Groen Co g. m. oord TTELIiWÖSD Panda en de Meesteivma Chinezen leggen Gele Rivier - China's verdriet - aan banden Abr. e y e r Communistische regering neemt proef met kapitalistische methoden De radio geeft zaterdag W eve n i t en Yersey japonnen ÏIIRKfM NAAIMACHINES Wereldnieuws ^oclt ió het zo Grasland 2 Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Stevenson juicht over zege der Democraten in Alaska Tweede overwinning in de verkiezingen Friese beschuit Faure geheel gepasseerd bij radicalencongres Mendès-France zal wellicht Mollet blijven steunen GRUNDIG Franse ambassadeur in Marokko afgetreden DE KLOMPENCENTRALE Franse politie van wreedheden beschuldigd Montgomery acht NAVO incapabel voor kernwapens Zuivering van de Hongaarse staatsveiligheidsdienst Bisschop Or das in eer en junctie hersteld J VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 Een van de grootste problemen van China was duizenden jaren lang de waterrijkdom van de „Gele rivier". Deze rivier die viermaal zo lang is als de Rijn is een voortdurende bedreiging voor tweehonderd miljoen mensen. Haar bijnaam luidt „China's verdriet". De Gele rivier heeft reeds zeven maal haar loop verlegd en zij is reeds meer dan 1500 maal buiten haar oevers ge treden. De laatste maal dat de loop van de Gele rivier zich wijzigde, kort voor de oorlog, kwamen in een paar dagen meer dan een half miljoen mensen om het leven. De rivier voert ook de duizend miljard ton vruchtbare aarde af die jaarlijks van de akkers wordt weggeblazen^ De naam van de rivier is ontleend aan de gele kleur van de weggespoelde vruchtbare aarde naar de Gele Zee. Plannen om de rivier aan banden te leggen worden thans uitgevoerd door duizenden arbei ders. De rivier zal worden getemd door acht duizend kilometer dijk. In de middenloop van de rivier komen 44 grote stuwen die tien maal meer elektriciteit zullen leveren dan China thans produceert. De rivier zal bevaarbaar worden ge maakt. De zijrivieren zullen in bedwang worden gehouden door tientallen afdam mingen. Zeventien moerassen zullen ver anderen in stuwmeren en meer dan dui zend landmeters bepalen de juiste plaats voor een stuwmeer dat zo groot moet wor den als onze drie westelijke provincies. Orrï het wegstuiven van de vruchtbare aarde tegen te gaan zullen langs de rivier bos- gordels worden aangelegd.. De werkzaam heden zullen 25 jaar duren. Het plan wordt in verschillende fasen uitgevoerd. Thans werkt men aan de eerste fase: de bouw van de dijken en de dammen. Ook met de aanleg van bepaalde bosgordels is bezig. Volgens deskundigen heeft BOIIW VAN 8000 KM D'JK China in verhouding tot zijn oppervlak dertig percent bos nodig, terwijl het slechts vijf percent bezit. Na de. uitvoering van alle bebossingsplannen zal het percentage gestegen zijn tot twintig. Het aantal arbei ders bij het gehele project zal tijdelijk op lopen tot tenminste twee miljoen. Vrije marht Een vooraanstaande economische deskun dige, vice-premier Tsjen Joen, heeft de waarschuwing laten horen, dat het moge lijk is, dat enkele prijzen gedurende zeke re tijd zullen stijgen., als gevolg van de door de regering gevolgde politiek van aanmoediging van een vrije markt in een geleide economie. Graan, kleding en an dere verbruiksgoederen zullen echter al leen door de staat gekocht en geleverd worden. De vrije markt zal dit jaar iets meer dan een kwart omvatten van de totale waarde van de verbruiksgoederen in de kleinhandel. Tijdelijk hogere prijzen zul len noodzakelijk zijn, wanneer kwaliteit en. variatie der goederen groter moeten worden en de produktie van nieuwe pro- dukten aangemoedigd. Strenge handhaving van het stelsel, vol gens hetwelk de regering de grondstoffen levert en zich verplicht de goederen van de fabrieken te kopen, heeft tot gevolg ge had, dat sommige fabrieken geen belang- ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 hilversum i, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Pla ten. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Idem. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Amateurspro gramma. 15.10 -Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Amateursprogramma. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Platen. 17.20 Musette-orkest en solist. 17.40 Accordeon-orkest. 17.55 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: At lantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Internationaal vocalisten concours 1956. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.30 Actualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevarieerd programma. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Dansmuziek. hilversum ii. 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Zigeuner orkest. 10.50 De familie Doorsnee. 11.20 Bui tenlands' overzicht. 11.35 Bariton en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Fanfare-orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14,35 Koorzang. 14.50 Boekbespre king. 15.05 Platen. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Kamerorkest en .olist. 16.30 Is de maat vol?, causerie. 16.45 Lichte muziek. 17.10 Weekjournaal. 17.40 Hammondorgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmu ziek. 18.45 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Nieuwe Testament: een levend boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Amateurprogramma. 22.40 Samen uit, samen thuis, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Plajen. televisie (V.A.R.A., N.T.s., N.C.R.V.) 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Lied vari de maand. 20.20 Dit is nou mijn hobby. 20.30 Nieuwe platen. 20.50 Cabaret. 21.10 Gevarieerd pro gramma. 21.55 Dagsluiting. 22.3023.10 Eurovisie: Sportreportage. brussel, 324 m. 11.45 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Vlaamse liederen. 15.15 Omroep-orkest. 16.00 Accor- deon-muziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeon- muziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Omroep-orkest en soliste. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.11 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. stelling voor de kwaliteit tonen. De uit sluitende behandeling van de goederen door groothandelsorgandsaties van de staat heeft tot gevolg gehad dat op sommige plaatsen de goederen zich ophopen en dat elders geen voorraden aanwezig zijn. De fabrieken moeten voortaan haar eigen grondstoffen verkopen, behalve wanneer het produkten betreft, die van essentieel belang voor de nationale economie zijn en waarvan geen grote verscheidenheid be staat. De groothandelmaatschappijen van de staat zouden niet meer als tot dusverre de goederen mogen toewijzen,, maar winkels en magazijnen zouden aangemoedigd moe ten worden rechtstreeks bij de fabrieken te kopen, om aldus in de behoeften der verbruikers te voorzien en te waarborgen, dat er variatie in soorten en kwaliteiten bestaat. Voor een groot deel van industrie, ambacht, landbouw en handel moeten produktie en beheer gedecentraliseerd wor den. Zeer grote coöperatieve organisaties moeten in kleine coöperatieve organisaties ontbonden worden. Ook de handel moet gedecentraliseerd worden.. De prijspolitiek moet worden vastgesteld in het 1 zlang van vergroting van de produktie. De fabrieken zouden haar eigen plannen moeten vast stellen en niet beperkt moeten worden door doelen, die door het staatsplan zijn vastge steld. De marktbehoeften moeten voor haar de richtlijn zijn. I JAAR ADVERTENTIE Aparte en chique modellen tegen speciale jubileumprijzen: 49.75 - 59.75 - 69.75 Grote Houtstraat 16 NEW YORK, (Reuter) De Ameri kaanse Democraten hebben bij verkiezin gen in Alaska, volgens de nog niet volledige uitslagen, aanzienlijke successen behaald. Een politiek spreekwoord zegt: „Zoals Alas ka stemt, stemt het hele land". Stevenson, de Democratische kandidaat voor het