. Tan Ien Nio, Djakarta; W. B. Vernout, Haarlem; J. P. van Waalwijk van Doorn, Dubbeldam. Op de algemene begraafplaats van de Nederlandse hervormde gemeente te Ben- nebroek is dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer C. van der Wilden, in leven directeur van de filmfabriek Po lygoon te Haarlem en mede-directeur van de werkgemeenschap Polygoon-Profilti, ter aarde besteld. Voor de plechtigheid bestond een overweldigende belangstelling, spe ciaal van de zijde van het film- en bios coopbedrijf. Velen konden in het kerkge bouw van de Ned. hervormde kerk, waar vooraf een bijeenkomst werd gehouden, geen plaats vinden. Namens commissarissen en directie van het filmbedrijf sprak de president-commis saris professor G. de Grooth, die zei dat een onverwoestbare ijver de overledene sierde. De heer Van der Wilden genoot grote eerbied en wij zijn hem veel dank verschuldigd, zei spreker. De heer R. Huges memoreerde namens het hoofdbestuur van de Nederlandse Bios coopbond, hoe de thans overledene in de bond een zeer bijzondere positie innam. Zijn bijzondere gaven heeft hij in dienst van de bond gesteld en verscheidene func ties heeft hij vervuld, het laatst in de ar bitragecommissie. Het verlies, aldus de heer Huges, is onoverkomelijk, maar wij zullen zijn geest in onze bond levend hou den. Tenslotte sprak de heer Huges woor den van troost tot mevrouw Van der Wil den en haar kinderen. Namens het personeel van Polygoon sprak de heer P. Buis, die een laatste groet bracht aan „de directeur en goed vriend, die hij voor ons was". De heer Buis roemde de werkkracht en het sociaal gevoel van de overleden directeur. De heer B. Heemskerk sprak woorden van dank en troost namens 't comité auto bustocht ouden van dagen, waarin de over ledene een werkzaam aandeel had. De heer P. van der Lijn, voorzitter van de Culturele Kring Bennebroek sprak over het aandeel van de heer Van der Wilden in het cultu rele werk. Ds. C. Klapwijk, gereformeerd predikant, uitte woorden van troost tot de nabestaan den, waarbij hij wees op het schriftwoord: „Wie met Mij sterft, zal leven in eeuwig heid". Vervolgens las de predikant de ge loofsbelijdenis voor, waarna velen de over ledene naar zijn laatste rustplaats brachten. Rond de open groeve lagen talrijke bloem stukken opgetast. Aan de groeve bad ds. Klapwijk het Onze Vader, waarna de oud ste zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Na de ter aardbestelling maakten velen van de gelegenheid gebruik de nabestaanden met het verlies te con doleren. In antwoord op vragen in de Tweede Kamer heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gezegd, dat het hem bekend is, dat in kringen van mu ziekleraren aan de kweekscholen ernstige bezorgdheid is ontstaan door het sinds ja nuari achterwege blijven van de aanpas sing hunner salarissen aan de verbetering der kweekschoolsalarissen. De herziening der salarissen van muziekleraren aan de kweekscholen is onlangs door Centraal Overleg Ambtenarenzaken behandeld en er werd overeenstemming over bereikt. De herziening der salarissen zal nu spoedig haar beslag krijgen. Het Nederlands Bijbelgenootschap te Amsterdam heeft een nieuwe tentoonstel ling over de bijbel samengesteld, die voor het eerst in Dordrecht wordt gehouden van 9 tot en met 12 oktober in de Grote Kerk. Het is de bedoeling haar in verschillende steden van ons land te houden en wel onder.de naam „Van kleitablet tot wereld- boek". De tentoonstelling is verdeeld in tien afdelingen: de bijbel in handschrift, de bijbel en de boekdrukkunst, de statenver taling, Nederland en de bijbel, de bijbel in het Fries, de bijbel in Indonesië, Nieuw- Guinea en de West, Afrika op het kruis punt der wereld, Rembrandt en de bijbel, het wereldboek en de bijbel, wereldzaak- wereldtaak.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5