HAARDEN 80 Uitgaan in Haarlem Vijftig jaar geleden r Van dag tot dag V. J ^"Hoe is het ontstaan?^ Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea Uit zending van verschillen de richtingen rees één kerk Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws Rector verkocht basreliëf aan het Rijksmuseum Vijftig muziekinstrumenten verbrand te Maastricht Tweede Kinderboekenweek eerste week van november :RiNPERBOEKEMWEËK Dit woord: PILLEGIFT Toneel voor de jeugd „Keerlen Ontwaeck" Conflict tussen Eli Asser en de Vara Koningin Juliana in Delft Uit Haarlems Dagblad van 12 oktober 1906 VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 Het is pas Werelddierendag geweest, maar de wekroep tot bezinning op de nog steeds nagenoeg rechteloze positie der die ren heeft blijkbaar op de Neurenbergse slagers weinig indruk gemaakt. In het Wereldnieuws van vandaag lezen wij na melijk, dat deze lieden louter voor hun genoegen en om luister bij te zetten aan hun tachtigjarig organisatieleven vijf tien dieren tot worst gaan verwerken. Tot een worst, die een halve kilometer lang moet worden. Ofschoon wij ons het hartverheffend plezier, dat een worst van vijfhonderd meter lengte kan verschaffen, moeilijk kunnen indenken, rijst daarnaast de vraag of deze wijze van feestviering niet enigs zins gaat lijken op de brooddronken uit spattingen waaraan men zich in barbaar ser tijden dan deze te buiten placht te gaan. Wij hebben géén bezwaar tegen worst. Doch wij vinden veertig centimeter een fatsoenlijke, maximale en verantwoor de lengte. Een lengte die de onvermijde lijkheid van het om voedingswille slachten symboliseert. En wij vinden een worst van een halve kilometer lengte een griezelige „Spielerei" met twee dingen, die beheerst moeten worden beoefend: dierenslachten en eten. Wij vinden bovendien, dat die feestvierende slagers juist voor die feest dag eens wat anders hadden moeten ver zinnen: bijvoorbeeld allemaal samen een dagje vrolijk vegetariën. Om en om aan een lange tafel met niet-geslachte beesten tussen hen* in. Wij vrezen nu ernstig, dat de ochtend na het feest de reuzenworst groen uitgeslagen en verflenst in het feestlokaal zal achter blijven, als een verkreukte guirlande; de doelloosheid van het gesol met voedsel en de onverdiende overvloed symboliserend. Het is merkwaardig maar wij zouden geen woord kwaad zeggen van een Ameri kaanse worst die een kilometer lengte besloeg. Want in het volgende bericht van Wereldnieuws wordt melding gemaakt van het droeve feit, dat 23 koeien de dood vonden door een gebroken hoogspannings draad. Déér zou worst het enige antwoord kunnen zijn, om althans het kostbare vlees nog dienstbaar te maken. Zo ziet men: het gaat niet om de feiten, doch om de intentie. Zelfs bij het worstmaken. Zoals bij alles in het leven. ADVERTENTIE 40 modellen van 140.tot 500.— Kolen-, olie-, trechterhaarden. Glasdeuren van ZANTEN Gierstr. 31 Tei. ïom Op 23 oktober zal de eerste synode van de Evangelisch Christelijke kerk op Nieuw Guinea in Hollandia bijeenkomen. Op een twee jaar geleden gehouden proto-synode werd een kerkorde in concept aanvaard. Dit is daarna op de verschilleiide ressortsynoden besproken en geamendeerd en zal thans ter definitieve vaststelling in bespreking wor den genomen. Blijkens een bij de Raad voor de Zending der Hervormde Kerk ontvangen bericht is het de bedoeling, dat de Evangelisch Chris telijke kerk van Nieuw Guinea zich op 28 oktober als zelfstandige kerk zal consti tueren. Binnen het geheel van deze kerk zullen de Nederlanders op Nieuw Guinea een aparte