Daadwerkelijke Arabische hulp verwacht voor Jordanië Nieuw kabinet nu compleet Israel beroept zich op het recht van zelfverdediging HET WEER Droog maar bewolkt HAZENBERG Geheim overleg in New York is ook vandaag voortgezet Haarlems Dagblad Aantal doden bij Kolhilja ongeveer 60 chWmS'&LwL. 1 Prof. Samkalden neemt Justitie Volgens Pineau is er niets bereikt Het woord is aan Diplomatiek onderonsje 71e JAARGANG No 81 VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 234 Nina Ponomareva stond voor haar rechter gl Sa A'oodseinen opgevangen Vliegtuigen zoeken naar overlevenden van C-119 Patisserie DEKKERS Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Telefoon 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15. franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Een fraai stemmingsbeeld van Amsterdam vroeg in de morgen. De grachten zijn kleine besloten werelden waarin het leven lijkt verstild. De mist heeft alles ingesponnen, het rumoer van de dag is nog ver. WASHINGTON/JERUZALEM (U.P. - Reuter - A.F.P.) In diplomatieke kringen te Washington acht men het stationeren van Irakse strijdkrachten in Jordanië waarschijnlijk, naar aanleiding van de jongste Israëlische vergeldings actie tegen Jordanië. In deze kringen neemt men aan, dat Jordanië de bijstand van Irak heeft ingeroepen tegen Israel. Een woordvoerder van de Britse strijd krachten in het Midden-Oosten op Cyprus heeft verklaard dat Groot-Brittannië de Jordaanse grenzen zal helpen verdedigen als dat lapd openlijk wordt aan gevallen. „De Brits-Jordaanse defensie-overeenkomst is nog steeds van kracht", aldus de woordvoerder. Israel heeft er geen twijfel aan laten bestaan, dat de strafacties zullen voortgaan „zolang Arabische plunderaars opereren in Israel". President Nasser heeft Jordanië „alle mogelijke nuttige maatregelen" beloofd die binnen de macht van Egypte liggen om Jordanië te beschermen tegen een herha ling van de Israëlische aanvallen. De Egyp tische hulpmaatregelen schijnen naar uit de woorden van de Jordaanse minister van Buitenlandse Zaken in Cairo op te maken was, de vorm aan te nemen van wapenleve ringen en financiële hulp. De gehele Israëlische pers keurt de „strafmaatregelen" tegen Jordanië goed. Het Israëlische ministerie van Buitenland se Zaken heeft in een verklaring over de „vergeldingsaanval" van Israel gezegd, dat er aan de grens vrede zou heersen „als de Jordaanse autoriteiten in hun eigen voor deel een einde maken aan de gewapende aanvallen op Israel". De Israëlische rege ring beschuldigt Jordanië er van, dat zij „de voortzetting van de aanvallen aanmoe- De Russische discuswerpstre Nina Pono mareva is vandaag in Marlboroughstreet in Londen voor de rechter verschenen in ver band met de haar ten laste gelegde diefstal van vijf dameshoedjes uit een zaak in het Londense West-end. Haar zaak werd be handeld door rechter Clyde Wilson. Mevrouw Ponomareva, moeder van een drie jaar oude zoon, had in de rechtszaal gewacht totdat haar zaak behandeld zou worden. De Russische atlete heeft zich dus sinds augustus, toen zij weigerde voor het voor onderzoek op 30 augustus te verschijnen, in de Russische ambassade te Londen ver borgen gehouden. Direct nadat de dagvaarding was voor gelezen en mevrouw Ponomareva in staat van beschudiging van diefstal was gesteld, werden de deuren van de rechtszaal ge- sloen, en vond de behandeling van deze zaak plaats achter gesloten deuren. Men neemt als waarschijnlijk aan dat mevrouw Ponomareva hedenavond aan boord van het Russische schip „Molotov", dat stoomklaar ligt in de haven van Lon den, naar Leningrad zal vertrekken. Men verwacht algemeen dat zij van rechter Wil son een berisping zal ontvangen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 Wollen Damespullovers in kleuren Het nieuwe kabinet is nu definitief in kannen en kruiken. Prof. dr. I. Samkalden heeft zich