Nieuwe pieren voor IJmuiden worden een kilometer langer Baileybrug zal verdwijnen; aanleg wachtruimte in studie jBrieven aan de redactie Zie Boven Nog meer in zijn „Mars" Baksteentransport kan veel goedkoper Tegenwoordige pieren (van 1876) verdwijnen ABDIJSIROOP/I 11 Verbetering aan kanaal Nog grotere sluis Pieren van 1878 Nieuwe pieren Wachtruimte voor schepen Baileybrug verdwijnt 'Maast é>ven Aoett... is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! Uitspraken in zaken tegen ex-marinepersoneel Kolendampvergiftiging in woonwagen Verplichte snipperdagen bouwbedrijf Kerkelijk Nieuws Jeugdige inbrekers stonden terecht Pseudo-Van Beinum te Wenen veroordeeld Verduistering van 20.000 door boekhouder bekend Moskou steekt Washington weer eens de loef af Nasser stelt economisch Bandung-front voor British Petroleum bestelt tankers van 60.000 ton DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 HET WATERLOOPKUNDIG LABORATORIUM TE DELFT zal nog deze maand een begin maken met de bouw van niéuwe IJmuidense (proef)pieren en de nabootsing van de situatie van de kust onder IJmuiden bij „de Voorst" in de Noordoostpolder, het openluchtlaboratorium van de Delftenaren. In de memorie van toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat heeft minister mr. J. Algera al meegedeeld: „Ook de toegangsweg uit zee naar de havens van Amsterdam vraagt grote aandacht, die zich niet alleen richt op het opmaken van een ontwikkelingsplan van het kanaal en van het sluizencomplex in IJmuiden, mede ten einde de hiervoor nodige gronden te kunnen reserveren en ook de ontwikkeling van de aanliggende gemeenten aan stonds in dit opzicht in de goede baan te kunnen leiden, doch ook op een in de naaste toekomst uit te voeren ver- betering van de havenmond te IJmuiden, teneinde Amster dam ook bereikbaar te doen zijn voor de moderne zeer diep gaande schepen." Thans voegt het „Algemeen Handelsblad" hieraan toe dat de oude havenhoofden, die 1500 meter lang zijn, geheel of gedeeltelijk zullen verdwijnen en worden ver vangen door hoofden van ruim 2400 m, bijna een km langer; de doorvaartwijdte over de bodem zal van 180 meter op ten minste 300 meter worden gebracht. De „uitloop" binnen de pieren zal dan ten minste 1800 m bedragen. De kop van de nieuwe pieren zal in de toekomst ongeveer eindigen bij de dieptelijn van 123 dm bij laag water. Het gereedkomen van de nieuwe pieren zal het sluitstuk vormen van een reeks verbeteringen, die sedert 1 november 1876, toen Amsterdam zijn verbinding met de open zee kreeg, aan het Noordzee kanaal tot stand kwamen of nog zullen komen. Binnenkort reeds, wanneer de beide spoorbruggen zijn verdwenen, zal de vaart op IJmuiden een klein uur vlugger ver lopen dan thans (evenals de reis voor bin nenvarende schepen). Het zal een groots werk worden, dat tien tallen miljoenen zal vergen, waarvoor de werkzaamheden vele jaren in beslag zullen nemen en dat voor het steeds groeiende havencomplex en de scheepsbouw van Am sterdam van het allergrootste belang is. Amsterdam krijgt, om het kort samen te vatten een nieuwe, aanzienlijk bre dere voordeur, waardoor in de toekomst de grootste schepen ter wereld veilig zul len kunnen binnenkomen onder alle weers omstandigheden. De memorie van toelichting meldt ver der de volgende bijzonderheden over dit miljoenenproject: Bij de opening was 't kanaal zeven meter diep, met een bodembreedte van 27 meter. Al spoedig werden de schepen groter en in 1907 bracht Rijkswaterstaat het kanaal op een diepte van 9,8 m en een bodem- bréedte van 50 m. Tegen het uitbreken van de tweede wereldoorlog wijzigde men het profiel opnieuw ingrijpend: de diepte werd overal op 12,5 m gebracht en de bodem breedte op 75 m. Het kanaal is dus reeds bijna tweemaal zo diep en driemaal zo breed als bij de opening. Maar