DE SAMENZWEERDERS Mahn tóch in de Olympische ploeg MERLIJN EN DE WONDERBESSEN «ti. SNELPON VELPON Vertrekdata van deelnemers aan de Spelen vastgesteld Olympisefn allerlei Steenvoorden niet naar Melbourne ,De Kampioenzal protesteren sfwm in ate nazond/ ^eé&edzg SANOSTOL WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 5 Voetballers van Spartak in moeilijkheden Indiër egaliseerde het wereldrecord 100 m Aljechin-schaaktoernooi Nederlandse deelnemer in het kleiduivenschieten Atletiekinschrijvingen voor Olympische Spelen De World Series De Londen—Brighton-race voor antieke auto's Birmaanse voetbalploeg in hinderlaag gelokt Sport in 't kort Meer Zweedse atleten naar Melbourne Protest van Boksbond door NOG afgewezen V ML snél... TC Nina is nog steeds in Londen, zegt Solobev De toestand van Rosier Kerst- en nieuwjaarspost Wohlgemuth ontkent de ontvoering van dr. John ^VERVOLGVERHAAL^ door Friedrich Bruegel J Agenda voor Haarlem Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie heeft aan het Neder- Iandsch Olympisch Comité een brief ge schreven, waarin verzocht wordt Frans Mahn, de wereldkampioen der amateurs op de weg, alsnog in de Olympische ploeg op te nemen. Naar de mening van de K.N.W.U. kunnen er na de wijziging van de amateur verklaring, aangebracht door het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité, geen principiële bezwaren meer bestaan tegen het opnemen van Mahn in het team. De Amsterdamse wielrenner heeft ver klaard in geen geval vóór 1 juni 1957 naar het professionalisme over te gaan. Onder geen voorwaarde zal aan Frans Mahn vóór genoemde datum een licentie als professio nal of onafhankelijke door de K.N.W.U. worden uitgereikt. Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft, gezien dit ver zoek van de K.N.W.U., alsnog besloten Frans Mahn in de ploeg op te nemen. Piet Steenvoorden zal nu niet naar Melbourne gaan. De onplezierige tijding moest Steen voorden, die 24 september j.l. een officieel schrijven van de K.N.W.U. ontving dat hij definitief voor de Olympische wielerploeg was gekozen, gisteravond om zes uur over de nieuwsberichten vernemen. Frans Mahn Dit bericht is in Haarlemse wielersport kringen uiteraard druk besproken en het bestuur van de Haarlemse wielerclub H.S. V. „De Kampioen" is dan ook direct in actie gekomen om de belangen van zijn lid Steenvoorden te bepleiten. Voorzitter J. Engel heeft gisteravond vele telefoonge sprekken gevoerd met de betreffende offi cials, maar positieve mededelingen kon hij ons niet verstrekken. Wel deelde hij ons mee, dat „De Kampioen" zo spoedig moge lijk een scherp protest zal indienen bij het Nederlands Olympisch Comité over de handelwijze met de renner Steenvoorden. Een handelwijze, die de heer Engel in strijd acht met alle opvattingen van spor tiviteit. Men heeft de Heemstedenaar naar ADVERTENTIE HAWISUèDE JACKS voor jongens en meisjes X >IO 7C 12 jaar**7./3 Gen. Cronjéstraat 40-44, Haarlem, Tel. 15438 Vijf spelers van het Russische voetbal elftal, die allen lid zijn van Spartak (Mos kou), zijn aan het nippertje ontsprongen aan zware disciplinaire maatregelen, welke van de zijde van de Russische Voetbal bond zouden worden genomen. Het elftal van Spartak, nummer één op de lijst van de eerste klasse competitie, was door het bestuur van de Russische Voebalbond uitgenodigd om een verklaring af te leggen over de onheusheden en het incorrecte gedrag ten aanzien van de scheidsrechter en van het publiek tijdens de competitiewedstrijd tussen Spartak en de Moskouse Dynamos. De aanvoerder van het Russische elftal, de bekende speler Netto en zijn teamge noten Issaev, Ogoneov, Paramonov en Si- monianp legden voor de commissie van onderzoek een verklaring af waarin zij zichzelf beschuldigden van onsportief ge drag. Michael Ogoneov moest zich ook nog verantwoorden in verband met zijn ruw Bpel in de wedstrijd tegen