Burgerlijke Stand visserijvloot bestaat 25 jaar li AUTORIJLES Marijke-kleuterschool moet uit de impasse geholpen Kerkdiensten Marine erkende de waarde van visserijarchief Kleur en sensiviteit op nieuwe tentoonstelling bij Hoogovens T entoonstelling 1958 in mei 15 i; AUTORIJSCHOOL „IJMOND" Twee noodlokalen zonden uitkomst brengen P.v.d.A.-afdeling houdt haar jaarvergadering Openbare leeszaal in „Noord" pas later open Waleska Voute exposeert TAXI NODIG? - BEL 5 0 00 „Full Speed" handbal tegen IJmond II Belangrijke „IJmond"- wedstrijden tegen Zandvoortmeeuwen Agenda voor Beverwijk Zondagsscholen Vergadering van de NGVB Weer drie veilingen ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 HEEL IJMUIDEN WEET HET. En ver daarbuiten soms ook: aan de Keizer Wilhelmstraat in IJmuiden woont de zeven en dertigjarige Arie van der Veer, een man van betekenis voor het visserijbedrijf, al weet ook iedereen er bij te vertellen, dat diezelfde meneer Van der Veer daar maar heel weinig erkenning en waardering voor uit het bedrijf ontvangt. Maar elke rechtgeaarde IJmuide- naar is hem dankbaar voor het werk, dat deze man van zijn twaalfde jaar af, van de tijd dat hij nog in korte broek langs de havens en op de schepen speelde, een schat van gegevens over het Nederlandse visserijbedrijf heeft ver zameld, die eenvoudigweg zijn ontstaan door het feit, dat een rederij (ook in IJmuiden) nog wel eens een nieuw schip laat bouwen, een ander schip laat slopen of soms een schip niet van zee ziet terugkeren. Op die schepen varen de mensen, waar het leed soms ook onverwacht kan doordringen of waarvan een reder soms botweg kan zeggen, dat de schipper niet genoeg aan de wal brengt. Uit die nuchtere, maar vaak zelfs kille feiten, heeft de ljmuidense Arie van der Veer zijn hobby opgebouwd: een visserij- en scheepsarchief, dat zijn weerga in Nederland niet heeft en dat op de zestiende van de volgende maand vijf en twintig jaar bestaat. Want het is op die zestiende november een kwart eeuw geleden, dat Arie langs de kant schooide en het potlood en een blocnoot in de knuisten nam om de besommingen van de trawlers te gaan noteren. Uit de vijftig bladzijden van die enkele bloknoot is een archief ontstaan van tien duizenden feiten, gerangschikt in een kaartsysteem, ruim twee duizend foto's van schepen en ruim dertien honderd boeken, variërend in dikte van een rapport van tien pagina's tot een Lloyds register met zijn welbekende omvang. Arie van der Veer heeft dat duidelijke verlangen naar alle kennis van de Visserij en de scheepvaart van 1931 af weten te handhaven. Vandaar het unieke van dit archief in Nederland. Het Visserijlabora torium kan opbellen en vragen wie nu toch op dit moment met de logger KW. 24 ter visserij is. Arie van der Veer stapt dan even van de stoel en duikt in een hoek van de met boeken, foto's en tekeningen volgestapelde kamer. „Schipper de Waal aan de Malefijtstraat 22 in Katwijk aan Zee". En even later is daar een reder uit IJmuiden. Hij loopt met plannen rond voor de bouw van een nieuwe trawler naar het voorbeeld van een bekende Noor. Er wordt iets langer gezocht en dan komt de foto op het volbeladen bureau van Arie en wanneer de reder dat wenst volgen de bouwtekeningen met alle gegevens even eens. Dat is allemaal mogelijk aan de Kei zer Wilhelmstraat. En uit die bereidwillig heid van Arie stamt dan weer het vervolg, dat Arie bij de proefvaart van de nieuwe IJmuidense trawler, die de lijnen van een Noor meekreeg, een mooie foto van de eige naar kreeg. Over vijfentwintig jaar, wan neer dat schip misschien ter sloop vaart, gebruikt Arie die foto weer. Bij een ar tikel, door hem geschreven, over het ver