Felle strijd verwacht onder ongeveer honderd atleten DE SAMENZWEERDERS A. J. Brasser Sturka kleding MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Agenda voor Velsen Agenda voor Haarlem P RIS M A - horloges PRISMA-dealer Fa A. R. DE BOER PRISMA Voor PRISMA-horloges naar P. DE GROOT DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 5 Zondag Muiier-veldlopen in „Velserbeek" LTB-Castricum bestaat 40 jaar „Hyena's van de grens" bij K. en V. St. Thomas damde Nieuw orgel in Santpoorts Gereformeerde kerk Puzzelrït voor beroeps- politie „Rock and roll" in Thalia hét ankerhorloge 't SILVER STOEPKE Fa. R. DE BOER Burgerlijke stand van Castricum Scheepvaart Agenda voor Beverwijk CVERVOLGVERHAAL^ t^door Friedrich Bruegel J ZONDAGMIDDAG, 14 oktober houdt de Kennemerstaten Atletiekvereniging „Suomi" haar traditionele jaarlijkse Mulier-veldlopen in het park „Velserbeek", die zich opnieuw in een grote belangstelling van vele bekende Nederlandse atleten mogen verheugen. Deze veldloop, welke de herinnering levendig houdt aan een der grootste Nederlandse sportpioniers, wijlen de heer W. J. H. Muiier, beter bekend als „Pim" Muiier, zal in de strijd over 4500 meter, waarvoor een tiental prominente A-klassers en tot nu toe dertien B-klassers hebben ingeschreven, ongetwijfeld alle spanning geven. De meest vooraanstaande kandidaten voor de Mulier-beker zijn onder anderen J. Ver geer van A.V.'47, P. Christaanse van Hol land; J. Borst van Olympus, Alkmaar, die de trofee al eens eerder won; de coming- man W. Lam van V.I.F. en de bekende marathon-loper, die dit seizoen al ver schillende keren op de voorgrond is ge treden, Piet Bleeker van Lycurgus, Krom menie. Voor de C- en D-klassers, voor welke groepen de wedstrijd is uitgeschreven voor een parcours van 3000 meter, schreven respectievelijk in tien en veertien deelne mers. De A-junioren, die evenzeer een wed strijd over 3000 meter lopen, zullen met ruim twintig man strijden om de fraaie eer ste prijs en elf junioren B krijgen 1500 me ter af te leggen. Voorts zullen van „Suomi" nog een flink aantal atleten deelnemen. In elke klasse is een zeer mooie collectie prijzen beschikbaar, zoals trouwens elk jaar, waarbij nu de huidige beschermheer mr. W. J. H. graaf van Limburg Stirum (PIM III) de traditie van zijn oom voort zet. De eerstaankomende A of B klasser mag een jaar houder zijn van de eeuwigdurende wisselbeker. Voor de andere klassen zijn eveneens eeuwigdurende wisselbekers. F,r is voorts uit de nalatenschap van wijlen Pim Muiier een schilderwerk je in het bezit van „Suomi", dat nog een nadere bestem ming als prijs zal krijgen. Dames-estafette wedstrijden Vorig jaar werden aan de Mulier-veld- lopen voor de eerste maal dames-estafette wedstrijden verbonden, die ook nu gehou den worden. De te lopen afstand voor deze estafettes bedraagt ongeveer 780 meter, waarvoor ze ven dames een ploeg vormen over de wis selafstanden 150, 100, 80, 60, 80, 100 en 150 meter. Er hebben nu drie verenigingen voor deze wedstrijden ingeschreven: Olympus te De afdeling Castricum van de Ned. R.K. Land- en Tuinbouwbond bestaat op 9 januari 1957 40 jaar. Ter gelegenheid hier van heeft een feestcommissie allerlei plan nen opgevat om dit jubileum op waardige wijze te vieren. Op zaterdag 13 oktober geeft de IJmui- dense toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" een voorstelling in het Patronaat van W. Brakenbergs „thriller": „Hyena's van de grens". De 2de afdeling van de r.k. damclub St. Thomas uit Castricum