bereid verklaard de portefeuille van Justitie te aanvaarden. Daarmede heeft dr. Drees het nieuwe kabinet bijeen, zodat hij donderdagmiddag naar de Koningin kon gaan om mede te delen, dat hij de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaardde. Bijna alle staatssecretarissen keren te rug ter assistentie van de ministers en hun aantal zal zelfs nog worden uitgebreid. Als tweede staatssecretaris op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal waarschijnlijk optreden de heer E. A. Schüttelhelm, hoofd van de afdeling Jeugdvorming buiten Schoolverband op het ministerie, aan wie ook de behartiging van radio en televisie zal worden toevertrouwd. Staatssecretaris voor Europese aangelegen heden op het departement van Buiten landse Zaken wordt zeer waarschijnlijk de hoofdambtenaar drs. E. H. van der Beugel. Misschien komt aan dit departement ook nog een tweede staatssecretaris voor Indo nesische zaken, waarvoor de naam van 'de hoofdambtenaar mr. Both wordt genoemd. Minister Struycken zal aan het departe ment van Binnenlandse Zaken twee staats secretarissen krijgen, een voor de P.B.O. en een voor ambtenarenzaken. Tevens zal een aantal ambtenaren van Economische Zaken naar zijn departement overgaan, omdat hij zich ook zal moeten bemoeien met econo mische kwesties als vice-voorzitter van de XXOOOOCXXJOOaXXXXXMOOOOOOOOOOOOOOOOCXXJOfXXXJOOOOaOOOOOCC VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met overdrij vende wolkenvelden en plaatselijk mist. In het noorden van het land meest matige, elders zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 13 oktober Zon op 7.03 uur, onder 17.53 uur. Maan op 15.08 uur, onder 0.10 uur. Maanstanden 19 oktober 18.24 uur: .volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 12 oktober Hoog water: 9.13 en 21.42 uur. Laag water: 4.24 en 16 44 uur. Zaterdag 13 oktober Hoog water: 10.29 en 23.04 uur. Laag water: 5.29 en 17.58 uur. OOCOOOOCXX>OOOOOOOOOOCOOOOOOOOC>COOOOOOOOCXDcXXXX)C)C<XXDCX3odc) Grenoble WEINIG VERANDERING Nog steeds wordt het weer in een groot Frankfort deel van Europa beheerst door een uitge- München strekt hogedrukgebied, waarvan het een- Zurich trum bij de Alpen wordt aangetroffen met peneJ^e een luchtdrukwaarde van ongeveer 1036 mb. Boven Engeland vertoont het een tweede kern met een druk van omstreeks Innsbruck 1030 mb en in het zeegebied ten noorden van de Azoren ligt een derde centrum met Ajaccio barometerstanden van rond 1029 mb. Ten noorden van dit langgerekte hoge drukgebied trekken enkele actieve depres sies van de Amerikaanse oostkust via IJs land naar het noorden van Scandinavië. ke richting over de Noordzee, vergezeld door enkele wolkenvelden. Een nieuwe oceaandepressie trok terzelfder tijd in de richting van IJsland. In onze omgeving wordt het weer echter nauwelijks beïn vloed door deze storingen. Er komt geen regen en de kans op mist blijft bestaan WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland S'C S Stockholm zwaar bew. wzw 14 Oslo zwaar bew. zzw 17 Kopenhagen half bew. wzw 14 Aberdeen zwaar bew. wzw 17 Londen mist windst. 16 Amsterdam mist zzw 14 Luxemburg mist on o 14 Parijs nevel windst. 17 Bordeaux onbewolkt 0 20 Grenoble mist windst. 18 Nice onbewolkt nw 20 Berlijn mist wzw 14 Frankfort mist zw 15 München motregen zzw 11 Zürich mist windst. 10 Genève mist windst. 14 Locarno mist o 20 Wenen nevel windst. 14 Innsbruck onbewolkt windst. Rome onbewolkt ono 22 Ajaccio onbewolkt no 20 Mallorcu half bew. nno 24 ■3fj o o 0 '0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 Weerstoestand binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Den Helder zwaar bew. zw 11 0,1 Ypenburg mist wzw 6 0 Vlissingen dichte mist zw 6 0 Eelde mist zw 6 0 De Bilt dichte mist zw 6 0 Twente dichte mist z 4 0 Eindhoven dichte mist zw 6 0 Vlv. Z.