nog is de grens niet bereikt, nog steeds nemen tonnenmaat en diepgang van de schepen (vooral die der tankers) toe. Nog vóórdat de nieuwe pieren gereed zullen zijn zal het Noordzeekanaal 15 m diep en 100 m over de bodem breed zijn, conform de reeds uitgewerkte plannen. Hiermede is reeds rekening gehouden in het ontwerp streekplan Zuid-Kennemer- land. Bij Velsen wordt nl. een breedte „over alles" van 300 m. wenselijk geacht, thans is daar de breedte 165 m. Voor het kanaalvak ten oosten van de Velser tunnel was in het streekplan IJmond-Noord reeds ruimte ge reserveerd voor verbreding naar het noor den. Uiteraard zijn bij de ingrijpende prof iel wijzigingen van het kanaal ook de sluizencomplexen aanzienlijk gewijzigd. Toen in 1876 de eerste Schepen van Am sterdam naar de Noordzee voeren, konden zij van twee sluizen gebruik maken, die twintig jaar later te klein bleken. Die slui zen waren namelijk 119 meter lang, 18 meter breed en 8 meter diep (slechts 6,9 meter bij laag water). De tweede, de kleine sluis, was 69 meter lang, 12 meter breed, en 5,24 meter diep (4,1 meter bij laag water). De nieuwe middensluis, die van 1896 dateert, bracht al een grote verbetering. Het bassin meet 225 meter bij een breedte van 25 meter; de diepgang werd gebracht op 10,15 meter (bij laag water 9 meter). Dank zij de elektrische verlichting, die in 1897 werd voltooid, kon toen ook 's naghts worden geschut. De scheepvaart nam aan zienlijk toe, de afmetingen van de schepen werden steeds groter en in 1930 werd door H.M. Koningin Wilhelmina de Noorder- sluis, de grootste ter wereld, geopend (400 meter lang, 50 meter breed, met een diep gang van 13,7 meter bij laag water). Am sterdam was voor de grootste schepen toe gankelijk. Maar wat de toekomst zal brengen is nog niet zeker. En daarom is het niet uitgeslo ten, dat een nog grotere sluis ten zuiden van het bestaande complex zal worden ge bouwd. In al die jaren veranderde het kanaal profiel tweemaal. Tweemaal werd een nieuwe sluis gebouwd. De haven was de eerste, die van radar werd voorzien. Binnenkort zullen de beide spoorbruggen over het kanaal zijn verdwenen, maar de pieren bleven volmaakt ongewijzigd. Die oude havenhoofden waren in 1878 gereed gekomen. En aan de constructie is betrek kelijk weinig veranderd. Driekwart eeuw geleden stond onze waterbouwkunde nog niet op het peil van vandaag. Wij had den weinig ervaring in het bouwen van hoofden in open zee. Daarom moest de hulp van een Engelse ingenieur, Hawkshato, worden ingeroepen, die de pieren bouwde en daarvoor de havenhoofden van Dover, die ook door hem waren ontworpen, als voorbeeld gebruikte. Niet geheel terecht, want in Engeland bouwde men op een rots bodem en de grond voor IJmuiden was heel wat slapper. De oorspronkelijk ont worpen monolithische constructie moest dan ook worden verzwaard door plaatsing van betonblokken aan de zeezijde, waar voor meer dan 300.000 m3 beton moest worden verwerkt met een beweegbare kraan die daarvoor speciaal werd ge bouwd en die de toepasselijke naam Titan droeg De totale kosten van de IJmuider pieren, zoals wij die thans kennen, bedroe gen 12 miljoen gulden. De nieuwe pieren zullen volgens een nog niet in bijzonderheden vaststaand plan worden gebouwd. Het ontwerp en bovenstaande cijfers be rusten in hoofdzaak op plannen van de staatscommissie-Kraus, daterende van 1918, maar door ingenieurs van de Rijkswater staat en nautische experts werden nieuwe studies verricht, op grond waarvan wijzi gingen zijn voorgesteld. Al deze plannen, waarop nog tal van varianten mogelijk zijn, zullen nauwkeurig worden bestudeerd en binnenkort zal het Waterloopkundig Laboratorium te Delft een begin maken met de bouw van proef- pieren en de situatie van de kust onder IJmuiden bij de Voorst in de N.O.