Ziekenhuis voor chronische lijders is een onderwerp van studie in Velsen Eén zuil jeugdhonk bezweek onder aan Kanaalstraat Kleuterboeken en boeken over kleuters in de nieuwe leeszaal DE SAMENZWEERDERS Ph. de Koning Bad- en keukenkruk MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Meubels opknappen?... Praehtbiits Havenberichten Agenda voor Haarlem Oude raadhuis speelt mee in de nog vage plannen hieromtrent Malinine Pfaff naaimachines Kennemerstaten" zou naar Zuidkant kanaal kunnen komen Tijssen Woninginrichting Het adres najaarskleding m Heren Tweedjassen Sportieve Autocoats Heren Gabardinejassen 5 VERBORGEN LEED IN PLAATS EN PROVINCIE Raadhuis als recreatieruimte Rentabiliteit Gabardine jassen 119.50-139.50 Touwtrekken DCIJ II sterker dan Hillegom Haarlemmers wonnen van Excelsior voor uw vervolgverhaal"] y^door Friedrich Bruegel i Nieuw huis aan de Corantijnstraat VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 (Van een redacteur HET AANTAL IS MOEILIJK TE SCHATTEN, maar het leed des te beter te peilen het leed dergenen in de Velsense samenleving, die door een chronische ziekte ge heel van de maatschappij werden afgesloten en vaak onder erbarmelijke omstandig heden het leven rekken. In vele gevallen heeft het ziekenfonds opgehouden uit te be talen en is de zieke overgegaan naar de „sociale indicatie", wat dus betekent, dat de Dienst voor Sociale Zaken zich over hem ontfermt. Door de hele gemeente heen wonen naar voorzichtige schatting een zestig tot zeventig van deze chronische zieken, die door verlamming of een andere moeilijk te genezen kwaal getroffen, in feite op neming in een speciaal ziekenhuis voor chronische zieken verdienden. Niet alleen, omdat de behandeling daar stukken beter zou zijn dan thuis, maar vooral omdat er voor deze mensen een verlichting van de levensavond uit zou voortvloeien, waarvan in ettelijke gevallen thans nauwelijks sprake kan zijn. Deze groep is echter niet geheel vergeten: er wordt thans een studie van de mogelijkheden gemaakt om met tertijd te komen tot een verantwoord onderkomen voor deze chronische lijders, die, naar men zich zal herinneren, reeds enige keren door de Velsense begrotingsdebatten in de aandacht werden getrokken. De grote moeilijkheid is echter, zo ver nemen wij, dat de opzet van zulk een zie kenhuis een geschilpunt uitmaakt tussen de verschillende groeperingen in de Vel sense samenleving die zich geroepen voe len, hierover een oordeel te vellen. Be paalde instanties zijn tegen een gemeente lijke opzet van een ziekenhuis voor chro nische zieken en anderen juichen dit toe, maar men is er in het algemeen wel van overtuigd, dat het aantal ziektegevallen een bepalende factor is in de rentabiliteit van een ziekenhuis voor dit soort gevallen. kring, maar ook vele ongelukkigen uit de provincie geholpen zouden kunnen wor den. Ditzelfde is elders reeds gebeurd en ook daar bleek, welk een dringende be hoefte er bestaat aan ziekenhuizen voor deze vergeten groep ernstige zieken. Dat er, indien Velsen tot de stichting van een tehuis voor chronische zieken zou over gaan, van buiten de gemeente zeer grote belangstelling zou bestaan voor opneming in dit instituut, doet de rentabiliteitskan- sen echter in niet geringe mate stijgen en naar veler opvatting zou het dan ook ver antwoord zijn in deze gemeente een der gelijk ziekenhuis te beginnen, waarmee dan niet alleen de groep lijders uit eigen ADVERTENTIE Een wereldreputatie in regenkleding en tweedjassen KENNEMERLAAN 24 Ten aanzien van de plaats van het even tuele ziekenhuis is men het nog niet eens. Er is