hoogtezon haarlemse kleding centrale r Immigratie in Canada wordt iets gemakkelijker gemaakt r Voor slechts enkele guldens per week Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Van dag tot dag En nu: snel Wéér een stuiver 3 V. Kanalisatie van de Moezel begint pas in 1958 Eerherstel voor Russisch bataljon op Texel H. J. MAERTENS N.V. Amerikaans tijdschrift in Rusland keert terug Nieuwe heerlijke smaak! Nieuw actief schuim! 'Nieuwe lage prijs! Dönitz en Milch krijgen een pensioen van 15.600 mark Belgische vrijhaven in Brits Oost-Afrika Poolse piloot vertelde van zijn ontsnapping Mantels Mantelkostuums Jerseypakjes Japonnen Regenmantels Damespantalons Jacks Kostuums Demies Sportcolberts Pantalons Regenjassen DE SPECIAALZAAK voor DAMES- en HERENKLEDING op TERMIJN Jansstraat 65 - Haarlem .J Aanklager in Poznan stelt militie in het gelijk Geruchten over een Tito- bewind in Polen DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 Wie in de ontwikkeling in Indonesië méér factoren in het oog houdt dan die, welke zijn voorspellingen bij de soeverei niteitsoverdracht staven, zal niet zonder spanning de nasleep van de zogenaamde „13 augustus-affaire" hebben gevolgd. Op die dag zou de minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, zeker gearres teerd zijn indien de door de territoriaal commandant van West-Java, Kawilarang, gezonden militairen hem thuis hadden ge troffen. Zijn vrouw deelde dit voornemen aan de premier mede, die onmiddellijk de stafchef Nasution bezwoer, dat hij een stokje voor de arrestatie zou steken van wege het belang van de Suezconferentie, die Ruslan in Londen moest gaan bijwo nen. Het inderhaast achterhaalde arresta tiebevel berustte overigens op niet te ver onachtzamen verdenkingen van corruptie, die in het onderzoek naar malversaties bij 's lands drukkerij tegen deze bewindsman gerezen waren. Ruslan werd dan ook later in een ministeriële commissie gehoord en deze bevond hem onschuldig, maar toen hij aldus gezuiverd Sukarno op diens rond reis door Rusland achterna vloog, is er in toenemende mate bezwaar tegen gemaakt, dat deze zaak in een „ministerieel onder onsje" was afgedaan. Maar uit de hele reactie van de bewind voerders in Djakarta is tot dusver geble ken, dat zij in de schoonmaakwoede, die zich tegenover de corruptie van steeds bre dere kringen meester maakt, niet veel an ders ziet dan opruiing. Vandaar de pers- breidel, waarvan reeds zovele regeerders in de historie vergeefs hun heil verwacht hebben. Vandaar ook de jongste arresta ties van officieren die van het verlangen om schoon schip te maken teveel hebben doen blijken. In hoeverre de verdenking tegen enige der gearresteerde officieren van plannen tot vorming van een militaire junta juist is, zal nog moeten blijken. Maar het laat zich gemakkelijk denken dat een militant idealisme, wanneer het de ont bindende krachten van corruptie om zich heen ziet, een aanpak voor ogen zweeft in de geest van het wippen van Faroek in Egypte en van Perón in Argentinië. Hoe dan ook, er is in Indonesië een machtsstrijd aan de gang tussen diegenen, die ondanks een fraai wetsontwerp de cor ruptie in hun midden blijven tolereren onder het mombakkes van een venijnig nationalisme, en een zich steeds uitbrei dend aantal mensen, die deze dodelijke kwaal willen aanpakken op gevaar af niet te worden aangezien als nationalisten van de thans gewenste soort. De meeste mensen zullen, wanneer zij iets horen of lezen over „de Wetgever", zich een onduidelijke voorstelling maken van deze persoonlijkheid. Sommigen zul len wellicht