-Limb. dichte mist z 4 0 raad voor economische aangelegenheden uit de ministerraad. Mr. Algera schijnt voorlopig aan het departement van Verkeer en Waterstaat geen staatssecretaris te verlangen. Vanmorgen is het oude kabinet onder leiding van dr. Drees voor het laatst bij eengekomen om afscheid te nemen van de aftredende ministers. Vanmiddag heeft het nieuwe kabinet zijn constituerende vergadering gehouden. Za terdagmorgen worden de nieuwe ministers: mej. dr. Klompé, prof. Samkalden en de heer Hofstra, beëdigd. Dinsdag keert de kandidaat-minister voor Binnenlandse Zaken, mr. Struycken, naar de Antillen terug om afscheid te nemen in zijn kwali teit van gouverneur. Hij wordt beëdigd als minister na zijn terugkeer in Nederland. Gedurende zijn afwezigheid beheert minis ter Suurhoff de portefeuille van Binnen landse Zaken. De minister van Defensie, ir. Staf, die thans reeds ad interim de porte feuille beheert van Overzeese Rijksdelen, houdt deze onder zijn hoede. Over de op heffing van Overzeese Rijksdelen is nog geen beslissing genomen. Van de staatssecretarissen valt alleen de belastingspecialist mr. dr. W. van den Berge af. Dat berust niet op enigerlei ge ringschatting voor zijn werk, maar de nieuwe minister Hofstra is juist bij uitstek deskundig op het gebied van de belastin gen, zodat er aan de assistentie van een staatssecretaris voor de belastingen geen behoefte is. Mr. F. Kranenburg keert als staatssecre taris terug aan het departement van Oorlog en Marine. Er was sprake van, dat hij er de voorkeür aan gaf Kamerlid te worden, maar dat blijkt niet zo te zijn. De regeringsverklaring in de Tweede Kamer zal in ieder geval ntet in de eerste dagen van de volgende week worden af gelegd, omdat die dagen ongeschikt zijn in verband met het staatsiebezoek van de president van Liberia. De regeringsver klaring moet in het nieuwe kabinet worden besproken en het is daarom niet waar schijnlijk, dat zij eerder dan volgende week vrijdag wordt afgelegd, waarna het poli tieke debat dan in het begin van de daarop volgende week zal worden gehouden. De minister-president heeft verklaard, dat de kabinetsformatie zich als het ware in een glazen huis heeft voltrokken. Hy meende, dat het daarom geen zin had in de lange voorgeschiedenis terug te treden. In antwoord op desbetreffende vragen ver klaarde dr. Drees, dat bij de formatie de kwesties om Soestdijk geen rol hebben gespeeld. De vraag of men nu moet spreken van een parlementair of van een extra-parle mentair kabinet zei dr. Drees van weinig betekenis te achten. Helemaal los van de parlementaire fracties kan men het kabinet niet noemen. De begrippen zijn wazig ge worden, zodat een gedachtenwisseling daarover hem weinig vruchtbaar leek. Met betrekking tot het departement van Over zeese Rijksdelen zeide hij, dat toen hij zijn eerste poging begon, hij gedacht had aan veertien ministers. Enige inkrimping was zijns inziens wenselijk en mogelijk. Een verdeling der zetels, waarbij de grote par tijen er ieder vijf zouden krijgen en de A.R., C.H. en V.V.D. tezamen vier leek hem niet onredelijk. ADVERTENTIE 1e klas banketbakkerij BONBONS, eigen fabr., heerlijke vulling 100 gr. 1.05 ROOMBOTERSPRITSEN 12 st. 1.30 ROOMBOTERPUNTEN p. st. 0.20 ROOMBOTERSPECULAAS.... 100 gr. 0.50 ZOUTE NOTEN100 gr. 0.75 KAAS- en HAMSOESJES CENTRUM GALERIJ TEL. 6479 digi" en koning Hoessein, dat hij de moor denaars in vrijheid heeft gesteld, ondanks het feit dat Israel de namen van de aan vallers, die verantwoordelijk zijn voor de moord op de vijf Israëliërs bij Sodom, aan de Jordaanse autoriteiten had bekendge maakt. In de verklaring wordt gezegd, dat Israel tot dieze vergeldingsmaatregel moest overgaan, omdat het beroep op de secre taris-generaal van de UNO, Dag Hammar- skjoeld, en het hoofd van de wapenstil standscommissie van de UNO, generaal- majoor Burns, op Jordanië de bestandsbe palingen na te komen, geen afdoende re sultaat had