een stroming, die pleit voor vestiging aan de Parkweg te Velsen, waarbij dan gedacht wordt aan het gebruik van het op den duur leegkomende raadhuis te Velsen, wanneer op het Marktplein het nieuwe Raadhuis verrezen zal zijn. Dit oude ge bouw zou als recreatieruimte aan moeten sluiten, zo stelt men in deze kringen, bij een nieuwe vleugel, die langs de Parkweg in de directe nabijheid van een gezellige verkeersweg én het park Velserbeek zou moeten worden gebouwd. Anderen huldigen echter de opvatting, dat een tehuis voor chronische zieken in de bewoonde kom der gemeente moet wor- d-n neergezet, opdat de zieken zich niet te zeer afgesloten voelen van het dagelijks leven. ADVERTENTIE Het feit echter, dat een ziekenhuis voor deze lijders in studie is, wijst op het ver antwoordelijkheidsgevoel in de betrokken regionen, waar men het stille leed op ach terkamers en in eenzame ziekenkamers niet vergeet. Wanneer het touwtrekken omtrent de wijze van beheer en de „in slag" van dit tehuis tot een goed en posi tief einde kan worden gebracht, zal Vel sen eerlang wellicht vele chronische zieken uit de plaats zelf en uit de provincie een blijere levensavond kunnen geven, dan thans mogelijk is. ADVERTENTIE CHR. VISMAN, Marktplein 22, telefoon 4619 ff Kennemer damkampioenschap Voor de le klasse Kennemerland-compe- titie speelden de D.C.IJ.-reserves een thuis wedstrijd tegen het damtiental van Hilie- gom. Aan vijf borden wisten de D.C.IJ.'ers te winnen en vijf partijen eidigden in re mise. De uitslag was dus 155 in het voor deel van D.C.IJ. Dit was de eerste overwin ning voor het D.C.IJ.-tiental in de Haar lemse competitie na drie wedstrijden. De gederailleerde resultaten waren: D.C.IJ. II Hillegom 1 1. J. van StratenP. van Andel 20 2. P. v. d. BergL. Haarbrink 11 3. L. VooysJ. van Loo 11 4. A. BeukemaTh. Seysener 11 5. K. de JongW. Persoon 11 6. G. PostmaJ. Wegers 20 7. T. Tielrooy—Th. Bol 2—0 8. D. OttL. van Reep 11 9. v. BakkumA. de Heer 20 10. J. Waal—D. Olgera 2—0 Dezer dagen maakten wij melding van het ietwat schokkende feit, dat het Katho lieke volksdeel als vertegenwoordiging het vertrouwen in het nog niet geopende Jeugdhonk aan de Kanaalstraat, dat daar reeds enige tijd op kinderstemmen en jeugdclubs wacht, heeft opgezegd, voornamelijk omdat men het niet eens kon zijn met de persoon en de functie van de leider. Daarmee is weliswaar geen breuk ge komen in de Velser Jeugdcentrale als overkoepeling van het Velsense jeugdwerk, noch in de Velser Gemeenschap, waar alle gezindten nog altijd in volledige harmonie om de tafel zijn geschaard, maar niettemin is het incident een gevaarlijk teken aan de wand, omdat eruit blijkt, dat de „verzuiling" niet alleen haar voordelen, maar ook pertinente narigheden in zich bergt. Inmiddels kan worden geconstateerd, dat de opzet van het nieuwe Jeugdhonk aan de Kanaalstraat een unicum in den lande was, wat de geestelijke achtergrond betrof: de drie zuilen, die hier in de prak tijk samen gingen, zijn nergens in den lande tot zulk een concrete uitvoering van een bepaald plan gekomen. Men zou kun nen stellen, dat in dit geval de „dreiging" van een eventuele vestiging van een jeugd honk van „Kennemerstaten" aan de zuid kant van het kanaal de partijen indertijd bijeen heeft gedreven, maar nu de zaken zo zijn komen te liggen als zij thans, na het bekijken, van de scherven, liggen, blijft deze mogelijkheid uiteraard nog steeds over. En wordt de vraag gesteld of dit lichaam met zijn staf vakkundig personeel en zijn grote ervaring maar niet beter de zaken hier in handen zou kunnen ne men, om het