VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Karei Samson Het N. Ph.O. in Beverwijk Chinese nationalisten oefenen straatterreur in Hongkong Kort en bondig Tal van Europeanen geplunderd en geslagen Waarom lachen mijn cliënten geeft nog steeds de toon aan 1 Brillen Wan r VEER en VR00 Luidsprekers 10 Voor Commissie Cultureel Belang Lezingenreeks van Visserij-inspectie Meteorologiein IJ muiden Velsense stem tegen rapport gemeente-administratie Geen Poolse waarnemers bij Amerikaanse verkiezingen Unesco Centrum Nederland viert tienjarig bestaan Politieke voorlichting in T.V.-uitzending Scheepvaart LANGE NIEUWSTRAAT 787 Velserduinweg 135 IJmuiden DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 Het eerste van de vijf concerten, die de Commissie Cultureel Belang Beverwijk dit seizoen door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest laat geven, had woensdag avond in het Kennemer Theater plaats. De frisse zaal was geheel met belangstellenden gevuld. Op het toneel zaten de orkestleden opeengepakt als haringen in een ton. Jam mer dat bij de bouw van dat nieuwe thea ter niet voor een behoorlijk podium is gezorgd. Uiteraard kan de orkestklank zich op een zo ondiepe ruimte zonder reflec terend klankbord niet voldoende ontwik kelen of tot een eenheid versmelten. Het viel ons nog mee dat de soliste van de avond, de violiste Marie Claude Theuveny, een goed dragende viooltoon kon laten horen, dankzij haar sonoor instrument, doch ook dank zij haar gunstige plaats op het voortoneel. En daaruit bleek, dat de zaalakoestiek niet zonder kwaliteiten is. De bezwaren van de geluidsvorming be treffen dan ook hoofdzakelijk de dieper gelegen plaatsing tussen de toneelgordij nen, waarin het geluid sterft op het mo ment dat het geboren wordt. Het podium uitbouwen naar voren, een eind de zaal in, lijkt mij de enige oplossing. Het Vioolconcert in a van Antonio Vi valdi was voor Marie Claude Theuveny een dankbare opgave. Zij vermocht haar stevig geritmeerd spel in de hoekdelen van het werk een positief karakter te geven en kon in het langzame middendeel met een beheerste expressiviteit de charme van een rustige viooltoon laten horen. Het hoogte punt van deze muziekavond was buiten kijf de improviserende aanhef voor solo viool in de Tzigane van Ravel: hier was Marie Claude Theuveny volkomen meeste res van het terrein en kon zij haar prach tig instrument met t^mperamentrijke ge ladenheid laten klinken. Na de aristocra tische en fijn-poëtische reserve van het sublieme Adagio van Vivaldi, was dit als de ongeremde hartstocht van het natuur talent. Het verdere, zeer virtuoze verloop van het merkwaardige stuk pseudo-zigeu- nermuziek, waarin het orkest een belang rijke partner is, kon in deze ruimte niet zo geraffineerd klinken als mag worden ver eist. Ik verwacht daarvan in de Haarlemse Concertzaal, waar vrijdagavond hetzelfde programma wordt uitgevoerd, een vrij wat gunstiger resultaat. Ondertussen is in Beverwijk toch reeds gebleken, dat Marie Claude Theuveny in de rij der jongere vioolvirtuozen een voorname rang inneemt. Toon Verhey, die deze avond het orkest dirigeerde, trachtte met een delicate toets de Symfonie met de paukenslag van Haydn vorm en inhoud te geven. De zorg die hij besteedde aan de Sprookjes van Moeder de Gans, zoals die in de wonderlijke tinten van Ravels kleurpalet muzikaal verteld zijn, verdiende mede alle lof. Maar Verhey kon het toch ook niet helpen, dat de or kestrale verhoudingen niet bijster gunstig uitvielen. Jos. de Klerk BINNENLAND Dr. Caimegieter overleden. In de ouder dom van ruim 74 jaar is maandag te Alphen aan de Rijn onverwacht overleden dr. J. P. Cannegieter, emeritus-predikant der Neder lands Hervormde kerk en in vroeger jaren een vooraanstaand figuur in de vrijzinnig hervormde beweging. Directeur-hoofdingenieur. Tot directeur hoofdingenieur van de Prov.Waterstaat is be noemd ir. F. H. v. d. Linde van Sprankhuizen, thans hoofdingenieur bij de Provinciale Wa terstaat in Utrecht. Hij volgt ir. F. E. D. Enschedé in deze functie op, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd per 1 januari 1957 heengaat. Evenals in vorige jaren zal ook in de vol gende maanden een voorlichtingstournee door de Visserijinspectie in de verschillende visserij havenplaatsen worden gehouden. De visserijverenigingen in de plaatsen heb ben zelf een onderwerp