-polder, het openluchtlaboratorium van de Delfte naren. Daar zal dus op kleine schaal de situatie inzake stromingen, zandbanken enz., zoals deze zich voor de kust van IJmuiden voor doen, nauwkeurig worden nagebootst. Er zal minstens een jaar overheen gaan voor conclusies kunnen worden getrokken en waterbouwkundigen en nautici de defini tieve plannen zullen kunnen opstellen. Vele instanties zullen bij deze voorbereiding hun stem laten horen. Een kleine groep van deskundigen zal de plannen bestuderen en een definitief ont werp opstellen, waarbij onder andere ter sprake zal komen de plaatsing van de pie ren ten opzichte van de kustlijn. IJmuiden heeft eigenlijk geen „wachtruimte" voor schepen en ook deze kwestie zal worden bestudeerd. Wanneer de Velser tunnel gereed is, zal de Baileybrug over de kleine sluis moeten ver dwijnen of worden vervangen door een wegneembare brug, zodat de kleine sluizen weer voor kustvaarders en vissersschepen zullen kunnen worden gebruikt. Dit kan geschieden, omdat het autover keer over de sluizen na de opening van de Velser tunnel veel geringer zal worden. Voor wielrijders kan men volstaan met een betrekkelijk smalle wegschuifbare brug. Een plan van Waterstaat voor de aanleg van een parallelkanaal aan het Noordzee kanaal zal dit laatste ontlasten van de bin nenscheepvaart, wat de veiligheid voor de zeeschepen zeer ten goede zal komen. Wanneer al deze plannen zijn verwezen lijkt zal het Noordzeekanaal ook voor de allergrootste schepen een vlugge en veilige weg naar het Amsterdamse havencomplex vormen, waar zonder sleepboten zal kunnen worden gevaren. De IJmuider pieren hebben onder vaak barre omstandigheden dienst gedaan als vangarmen rond de haven. Maar hun langste tijd hebben ze nu gehad. (Verkort weergegeven) Tunnel. „Als ik niet hard mag rijden, had ik geen auto hoeven te-kopen. Nu heb ik een wagen en nu wil ik snei rijden". Brandweer, politie, soms een dokter of een ambulance, moeten zich snel kunnen ver plaatsen, maar voor een gewoon mens zal dat zelden nodig zijn. Als iemand zegt: ik moet hard rijden om op tijd in mijn zaak, op mijn kantoor, aan de trein te zijn, (Jan is dat pure nonsens. Hij had eerder van huis moeten gaan. Snelheid is gevaarlijk in de nauwe straten van de binnenstad en daar om zou het goed zijn alle autoverkeer daar buiten te houden. Een uitzondering zou moeten gelden voor brandweer, politie e.d. en kolenwagens en bestelauto's zouden een paar uur per dag in de gelegenheid gesteld moeten worden hun vrachten en vrachtjes af te leveren. Het zou dan echter nodig zijn aan alle toegangswegen tot de verboden zone ruime parkeerplaatsen in te richten en omdat hiervoor bovengronds geen plaats is, zou den ze ondergronds moeten worden aange bracht. Is het dan niet eenvoudiger door Haarlem een tunnel te maken? Door de gehele stad loopt in de richting noord zuid een brede zgndrug, een oud binnen- duin of een oude strandwal. De Hout is erop aangelegd en de Grote Markt heette immers vroeger 't Spnt. In die rug zou een tunnel gemaakt kunnen worden met twee rijbanen. Op verschillende punten zouden trapjes de inzittenden van de auto's in staat moeten stellen hun zaken af te doen in de stad. Bij die trapjes zouden verwij dingen van de tunnel gelegenheid tot par keren moeten geven. Misschien zouden korte dwarstunnels gewenst zijn, maar ik weet niet of het veen aan weerszijden van de zandrug technische moeilijkheden zou geven. Het doorgaand, niet voor Haarlem bestemd verkeer, kan om de stad heen ge leid worden en behoeft dan geen gebruik te maken van de tunnel. Dat wordt een dure zaak. Zeker, maar men zal toch hoe langer hoe meer tot on dergronds verkeer moeten komen in de steden. Londen, Parijs, Berlijn en andere grote steden hebben al lang hun onder grondse spoorwegen. Nu is Haarlem wel niet zo'n