Mode Nieuwe gezichten in de Eerste Kamer Vlaardinger logger gekapseisd Chinezen van Tsjang en van Mao vochten in Hongkong Aanvaringen in Nieuwe Waterweg Reeds meer dan zestig doden VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 11 Kapitein Piero Calamai stond voor de keus Brand op de „Ridderkerk" „Vergulde Draeck" nog niet gevonden Vijf doden in het verkeer De vogeltrek Radio maakt verslag op de post aan de Zeeweg „Hoogezand" aan de grond Examens Joegoslavische critiek op Russische circulaire Tramtrein, vermoedelijk door slechte baan, ontspoord De vierendertig jaar oude stoomlogger „Vooruit", Vlaardingen 86, is gisteren na een aanvaring bij Maassluis in de Nieuwe Waterweg gezonken. Op de Nieuwe Waterweg nabij Maas sluis is gisteren tijdens dichte mist de uit varende Vlaardingse stoomlogger „Voor uit" VL. 86 tegen de Groningse kustvaar der „Atlantic" gebotst die daar gemeerd lag. De „Vooruit kreeg een groot gat boven de waterlijn aan stuurboordzijde en moest om zinken te voorkomen tegenover Maas sluis aan de grond worden gezet. Tenge volge van de invallende ebstroom is de log ger later gedeeltelijk gekapseisd. Door de schok van de aanvaring viel de kok van de „Vooruit", de 56-jarige K. Koene uit Terheyden, in het vooronder van de trap, waardoor hij aan het hoofd gewond werd. Een bootje van de Rijks waterstaat heeft de zeventien leden van de bemanning van boord gehaald. De „Vooruit" zou vandaag worden ge licht. Het schip, dat 176 ton meet, is in 1902 gebouwd en een der oudste schepen van de Vlaardingse vissersvloot. Het heeft behalve het gat aan stuurboord waarschijn lijk ook bodemschade opgelopen, daar het na de botsing met de „Atlantic" nog over de ankerketting van het Engelse stoom schip „Clangula" is gevaren. De „Clangula" was voor anker gegaan, nadat het schip in aanvaring was geweest met de Duitse tankboot „Atlantic". Het Engelse schip was uit Amsterdam op weg naar Rotterdam en het Duitse was uitva rend naar Hamburg. Zowel de 1555 ton metende „Clangula" als de Duitse tanker, die 7300 ton meet, werden beschadigd en gingen bij Maassluis voor anker. Daarbij voer de „Atlantic" enige bakens in de Nieuwe Waterweg omver. Tussen zeven en acht uur donderdag avond kwamen nog twee schepen in aan varing bij Maassluis. Aan de Rozenburgse kant kwam het 472 ton grote Nederlandse kustvaartuig „Algarve" van de Rotterdam- van de de se Kolencentrale m botsing met het Franse tankschip „Port Gentil". De stuurinrich ting van de „Algarve" liep daarbij schade op. De sleepboot „Maas" heeft het schip naar Rotterdam gesleept. Tenslotte liep tussen Hoek van Holland en Poortershaven het Japanse s.s. „Sagami Maru", dat 9400 ton meet, aan de grond. Men verwachtte dat het bij hoog water vlot zou komen. „Naar ondiep water met passagiers of schip verliezen" De kapitein van de gezonken Italiaanse „Andrea Doria", Piero Calamai, heeft tij dens het vooronderzoek inzake de fatale botsing tu- en de „Stockholm" en de „An drea Doria" verklaard, dat hij zijn schip vermoedelijk wel had kunnen redden door het naar ondiep water te sturen, doch dat hij door die manoeuvre de veiligheid van zijn passagiers op het spel zou hebben ge zet. Er was al een machine aangezet om de poging te wagen, maar toen de machi nist hem vertelde dat het schip te zwaar helde om te bewegen, liet de kapitein haar stilzetten. (U.P.). ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN ƒ5975 GEN. CRONJéSTRAAT 40—44 - TEL. 1543S (Shows, snufjes en alles wat verdei in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De koude periode breekt weer aan, de tijd van wollen truitjes, vesten, jasjes en pakjes. Al deze gebreide modellen en ook een aantal geklede blouses, vervaardigd van de zeer flatteuze kantwol, werden donderdagavond in de grote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw getoond door een drietal mannequins en één heren mannequin. Deze breishow, die gekenmerkt werd door mooie kleurencombinaties en flatteuze modellen, was georganiseerd door de Leid- se Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk Co. N.V. Het bleek dat men heus geen brei-stèr behoeft te zijn om deze modellen na te maken. Bijzonder gedistingeerd was een zwart twinset met witte bies en een ander van drie lagen wol, voor de erge koude, waarvan het jasje aan beide kanten ge dragen kon worden. Voor de heren waren er doelmatige en ook meer geklede truien bij, maar in hoofdzaak zoekt de firma Van Wijk het toch in het sportieve genre, in modellen die los en gemakkelijk zitten. De zeer ge distingeerde hoeden die bij de verschillen de gebreide modellen gedragen werden, waren van de Haarlemse firma „Caprice". Zij vormden steeds een harmonieus geheel met de modellen. Als apotheose van deze geslaagde show, waarvoor zeer veel interesse bestond, za gen wij een drietal avondblouses van kant wol en een zeer mooie witte herentrui. Kok Koene werd bij de aanvaring gewond. In twee ruimen van het 8.000 ton meten de Nederlandse motorschip „Ridderkerk", dat in de haven van Antwerpen ligt, is don derdagmiddag brand uitgebroken. Het vuur kon in de loop van de avond worden ge blust. Het schip, dat naar Amsterdam zou vertrekken met een lading sisal en wol, maakt door het bluswater lichte slagzij, maar er is geen gevaar. Men is bezig het schip, dat op een bepaald ogenblik tijdens de brand geheel in rook gehuld was, leeg te pompen. Duikers, die zochten naar het drie eeuwen oud Nederlands schip de „Vergulde Draeck" met schatten aan boord, hebben twee andere gezonken schepen gevonden, maar geen schat. De „Vergulde Draeck" is in 1656 voor de westkust van Australië gezonken op een reis van Nederland naar Batavia. Het schip zou veel goud aan boord hebben gehad. De duikers vonden wel een Brits schip, de „Seabird", dat omstreeks 1874 gezonken is en een nog niet geïdentificeerd wrak HONGKONG (Reuter-U.P.) In een ge vecht tussen nationalisten en communisten te Tsoen Wan, aan de rand van Hongkongs nieuwe gebied, zijn donderdagavond dertig Chinezen om het leven gekomen. De on lusten, die al twee dagen duren, hebben in Hongkong thans 42 mensen het leven ge kost. De strijd vlamde opnieuw op toen natio nalistisch gezinde Chinezen de kantoren van twee communistisch gezinde vakver enigingen begonnen te plunderen. Enige tijd later kwamen Britse troepen tussen beide en hielden het gebied onder controle. Voordien had een menigte in een straat van het district Kowloon een Zwitserse consulaire ambtenaar, Fritz Ernst, en diens echtgenote aangevallen en de taxi, waarin het echtpaar reed, in brand gestoken. De Zwitser bevrijdde zijn vrouw uit het bran dende voertuig en hield zich met de blote vuist de menigte van het lijf totdat er ten slotte hulp kwam. Mevrouw Ernst werd naar een ziekenhuis gebracht. Haar toe stand bleek ernstig te zijn. Haar echtgenoot had ernstige verwondingen. Ook een bankgebouw en een brandweer garage moesten het ontgelden, maar met geweervuur en traangas wist men de aan vallers te verdrijven. De overheid heeft een avondklok afgekondigd. Het Britse leger meldde later reeds zestig lijken te hebben gevonden in een industrie gebied waar donderdag tussen communis tische en nationalistische Chinese elemen ten hevige gevechten werden geleverd. De toestand is echter nog steeds niet geheel onder controle. Volgens berichten uit het Choengkwam-district even buiten de stad, waar veel nieuwe fabrieken zijn gebouwd in de naoorlogse periode, zijn er opnieuw gevechten uitgebroken tussen rechtse en linkse Chinese groepen. Uit een aantal telefoongesprekken met de verscheidene ziekenhuizen in de kroon kolonie voorzover deze bereikbaar wa ren bleek, dat