Hongarije, waar in hij de Hongaar, Berendi ver wondde. Kwamen zijn teamgenoten er met een openlijke zelfkritiek af, Ogoneov werd voorwaardelijk uitgesloten van het Rus sische elftal. Tijdens Olympische selectiewedstrijden te Pesjawar (India) heeft de atleet Abdul Khahque de 100 meter gelopen in 10.2 sec. Dit betekent een egalisatie van het officiële wereldrecord, dat de Amerikaan Jesse Owens in 1936 vestigde en dat daarna door een tiental andere athleten werd gevenaard. Zoals bekend werd in augustus van dit jaar het wereldrecord op 10.1 sec gebracht, resp. door de Amerikaan Willie Williams en Ira Murchison, maar dit record is nog niet officieel erkend. In de Russische hoofdstad is een aanvang gemaakt met het internationale toernooi ter herdenking van de sterfdag, tien jaar ge leden, van de vroegere wereldkampioen A1j> hzoon van de overleden grootmeester, Alexander Aljechin, die uit Zwitserland was overgekomen woonde de openingsavond als toeschouwer bij. De uitslagen van de eerste ronde waren: TTnzirker (West-Dld.)— Padevsky (Buig.) V_V?- Gligoric (J.sU—Smyslov (Rusl.) ii_V.' Botwinnik (Rusl.)—Golombek (G.B.) l" 0- 'siiwa (Polen)—Pachmann (Tsj.sl.) 0-1- Stahlberg (Zweden)Cimkaltia (Roem), TaimanovBronstein afgebroken; TThlman (O.-Dld.)— Keres (Rusl.) afgebro ken; Najdorf (Argent.)— Szabo (Hong.) afgebroken. Piet Steenvoorden Barnevel'd gestuurd' om zijn Olympisch kostuum aan te passen; hij moest een reis maken naar Tilburg voor de keuring en enkele reizen naar Amsterdam voor de in entingen. En nu hij aan al deze formali teiten en verplichtingen heeft voldaan, komt het N.O.C. met de mededeling over de nieuwsdienst van het A.N.P., dat Frans Mahn inplaats van Piet Steenvoorden mee naar Melbourne gaat. We menen het te moeten betwijfelen dat het ook in de bedoeling van de sportcom- missie van de K.N.W.U. heeft gelegen om Steenvoorden buiten de ploeg te zetten. Gezien de morele en mentale gesteldheid van beide renners is Steenvoorden momen teel in uitstekende conditie. En dat is ook in Den Haag niet onbekend. Intussen is Steenvoorden een desillusie rijker en daar kan de mondelinge toezeg ging van de sportcorrimissie, dat hij vol gend jaar aan alle belangrijke buiten landse wegwedstrijden mag deelnemen, weinig verandering in brengen. De Olym pische Spelen was zijn doel en daar heeft hij in het afgelopen seizoen voor gefietst en zich vele opofferingen getroost. De Nederlandse ploeg voor Melbourne is met een lid uitgebreid. In het onderdeel kleiduivenschieten van de Olympische schietwedstrijden zal de heer G. Jurgens, in Hamburg woonachtig, uitkomen. Het kleiduivenschieten is vastgesteld op vrijdag 30 november en zaterdag 1 december. De heer Jurgens vertrekt 22 november en komt op 25 november in Melbourne aan. Zijn terugreis is bepaald op 4 december. Hij zal in het olympisch dorp wonen. Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft voor de atletiekwedstrijden van de Olym pische Spelen de volgende atleten inge schreven: Dames: 100 en 200 meter Puck van Duyne Brouwer. Hoogspringen: Dini Hobers. Heren: 800 en 1500 meter Fransseri (voor waardelijk). 110 meter horden: Kamerbeek. Vèrspringen: Visser. Speerwerpen: Kamer beek. Tienkamp: Kamerbeek. De Brooklyn Dodgers hebben het gepres teerd de New York Yankees met eennul te verslaan. Het enige punt werd in de tien de innings gescoord door Jackie Robinson. De Dodgers en de Yankees hebben nu allebei drie wedstrijden gewonnen. Er moet nu nog een ontmoeting worden gespeeld. Twee Dion Boutons uit 1900. één uit Duitsland en één uit Nederland, zullen de jaarlijkse wedstrijd voor antieke auto's van Londen naar Brighton een internationaal tintje geven. Deze wedstrijd wordt op zon dag 4 november gehouden. In het totaal zul len ongeveer 200 „veteranen" aan deze wed strijd deelnemen en geen ervan zal later dan 1904 gebouwd zijn. Naar verluidt hebben