heeft haar bondswed strijd tot een goed einde weten te brengen. Met 12—8 versloegen zij de bezoekers West- zaan 2. De uitslag was: A. ColletN. Hoo- gendoom 11; R. StetS. Klerk 02; C. Juffermans—H. de Visser 2—0; C. Ory—K. Blokzijl 2—0; H. KortekaasD. Mulder 02; P. de VriesJ. Hollebeek 11; S. Groentjes K. Lammers 2—0; W. AdmiraalF. Snij der o2; C. BakkerC. Verwaal 20; Groen—Blokzijl 2—0. AGT—IJMUIDEN Deze wedstrijd, die a.s. zaterdag aan de Velserweg te Amsterdam zal worden ge speeld, kan wel eens een beslissing brengen, over het voorlopig bezetten van de eerste plaats. Beide clubs staan nl. bovenaan de ranglijst en het zal wel zeer de vraag blij ven welk elftal zal winnen. AGT heeft een wedstrijd verloren en wel tegen Robaver, van welks elftal de WlJ'ers ruimschoots wonnen. Maar dit kan. en mag geen maat staf zijn over de sterkte van AGT. Voetbal blijft een wisselvallig spel. Het programma luidt: AGT—IJmuiden; IJmuiden 2—Tweede Jeugd; VEW—IJmui den 3; IJmuiden 5—Energie 3. Aspiranten: IJmuiden aVSV a; Storm vogels b—IJmuiden b. ADVERTENTIE ONZE 25-JARIGE ERVARING is voor u de beste barometer voor een goede service op het gebied van WONINGINRICHTING Koningsplein 8 - Telefoon 4540 Alkmaar, Estafette te Amsterdam en Suo mi, Velsen. De dames strijden om de Paviljoen Wa- tervliet-beker, een geschenk van de heer Jan Smit, die drie maal achtereen of vijf maal in totaal moet worden gewonnen om definitief bezit te worden. Estafette, Am sterdam won in 1955 de trofee. De wedstrijden beginnen zondagmiddag om één uur met als startplaats de ingang van „Velserbeek" nabij het voormalig hotel. Uiteraard verwacht de organiserende vereniging nog een grotere deelneming van atleten aan deze jaarlijkse wedstrijden, doch bovendien hoopt „Suomi" op een grote publieke belangstelling, die, indien het weer wat meewerkt, in het prachtige park een sportieve strijd zullen kunnen aanschouwen. in IJmuiden verkrijgbaar bij Kledingbedrijf sedert 1899 KENNEMERLAAN 100 Woensdagavond werd in de bescheiden Gereformeerde Kerk te Santpoort een nieuw orgel in gebruik genomen. Het oude uit 1938 daterende instrument, een unit orgel van drie stemmen met een groot aan tal afleidingen, voldeed reeds lang niet meer voor een goede leiding bij de ge meentezang, terwijl het tevens ongeschikt was voor het geven van concerten. Uiter aard heeft het orgel in de eredienst slechts een dienende functie en treedt het niet zelfstandig op. Doch bij het geven van leiding aan de samenzang der gemeente, dient de organist toch te beschikken over een goed instrument. De plaatselijke pre dikant, ds. M. W. J. C. de Kluis, releveerde dit bij de ingebruikneming en sprak zijn dank uit aan allen, die in de gemeente hadden meegewerkt om het nieuwe orgel thans te kunnen aanvaarden uit handen van de orgelbouwcommissie. De heer J. de Wit gaf een overzicht van alle voorberei dingen en van de kosten. De orgelbouwers Fonteyn en Gaal uit Rotterdam ontvingen de opdracht om onder toezicht van de adviseurs der Gereformeerde Organisten vereniging een orgel te bouwen van vijf tien zelfstandige stemmen en drie trans missies, verdeeld over twee manualen en vrij pedaal. De organist J. Heidoorn bege leidde de alt, mevrouw C. Heidoorn, in ..Bitten" van L. v. Beethoven en in psalm 98 van Dvorak. Daarna speelde Adriaan Verschoor een goed gekozen en uitgevoerd programma, bestaande uit werken van Handel, Bach, Jacob Bijster, Cor Kee en Jan Zwart. Speciaal in de variaties op „Ic wil mi gaen vertroosten" viel