er 143 gewonden zijn opgenomen en dat 165 personen waren ge arresteerd. Gezaghebbende kringen in Londen ver klaarden dat de onlusten het werk waren van anti-westerse elementen in de Kroon kolonie, die bezig waren een vreedzame „bevrijding" voor te bereiden. De kringen verklaarden, dat er reeds geruime tijd zeer krachtige ondergrondse stromingen aan het werk waren, maar zij namen niet aan dat de Kroonkolonie onmiddellijk door communistisch China geclaimd zou wor den. Communistisch China heeft immers via Hongkong een enorme handel met de buitenwereld, die aanzienlijk bemoeilijkt zou worden als de stad niet onder Brits beheer bleef. In de kolonie zélf zijn echter verscheidene communistische leiders, die naar de macht streven en de Britten eruit willen werken. Een zegsman van de gouverneur te Hongkong verklaarde dat het karakter van de onlusten sinds donderdagmorgen was veranderd. Het centrum van de gevechten ligt nog steeds in Kowlóon, tegenover de stad Hongkong die op de berg ligt. Vol gens radio-Peking werd de toestand ge deeltelijk veroorzaakt door ophitsing van de Kwo Min Tang, uit Formosa gestuurd, die in auto's met nationalistische vlaggen in het gebied van Kowloon rondreden. Het „Volksdagblad" van Peking schrijft naar aanleiding van de onlusten te Hong kong, dat de grote meerderheid van de bewoners van Hongkong en Kowloon Chi nezen zijn en dat Hongkong en Kowloon zeer dicht bij China liggen. Het Chinese volk en zijn regering, aldus het blad, vol gen derhalve nauwlettend de gebeurtenis sen die zich daar afspelen en vragen zich af welke houding de Britse autoriteiten tegenover de „agenten van de Kwomin- tang" zullen aannemen en of zij de orde kunnen handhaven. Volgens een officiële bekendmaking is het thans rustig in Hongkong. Bij wijze van voorzorg zijn evenwel alle sportwed strijden in de open lucht afgelast. In het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht is donderdag overleden de 53-jarige B. P., vrachtrijder te Eijsden, die donder dag te Oost-Eijsden door een met een paard bespannen wagen is overreden. Het slacht offer was gehuwd en laat een kind na. Doordat het driejarig zoontje van de fa milie Langedijk in de Weere, gemeente Hoogwoud, onverwacht de rijweg overhol- de, werd het door een motorrijwiel over reden en dodelijk gewond. Een vijfjarig jongetje, dat op de provin ciale weg in de gemeente Wormerveer plotseling de weg overstak, werd door een bestelauto aangereden. Het kind was on middellijk dood. Toen de wielrijder B. Vroklage het fiets pad aan de Ringbaan Oost te Tilburg ver liet om de Oude Molenbochtstraat in te rijden, werd hij door een hem achterop komende bestelauto aangereden. Aan de verwondingen is hij gisteravond laat over leden. Op de rijksweg ZwolleKampen in de buurt van De Voorst is de 61-jarige Zwol se schippersknecht W. D. door een bestel auto aangereden. Hij was op slag dood. De heer D. reed op de fiets en stak plotseling de weg over, vlak voor de bestelwagen. De chauffeur W. ten H. te Kampen kon niet meer op tijd remmen. ADVERTENTIE Na het optrekken van de mist gisteren om tien uur toonde de trek inderdaad een opleving. De vogels vlogen op normale hoogte, de vinken vaak in gespreide troe pen, enkele leeuweriken en lijsters kwamen uit zee landinwaarts vliegen. Van tien uur tot elf uur telde men achthonderd spreeu wen, duizendzestig vinken, veertig veld leeuweriken, vijfentwintig graspiepers, zes lijsters, vijf ringmussen, vijftig mezen, meest pimpelmezen, zes kneutjes, een troep van zesentwintig houtduiven, zes groenlin- gen en twee boompiepers. Na elf uur kwamen nog wel enige troepen vin ken langs vliegen, maar de trek ver minderde wel. Waarnemers uit de kop van Noord holland berichtten ons, dat woensdag de eerste bonte kraaien werden gezien. Dinsdag en woensdag was er in de Anna