Moermansk: Russische vissershaven in het barre hoge Noorden BH ii „Er kunnen hier twee hanen en drie kippen leven" Visserij- varia Havenberichten WEET JE DAT.. RA, RA, RA? r THALIA ^^Brieven aan de redactie Een Pfaff is af! Haar beste vriend Chr. Hist. Jongeren Belangwekkende ouderavond in de v. d. Leeuwschool prof „Het Gezin" onder de kerkelijke schijnwerper Gevarieerd concert van „IJmuidens Roem" IJmuider dammers blijven onder de maat Melitta filterpotten „Het Oosten" leidt in Kennemer damstrijd Alleen IEV speelt zondag Wm £*<4* „Floralia" gaf geslaagde filmmiddag Het nieuwe raadsel DONDERDAG 11 OK 1956 Er is wel nauwelijks iemand in de Sovjet-Unie te vinden, die de smakelijke en vette haring van Moermansk niet kent. Bijna iedereen heeft wel eens visconserven gekocht, vooral kabeljauw lever, die door het „viscombinaat" van Moermansk worden ge leverd. Moermansk is bekend om zijn vis, maar deze stad heeft haar ontstaan te danken aan de spoorwegen. In 1915 werd de spoorweg, die gelegd weid tussen Petro- zawodsk naar het uiterste noorden doongetrokken tot aan het schiereiland Kola. Spoedig hierop werd aan de lage oever van de golf de stad Romanov-Moerman ge sticht, thans de grootste haven van de Sovjet-Unie in het noorden. In de jaren daarop werd deze stad tot het centrum van een uitgestrekt gebied. De ge ringe bevolking van Moer man, zoals dit rayon vroeger werd genoemd, vestigde zich aan de kust van de Barendsz- zee en de Witte Zee. Het leven was hier hard. Op de rotsachtige bodem wil de haast geen tarwe gedijen. Van generatie tot generatie hadden de mensen zich bijna uitsluitend met de visvangst bezig gehouden. Het is niet toevallig, dat in Moerman eeuwenlang het spreekwoord gold: ,,De zee is ons arbeids veld is er vis, dan is er ook brood". Er,zit in de zeeën die deze streek omspoelen veel vis, vooral in de Barendszzee, waar de warme golfstroom komt. In de wateren van de Barendszzee leven meer dan 110 verschillende soorten vis, waarvan er 22 voor de vis- industrie in aanmerking ko men, kabeljauw, schelvis, ha ring, zeebaars, platvis, tarbot, zalm, e.a. In die tijd waren er in Moerman geen georgani seerde visvangst, noqh visbe- drijven. „Bijna ieder jaar", zo wordt in het tijdschrift „Rus sische Scheepvaart" in 1894 gezegd, „komt de kabeljauw korte tijd aan de Moermankust in de maanden januari en fe bruari in onafzienbare hoe veelheden opduiken, maar nie mand vangt deze vis. Niemand vangt de haring, de gxote vet te haring, die reeds jarenlang achtereen in de wintertijd in de golf van de Moermankust komt aanzetten, ook in onaf zienbare scholen". In die tijd werd inderdaad door niemand de vis gevangen. Er waren geen gegadigden om in de winter op sleden over een afstand van duizenden werst moeizaam tot de kust door te dringen en daar hun bestaan te zoeken. De heersen de kringen van het toenmalige Rusland namen tegenover dit gedeelte van het land, een hooghartige houding aan. Ver tegenwoordigers van de koop mansstand van Vologda en Vjatka (het tegenwoordige Kirov) richtten zich eens tot de gouverneur van Archan- gelsk om aan de kust van Moermansk een bedrijf te mogen oprichten voor de walvisvangst en de visserij. De gouverneur hoonde hen over dit plan en in plaats van te antwoorden, schreef hij op dit verzoekschrift: „De Moerman-gebieden zijn onbewoonbaar. Er kunnen daar twee hanen en drie kippen leven". Met het aanleggen van de spoorweg naar Moermansk begon ook de economische ont wikkeling van het gebied en van zijn nog jeugdige centrum Moermènsk. Vooral onder de Sovjetmacht maakte deze stad een stormachtige ontwikke ling door. Toen Maxim Gorki in 1929 een bezoek bracht aan Moermansk schreef hij: „Hier, aan de