wereldstad, maar de Haarlemse tunnel zou ook heel wat eenvoudiger zijn dan de grootsteedse undergrounds. We leven in de tunneltijd: Velsen, Rot terdam, welhaast Amsterdam en waar schijnlijk Den Haag zijn de bewijzen er van. En de tunnels in de grote spoorweg stations waren de voorlopers. Caveant con- sules! En mogen zij bedenken: gouverner, c'est prévoir. A. L. C. BEEKMAN ADVERTENTIE 'AKKER SIROOP De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in een aantal zaken tegen IJmuidense ex-marinemensen die veertien dagen geleden terecht stonden omdat zij ernstige malversaties in het marinekamp te IJmuiden gepleegd zouden hebben. De dertigjarige detachementscomman dant werd veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. Tegen hem was door de of ficier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, drie jaar gevangenisstraf geëist. Een 38-jarige bewaker, die betiteld werd als het „kwade genius", werd veroordeeld tot tien maanden. Tegen hem was twee jaar geëist. Een ex-kok van het kamp die een paai zakken oud-ijzer had versjouwd werd conform de eis veroordeeld tot een geld boete van honderd gulden wegens heling. Een elektromonteur kreeg één maand voorwaardelijk en f250 boete. (Eis: vier maanden). Een koopman werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De eis was een jaar waarvan drie maanden voorwaarde lijk. Een IJmuidense garagehouder werd ver volgens veroordeeld tot zestig gulden boete (eis: honderd gulden) en een timmerman tot f250 boete '(eis: drie maanden). Een Hillegomse opkoper werd vrij gesproken (eis: vijftig gulden). Een 25-jarige vrouw is in haar woonwa gen te Bergen op Zoom omgekomen door kolendampvergiftiging. Doordat men woensdag in de ochtenduren geen leven was gewaar geworden in de wagen en men bij nader onderzoek uit de aanwezigheid van de rijwielen van beide echtelieden meende te moeten concluderen dat ze thuis waren, werd de politie van het vreemde geval in kennis gesteld. Deze forceerde de toegang tot de wagen en trof de 29-jarige F. R. en zijn 25-jarige vrouw bewusteloos op bed. Bij nader onderzoek bleek dat me vrouw R. reeds was overleden. Bij R. wist men de levensgeesten nog op te wekken, maar woensdagavond was hij nog bewus teloos. Vermoed wordt dat gas of kolen dampvergiftiging de oorzaak is. Het 2-jarig dochtertje van het echtpjaar lag toevallig twee dagen in het ziekenhuis. De bedrijfsraad voor het bqu\Y_bedrjJf heeft maandag 24 december en maSnJag 31 december, die dus liggen respectievelijk tussen een zondag en Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag, aangewezen als verplich te snipperdagen voor de werknemers in het bouwbedrijf en aanverwante bedrijven. Op grond van bedrijfstechnische overwe gingen kan voor een of meer werknemers ontheffing van dit besluit worden ver leend. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam-West (wijkge- meente Slotermeer -Geuzenveld) W. M. Maas te Vlissingen te Koudekerk a. d. Rijn A. Olieman te Noordlaren te St. Maartensdijk J. G. Stelwagen te Hillegers- berg. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te 's-Gravenhage-Z.W., J. van der Haar te Emmen te Oud-Loosdrecht H. van Ommen, kand. te Baarn. Aangenomen naar Aldergrove (Brits Columbia) D. van der Boom te Alkmaar. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Bussum N. de Jong te Kat wijk aan Zee en J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. Bedankt voor Broek onder Akkerwoude C. Noordegraaf te 's-Gravendeel. Mars zendt nu ook al radiogolven op ons af en dat lijkt een beetje griezelig. Soortgelijke activiteit hebben we im mers eerder in het jaar ook al vernomen over Jupiter en Venus. Het doet denken aan een complot der planeten; ze schijnen plotseling aan een nieuwe mode mee te doen en zich uit te sloven in het vertonen van kunstjes voor ons aardbewoners. De werkelijke toe dracht is natuurlijk deze: sinds wij hebben ontdekt dat er uit het donkere heelal behalve licht- ook radiostraling tot ons doordringt (en sinds wij in staat zijn, instrumenten te bouwen om die straling te ont vangen) zijn we ook de planeten eens gaan af tasten. En daarbij hebben we dan gemerkt dat zowel Jupiter, Venus als Mars radiografisch waarneem baar zijn als wij onze ontvangtoestellen (radio telescopen) maar afstem men op de juiste golf lengte. Een moeilijk zoe ken, want we kennen de betrokken golflengte te voren niet. Sensationeel is de ra diostraling van Mars in tussen allerminst; lang niet zo sensationeel ten minste als het jongens boek „Hier Radio Mars" (met echte sprekers!) in dertijd beloofde. Het is een heel „tamme", d.w.z. regelmatige straling waarvoorde tempe ratuur van Mars verant woordelijk is. Elk lichaam met een temperatuur boven het absolute nulpunt (d.w.z. boven min 273 graden Celsius) zendt namelijk radiostraling uit, uw fiets en de autoped van mijn dochtertje niet uit gezonderd. Als we van een andere planeet af een radiotelescoop op de aarde zouden richten zouden we merken dat ook onze planeet zich schuldig maakt aan het afgeven van zgn. eigen temperatuurstraling. Dat het dit soort stra ling is blijkt uit het re gelmatige karakter er van. Straling van dit soort is ook al op Venus waargenomen, naast een veel rumoeriger soort straling die op onwe- ders in de Venus-damp- kring schijnt te wijzen. Misschien had u „op tisch" nieuws van Mars verwacht in plaats van dit, nu onze buurplaneet de vorige maand zo in tensief bespied is. Maar geen sterrenwacht heeft nog opzienbarende din gen laten horen over het Mars-beeld. Het kan ook nog niet; vergelijking en bestudering van zulke waarnemingen vergen maanden. G. v. W. Twee nog jongensachtig uitziende ver dachten, een 27-jarige fotograaf en een 25-jarige handelaar in fototoestellen, bei den gedetineerd, hebben woensdag terecht gestaan voor de Amsterdamse rechtbank. Zij werden ervan beschuldigd, dat zij in de afgelopen anderhalf jaar een formida bele reeks inbraken hadden gepleegd. De officier van Justitie eiste tegen de beide jongelieden, die bekenden, een on voorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar. Voor de president, mr. J. Knottenbelt, lag op tafel een pak van 35 processen-ver baal, waarin de twee verdachten de hoofd rollen speelden. Uit dit aantal bezwarende geschriften had de officier van justitie een selectie gemaakt voor zijn tenlastelegging. Deze behelsde onder meer: diefstal in ver eniging van een aantal camera's uit gebou wen op het militaire vliegveld Valkenburg, diefstal van 1500 gulden' uit een fotozaak in Amsterdam, diefstal van herenkleding uit een magazijn in Hilversum, diefstal van een mobylette in Sassenheim en diefstal van 500 gulden uit een woonhuis in Heem stede. Bij één van hun nachtelijke avontu ren waren zij in een huis een kamer bin nengedrongen waar twee mensen lagen te slapen, en hadden er ongestoord een aantal kledingstukken doorzocht. De reclasseringsrapporteri drongen aan op onvoorwaardelijke gevangenisstraffen voor de twee jongemannen. De verdedigers vroe gen echter een gecombineerde straf, omdat naar hun inzicht daardoor het toezicht- houden later vergemakkelijkt zou worden. „Het gaat hier om een delictenreeks, ge pleegd door in wezen onvplwassenen" be toogde; één -vanhert. Daarentegen merkte deofficier: ivaHsjastitiesaptc,,Behandel ruim 25-jarigen niet als kinderen. Als ze na hun gevangenisstraf behoefte hebben aan hulp, kunnen ze die zelf komen vragen". De twee jongemannen zijn vroeger bei den in beroepsdienst bij de Koninklijke Nederlandse Marine geweest. Eén van hen was in die tijd door de zeekrijgsraad reeds veroordeeld naar aanleiding van een door hem