Paulonapolder een enorme trek van veldleeuweriken, die duurde van acht uur tot twaalf uur. Bij rustig weer komt het meer voor, dat men over de weilanden een flinke trek van leeuweriken heeft, terwijl aan de kust slechts enkele troepjes worden gezien. In de weilanden van Noordholland verblijven momenteel zeer veel kieviten en veel goudplevieren. Vanmorgen hing er weer een dikke mist, zodat in de vroege uren geen trek te zien was. Wellicht, dat er, als de mist opgetrokken is, weer een opleving van de trek komt. Voor de vogel liefhebbers, die aanstaande zondag ver hinderd zijn om aan het waarnemen van de trek deel te nemen, is het aardig te vernemen, dat er dan over de radio een verslag van de trek op onze post gemaakt is, dat door de Vara over Hilversum II wordt uitgezonden om 20.15 uur. Het 499 b.r.t. metende Nederlandse m.s. „Hoogezand", eigendom van J. Wiltens te Delfzijl, is woensdagavond binnen de pie ren van Requejada (Spanje) aan de grond gelopen; daarbij is het roer beschadigd. Sleepboten trachten het schip, dat onder weg is van La Rochelle naar Requejada, binnen te brengen. Utrecht. De heer Ph. Cohen, geboren te Wildervank, dierenarts te Nazareth (Israel) is gepomoveerd tot doctor in de dier geneeskunde. Rotterdam. Stichting Klinish Hoger On derwijs. Semi-artsexamen: P. M. Vos, Til burg; J. C. Groenewegen, Schiedam. Arts examen: mevrouw J. H. BrumsenLammers, Rotterdam; mej. C. van Houwelingen, Rot terdam; J. Smits, Vlaardingen; A. K. J. Oudendal, Huizen; C. van der Poel, Rot terdam. De Provinciale Staten hebben donderdag de leden van de nieuwe Eerste Kamer ge kozen, welk college thans van vijftig tot vijfenzeventig leden is uitgebreid. Doordat senatoren zich niet meer verkiesbaar hadden gesteld, komen er zesentwintig nieuwe leden in de se naat. De verkiezingsdienst van het A.N.P. deelde gisteren mede dat uit groep III (Noordholland en Friesland) de heer J. H. M. Derksen niet meer in de Eerste Kamer zou terugkeren, vermoedelijk tengevolge van afspraken tussen A.R. en C.H. Nader blijkt, dat zich het zeer bijzondere geval heeft voorgedaan, dat alle 19 leden van de K.V.P.-fractie in de Staten van Noordholland een voorkeurstem op de heer Derksen, de vierde kandidaat van de K.V.P.-lijst, hebben uitgebracht. Het gevolg hiervan is, dat de derde kandidaat op de lijst, jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom, niet is gekozen maar wel de heer Derksen, die reeds in de Eerste Kamer zitting had. Van ieder van hen volgt hier een korte levensbeschrijving. Partij van de Arbeid Mr. A. de Roos is 12 januari 1900 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de rijks kweekschool te Haarlem en behaalde in 1920 de hoofdakte. In 1921 ging hij rechts wetenschappen studeren aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam. Na de voltooiing van zijn studie werd hij adjunct commies ter gemeentesecretarie in de hoofdstad. In 1945 werd hij tot wethouder van Onderwijs en Kunstzaken .gekozen. Mr. De Roos is lid van de partijraad van de P.v.d.A. Sedert 1938 heeft hij zitting in de Provinciale Staten van Noordholland. Mr. H. Willemse is 8 juli 1902 te Utrecht geboren. Hij studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hij trad In dienst van Cornelders scheepvaart maat schappij. Zeven jaar later volgde zijn aan stelling tot directeur van de kantoren Rot terdam, Amsterdam en Londen van deze maatschappij. Hij is tevens directeur van de stoomvaartmaatschappij Westpolder. Hij heeft zitting in de gemeenteraad van Rot terdam en is commissaris van de Arbei derspers, de Nederlandsche Bank en de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank. Na de bevrijding was hij voorzitter van de Ereraad van het Toneel. C. W. van Wingerden is 12 oktober 1906 te Dordrecht geboren. Hij was voor zitter van de Algemene