de soepele techniek van de concertgever op. Ook de bewerkingen van „Merck toch hoe sterk" van Cor Kee ontvingen een gloedvolle weergave in de interpretatie van Ver schoor, die toonde ook het hart van de eenvoudige luisteraar te kunnen bereiken in een viertal geestelijke liederen in de bewerkingen van Jan Zwart. Het viel ons op dat het orgel, dat wij het schoonst be luisterden op de gaanderij der kerk, zoWel in de enkele stemmen als in het plenum zeer goed voldoet. Met name de prestant en de roerfluit van het hoofdklavier en de sesquialter en ook de wijde fluiten van het bovenklavier konden wij bewonderen. Wij kunnen dan ook de Gereformeerde Kerk van Santpoort en haar organisten slechts van harte gelukwensen met dit in alle opzichten geslaagde kerkorgel. Dat de akoestiek van de kerk niet meewerkt, is een omstandigheid die de orgelbouwers niet hebben kunnen veranderen, doch die zij door intonatie van het pijpwerk vrij goed hebben weten te nivelleren. ADVERTENTIE Zaterdagavond wordt door de reserve- politie in de gemeente Velsen een puzzel- rit op de fiets georganiseerd, waaraan deelgenomen wordt door ongeveer 25 teams van de beroepspolitie. De start is om kwart voor acht bij bureau IJmuiden- West; de afstand bedraagt 25 kilometer en de finish is nog onbekend. De veelbesproken film „Rock around the Clock" zal van vrijdag af in Thalia draaien. Met Bill Haley's voortreffelijke muziek is dit een show van formaat ge worden, die echter geen enkele werkelijke aanleiding vormt tot de onbekookte uit spattingen, die er in Engeland zijn voor gekomen bij de vertoningen van deze film. Voorlopige besommingen Mercator ruim f 25.000; Curagao ruim f 27.000; Deining f 44.000; Elie f 30.000. Het liep al tegen de middag en de zon scheen warmer en warmer. Merlijn besloot een ogenblikje te rusten en hij ging zitten op een grote kei onder de bomen. Toen werd hij nieuwsgierig, wat er toch eigenlijk in dat boekje zou staan, dat het oude vrouwtje hem had gegeven; hij haalde het uit de mand en begon erin te lezen. En nauwelijks had hij enkele bladzijden bekeken of hij zette grote ogen op van verbazing... want wat hij daarin las, was wel héél wonderlijk! 15-16 ADVERTENTIE DE GEHELE COLLECTIE VERKRIJGBAAR BIJ De kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM TELEFOON 20049 ADVERTENTIE Ziet onze collectie KENNEMERLAAN 60-62 JUWELIER-HORLOGER KENNEMERLAAN 30 - TELEFOON 4127 Grote sortering verlovingsringen LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TEL. 6321 CENTRUM GALERIJ GEBOORTEN: Petrus Leijn, z. van P. G. Bleijendaal en H. Jobs; Augustinus Ignatius, z. van A. H. J. v. Amsterdam en, C. F. M. Ooms; Jacoba Maria, d. van P. J. Borst en M. P. Hes; Saskia, d. van J. G. Bus en A. Pen; Ingrid Ellen d. van J. M. Nobels en J. C. Klopper; Lucia Adriana, d. van D. Groen tjes en H. de Graaf. OVERLEDEN: Christina Siekman, 78 j., geh. met J. de Groot, wonende te Alkmaar. DONDERDAG 11 OKTOBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Rose Marie". Rex: Geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u Openbare leeszaal en biliotheek, 10 12.30 uur, openstelling en boekententoon stelling. VRIJDAG 12 OKTOBER IJMUIDEN: Thalia, 19 en 21.15 uur: „Rock around the clock". Rex: Geen opgaaf. Pieter Vermeulenmuseum: Als donderdag Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, 10—12.30 uur, 14.30—17.30 uur en 1921 uur, openstelling en boekenten toonstelling. B.B., 19.30, Marktplein, demonstratie. VELSEN: Raadhuis, 10.3011.30 