voor een voor dracht opgegeven en in bijna alle gevallen heeft de Visserijinspectie sprekers bereid gevonden om een voordracht over de ge vraagde onderwerpen te houden. Ditmaal zijm de Visserijscholen ook in het programma opgenomen. De bijeenkomst, georganiseerd door de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden zal worden gehouden op 28 december. Dr. G. H. Klamer van het K.N.M.I. zal spreken over „Meteorologie". Andere onderwerpen, die in de verschillende havenplaatsen ter sprake komen zijn: „Garnalenonderzoek" door dr. B. Havinga, „Kunstvezels in de visserij" door ds. J. Reuter, „Visverzorging aan boord en koeltechniek" door ir. J. van Mameren, „De koers tot visserij moderni sering" door H. S. Drost, „Zeebliek en wat daarmee samenhangt" door J. de Veen, „Scheepsbouw vissersvaartuigen" door J. G. de Wit, „De winter sterrenhemel" door dr. J. J. Raimond, „Doel en resultaten van het merken van vis" door drs. L. K. Boe- rema, „Mosselcultuur" door dr. P. Kor- ringa. Op uitnodiging van het contactorgaan van ontvangers in gemeenten boven 40.000 inwoners zijn gisteren in Utrecht de ont vangers van gemeenten boven 15.000 zielen bijeen geweest ter bespreking van rappor ten over de functie van gemeenteontvan ger. De vergadering stond onder leiding van de heer F. Verstegen, ontvanger in Leiden. De gemeenteontvanger van de gemeente Velsen, de heer A. Zadel, behandelde op de vergadering het interim-rapport óver de gemeenteadministratie en sprak er het on aanvaardbaar over uit. Uit de vergadering werd de noodzake lijkheid geuit om in gemeenten met een zielental van tenminste 15.000 op de kan toren van de ontvangers het kasbeheer en de boekhouding te centraliseren, met een uitwijkmogelijkheid voor de boekhouding van de door de gemeenteraad onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten aan te wijzen takken van dienst. LONDEN (Reuter) De Poolse rege ring heeft een Amerikaanse uitnodiging om waarnemers naar de presidentsverkie zingen te zenden, hoffelijk afgeslagen, al dus meldt radio-Warschau. In een nota wordt verklaard, dat Polen ongeveer alles omtrent de gang van zaken, bij de presi dentsverkiezing weet en dat de Poolse be volking door verslagen van Poolse corres pondenten van de verkiezingscampagne op de hoogte wordt gehouden. Voorts wordt gezegd, dat de Poolse regering bereid is elk ander voorstel te steunen, dat het we derzijds begrip zou kunnen dienen, en dat Amerikaanse correspondenten, die de ko mende verkiezingen voor het Poolse par lement willen verslaan, welkom zijn. De Amerikaanse invitatie is tot dusver al leen door de Sovjet-Unie aanvaard. Te laat Een ambtenaar van het Amerikaanse departement van Justitie, Olney, heeft in een subcommissie van de Senaat te Wash ington verklaard, dat duizenden negers in Louisiana (waar 155.000 stemgerechtigde negers wonen) en andere staten in het zui den het recht wordt ontzegd dit jaar hun stem uit te brengen ondanks het feit, dat zij volgens de wet stemrecht hebben. Olney stelde voor, dat de subcommissie, die zich bezighoudt met verkiezingen, in de plaatsen waar klachten zijn, een onder zoek instelt. De voorzitter van de com missie, de Democratische senator Gore, zei dat het nu te laat is voor een dergelijk onderzoek. HONGKONG (Reuter). De politie te Hongkong is woensdag opgetreden met gas bommen om ongeregeldheden, veroorzaakt door nationalistisch gezinde Chinezen, die hun nationale feestdag wilden vieren, de kop in te drukken. Tenminste tien perso nen, onder wie verscheidene politiemannen, werden gewond. Een groot aantal vluchtelingen uit com munistisch China, die in gebouwen van de overheid zijn gehuisvest, eisten vuurwerk. Zij ontstaken in woede toen een beheerder van de gebouwen slechts een handvol vuurwerk bracht. Naar United Press berichtte, kregen de relletjes weldra een fel anti-westers karak ter. De gehele politionele en militaire macht van de Britse kroon-kolonie kwam in alarmtoestand. De politie had niet slechts op te treden tegen een wilde menigte maar ook tegen een bende van zeker 400 mannen, die zich voor een deel gewapend, in de omgeving van de toegang tot Hongkong had verza meld. Europese auto's werden in brand gesto ken en de inzittenden afgeranseld, of on dergingen zelfs een erger lot. De Ameri kaanse correspondent van de New York Herald Tribune, Walter Briggs, werd door een