Nederlandse Me taalarbeidersbond en thans tweede voor zitter van het verbondsbestuur van het N.V.V. Tevens is hij lid van de Sociaal- Economische Raad. Ir. Vos is 5 juli 1903 te Tijnje in Fries land, geboren. Hij studeerde te Delft, waar hij in 1926 het diploma elektrotechnisch ingenieur behaalde. Hij was administratief ambtenaar bij de Rijksnijverheidsdienst en werd in 1928 ingenieur in buitengewone dienst bij de Octrooiraad. Nadat hij in 1946 gekozen was tot lid van de gemeente raad van Amsterdam, kreeg hij een jaar later zitting in de Tweede Kamer. In 1945 werd hij adviseur voor de wederopbouw en een jaar later commissaris voor de Wederopbouw. In 1945 was hij minister van Handel en Nijverheid, in het ministe- rie-Beel had hij van 1946 tot 1948 de lei ding van het ministerie van Verkeer eri Waterstaat. Sedert 1948 is hij directeur van de Centrale Arbeidsverzekerings- en De- positobank. S. d e J o n g is 26 september 1902 in Utin- geradeel (Friesland) geboren. Hij was van 1919 tot 1945 werkzaam als onderwijzer en leraar te Enschedé. Na de bevrijding werd hij lid van de gemeenteraad van Enschedé en in 1946 wethouder van Onderwijs en Financiën. Sedert 1952 is hij burgemeester van Zutphen. Mr. M. d e N i e t is 16 maart 1904 te Bode graven geboren. Hij studeerde rechten te Leiden. Na zijn studie werd hij inspecteur van politie te Amsterdam. In 1937 werd hij benoemd tot rijksinspecteur van het ver keer in Friesland. In 1939 ging hij naar Indonesië,'Vaar hij tot 1949 'zeRdingscfonsul was. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij in 1950 burgemeester van Wageningen. Dr. L. M. d e R ij k is 6 november 1924 te Hilversum geboren. Hij studeerde klas sieke letteren aan de rijksuniversi teit te Utrecht, waar hijin 1952 cum laude promoveerde. In 1950 werd hij leraar in de klassieke letteren aan het r.k. lyceum voor meisjes te Amersfoort. Hij is voor zitter van de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A., afdeling Amersfoort. Jhr. mr.T. A. J. W. S c h o r e r is in 1909 te Utrecht geboren. Hij studeerde rechten aan de universiteit aldaar. Jhr. Schorer heeft sedert 1946 zitting in de Provinciale Staten van Zeeland en maakt van 1949 af deel uit van de gemeenteraad van Middelburg. In 1953 werd hij wethouder. Hij maakte deel uit van de Algemene Synodale Commissie van de Nederlands Hervormde Kerk en is directeur van het Zeeuwse Genootschap van Kunsten en Wetenschapper!. Tevens heeft Rij zitting in het hoofdbestuur van het Prins Bernhardfonds. Katholieke Volkspartij Th. S. J. Hooy is 24 oktober 1904 te Scho ten geboren. In 1932 werd hij voorzitter van de r.k. Middenstandsvereniging afde ling Haarlem en in 1937 kreeg hij zitting in het hoofdbestuur van de Haarlemse Diocesane Middenstandsbond. Sedert 1945 bekleedt hij het vice-voorzitterschap van de Nederlandse r.k. Middenstandsbond. In 1939 kreeg hij zitting in de gemeenteraad van Haarlem. Na de bevrijding werd hij lid van de Stichting van de Arbeid en voorzitter van de statenkring Haarlem van de K.V.P. Tevens maakt hij deel uit van het partijbestuur en het dagelijks bestuur van de K.V.P. De heer Hooy heeft van 1946 tot 1956 zitting gehad in de Tweede Kamer. Hij maakt sinds 1950 deel uit van de So ciaal-Economische raad. Ch. G. Matser is 1 juni 1904 te Arnhem geboren. Hij was eerst op een deurwaar derskantoor en later ter griffie van het kantongerecht te Arnhem werkzaam. Hij kreeg zitting in staatscommissies en werd bestuurslid van verschillende verenigingen op sociaal en economisch gebied. Later werd hij lid van de gemeenteraad en wet houder van Arnhem, lid van de Provinciale Staten van Gelderland, voorzitter van de K.V.P. in die provincie en ondervoorzitter van het dagelijks bestuur van de K.V.P. In 1946 werd de heer Matser burgemeester van Arnhem. N. Schuurmans is 1 februari te Orthen geboren. Hij studeerde enkele jaren aan de r.k. universiteit te Nijmegen en werd vrijgestelde van „De Jonge Werkman", de tegenwoordige K.A.J., waarvan hij later landelijk voorzitter werd. In 1945 werd hij lid van de gemeenteraad van Den Bosch en maakte van 1946 tot 1953 deel uit van de K.V.P.