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. Ampenan, 10 te Suez. Alderamin, 9 v. Rotterdam n. Calcutta. Abbekerk, 11 te Takubar. Annenkerk, 10 te Antwerpen. Arendskerk, 10 v. Sydney n. Melbourne. Altioth, pass. 10 Terneuzen n. Antwerpen. Ampenan, 10 in Suezkanaal n. Suez. Amstelland, 10 te Hamburg v. Bremen. Alnati, 10 te Antwerpen v. Hamburg. Aalsdijk, pass. 9 Poelau Laut n. Masinloc. Amstelmeer, 9 880 m. w.z.w. Palma Kanar. eil. naar Curagao. Argos, 9 90 m. w. Algiers n. Malta. Astrid Naess, pass. 9 Lissabon n. Gothenburg. Antonia, 10 te Pladju v. Telokanson. Baarn, 10 te Rotterdam. Batang, 11 te Port Swettenham. Bennekom, 11 te Curagao. Borneo, 11 te Tj. Priok. Billiton, 10 450 m. w. Minikoy n. Singapore. Britsum, 9 380 m. z.o. Bermuda n. Key West. Bintang, 9 530 m. w. Minikoy ,n. Belawan. Bandjermasin, 10 te Tj. Priok. Batoela, 11 te Singapore v. Benoa. Cradle of Liberty, 13 te Philadelphia verw. Calt. Rotterdam, pass. 10 Kp. St. Vine, n P. Said. Cranio, 10 te Stanlow. Castor, 9 v. Jacksonville n. Charleston. Delfshaven, 10 v. Rotterdam n. Narvik. Drente, 11 te Padang. Delft, 13 te Rotterdam verw. Daphnis, 10 v. Paramaribo n. Amsterdam. Duivendrecht, 18 te Hamburg verw. Duivendijk, pass. 10 Wight n. Antwerpen. Dorestad, 9 600 m. z.o. Ras Al Hadd n. B.mashur. Doris, 10 te Port Au Prince n. New York. Drente, 11 te Padang v. Belawan. Elizabeth B, 10 v. Tokio n. Honolulu. Eendracht, pass. 10 Finisterre n. Rostock. Esso Den Haag, pass. 10 Finisterre n. Antwerpen. Enggano, 9 120 m. o. Malta n. Port Said. Eenhoorn, 10 te Bilbao v. Antwerpen. Gaasterkerk, 10 v. Gibraltar n. Port Said. Groote Beer, pass. 10 Dover n. Rotterdam. Gaasterland, 10 te Gibraltar v. Rotterdam. Helder, 10 te Curagao v. Cristobal. Hilversum, 9 dw. Pt. Sudan n. Mena A1 Ahmadi. Hydra, 9 te New York. Isis, 10 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Jagersfontein, 11 te Port Elizabeth. Jason, 10 te Curagao v. Aruba. Joh. v. Oldenbarnev., pass. 9 Kan. eil. n. A'dam. Japara KRL, 10 te Rotterdam verw. Jupiter, 12 te Rotterdam verw. Kermia, 10 te Rotterdam. Kylix, 9 te Isle of Grain. Karimata, pass. 10 Minikoy n. Aden. Kieldrecht, 11 te Bremen verw. Kryptos, 10 te Sundsvall n. Rotterdam. Katelysia, 10 100 m. w.z.w. Khorya Morya naar Mena. Laurenskerk, 9 v. Bremen n. Marseille. Leopoldskerk, 9 v. Marseille n. Genua. Lindekerk, 10 te Amsterdam. Lissekerk, 10 te Rotterdam. Lohis Lants, pass. 9 Ouessant n. Las Palmas en Monrovia. Lombok, 10 te Lorenco Marques. Lekkerkerk, pass. 10 Str. Messina n. Genua. Liberty Bell, 11 te Mena A1 Ahmadi verw. Loosdrecht, 15 te Bushire verw. Limburg, 10 v. Tj. Priok n. Cheribon. Maaslloyd, 9 v. Antwerpen n. Marseille. Meliskerk, 9 te Antwerpen. Mapia, 9 140 m. w. Landsend n. Rotterdam. Mirza, 9 130 m. z. Mindoro n. Manilla. Modjokerto, 9 360 m. z.o. Kp. Race n. Beyrouth. Maas, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Piraeus. Moordrecht, 13 te Kwinana verw. Mijdrecht, 18 te Rotterdam verw. Macoma, 10 v. Pladju n. Singapore. Markelo, 12 v. Sarpsborg te Londen verw. Malvina, 10 110 m. n.w. Manilla n. Miri. Maashaven,10 te Las Palmas. Maureen, 10 te Philadelphia. Nestor, 10 te Mobile v. Carpito. Notos, 9 v. Ploce n. Amsterdam. Oberon, 10 te Rotterdam. Oldekerk, 10 te Rotterdam. DONDERDAG 11 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Brood en Wijn". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De witte Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond P E.N. 