een visioen krijgen van een veelkoppig en veelarmig monster, dat als maar neeschudt en alsmaar verbiedend talrijke handen opheft. Zij realiseren zich dan daarbij te weinig, dat dit monster hun vriend is, die hen behoedt voor de misdra gingen van anderen en hun de gelegenheid geeft, te leven in een maatschappelijke or de. Er is op filosofisch vlak nog wel te dis cussiëren over de vraag, of de misdragin gen oorzaak dan wel gevolg van wetten zijn, doch in het algemeen mogen we aan nemen dat we aan meneer de Wetgever heel wat te danken hebben en dat we hem dus zonder bedenkingen kunnen hoogach ten. Maar nu zegt de advocaat-fiscaal bij het Hoge Militaire Gerechtshof in Den Haag tijdens de behandeling van een strafzaak tegen een soldaat, die op principiële gron den weigerde zich te laten inenten: „De Wetgever kan geen rekening houden met iemands persoonlijke gevoelens." Ai! Ons aller vriend, hooggeacht als onze be schermer, kan geenWel, wel! Deze advocaat-fiscaal heeft ongetwijfeld een vete met meneer de Wetgever en probeert hem te blameren. Laten wij de weldoener Wet gever echter trouw blijven en niet geloven wat die advocaat-fiscaal zegt. Want het is niet de Wetgever, doch deze functionaris van het Militaire Gerechtshof, die meent met automaten en niet met men sen te maken te hebben. GENÊVE (United Press) De direc teur van de Nederlandse emigratiedienst, J. A. U. M. Grevenstein heeft op de zit ting van. de Raad van de Intergouverne mentele commissie voor Europese migra tie (ICEM) zijn mening gegeven over La tijns-Amerikaanse plannen voor de oprich ting van nieuwe centra voor migranten uit Europa. Plannen tot oprichting van de nieuwe nederzettingen, naast de ongeveer een do zijn die al in Latijns-Amerika gesticht zijn, werden door Argentinië en Brazilië bekend gemaakt, in antwoord op Ameri kaanse aanbiedingen te blijven helpen bij de financiering van zulke projecten, in dien die gebaseerd zijn op gedetailleerde bilaterale overeenkomsten tussen de lan den, die de migranten zenden en de lan den, die de migranten on.tvan.gen. Gedelegeerden van Italië, Nederland, Duitsland en Spanje gaven. h.un visie op deze plannen. Over het algemeen stemden zij met het idee in en. boden zij aan on middellijk met Zuid-Amerikaanse regerin gen te onderhandelen om de projecten op gang te krijgen. Italië bood ook „beschei den" financiële hulp aan. Maar allen waarschuwden ook dat zul ke projecten op gedetailleerde plannen ge grondvest moeten zijn, In het verleden is TRIER (D.P.A.) Het is niet te ver wachten, dat met de kanalisatie van de Moezel voor 1958 begonnen zal worden. Naar van welingelichte zijde te Trier werd medegedeeld, zal men na de bekrachtiging van het verdrag nog ongeveer twee jaar bezig zijn met het maken van plannen. De mogelijkheid bestaat echter, dat met de bouw van de reeds lang geprojecteerde stuwdam nabij TrierFeyen, waarbij ook een elektrische centrale zal komen, eerder begonnen zal worden. het nog al eens gebeurd dat haastig opge richte nederzettingen, in moeilijkheden kwamen. Speciaal de heer Greven stein stond hierbij stil. Hij riep in herinne ring dat boeren een voorzichtig ras zijn. Zij zijn gewend bekende onzekerheden te accepteren, maar zij voelen niets voor on bekende onzekerheden. Hij zeide, dat het op het ogenblik het Nederlandse beleid is reeds bestaande ne derzettingen in Argentinië en Brazilië te gebruiken als bases om emigrerende boe ren naar individuele boerderijen elders te krijgen, liever dan de start van geheel nieuwe nederzettingen, aan te moedigen, maar hij voegde hier aan toe