regen van stenen getroffen, maar slaagde er op het laatste moment in te ont komen. Hij zei minstens twee burgers te hebben zien vallen. De Britse politiecom missaris W. Scragg werd ernstig gewond door de bakstenen. Op alle wegen stonden grote groepen Chinezen en hielden de auto's aan, con troleerden of er geen Europeanen in zaten en lieten ze alleen dan doorrijden. De Europeanen werden er uit gesleurd, afge ranseld en de auto's verbrand. De regering maakte om elf uur in de ochtend bekend dat zij de toestand meester was, maar bijna onmiddellijk na die be kendmaking staken een aantal demon stranten een winkel van een communisti sche eigenaar in brand. De politie leverde slag en wist de menigte uiteen te drijven zonder dat er slachtoffers vielen. In de omgeving van Kowloon, tegenover het eiland Hongkong, zijn de scholen geslo ten. De politie laat reserves aanrukken om nieuwe ongeregeldheden het hoofd te kun nen bieden. De regering heeft troepen in de stad sa mengetrokken en bekend gemaakt dat in het onrustige gebied samenscholingen ver boden zijn. Naar Reuter hedenmorgen meldde heeft de politie van de Britse kroonkolonie Hong kong in de vroege ochtenduren het vuur geopend op plunderaars, die een particu liere woning te Kowloon waren binnenge drongen. Duizenden nationalistisch gezinde Chi nezen hebben donderdag in Hongkong de relletjes voortgezet. Zij vielen opnieuw Europese auto's aan en staken er verschei dene in brand. Daardoor zijn twee leden van het Zwitserse consulaat in Hongkong gewond. Alleen auto's met nationalistische vlaggen lieten de Chinezen ongemoeid. Bij een treffen met de politie werd een betoger doodgeschoten. Toen dit onder de betogers bekend werd, hielden zij een brandweerauto aan, die zij in brand staken. Ook bestormden zij een Chinese staalfa briek, die op 1 oktober de nationale feest dag van communistisch China gevierd had. Volgens officiële mededelingen zijn woensdag en vandaag reeds vier personen gedood, tallozen gewond, waarbij 40 of 50 ernstig, en meer dan 100 demonstranten ge arresteerd. De Amerikaanse ambassade heeft alle personeel gewaarschuwd niet op straat te komen, en de Amerikaanse lucht macht heeft alle personeel geconsigneerd en alle vluchten afgelast. De politie beschermt in een bureau 25 buitenlanders en biedt bij het veer alle aankomenden veilig onderdak aan in poli tiebureaus. Amsterdam is de enige stad in de zesen zeventig landen, aangesloten bij de Unesco, die de tiende verjaardag dezer organisa tie van de Verenigde Naties met enige luister gaat vieren om hierdoor mede het werk van deze opvoedkundige, wetenschap pelijke en culturele organisatie onder de aandacht van het publiek te brengen. Gezien de historische ontwikkeling heeft men in het algemeen nog steeds meer be langstelling voor de oplossing van nabij liggende problemen dan voor die naar wel ker oplossing men elders streeft, aldus de directeur van het Unesco centrum Neder land, mr. F. H. Tunnissen. In de afgelopen tien jaar is langzamer hand het begrip gaan groeien dat de Ver enigde Naties, en de Unesco zéker, niet al leen de zaak is van regeringen, maar ook en vooral van het individu. Om de aan dacht van de bevolking op het werk van de Unesco te vestigen en levendig te hou den, houdt het centrum in Nederland ter gelegenheid van het tienjarig bestaan een grote optocht door de straten van Amster dam op zaterdag 20 oktober. Ongeveer drie duizend deelnemers, waaronder honderd ruiters, twee muziekkorpsen en tien drumbands, zullen het streven van de Unesco illustreren in een kleurrijke op tocht. Op het Frederiksplein zal de voorzitter van het ere-comité, mr. Arn. J. d'Ailly de vlaggen hijsen. Daar zal wellicht ook een onzer ministers het woord voeren. In het Koninklijke Instituut voor de Tropen wordt een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarvoor prinses Beatrix is uitgenodigd. Daarna zullen de aanwezige autoriteiten het défilé van de optocht afnemen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Fokkema (A.R.) over het geven van politieke voorlichting over de kabinetsfor matie in een door de VARA verzorgde te levisie-uitzending heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen thans medegedeeld, dat hij het alleszins begrijpelijk en ook aanvaardbaar acht dat bij een causerie over de kabinetsformatie (het eerste gedeelte van de bedoelde uit