dwijnen van de motortrawlers wellicht en de opbouw van een vloot visfabrieks- schepen. Daarmee is de arbeid van Arie getekend. De arbeid, die het intens beleven van een hobby van hem vergt. ARIE VAN DER VEER heeft als dage lijkse werkkring een functie, die nauw verwant is met zijn hobby en die wellicht daaruit zelfs is voortgekomen. Hij is amb tenaar van de visserij-inspectie en hiertoe houdt hij zich bezig met alles, wat maar in het visserijbedrijf van Katwijk en IJmuiden omgaat. Visserijstatistieken, vangplaatsen van vis, de vangsten, de be sommingen, het aantal reizen van de sche pen, de schade aan het vistuig, enfin, alles waaraan ook maar een cijfer in het bedrijf te pas komt, wordt door Arie van der Veer genoteerd en verwerkt in lange en in vele rapporten, die naar Den Haag gaan en waarvan men later weer delen terug vindt in de jaaroverzichten van het Neder landse visserijbedrijf. Het visserijarchief van Arie van der Veer is geen rijksinstelling, al helpt het ontelbare keren bij de uitoefening van het beroep van ambtenaar der visserijinspectie. REGELMATIG IS Arie van der Veer in 1931 de besommingen gaan noteren. Hij nam er „Het Dagblad" voor ter hand, de voorloper van de „IJmuider Courant" en schreef er de bedragen uit over. Van de weken, van de maanden en jaren werden die besommingen der schepen opgeslagen ADVERTENTIE o CELSIUSSTRAAT 52 (achter Cultu- reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden en bleef hij op de hoogte van het wel en wee der IJmuider vissersvloot: Het werk groeide uit. Als zestienjarige knaap ging hij onder de naam Victor mee werken aan „Het Dagblad" en van zijn hand verschenen de maandoverzichten van alle besommingen der trawlers. In oktober 1935 kwam Arie van der Veer in dienst van de „N.V. Visserijonderneming De VEM". Hij werd er jongste bediende en toen het tot hem begon door te dringen, dat met uitsluitend besommingen ook niet veel is uit te richten, kocht Arie van zijn schaarse salaris wat boekjes en begon met het uit knippen van foto's uit tijdschriften en dag bladen. Er werd geplakt, getekend en geschreven en waar iemand in Oud-IJmui- den iets opruimde, was Arie er bij om de afgedankte voorraad op foto's en ander materiaal te doorsnuffelen. De vertrokken schepen werden voortaan door hem bijgehouden, er werd een kaart systeem ontworpen en uit de Lloyds wer den de gegevens van alle trawlers en vis sersvaartuigen op deze kaarten overge bracht. Daarmee werd de eerste steen gelegd voor de burgerlijke stand der Nederlandse visserijvloot. Van de scheepswerven kreeg Arie v. d. Veer veel medewerking: bouw tekeningen en foto's werden hem toege zonden. In oktober 1939 kwam Arie v. d. Veer in dienst van de Visserijcentrale, een in stantie, die thans Bedrijfschap voor Vis- serijprodukten heet. Na de oorlogsjaren kreeg hij hiervan de opdracht de overge bleven visserijschepen in IJmuiden te identifiqer.en en vrij i,e ggvp. T rifT*"*J' DE GROTE WAARDE van het visserij archief kwam toen in de naoorlogse jaren aan het licht. Tientallen reders in Scheve- ningen, in Vlaardingen, Katwijk aan Zee en IJmuiden leerden in die jaren het soms haast onmisbare archief kennen. Arie van der Veer kon er naar buiten mee optreden en door zijn feitenkennis omtrent de sche pen keerden van de driehonderd naar Duitsland afgevoerde visserijvaartuigen niet minder dan tweehonderd vijftig sche pen naar Nederlandse havens terug. Twee jaar arbeid is voor de terugvoe ring van de schepen nodig geweest en in feite is Arie van der Veer er- zeven jaar mee doende geweest, want ook in de oor logsjaren hield hij bij welke schepen wer den gevorderd, hoe zij werden verbouwd en wanneer zij werden