rand van de wereld, aan de kust van de ruwe en vertoornde oceaan, onder een hemel, die maan denlang verstoken is van de zon, hier heeft het schrandere werk van de mensen scherp het zinneloze werk der ele mentaire natuurkrachten in het licht gesteld". En hier aan de oostkust van de nooit dichtvriezende golf van Kola, niet ver van de doorgang naar de Barendsz zee, venrees een moderne stad. In 1917 had Moermansk in totaal slechts 3000 inwo ners, maar in 1939 waren het er reeds ongeveer 120.000. In de laatste jaren is er een grote trawler- en een haring vloot ontstaan. De schepen zijn met de modernste midde len voor de vangst uitgerust, zij verwijderen zich ver van de kust en wagen zich op hoge breedtegraden van de Ba rendszzee en de Noordelijke Oceaan, enige maanden zijn zij daar achter elkaar bezig met de visvangst. Op de nieu we trawlers zijn machines aangebracht voor de bereiding van conserven van kabeljauw lever en voor bereiding van levertraan, verder een ap paraat voor de kleine en niet te verwerken vis voor vismeel en kunstmest. Voor de visvloot in Moer mansk is een speciale haven geboüwd. Evenals de stad heeft de haven ernstig gele den door de bombardementen gedurende de tweede wereld oorlog. De haven is thans weer geheel hersteld en is van de meest moderne uitrusting voorzien: automatische laad- en losinstallaties, machtige kranen en transporteurs. Ver geleken met vooroorlogse tij den is de mechanisatie van de werkzaamheden in de haven bijna twee maal zo groot en het aantal portaalkranen is bijna drie maal zo groot. De vissershaven van Moer mansk biedt een indrukwek kend beeld, wanneer men de haven van de zeekant bena dert. Bijna een kilometer lang niets dan steigers. Er langs overal reusachtige kranen. De kust is nauwelijks te onder scheiden door het woud van masten van de vissersschepen. In de haven zijn werven voor herstel en de bouw van schepen, kuiperijen, werk plaatsen voor het maken van de netten, pakhuizen, en direct in de buurt hiervan het grote viscombinaat, dat vele soor ten conserven maakt en ten slotte het nieuwe reusachtige koelhuis. Hier maakt men van de verse vis, die door de trawlers wordt aangevoerd, de filet. Hét hele jaar door is het een en al leven en bedrijvig heid in de haven van Moer mansk. Ook in de winter en in de lange Poolnacht, wanneer er op zee hevige stormen woe den, wordt het werk niet ge staakt. Bij de steiger ziet men altijd trawlers; de een is van de vangst juist weergekeerd, de andere maakt zich weer klaar voor een nieuwe reis. Van alle vis, die door de Sovjet-Unie wordt gevangen, levert Moermansk thans 20 25 percent. Visafslag op Urk. Dinsdag werd door 25 vaartuigen op Urk aangevoerd: 655 pond lijnagl, prijs f 1,29f 1,41; 279 pond snoek baars, prijs f 1,00f 1,06; 116 pond rode baars, prijs f 0,70f0,72; 743 pond voorn, prijs f 0,06f 0,08, alles per pond. Prjjzen van woensdag. Heilbot 3,203,00; gr. tong 6,404,90; grm. tong 5,504,30; kim. tong 5,104,10; kl. tong I 3,803,40; kl. tong II 2,90—2,40; tarbot I 3,00—2,80, per kg. Gr. schol 64; grm. schol 6560; kim. schol 70—56; kl. schol I 66—54; kl. schol II 57—26; schar 43—19; bot 36—29; v. haring 2915; makreel 3528; gr. schelvis 54; grm. schelvis 51; kim. schelvis 43; kl. schelvis I 4341; kl schelvis II 4442; wijting 4331; gr. gul 65: midd. gul 56; kl. gul 32; kl. haai 2421; ham 110; horsmakreel 8,408; kl. koolvis zw. 35; kl. koolvis wit 42, per 50 kg. Gr. kabeljauw 198180; gr. koolvis zw. 10090; gr. koolvis wit 114, per 125 kg. Aanvoer van woensdag. 