dat de Ne derlandse regering met sympathie enig nieuw project zou bestuderen waarmee La tijns-Amerikaanse landen zouden komen aandragen. MOSKOU (A.F.P.) Het Georgische blad „Zaria Vostoka" (Dageraad van het Oosten) heeft de leden van Hitiers „Geor- gisch bataljon", dat tegen het einde van de oorlog op het eiland Texel tegen de Duitsers in opstand is gekomen, „vurige Sovjet-patriotten" genoemd. Het bataljon werd in 1943 gevormd uit krijgsgevange nen van Georgische afkomst. Het maakte deel uit van de Duitse bezettingstroepen in Frankrijk en Nederland. Door het vormen van „nationale formaties" hoopten de Duit sers de broederschap van de volken van de Sovjet-Unie te ondermijnen, maar de vijand vergiste zich. Van de eerste dagen van zijn bestaan af, ging het bataljon de weg van het verzet op. De schrijver van het artikel, Sverdlin, er kende, dat „het bataljon een weg vol ver wikkelingen en tegenstrijdigheden had ge volgd voordat het onsterfelijke roem ver wierf in de gevechten tegen de Duitsers op het eiland Texel". ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft meegedeeld, dat de publikatie in Rusland van „America", een tijdschrift in de Russische taal, uitgegeven door de Ame rikaanse voorlichtingsdienst, in Moskou op r>2 oktober na een onderbreking van vier "aar hervat zal worden. Het Sovjet-bureau Sovoezpetsjat", heeft er in toegestemd vijftigduizend exemplaren van „America" een maandblad dat artikelen over de Verenigde Staten bevat te verspreiden. De priis bedraagt vijf roebel (ongeveer vijf gulden) per nummer. Tegelijkertijd zal in L Verenigde Staten een geïllustreerd Sov jet-Russisch tijdschrift, „U.S.S.R." geheten, verspreid worden. De prijs hiervan is twin tig dollarcenten per exemplaar ADVERTENTIE De verrukkelijke peper- muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nu kan iedereen zich Colgate veroorlover COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD De levende have van „Artis" te Amsterdam is uitgebreid met een jong dwerg- nijlpaardje, dat door zijn oppaser Tobi werd gedoopt. Tobi komt uit Liberia. Het diertje weegt nu 35 kg en heeft een lengte van 60 cm. Volwassen dwergnijl paarden zijn ongeveer anderhalve meter lang. Het diertje kruipt, zoals in zijn geboorteland, overdag weg in een donker hoekje en is 's morgens en 's avonds het meest actief. (Van onze correspondent in Bonn) Een van Goerings naaste medewerkers, de gewezen generaal-veldmaarschalk Er- hard Milch, krijgt een maandelijks pensioen van 1300 mark, ongevéer 1200 gulden. De vroegere grootadmiraal Dönitz ontvangt hetzelfde. Milch is indertijd als oorlogsmisdadiger veroordeeld wegens de slavernij der bui tenlandse werkkrachten en de experimen ten op gevangenen in concentratiekampen. Milch was in Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, maar de vroe gere Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy, heeft zijn straf in vijftien jaar veranderd. Deze vijftien jaar heeft hij niet uitgezeten. Milch is een bijzondere gunsteling van Goering en Hitier geweest. Op 31 januari 1933, toen Hitler door Von Hindenburg tot rijkskanselier was verheven, werd hij tot plaatsvervanger van de rijkscommissaris voor de luchtvaart, Goering, benoemd. Kort daarop werd hij staatssecretaris voor het luchtvaartwezen. Men neemt aan, dat hon derden gewezen nationaal-socialisten, SS- officieren en hoge SD-ambtenaren tegen woordig pensioenen van meer dan duizend mark per maand opstrijken. In oppositie kringen wijst men er op, dat reeds herhaal delijk is gepoogd hierover meer van de re gering te weten te