afgevoerd naar Duitse, Franse of Belgische havens. In de havens van Brest, van Lubeck en Cux- haven werden de schepen aan de hand van door Arie van der Veer bijeengegaarde gegevens door de heer Jan de Dreyer, waar mee Arie van der Veer nauw samenwerkte, geïdentificeerd. Tenslotte was de oprich ting van een Bureau Teruggave Vissers vaartuigen nodig en, zoals dat allemaal nog in de eerste jaren na de oorlog ging: Arie van der Veer richtte het bureau in zijn eentje op. De opdracht van de Visserij centrale luidde, dat hij de schepen moest identificeren en vrijgeven in de IJmuidense haven, maar daar er geen enkel schip was, moest hij ze wel van verre halen. Toen het apparaat van de overheid in Den Haag beter ging draaien, vroeg men zich daar af, wat die jongeman in IJmui den nu eigenlijk in zijn eentje uithaalde. Er moesten nodig instructies komen en al dus ontstond een enorme papieren lawine vol dagstaten en formulieren voor het terugvoeren van vissersvaartuigen. Acht slepers waren er tenslotte voor het bureau in actie en dat een van die dagstaten maar willekeurig werd ingevuld, is nogal duidelijk. Deze staat vroeg de dagelijkse positie van de acht slepers. Wanneer daar aan dan het simpele gegeven wordt toe gevoegd, dat geen enkel schip van de slepers-trawlervloot over een radio, laat staan een zender beschikte, is voldoende gezegd. DE TERUGVOERING van de vissers vloot heeft een bedrag van een y2 miljoen gevergd. Als slepers deden .dienst enige gevorderde vissersvaartuigen, zoals de Helga, Tonijn, I. S. Groen, Helena, As- trid, Ingrid, Irene en de Doorman. Meestal sleepte elke trawler twee vis sersvaartuigen per reis naar Nederland. De schepen werden in de buitenlandse havens vaak in ergerlijk verwaarloosde en mismaakte staat aangetroffen. De dekken waren er vaak uitgebrand, een schip had ruim vijf honderd ratten aan boord en kwam daarmee naar het Spuikanaal, waar wachtsman Bram de Goede er de wacht bij betrok. De Duitsers hadden in de naoorlogse jaren ook nog tal van Nederlandse schepen in gebruik en waren niet van zins die terug te geven. De mannen van het Bureau Teruggave Vissèrsvaartuigen hebben mee gemaakt hoe in Kiel een Vlaardingse trawler met' volle kracht tegen de kade werd gevaren. Slechts uit nijd; de gehele verschansing lag in elkaar. UITERMATE DANKBAAR is Arie v. d. Veer, dat hij in die twee jaar zijn archief ten nutte van het visserijbedrijf heeft kunnen gebruiken. Daarbij is hij zeer dank baar jegens de Koninklijke Marine, van wie hij in die twee jaar steeds de grootste morele steun en voile medewerking heeft genoten. Bij de Koninklijke Marine werd ingezien, welke waarde deze man voor de terugvoering van de schepen had. ARIE VAN DER VEER, die sinds april 1949 voor de IJmuider Courant tweehon derd artikelen met foto's in de rubriek „Revue van de Zuidzij" en al weer hon derdenzeventig bijdragen in de rubriek „Langs sluizen en havens" heeft geschre ven, is nu al weer doende nieuwe plannen uit te voeren. Het kaartsysteem wordt voor de derde keer in zijn bestaan gemoderni seerd en in kleuren uitgevoerd, hij is bezig een serie tekeningen te vervaardigen van scheepssilhouetten om daarmee een aantal scheepstypen vast te leggen en verder ar beidt hij uiteraard aan de uitbreiding van zijn 2000 foto's tellende archief en de grootste maritieme bibliotheek in Velsep. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum zal het Visserijarchief Arie van der Veer begin volgend jaar voor de eerste maal in een tentoonstelling naar buiten op treden. In de maand mei, ongeveer tegelijk met Vlaggetjesdag 1957 het accent valt volgend jaar op IJmuiden zal een ex positie van de rijkdommen van het ar chief worden gehouden in Velsen. Getracht wordt hiervoor een van de zalen van het Cultureel Centrum in te richten. Verschil lende particulieren in Velsen hebben de heer v. d. Veer al hun medewerking toe gezegd en met de uitwerking van de plan nen is thans reeds begonnen. W. N. Arie v. d. Veer en visserij: bijna een twee-eenheid. ADVERTENTIE Opvallend mooi is de uitstekend ver zorgde Heren- en Jongens- kleding van de grootst gesorteerde zaak in Kennemerland. De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid zal dinsdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat haar jaarverslag houden. Behalve de gebruikelijke verslagen ver meldt de agenda een bespreking over het bestuursbeleid en een verslag aangaande de voorbereiding van de winteractie. Voor de te houden bestuursverkiezing treden de thans zittende bestuurders allen af, maar stellen zich herkiesbaar met uit zondering van de heren P. Kentie en A. v. d. Nieuwenhoff. Hoewel vorige week zaterdag de ge meentelijke openbare bibliotheek eri lêes- zaal aan de Heidestraat te IJmuiden-Oost officieel is geopend, waarbij uit toespelin gen viel te concluderen, dat de dependance in „Noord" op 1 november zou worden opengesteld, blijkt dit nu niet geheel juist te zijn. Weliswaar is voor „Noord" per 1 novem ber als assistente benoemd mej. H. G. Birk- hoff uit Gouda, doch zij zal zich voorlopig belasten met de aankoop van boeken voor de „noordelijke" dependance, waarmede zeker enige tijd zal zijn gemoeid. De belangstellenden uit Velsen-Noord voor de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek kunnen zich echter aan de Hei destraat reeds nu laten inschrijven om bij ingebruikneming van de dependance in „Noord" automatisch te worden overge schreven. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Kleuterschoolonderwijs te IJmuidcn-Oost heeft zich tot het Velsense college van B. en W. gewend met het ver zoek te bewerkstelligen, dat voor de onder zijn bestuur staande Prinses Marijke-kleu terschool, twee noodlokalen (systeem Ma- vem) beschikbaar gesteld worden. Reeds eerder had het bestuur zich met een dergelijk verzoek tot B. en W. gewend. In antwoord daarop hebben zij medege deeld, dat het college, zo spoedig het moge lijk is, zullen trachten te helpen met nood lokalen. De bezetting van de Juliana- en P. Ver- meulen-school te IJmuiden, in welke scho len enige klassen van de kleuterschol zijn ondergebracht, vereist thans de spoedige ontruiming van de door de laatstgenoemde school in gebruik genomen lokalen. Door het alom heersende gebrek aan voor het kleuteronderwijs geschikte lokalen zal het bestuur niet meer in staat zijn het kleuter onderwijs op verantwoorde wijze te doen verzorgen. Het vorenstaande is van voldoende klem mende reden om het bestuur uit de impasse te helpen, waarin het buiten zijn schuld is geraakt Alvorens B. en W. echter kunnen besluiten tot het beschikbaar stellen van de gevraagde noodlokalen is het noodzake lijk, dat de raad zich uitspreekt over het verlenen van de in artikel 50 van de Kleu teronderwijswet bedoelde medewerking. De nieuwe schilderijententoonstelling, welke zondag, 14 October, tussen 2 en 4 uur voor het publiek zal zijn geopend, toont werken van W'aleska Voute, een fraaie ver zameling schilderijen, houtsneden en tegels, die de moeite van een gang naar het restau rant Waiserij Oost van Hoogovens ten volle waard zijn. Indien wij het werk van de schilderes Voüte in een enkel woord zouden willen kenschetsen, dan kunnen wij spreken van: „dromen in kleuren", want dat is feitelijk hetgeen de 30-jarige schilderes doet. In al haar stillevens haar bloemen vooral en ook in haar landschappen vindt de beschouwer