verder vastlope,, van het jeugdwerk in dit speciale geval te voorko men. De leiding Het gebouw aan de Kanaalstraat is dus geheel ingericht, mede dank zij de aan zienlijke som geld, die de gemeentelijke overheid er in heeft gesloken. Ten aanzien van de leiding ging de schoen echter enige tijd geleden wringen, "mdat men het niet eens kon worden over de taak en de gees telijke achtergrond van deze nog niet be noemde en moeilijk te vinden figuur. Een deel van degenen, die zeggenschap hadden over de toekomst van het Jeugd honk, zagen het jeugdwerk voor de zoge naamde massajeugd slechts als een op- vangmethode. waarna dan later bekeken zou kunnen worden, waar deze jeugd thuishoorde, anderen waaronder de Ka tholieken verstonden deze taak meer evangelisch. De Katholieken hebben toen het verzie, gekregen kleur te bekennen en de bezwaren bleken zich te ontladen in een breuk. Inmiddels gaat het werk voort. Men zal pogen een bestuur te formeren, dat rechtsgeldigheid bezit en als dat niet op tijd gebeurt, is de kans niet gering, dat Kennemerstaten zich vestigt aan de zuid kant van het kanaal en de zaken hier ver der in handen krijgt. Ook de f 10.000,— Een ongelukkige bijkomstigheid van dit geval is, dat de f 10.000,die van gemeen tewege gevoteerd werden voor de bestrij ding van de baldadigheid en waarvoor reeds een bepaalde bestemming was gevon den, met als achtergrond het nieuwe jeugd honk, voor het lopende jaar niet meer be steed kunnen worden. SIERLIJK en HANDIG - Blank gelakt Gemakkelijk onder tafel op te bergen Alléén zaterdag 13 oktober ƒ4.95 (thuisbezorgd) SNELLIUSSTRAAT 23 - TELEF. 5653 Kennemerland renners gaan feest vieren De Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" houdt donderdag 25 October in het Kennemer-Theater de jaarlijkse feestavond. Medewerking hiervan zullen verlenen „De Klavierschippers o.l.v. Cor Brouwer Ja, Merlijn keek verbaasd op, toen hij dat boekje las. Want daar stonden wonder lijke dingen in; het geheim van een soort toverbessen, die hier in het bos moesten groeien! De geheime plaats, waar ze groeiden, stond erbij. En wie die toverbessen plukte, kon er wonderlijke dingen mee uithalen, zo stond er in dat boekje te lezen. Merlijn keek steeds verbaasder, hoe verder hij las. Toen keek hij ondernemend in het rond. „Noudat ga ik eens gauw proberen!", mompelde hij. „Die wonderbessen wil ik wel hebben... ik ga ze meteen zoeken!" 17-18 GON DE MAAGD, de jong ste assistente van de fon kelnieuwe leeszaal en bi bliotheek, die sinds zater dag aan de IJmuidense Heidestraat een gezellig en modern onderkomen ver schaft aan weetgierige grote en kleine mensen, is niet helemaal tevreden over het bezoek aan „haar" tentoonstel' ing. Die van kleuterboeken namelijk in het tentoonstellingszaaltje, waar „Felison" al zo vele malen de kunst nader tot de Velsense mens heeft pro beren te brengen een De rijmpjesboeken bijv. zijn niet alleen voor het kind, dat al wat leest, de wereld ingestuurd, maar ook voor het wiegekindje, dat reeds een zeker gevoel heeft voor het ritme der woorden. Dat de moderne schrijvers hiermee rekening houden blijkt uit de aller liefste boekjes, die er voor heel jonge kinderen zijn uitgebracht. Helaas in vele gevallen alleen door buitel.