komen, maar dat daar mede tot dusverre niet veel is bereikt Te Dar-es-Salaam, een haven aan de kust van Brits-Oost-Afrika aan de Indische oceaan is een Belgische vrijhaven inge- bruik genomen. Dit 16 hectare grote haven complex is gemaakt overeenkomstig een Belgisch-Brits akkoord, dit in 1951 werd afgesloten. De Belgen gebruiken deze nieu we haven voor het vervoer van goederen en passagiers van en naar de oostelijke pro vincies van de Belgische Kongo. Een Ant werpse scheepvaartmaatschappij zal het vervoer naar Dar-es-Salaam organiseren. In de haven beschikken de Belgen over elektrische kranen, magazijnen, een kan toor-gebouw en een diepwater-kaai, De Belgische „Lukala", een nieuw schip van de Belgische rederij Compagnie Maritime Beige is te Dar-es-Salaam gearriveerd met hoge gasten aan boord. De Belgische en Britse regeringen hechten aan de nieuwe Belgische transito-haven een grote beteke nis, wat hun samenwerking in Oost-Afrika betreft. De haven is namelijk in gebruik gesteld door prinses Margaret, die aan boord van het koninklijke jacht „Britan nia" is aangekomen, en door de gouver neur-generaal van de Belgische Kongo, de heer Pétillon. KOPENHAGEN (United Press) De enige tijd geleden uit Polen ontsnapte Mig piloot Zygmond Casciliak heeft verklaard, dat Russische piloten, in Pools luchtmacht- uniform gestoken, gedurende de onlusten van de 28ste juni in Poznan, daarheen werden gedirigeerd. De Poolse vlieger heeft inmiddels politiek asiel in Denemarken gekregen. „Zeven jaar geleden", zei Casciliak, nam ik in het Poolse leger dienst en korte tijd later ben ik naar de luchtmacht overge plaatst. Van de eerste dag af, dat ik in het leger was, heb ik gedacht aan de mogelijk heid van te ontsnappen. In het begin zat ik op bases te ver van de kust en vloog ik oudere, langzamer typen jachtvliegtuigen. Toen ik naar een basis in Kosjlina werd gezonden en een Mig-15 jachtvliegtuig kreeg, besefte ik, dat mijn grote kans nu zou kunnen komen." Zygmond Casciliak besliste tot zijn vlucht op een routine-patrouille langs de Poolse kustlijn. Hij had van te voren geen enkel plan ge maakt en met geen woord over zijn plan nen met zijn kameraden gesproken. Zelfs zijn moeder en broer waren er niet van op de hoogte. „Wij vlogen op 25 september in forma tie," zei de 26-jarige piloot, „toen ik plotseling het idee kreeg, dat er een kans was er tussen uit te knijpen." „Ik maakte mij uit de formatie los met een verschrikkelijke duik van ruim zes kilometer hoogte en stopte mijn afdaling op 150 m. boven de zeespiegel. Gedurende twee minuten handhaafde ik mijn snelheid en veranderde mijn richting om uit te ko men bij het Deense eiland Bornholm. Ik hoorde, dat mijn nummer over de draad loze werd afgeroepen. Ik antwoordde en zei tegen de officier, die de formatie leid de, dat ik terugvloog naar de basis." De andere vliegers van de formatie sche nen van mening te zijn, dat hij inderdaad naar de basis in Polen terugvloog, zodat hij niet werd achtervolgd. „Wij sympathiseerden allemaal met de beweging in Poznan en zo deed ook het gewone volk. Er gingen honderden geruch ten gedurende en na de onlusten, en nu wordt nijj verteld, dat de vonnissen betrek kelijk mild waren. Maar zelfs vier of vijf jaren gevangenisstraf zijn onrechtvaardig.' Het was een politiek officier, die Casci liak vertelde van de „Amerikaanse" lucht macht-basis op. Bornholm. „Dus ik koerste natuurlijk naar die basis, die echter niet bleek te bestaan. Ik slaagde er in er een buiklanding te maken op de grasmat. Ver der zou ik niet gekomen zijn, want mijn olietanks waren