gepleegde diefstal. De rechtbank zal op 24 oktober uitspraak doen. Een Belg, die vele inwoners van Wenen afgezet heeft door zich uit .te geven voor de Nederlandse dirigent Eduard van Bei num, is veroordeeld tot een gevangenis straf van veertien maanden en verban ning uit Oostenrijk. Franz August Kluchert uit Brussel had in Wenen op naam van Eduard van Bei num dure muziekboeken gekocht en ho telkamers gehuurd, zonder een cent te be talen, Het was niet moeilijk voor hem, omdat zijn gelijkenis met de dirigent bij na sprekend is. Toen Van Beinum in juli naar Wenen kwam heeft hij daar enkele slachtoffers van de oplichter schadeloos ge steld. De politie te Baarn heeft de boekhouder H. van een der plaatselijke bedrijven ge arresteerd wegens verduistering van een bedrag van ongeveer f 20.000, De man heeft over een periode van on geveer anderhalf jaar steeds gefingeerde uitgaven geboekt. Het geld stak hij in eigen zak. Voor de politie legde hij een volledige bekentenis af. Hij zal voor de officier van Justitie worden geleid en is inmiddels in verzekerde bewaring gesteld. Met een kleine investering voor de aan schaffing van een vorktruck, twee nieuwe typen kruiwagens, een eenvoudige hijsvork en wat binddraad, kan het transport van bakstenen uit de oven naar de steiger van het bouwwerk belangrijk sneller en onge veer 40 percent goedkoper geschieden. De commissie In- en Extern Transport van het Produktiviteitscentrum voor de Baksteenindustrie, dat twee jaar geleden is ingesteld, heeft woensdag dit nieuwe transportsysteem „van oven tot steiger" gedemonstreerd. Berekeningen wijzen uit, dat de kosten van het laden van de stenen op auto's in de fabriek en het lossen op het bouwwerk door het nieuwe systeem 5.per duizend stenen goedkoper worden. Aange zien er per jaar bijna anderhalf miljard metselbakstenen uit de ovens der steen fabrieken komen, geeft dit nieuwe transportsysteem een besparing van mil joenen guldens. Volgens de oude methode brengen een chauffeur en twee helpers 1000 stenen in 7.25 minuut op een auto en hebben drie man 11.5 minuut nodig om ze bij het bouwwerk te lossen en op de steiger te brengen. Volgens het nieuwe systeem vraagt het laden van de duizend stenen slechts één man gedurende 3.85 minuut en het lossen en op de steiger brengen slechts 7 minuten. Het systeem werkt aldus: in de oven worden 100 stenen op een nieuw type krui wagen geladen, waarbij twee insteek- openingen in de stapel worden gehouden. Buiten de oVen wordt de stapel op een bokje afgeschoven en met een staaldraad gebundeld. Er worden vier stapels achter elkaar gezet, zodat ook de insteekopeningen in eikaars verlengde komen. Een vorktruck tilt de vier stapels (800 kg) tegelijk op en plaatst ze op de aüto. Op het bouwwerk neemt de bouwkraan met speciale haak de pakketten (één of twee tegelijk) van de dagen. Met een speciaal geconstrueerd steekwagentje kunnen de pakketten ook over een loopplank van de auto worden gereden. Als de stenen de steiger op moe ten, kunnen de pakketten rechtstreeks naar boven worden gebracht met bouwkraan of bouwlift. Pas op de steiger, op de plaats waar de metselaar de stenen nodig heeft, wordt de staaldraad doorgeknipt. Bij transport per schip wordt eenzelfde werk wijze toegepast. Verrijkt uranium wordt geleverd zonder controle op aanwending GENèVE (United Press) De Sovjet- Unie levert, behalve technische hulp bij de produktie van atoomenergie, ook verrijkt uranium, zonder te controleren wat daar mee vervolgens gebeurt, aldus heeft een hooggeplaatste Russische regeringsambte naar onlangs in een gesprek met twee Zwitserse journalisten gezegd, aldus be richt de „Journal de Genève". De directeur van de Westeuropese afdeling van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken, Amazasp A. Arutiunian, zou dit te