zending) wordt uitgegaan van een bepaald politiek standpunt. Wel betreurt hij het, dat de spreker enige ogenblikken wijdde aan een twistgesprek met een dagblad over een in dat blad gepubliceerde politie ke opvatting. Het tweede gedeelte van de uitzending beoogde een forum voor de camera te brengen ter besprekjng van een der vraag stukken, die bij de kabinetsformatie mee spelen, namelijk dat van de bezitsvorming. Als regel zijn bij dergelijke discussies sprekers van verschillende politieke rich ting betrokken, waardoor een objectieve voorlichting zo goed mogelijk is gewaar borgd. In het onderwerpelijke geval was dit door bijzondere omstandigheden onmo gelijk gebleken, naar de gesprekleider vooraf mededeelde. De programmaleiding van de VARA heeft in dit geval blijkbaar, gezien de actualiteit van het onderwerp, de uitzending niet willen uitstellen en het risico genomen, dat het betrokken vraag stuk alleen vanuit een bepaalde politieke opvatting werd belicht. De betrokken omroepvereniging, aldus de minister, heeft ongetwijfeld politieke voorlichting beoogd. De omstandigheid, dat zij een enkele maal niet geheel in haar op zet is geslaagd, en het feit, dat zij haar po litieke voorlichting baseert op haar eigen beginselen, behoeven naar de mening van de minister niet in strijd te komen met het ook thans nog door hem gehandhaafde standpunt, dat bij de beelduitzendingen, die slechts over één zender geschieden en dan nog alleen gedurende een zeer beperkt aantal uren, een bijzondere mate van zelf beperking, zowel wat betreft de politieke uitzendingen als de propaganda voor de eigen omroepverenigingen op haar plaats is. Nieuw afslaggebouw Ten stadhuize van 's-Gravenhage wordt er naar gestreefd, het voorstel inzake de bouw van een nieuw visafslaggebouw te Scheveningen nog vóór de begrotingsbe handeling aan de Gemeenteraad te kunnen voorleggen. Indien men daarin niet mocht slagen aan de voorbereiding van het voorstel, dat daarna nog een reeks van commissies moet passeren, wordt hard ge werkt zal het voorstel in elk geval on middellijk na de begrotingsdebatten aan de gemeenteraad worden aangeboden. Intussen staat reeds vast, dat de kosten van de bouw, welke enige jaren geleden op vier miljoen gulden werden geraamd, als gevolg van de loon- en prijsstijgingen, welke sindsdien hebben plaats gehad, aan zienlijk hoger zullen zijn. Haringvangsten Katwijk De vangsten van de vleetloggers waren in de nacht van woensdag op donderdag: KW. 54 5k., 168 1, 170 70, 70 1, 161 2, 43 60, 85 5, 110 20, 176 5, 50 2, 123 45, 32 5, 39 2, 41 2, 49 17, 74 7, 2 5, 3 2, 5 5, 7 4, 9 3, 14 8, 23 2, 25 11, 138 3, 147 9, 45 2, 127 6, 175 8, 163 12, 129 15, 18 5, 48 1, 67 6, 86 11, 130 5, 151 40, 22 20 uit 1/2 vleet, 159 120 uit 40 n.; IJM. 75 7, 74 25, 283 5. Geen vangst: KW. 16, 19, 47, 140, 44, 97, 20, 29, 40, 78, 38, 141, 37. Trawllogger: KW. 122 300 k. De gemiddelde vangst was 10 kantjes. Dalende haringvangsten De haringvisserij om de Noord was giste ren iets minder overvloedig; de trawlers hadden op 59° NB met windkracht 7 te kampen, waardoor de vangsten iets terug liepen: 300 a 400 manden haring en ma kreel. De haringloggers op 't Zand deden trek ken van 100—170 kantjes! De visloggers daar vingen eveneens goed: dagvangsten van 200 tot 250 manden hoops aan de NO- rand van 't Zand. Nachtvangsten van de kotters Leendert Jacoba, weinig te melden. A- rendje Jacoba, 20 kg en 4 m. Anne Marie, 90 kg en 12 m. Hermina 4, 20 kg en 4 m. Petronella, 60 kg en 10 m. Tiny, 100 kg en 3 m. Cornelia Adriana, 50 kg en 6 m. Alice, 40 kg en 12 m. Stern, 120 kg en 3 m. en V2 m. met zwarte vis. Trijntje, 20 kg en 3 m. Arend Cornelis, 45 kg en 8 m. Prinses Beatrix, 40 kg en 10 m. Nico, 60 kg en 10 m. Axendje, 50 kg en 8 m. Jacoba, 40 kg en 20 m. en een boks in de last. Jana, 120 kg en 4 m. Vrouw Alida, 70 kg en 6 m. Pieter Jacob, 50 kg en 4 m. twee keer een trek kwijt. Twee Gebroeders, 50 kg en 8 m. Emisel, 60 kg en 7 m. Arend Willem, 70 kg en 5 m. en 1 m. zwartvis. Corry, 80 kg en 12 m. Hoop I, 60 kg en 6 m. Wiron 5, 100 kg en 4 m. Nehim 1, 80 kg en 3 m. Nehim 2, 50 kg en 5 m. Nehim 3, 60 kg en 5 m., keer vastgelopen. Klaas jr. 100 kg en 4 m. Nelly, 50 kg en 7 m. Samenwerking, 60 kg en 4 m., en een kuiltje kwijt. Tiny Dieuw, 60 kg en 5 m. Jan Willem, 70 kg en 7 m. Okko Bosker, 30 m. hoops. Internos, 70 kg en 4 m. Stella