- andse uitgevers, want de Nederlandse vertegenwoor digers in dit genre komen veelal nog maar steeds niet ADVERTENTIE expositie van boeken voor boven het bazarartikel uit: en over kleuters, die tot morgenavond open is en beslist meer aandacht ver dient dan blijkens het re- gister-der-bezoekenden aan haar is besteed. Want het kleuterboek is op het ogenblik in zulk een kleurige variëteit voorradig en er is helaas ook zo veel kaf onder het koren dat deze voorlichtende ver zameling menig ouderpaar van dienst kan zijn. Logisch opgebouwd volgt de verza meling uitgestalde boeken en boekjes de kleuter op zijn weg naar de kinder plaatjesboeken met een voudige rijmpjes, waarin de dagelijkse omgeving van het kind in woord en beeld aan hem worden voorge steld, zijn nog altijd beter in het Frans en het Engels dan in het Nederlands. Hoewel dit blijkbaar wel wordt ingezien, want, om op een wat oudere leeftijd over te stappen, de „Gouden boekjes" in de vertaling van Annie M. G. Schmidt en Han Hoekstra hebben, gebruik makend van et buitenlandse materiaal het Nederlandse conservatisme voorgoed overboord gezet en er ontstonden bijzonder jaren, waarin hij belang- frisse bandjes met grappige stelling krijgt voor andere olaten en rijmpjes, dan kleuterlektuur. Ook le Teddyserie, ge ïllustreerd door de Velse- naar Hans Bolleman, ge tuigt van een nieuwe rich ting in het boek voor het jonge kind. Dit alles en nog veel meer is te zien op de tafels in de Heidestraat. Daar zijn ook de rijmpjes uit de oude doos, het onsterfelijke „Bim- bam-beieren", het schone poeëm van „Kortjakje" en andere figuren uit onze eigen kindertijd terug te vinden, daar ligt het prach tige boekje van het olifan tje Babar (nog steeds niet in een gekleurde vertaling voorradig, hoewel het Fran se origineel laat zien, dat pas dan dit wondermooie gevalletje geheel tot zijn r-cht komt) en de puike kir.c? --lektuur van Mies Bouhuys en verschillende andere geslaagde bandjes. En om de zaak af te rond n: een serie pedagogi sche boeken over de opvoe ding van het jonge kind, die slechts samen met het gezonde verstand het inói- viduutje ten goede kunnen komen. De aanwezigheid van een klas van de IJmui dense Huishoudschool was gisteren een verheugend teken van belangstelling voor deze tentoonstelling. Het was er echter maar één J. F. Schakers van „Pat-Mat" achter de borden De Kennemer Schaakclub „Fat-Mat" heeft de onderlinge competitie voortgezet met de volgende uitslagen. Afd. 1: P. Hart- E. Ekhart afg.; L. Mostertman-M. P. Suiker 01; A. Slings-W. Steeman remise: ir. D. G. Huygen-ir. E. F. Peltzer 10. Afd. II. J. Beentjes-J. Sonneveld remise; J. A. Ro- denburg-M. Soeteman afg.; J. Sauer sr.- S. S. Oppenheimer 10; J. Sauer sr.-M. Soeteman remise. Afd. Ill: G. v. d. Berg- A. W. Lubert 10; ing. A. W. Falter-M. N. Pranger 01; P. Wagenaar-ing. J. J. Schroder 1—0: A. J. Bannenberg-K. Meyer afg.; P. Tijssen-B. Sauer 01. Afd. IV: A. Steeman-J. F. Dingerdis 10; E. Toffoli- E. Sauer 10; J. v. d. Wijngaard-W. P. v. d. Lely afg.; L. Bruinzeel-N. Bakkum 01. DIJV jeugd gaat op baars vissen De hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" organiseert zondag 14 October voor haar jeugdleden een baarswedstrijd welke gehouden zal worden in het Noordzeeka naal. ADVERTENTIE Lamer shekertoernooi In de biljartwedstrijd om de Lamers- beker speelde „Excelsior" een wedstrijd tegen „D.E.S. uit Haarlem, welke in een 7—13 overwinning voor laatstgenoemde ver eniging eindigde. De persoonlijke uitslagen waren: J. A. Lamers (E.) 400 232 14 78 0 p. A. Diekman (D.) 250 250 14 43 2 J. 119 119 20 19 2 H. 122 41 20 9 0 F. 106 106 30 13 2 A. 93 83 30 12 0 C. 74 74 33 16 1 L. Vlug 58 58 33 8 1 N. 113 80 34 7 0 A. 104 104 34 21 2 J. 254 254 27 30 2 C. Hellingman 260 147 27 31 0 B. 57 54 27 11 n J. Hoogendoorn 55 55 27 20 2 J. v. Urk 51 43 23 7 0 C. 50 50 23 8 2 H. 50 43 26 6 0 J. 46 46 26 5 2 J. Waterdrinker 58 51 27 11 0 C. Labots 51 51 27 9 2 