een droom terug, een terugwijken uit de harde wereld van alle- aag, en dus een inkeren, in de rust van het innerlijk. Zij heeft sterk onder de invloed gestaan van haar kunstzinnige vader, die haar steunde in haar streven. Waleska's opleiding begon op haar zes tiende jaar bij de bekende schilderes Coba Ritsema; later ging zij naar Italië waar zij in het bijzonder het werk van Michel An- gelo bestudeerde. Haar liefde voor kleuren kon zij uitleven toen zij zich ging verdie pen in de werken en het leven van Vincent van Gogh. De schilderes heeft verschillen de malen te Amsterdam, Arnhem en elders geëxposeerd, en haar werk treft telkens weer door de gevoeligheid hiervan. Behalve schilderstukken toont de expo sitie ook houtsneden, en hierin ontdekken wij potseling een spontane levensvreugde, vooral in de bewegingen van de figuren, die aan die van een spelend kind doen denken: naïef maar volkomen zuiver. De kunstenaresse meent, dat haar per soonlijkheid uit die houtsneden op te ma ken is, en indien wij dan naar de figuurtjes kijken, die zij ons voortovert, dan vinden wij het kind en de kinderlijke vreugde voor het moment er in terug. 4 Met het bespreken van Waleska Voute's werk komen wij telkens weer op kleur te rug, en daarom willen wij tenslotte nog de aandacht vestigen op de tegels, die zij vervaardigt. Zo op het oog zijn het com merciële zaken, maar indien ge deze voor werpjes gaat vergelijken met de „massa producten" uit de winkel, dan valt het op, dat er toch op deze tegels méér te zien is, als was het opnieuw! de spontane kleurvreugde en de ritmiek in de vlak verdeling. In niemands huiskamer zullen zij misstaan. Als slotconclusie zou dus te zeggen zijn, dat het aandachtig beschouwen van Wales ka's werk vreugde kan schenken: de vreugde van een terugdromen naar de we reld van planten, dieren en sprookjes uit de kindertijd, naar de momenten van stille vreugde om een mooi pleintje tijdens een vakantie-tocht of bij een wandeling langs een bloeiende bongerd in de lente. Want Waleska's vreugde is geen schaterlach, maar een glimlach.een glimlach waar in echter de weemoed doortrilt om hetgeen voorbij is ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA De Velsense handbalvereniging „Full Speed" speelt zondagmiddag een thuiswed strijd op „Schoonenberg" tegen IJmond II. Aanvang 2 uur. De thuisclub speelt in de volgende opstelling: G. Eenhoorn W. de Boer, G. Apelaoorn S. Schuurman, A. Kreuger, F. Orsel L. Apeldoorn, E. Otte, J. Zonneveld, J. Orsel, M. Otte „De terugkeer van Suuske Perdaems" Voor de afdeling Velsen-Noord van het Katholiek Instituut voor Volksontwikke ling (KIVO) zal het r.-k. toneelgezelschap „De Schijnwerper" uit Amsterdam zater dag 27 oktober in gebouw „Concordia" aan de Doodweg een voorstelling geven. Uitgevoerd wordt het toneelstuk „De te rugkeer van Suuske Perdaems", een ver volg op het enkele jaren geleden gespeelde „Suuske Perdaems, de koster van de Hei kant", dat toen, eveneens in „Concordia", zoveel belangstelling had. Met de belangrijkste wedstrijden tegen de eerste dames- en herenelftallen van Zand voortmeeuwen van respectievelijk dames I en heren I van de handbalvereniging „IJmond" krijgt de Velsense club opnieuw een uitgebreid competitie-programma af te werken. De IJmond I-dames gaan zondag naar Zandvoort om het daar, zo mogelijk, beter te doen dan vorige week tegen RapiditasI, de naaste concurrent op de ranglijst, aan wie een punt werd verspeeld. De Zandvoortse dames hebben weliswaar nog maar twee wedstrijden gespeeld, maar met zulke over tuigende cijfers (125) en (162), dat deze waarschuwing voor de Velsense dames vol doende moet zijn om zich volledig in te spannen