communistische op standelingen in Birma acht leden van een voetbalploeg van het Birmaanse leger in een hinderlaag bij Pyoe, 200 km. ten noorden van Rangoon op de weg naar Mandalay, om het leven gebracht. Drie leden van de ploeg worden vermist en drie werden door ver sterkingen van het leger en de politie be vrijd. Zij waren ernstig gewond. Na een kort gevecht met de versterkingen trokken de opstandelingen zich terug. De stoker van een voorbijrijdende trein, die door de rebellen was beschoten, liep verwondingen op. VOETBALPOOL. Zeven Italianen heb ben alle uitslagen van de voetbalpool van zondag goed geraden. Ieder van de zeven won daarom 30.590.000 lire, dat is ruim 160.000 gulden; 236 mensen raadden 12 uitslagen goed en zagen hun moeiten allen beloond met 907.000 lire, dat is nog altijd bijna 5000 gulden. LYNDON. Jack Lyndon, de Canadese doelverdediger van de YHC „Den Haag", die ook voor het nieuwe seizoen reeds was ge contracteerd, zal niet voor „Den Haag" uit komen. OEFENWEDSTRIJD. Het Brits olym pisch voetbalelftal, dat spoedig naar Mel bourne vertrekt, heeft in een oefenwedstrijd de eerste divisieclub Luton Town op het ter rein van Luton met 3-2 verslagen. Alle doel punten vielen na de rust. Middenvoor Jack Laymourne maakte de drie goals voor de Olympische ploeg. De Zweedse atletiekbond is een inazmel- actie begonnen door middel van de verkoop van een Olympische broche. De bedoeling is, van de binnenkomende gelden de uitzen ding te bekostigen van atleten, die niet voor rekening van het Zweeds Olympisch Comité naar Melbourne kunnen reizen. Het Olympisch Comité bekostigt de uit zending van 65 deelnemers, van wie 8 voor de atletiek. Het comité heeft er evenwel in toegestemd, dat nog meer sportlieden naar Melbourne gaan, wanneer de kosten door hun bonden worden gedragen. De uit te zen den atleten zullen aan door de Zweedse atletiekbond gestelde eisen moeten voldoen. De Nederlandse Boksbond heeft schrifte lijk geprotesteerd tegen het niet opnemen van de Nederlandse kampioen Teters, die zich reeds in Australië bevindt, in de ploeg voor Melbourne. Na ampel beraad heeft het Nederlandsch Olympisch Comité be sloten dit protest af te wijzen, zodat geen bokser Nederland zal vertegenwoordigen in het Olympisch' Toernooi. f 13 „Maar nu moet ik verder gaan", zei Merlijn. „Anders ben ik te laat in de stad om m'n eieren nog te verkopen!" Hij nam afscheid van het vrouwtje en de oude man en zette zijn tocht naar de stad voort. Het vrouwtje wuifde hem nog na, zolang ze hem zien kon. Toen liep Merlijn weer alleen in het bos. Hij dacht nog aan het geval van daareven en hij voelde zich tevreden, omdat hij die arme man had kunnen redden. En nog vrolijker dan straks floot hij weer zijn liedjes. 13-14 ADVERTENTIE J7y Op 28 oktober des avonds om 6 uur zal van Schiphol een vliegtuig vertrekken, waar in de eerste Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen in Melbourne zullen zitten. In dit vliegtuig, dat 31 oktober in de avonduren in Melbourne arriveert, zijn plaatsen gereserveerd voor Puck van Duyne Brouwer, Dini Hobers, Eef Kamerbeek en Henk Visser, alsmede de KNAU-coach, de heer J. G. R. Grootewal. Verder vertrekt op die dag naar Melbourne dr. W. van Zijll, directeur van het Nederlandsch Olympisch Comité, die als zakelijk leider zal fungeren en als assistent van de chef de mission. Met het vliegtuig van 9 november, dat op 11 no vember in Melbourne aankomt, reizen mevr. F. L. A. SuttorpVan den Berg, een der begeleidsters van de zwemploeg en de heer J. A. van Donselaar, internationaal hockey- scheidsrechter. Op 11 november zal het lijn vliegtuig naar Sydney en Melbourne vertrekken, cfat vrij wel geheel gereserveerd is voor Olympische deelnemers en hun begeleiders. Via Bey routh, Karachi en Bangkok gaat de reis naar Manilla op de Philippijnen, waar men op 13 november arriveert. Het gezelschap