67 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 540 kisten schol, 50 kisten schar, 20 kisten bot, 3L70 kisten ha ring, 450 kisten makreel, 50 kisten schelvis, 145 kisten wijting, 25 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten haai, 2 kisten ham, 50 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 4610 kisten. Besommingen van woensdag. IJM 28 Amsterdam f50.600; 1 trawler met f42.140; KW 73 f1620; KW 92 f1580; KW 21 f 780; KW 88 f976: KW 53 f655; KW 56 f1210; KW 128 f 920; KW 35 f 1035; KW 60 f 1300; KW 71 f540; KW 94 f680; KW 77 f1120; IJM 59 f1120; IJM 3 f650; TX 33 f1810. ADVERTENTIE CHR. VISMAN. Marktplein 22, telefoon 4619 Dinsdagavond sprak de heer C. C. van Woudenberg voor de Christelijk Historische Jongerengroep te Velsen over het onderwerp „Wat koop je ervoor". Na te hebben gewezen op de materialis tische instelling van velen, ging spreker in op de vraag, waarom in deze verzakelijkte wereld een Christelijke partij toch reden van bestaan heeft. Om dit te verstaan is het nodig om een blik in de geschiedenis te werpen, waarbij duidelijk naar voren kwam de krachtige houding van Groen van Prin- sterer, die tegenover de beginselen van de Franse revolutie, het Evangelie stelde als uitgangspunt voor het staatkundig leven. Komend tot de periode van voor 1940 gaf spreker toe, dat er door mensen uit de con- fessiopele partijen fouten zijn gemaakt, maar waarom worden deze ohs verweten? „Als we de socialistische gedragingen en uitingen uit deze periode naar voren bren gen, zijn ze ook verre van fraai". Komend tot de vraag of Christelijke partij formatie heden ten dage nog verantwoord en noodzakelijk is, beantwoordde spreker deze met een duidelijk „ja". Al is er een kentering gekomen in het optreden van de socialistische groepering, toch riep spreker op tot grote waakzaaamheid. We mogen ons geen zand in de ogen laten strooien door enkele mooie leuzen, maar moeten standvastig blijven bij de beginselen, verankerd in de Bijbel, die ons tot leidraad moeten zijn in het politieke leven; niet al leen voor de persoon afzonderlijk, maar ook voor de gehele partij. Sprekend over de kabinetsformatie sprak inleider zijn afkeer Uit over het eigenbelang, dat bij de meeste partijen een zo grote rol speelde. Gelukkig had volgens spreker de C.H.U. hierin een zeer eervolle rol gespeeld. Nadat nog even over deze inleiding ge animeerd was gediscussieerd, werd de rest van de avond gevuld met het doen van een gezellig spel, zodat een flink aantal aan wezigen met enige aardige surprises naar huis gingen. Op dinsdag 16 oktober wordt door _e oudercommissie van de Prof. v. d. Leeuw- school een ouderavond gehouden, om half acht in de Rijswijkzaal van het Cultureel Centrum te IJmuiden. Deze avond zal door het „optreden van enkele leerlingen van de school een bijzon der karakter dragen, terwijl ook de te be lichten onderwerpen zeker de aandacht der ouders hebben. De agenda vermeldt. Vrije expressie, een toespraak van de heer Doevedans met. de monstraties en gelegenheid tot vragen stel len. Behalve de jaarstukken komt er een verkiezing van twee leden van de ouder commissie aan de orde. Periodiek aftredend zijn: mevr. Timmrem .n en de heer v. Wijk. Beiden zijn herkiesbaar J Ui Het muziek- en volksdansonderricht op school" een uiteenzetting met muzikale toe lichting zal de agenda besluiten. onderwerp Op zaterdag 27 oktober treden het A-, B-, en jeugdorkest van de accordeonvereniging „IJmuidens Roem" op ir. het Patronaat. De medewerking van t n aantal radio- artisten als „The Melody-sisters", het duo Black and White en Kees Verhulst zal deze avond de nodige variatie 1 ezorgen. Het jeugdorkest brengt onder meer de veertienjarige soliste Beppie Houst mee, die de Czardas van Monti zal spelen. Het B- orkest heeft het Intermezzo uit de Cavalle- ria Rusticana op het programma genomen en het A-orkest