-fractie in de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Sedert 1949 is hij wethouder van Sociale Zaken te 's-Hertogenbosch. Prof. dr. Th. L. M. Thurlings is 14 de cember 1916 te Tegelen geboren. Hij stu deerde aan de Economische Hogeschool te Rotterdam waar hij in 1945 cum laude promoveerde. Sedert 1949 is hij hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Prof. Turlings is lid van de S.E.R. Jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen is 11 maart 1899 te 's-Hertogenbosch geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteft te Leiden. Van 1927 tot 1930 was hij substi tuut-officier van de rechtbank in zijn ge boortestad en van 1930 tot 1936 rechter in deze rechtbank. In 1936 werd hij rechter te 's-Gravenhage. Nadat hij van 1946 tot 1951 president van het bijzonder gerechtshof in Den Haag was 'geweeét, Werd hij in- 1949 benoemd tot raadsheer in het gerechtshof in de residen tie. Hij is sinds 1955 kantonrechter te Heerlen. J. M. Zegers is 4 december 1894 te Reek geboren. Van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond is hij jarenlang voorzitter geweest. Hij was wethouder van de gèmeente Schaijk en had van 4 juni 1946 tot 26 juli 1948 voor de K.V.P. zitting in de Tweede Kamer. J. A. K o o p s is 28 januari 1893 te Maas tricht geboren. In 1928 werd hij voorzitter van de Kath. Middenstandsbond in Lim burg en in 1935 voorzitter van de Neder landse Katholieke Middenstandsbond. In 1954 kreeg hij zitting in de Provinciale Staten van Limburg. Mevrouw J. A. A. Luyckx-Sleyfer is 26 juli 1896 te Groningen geboren. Zij bezocht de kweekschool en was twee jaar als onderwijzeres werkzaam. Daarna aan vaardde ze een werkkring bij de r.k. open bare leeszalen en was gedurende acht jaar directrice van een dezer instellingen. Zij vertrok in 1926 naar Indonesië en was werkzaam in het r.k. verenigingsleven. Zij beheerde het eerste centrale bureau van r.k. organisaties. In Indonesië was zij vier jaar hoofd-1 redactrice en directrice van het katholieke dagblad „De Koerier" en later medewerk ster van het „Soerabaja's Handelsblad". In opdracht van het Rode Kruis heeft zij na de bevrijding Java, Bali en Siam bereisd en bracht rapporten uit over de Japanse kampen. In 1947 keerde zij naar Nederland terug. Zij werd secretaresse van de fede ratie van R.K. Meisjesbescherming. In 1950 kreeg zij zitting in de Provinciale Staten van Noordholland. Vrijheid en Democratie Mevr. J. Schouwenaa r-F r a n s s e n is 3 mei 1909 geboren.Zij studeerde klassieke talen aan de rijksuniversiteit te Leiden en was lerares in Den Haag en Rotterdam. In 1946 kreeg zij voor de V.V.D. zitting in de gemeenteraad van Rotterdam. Hiervan maakte zij deel uit tot 1949. Zij werd in 1947 voorzitster van de Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding. In 1953 werd zij vice-voorzitster van de Inter national Federation of University Women. Zij legde in 1956 deze taak neer en aan vaardde het voorzitterschap van het Ne derlands Vrouwencomité. Prof. mr. G. de Grooth is 8 okt. 1892 te Winschoten geboren. Hij studeerde rech ten aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1918 promoveerde. Hij vestigde zich als advocaat te Rotterdam en werd in 1948 hoogleraar in het burgerlijk recht en het internationaal privaatrecht aan de rijks universiteit te Leiden. Bij de enige zitting van de Unieraad te Djakarta trad hij op als Nederlands pleitbezorger. Mr. H. v a n R i e 1 is 18 februari 1907 te Hoofddorp geboren. Hij studeerde