zal daar ontvangen worden door de heer en mevr. D. van Eendenburg, die een prettig programma hebben samengesteld voor het langdurige oponthoud in Manilla. Het is namelijk zo, dat het vliegtuig pas de volgen de morgen om 9.50 uur plaatselijke tijd de reis zal voortzetten. De heer Van Eenden burg heeft de functie van Olympisch atta ché voor Nederland tijdens de Spelen in Helsinki in 1952 waargenomen. Deze werk zaamheden heeft hij toentertijd op zo'n voor treffelijke wijze verricht, dat hij door het N.O.C. werd onderscheiden met de ere penning. Via Biak en Sydney arriveert het vlieg tuig op 15 november in Melbourne. In dit vliegtuig zijn voor de volgende Nederlandse deelnemers en hun begeleiders plaatsen ge reserveerd: de zwemsters Hettie Balkenende, Cockie Gastelaars, Joke de Korte, Atie Voor bij, Mary Kok, Geertje Wielema, Jopie van Alphen, Lenie de Nijs, Ada den Haan, Jans Koster, en de vierde estafettezwemster. Als begeleidster fungeert mevr. P. Escabache. Verder de hockeyspelers W. Honnebier, J. Terlingen, J. H Loggere, Ch. Marres, F. Hooghiemstra, J. W. van Erven Dorens, W. van Beaumont, E. Zwier, B. Keulen, L. Mul der, J. Drijver, T. van Dijck, G. Over- dijckink, A. van Grimsbergen, H. Bouwman, G. Kristen en H. Wagener en verder de chef d' équipe en president van de Internationale Hockey Federatie, jhr. L. J. Quarles van Ufford, R. de Waal, coach, R. A. Norris, trainer en G. Ros, masseur; de waterpolo- spelers G. Bijlsma, M. van Gelder, H. Lamme, W. Mosterd, F. Smol, W. Waalewijn, F. van Dorp, G. Kniest, N. Luchs, H. Muller en C. van der Toorn alsmede de leiders F. J. A. Kuyper en B. Planjer, de zwemmer P. Swijg- huyzen en de coach van de KNZB, de heer A. Peute; de zeilers W. van Duyl, J. R. van den Berg, mr. E. Stutterheim, H. Kraan, J. Kraan, B. Markus, H. Sleeswijk en de chef d' équipe en algemene reserve S. de Wit. Voorts de chef de mission, de heer C. L. Kerdel en de medicus dr. P. Smit. Al deze deelnemers en officials zullen in het Olym pisch dorp logeren. Op 13 november vertrekt per vliegtuig ir. A. Paulen, technisch gedelegeerde van de Internationale Atletiek Federatie en lid van het N.O.C. Op 15 november vertrekken van Schiphol de wielrenners J. L. Buis, C. Niesten, F. Mahn, J. Rol en J. Captein, de chef d' équipe de heer M. Koot en de verzorger-mecanicien L. Didier. In ditzelfde vliegtuig reizen naar Melbourne gen. majoor C. F. Pahud de Mortanges, lid van het Internationaal Olym pisch Comité en vice-voorzitter van het N.O.C., die tot chef van de Nederlandse dele gatie is benoemd, alsmede dr. T. N. van den Houten, secretaris van het N.O.C. De wiel renners met hun leiders zijn in het Olym pisch dorp ondergebracht. Op 18 november vertrekt per vliegtuig de heer J. de Vries, vice-voorzitter van de Internationale Zwem Federatie, die in Mel bourne als jurylid zal fungeren en voorts de heer en mevr. J. Armbrust, die beiden door de FINA als tijdwaarnemer zijn aange steld. Tenslotte zal op 22 november, weder om per vliegtuig, de heer G. Jurgens ver trekken, die als Nederlandse deelnemer zal uitkomen in het nummer kleiduivenschieten. De hockeyspelers met hun leiders vertrek ken op 7 december uit Melbourne en zullen op de terugreis een grote tournee door diverse landen maken. De meeste Neder landse deelnemers keren met het vliegtuig van 10 december uit Melbourne naar Neder land terug, met dien verstande, dat de zwem sters in ieder geval nog aan enkele wedstrij den in Australië zullen deelnemen en pas op 20 december uit Sydney zullen vertrekken. Een offical van een Russische delegatie, die momenteel te Melbourne verblijft, heeft verklaard dat Nina Ponomareva, de wereld recordhoudster discuswerpen, nog steeds in de Russische ambassade in Londen was, toen deze Olympische delegatie donderdag uit Moskou vertrok. Zoals bekend zocht Nina Ponomareva de vorige maand een veilig onderdak