leeg." Nu het weer eens duidelijk gebleken is waarin een klein land groot kan zijn namelijk in het tegen alle verwachting in toch uiteindelijk nog for meren van een regering is het zaak dat de mannen en de vrouw, die zich bereid ver klaard hebben hun schouders 3nder het vermolmde kabinet te zetten, ook meteen flink gaan aanpakken. Het vaderlandse lied van de stoere knapen, die suffig daar- staan, moet nu uit volle borst worden gezongen. Zij zijn wel geschapen, de dertien aanpak- kers, en er is dus alle reden om te verwachten dat zij in haast en ijver spijkers met koppen gaan slaan. Er is nu genoeg gepolst, ge weigerd en geïnformeerd. Er moet nu weer geregeerd wor den. En om als echte demo craat daaraan naar vermogen bij te dragen, bied ik hiermede een open brief aan, bestemd voor de minister die uit urgen tieoverwegingen zeer speciaal democratische duwtjes nodig heeft: de minister van Ver keer (en Waterstaat). Excellentie, Misschien is het u In de drukke beslommeringen van ie pols- en praatperiode niet opgevallen, maar tijdens de kauwgomachtige kabinetscri sis, waaruit gij als herboren zijt opgedoken, zijn er in ons land 65.000 motorrijtuigen bij gekomen. We zullen nu onge veer op de 1.250.000 zitten. Zes tig jaar geleden, dus zes jaar voordat gij, excellentie, in het lieflijke Wirdum het levens licht aanschouwde als een ge boren minister, was de eerste auto in ons land verschenen. Het zou een aardig reken sommetje zijn geweest om de afgelopen dagen, zo tussen het polsen in, gezellig mee door te brengen: hoeveel motorrijtui gen zullen er in Nederland zijn, wanneer gij de minis teriële leeftijdsgrens zult heb ben bereikt? En denk nu nog eens aan dat lieflijke Wirdum. Denk eens aan dat lieflijke Neder land, dat zich van oudsher rondom Wirdum heeft uitge strekt. Wat is er veranderd in die zestig jaar? Het aantal motorrijtuigen is vermiljoenvoudigd, zult gij snedig zeggen. Juist. Doch zijn de straten van Wirdum en de wegen in Nederland dien overeenkomstig zoveel malen breder geworden? Wringen die vermiljoenvoudigde mo torrijtuigen zich niet nog altijd door de nauwe, kronkelende pijpen van Wirdum's dorps kom en Nederlands steden? Zijn de verkeerswetgeving en de verkeersvoorziening ont wikkeld in een mate, die het mogelijk maakte het uitdijen de corpus van het verkeers- beest zonder schade of kom mer door Wirdum en door Nederland te laten rennen? Neen, excellentie. Dat zijn zij allerminst, mogen we met de verschuldigde eerbied zeg gen. Het is namelijk zo, excellen tie, en dat is vooral daarom zo'n aardig voorbeeld, wijl ge ook Waterstaat beheert het is namelijk zo, dat de ver keersintensiteit van Nederland zich verhoudt tot de capaciteit en de verkeersgeschiktheid der Nederlandse wegen als de „Nieuw Amsterdam" tot het Kikkersdiep in Wirdum. Wij hebben de „Nieuw Am sterdam" nooit gedwongen, haar koers door het Kikkers- diep te nemen, maar ge kunt u wellicht voorstellen welke gevolgen dat zou hebben ge had voor dat reuzenschip zelf, voor de kikkers, voor het diep en voor de Wirdummers. Welnu, waarom dan, excel lentie, dwingen wij dat wil zeggen gij en uw mede-ver- keersdirigenten het reuzen lijf van het motorisch verkeer door geulen uit het jaar 1900? Nog een ander voorbeeld van de noodzakelijkheid om de handen eens uit de mi nisteriële mouweti te slaan en uw Wirdumse bloed van hei lige ijver te doen bruisen. Ruim honderd jaar geleden had Nederland het voorrecht, de eerste trein te zien rijden tussen Amsterdam en Haar lem. Die trein van toen is ook wel enigszins veranderd. Hij raast nu met honderd