't Centrum, 20 uur: Zeemans College. De Groentenbeurs", 20 uur: A.R.K.A. ',',De Groentenbeurs", 20 uur: Smedenpa- r ^'leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en 'studiezaal, geopend van 10-13 uur Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. O- dulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17- 18 UUr VRIJDAG 12 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ver boden vrouwen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur „Sissi VV.B. Theater, 20 uur: „Laatste der No- vsis's" Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond PEN Onenbare leeszaal, geopend van 15-17 en 19 21 uur' jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 18,30-20 uur. r k leeszaal, uitleenbibhotheek van 15-18 In' 19-21 uur; lees- en studiezaal geopend van 15-18 en 19-21.30 uur. d.ü Als ze mij ondervraagd hadden over Semal, dan zou ik gecapituleerd hebben en alles hebben verteld. Ik zou bekend hebben, dat ik die rat uit de weg had geruimd. Het woord „rat" deed hem aan Hamlet denken. Een afschuwelijke gedachte overviel hem toen; hij had de verkeerde gedood. Zeker Semal was een moordenaar ge weest, een rat, één bonk geweld, die nu niet meer tot het land der levenden behoorde. Maar Jan had iets veel er- gers over het hoofd gezien, een mens, veel verachtelijker en veel gevaarlijker dan Semal zélf, had hij niet het leven ontnomen. En omdat hij hem had laten leven, was Rybar vermoord, zouden hij en Jablonsky óók ten gronde gaan. Antonin was die man. Hij zag Antonin nu voor zich. Hij had hem vertrouwd, hij had hem bij Jablonsky geïntroduceerd; Antonin had hij geïntroduceerd, het zwijn, dat hem het wapen had gegeven om Semal te doden, dat hem geïnstrueerd had hoe hij die moord moest plegen. Nu wist hij, waarom hij dat gevoel van bevrediging niet meer kon oproepen. Ik ben niet eens een moordenaar, dacht hij, ik ben slechts het werktuig van een verrader geweest! Antonin moest opdracht gekregen hebben om Semal uit de weg te rui men en ik was het instrument, dat hij daarvoor gebruik te. Nee! Ik moet niet bekennen, dat ik Semal vermoord heb! Ik moet alles ontkennen! Ze moeten mij met An tonin confronteren. Ik moet hen dwingen dat te doen.. De sigaret was zo ver opgebrand, dat hij zijn vingers brandde. Hij drukte, haar uit, frommelde in het doosje en stak een nieuwe op. Het schijnsel van h<#t lucifer vlammetje riep ditmaal echter geen beelden op; hij was en bleef alleen. Hij was kalmer geworden, maar hij voelde zich beschaamd. Hij was beschaamd dat hij, een gerouti neerd ondergronds strijder, een partisaan, zich had laten verstrikken in de netten van een gewone ver rader. Zijn criminele onverantwoordelijkheid, zijn licht zinnigheid, had Jablonsky en alle anderen in het onheil gestort. Er bestond geen verontschuldiging voor. Hij dacht aan Jablonsky. Ze wilden hem met leugens ten val brengen, klaarblijkelijk omdat de kwestie van de illegale blaadjes niet genoeg zou opleveren voor een doodstraf. Jablonsky zou opgehangen worden, en dat zou te wijten zijn aan hem, aan zijn fouten. Jarmila was al dood en Jablonsky was bijna dood. Hoe vreemd, dat Josef Jablonsky, die steeds tegen iedere vorm van geweld was geweest, zijn leven op gewelddadige wijze zou beëindigen. Jan voelde dat zijn wang vochtig was geworden. Toen hij met zijn hand over het natte plekje wreef, herkende hij het: een traan. In de zwakke gloed van zijn sigaret keek hij naar zijn hand en mompelde: Ik huil niet het komt door de rook. Plotseling was hij weer omringd door gezichten: Jar- mila's gezicht ditmaal duidelijk herkenbaar het gezicht van het meisje uit 1938, Heiena's vragende ogen, Jablonsky's waarschuwende blik, dezelfde blik, waar mede hij Jan aangekeken had toen hij gewelddaden verworpen had. Jan begon te beven. Ze zullen me doden, dacht hij. Ik ben al zo goed als dood. Het klamme zweet brak hem uit. Hij wikkelde zich steviger in de deken: Jarmila, Jablonsky, Rybar, Semal, Horak allen dood en allen gelijk geworden. Ja, Jablonsky had het bij het rechte eind gehad: geweld is fout! Hij drukte de sigaret uit, maar hij kon het beven niet onderdrukken. Antonin heeft ons allemaal vernietigd! Hij trok de deken nog vaster om zich heen, omdat hij meende dat het beven veroorzaakt werd doordat hij koud was. Ik moet er achter zien te komen, dacht hij, wie Anto nin in werkelijkheid is, zodat ik met hem geconfronteerd kan worden en kan vertellen, hoe hij het voor mij mo gelijk heeft gemaakt om Semal neer te schieten: dat zou Jablonsky vrij pleiten en aantonen, dat Antonin de wer kelijke moordenaar was en ik slechts zijn instrument. Hij speelde met deze gedachten, totdat hij in slaap viel. HOOFDSTUK XVIII Op de ochtend van de 14de april kwam, zoals iedere ochtend, het bewakingspersoneel van de gevangenis bijeen om de bevelen voor de komende dag in ontvangst te nemen. Toen de routine-orders gegeven waren, nam de directeur het Partij-orgaan op om de bewakers een overzicht te geven van de belangrijkste berichten en om hen het hoofdartikel te verduidelijken. Dit was in overeenstemming met de directieven van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De ambtenaren moesten poli tiek geschoold worden en waakzaam blijven, en ze dien den te begrijpen, wat de Partij wilde. Het was een onder deel van de voorgeschreven scholing. Op de voorpagina stond het officiële communiqué over Organisatie no. 5. De directeur las het voor. Het was niet het eerste communiqué, dat voorgelezen werd. De be wakers namen er gedwee kennis van, maar de woorden maakten geen grotere indruk op hen dan in voorgaande gevallen. De directeur besprak vervolgens het hoofdartikel, dat uitweidde over oorlogsophitsers en uitlokking van ge welddaden. Het eindigde met een toespeling op de on vergelijkbare macht van de grote bondgenoot en bescher mer. Die woorden maakten een iets grotere indruk, hoe wel men ze niet voor de eerste keer hoorde. Zoals altijd, vond de directeur het ook ditmaal nood zakelijk er enkele welgekozen woorden aan toe te voe gen. Hij waarschuwde zijn mensen om de reglementen niet op een liberale wijze uit te leggen, maar om de ge vangenen met gestrengheid te behandelen en om hen generlei vriendelijkheden te bewijzen. Het waren staats vijanden, verraders en oorlogsophitsers. Doch ook die woorden maakten op niemand indruk; dat zei hij iedere dag. De meeste bewakers waren pas enkele maanden ge leden aangesteld, nadat de Partij hun politieke betrouw baarheid onderzocht had. Vergeleken met de oude be wakers voelden zij zich als een soort elite, doch zij besef ten niet, dat zij in die luttele maanden precies zo gewor den waren als degenen,' waar zij zo op neer zagen. Hun gedachten hielden zich reeds voornamelijk bezig met de salariëring, extra-vergoedingen, speciale verstrekkingen van levensmiddelen en kleren, en pensioenen. De oude bewakers, van wie Durda het langst in dienst was geweest, hadden eerst angst gehad voor hun nieuwe collega's, maar zij waren er al gauw achter gekomen, dat zij, de veteranen, niets te vrezen hadden, zolang