op de Russische ambassade. Toen zij beschuldigd werd van diefstal van vijf hoedjes in een Londens warenhuis. Volgens de Russische oflicial Peter Solo bev zou Nina daar blijven tot de gerechte lijke vervolging is opgeheven. „Dat betekent dat zij wellicht de kans zal missen om haar Olympische titel te Melbourne te verdedi gen", voegde Sobelev eraan toe. En hij be sloot met de vraag of die vijf hoedjes nu werkelijk al die opschudding waard zijn „Wij zouden ons aan ernstiger zaken gewijd hebben", aldus de Rus. De Franse coureur Louis Rosier, die in het ziekenhuis van Arpajon verpleegd wordt na het ongeluk van zondag j.l. op de baan van Montlhery, waarbij hij een schedelblessure opliep, is nog steeds niet bij kennis ge komen. Na een vrij kalme nacht is zijn toestand dinsdag plotseling erger geworden. Zeepostcorrespondentie, waarvan het de be doeling is dat zij de geadresseerden vóór Kerst mis en Nieuwjaar bereikt, moet uiterlijk op de hierna vermelde data worden verzonden. Algerië (Algiers) 13 dec.; Amerika (Ver. St. v.) (New York) 26 nov.; Argentinië (Buenos Aires) 17 nov.; Australische statenbond 7 nov.; Bolivia (La Paz) 17 nov.; Brazilië (Rio de Janeiro, San tos) 17 nov.; Brits-Kuyana (Georgetown) 10 nov.; Brits-Oost-Afrika (Mombasa, Dar-Es-Salem) 22 nov.; Canada (Montreal) 22 nov,, Ceylon (Co lombo) 20 nov.; Chili Valparaiso 3 nov.; China (nationalistisch gedeelte) 10 nov.; China (volks republiek 20 nov.; Columbia (Baranquilla) 10 nov.; Costa Rica (San Jose) 22 nov.; Cuba (Ha vana) 22 nov.; Ecuador (Quito) 22 nov.; Egypte (Cairo, Alexandrië, Port Said) 3 dec.; El Salva dor (San Salvador) 22 nov.; Goudkust (Takora- di) 22 nov.; Guatemala (Guatemala) 22 nov.; Haiti (Port Au Prince) 22 nov.; Hongkong 9 nov.; India (Bombay) 20 nov.; Indonesië (Dja karta) 6 nov.; Irak (Baghdad) 3 dec.; Iran (Te heran) 3 dec.; Israel (Haifa, Tel Aviv) 30 nov.; Japan (Yokohama) 2 nov.; Libanon (Beyrouth) 3 dec.; Liberia (Monrovia) 28 nov.; Malaya (Singapore, Kuala Lumpuh) 9 nov.; Marokko (Casablanca) 10 dec.; Mexico (Mexico City) 28 nov.; Nederlandse Antillen (Willemstad, Oranje stad) 17 nov.; Ned. Nieuw-Guinea (Sorong) 22 okt.; Nieuw Zeeland (Wellington) 1 nov.; Nige- rië (Lagos) 22 nov.; Pakistan (Karachi) 9 nov.; Paraguay (Asuncion) 17 nov.; Peru (Lima) 22 nov.; Philippijnen (Manilla) 9 nov.; Rhodesia (Bulawayo) 23 nov.; Saoedi (Djeddah) 26 nov.; Senegal (Dakar) 28 nov.; Sierra Leone (Free town) 22 nov.; Soedan (Kartoem) 3 dec.; Suri name (Paramaribo) 10 nov.; Syrië (Damascus) 7 dec.; Thailand (Bangkok) 6 nov.; Trinidad Port of Spain) 26 nov.; Tunis (Tunis) 10 dec.; Uruguay (Montevideo) 17 nov.; Venezuelo (La Guaira) 17 nov.; Zuid-Afrika (Unie van) (Kaap stad) 23 nov. De overtocht is berekend tot de plaatsen ach ter de landen vermeld. Voor andere bestemmin gen is in het algemeen verzending met een vroe gere gelegenheid gewenst. Dr. Wolfgang Wohlgemuth, die met de voormalige chef van de Westduitse veilig heidsdienst, dr. Otto John naar Oost-Duits- land gegaan was, heeft een Westberlijns dagblad verteld, dat hij John twee jaar ge leden niet ontvoerd heeft. Wohlgemuth werkt thans in Oost-Berlijn als geneesheer. De theorie van ontvoering is onzin, maar als Otto zijn vrijheid terugkrijgt, kan mij dat niet schelen. Hij is een tragische figuur, maar hij is en blijft mijn vriend, vertelde Wohlgemuth. De Westduitse dokter verdween op 20 juli 1954 samen met John uit West-Berlijn. Later maakten de communisten bekend dat John om asiel in het Oosten had gevraagd en hij verscheen op een persconferentie waarop hij de Westduitse regering te lijf ging. Verleden jaar keerde John naar West- Duitsland terug. Hij vertelde dat Wohlge muth hem ontvoerd had. Hij zit thans in de gevangenis, wachtend op de berechting >p beschuldiging van verraad. ADVERTENTIE Er was één stem, die steeds weer in zijn oren klonk: een zachte, innemende