HERENJASSEN en DAMESMANTELS in de nieuwste dessins BEVERWIJK BREESTRAAT 6 Op donderdag kwamen in IJmuiden bin nen: Ingwi van Philadelphia. Jacob Maersk van Hamburg. Gerd van Geffle. Bali van Bilbao. Hazewind van Delfzijl. Markurius van Archangel. Tomoe van Hamburg. Wes- terdok van Londen. Dieter Waltraud van Hamburg. Faterland van Fowey. Bullfinch van Londen. Zaanstroom van Hull. Barbara Meentzen van Birmingham. Lucas Bols I v. Lapaluoto. Arcturis van Rotterdam. Oberon van Rotterdam. Poel van Hamburg, Anna Elisabeth van Rotterdam. Vertrokken zijn: IJstroom naar Plymouth. Stortemelk naar Portsmouth. Jupiter naar Rotterdam. Abel Tasman naar Ostrand. Chronitas naar Goole. Anke Henrika naar Rotterdam. Vrouwenpolder naar Rotterdam. Maasborg naar Skutshar. Ilos naar Ham burg. Flora naar Sevilla. Biesbosch naar Tees. Thaletas naar Rotterdam. Zijpenberg naar Menilla. Airisto naar Sluiskil. Wan da naar Sluiskil. Johannes naar Rotterdam. Mascotte naar Antwerpen. Adolf Pratt naar Plymouth. Tilly naar Gothenburg. Gratia naar Frederikstad. Guineeku t naar Dakar. Fountain Abbey naar Rotterdam. Hector n. Hamburg. Witmarsum naar Bremen. ADVERTENTIE Totaal 155 Een handicap was ongetwijfeld voor Hil legom, dat men met negen man uitkwam, omdat door een misverstand de tegenstan der van G. Postma niet in het D.C.IJ.-club lokaal verscheen en daardoor een papie ren nederlaag kreeg. De D.C.IJ.-staart was deze wedstrijd bizonder produktief. Deze week speelt Sportief in haar club lokaal tegen Haarlemse Damclub 2. Woens dagavond 17 oktober komt Oosterkwartier spelen tegen D.C.IJ. II in hotel Kenne- merhof. Onderlinge competitie D.C.IJ. De goede vorm waarin ir. M. Krijgsman het vorige onderling damtoernooi aanving, is totaal zoek. Nu kreeg ir. Krijgsman weer klop van G. Postma. In de eerste klasse is H. de Leeuw na een lange tijd van afwezigheid teruggekeerd. Een overwinning op Jan Waal en een re misepartij tegen de le klasse IJmond-kam- pioen C. Lodder werden zijn goede start. C. Kramer en C. Kaan eindigden na een boeiende strijd in remise. Opa v. d. Bos en Gomes werd een belangwekkende partij voor de theorie. De 80-jarige verloor ech ter na drie uur spelen van Gomes. De heer J. F. Koks te Beverwijk heeft verzocht aan hem te verkopen ten behoeve van de bouw van een woning met gebruik making van de premie- en bijdragerege ling woningbouw 1953. het perceel ter op pervlakte van ongeveer 250 m2. De prijs voor deze grond is bepaald op f 15 per m2. Verzoeker heeft met deze prijs ingestemd. C/1 Met betrekking tot dit principe onderscheidden de nieuwe bewakers zich in genen dele met de mensen van de oude garde. Slechts collega's, die elkaar bijzonder goed kenden, zeiden wel eens enkele woorden, die met in het Partij-orgaan afgedrukt konden worden. Maar voordat zij zo'n „onvoorzichtige" zin uitten, keken ze eerst om zich heen of niemand hun woorden zou kunnen opvangen. Durda stak een exemplaar van het Partijblad bij zich en liep naar de cellen, waar hij de bewaking over voerde. Toen hij Vymetals cel binnenging, deed hij alsof hij niet zag dat Jablonsky op zijn brits lag, wat overdag ver boden was. Vymetal begroette hem hartelijk en fluister de hem enkele dankwoorden toe voor de lijst van vrien den, die ook gearresteerd waren, welke Durda hem had gegeven. Durda wilde echter geen lang gesprek voeren, nu het op de gangen deze morgen zo druk was. Dit was geen goed ogenblik voor een langdurige en vertrouwelijke gedachtenwisseling. Hij gaf Vymetal de krant, beloofde weer terug te komen en vertrok. Jablonsky en Vymetal bogen zich beiden over het communiqué. Jablonsky ging daarop met de krant op zijn brits liggen om op zijn gemak het hele stuk nog eens over te l^zen. Daarna las hij met een analytische con centratie het hoofdartikel. Zwijgend gaf hij tenslotte de krant aan Vymetal. Hij begon pas te spreken, toen ook zijn celgenoot beide artikelen gelezen had. Nu pas, Vymetal, zei hij, aanknopend aan het ge sprek van de afgelopen nacht, begrijp ik het doel van de verhoren. 