zij er maar voor zorgden, dat hun lidmaatschapskaarten van Vakbond en Partij in orde waren, zolang zij maar op hun woorden letten. In de kringen van Durda heerste geen angst. Angst heerste echter wel aan de top, bij degenen, die een hogere rang dan inspecteur hadden. In die krin gen hadden ontslag en bevordering een politieke beteke nis. Wat zich daar afspeelde, was een waarschuwing voor de lager geplaatste ambtenaren. Voorzichtigheid, placht Durda te zeggen, is voor ambtenaren altijd noodzakelijk geweest, maar tegenwoordig is een onvoor zichtige beambte een zelfmoordenaar. Wordt vervolgd). Ouwerkerk, 10 v. Yokohama n. Hongkong. Oranjefontein, 9 150 m. z. Monrovia n. L. Palm. Osiris, 9 500 m. w.z.w. Landsend n. Emden. Pendrecht, 9 te Nynashamn. P. G. Thulin, 9 v. Philadelphia n. Seven Islands. Prins Casimir, pass. 9 Belle Isle n. Le Havre. Prins Frederik Willem, 9 te Rotterdam. Prins Willem II, 10 te Rotterdam. Papendrecht, 21 te Gothenburg verw. Purfina Hellas, pass. 10 Algiers n. Port Said. Purfina Nederland, 10 500 m. z.o. Cape Race n. Portland Maine. Rempang, 10 v. Melbourne n. Sydney. Raki, 10 v. Belawan n. Surabaja. Riouw, 11 te Belawan. Rotula, 10 te Belfast. Rijndam, 11 te Cobh Ierland. Ridderkerk, 10 te Antwerpen v. Le Havre. Rempang, 10 v. Melbourne n. Sydney. Rondo, 9 120 m. w. Algiers n. Port Said. Senegalkust, 10 te Freetown. Stentor, 10 v. Amsterdam n. West-Indië. Sarpedon, 10 v. Bremen n. Antwerpen. Schelpwijk, pass. 10 Kreta n. La Spezia. Sirrah, 11 te Singapore. Stal Alkmaar, 10 v. Emden n. Narvik. Stad Arnhem, 11 te Lulea. Scherpendrecht, 12 te Rotterdam verw. Statue of Liberty, 15 te Philadelphia verw. Stad Breda, pass. 10 Dakar n. Rotterdam. Sunetta, 11 te Port Okha. Sarpedon, 13 te Rotterdam verw. Stad Breda, 20 te Rotterdam verw. Stad Vlaardingen, 10 te Narvik v. Rotterdam. Stad Maassluis, 10 v. Narvik n. Amsterdam. Senegalkust, 10 te Freetown v. Abidjan. Singkep, 10 te Hamburg. Soestdijk, 9 600 m. o. Cape Race n. Antwerpen. Sibajak, 9 1170 m. z.w. Fremantle n. Fremantle. Slamat, 15 te Belawan verw. v. Diego Garcia. Saidja, 10 te Pladju. Salatiga, 10 te .Belawan v. Singapore. Stanvac Benakat, 10 te Sungeigerong v. Singap. Stanvac Djirak, 10 te Bangkok v. Sungeigerong. Stanvac Pendopo, 11 te Sungeigerong. Stanvac Selo, 10 te Palembang v. Semarang. Stanvac Talangakar, 9 v. Singapore n. Hongkong. Stanvac Ogan, 9 v. Kuching n. Sungeigerong. Tabinta, 9 v. Djeddah n. Suez. Tjimenteng, 8 v. Honolulu n. Japan. Talisse, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Teucer, 11 te Tj. Priok. Thelidomus, 11 te Le Havre. Titus, 10 te Rotterdam verw. Trompenberg, pass. 10 Vlissingen n. Houston. Tegelberg, 10 te Santos v. Rio de Janeiro. Trajanus, 9 40 m. w.z.w. Terceira n. Barbados. Themisto, pass. 9 Startpoint n. Montreal. Tankhaven, 10 te Sungeigerong v. Singapore. Thelidomus, 11 te Le Havre verw. v. Aruba. Utrecht, 10 v. Calcutta n. Tj. Priok. Van Cloon, pass. 9 Oost v. Formosa n. Shanghai. Wonosobo, 11 te Cebu. W. Alton Jones, 20 te Philadelphia verw. Wieldrecht, 13 te Formosa verw. Woensdrecht, 12 te Singapore verw. Westerdam, 10 te Norfolk v. New York. Wonorato, 10 te Vancouver v. Seattle. Waikelo, 11 te Surabaja verw. v. Makassar. Zuiderkruis, 10 te Cristobal. Zuiderzee, 9 210 m. z.z.w. Rodos n. Ceuta. KLEINE VAART? Aardenburgh, 9 dw. Ameland n. Karlshamn. Ancora, 9 dw. Hanstholm n. Munkedal. Annie G, 8 v. Harlingen n. Kampen. Arctic, 9 v. Londen n. Rotterdam. Ardeas, 9 40 m. z.w. Finisterre