kilome ter voort en zijn stalen wegen doorsnijden ons land als de draden van een spinneweb. Maar hebt ge wel opgemerkt, dat van den beginne af nooit iemand het denkbeeld geop perd heeft, die trein te bevrij den uit zijn boeien van rails, hoge dijken en afrasteringen en hem los te laten op alle an dere beweeg op de weg? Vindt ge het niet een blijk van helder inzicht, dat men toen reeds besefte hoe de scheiding tussen trein en de zich anderszins voortbewegen de mens volkomen en onom stotelijk moest zijn? De verschijning van de eerste trein was tegelijk* de versrhij- ning van de eerste, aparte treinweg. De komst van de auto betekende echter, dat een zich in bliksemtempo ontwikkelend snelheidsappa raat de vrijheid kreeg te gaan waar het wilde, zich willekeu rig te bewegen in de ruimte waar de mens wandelde en hem van de weg te vegen, zoals de „Nieuw Amsterdam" met haar scherpe boeg de meeuwen uit het Noordzee kanaal veegt. En nu kunt ge zeggen: dat wandelen moet afgelopen zijn, de moderne mens moet rijden of thuisblijven. Dat is een op vatting. Maar vertelt ge dat nu eens in Wirdum. In Wirdum, waar de strakke einder zich over de polders spant als een oneindigheid van vrede en belofte waar de boer met wijde pas in de klei- klonters stapt tegen het vallen van de avond, en zijn gewas, beziet als zijn kinderen. In Wirdum, waar het stille grachtwater de hoge brugge tjes spiegelend uitschildert alsof zij tot roerloosheid uit de natuur gegroeid zijn. In Wir dum waar men nog wenst te wandelen. Waarmee enkel gezeigd wil zijn, excellentie, dat Neder land een nieuw beleid ten aanzien van het verkeer van u vraagt. Een beleid van durf en fantasie, van vooruitzien en werkelijkheidsbesef. Zoals een dierenhandelaar zijn jonge jachthonden scheidt van zijn poesen en zijn witte muizen niet in één kooi opsluit met een fretje, zo dient een minister van Verkeer (en Wa terstaat) de trein te blijven isoleren van de weg en het motorrijtuig een aparte bgan te geven, waar het zijn snel- heidslust kan botvieren zonder een grote groep van Neder landse burgers een essentieel recht te ontnemen. Autowegen, waar de Wir- dummer zonder lijfsgevaar o,verheen of onderdoor kan wandelen zonder dat het pijp je hem uit de mond gereden wordt. We zullen de hoogte of de diepte in moeten^ excellentie, onder ons gezegd. Tunnelwe- gen of viaducten, kruisingen van boven of van onder, dat doet er niet toe. Dat is iets, waarvoor ge ingenieurs te over vinden zult. Maar het moet snel en kordaat gebeu ren; niet zo als de kabinets formatie. Doch niet om te dreigen, excellentie, verre van dat als er nu jarenlang weer niets oorspronkelijks gebeuren gaat, zal ik de kapitein van de „Nieuw Amsterdam" be praten om op een goede dag het Kikkersdiep binnen te varen. En de Wirdummers zullen op de boeg, die Wirdum in tweeën splijt, kunnen lezen: „Met de complimenten van uwe excellentie, de minister van Waterstaat (en van Ver keer). J. L. Moeder, waar blijven wij? Vader, waar gaan wij naar toe? Nu wordt het kop koffie in het café weer een stuiver duurder. Dat is voor mij zestig cent (inclusief) per dag meer, dat is 219 gulden per jaar meer of gekapitaliseerd de rente van f 5475. Wat moet ik doen om aan deze ingreep in mijn economische bestaan het hoofd te bieden? Eén van mijn renpaarden verko pen? Eén van mijn Jaguars uit de circulatie nemen? Tien pakken minder laten aanme ten dit jaar? Mijn riante zolderverdieping verhuren aan een riant echtpaar zonder complexen en kinderen? Men moet toch iets doen wanneer f 5475 met één klap uit de dividendproduktie genomen