Maris, 60 kg en 4 m. en 1 m. zwartvis. Flevo, 50 kg en 6 m. en een buik je verspeeld. Storm Vikingbank: waarschuwing voor zuidwes ter storm, kracht 8. Fladdengronden: waar schuwing zuidwester wind, kracht 7. Ove rige districten geen waarschuwing. Dagvangsten van de kotters Leendert Jacoba, weinig te melden. Anne Marie, 5 m. en V2 m. zwartvis. Petronella, 7 m. geen tong. Stern, 45 kg en 3 m. vis en 1 m. zwartvis. Hermina 4, 2 m. geen tong. Cornelia Adriana, 3 m. geen tong. Trijntje, 2 m. geen tong. Willy Alida, 3 m. geen tong, netten stuk. Arend Cornelis, 2 kg en 7 m. vis. Gerda Marianne 2 m. geen tong. Twee Gezusters, 2 m. geen tong. Zeearend, 2 kg en 6 m. vis en y2 m. zwartvis. Prinses Bea trix, 2 m. geen tong voor een trek. Adriana Catharina, 2 m. Nico, 6 m. geen tong. Arendje, 10 kg en 5 m. vis. Jacoba, 2 m. geen tong, Kon. Juliana, 50 kg en 4 m. vis en een boks in de last. Alida Jacoba, 8 m. geen tong. Pieter Jacob, 10 kg en 5 m. vis. Tinny, 3 m. en 1 m. zwartvis. Twee Ge broeders, 2 m. geen tong. Arend Willem, 10 kg en 2 m. Corry, 30 kg en 4 m. Hoop 1, 10 kg en 2 m. Wiron 5, 20 kg en 3 m. Ne him 1, 30 kg en 2 m. Nehim 2, 4 kg en 5 m. Nehim 3, 4m. en y2 m. zwartvis. Ne him 4, 7 m. geen tong. Klaas jr. 5 m. geen tong. Vier Gebroeders, 12 m. hoops. Nelly, 2 m. geen tong en een trek kwijt. Samen werking, 5 m. geen tong. Tiny Dieuw, 40 kg en 5 m. Jan Willem, 10 kg en 7 m. van drie trekken. Okko Bosker, 30 m. Internos, 5 m. geen tong. Flevo, 5 m. geen tong. Drie trawler^ vandaag Aan de afslag waren vandaag drie traw lers, waarvan twee haringboten. Opnieuw werden enige goede reizen afgesloten; de prijzen van schelvis, haring en makreel lagen zeer hoog. De „Elie" voerde aan 900 kisten vis, waarbij 340 schelvis, 340 ma kreel, 30 haring, 40 koolvis, 50 kabeljauw 90 stuks stijve kabeljauwen; de „Deining" met 1450 kisten vis, waarvan 1050 haring, 300 makreel, 35 schelvis, 50 wijting, 15 koolvis en de „Curagao" met 1060 kisten haring. De „Mercator" loste vandaag de ruim- inhoud: 500 kisten haring en de kleine „vaart zorgde nog voor 10.000 kg. tongen en 600 kisten schol. Goed betaald De schelvis was vandaag peperduur. Gro te haalde f 54f 48, grootmiddel f 54f 46, kleinmiddel f 54f 44, pennen f 60f 44 en braadvis f 38f 49. Haring zelfs voor export naar Oostenrijk, België en Duits land noteerde vanmorgen f 19f 25, makreel f 27f 34, De wijting deed van daag f 32f 41, grote gul f 65, middel f 54, torgullen f 42f 22. Zwarte koolvis ging van de hand voor f 90f 100, grote gullen- maat voor f 35 en kleine gullenmaat voor f 30. Schol 2 maakte f 43f 50 en schol 3 f 19—f 30. Voor de export De regels grote kabeljauw brachten van morgen f 156f 154 op, kleine f 84. Kisten kabeljauw gingen weg voor f 192f 198, kleine voor f 150f 165. De export kocht verder grote tong voor f 5.40f 6, groot middel voor f 4.10f 4.50, kleinmiddel voor f 3.80f 4, tong 1 voor f 2.90—f 3.40 en tong 2 voor f 2.40f 2.55. Grote, middel en zetschol haalden vandaag f 60f 65 en schol 1 f55—f63. Binnengekomen schepen IJM 32 Elie, 19 Mercator, 240 218 59 3 239 202 226 249 318 205 322; KW 8 Deining, 128 56 88 60 71 35 21 77 53 94; UK 194 94 115 264 16 4 123 69 18 41 125 103 73 90 61 164 59 31 141; TX 33 4 21 49 14; VD 9; EH 8. Vertrokken schepen IJM 1 Tzonne, 211 Wiron II, 226 202 249 241 206 318 205 239 59 218 3 322 240; KW 3 Sakina, 5 Fierman Eduard, 129 Balie, 7 De Arend, 114 Avontuur, 35 92 88 94 128 53 21 60 77 71 56 72; UK 115 94 70 194 264 4 16 96; VD 9; TX 36 19 33; HD 4 14 89; RO 29. Voor vrijdag Voor de vrijdag is de „Arie Ouwehand" (van 2 oktober) thuisvarende met 1150 kisten vis, waarvan 630 kleine haring, 500 grote haring, 20 diversen. Voorts is de „On derneming III" (van 26 september) thuis varende met 1000 kisten, waarvan 900 ha ring en 100 diversen. Ook zou de „Eveline" (van 2 oktober) thuisvai-ende zijn met 1400 kisten vis, waarbij 420 makreel en verder haring. De Wiron IV (van 6 oktober) komt eveneens met 200 kisten vis (afgebroken reis). Voor zaterdag Voor de zaterdag zou de „Klaas Wijker" (van 3 oktober) thuisvarende zijn met 1600 kisten vis, waarvan 1000 haring, 400 ma kreel, 100 schelvis en piepers, 20 kabel jauw en gul en 80 diversen. Batang, 11 te Port Swettenham. I Bennekom, 11 te Curasao. Borneo, 11 te Tj. Priok. Billiton, 10 450 m. w. Minlkoy n. Singapore. Britsum, 9 380 m. z.o. Bermuda