classis vormen. Van deze classis, en daarmede dus ook van de Evangelisch Christelijke kerk zullen niet alleen de daar aanwezige Hervormden lid zijn, maar ook de Gereformeerden, Doopsgezinden en an deren. De zendingsarbeid zal nu in het vervolg in nauw overleg met de Evangelisch Chris telijke kerk moeten geschieden, waarbij deze in de eerste plaats verantwoordelijk zal zijn voor de verbreiding van het Evangelie onder haar volksgenoten. De generale syno de der Hervormde Kerk heeft reeds uitge sproken, dat zij de kerk op Nieuw Guinea daarbij via haar Raad voor de Zending ter zijde wil staan. Ook de synode tjer Gereformeerde Kerken besloot deze zomer voor de theologische school der Evangelisch Christelijke kerk te Seroei een docent beschikbaar te stellen Bovendien zal ook de doopsgezinde Vereni ging tot Evangelieverbreiding haar arbeid op de Vogelkop in overleg met de nieuwe kerk op Nieuw Guinea voortzetten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië' s.s. „Arcadia", 17 okt.; Canada, s.s. „Rijndam", 17 okt. en s.s. „Groote Beer", 19 okt.; Chili via New York, 18 okt.; Indonesië: m.s. „Kota Agoeng", 18 okt.; Nederlandse Antillen: m.s. „Sarpedon", 15 okt.; Nieuw Zeeland via Engeland, 20 okt.; Suriname' m.s „Delft", 16 okt.; Unie van Zuid-Afrika' m.s. „Bloemfontein", 17 okt.; Z W.-Afrika: m.s. „Stirling Castle", 20 okt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leeuwarden (vac. C. D. loulijn) F. H. van Aalst te Assen. Geref. kerken Beroepen te Enschedé (3de pred. pi.) L. J. Boeijenga te 's-Gravenzande te Oude en Niéuwe Wetering A. G. Kornet te St. Anna-Parochie. Geref, Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Heemse J. R. Wiskerke te Schouwerzijl te Oegstgeest-Valkenburg (Z.H.) D. Deddens te Wetsinge-Sauwerd. ADVERTENTIE ct mmm Limburg verstoord over wijze van verkoop In een oude wegkapel in het gehucht „De Boukoul" bij Swalmen in Limburg stond sinds jaar en dag een op de monu mentenlijst van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen voor komende beeldengroep. Het is een bas reliëf, voorstellende de bewening van Christus, een werk van een onbekende meester uit het begin van de zestiende eeuw en vermoedelijk stammende uit de school van Oppergelder. Het is een typisch specimen van oude Maaslandse kunst, welke in die tijd in deze streek floreerde. De rector van „De Boukoul" heeft veertien dagen geleden het kunstwerk aan het Rijksmuseum te Amsterdam verkocht. In Limburg is men nogal verstoord over de wijze, waarop de verkoop is geschied. Men vraagt zich af, of de rector wel tot ver kopen gerechtigd was. Immers, was het kunstwerk zuiver kerkelijk bezit, dan is de koop ongeldig, want te dien aanzien be staan er strikte kerkelijke bepalingen, die verkoop verbieden. Was het gemeenschaps- bezit, dan had de rector de burgemeester of het gemeentebestuur er in moeten, kep- nen. Het blijkt, dat er helemaal geen over leg is geweest en dat de rector op eigen verantwoordelijkheid heeft gehandeld. De zaak zal nader onderzocht worden door bevoegde instanties. Dat het geen minder waardig werk betreft bewijst wel het feit, dat het Rijksmuseum voor de aankoop vijfentwintigduizend gulden heeft betaald. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het stuk een onderdeel is geweest van een groot altaarstuk uit het vroegere Roermondse Karthuizer klooster. Te Maastricht is brand uitgebroken in de achterbouw van een muziekinstrumen- tenhandel „Limburgia" aan de Boschstraat te Maastricht. Magazijn en werkplaats op de eerste en tweede verdieping brandden geheel uit. Vijftig muziekinstrumenten voor een totale waarde van ongeveer f 50.000 werden vernield. De brandweer rukte uit met twee wagens. Het bedrijf was verzekerd. De tweede Nederlandse Kinderboeken week, voorbereid door de Commissie voor de collectieve propaganda van het Neder landse boek, zal worden gehouden van 31 oktober tot en met 7 november. De officiële opening zal geschieden door mevrouw d'Ailly op woensdagmiddag 31 oktober, waarna door een jury, bestaande uit me juffrouw M. Bruyn, mevrouw Rie van Ros- sum, Pater H. Helmer en de heren D. L. Daalder en H. G. Hoekstra, bekend zal wor den gemaakt welk boek voor de titel „Het Kinderboek 1956" is uitverkoren. Op deze middag, die alleen voor genodigden toe gankelijk is, zal tenslotte door Manuel van Loggem het voor kindertoneel bewerkte verhaal „Van de vos Reinaart" door het Nieuw Jeugdtoneel onder leiding van Erik Vos worden opgevoerd. Voorts zal door de boekhandelaren een kinderboekengids wor den verspreid in een oplage van zeven honderdduizend exemplaren. Men vindt er in verhalen, mededelingen en aankondi gingen van nieuwe boeken. Er zal een ge schenk zijn, dat tijdens de Kinderboeken week bij aankoop van anderhalve gulden aan kinderboeken door de boekhandelaar wordt uitgereikt. Er zijn ook twee prijsvra gen voor kinderen van lagere scholen. TONEEL EN DANS Vrijdag 12 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „Het hol van de Leeuw" van Louis Veile, in de vertaling van Karen Else Sluizer en geregisseerd door Hans Tiemeijer. Optredenden zijn Willy Haak. Peronne Hosang, Anne-Marie Heyligers en anderen. Het decor is van Nom Licht veld. Zaterdag 13 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt Henrik Ibsens „Spoken".. Regisseur is Joris Diels en medewerkenden zijn Fie Carelsen, Luc Lutz, Myra Ward, Max Croiset en Henk van Buuren. Het décor en de kostuums zijn van Joop Kropff. Zondag 14 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voor- stellling van „The great Sebastians" van Howard Lindsay en Russel Crouse onder regie van Paul Steenbergen. Medewerken den zijn Ida Wasserman, Joris Diels, Johan Valk, Jan Retèl, Jan v. d. Linden, Annie Leenders, Annet Nieuwenhuyzen, Do van Stek, Maria de Booy, Henk van Buuren. Chris Baay en anderen. De décors zijn van Wim Vesseur. Zondag 14 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Het Nederlands Theaterbureau verzorgt een bonte avond met -medewerking van Zwarte' Riek, de drie Jacksons, Jan Tromp, Kees Manders, de Wama's, de Spelbrekers en anderen. Woensdag 17 oktober, Stadsschouwburg, 13.45 en 15.45 uur: Het Nederlands Ballet, dat onder artistieke leiding staat van Sonia Gaskell, voert voor de schoolgaande jeugd twee pedagogische programma's (Drie eeuwen dans) po. Sonia Gaskell geeft hierbij toelichting. Woensdag 17 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlandse Ballet treedt op met medewerking van Marianne Hilarides, die samen met Jaap Flier de pas-de-deux uit „De Notenkraker" van Tsjaikofski/Pepita zal uitvoeren. Verder worden vertoond: de tweede akte van „Het Zwanenmeer" met Linda Manez, de Polovetser dansen uit „Prin-s Igor" van Borodine/Fokine, be nevens „Tij en ontij" van Rudi van Dant- zig op muziek van Lex van Delden en „Le Cercle" van Maurice Béjart met „con crete" muziek van Pierre Henry en een compositie van Joh. Seb. Bach. Woensdag 17 oktober, Minerva Theater, 20.15 uur: „Het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap" geeft een voorstelling van „De- tective-Story" van Sidney Kingsley. De Nederlandse vertaling is van Louis Borel en de regie van