gehad. „Onder deze omstan digheden aldus de verklaring is Israel gedwongen zijn toevlucht te nemen tot zelf verdediging". Het hoofdkwartier van de UNO te Jeru zalem heeft meegedeeld, dat zijn waarne mers de lijken van 48 Jordaniërs en twee Israëlische soldaten hebben ontdekt. Vol gens het opperbevel van het Arabische legioen zijn aan Israëlische kant meer dan zestig man gesneuveld en bij de Jor daniërs naar schatting 25 doden en der tien gewonden gevallen. De Israëlische aanval is volgens het legioen uitgevoerd door een strijdmacht ter sterkte van naar schatting een brigade, samengesteld uit twee regimenten infanterie en een regi ment pantserwagens, gesteund door artil lerie en tien straalvliegtuigen. Een Israë lische militaire woordvoerder heeft mede gedeeld, dat de actie zestien Israëliërs het leven heeft gekost. Twee militairen worden vermist. (Dezen zijn waarschijnlijk door UNO-waarnemers bij de doden in Jordanië gevonden). Er zijn twaalf gewonden. (ANP-Rëuter-United Press) Bij het onderzoek naar het vliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht, dat met 59 militairen aan boord tussen Engeland en de Azoren wordt vermist, zijn op 300 tot 350 mijl ten noordwesten van Kaap Finisterre een olie vlek en een voorwerp in zee waargenomen. Een vliegtuig van de Pan American Air ways meldde hedenochtend vroeg aan het vliegveld Shannon, dat het ten westen van Ierland een „zeer duidelijk s.o.s.-signaal" heeft opgevangen. Het lijntoestel bevond zich toen ongeveer 900 mijl ten westen van Landsend. Blijkens de richting vanwaar het s.o.s.- sein werd ontvangen, kan het zijn uitge zonden op een plaats, waar de koers van het vermiste vliegtuig over liep. Het verdwenen toestel was een C-119 Liftmaster, die vier vlotten uitgerust met radio, levensmiddelen, apparaten voor hét afschieten van vuurpijlen en rubber reddingsboten aan boord had. De Pan American Airways maakte later te New York bekend, dat drie van haar vliegtuigen bij de overtocht over de Atlan tische Oceaan noodseinen van het vermiste toestel hebben opgevangen. Deze seinen zouden ongeveer 160 mijl ten noorden van de Azoren zijn uitgezonden. ADVERTENTIE ONZE NIEUWE SOORTEN vragen uw speciale aandacht: HAWAII DESSERT ons succes 25 ct (hele schijven ananas met slagroom). Snippercocktail 28 ct Amandelino's 26 ct Negro's 25 ct (slagroom met chocolade) 6 Ringers repen 1.00 CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 'Wij verwerken alleen en uitsluitend roomboter. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en prinses Anne zijn in Londen teruggekeerd van een vakantie op Balmoral (Schotland). Tijdens de rit van het station naar Buckingham Palace werd deze foto gemaakt van een charmant lachende koningin en een ernstig groetende prinses, die, ondanks haar jeugd toch al een vorstelijke houding begint aan te nemen. Constant ij n Huygens: Een gek indien hij zwijgen kan gaat door voor een verstandig man. (Van onze correspondent in New York) De onderhandelingen tussen de drie mogendheden, die het nauwst betrokken zijn bij de crisis om het Suezkanaal, zijn niets verder gekomen. De Franse regering houdt voet bij stuk. Groot-Brittannië is bereid in plaats van internationaal beheer over het kanaal, internationaal toezicht te aanvaarden. Het orgaan dat dit toezicht zou moeten uitoefenen, zou volgens de Britse eis zelfstandig sancties moeten kun nen opleggen, waartegen Egypte zich ver zet. Egypte zou sancties alleen willen dul den, indien de U.N.O. daarmede akkoord gaat. Indien de Veiligheidsraad zeggen schap zou krijgen over het al of niet toe passen van sancties, zou Egypte beschermd kunnen worden door een Russische veto. De kern van de kwestie is, dat Egypte niet onder de voogdij wenst te staan van de kanaalgebruikers, terwijl Groot-Brit tannië en Frankrijk niet afhankelijk wen sen te zijn van president Nasser. Samen werking lijkt