n. Key West. Bintang, 9 530 m. w. Minikoy n. Belawan. Bandjermasin, 10 te Tj. Priok. Batoela, 11 te Singapore v. Benoa. Cradle of Libertyi 13 te Philadelphia verw. Calt. Rotterdam, pass. 10 Kp. St. Vine, n P. Said. Cranio, 10 te Stanlow. Castor, 9 v. Jacksonville n. Charleston. Delfshaven, 10 v. Rotterdam n. Narvik. Drente, 11 te Padang. Delft, 13 te Rotterdam verw. Daphnis, 10 v. Paramaribo n. Amsterdam. Duivendrecht, 18 te Hamburg verw. Duivendijk, pass. 10 Wight n. Antwerpen. Dorestad, 9 600 m. z.o. Ras Al Hadd n. B.mashur. Doris, 10 te Port Au Prince n. New York. Drente, 11 te Padang v. Belawan. Elizabeth B, 10 v. Tokio n. Honolulu. Eendracht, pass. 10 Finisterre n. Rostock. Esso Den Haag, pass. 10 Finisterre n. Antwerpen. Enggano, 9 120 m. o. Malta n. Port Said. Eenhoorn, 10 te Bilbao v. Antwerpen. Gaasterkerk, 10 v. Gibraltar n. Port Said. Groote Beer, pass. 10 Dover n. Rotterdam. Gaasterland, 10 te Gibraltar v. Rotterdam. Helder, 10 te Curacao v. Cristobal. Hilversum, 9 dw. Pt. Sudan n. Mena A1 Ahmadi. Hydra, 9 te New York. Isis, 10 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Jagersfontein, 11 te Port Elizabeth. Jason, 10 te Curagao v. Aruba. Joh. v. Oldenbarnev., pass. 9 Kan. eil. n. A'dam. Japara KRL, 10 te Rotterdam verw. Jupiter, 12 te Rotterdam verw. Kermia, 10 te Rotterdam. Kylix, 9 te Tsle of Grain. Karimata, pass. 10 Minikoy n. Aden. Kieldrecht, 11 te Bremen verw. Kryptos, 10 te Sundsvali n. Rotterdam. Katelysia, 10 100 m. w.z.w. Khorya Morya naar Mena. Laurenskerk, 9 v. Bremen n. Marseille. Leopoldskerk, 9 v. Marseille n. Genua. Lindekerk, 10 te Amsterdam. Lissekerk, 10 te Rotterdam. Lohis Lants, pass. 9 Ouessant n. Las Palmas en Monrovia. Lombok, 10 te Lorenco Marques. Lekkerkerk, pass. 10 Str. Messina n. Genua. Liberty Bell, 11 te Mena A1 Ahmadi verw. Loosdrecht, 15 te Bushire verw. Limburg, 10 v. Tj. Priok n. Cheribon. Maaslloyd, 9 v. Antwerpen n. Marseille. Meliskerk, 9 te Antwerpen. Mapia, 9 140 m. w. Landsend n. Rotterdam. Mirza, 9 130 m. z. Mindoro n. Manilla. Modjokerto, 9 360 m. z.o. Kp. Race n. Beyrouth. Maas, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Piraeus. Moordrecht, 13 te Kwinana verw. Mijdrecht, 18 te Rotterdam verw. Macoma, 10 v. Pladju n. Singapore. Markelo, 12 v. Sarpsborg te Londen verw. Maivina, 10 110 m. n.w. Manilla n. Miri. Maashaven,10 te Las Palmas. Maureen, 10 te Philadelphia. Nestor, 10 te Mobile v. Carpito. Notos, 9 v. Ploce n. Amsterdam. Oberon, 10 te Rotterdam. Oldekerk, 10 te Rotterdam. Ouwerkerk, 10 v. Yokohama n. Hongkong. Oranjefontein, 9 150 m. z. Monrovia n. 1.. Palm. Osiris, 9 500 m. w.z.w. Landsend n. Emden. Pendrecht, 9 te Nynashamn. P. G. Thulin, 9 v. Philadelphia n. Seven Islands. Prins Casimir, pass, fl Belle Tsle 1. Le Havre. Prins Frederik Willem, 9 te Rotterdam. Prins Willem II, 10 te Rotterdam. Papendrecht, 21 te Gothenburg verw. Purfina Hellas, pass. 10 Algiers n. Port Said. Purfina Nederland, 10 500 m. z.o. Cape Race n. Portland Maine. Rempang, 10 v. Melbourne n. Sydney. Raki, 10 v. Belawan n. Surabaja. Riouw, 11 te Belawan. Rotula, 10 te Belfast. Rijndam, 11 te Cobh Ierland. Ridderkerk, 10 te Antwerpen v. Le Havre. Rempang, 10 v. Melbourne n. Sydney. Rondo, 9 120 m. w. Algiers n. Port Said. Senegalkust, 10 te Freetown. Stentor, 10 v. Amsterdam n. West-Indië. Sarpedon, 10 v. Bremen n. Antwerpen. Schelpwijk, pass. 10 Kreta n. La Spezia. Sirrah, 11 te Singapore. Stal Alkmaar, 10 v. Emden n. Narvik. Stad Arnhem, 11 te Lulea. Scherpendrecht, 12 te Rotterdam verw. Ampenan, 10 te Suez. Alderamin-, 9 v. Rotterdam n. Calcutta. Abbekerk, 11 te Takubar. Annenkerk, 10 te Antwerpen. Arendskerk, 10 v. Sydney n. Melbourne. Altioth, pass. 10 Terneuzen n. Antwerpen. Ampenan, 10 in Suezkanaal n. Suez. Amstelland, 10 te Hamburg v. Bremen. Alnati, 10 te Antwerpen v. Hamburg. Aalsdijk, pass. 9 Poelau Laut n. Masinloc. Amstelmeer, 9 880 m. w.z.w. Palma Kanar. eil. naar Curagao. Argos, 9 90 m. w. Algiers n. Malta. Astrid Naess, pass. 9 Lissabon n. Gothenburg. Antonia, 10 te Pladju v. Telokanson. Baarn, 10 te Rotterdam. OFFICIëLE PUBLICATIE EX BURGER GEÏNTERNEERDEN NED. INDIë Smartegeld ter beschikking gesteld door de Japanse Regering Aangezien het in het voornemen ligt, op of spoedig na 1 december a.s. het bedrag vast te stellen, dat aan elke ex-burger-geïnter neerde zal worden uitgekeerd uit