'Nu weet ik, wat zij willen bereiken. Het staat allemaal zwart op wit in het communiqué, alsof zij de bewijzen reeds in handen hebben. Hij nam nogmaals de krant op en las luidop het communiqué voor, op ieder woord de nadruk leggend. Geen woord over de enige zaak, waar zij bewijzen van in handen hebben: de pamfletten. Alleen in het hoofdartikel wordt terzijde gezegd, dat wij waarschijn lijk ook verantwoordelijk zijn voor het publiceren van pamfletten, die tegen de regering gericht zijn. Nadat Vymetal enkele woorden gemompeld had, ging Jablonsky verder: Het ergste is, dat zij er op hame ren, dat wij Semal vermoord hebben. Als Horak en Rybar hem inderdaad gedood hebben, dan is dat geheel buiten de Organisatie om gegaan.... Vymetal interrumpeerde hem. Op de betrokken avond zou ik Horak ergens ont moeten en hem mee naar huis nemen, zodat hij veilig zou zijn. Maar ik werd gearresteerd. Mijn dochter zal hem waarschijnlijk wel gewaarschuwd hebben. Ik heb altijd rekening gehouden met een arrestatie. Wie heeft jou gezegd, dat je Horak moest op vangen? Horaks contactman; je weet wel: Antonin, die niet gearresteerd werd. Beiden vervielen in zwijgen. Vymetal boog zich weder om over de krant en begon opnieuw het hoofdartikel te lezen. Misschien heeft Jan Semal helemaal niet vermoord, merkte hij enige tijd later op. Het is best mogelijk, dat Rybar het gedaan heeft.of geen van beiden. Mis schien hebben ze de moordenaar nog niet eens gevat en willen ze de moord op ons afwentelen. Wist je niet, dat ik Horak zou ontmoeten? Nee. Ik heb geen van beiden de laatste week gezien en ik had slechts via Antonin contact met hen. Antonin zou dus hun beiden uit jouw naam orders hebben kunnen geven, zonder dat jij er iets van af wist! Antonin heeft me gezegd, dat ik Horak er aan moest herinneren, dat hij hem die avond om midder nacht zou treffen. Jablonsky onderbrak Vymetal. Op de lijst, die Durda ons gegeven heeft, staat met nadruk vermeld, dat Jan om middernacht gearres teerd werd. Antonin was op vrije voeten. Waarom heeft hij zich niet aan de afspraak gehouden? Ja, waarom? herhaalde Vymetal. Nadat hij enige tijd gezwegen had, ging hij fluisterend verder, alsof hij bang was van zijn eigen woorden: Omdat hij de hele zaak georganiseerd heeft. Omdat hij tot de politie behoort.... Ze hebben ons allemaal vóór zes uur gearresteerd. Als ze Horak en Rybar toen ook gearresteerd hadden, zou er geen moord gepleegd zijn. Er is geen andere verklaring. Het communiqué en het hoofdartikel bewijzen het. Ze hebben „imperia lisme", „moord" en „spionage" nodig. Maar wat er niet is, verzinnen ze eenvoudig. Precies zo als die papieren met geheime gegevens, die ze bij mij gevonden zouden hebben. Ze wisten precies waar dat, waar ze naar zoch ten, lag; in de rechter bovenla van mijn bureau. Ik be zweer je, Vymetal, dat deze idiote documenten, waarin zou staan welke regimenten in Litomerice, Bratislava, Plzen en weet ik veel waar nog meer zouden liggen, nooit in mijn schrijftafel hebben gelegen. Blauwdrukken van machinegeweren.en allerlei andere papieren met alle mogelijke gegevens zouden bij mij gevonden zijn! Al die rommel zou, zo