presidentsohap, verklaarde, dat sedert 1916 de partij die de verkiezingen in Alaska won, ook de presidentsverkie zingen gewonnen heeft. De uitslag in Alas ka voorspélt een Democratische overwin ning op 6 november, zo meent hij. De voorzitter van de Republikeinse par tij, Hall, hecht echter geen bijzondere betekenis aan de uitslag in Alaska. Wij zullen in november winnen, dat blijkt uit de opiniepeilingen, zei hij. In 1952 wonnen de Republikeinen 21 van de 24 zetels van het Huis van Afgevaardig den van Alaska. Volgens de jongste uit slagen is de situatie nu omgekeerd. De De mocraten schijnen nu 21 zetels te zullen veroveren. Voor de Democraten is deze uitslag het beste nieuws sedert de verkiezingen in de staat Maine, eveneens een politieke baro meter, waar kort geleden de Democratische gouverneur herkozen werd en een Republi keinse afgevaardigde zijn zetel verloor aan een Democraat. ADVERTENTIE U proeft de verse eieren LYON (United Press). De strijd is op nieuw ontbrand tussen de leider van de radicale partij, Pierre Mendès-France en zijn beste vriend van weleer, Edgar Faure. Van de twee oud-premiers van Frank rijk was vandaag alleen Mendès-France aanwezig, toen de radicalen hun jaar congres openden in de arbeidsbeurs. Edgar Faure was niet uitgenodigd. Op aansporing van Mendès-France werd Edgar Faure verleden jaar uit de partij gestoten, toen hij, als premier, in aller- haast in januari verkiezingen forceerde, vóórdat Mendès-France en zijn aanhangers voor de strijd gereed waren. Donderdag publiceerde Edgar Faure een brief, die hij aan de voorzitter van de ra dicale partij, de oude staatsman Edouard Herriot had geschreven. Faure protesteert daarin nog eens tegen zijn uitsluiting, die hij ongeldig noemde en hij beklaagde er zich ook over, dat hij geen uitnodiging had gekregen voor het congres. Een van de twee voornaamste punten van de agenda van het congres is de positie van die leden, die verleden jaar uit de partij werden gezet. Faure is hun leider, al wordt hij dan ook in de agenda niet ge noemd. Er bestaat weinig twijfel over of Men dès-France zal de strijd, om Edgar Faure buiten de partij te houden, winnen. Tach tig percent van de plaatselijke (dat wil zeggen departementale) federaties hebben zich al uitgesproken voor steun aan Men dès-France. Verwacht wordt ook, dat een aantal gedelegeerden een motie bij het congres in zullen dienen, die de twaalf radicale ministers in de regering verzoekt, zich terug te trekken. Mendès-France zei, toen hij in mei uit het kabinet trad, dat hij de tegenwoordige regering van de socialist Guy Mollet nog altijd als „de best mogelijke" beschouwde, gezien de samenstelling van de Nationale Vergadering. Om die reden zal Mendès-France vrijwel zeker de radicalen de raad geven Mollet niet in de steek te laten. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 108 - Tel. 15046 RADI° - televisi radio - televisie - gramofoonspecialisten PHILIPS Reden: onenigheid met Quai d'Orsay RABAT (AFP) De Franse ambassa deur in Marokko, André Louis Dubois, heeft zijn ontslagaanvrage ingediend. Dit is woensdag te Rabat meegedeeld. Zijn besluit zou verband houden met voort durende onenigheid met de Franse staats secretaris voor Marokkaanse en Tunesische zaken en niet met enig verschil van mening met de Marokkaanse autoriteiten. United Press voegt hieraan toe dat de vele verschillen van mening ook het Franse garnizoen van 105.000 man in Marokko be treffen, waartegen de sultan, de regering en alle partijen in Marokko reeds hun bezwaren hebben geopperd. Sedert het aftreden van Mendès France, van wie Dubois een overtuigd medestander was, heeft Dubois zich steeds minder „thuis," gevoéld op deze post in Marokko. De sultan Mohammed Ben Yoessef van Marokko zal op 22 oktober voor een offi cieel bezoek naar Tunesië vertrekken: Hij zal daar besprekingen voeren met de Tune sische premier Bourguiba. Verwacht wordt dat de sultan en Bourguiba onder meer zullen spreken over een mogelijke oplos sing van het vraagstuk der Algerijnse óorlog. ADVERTENTIE VOOR 'N BESTE TRAP naar de KLOMPENCENTRALE! in alle soorten en maten voorradig. Alle soorten OLIEKACHELS Electrische STRAALKACHELS Grote emaille pannen van ƒ12.55 voor 4.95 Braadpannen van 8.voor 4.95 Zolang de voorraad strekt Dr. Leijdsstr. 