de Belg Edward Deleu. De voornaamste rollen worden vertolkt door Ellen de Thouars, Andrea Domburg, Guus Hermus, Johan Elsensohn, John Gobau en Maxim Hamel. Donderdag 18 oktober. Theater Monopole, Zandvoort, 20 uur: Het Triangel Cabaret, bestaande uit Wim lbo, Hetty Blok en Sophie Stein, aan de vleugel begeleid door Cor Lemaire en met Jules de Corte als gast, treedt op voor de culturele kring ,,'t Helm". Vrijdag 19 oktober, Stadsschouwburg, 10.30 en 14.30 uur: De „Jonge Comedie" geeft voor de lagere scholen twee opvoeringen van „Keerlen Ontwaeckt". Dit spel rond Floris V werd geschreven door Cees Pij pers, de regie is van Jan Grefe. Tot de optredenden behoren Ellen Durieux, Erna Luteyn, Marja Brugman, Leo Ver- wey, Harry Emmeloo, Hans Bollandt en Wim Wagter Vrijdga 19 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van de Volksuniversiteit zullen in de Haarlemse Stadsschouwburg optreden de voordrachtkunstenares Geor gette Hagedoorn en de pianist Pierre Ver- donck. Deze voorstelling is besloten. MUZIEK Vrijdag 12 oktober, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering zal een inleiding houden bij het concert dat door het Noordhollands Philharmonisch Orkest zai worden gegeven. Vrijdag 12 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Het N. Ph. O. onder leiding van Toon Ver- hey speelt Haydns Symfonie met de pau kenslag, Vivaldi's vioolconcert in A, be nevens Tzigane en „Ma mère 1' Oye" vati Ravel. Soliste is de Franse violiste Marie Claude Theuveny. Vrijdag 12 oktober, Grote Kerk, 11.3012.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma vermeldt werken onder meer van Marcello, Mozart, Boutmy en Pijpers. Arie Peters speelt maandag 15 oktober van 15.30 tot 16.30 uur. Zondag 14 oktober, Huize Hesmerg, 20 uur: De violist Pierre d' Archambeau, bege leid door de pianist Robert Redaelli, speelt werken van Tartini, Rust, Chausson, Stra- winsky en Franck. Zondag 14 oktober, Grote Kerk, 18.3018.55 uur: Avondmuziek met Klaas Bolt, orgel, de alt Tony Jaanus—Reebl en Wim Mey- baum, alt-blokfluit. Zondag 14 oktober, Linnaeushof, 15 tot 17 uur: Concert door de boerenkapel „De Hooischelf". Maandag 15 oktober, Stadsschouwburg, 19.45 uur: Het Dilettanten Operette Gezelschap geeft een uitvoering van de operette „De Prins-Student" met muziek van Sigmund Romberg. Dinsdag 16 oktober, Stadsschouwburg, 19.45 uur: Het Dilettanten Operette Gezelschap geeft een uitvoering van de operette „De Prins-Student". Woensdag 17 oktober, Concertgebouw, 19.30 uur: Generale repetitie van Mozarts „Grosse Messe", welke zal worden uitge voerd door de Heemsteedse Christelijke Oratoriumvereniging onder leiding van Simon C. Jansen met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de sopraan Erna Spoorenberg, de so praan D. HüskenReuderink, de tenor Han le Fèvre en de bas Henk Kroes. Donderdag 18 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering van Mozarts „Grosse Messe" door de Heemsteedse Christelijke Oratoriumvereniging onder leiding van Simon C. Jansen. Medewerkenden: zie boven. Vrijdag 19 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Het N. Ph. O. geeft een concert voor de schooljeugd. Gespeeld zal worden „Pré lude du déluge" van Camille Saint Saëns, „Variations symphoniques" van César Franck (met Willem Andriessen als so list) en de ouvertures „Le roi d' ys" van Eduard Lalo. Het concert staat onder_ lei ding van Maririus Adam. D'èze zal ook. toelichting geven. VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 12 en 19 oktober, 20 uur: spreekt dr. A. L. Constandse in het