de aangewezen oplossing, doch beide partijen trachten waarborgen te krijgen tegen eventuele inbreuken. Het is nog niet gelukt een formule te vinden, die beide partijen zulk een garantie kan bieden. Frankrijk en Groot-Brittannië hebben niet doorgezet, dat de Veiligheidsraad van daag in openbare zitting bijeenkomt. In deze zitting zouden deze staten, indien geen oplossing zou zijn bereikt, hun resolutie aan een Russisch veto hebben blootgesteld, waarna de rol van de U.N.O. zou zijn uit gespeeld. De Amerikaanse en Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Dulles en Spaak, zouden zich daar zo sterk tegen verzetten, dat Groot-Brittannië en Frank rijk er niet zeker van kunnen zijn, in de Veiligheidsraad zeven stemmen te behalen, hetgeen een groot prestigeverlies zou be tekenen. Op het ogenblik zijn de Franse en Britse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau en Lloyd, zeker van de steun van de Verenigde Staten en Australië. Van de stemmen van België, Perzië, Peru, Cuba en China zijn zij evenwel niet zeker. Hedenochtend was er opnieuw een bij eenkomst van Pineau, Lloyd, dr. Fawzi en secretaris-generaal1 Hammarskjoeld en hedenmiddag was er weer een geheime zit ting van de Veiligheidsraad. De Egyptena- ren hopen, dat president Eisenhower tussen beide zou komen. Eisenhower zei volgens Reuter op zijn wekelijkse persconferentie te Washington, dat eventuele Brits-Ameri kaanse misverstanden aangaande de Suez- kwestie spoedig opgehelderd zullen wor den. Hij zei dit naar aanleiding van 'vra gen over een beweerde groeiende an'ti- Amerikaanse stemming in Groot-Brittannië en Frankrijk doordat de Verenigde Staten in de Suezkwestie een weifelende politiek zouden voeren. Pineau heeft volgens Reuter verklaard: „Wij hebben in het geheel geen vorderin gen gemaakt. Er is geen basis voor onder handelingen. Er zijn alleen een heleboel woorden gesproken. Ik vertrek na de laat ste bijeenkomst zaterdagmiddag, volgens plan, naar Parijs." Hij deelde mee, dat de Veiligheidsraad zaterdagochtend opnieuw een openbare vergadering zal houden. Het is een nogal wonderlijk verloop, dat de New Yorkse besprekingen over de kwestie van het Suez-kanaal hebben ge nomen. Ze zijn begonnen in het kader van een openbare zitting van de Veiligheids raad; daarna ging de discussie in de Raad met gesloten deuren verder; en vervolgens is het overleg verplaatst naar een punt buiten de Raad, namelijk naar een salon op de 38ste verdieping van de UNO- wolkenkrabber, behorend tot de privé- vertrekken van de secretaris-generaal. Deze top-functionaris, de heer Ham marskjoeld, geneigd als hij (in tegenstelling tot zijn voorganger Trygve Lie) is om met grote energie naar het oplossen van ge vaarlijke conflicten te streven, schijnt het initiatief tot de reeks van intieme bijeen komsten te hebben genomen en het is dus logisch dat hij daarbij als gastheer op treedt. Dat heeft een méér dan louter for mele of sociale betekenis, want het stemt tot nadenken dat niemand minder dan de secretaris-generaal zélf de eerste stappen heeft gedaan om het conflict, nadat het eenmaal in de Veiligheidsraad was ge bracht, toch bui.ten die Raad op te lossen. Hammarskjoeld is een verstandig man. Hij is zich ongetwijfeld bewust van de euvelen, waaraan de tegenwoordige orga nisatie-vorm van de Verenigde Naties mank gaat en hij weet dus ook hoe boven menselijk moeilijk het is, de Veiligheids raad tot positieve en vruchtbare actie te brengen. In de elf jaar van zijn bestaan is de Veiligheidsraad meer en meer verworden tot een propaganda-podium, van waar af regeringsvertegenwoordigers redevoerin gen kunnen houden die voornamelijk be stemd zijn voor het grote publiek, hetzij in hun eigen land of daarbuiten, maar die geen enkele betekenis hebben als pogingen om de andere leden van de Raad van mening te doen veranderen. Een heel kras 'staaltje van de