10, Haarlem, Tel. 11784 ADyERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 PARIJS (United Press). Een commis sie uit de Franse Nationale Vergadering heeft, ondanks ontkenningen van de re gering betreffende beschuldigingen van wreedheid aan het adres van de polftie, gestemd voor het instellen van een onder zoek. De wreedheden zouden zijn begaan tegenover 42 Fransen, verdacht van samen werking met de opstandelingen in Algerije. Marcel Champeix, minister van staat van het departement van Binnenlandse Zaken, belast met Algerijnse aangelegen heden, verklaarde tegenover de commissie van Binnenlandse Zaken uit de Nationale Vergadering, dat hij er „absoluut van over tuigd" was, dat de beschuldigingen een voudig communistische propaganda waren. Maar de commissie Stemde met 21 stem men (communisten, socialisten en radi calen) vóór en 17 tegen (onafhankelijken, poujadistén en christen-democraten) om de vergadering om toestemming te ver zoeken een volledig onderzoek in te stellen. Woensdag legden twee Parijse advocaten, Henri J. Douzon en Maurice Zavaro, ver dedigers van de 42 personen, die in de Oran-gevangenis verblijven, een lange ver klaring af, waarin zij de politie niet alleen beschuldigen van het gebruik van „derde graadsmethoden", maar ook van het langer dan 48 uur vasthouden der gevangenen, zonder formele tenlastelegging. Douzon en Zavaro zeiden, dat zij de ge vangenen persoonlijk hadden bezocht en met eigen ogen de snijwonden, brand wonden en andere wonden bij zowel de mannelijke als vrouwelijke gevangenen hadden gezien. De verwondingen zouden door de politie zijn toegebracht. j v LONDEN (A.F.P.) De plaatsvervan gende opperbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten in Europa, de Britse veld maarschalk Montgomery, heeft te Londen voor een organisatie van Britse oud-offi cieren een rede gehouden oyer „Het pa norama van de oorlogvoering in een atoom eeuw". „Ik ben van mening dat de huidige situa tie kritiek is. Of wij bereiden ons, met beide benen op de grond, voor om het hoofd te bieden aan de toekomst en een oorlog met kernwapens te overleven of wij laten ons op alle winden meedrijven, waarbij wij onze plannen van jaar tot jaar vaststellen en gebruik maken van methoden, die slechts voor bepaalde doelen geschikt zijn, om tenslotte een rampzalig einde te vin den." De Britse veldmaarschalk achtte het ver volgens noodzakelijk het vraagstuk van de defensie op een nieuwe manier te benade ren en sprak zich in het bijzonder uit voor de versmelting van de drie wapens, hetgeen volgens hem een grote besparing zou be tekenen. Montgomery vroeg om één inlichtingen dienst voor de Westelijke landen, die beter is dan die waarover zij nu beschikken, en deed het verzoek om alle luchtstrijdkrach ten en de militaire eenheden, die uitgerust zijn met geleide projectielen, onder één commando te plaatsen. Hij is van mening dat de luchtmacht met meer het voornaamste wapen is voor de ondersteuning van de landstrijdkrachten en zei, dat „<wij in plaats van ons vergeefs in te spannen voor de tactische luchtmacht, de landstrijdkrachten wapens moeten geven, die zij nodig hebben, zoals geleide projectielen voor doelen op korte afstand en kanonnen en houwitsers, diie atoomgra naten kunnen afschieten." Tenslotte verklaarde Montgomery niet te geloven dat de huidige ingewikkelde ma nier van mobiliseren der NAVO-strijd- krachten in het tijdperk van de oorlog met kernwapens doeltreffend is. 29. „Wij moeten deze heer Plutanus tot gids zijn", vervolgde Joris. „Hij moet ge leid worden, want