wordt. De ware econoom zoekt de compensatie zijner verliezen óf in verhoging van zijn inkoms ten óf in verlaging van zijn uitgaven óf in de verkoop van een deel zijner niet-rente- dragende eigendommen. De Horeca, die ik zo lief heb, stelt mij wel rauwelings voor een probleem dat er wezen mag. Van een vermindering mijner koffiecon- sumptie kan geen sprake zijn. Dat heb ik reeds, met de grootste geestkracht, tot op de helft gedaan. Minder roken? Heb ik duizendmaal ge probeerd; duizendmaal had de mensheid er nóg een nerveus wrak en had ik er nóg weer zes complexen bij. In alle andere zaken ben ik zo boven matig dat de maat der ascese vol is. Die paar glazen geitemelk en die paar korsten brood moet ik mij zelf gunnen, omdat al léén op koffie leven ongezond is. Met andere woorden: ik zie er geen gat in. Ik herinner mij nog de tijd dat een kop koffie drie stuivers kostte. Zo lang is dat niet eens geleden. Sindsdien zijn wij als natie in het algemeen en als individu in het bijzonder enorm in welvaart toegenomen. Ik ben geen econoom en ik weet er alle maal niets van; loonrondes en spiralen met coëfficiënten zijn voor mij volstrekt on doorgrondelijke toverformules. En dacht u dat het hierbij bleef? Over tien jaar scheelt de koffie mij de rente van f 54.750. Moeder, waarom leven wij? Elias ADVERTENTIE Kerkstraat - Beverwijk POZNAN (A.F.P./U.P.) Voor het ge rechtshof in Poznan dat het derde proces tegen betogers van de 28ste juni behandelt, is het tot een twistgesprek gekomen tussen een getuige, een luitenant, die het bevel over een tank voerde, en enige verdachten. De luitenant verklaarde, dat hij opdracht had niet op de betogers te schieten. Daar door kon zijn tank door een menigte over weldigd worden, zo zei hij. Twee verdach ten, die bij de verovering van de tank door de betogers aanwezig waren, verklaarden echter, dat er wel degelijk vanuit de tank op de menigte was geschoten. De luitenant bleef bij zijn verklaring, waarop de open bare aanklager zei, dat er wellicht enige schoten waren gelost nadat de betogers zich van de tank meester gemaakt hadden. Polen zou, volgens in Londen ontvangen berichten, op het punt staan naar een „Tito-bewind" over te gaan. Deskundige waarnemers geloven, dat de voorstanders van liberalisatie het zullen winnen van de Stalinistische hardnekkiger!, die geleid worden door maarschalk Konstantin Ro- kossovski en vice-premier Szenon Novak. Men neemt aan, dat premier Josef Cyran- kievitsj een lijn trekt met de liberale vleugel. Polen is echter het plechtanker van Rusland's greep op Oost-Europa. Sedert de de-stalinisatie in Rusland aan kracht won, is de politieke en ideologische gisting in Polen verder gegaan dan in enige van de Russische satellieten. Sedertdien is een krachtige beweging ontstaan, zelfs onder de leidende communisten, voor grotere onafhankelijkheid van Rusland. Afgunst ten opzichte van het Joegoslavi sche systeem van een nationaal communis me heeft in Polen gesluimerd sinds vice- premier en partijsecretaris Gomulka in 1948 naar de gevangenis werd gezonden. Zijn invloed heeft blijkbaar doorgewerkt in het land ten gunste van een „socialisme", dat dichter zou staan bij westelijke stan daarden dan bij het Russische patroon. Gomulka is in augustus tot de partij toege laten, maar zou een regeringspost hebben geweigerd, zolang zijn tegenstanders niet uit het bewind waren verwijderd. Gomul- ka's terugkeer zou gevraagd zijn door ver scheidene leden van het bestuur van de partij, onder wie premier Cyrankievitsj.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5