speelt met de solist C. v. d. Zwet onder meer Noche de Extrellas en lm Reiche des Indras. In de eerste klasse competitie dammen, waarin de IJmuider verenigingen DCIJ II en Sportief uitkomen, gaat het de IJmui- denaren nog niet naar den vleze, DCIJ II dat het vorig seizoen naar de eerste klasse pro moveerde, komt voor het feit te staan, dat het zijn spelers (door omstandigheden) aar het eerste tiental moet afstaan, waardoor het tweede tiental danig verzwakt moet aantre den. Ook Sportief, dat het vorig jaar ze uitstekend voor de dag kwam, boe1-t niet di- resultaten die men verwacht had. Werd op 21 september j.l., van het 't Oos ten, dat een zeer sterk tiental heeft, met 15_5 verloren, vriidagavond was de voor lopige uitslag van SportiefBDC I 8--8. Van de twee afgebroken partijen T. de Boer—J Kabel en Jac. Groen—A. v. Son. is die van de Boer het gunstigst voor Sportief. Vermoe delijk wordt de einduitslag 11—9 in het voor deel van BDC I. Vrijdag 12 oktober speelt Sportief in Cultureel Centrum tegen HDC II uit Haarlem. Hierin zullen de IJmuidenaren moeten proberen, iets van het verloren ter rein terug te winnen. Mochten zij er niet in slagen, deze ontmoeting in hun voordeel te beslissen, dan wordt het zaak op te passen niet op de onderste plaats te belanden. De gedétailleerde uitslag van Sportief— BDC I is: Sportief B. D. C. I P. C. Baish—H. Diederiks 2—0 J. M. Janssen—R. Conradi 02 J. de BoerJ. Kabel afg. H. AndreaA. Beekel Gé MooiChr. Bakker P. Bakker—K. Kikke J. SlagerP. Smit J. VisserS Hoogvorst ■T. BakkerK Nijman Jam. GroenA. v Son ADVERTENTIE GEMAKKELIJK, SNEL, VOORDELIG een heerlijk kopje koffie met in diverse frisse kleuren v.a. 4.25 Enorme keus v. d. nieuwste modellen KOFFIEMOLENS Kennemcrlaan 1 Telefoon 5853 Houtstofaanvoer Voor de papierfabriek Van' Gelder Zonen is woensdagmorgen aangekomen het Zweed se s.s. „Adolf Bratt" met een lading van 500 ton houtstof uit Gothenburg. De lading van dit schip werd gelost aan de nieuwe steiger van de fabriek. Doordat de nationale kampioen Wim de Jong in de maand november moet mee spelen om de wereldtitel heeft zijn club ,Het Oosten" verlof gekregen, om een twee tal wedstrijden vooruit te spelen. Beide wedstrijden (tegen Sportief en DCIJ II) zijn door de Kennemer kampioenen ge wonnen. De derde wedstrijd voor de eerste klasse competitie tegen de Verenigde Katholieke dammers werd door het Oosten met 173 gewonnen. De club van Wim de Jong leidt nu na drie wedstrijden met 6 punten. De derby SportiefBeverwijk is een spannende wedstrijd geweest, die door het late uur met 8—8 werd afgebroken. De twee partijen, welke later worden voortge zet, moeten de uitslag bepalen. Haarlem Oosterkwartier wist met 12—8 van Hille- gom te winnen. DCIJ 2 verloor in de ont moeting met Haarlemse damclub II tegen de verwachting in de tweede wedstrijd in de eerste klasse. Daarmee stelt het op papier sterke DCIJ-tiental wel erg teleur. Deze week wordt de strijd in de eerste klasse voortgezet; ook de tweede klasse vangt deze week aan. Wegens de interland-voetbalwedstrijd BelgiëNederland zijn de Noord-Velsense clubs VVB en Kinheim vrij van het compe titieprogramma. Alleen IEV speelt zondag een uitwedstrijd tegen DSS te Haarlem om 12.00 uur. IEV komt in het veld met: H. Alkemade; A. Harsveld en P. Persijn; J. Duin, G. v. Berneveld en C. Schoot; H. de Reus, W. Buur, A. de Roos, J. de Reus en J. Schavemaker. Tijdens de zware stormen van het afgelopen weekeinde heeft de zee een aanval ondernomen op de Noordzee-stranden. De Belgische kust kreeg het zwaar te verduren. De bovenste foto laat zien hoe de zee, opgejaagd door de storm, de voet van de boulevard in Oostende bereikte, een zeldzaam verschijnsel. Op de onderste foto zien we het gat, dat de striemende golven sloegen in de zeedijk bij het Belgische plaatsje Middelkerke. 