Minerva Thea ter over „De toekomst van Europa". Maandag 15 oktober, 20 uur: houdt ds W. G. Overbosch in het Frans Halsmuseum een voordracht over „Verhouding tussen godsdienst en kunst". Maandag 15 oktober, 20 uur: geeft de heer L. Postma zijn tweede voordracht in een boetseercursus van zes voordrachten, uit sluitend bestemd voor ingeschreven leden van de V.U. De voordrachten worden ge geven in het Coornhertlyceum. Dinsdag 16 oktober, 20 uur: spreekt de heer W. G. van Maanen in het Frans Halsmu seum over „Mens en type in de roman". Woensdag 17 oktober, 19.30 uur: Kennisma king in het Frans Halsmuseum met dr. K. Schuitema voor de uit tien lessen bestaan de cursus „Spreken in het openbaar". Donderdag 18 oktober, 20 uur: spreekt in het Frans Halsmuseum prof. dr. L. v. d. Pijl over „Nieuwe visies o. de planten wereld". GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 15 oktober, 20 uur: spreekt dr. Mo- destus van Straaten, rector van het Trini- teitslyceum in Haarlem, in restaurant Brinkmann over „Het mensbeeld in de Griekse wijsbegeerte". Maandag 15 oktober, 20 uur: geeft de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, in restaurant Brinkmann in de cursus „Rembrandt" n beschouwing, van Rembrandts levenswerk ter gelegen heid van het herdenkingsjaar. Hierbij worden lichtbeelden vertoond. Aanvang 20 uur. DIVERSEN Vrijdag 12 oktober, O.R.G.-centrum, 20 uur: Ir. J. van Wettum houdt een lezing geti teld „Waarom twijfel ik?". Deze lezing is bedoeld voor jongeren van twintig tot vijf endertig jaar. Toegang is vrij voor alle jongeren. Vrijdag 12 oktober, Boekenrode, 20 uur: Voor „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" zal de heer A. Schneider een voordracht houden over „De geheime Mau-Mau" met vertoning van lichtbeelden. Vrijdag 12, zondag 14 en maandag 15 okto ber, gebouw St. Bavo, 20 uur: Ter gelegen heid van de jaarfeesten van de Haarlemse afdeling der K.A.B. speelt de toneelver eniging „De spelers van St. Frans" „Pa wikt.... ma beschikt". Zaterdag 13 oktober, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: De toneelvereniging „Vriendenkring" speelt „Het Melkkoetje" van Henk Bakker en J. W. van der Heiden. Zaterdag 13 oktober, Gymnasium, 20 uur: Voor de Alliance Frangaise zal André Liotard, leider van een expeditie naar het zuidpoolgebied in 1947, spreken over „Terre Adélie". Zaterdag 13 oktober, Concertgebouw, 20 uur: De Kennemer Tunrkring geeft een de monstratie, Er is bal na. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van de film „De levensroman van Richard Tauber". Cin-ma Palace: Zondagochtend 10.30 uur vertoning van de film „Gaslicht" met In- grid Bergman en Charles Boyer. Lidotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van de operettefilm „Rose Marie". Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de film „Het grote avontuur'.' Zondag 14 oktober, Concertgebouw, 14.30 uur: Het Leids kindertoneel speelt „Bulle tje en Bonestaak" in een kindermatinée. Zondag 14 oktober, Brinkmann, 10.30 uur: Voor het Humanistisch Verbond spreekt prof. dr. ir. J. P. Mazure over „De levens beschouwing van een niet-religieus hu manist". Zondag 14 oktober, gebouw „Cultura", 20 uur: Voor de „Dageraad" spreekt de heer Fie Carelsen en Luc Lutz in de door Joris Diels geregisseerde voorstelling van „Spoken" - de bijdrage van de Haagse Comedie aan de herdenking van Henrik Ibsen. P. va'n Vuur'e óver „Vrijheid in de op voeding". Maandag 15 oktober, Concertgebouw, 19.45 uur: Bonte avond ten behoeve van de stichting „Het gebrekkige kind". Dinsdag 16 oktober, Brinkmann, 