stem, de stem, naar het hem toescheen, van een vriend, maar hij wist niet bij welk gelaat die stem behoorde. Ook waren er gesticulerende handen: blanke, gema nicuurde handen; vierkante, stevige handen; vuile han den. Maar van wie die handen waren, bij welk gelaat en bij welke stem ze behoorden? Hij wist het niet. Hij voelde, dat vele ogen hem aanstaarden; op de proef stellend, ondervragend, dreigend, maar alle ogen, handen en gezichten hielden geen verband met elkaar. Hij pro beerde ze aanéén te passen gelijk de stukjes van een jig- saw-puzzel, maar het was vergeefse moeite. Tenslotte vervaagden de gezichten en de handen en bleven nog slechts de stemmen. De stemmen, die hem bleven bela gen en hem vragen bleven stellen. Was hij werkelijk in lachen uitgebarsten, toen ze hem gevraagd hadden hoe hij de naam van de Russische commandant van Jachymov te weten was gekomen? Ja, natuurlijk had hij gelachen! Hij had immers nog nooit van die functionaris gehoord en nimmer enige belang stelling voor zijn naam ten toon gespreid. Hoe ben je in het bezit gekomen van de technische gegevens van het nieuwe machinegeweer, dat in Brno gemaakt wordt? Wij beschikken over een kopie van de blauwdruk, die je vriend Jablonsky de Fransen in han den heeft gespeeld. Wie heeft je de produktiecijfers van de Skoda- fabrieken in handen gespeeld? Waarom ben je tegen de nationalisaties gekant? Waarom? Waar? Weet je eigenlijk wel, dat je opvattingen over de koelaks, zoals die in jouw pamfletten voorkwamen, regelrecht in tegenspraak zijn met die van het Centrale Presidium en van de Partij? In tegenspraak? Centrale Presidium? Koelaks? Wat spraken die mensen eigenlijk voor een taal' Maar dit waren nog de eenvoudige vragen geweest. Leugens, die over hem verteld waren, leugens ook, welke eenvou digweg verzonnen waren. Wanneer zouden ze hem on dervragen over wat gebeurd was? Over Robert Semal' Zij hadden echter de tijd: vele nachten lang. Dorst begon hem te kwellen. Zijn tong werd gepijnigd door een bittere smaak. Zijn tandvlees en zijn ver he- mei te deden hem ook pijn. Hij stond moeizaam op om wat te drinken. Het water liep echter door zijn gevoel loze mond en uitgedroogde keel naar zijn maag. zonder hem verlichting te schenken. Mond en keel bleven kurk droog. De blikken kroes viel rinkelend op de cementen vloer, toen hij weer ging liggen. Jarmila is dood, dacht hij. Ze is niet meer. Slechts haar as rest nog. Alleen nog maar in mijn herinnering leeft ze voort. Verder is er niets meer. Maar één ding, het belangrijkste, weet ik nog steeds niet: waar dacht ze aan, toen ze in haar cel op haar brits lag, wachtende op het volgende verhoor? En zou ze pijn gehad hebben? Hij trachtte zich te herinneren, hoe Jarmila er uit had gezien, maar hij wist het niet meer, hij kon zich haar gelaatstrekken niet meer voor de geest halen. Jarmila is dood, mompelde hij, maar haar beeld is uit mijn ge heugen verdwenen.... Helena leefde nog, maar ook haar trekken kon Jan niet meer in zijn geheugen terug roepen. Misschien had hij al het vermogen om zich ge zichten te herinneren verloren. Ik weet niet meer hoe Jarmila er uit ziet; ik weet niet meer hoe Helena er uit ziet. Misschien sterf ik wel. Hij legde zijn hand op zijn hartstreek, hij voelde het bloed in zijn hals kloppen, maar zijn hartslag was onvoelbaar. Rybar is dood, dacht hij. Hij heeft niet eens tijd gekregen om er over na te denken wat doodgaan eigenlijk is. Mijn vader hebben ze ook vermoord. Maar dat hebben anderen gedaan. Waarom zijn er steeds men sen, die andere mensen willen doodschieten? Ik ben omringd door doden, dacht hij. Gelijk een oude man, wiens naasten hem ontvallen zijn.... Hij strekte de benen, waardoor hij een pijnlijke scheut kreeg. Een sigaret, ja, hij moest nog ergens sigaretten hebben. De gedachte aan een sigaret deed de pijn ver flauwen. Tenslotte vond hij de