hij kent deze slechte wereld van uiterlingen niet. Stel u voor, welk een ramp het zou zijn, indien hij in verkeerd gezelschap kwam, waar oneer lijke lieden gebruik zouden maken van zijn toverkracht voor hun duistere prak tijken!" Maar hoe kunnen we meneer Plutanus leiden?", vroeg Panda. „Hij zit in de gevangenis". „Welaan, dat is eenvou dig op te lossen", antwoordde Joris, terwijl hij voor een politiebureau bleef staan. „Geef mij even een steen, Panda". Ver bluft gehoorzaamde Panda. Alsjeblieft Joris", zei hij. „Maar wat wil je ermee doen?" „Wacht en zie", sprak Joris. Hij woog de steen even bedachtzaam in de hand en knikte minzaam naar een agent, die hem met wantrouwend oog bekeek. En toensmeet hij de steen opeens met volle kracht dwars door het raam van het politiebureau.' BOEDAPEST (Reuter-AFP) Op be schuldiging van „ernstige schending van de socialistische wetgeving" zijn volgens radio Boedapest vorige week vrijdag vier vroe gere officieren van de Hongaarse staats veiligheidsdienst gearresteerd, onder wie Vladimir Farkas, de zoon van een'vroegere Hongaarse minister van Defensie, die on langs van al zijn functies is ontheven. Hun zaak zal spoedig voorkomen. Vice-premier Apio heeft zaterdag bij de herbegrafenis van Laszlo Rajk, die wegens Titoïsme werd terechtgesteld, gezegd dat allen die hebben deelgenomen aan de vervolging van onze kameraden, ter verantwoording geroepen zullen worden. Het Hongaarse hooggerechtshof heeft bisschop Lajos Ordas van de evangelische kerk, die in 1948 op beschuldiging van het overtreden van de deviezenbepalingen tot twee jaar gevangenisstraf was Veroordeeld, gerehabiliteerd. De bisschop heeft zijn post als hoogleraar aan de evangelische theolo gische academie teruggekregen. Hij werd onschuldig verklaard na geheime onder handelingen tussen de leiding van de evan gelische kerk en de Hongaarse regering. Uitwassen De Hongaarse minister van Propaganda, Darvas, heeft in het partijblad „Szabad Nep" critiek'op zijn eigen beleid uitge oefend. De minister, die op het kortgeleden gehouden congres van Hongaarse schrij vers verantwoordelijk is gesteld voor een misdadige uitoefening van de censuur, er kent een „verkeerde weg" te hebben ge kozen. „Terwijl ik dacht," zo schrijft hij, „de belangen van de socialistische letter kunde en de partij te beschermen, heb ik in feite de ergste uitwassen van een sectari- sche politiek verdedigd". Darvas zei dat hij een ernstige morele crisis heeft doorge maakt en dat hij bereid is, indien mogelijk, alle fouten van het verleden te herstellen. Uitwissen De Hongaarse filosoof prof. Gyoergy Lukacs heeft volgens het Hongaarse pers bureau op een persconferentie in de uni versiteit van Boedapest volledige vrijheid voor de schrijvers en afschaffing van de censuur geëist. „Het artikel van Lenin, gepubliceerd in 1905, waarin hij zegt dat het voor alles de plicht van de schrijvers is het socialisme en de partij te verdedigen, sloeg alleen op de omstandigheden van het ogenblik, maar het dogmatisme van Stalin heeft de geest ervan vervormd," alJus de filosoof, die verder zijn voldoening uit sprak over het aanstaande bezoek van Hongaarse leiders aan Joegoslavië. De vroegere Hongaarse president, Zöl- tan Tildy, is na acht jaar spoorloos te zijn geweest in het openbare leven terugge keerd. Volgens radio-Boedapest is hij be noemd tot lid van een ^comité voor sociale en wettige politiek", „ter verhindering van in het verleden plaatsgevonden hebben de voorvallen". Toen de communisten in juli 1948 aan de macht kwamen, werd Tildy afgezet. Een ander lid van het nieu we comité is Lajos Dinnyes, die in de herfst van 1948 ontslag nam als premier. De correspondent van- „Borba" te Boe dapest, die vaak „de best geïnformeerde man in de Hongaarse hoofdstad" wordt ge noemd, bericht dat er onder de boeren in Hongarije een „ernstige ontevredenheid" heerst naar aanleiding van een nieuwe campagne van