20 uur: Voor de studievereniging voor Psychical Research spreekt dr. ir. J. M. J. Kooy over „Het probleem van hersenen en bewust zijn in de parapsychologie". Dinsdag 16 oktober, Concertgebouw, 20 uur: Voor de Nederlandse Reisvereniging houdt de heer B. Baanen een lezing getiteld „Lugano—VenetiëDolomieten'Engadin" met vertoning van kleurendia's. Dinsdag 16 oktober, Brinkmann, 20 uur: Voor de Soefi-beweging spreekt mevrouw S. SmitKerbert over „De muziek in het leven". Donderdag 18 oktober, Roxy Theater, 20 uur: Vertoning van de film „De ongenaakba- ren" van Yves Allegret met Michele Morgan en Gerard Philipe voor het Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling. Donderdag 18 oktober, Rembrandttheater, 21.15 uur: Vertoning van de film „Bienve- nido, mr. Marshall", een film over het leven in een Spaans dorp, voor de Haar lemse Kunstgemeenschap. Donderdag 18 oktober, hotel „De Leeuwe rik", 20 uur: Vertoning van de film „Sym fonie der seizoenen" voor de Koninklijke Natuurhistorische Vereniging, afdeling Haarlem en omstreken. Donderdag 18 oktober, Stadsschouwburg, 20 uur: De Rotterdamse toneelvereniging „Mutua Amicitia" geeft een voorstelling van „Mijn zoon" (All my sons) van Arthur Miller in een bewerking van Jan Velze- boer. Regie: Richard Flink. Deze voorstel ling wordt gegeven ter gelegenheid van 't vijfenzeventigjarig bestaan van de letter lievende vereniging „J. J. Cremer" en als onderdeel van het Nationaal Landjuweel. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30- 17 uur en zondags van 14—17 uur. Frans Halsmuseum:, Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 1016 uur dagelijks en zondags van 1316 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijfiten per sonen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17. Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 912.30 en van 13.3016 uur. Huis Van Looy: Zevende jaarlijkse tentoon stelling van werken van Jacobus van Looy. Dagelijks van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur. Tot 7 oktober geopend. Voorts een expositie van werken van de schilder en tekenaar Cor Dik tot 5 november. De expositie wordt geopend op vrijdagavond 12 oktober en is te bezichtigen op bovengenoemde tijden. Het was in vroeger tijd gewoonte dat, wanneer een kind gedoopt werd, de zo genaamde doopheffers - zij die de pas geborene ophieven om het te laten do pen aan hun petekind een geschenk gaven. Dit noemde men de pillegift. Het eerste deel van de samenstelling vereist wel een verklaring. Het reeds in het middelnederlands bekende woord pille betekende: doopkind, petekind en is ontleend aan het latijnse woord' pupil lus, onmondige, wees, dat in de vorm pupil nog algemeen bekend is. In de streek om Zutfen bestond vroeger het gebruik omstreeks Kerstmis aan de kin deren (oorspronkelijk aan petekinde ren) koekjes uit te delen die men pil- lewegskoekjes noemde. Een wegge is ^een fijn weite- of tarwebrood. In de Haarlemse Stadsschouwburg had zich donderdag de gelegenheid voor kennis te maken met een nieuw gezelschap „De Jonge Comedie", dat zich ten doel stelt toneel te spelen voor de jeugd. Ten nauw- sfte met die doelstelling hangt samen de didactische tendens van het repertoire, dat met „Keerlen Ontwaeck" als een eerste poging in de richting van „beeldend onder wijs" mag worden opgevat. Erg overtuigd heeft die poging niet. Ik kan mij tenminste niet voorstellen dat de Haarlemse school jeugd er zoveel wijzer van is geworden, noch dat ze nu een goede indruk heeft gekregen van wat de dramatische kunst wel vermag in