sigaretten en een pakje kar tonnen lucifers. Het vlammetje ontbrandde en in het ma gere schijnsel zag hij vlak voor zich een gezicht. Dit gaf hem zó'n schok, dat hij de sigaret niet kon aansteken. Het was Jannila's gezicht, besefte hij, maar niet alléén dat van Jarmila; ook van Helena, evenals van een meisje, dat hij in 1938 gekend had, maar wier naam hij vergeten was. Ook tijdens de oorlog had hij zulke verschijningen gehad, in de gevangenis van de Gestapo, want ook toen had hij aan hen gedacht. Maar hoe heette dat meisje van vroeger ook weer? Jarmila, Helena, maar wie was dat derde meisje? Waren ze alle drie dood? Neealleen Jarmila was niet meer. Hij kon het niet vatten. Hij zocht opnieuw naar de lucifers. Met bijna geheel dichtgeknepen ogen, zodat hij niet opnieuw het vreem- de, bijkans angstaanjagende gezicht zou zien, stak hij de sigaret aan. Hij inhaleerde de rook diep, totdat hij zich lichtelijk verdoofd gevoelde. Semal, die had hij zelf vermoord. Niet alleen Jarmila, maar ook Semal is dood. Hij was gestorven in een fractie van een seconde. Jan zag het weer gebeuren. Gelijk een film flitsten de beelden voorbij zijn oog. Op hun gemak waren zij de hal binnengelopen. Lang hadden zij niet gewacht. Toen was hij de trap af komen lopen; jas aan, hoed op. Iedere beweging, die hij had gemaakt, had als het ware aange duid. ik ben hier de baas. Geen blik had hij hun gegund Was het Rybar geweest, die had gezegd: „Dat is hem!" of had hij dat zélf uitgeroepen? Hij wist het niet meer. Maar wel wist hij nog heel goed, dat hij het eerst ge schoten had. En hij wist óók nog, dat de vuurstraal en de knal een gevoel van bevrediging in hem opgeroepen hadden. „Jarmila", had hij toen gedacht. Langzaam aan zijn sigaret trekkend, trachtte hij dat bevrediging schenkende gevoel weer over zich te laten Komen. De verrukking van dat moment kon hij echter met oproepen; het was voorgoed verloren gegaan. Ik heb een moordenaar vermoord. Ik ben zijn rechter geweest en ik heb mijn beminde gewroken; ik heb mijn vele vrienden, die dood zijn of in een gevangeniscel lijden, gewroken. Ik mag er trots op zijn, dat ik die rat het leven ontnomen heb. Maar noch het gevoel van trots, noch het gevoel van tevredenheid keerde weer. Semal is dood en de dood maakt allen gelijk. En ik heb Jarmila en Semal op een even hoog voetstuk geplaatst. Beiden zijn nu dood, maar door mijn toedoen zijn ze gelijken geworden. Dat is mijn fout, dat is mijn ver gissing J Jan had zijn sigaret voor de helft opgerookt. Hij vroeg zich af, of hij haar zou doven, zodat hij ook straks no^rie roken zou hebben. Hij rookte echter door. Wat pakten ze het toch onhandig aan met hun ver horen. Waarom zouden ze geprobeerd hebben mij over te halen Jablonsky te compromitteren? En dan nota- bene met dingen, die ze zelf verzonnen hadden! (Wordt vervolgd). Voor de Spelen zijn 500 tolken nodig, maar van de kandidaten die zich hebben aangemeld, bleken er slechts 300 aan de eisen te voldoen. Men zit dus met een tekort en volgens de officials van de Spelen ont breekt de tijd om hierin te voorzien. Aan de Spelen nemen atleten uit onge veer 70 landen deel en men zal 50 ver schillende talen in Melbourne horen spre ken. Voor de tolken is dus een zeer be langrijke taak weggelegd, niet alleen tijdens de wedstrijden en in het Olympisch dorp, maar ook op het vliegveld van Mel bourne, op de informatiebureaus en bij de congressen van de internationale sportfede ratie. Het organisatiecomité had tolken ge vraagd, die behalve het Engels nog een of meer andere talen volkomen machtig wa ren, waarbij Frans, Spaans, Portugees, Fins, Russisch, Bulgaars, Tsjechisch, Zweeds en talen die in de Punjaab en Hindoestan ge sproken worden. In totaal heeft men rond 300 tolken aangesteld, die volkomen com petent zijn en dit aantal is niet voldoende. De Russen zullen in elk geval geen klagen