gedwongen collectivisatie. Voorts meldt de correspondent, dat twee voormalige presidenten van Hongarije de voormailge leider van de partij van kleine grondeigenaren Zoltan Tildy en het voormalige hoofd van de sociaaldemocrati sche partij Arpad Szakasits die onlangs in vrijheid zijn gesteld, binnenkort zullen worden opgenomen in de leiding van het volksfront, waarvan de reorganisatie eni ge dagen geleden werd aangekondigd. Ook zijn de maatregelen tegen verscheidene journalisten, onder wie medewerkers aan het partij-orgaan „Szabad Nep", die in de cember van het vorige jaar op bevel van de toenmalige secretaris-generaal Rakosi uit de partij werden gestoten, ongedaan- gemaakt, aldus de correspondent. Bezorgdheid. In Oslo is medegedeeld, dat als gevolg van Russische proefnemin gen met waterstofbommen in de Noord poolgebieden de radi-activiteit in het hoge noorden vertienvoudigd is. Op een persconferentie' verklaarde de minister van Sociale Zaken, Gudmund Harlem, dat de radio-actieve neerslag in Noor wegen „aanzienlijk" is en reden geeft tot ernstige bezorgdheid ofschoon de veiligheidslimiet nog niet is overschre den. Ontluisterd. De Amerikaanse federale han delscommissie heeft de fabrikanten van de Carters Little Liver Pills verbo den, te adverteren met de mededeling dat deze pillen „een doelmatig middel zijn voor lever-moeilijkheden, hoofd pijn en een vermoeid gevoel". Volgens de commissie hebben de pillen niet meer geneeskundige werking dan ge- wone laxeermiddelen. Walvis. Een grote walvis heeft in de Filip pijnse Soewoe-zee een grote motorboot geramd en doen kapseisen. Twee ma trozen zwommen een afstand van tien kilometer om hulp te halen voor de andere acht drenkelingen, die zich aan de bodem van het omgeslagen 'schip vastklampten. Allen werden gered. Protest. De hoge UNO-commissie voor vluchtelingen, waarvan het hoofdkwar tier in Genève is gevestigd, heeft bij de Westduitse regering geprotesteerd te gen de uitwijzing van Joegoslavische vluchtelingen. Volgens een woordvoer der van de organisatie is een aantal Joegoslaven, die politiek asiel in West- DuitsJand hadden verzocht, uitgewezen voordat zij voor onderzoek van hun ge val waren gebracht bij het ontvangst centrum in Neurenberg, waaraan een functionaris van het hoge UNO-com- missariaat is verbonden. Verzet. De organisatie tot verzet tegen de dienstplicht jn West-Duitsland zal vol gende week'haar eerste landelijke con gres in Keulen houden. De beweging zegt 12.000 leden te hebben. Zij keerde zich eerst tegen de oprichting van een weermacht, en verzet zich nu tegen de dienstplicht. Verzinsels. „Verzinsels", zo heeft een hoog geplaatste functionaris van het keizer lijk paleis in Teheran de berichten ge noemd omtrent een verwijdering tus sen de Sjah en keizerin Soraya. De reis van de keizerin naar Europa had volgens deze bron geen andere grond dan haar grote vermoeidheid na de in spannende reis door de Sovjet-Unie. De keizerin wordt in Teheran terugver wacht vóór de viering van de verjaar dag van de Sjah op 26 oktober. Het keizerlijk echtpaar vertrekt daarop naar Australië voor de Olympische spelen. Burgers. De commissie voor defensie van de Westduitse bondsdag heeft een ver klaring uitgegeven., waarin er bij het publiek op wordt aangedrongen de sol daten van de strijdkrachten van de bondsrepubliek als burgers in uniform te beschouwen. Verscheidene soldaten zijn in de laatste tijd gewond bij bot singen met burgers. De commissie kwam tot de slotsom dat de verhou- gMg tussem-soklatera ?en -burgers in het algemeen goed is. Onbeslist, In..de omgeving van Rome is een duel op de sabel geleverd tussen Giorgio Almirante, een afgevaardigde van de neo-fascistische „Italiaanse so ciale beweging" en de graaf Vanni Theodorani, een neef van Mussolini en partijgenoot van Almirante. De graaf had in een weekblad, dat hij redigeert, onaangename dingen gezegd over de politieke activiteit van