1 JK - ill A w - mmixmm Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Julia Anna van Kotka. Fountain Abbey van Goole. Eastbury van Philadelphia. Nil- sture van Kobmansholmen. Lindekerk van Antwerpen. Senang van Patermini. Chroni- tas van Rotterdam. Westland van Buenos Aires. Bebox van Walcom. Lilly van Otter backen. Penhir van Londen. Vanessa van Pythea. Sount Fisher van Newcastle. Drie Gebroeders van Londen. France Comte van Novorossiks, Bergsingel -van Grangemouth. San Denis van Archangel. Berkelstroom van Londen. Diana V van Immingham. Vrou wenpolder van Nakolin. Erkalin van Londen. Vertrokken zijn: Leo naar Rotterdam. Ulysses naar Hamburg. Rijnborg naar Man- tylupto. Gruno naar Antwerpen. Stentor n. Port' of Spain. Onorator naar Casablanca. Julia Anna naar Galway. Serena naar Oran. Bill S naar Antwerpen. Avontuur naar Ham burg. Egbert Wagenborg naar Cascar. Lucas Bols II naar Sluiskil. Oranje n. Southampton. Delfland naar Hamburg. Viana naar Cresto. Henrika B naar. Bremen.Marie Boge naar Rotterdam. City of Philadelphia naar Huil. Perang naar Hamburg, ^waantiena naar Sarpsborg. Penhir naar Rotterdam. Berwick naar Antwerpen. Clangula naar Rotterdam. Alouette naar Londen. Sount Fisher naar Rotterdam. Trito naar Rotterdam. Tallinn n. Odessa. Ara naar Rotterdam. 2—0 0—2 0—2 2—0 1—1 1—1 afg. waarover gesproken bijzondere de Her- „Het gezin" is het -ondag 14 oktober za' worden door ds. D. ter eege in een dienst om 6.45 uur te houden til vormde Kerk te Santpoort. Het Kapelkoor n 1 V de heer J. H. de Haas verleent mede werking en Albert de Groot zal het orgel bespelen' Maar behalve deze bijzondere kerkdienst, zal woensdag 17 oktober om 8 uur in het Jeugdhuis ook nog een bijeên- Inmst worden gehouden, die op het wezen vT heT gezm betrekking heeft. Beide sa menkomsten houden verband met de komen de gezin week. Op laatstgenoemde avond - woensdag 17 oktober - zal ds. D. ter Steege Ten inleidend woord spreken naar aanlei ding van de inhoud van het lekenspel: „Wie i„,.n zal wi'1nn verliezen om mijnent- wil me "al heT behouden" dat op deze avond zal worden opgevoerd. VEILIN GBERICHT 10 oktober A nHiivie f 0,09f 0,15; sla f 0,04—f 0,08; bos- J? r n 24—-f 0,38; waspeen f 0,22f 0,35; P'f0 20—f 0,64; komkommers f0,12— fT28 spinazie f0.23—f0.45; postelein f 0,26 f n42- bloemkool f 0,19f 0,63; spercie- fnfi7—f145; snijbonen f0,55fl,26; PJnén f 0,37f 0,68; prei f 0.11f 0,16; ?r0Iïu>n f0 16—f 0,33; groene kool f0,17— f 0,25; uien f0,12-f 0,18; peen f 0,09—f 0,16. Donderdag, 11 oktober 1956 Beste kinder én, NU DE DIERENDAG alweer ver achter ons ligt en we best kunnen merken dat onze hond op de volgende verjaardag van deze verwennerij al zit te wachten, nemen wè hem tot troost maar eens mee op een fikse herfstwandeling. De paddestoelen komen namelijk in deze tijd boven de grond en ik heb al verschil lende kinderen gezien die ijverig speurend tussen de bladeren en het mos, met een doosje in de hand op zoek zijn naar de mooiste en de grootste van deze herfst-kost- baarheden. Voorlopige uitslag 88 In de onderlinge competitie vielen de vol gende uitslagen: H. DijkhuizenH Holt20 H. Huigen,T. de Ruiter 20 W PostJ. Hiemstra20 Gé HuigenJ. Lichtendahl afg. De afgebroken partij. Gé HuigenJ. de Boer van v >rige week is gewonnen door Gé Huigen. DCIJ II ontmoet woensdag 10 okto ber Hillegom in Kennemerhof. Sportief trekt woensdag 17 oktober naar Haarlem om Hil legom te ontmoeten. Het was een puik idee van het bestuur van „Floralia", om de Beverwijkse kinde ren, die hun best hadden gedaan een plant je op te kweken, een