hebben ze midden in m'n gezicht ge zegd, in mijn bureau gevonden zijn! En ik heb notabene de zin van spionage nooit erkend, noch heb ik ooit moord aanbevolen! Vymetal maakte een geluid, dat op een lach leek. En geen woord over die pamflettengeen woord! We kunnen dat nauwelijks een compliment noemen. Nee, wij zitten hier, omdat we geprobeerd hebben iets futiels te doen, waar ze notabene niet eens gewag van maken. Ze hebben een agent-provocateur onze groep bin nengesmokkeld en ons zo onder observatie gehouden. Ze hebben ons gespaard tot het moment, dat het hun schikte om ons verantwoordelijk te stellen voor spio- nagekwesties en een moord. Heel gemakkelijk, van hun standpunt uit gezien. Ja, heel gemakkelijk, herhaalde Jablonsky. Het kost alleen Horak en mij het leven. De anderen zullen twee tot twintig jaar gevangenisstraf krijgen, al naar ze geluk hebben of niet. Ik zal proberen via Durda Horak en de anderen het nieuws te geven. Het is altijd beter, als men precies weet waar men aan toe is. II; geloof, dat het er nu niets meer toe doet, hoe we ons verdedigen zullen. Het resultaat staat al vast. Vymetal opende de krant weer. Hii begon opnieuw te lezen, maar sloeg geen blik in het communiqué of het hoofdartikel. Plotseling vroeg hij: Geloof je nog steeds, dat pamfletten en krantjes iets te betekenen hebben? Ik bedoel: geloof je, dat het zijn nut zou hebben als we in staat waren geweest bijvoorbeeld nog een jaar die blaadjes te verspreiden? Jablonsky antwoordde niet; hij mompelde slechts wat binnensmonds. Vymetal verstond hem niet, zodat hij verder ging: Toen de oorlog uitbrak, begonnen de Fransen en Engelsen de Duitsers ook met vlugschriften te bombarderen. Jablonsky viel Vymetal in de rede. (Wordt vervolgd). sportief (kort) gekleed (lang) (met ingezette of raglan mouw) Alleen de bekende en vertrouwde merken, als OXFORD FALCON VICTORY SANTEGA VRIJDAG 12 OKTOBER Minerva: „Love me or leave me", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Ave Maria", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Grote manoeuvres", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie man nen in de sneeuw", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinem: Palace: „Tempel der verleiding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Karavaan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bloedgeld18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Theater met „Het hol van de leeuw". Concertgebouw: 8.15 uur, Noordhollands Philharmonisch Or kest o 1. v. Toon Verhey, m. m. v. Marie Claude Theuveny, viool. Minervatheater, 8 uur: Dr. A. L. Constandse spreekt voor de Volksuniversiteit over „De toekomst van Europa" Concertgebouw: 7.30 uur, Paul Chr. van Westering geeft voor de Volksuniversi teit een inleiding tot het concert van het Noordholland' Philharmonisch Orkest. ZATERDAG 13 OKTOBER Minerva: „Love me or leave me", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. „Brokkenpilo'malle leeft., 2.30 uur. Lido: „Ave Maria", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Grote manoeuvres", 14 jaar, 2, 4.15, 7 -n 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Tempel der verleiding", 18 jaar, 2,4.1^, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Karavaan", 14 jaar, - 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bloed geld", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: Haagse Comedie: „Spoken", 8 uur. Vleeshal: Technische show, geoperd van 1023 uur. D.S.O.-terrein, Vijfhuizen. 4 uur: 1 n Kion's luchtsensatie.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7