de door Japan daartoe beschikbaar gestelde fondsen, en met de uitbetaling daarvan zal worden begonnen, wordt een ieder, die meent voor deze uitkering in aanmerking te komen en zich daarvoor nog niet per briefkaart heeft aangemeld verzocht, zulks alsnog vóór die datum te doen bij de Directie Overgangs zaken Indonesië, Bureau Japanse Uitkerin gen, Hooftskade 1 te 's-Gravenhage. Zij, die in Indonesië woonachtig zijn, moe ten zich aanmelden bij de Tijdelijk Zaak gelastigde der Nederlanden te Djakarta, dan wel bij een der in Indonesië gevestigde Ne derlandse Consulaten. Aan het bovenstaande zal ook in de pers in Indonesië en de Over zeese Rijksdelen bekendheid worden ge geven. Zij, die op hun aanmelding tot dusverre nog geen vragenlijst ontvingen kunnen deze thans spoedig tegemoet zien. Met nadruk wordt verzocht van elke na de aanmelding plaats gevonden adreswijziging aan hoger vermeld bureau kennis te geven. Een ieder wordt verzocht aan hun bekende belanghebbenden in het buitenland van het bovenstaande zoveel mogelijk mededeling te Statue of Liberty, 15 te Philadelphia verw. Stad Breda, pass. 10 Dakar n. Rotterdam. Sunetta, 11 te Port Okha. Sarpedon, 13 te Rotterdam verw. Stad Breda, 20 te Rotterdam verw. Stad Vlaardingen, 10 te Narvik v. Rotterdam. Stad Maassluis, 10 v. Narvik n. Amsterdam. Senegalkust, 10 te Freetown v. Abidjan. Singkep, 10 te Hamburg. Soestdijk, 9 600 m. o. Cape Race n. Antwerpen. Sibajak, 9 1170 m. z.w. Fremantle n. Fremantle. Slamat, 15 te Belawan verw. v. Diego Garcia. Saidja, 10 te Pladju. Salatiga, 10 te Belawan v. Singapore. Stanvac Benakat, 10 te Sungeigerong v. Singap. Stanvac Djirak, 10 te Bangkok v. Sungeigerong. Stanvac Pendopo, 11 te Sungeigerong. Stanvac Selo, 10 te Palembang v. Semarang. Stanvac Talangakar, 9 v. Singapore n. Hongkong. Stanvac Ogan, 9 v. Kuching n. Sungeigerong. Tabinta, 9 v. Djeddah n. Suez. Tjimenteng, 8 v. Honolulu n. Japan. Talisse, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Teucer, 11 te Tj. Priok. Thelidomus, 11 te Le Havre. Titus, 10 te Rotterdam verw. Trompenberg, pass. 10 Vlissingen n. Houston. Tegelberg, 10 te Santos v. Rio de Janeiro. Trajanus, 9 40 m. w.z.w. Terceira n. Barbados. Themisto, pass. 9 Startpoint n. Montreal. Tankhaven, 10 te Sungeigerong v. Singapore. Thelidomus, 11 te Le Havre verw. v. Aruba. Utrecht, 10 v. Calcutta n. Tj. Priok. Van Cloon, pass. 9 Oost v. Formosa n. Shanghai. Wonosobo, 11 te Cebu. W. Alton Jones, 20 te Philadelphia verw. Wieldrecht, 13 te Formosa verw. Woensdrecht, 12 te Singapore verw. Westerdam, 10 te Norfolk v. New York. Wonorato, 10 te Vancouver v. Seattle. Waikelo, 11 te Surabaja verw. v. Makassar. Zuiderkruis, 10 te Cristobal. Zuiderzee, 9 210 m. z.z.w. Rodos n. Ceuta. KLEINE VAART Aardenburgh, 9 dw. Ameland n. Karlshamn. Ancora, 9 dw. Hanstholm n. Munkedal. Annie G, 8 v. Harlingen n. Kampen. Arctic, 9 v. Londen n. Rotterdam. Ardeas, 9 40 m. z.w. Finisterre n. Tunis. Arienoldus G, 9 dw. Whitb.y n. Blyth. Bebox, 9 dw. Elbe n. Amsterdam. Daje Böhmer, 9 dw. San Sebastian n. Genua. Daniël, 9 dw. Elbe n. Galway. Diannel, 9 60 m. z.w. Texel n. Delfzijl. Dido, 9 dw. Casquets n. Amsterdam. Dija, 9 dw. Southrock n. Rochester. Erkalin, verm. 9 v. Londen n. Amsterdam. Flardinga, 9 v. Rotterdam te Huil. Flevo, 9 dw. Gibraltar n. Faro. Franka II, 9 dw. Terschelling n. Boston. Franse v. Seumeren, 9 200 m. w.z.w. Hanstholm n. Stockholm. Harold, 9 v. Turku te Rotterdam. Hasewint 9 proefvaart op Eems. Henrica B, 9 v. Amsterdam n. Bremen. Hondsbosch, 9 v. Rotterdam n. Londen. Jaba, 9 v. Londen te Middlesbro verw. Julia Anna, 9 dw. Borkum n. Galway. Kemphaan, 9 v. Londen n. Hamburg. Koningin Juliana, 9 150 m. z. Amble n. R'dam. La Paloma, 10 v. Monsteras te Zwijndrecht verw. Manta, 9 v. Southampton te Rotterdam verw. Markab N, 9 100 m. z.w. Ouessant n. Shoreham. Merak, 9 dw. Wight n. Raumo. Midas, 9 80 m. z.w. Ouessant n. Ceuta. Myfem, 9 v. Rouen n. Parijs. Mynelis, 9 50 m. n.o. Vilano n. Tripolis. Noorderlicht, 9 v. Aalborg n. Gdynia. Noordkaap, 9 v. Londen n. Bordeaux. Oostzee, 9 v. Londen n. Antwerpen. Poortvliet, 9 v. Antwerpen n. Vaasa. Roelof de Winter, 9 90 m. v. IJmuiden n. Hamina. Santa Lucia, 9 dw. Dover n. Southampton. Santa Margherita, 9 dw. Casquets n. Rouen. Senang pass. 9 Weser n. Amsterdam. Senior, 9 25 m. z.w. Eiderrev n. Esbjerg. Spoorhaven, pass. 9 Ouessant