filmmiddag aan te bieden. Tot tweemaal toe was de zaal van het W.B. Theater zo goed als „uitverkocht". Het was alleen maar jammer, dat de meeste onderwijzers van de verschillende scholen niet uitdrukkelijk achter op de bloemen- kaartjes van de kinderen hadden gezet, van welke school de kinderen waren, en spe ciaal wat de „vrije inzendingen" betrof leverde dat nogal eens moeilijkheden op. De heer Schipper heeft eerst de winnaars van de wisselbeker, de kinderen van de Julianaschool, hartelijk toegesproken en hen geprezen voor de goede zorg voor de plantjes. In de tweede plaats richtte hij zich tot de leerlingen van de H. Hartschool en spoorde hen aan er voor te- zorgen dat zij het volgend jaar de beker weer zouden terugwinnen. Het filmprogramma werd, dank zij de goede keuze van het bestuur, een waar succes. Om jullie een beetje wegwijs te maken in het paddestoelen-doolhof zal ik je er een paar dingen van vertellen. Als je een paddestoel goed bekijkt dan zie je d„t er onder de „hoed" of „parasol" kleine naar beneden hangende dunne „plaatjes" aan wezig zijn, die van de hoedrand naar de steel lopen. Er zijn ook paddestoelen, die inplaats van deze plaatjes een gladde hoed-onderkant hebben met ontelbare kleine .gaatjes" er in; beide manieren die nen echter om de „sporen" te bewaren, waaruit zich later de nieuwe paddestoelen ontwikkelen. De meest bekende paddestoel is wel de vliegenzwam. Een zeer gevaarlijke, giftige paddestoel, die veel voorkomt onder ber ken en dennen. De hoed is rood met witte schilfers en hij wordt we) van 820 cm groot. Onder de hoed, om de steel zit een flodderig velletje, een ring en dit is een teken dat de paddestoel giftig is. De mees te paddestoelen met een ring zijn giftig, maar er zijn er óók zonder ring die giftig zijn, vergis je niet! De grote parasolzwam is een veel voor komende paddestoel in deze streek. De hoed is bruinachtig, bedekt met grote schubben en de steel is vrij lang. Ook deze paddestoel heeft een ring, maar een dik ke, vlezige ring, waardoor hij tot de niet gevaarlijke zwammen behoort. Moeilijk, hè. Tot slot geef ik jullie er nog een die hier niet zoveel gezien wordt, maar in het oosten van ons land in grote overvloed voorkomt: het eekhoorntjesbrood. Dit is nu eens een voorbeeld van een echte bo- leet. De onderkant van de hoed is bij deze paddestoel vol gaatjes en de steel is kort en dik. De kleur van de hoed is prachtig donkerbruin en glanzend; de steel en de onderkant van de hoed zijn okergeel. Als je eens wat meer wilt weten over paddestoelen, schrijf mij dan maar; je krijgt antwoord op dit plekje in de krant en je hebt dan wat leiding bij het zoeken naar één van de mooiste gaven van de herfst! Tante Els .De kleinste mensen van de wereld de bewoners zijn van de Andaman-eilan- den, een groep eilandjes in de Golf van Bengalen? Gemiddeld worden deze mensen niet groter dan 1,25 m en de grootsten onder hen wegen niet zwaarder dan 76 pond. .Lodewijk XIV, die de pronklievendste vorst ter wereld was, een miljard francs betaalde voor de bouw van zijn paleis te Versailles? Hij verbrandde daarna alle rekeningen, .De lange hals van een giraffe evenveel halswervels heeft als de gedrongen hals van een muis? Het zijn er name lijk zeventien. De oplossingen van de raadsels van ver leden week zijn: bokking (breed, oud, knap, koud, iel, nauw, goed); kanarie (kever, aster, neger, adder, rijper, ieder, emmer). x lie een vette vloeistof x ier een insect x zei een viervoetig dier x aars een soort schoeisel x end een zwemvogel x óren een deel van een kerk Als je alle woorden goed ingevuld hebt ontstaat er van boven naar beneden een lekkernij. Bijna alle kinderen hebben thuis een hond of een poes waar