letteren en rechten te Leiden. Na adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel te Dor drecht te zijn geweest, trad hij in diénst bij R. Mees en Zonen te Rotterdam. Hij werd directeur van het bijkantoor van deze bank in 's Gravenhage en is thans adviseur in algemene dienst van deze instelling. In 1946 werd hij lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Sedert 1954 is hij lid van Gedeputeerde Staten. De heer Van Riel is ondervoorzitter van de V.V.D. Mr. J. de Wilde is op 27 december 1913 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam. Hij trad in 1936 in dienst van de Koninklijke Shell. In 1945 werd hij verbonden aan het departement van Justitie in Nederlands- Indië. In 1946 werd hij benoemd tot waarnemend directeur Grootboek en een jaar later tot adviseur bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Am sterdam. Mr. De Wilde vestigde zich in 1947 te Amsterdam als advocaat. In 1951 werd hij directeur van de N.V. Bataafsche Hypotheekbank -en in 1956 directeur van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank. Sedert 1954 heeft hij voor de V.V.D. zitting in de gemeenteraad van Amsterdam en sedert 1955 in de Provinciale Staten van Noordholland. Christelijke Historische Unie J. Rustige is 11 september 1890 te Haarlem geboren. In 1916 kwam hij bij de Rotterdamsche Bankvereniging te Amster dam, waar hij enige jaren later procuratie houder werd. In 1928 werd hij lid van de gemeenteraad van Amsterdam en in 1933 wethouder voor de gemeentebedrijven, brandweer en assurantiezaken. In 1934 werd hij tevens wethouder van financiën en belastingen. Sinds 1950 is hij lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Ir. M. A. Geuze is 22 februari 1917 te Poortvliet geboren. Hij studeerde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Van 1942 tot 1944 was hij leraar aan de Mid delbare Landbouwschool te Dordrecht. Hij was voorzitter van de hoofdadeling akker- bouwprodukten van de Stichting van de Landbouw, bestuurslid van de hoofdbe drijfsgroep voor akkerbouwprodukten en vice-voorzitter van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité. Hij is ljd van de Raad voor de Waterstaat. Hij maakt deel uit van de Protestants-Christelijke Werk geversorganisatie. Anti Rev. Partij M. Ruppertisl september 1911 te Am sterdam geboren. Hij studeerde aan de Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer. In 1932 werd hij bestuurslid van de Nederlands Christelijke Landarbeidersbond, later hoofdbestuurslid en in 1940 voorzitter. In 1947 kreeg hij zitting in het dagelijks be stuur van het Christelijk Nationaal Vak verbond, kort daarop werd hij voorzitter. De heer Ruppert heeft van 1946 tot 1948 deel uitgemaakt van de gemeenteraad te Utrecht. Hij maakt deel uit van de Stich ting van de Arbeid, de Sociaal-Economi sche Raad en de Nederlandse Raad der Europese Beweging. Staatk. Geref. Partij Ds. C. S m i t s-is 22 december 1898 te Nieuw Vennep geboren. Hij studeerde aan de Theologische School van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Apeldoorn. In 1932 werd hij predikant te Nieuw- poort, in 1934 te Sliedrecht en in 1942 te Dordrecht; Drie jaar later ging hij naar Driebergen en sedert 1952 is hij weer pre dikant te Sliedrecht. Ds. Smits is hoofd bestuurslid van de Staatkundig Gerefor meerde Partij. C ommunisten C. G e u g j e s is 30 januari 1922 te Koog aan de Zaan geboren. Hii heeft zitting in de Provinciale Staten van Noordholland. Hij maakte reeds eerder deel uit van de Eer ste Kamer. L. Seegers is 19 mei 1891 te Amster dam geboren. Nadat hij de lagere school had doorlopen, was hij als magazijnbedien de werkzaam. Hij sloot zich op 25-jarige leeftijd aan bij de communistische partij en werd gesalarieerd propagandist. Van 1925 tot 1927 was hij partijsecretaris. In 1927 werd