ons dierbaar vaderland. .Keerlen ontwaeck" wordt aangediend als een geschiedkundig spel in de tijd van Floris de Vijfde. De auteur, Cees Pijpers, heeft om Graaf Floris de legende gedicht van een soort grote Beschermer van We duwen en Wezen, een man, die zich door dik en dun bekommert om zijn horigen, boze edelen om hen verstoot zonder enig politiek oogmerk, zonder enig zucht naar machtsgewin. Die voorstelling van zaken is verschrikkelijk primitief. Ze levert wel de bijval op van de zaal, maar ze is beslist niet juist. Zo'n lieverdje was onze Floris niet. Om dat alles kracht bij te zetten schil dert de auteur Floris' belagers zo zwart mogelijk af. De nar, die hij de graaf toe voegt, houdt zulke zware sociale vertogen op rijm, dat men zich bijna op een ver kiezingsmeeting waant, kortom, Pijpers laat niets na om graaf Floris naar een vlak te trekken waar hij niet thuishoort. Dat dit eenzijdig beeld het onderscheid van de personen in de hand werkt en ook de handeling op het toneel vereenvoudigt, is buiten kijf, maar daar is niemand mee gediend. De toneelwaarde van „Keerlen ontwaeck" is trouwens zeer gering. Er wordt breedvoerig gepraat, menige climax verglijdt daardoor naar een anti-climax, herhalingen zijn gedurig aan de orde, de handeling is vrij pover. Geen gezelschap, hoe geroutineerd, kan met dat gegeven een voldoende halen. Het trouwhartig zijn best doende groepje, dat ik gisteren aan het werk zag, evenmin. Het meest voldeden mij nog Wim Wagter als Gerard van Voorne, burchgraaf van Hol land, die een sobere en van valse accenten gevrijwaarde edelman 'ten beste gaf en Ellen Durieux als een veroordeelde vrouw. Harry Emmelot was wél een sympathieke Floris, maar kon mij mijn verzet tegen de „held" niet doen vergeten; Cees Pijper ging helemaal op in zijn onaanvaardbare gees teskind, de nar. Regisseur Jan Grefe zal wel enig aandeel in de voorstelling hebben. Het werd mij niet duidelijk, omdat er geen positieve kans in zat. Ook het decor kon mij maar matig bekoren. Misschien kon de jeugd van de costumering het meest leren. Maar wapneer men zich afvraagt of we nu behoefte hebben aan nog een gezelschap meer en nog een historische verbeelding erbij, dan moet ik na de ervaring van donderdag toch een ontkennend antwoord geven. P. W. Franse Sedert enkele dagen is er een conflict tussen de bekende radio- en televisie-auteur Eli Asser en de Vara. Bij de repetities voor de première van Asser's nieuwe televisie-komedie „Wild west" ontstonden meningsverschillen tussen de auteur en de regisseur Gijs Stappers- hoef, voornamelijk omdat de schrijver meende dat de regisseur de in de tekst verwerkte grapjes niet voldoende tot hun recht zou laten komen. Naar verluidt zou de heer Asser thans schriftelijk aan de Vara hebben doen weten dat hij de relaties met deze omroepvereni ging wenst te verbreken. Koningin Juliana heeft donderdagmiddag incognito een bezoek gebracht aan Delft, waar zij met een klein gevolg heeft ver toefd in het gebouw dat thans dienst doet als hoofdgebouw van de Technische Hoge school. In dat gebouw zijn voorts onder gebracht het kunststoffeninstituut T.N.O. en het proefstation. ADVERTENTIE De gemeente 's Gravenhage kan zich de weelde veroorloven het volgende wonderlijke ambt te vergeven: „Tellen van vee, opwinden der klokken en opha len van renten". De veelzijdige man die dit ambt weet te vervullen krijgt f200 sjaars, die op de begrooting vermoede lijk met meer nauwkeurigheid dan logika staan uitgetrokken onder ..Schrijfbehoef ten, enz.".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5