ze het heel goed mee kunnen vinden. Alaar dit vriende lijke meisje in Londen heeft een mooi wit konijn als huisvriend. Het dier zit nooit in een hok maar het mag vrij door het huis lopen.en dan nog wel een bovenhuis. De ouders van Joan hebben geen tuin dus moet Letchy maar door het huis wandelen. Ze is echter erg zindelijk want van heel jong af heeft men haar geleerd netjes alles op een bakje met stro in de keuken te deponeren en dat gebeurt zonder mankeren. Ik geloof dat dit aardige dier ook geen overlast zal geven voor de buren en ik weet wel zeker dat alle leden van het Londense gezin erg in hun schik zijn met dit ongewone huis dier. ADVERTENTIE het theater met de beste films g vertoont van VRI3DAG 12 okt. t.m. WOENSDAG 17 oktober ELKE AVOND 2 VOORSTELLINGEN aanvang 7 en 9.15 uur Het „ROCK AND ROLL FESTIJN" ROCK AROUND THE CLOCK Het grote succes van New York, Dublin, Londen enAmsterdam met Bill Haley and his Comets, The Platters, Tony Martinez, Freddie Bell, Johnny Johnston e.v.a. Toegang 14 jaar. Voorverkoop (dringend aanbevolen) v.a. morgenochtend dagelijks van 1112.30 uur a. h. theater. ZONDAGMIDDAG 3 uur Roy Rogers in RODEO IN VLAMMEN DONDERDAG 18 OKT., 8 uur in een speciale voorstelling HET MEISJE VAN DE RIVIER met Sophia Loren, opwindender dan ooit HEDENAVOND 8 uur beslist voor de laatste maal de wereldberoemde operette in fascinerende kleuren ROSE MARIE De film welke u meer dan eenmaal zult willen zien Verwacht: „SISSY" met ROMY SCHNEIDER (Verkort weergegeven) In uw blad van 6-10-'56 konden we weer lezen over de oprichting van een advies commissie voor bejaarden-vraagstukken, Voor de radio kon men horen van een con gres, waar het bejaarden-probleem zal be sproken worden en als ik daar nog bijvoeg dat enige tijd geleden de vertegenwoordi ger der organisatie van bejaarden werd meegedeeld, dat men bezig is in onze ge meente met een onderzoek en of wij de bejaarden wilden verzoeken het bezoek vriendelijk te ontvangen en hun vragen naar waarheid te beantwoorden, dan horen wij van vele kanten, „dat er toch heel wat voor de oudjes wordt gedaan". Nu kan zulks niet ontkend worden, maar wat di recte daadwerkelijke hulp, gebaseerd op verhoging van de steunnormen, zou een beter begin zijn. Zeker een verhoging werd 1 augustus doorgevoerd namelijk f 1 voor een echtpaar en f 0,75 voor alleenstaanden. Velen met mij vragen zich af, waarom men zo krenterig is. Omdat men niet boven andere gemeenten uit wil gaan? Het is voor de bejaarden onbegrijpelijk. Is het geld dan toch meer waard dan het leven? Men zal toch kunnen begrijpen dat bij de groep bejaarden in de gemeente Velsen, die door Sociale Zaken worden geholpen, bij een aantal, dat het getal 400 niet te boven gaat, heel wat werd -gemompeld toen men in uw blad de mededeling las dat de jaarwedden van de wethouders met f 1000 per jaar werden verhoogd,, omdat de IJmond bemoeienissen zoveel meer van hen eisten. Nu kan men daar tegen in bren gen: ja, maar de bejaarden werken niet. Juist! Maar men wil ze toch in leven hou den? Welnu, dan had men wat beter voor de dag moeten komen dan op 1 augustus. Het levensmiddelenpakket, dat in de steun regeling in Velsen is gebaseerd op f 17 per week is voor twee mensen te kort. G. VOLAAS Wij tekenen hierbij aan, dat de verho ging der wethouders-jaarwedden in elk opzicht verantwoord is. De uitbreiding der werkzaamheden heeft de laatste tijd zulk een omvang aangenomen, dat zelfs nu nog de inkomsten dezer ambtsdragers niet in overeenstemming kunnen worden geacht met hun dag-en-nacht-taak. Overigens gaat de vergelijking met de steunnormen voor de bejaarden natuurlijk uitermate mank.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3