hij lid van de gemeenteraad van Amsterdam, waarin hij nog zitting heeft. Van 1931 tot aan het uitbreken van de oorlog was hij lid van de Provinciale Sta ten van Noordholland. Hij is commercieel medewerker van een ingenieurs- en archi tectenbureau in de hoofdstad. B. S. P o 1 a k is op 12 september 1913 te Nijmegen geboren. Hij studeerde medi cijnen aan de universiteiten te Leiden en Amsterdam. Hij deed als laatste student uit het Joodse volksdeel in 1941 arts examen, voordat de bezetter de Joden de toegang tot de universiteiten verbood. Reeds in zijn studententijd was hij werk zaam in de communistische jeugdbeweging. Tijdens de bezetting werd hij gearresteerd, maar hij wist te ontsnappen en maakte daarna deel uit van de verzetsgroep „De Waarheid". Na de bevrijding kreeg hij zit ting in de noodgemeenteraad van Amster dam en na de verkiezingen in 1946 werd hij gekozen tot wethouder voor Openbare Bedrijven in de hoofdstad. Deze functie bekleedde hij tot 1948. In dat jaar werd hij wederom gemeenteraadslid. Tevens had hij voor de C.P.N. zitting in de Provinciale Staten van Noordholland van 1946 tot 1953. Sedert 1948 is de heer Polak gevestigd als huisarts. Hij is medisch adviseur van het bureau voor rechtsbijstand van de E.V.C. BELGRADO (Reuter-AFP) Het orgaan van de Joegoslavische communistische partij „Borba" heeft voor het eerst een rechtstreeks verwijt tot het centrale comité van de Russische communistische partij gericht, naar aanleiding van een circulaire waarin werd gezegd, dat de Joegoslavische beweging niet volkomen marxistisch- leninistisch was, doch een sociaal-democra tische inslag vertoonde. Deze circulaire was niet „in de geest" van de verklaring, die in juni te Moskou over de samenwerking tussen de twee par tijen werd uitgegeven. „Doch wij zijn er van overtuigd, dat de zaak nu besproken is en dat dergelijke dingen zich in de toe komst niet zullen herhalen". Borba ver klaarde, dat het volkomen onwaar is te suggereren, dat de leiding in de Sovjet- Unie tot het stalinisme zou terugkeren. Ook oefende het blad critiek op een deel van de westelijke pers, dat onjuiste en sen sationele berichten over Tito's besprekin gen in de Krim zou hebben verspreid. Er hebben zich geen plotselinge grote meningsverschillen tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie voorgedaan, doch er is een openlijke en vrije gedachtenwisseling ge weest over verschillen, die al lang bestaan en welke geen van beide partijen heeft getracht te verbergen, aldus Borba. Een lid van het politiek bureau van de Joegoslavische communistische partij zal aanwezig zijn op de conferentie van Azia tische socialisten, die volgende maand in Bombay wordt gehouden. Volgens waar nemers doet dit opnieuw het standpunt van de Joegoslavische communisten uitkomen, dat samenwerking met de socialisten nood zakelijk is, want dat zij, evenals de com munisten, op weg naar het socialisme zijn. Op de Dordtsestraatweg te Rotterdam is een tramtrein van de Rotterdamse Tram weg Maatschappij ontspoord. Geen van de ongeveer honderd reizigers, die met de tram in de richting van Numansdorp reis- den, liep enig letsel op. Daar het ongeval op een vrijwel recht stuk gebeurde en er zelfs een of meer rail staven gekanteld waren, stelde de politie het parket hiervan in kennis. Dit heeft in de loop van de dag een onderzoek inge steld haar de toestand van de trambaan, die, naar men ons verzekerde, op enkele punten sporen van onvoldoende onderhoud vertoonde. Er zouden losse bouten zijn gevonden en ter plaatse van bevestiging van bouten zouden zelfs hier en daar de rails doorgeroest zijn. Het ongeval gebeurde op een gevaarlijk weggedeelte. Langs de baan loopt een sloot. Het resultaat van het justitieel on derzoek is nog niet bekend.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13