Moskou hebben medegedeeld. In Zwitserland heeft het indertijd on genoegen gewekt, dat de Verenigde Staten bij zulke uraniumleveranties zulke strenge vodrwaarden stellen, dat de Zwitsers hun soevereiniteit in gedrang zagen komen. Het Amerikaans-Zwitserse verdrag is dan ook nog niet bekrachtigd. De Zwitserse journalisten waren belang stellend te vernemen, hoe de Sovjet-Unie in het overeenkomstige geval zou handelen. Arutiunian wilde geen bijzonderheden geven, doch verklaarde eenvoudig, dat de Sovjet-Unie geen voorwaarden stelde. De Sovjet-Unie aldus Arutiunian heeft overeenkomsten inzake atoom- samenwerking gesloten met Tsjechoslowa- kije, Joegoslavië, China, Egypte en andere landen. Het oefent geen controle uit op de bestemming van de opgewekte energie. Het uranium wordt geleverd hetzij tegen de prijs op de wereldmarkt, hetzij tegen een prijs die de produktiekosten niet eens dekt. De Sovjet-Unie doet dat omdat zij meent dat daardoor gelijkheid ontstaat tussen de verdragsgenoten. Over tweezijdige verdra gen kan men echter geen bijzonderheden meedelen zonder uitdrukkelijke toestem ming van de wederpartij, aldus zei Aru tiunian volgens de Zwitserse journalist. CAIRO (A.F.P.) In een vraaggesprek met journalisten uit Ceylon, dat gepubli ceerd is in het blad „Al Massaa", heeft president Nasser van Egypte gezegd, dat „de Wereldbank slechts een instrument is in de handen van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk ter verwer kelijking van hun politieke oogmerken." Nasser zei dat de westelijke landen „de diepe zin van 'f Aziatische nationalisme niet begrijpen." Hij stelde de vorming van een economisch front van de Bandung-landen voor, naar het voorbeeld van de Europese Betalingsunie. Volgens Nasser zal dit front elk westelijk komplot tegen de economie van de Afrikaanse en Aziatische landen moeten vernietigen. Nasser verklaarde dat het hem speet, dat Perzië en Ethiopië twee landen die het akkoord van Bandung ondertekend hebben in het Suezgeschil „het imperialisme steunen". Hij stelde voor op de eerstkomen de conferentie van de Bandung-landen, middelen te overwegen om de geschillen tussen de Afrikaanse en Aziatische landen te beslechten. De „Aziatische en Afrikaan se volken kunnen niet rekenen op de hulp van de westelijke landen". Westelijke hulp aldus Nasser is Egypte sedert vier jaar nimmer zonder voorwaarden aangeboden. Toen wij die voorwaarden, die een aanslag pp onze soe vereiniteit betekenden, niet aanvaardden, weigerden de westelijke mogendheden de bouw van de dam van Assoean te finan cieren. De Egyptische minister voor de Econo mische ontwikkeling, Boghdady, heeft in een onderhoud met de Londense „Daily Telegraph" medegedeeld, dat landen van het communistische blok Egypte technische en economische hulp hebben aangeboden, waardoor de projecten voor de onmiddel lijke uitbreiding van de landbouw en de industrie in Egypte grotendeels uitge voerd kunnen worden. Boghdady verklaar de desgevraagd, dat Egypte de voorkeur geeft aan financiële hulp van het Westen voor de bouw van de dam bij Assoean. GLASGOW (Reuter) De British Petro leum Company zal volgens een mededeling van de voorzitter van het bestuur der maatschappij een aantal tankschepen van 60.000 ton bestellen. De maatschappij heeft een vloot van tankschepen van 2.018.000 ton Er zijn 41 schepen in aanbouw of be stelling, waarbij zeven vaartuigen van 42.000 ton. Belgische gasfabriek in Tiel Een combinatie van Belgische glasfabri kanten heeft dezer dagen besloten het ge hele industrieterrein te Tiel aan te kopen voor de vestiging van een vensterglas- industrie, de eerste in Nederland. Verschei dene gemeentebesturen hebben gepoogd deze grote industrie aan te trekken, maar Tiel had blijkbaar de beste kansen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7