hebben, want volgens de Australische offi cials blinken de Russische tolken uit. Intussen wordt de laatste hand gelegd aan de verschillende Olympische gebouwen en installaties. Dezer dagen is het nieuwe boksstadion gereed gekomen dat zitplaatsen heeft voor 7000 toeschouwers benevens een grote koffiezaak Veertien geweldige ven tilatoren zullen zorgen voor de luchtver versing. De hoffelijkheidscampagne op touw gezet door de Kamer van Koophandel te Melbourne met het doel de inwoners te doordringen van het belang van goede ma nieren jegens de bezoekers begint de volgende week. Hiervoor is een speciaal in signe ontworpen, van email, dat boven de vijf Olympische ringen het opschrift „visi tor" draagt. Een verslaggever, die met een dergelijk insigne op zijn jas een verkenningstocht door de stad heeft gemaakt, moest consta teren dat het plaatje lang niet altijd een hoffelijke bejegening door de burgers en burgeressen garandeerde. Velen wisten niet wat de bedoeling ervan was. Russen willen goud Rusland hoopt het er tijdens de Olym pische Spelen in Melbourne niét slechter af te brengen dan in Helsinki. Een al in Australië gearriveerde Russische official zei: „De laatste keer wonnen wij een recordaantal van 22 gouden medailles en verder 30 zilveren en 16 bronzen plakken. Dit jaar willen wij proberen, er nog meer te veroveren. De Russische ploeg, die 340 tot 350 mensen zal omvatten (van wie 60 tot 80 dames) zal waarschijnlijk aan alle Olympische nummers, behalve hockey, deelnemen", zo zei hij. Geen vierde Spelen De lichtgewicht worstelaar Dick Garrard is tijdens de Australische kampioenschap pen verslagen door Dave Schumarker, waarmee hij de kans verloor de eerste Australische atleet te zijn, die aan vier Olympische Spelen heeft deelgenomen. De 46-jarige Garrard had zijn land zo wel in Berlijn (1936) als in Londen (1948) en in Helsinki (1952) vertegenwoordigd en hij zou zonder zijn nederlaag waarbij zijn schouder ontwricht werd ook dit jaar in de Australische ploeg zijn opge nomen. Hij heeft nu besloten de wedstrijd sport er aan te geven. WOENSDAG 1» OKTOBER Frans Hals: „The bottom of the bottle", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rock arond the clock", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „A kiss before dying", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Hofnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gezworen kameraden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: „Na tionaal danstheater van Pakistan", 8.15 uur. Brinkmann: I.v.A.O. lezing negervraagstuk. Haarlemse Kegelbond: Emigratiefilmavond, 8 uur. Gedempte Oude Gracht 104: Bazar t. b. v. ziekenverpleging en jeugdwerk, 7 tot 11 uur. Herenweg 141: Maranatha-lezing, 8 uur. DONDERDAG 11 OKTOBER Frans Hals: „The bottom of the bottle", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zon der wapens", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rock around the clock", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A kiss before dying", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Pa lace: „De Hofnar", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gezworen kameraden", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The story of three loves", 14 jaar, 8.'5 uur. Frans Halsmuseum: Lezing volksuniversiteit, „Nieuwe visies op de plantenwereld", 8 uur. Stadsschouwburg: „Keerlen ontwaeck", 10 30 en 2.30 uur. Lezing: „Ontmoeting met God in het geloof", 8 uur. Bakenesserkerk: motet- tenkoor Ned. Bachvereniging. Jeugdkapel Sionskerk: natuur en stedenschoon in Noord- Italië lezing door Kees Hana, 8 uur. H.J.M.V.- gebouwj Nederl. Ver. van rex. hervorming, lezing: „Sexualiteit en levensgeluk", 8 uur. Vleeshal: tentoonstelling gereedschappen en machines. Noorderkapel: lezing „In het nieuw Jeruzalem geen kerk meer, 8 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9