teneinde de eerste plaats te kunnen behouden. Voor de IJmond I-heren, die thans de vier de plaats beeztten met twee gewonnen en twee verloren wedstrijden en vier punten moét hét evenzeer mogelijk zijn Zandvoort meeuwen I de tweede plaats op de ranglijst te betwisten. De Zandvoorters speelden vijf wedstrijden en wopnen er drie; zes punten dus. Unitas I liet de Zandvoorters met 126 struikelen om half bovenaan te komen. Er is voor IJmond I een mooie kans. Het tweede IJmond-damesteam gaat naar „Schoonenberg" voor een bezoek aan de oud-voetballers Full Speed I, dat zeker kan worden overwonnen als de IJmonden alles in het werk stellen en dan hun derde ach tereenvolgende zege zullen kunnen boeken. De heren van IJmond 2 trekken voor een lastige uitwedstrijd naar Concordia 2. Ook hier moet het mogelijk zijn op de beide pun ten beslag te leggen door IJmond en bij een overwinning van IJmond I heren tevens op te schuiven naar een hogere plaats op de ranglijst. Het derde IJmond-herenelftal gaat naar Overveen om De Blinkert I te ontmoeten. Misschien ligt hier ook een kans voor de Velsense ploeg. Voorts zijn voor zondag vastgesteld: Dames junioren: De Blinkert AIJmond A en meisjes-aspiranten: Concordia A IJmond B. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: M. Klesser; M. Hellmann en J. Veen; R. v. Buuren, D. Marckelbach en H. Venus; G. Roos, G. Slatman, J. Kruk, T. Schuit en A. Wolters. Heren IJmond I: J. Böhm; W. Siebers en J. v. Buuren; A. Blok, H. Boom en J. Wol ters; K. Sauer, G. Unger, B. Hofman. E. Sauer en K. Klesser. ZATERDAG 13 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ver boden vrouwen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sissi". W.B. Theater, 20 uur: „Laatste der Nova- ja's". K.S.A., 14 uur: Speeltuinvereniging „Mun- nikenweide". Kennemer Theater, 20 uur: Toneeluitvoe ring „Kunst na Arbeid". 't Centrum, 20 uur: Speeltuinvereniging „Mumn.ikenweide". Openbare Leeszaal, geopend van 1013 en 1517 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.3016.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1518 uur; Lees- en studiezaal geopend van 1013 en 15 18.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odujfstraat 12, geopend dagelijks van 1011 en 1718 uur. ZONDAG 14 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Roodkap je"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Verboden vrouwen". Luxor Theater, 14.15, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Sissi". W.B. Theater, 14.30 uur: „Het zwarte com mando"; 16.30 en 20 uur: „Levend be graven". MAANDAG 15 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jungle der misdaad". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sissi". W.B. Theater, 20 uur: „Levend begraven". K.S.A., 20 uur: Jaarvergadering Katho lieke Volkspartij. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1920 uur. R.K. Leeszaal, uit1 nbibliotheek, geopend van 1518 uur; .es- en studiezaal ge opend van 1518 en 1921.30 uur. Zondag 14 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 en 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Ned.,Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 18.45 uur: ds. A. J. Schneider, jeugddienst. Wijkgebouw Bethlehemkerk, 10 uur: de heer P. Ver schoor, jongerendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. W. Diepersloot; 15 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Verleur van Lisse. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur, de heer R. Boilen van Amster dam. Leger des Heiis, 10 uur: Altaardienst; 20 uur: Verlossingssamenkomst, leider lt.- kol. W. Woendulzen van Amsterdam. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: d>s. J. Dickhout H.A.; 19 uur: ds. S. de Roest, H.A.. Jeugd.gebouw, 10 uur: jeugdkerk, de heer M. van Dongen. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: dr. H. Faber. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: E. W. Pera van Den Haag, 19.30 uur: F. Nieuwenhuysén van Alphen a. d. Rijn; woensdag 19.45 uur: Jb. Kleijn-Haneveld van Bodegra ven. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 17.15 uur: ds. J. A. Roskam (H.A.) VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: kand. W. Leenman, directeur van „Evangelie en industrie" 19 uur: ds. A. de Jonge van Zaandam, jeugddienst. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, geen opgave. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer J. Sevensma van Amsterdam woens dag 20 uur: de heer Happendel. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. K. H. Kroon van Amsterdam. Irenekapel, 10.30 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer E. W. Rosie. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsselaan, 10 uur: ds. H. de Nie van Amsterdam. Maranatha, 10, 16 en 19.30 uur: conferen tie, Jb. Kleijn Haneveld van Bodegraven en J. J. vap Capelleveen van Bennekom. Leger des Heiis, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Alle sa menkomsten staan o.l.v. Ie luitenante L. Benjamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. CASTRICUM: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. Norel van Beverwijk. Geref. |Cerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. W. B. A. Smits van Rotterdam; 18.45 uur: bijzon dere kerkdienst ds. D. ter Steege, onder werp „Het gezin". „De Toorts", 9 uur: ds. A. G. van Wijk van Alkmaar. Chr. Geref. Kerk, 9.30 uur: ds. J. C. Ma- ris 16 uur: ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 17 uur: ds. N. Bruin. Remonstrr. Doopsgezinde Gemeenten, 10.30 uur: mej. dr. J. W. Herfst. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, geen opgave. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdienst, Creutzbergschool, 10 uur. Leger des Heiis zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. kinderdienst, Insingerschool, 10 uur. Herv. kinderdienst, Comitéschool, 10 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Groen van Prinstererschool, 10.45 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. zondagsschool, lulianaschool, 10 uur. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, 10.30 uur, Ossendorpscnool, ingang Lemairestraat. DRIEHUIS-VELSEN DORP: Herv. zondagsschool, 10 uur, Marie Bo- reelkleuterschool, alle leeftijden. Herv. zondagsschool, 12 uur, Wijkge bouw, Torenstraat, leeftijd 5 en 6 jaar. SANTPOORT: Herv. zondagsschool, 12 uur, Kapel aan de Pastorieweg, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedelaan, 8 t/n. 10 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, „School met de Bijbel" aan de Frans Netscherlaan, 11 t/m 12 jaar. VELSEN-NOORD: Herv. Zondagsschool, 12 uur. Kleuter school aan de Banjaertstraat, leeftijd 5 t.m. 8 jaar. Herv. Zondagsschool, 12 uur, C.V O.- school aan de Langeveldstraat, leeftijd 8 t.m. 13 jaar. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. De afdeling Velsen van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt maandagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat een ledenbijeenkomst, waarin een film zal worden vertoond van de vereniging „Nederlands Fabrikaat". Hieraan is tevens een gratis verloting ver bonden. Met ingang van volgende week komen de dagelijkse groenteveilingen in Bever wijk weer te vervallen. Er wordt dan al leen geveild on maandag, woensdag en vrijdag.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13