Almirante aan het einde van de oorlog. Het gevecht eindigde onbeslist zonder verzoening. Fortuin. Edith Diana Brown,, een negen jarige dochter van een ingenieur te Beaumont in de Amerikaanse staat Texas, heeft van een vrijwel vergeten nicht een fortuin van ruim zeven mil joen gulden geërfd. Edith krijgt de er fenis in drie gedeelten: op haar 21ste, dertigste en 37ste verjaardag. Worst. De slagers van Neurenberg zijn van plan, ter gelegenheid van het tach tigjarig bestaan van hun vereniging op 20 oktober, een worst te vervaardigen van vijfhonderd meter. Hiervoor moe ten vijf koeien, vijf kalveren en vijf varkens het leven laten. Ketting. In een weiland in de Amerikaan se staat New York zijn 23 koeien door elektrische stroom gedood. Een hoog spanningskabel brak en kwam terecht in de wei, waar honderd koeien graas den. Een van de dieren raakte de draad aan en tengevolge van een „ket tingreactie" werden 23 koeien gedood. DE VERENIGDE STATEN van Noord- Amerika, Canada en Argentinië worden in het algemeen als de typische graanlan- den aangemerkt, welke indruk nog ver sterkt wordt door namen als: La Plata- of Manitobatarwe, of Alberta red winter wheat, welke benamingen ons geen twijfel laten aangaande de vraag uit welke stre ken bedoelde tarwe afkomstig is. deze handicap moet werkelijk niet te licht vaardig worden gedacht, want Roemenië, Oost-Duitsland en Joego-Slavië vallen daardoor als voornaamste tarweproducen- ten buiten onze gezichtskring, zodat eigen lijk alleen het westelijke deel van Europa in het strijdperk treedt om het tegen de geweldige tarwe-reuzen, zoals we de V.S. en Canada voor deze gelegenheid mogen Nu is het werkelijk niet aan twijfel noemen, op te nemen. onderhevig, dat de Verenigde Staten, Canada en Argentinië een belangrijke rol in de tar- wehandel spelen, maar als echte graanlanden kunnen we ze toch onmogelijk betitelen. De echte graanlanden bevin den zich in Europa, dat aan- V zienlijk meer tarwe produ- ceert dan welk ander werelddeel ook. Het gemakkelijkst is in dit opzicht een vergelijking van de werelddelen en landen op het noordelijk halfrond. Het heeft er dan weliswaar alle schijn van, of we het ons erg gemakkelijk maken, omdat in dit geval het werelddeel Amerika het zonder de bijdrage van Argentinië moet stellen, terwijl aan de kant van Europa het hele gewicht van de Russische tarweoogst in de weegschaal kan worden geworpen. Zo gortig zullen we het natuurlijk niet maken, want Europees Rusland produceert alleen al meer tarwe dan in de Verenigde Staten wordt verbouwd. Bij de wedstrijd tussen Noord-Amerika en Europa zullen we dus om te beginnen de tarweoogst van Rusland buiten be schouwing laten. Zelfs zijn we bereid er een handicapwedstrijd van te maken, waarbij niet alleen de Sovjet-Unie, maar ook alle landen achter het ijzeren gordijn van mededinging zijn uitgesloten. Over Inderdaad, met een derge lijke zware handicap, kan Westeuropa het tegen ge heel Noord-Amerika niet bol werken, want - nemen we het jaar 1954 als willekeurig productiejaar - de totale oogst van de niet tot het Sov jetblok behorende Europese staten bedroeg bijna 34 miljoen ton, terwijl Canada en de V.S. tezamen bijna 35 mil joen ton haalden. Maar we hebben dan ook slechts 1/3 van Europa tegen heel Noord-Amerika laten concurreren, zodat een ieder kan zien, dat het Noord-Ameri kaanse continent voor alle landen van Europa geen tegenpartij is. Europa zou dat winnen met ongeveer 200 tegen 35 miljoen ton! Men kan zich in dit opzicht gemakkelijk vergissen. Want wie ziét niet in Canada één geweldige tarweschuur? Toch produ ceren alleen de twee landen Frankrijk en Italië al meer tarwe dan heel Canada! Dat ook de opbrengsten der akkers in Europa door de intensieve bewerking veel hoger zijn dan in Amerika, behoeft wel nauwe lijks te worden gezegd. En wist u, dat een walvis zich niet kan verslikken? Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2