n. Rouen. Teunika, 9 v. Gravelines te IJmuiden. Tilly, 9 v. Stocka te Zaandam. Ubbergen, 9 v. Lissabon te Swansea. Willem, 9 v. Malmö te Leiden. SLEEPVAART Hudson, 10 te Aden n. Haiphong. Humber, 9 v. Tivat te Piraeus. Noordholland, 9 v. Charleston n. St. Nazaire. Noordzee, 9 160 m. z.o. Kp. Guardaf. n. Haiphong. Oceaan, 9 v. Maracaibo n. Curagao. Oostzee, 9 90 m. z.o. Malta n. Karachi. Rode Zee, 9 v. Maassluis te Shoreham. Thames, pass. 9 z. v. Kreta n. Tripoli. doen. en gul, 30 wijting, 30 haai, 30 diversen en 's-Gravenhage, 11 oktober 1956. om die wekelijkse busreclame's? OMDAT ZE GOOCHEM ZIJN Fijne oude COMMISSIE KAAS 500 gr 1.40 Fijne VOLVETTE zelfs voor 500 gr ƒ1.25 Fijne N.H. EDAMMERS voor 500 gr 1.15 Echte OUDE NAGELKAAS voor 500 gr 1.60 Jonge VETTE LF.IDSE voor 500 gr 0.98 10 roomverse EIEREN no. 5 1.28 Nog steeds 6 NOOTMUSCAATJES voor ƒ0.25 2 blikjes Italiaanse TOMATEN PUREE 0.27 FIJNE VLEESWAREN, bij ons iets aparts Spaar onze KASSABONS want in dec. zegt u, dat is echt ST. NICOLAAS. Het beste corset is een „ETERNA" CORSET!! Wijk aan Zeeërweg 4. VERLOREN: dameshorloge, omg. Lange Nieuwstraat, Marktplein. Tegen beloning terug te bezorgen L. Nieuw straat 756. Voor alle bekende merken Vulpennen iVoor betere I OOK VOOR REPARATIES (U t* xh>\. w -c f <a£u>eh£! (t o de Goede Herderkerk) LEVERANCIER VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN NAAISTERS voor hand- en machinewerk, alsmede leer lingen. Hoog loon. Aanm. ook 's avonds tussen 68 u. Miezérus, Zijlweg 55 Hrl. Tel. 10815. Gevr. flinke zelfst. HULP IN DE HUISHOUDING, 1 of meer morgens of middagen per week. Aanm. na 4 uur P. C. Hooftlaan 79. BIJVERDIENSTE. Bezorger gevr. voor ochtendblad, 6 tot 7 uur;. De Telegraaf, Kenne- merlaan 142. THUISWERK gevr. liefst op gebied der elektriciteit. Pres. Steynstraat 48 rd. VOETBALLERS! De pasta voor uw voetbalschoenen. G. Oldenburg, Lagersstraat 14. Voor GOEDE SCHOENRE PARATIE naar G. Oldenburg Lagersstraat 14. Tel. 5753, UW SCHOORSTEEN VUIL? Wij vegen dinsdags, Schoon, maakbedrijf F. Kulk, School straat 9, Broekhuizenstr. 2. ZOEKT U GOEDE LEC TUUR voor het hele gezin? „De Gezinsportefeuille' brengt het er in Inh 12 bla den pr. v.a. f 0.50. A Wi- nands, Alex. Bellstr. 45. IJm PERMANENT v.af f 6. Toni Koper, Trompstraat 83, IJm. Oost. Tel. 4364. DAMES, die zich een brei machine willen aanschaffen, kunnen vrijblijvend en kos teloos inlicht, en demon stratie verkrijgen van de Record Handstrick apparat. Na afspraak. Marnixlaan 1, Driehuis. Voor jong grijs katje, ge wend aan Felix, GOED TE HUIS GEZOCHT. Hyacinten straat 21, Santpoort. Net R.K. meisje vraagt een dito NETTE VRIENDIN lft. pl.m. 17 jaar. Br. L 6248 WASMACHINEFABRIEK heeft regelm wasmachines met lichte emaille besch. Gloedn., met gar Van f 206 voor f 145 Desgew afbet. Fabrieksdepöt: Anna van Bu- renlaan 44, Tel 39204, H'lem. RUILENwoning, kamer, keuken, 2 slaapkamers,f 4.65 huur voor grotere, hogere huur geen bezwaar. Tuin dershofje 3. WONINGRUIL. Aangeb. te A'dam, mooie le etage, vrij uitzicht, Muiderpoort Station Gevr. kleine woning. Te be vragen Vechtstraat 123. WONINGRUIL. Aangeb. 2 kamers, 3 slaapk. keuk. en grote plaats, ruilen v. klei nere woning, 1 kamer, 3 slp.- kamers, liefst omg. L. Nieuw straat. Brieven L 6246. LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa Max Gosschaik, Industriestraat 2. Tel. 5852. DUITSE PIANO gevr. tussen sjjbmz '009 I ua 008 I ap kast geen bezwaar. Brieven L 6247 of tel. K 2500—14616. Te koop gevr. tweedehands TRAPAUTO. Velserduinweg no. 24. SANTPOORT. Te koop voor zelfbewoning, zeer ruime Middenstandswoningen met grote zolder v.a. f 24.000. In lichtingen J. Bais, Da Costa- laan 42, Driehuis, tel. 5686. Te koop: ELEK. WASMA CHINE, houten kuip f 20. Eikenstraat 37. Te koop t. e. a. b. nieuwe Italiaanse ACCORDEON, pianokl. 6 reg. 80 bass. Dem- mers, Zandersstr. 43. Na 5 u. MED. GEDEPL. PEDICURE Mevr. van Lieren, Waalstr. 90, IJmuiden. 10 kilo beslte EIGENHEI MERS, alles bloem, f 1.30 af gehaald. Klinkenberg, Ce derstraat 18. Te koop of ruilen voor klei nere wagen VANGUARD, v. d. Laan, Ark Janna, Kan. B.weg, Velsen. Te koop 6 KIPPEN met gaas en nachthok f 35. Te bevr. Dirk Hartogstraat 52. Te koop: 6 JONGE HENNEN 5 maand oud. v. d. Zwaag- straat 13. Te koop aamgeb. GITAAR f 25. Tasmanstraat 22.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 14