n. Tunis. Arienoldus G, 9 dw. Whitby n. Blyth. Bebox, 9 dw. Elbe n. Amsterdam. Da je Böhmer, 9 dw. San Sebastian n. Genua. Daniël, 9 dw. Elbe n. Galway. Diannel, 9 60 m. z.w. Texel n. Delfzijl. Dido, 9 dw. Casquets n. Amsterdam. Dija, 9 dw. Southrock n. Rochester. Erkalin, verm. 9 v. Londen n. Amsterdam. Flardinga, 9 v. Rotterdam te Huil. Flevo, 9 dw. Gibraltar n. Faro. Franka II, 9 dw. Terschelling n. Boston. Franse v. Seumeren, 9 200 m. w.z.w. Hanstholm n. Stockholm. Harold, 9 v. Turku te Rotterdam. Hasewint 9 proefvaart op Eems. Henrica B, 9 v. Amsterdam n. Bremen. Hondsbosch, 9 v. Rotterdam n. Londen. Jaba, 9 v. Londen te Middlesbro verw. Julia Anna, 9 dw. Borkum n. Galway. Kemphaan, 9 v. Londen n. Hamburg. Koningin Juliana, 9 150 m. z. Amble n. R'dam. La Paloma, 10 v. Monsteras te Zwijndrecht verw. Manta, 9 v. Southampton te Rotterdam verw. Markab N, 9 100 m. z.w. Ouessant xi. Shoreham. Merak, 9 dw. Wight n. Raumo. Midas, 9 80 m. z.w. Ouessant n. Ceuta. Myfem, 9 v. Rouen n. Parijs. Mynelis, 9 50 m. n.o. Vilano 11. Tripolis. Noorderlicht, 9 v. Aalborg n. Gdynia. Noordkaap, 9 v. Londen n. Bordeaux. Oostzee, 9 v. Londen n. Antwerpen. Poortvliet, 9 v. Antwerpen n. Vaasa. Roelof de Winter, 9 90 m. v. IJmuiden n. Hamina. Santa Lucia, 9 dw. Dover n. Southampton. Santa Margherita, 9 dw. Casquets n. Rouen. Senang pass. 9 Weser n. Amsterdam. Senior, 9 25 m. z.w. Eiderrev n. Esbjerg. Spoorhaven, pass. 9 Ouessant n. Rouen. Teunika, 9 v. Gravelines te IJmuiden. Tilly, 9 v. Stocka te Zaandam. Ubbergen, 9 v. Lissabon te Swansea. Willem, 9 v. Malmö te Leiden. DONDERDAG 11 OKTOBER Frans Hals: „The bottom of the bottle", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rock around the clock", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „A kiss before dying", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Callaghan en de geheime code", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Hofnar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gezworen kameraden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The story of three loves", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Lezing volksuniversiteit, „Nieuwe visies op de plantenwereld", 8 uur. Stadsschouwburg. Lezing: „Ontmoeting met God in het geloof", 8 uur. Bakenesserkerk: motettenkoor Ned. Bachvereniging. Jeugd- kapel Sionskerk: natuur en stedenschoon in Noord-Italië lezing door Kees Hana, 8 uur. H.J.M.V.-gebouw: Nederl. Ver. van sex. hervorming, lezing: „Sexualiteit en levens geluk", 8 uur. Vleeshal: tentoonstelling ge reedschappen en machines. Noorderkapel: lezing „In het nieuwe Jeruzalem geen kerk meer", 8 uur. VRIJDAG 12 OKTOBER Minerva: „Love me or leave me", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Ave Maria", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Grote manoeuvres", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Tempel der verleiding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Karavaan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bloed geld", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater met „Het hol vaq de leeuw". Concertgebouw: 8.15 uur, Noordhollands Philharmonisch Or kest o. 1. v. Toon Verhey, m. m. v. Marie Claude Theuveny, viool. Minervatheater, 8 uur: Dr. A. L. Constandse spreekt voor de Volksuniversiteit over „De toekomst van Europa". Concertgebouw: 7.30 uur, Paul Chr. van Westering geeft voor de Volksuniversi teit een inleiding tot het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9