wijze waarop de politici van sommige landen de organen van de UNO menen te mogen misbruiken, is wel de recente cynische opmerking in een semi-officieel Egyptisch orgaan dat „de UNO moet worden gebruikt als kansel, van waaraf de Egyptische politiek (tot ver overing van het leiderschap op het Afri kaanse continent) moet worden verdedigd." Sedert het begin der besprekingen over het Suez-kanaal was het dan ook iedereen wel duidelijk, dat van de discussie in de Veiligheidsraad op zijn best een propa- ganda-succes voor één der betrokken par tijen kon worden verwacht. Praktische resultaten zouden op deze manier niet kunnen worden bereikt, al was het alleen maar door de dreiging van een Russisch veto. Verschillende afgevaardigden, onder wie vooral de Belgische minister Spaak, hebben er dan ook bij de voornaamste betrokken partijen dadelijk op aangedron gen, het debat in de Raad te staken en de besprekingen naar een intiemer en dus minder aan openbaarheid blootgesteld kader te verplaatsen. Zoiets is trouwens ook bij vorige gelegenheden geschied, o.a. in Genève tijdens de conferentie over Viet nam en Korea. Deze opvatting van „laat ons maar liever onder vier, of zes, of acht ogen spreken" een opvatting die blijkens de jongste ontwikkeling door de secretaris-generaal van de UNO wordt gedeeld komt eigen lijk neer op een erkenning van het feit dat het systeem, waarop het werk van de Veiligheidsraad gebaseerd is, heeft gefaald. Het heeft gefaald omdat het beginsel van openbaarheid, dat tot de morele grond slagen zowel van de oude Volkenbond als van de tegenwoordige Verenigde Naties behoorde, blijkbaar niet kan worden ge handhaafd; en het heeft bovendien ge faald omdat de leidende staatslieden tot het inzicht zijn gekomen dat informele dis cussies in particuliere salons meer kans op succes bieden dan formele vergade ringen zelfs achter gesloten deuren van de Veiligheidsraad (al is dat succes, getuige de jongste berichten uit New York, öök niet gegarandeerd). Men kan dit falen natuurlijk toeschrijven aan de zwakke organisatie-vorm van de UNO, waaraan uit hoofde van zijn inter gouvernementeel karakter elke praktisch realiseerbare bevoegdheid tot gezags-uit- oefening ontbreekt. Maar daarenboven, en essentieel, is dat falen veroorzaakt door het in-gebreke-blijven van de leden-landen ten aanzien van een verplichting die zij bij het ondertekenen van het Handvest op zich hebben genomen, de verplichting namelijk om aan de Veiligheidsraad „de primaire verantwoordelijkheid voor de handhaving van internationale v;rede en veiligheid over te dragen" en ermee in te stemmen dat „de Veiligheidsraad, bij de vervulling van zijn taak krachtens deze verantwoordelijkheid, namens hen op treedt". Wij hebben de laatste dagen kunnen lezen van pogingen, die er van verschillen de zijden zijn aangewend om te verhinde ren dat de Veiligheidsraad zou stemmen over de Frans-Britse ontwerp-resolutie in zake de wenselijkheid van voortgezet inter nationaal beheer van het Suez-kanaal, aangezien de Sovjet-Unie die resolutie door middel van haar veto zou torpederen en omdat Egypte er zich trouwens toch niets van zou aantrekken. Dat komt dus hierop neer, dat men de Veiligheidsraad tot werk loosheid wil doemen, daar hij immers öf de statutair voorgeschreven meerderheid voor een besluit niet zou kunnen produ ceren, öf zijn besluit niet tot uitvoering zou kunnen doen brengen. En dit heeft dan geleid tot het denkbeeld, zowel van ver schillende ministers als van de secretaris generaal zelf, om het maar liever met een „onderonsje" te proberen. Van de geest van 1945, toen er in San Francisco na drie maanden van dokteren en onderhandelen tenslotte toch een Hand vest werd aanvaard waarop de wereld althans met énig recht haar hoop kon vestigen, is wel bitter weinig overge bleven. Simon Koster

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1