Akkoord bereikt in New York over zes beginselen f DEZE WEEK IN ERBIjl Toepassing in de praktijk echter nog niet geregeld CkeWMEtL nou LJ HET WEER: Droog en zonnig Spanning niet geweken in Palestina Ministers ontslagen en benoemd Haarlems Dagblad Ontspanning in het Suezconflict j Veulen lederen jassen ƒ175. Departement van minister Witte heet voortaan Volkshuisvesting en Bouwnijverheid Het woord is aan Hare Excellentie 71e JAARGANG No 82 ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 235 Pineau blijft Britten terug Tan ja Ghwastov en haar vader van schip gehaald I®" Waarschuwingen op diplomatiek niveau Nenni en Saragat vormen een herenigingscommissie Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Telefoon 15295". Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15. franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Washington) Na langdurige beraadslagingen tussen de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld en de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Egypte, Selwyn Lloyd, Christan Pineau en dr. Fawzi in New York is eindelijk enig resultaat bereikt. Terstond dient echter te worden vastgesteld, dat de partijen het slechts eens geworden zijn over zes vrij vaag omschreven beginselen. Over de toepassing daarvan kan nog veel geharrewar ontstaan. Er is enige voortgang gemaakt, doch een definitieve regeling is nog niet in zicht. Toen de Veiligheidsraad vrijdagmiddag in geheime zitting bijeen kwam deelde Hammarskjoeld mede, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte het eens geworden zijn over de volgende zes principes: 1. „Er zal een vrije doorvaart door het kanaal zijn voor allen zonder enige dis criminatie". 2. „De soevereiniteit van Egypte zal wor den geëerbiedigd". 3. „De functionering van het kanaal zal onafhankelijk zijn van de politiek van welk land dan ook". 4. „Over de wijze, waarop de tolgelden worden vastgesteld en geïnd, zal door Egypte en de gebruikers van het kanaal gezamenlijk worden beslist". 5. „Een billijk deel van de tolgelden zal worden besteed voor de ontwikkeling van het kanaal". 6. „Ingeval van geschillen zullen han gende kwesties tussen de Suezkanaalmaat- schappjj en de Egyptische regering bij ar bitrage worden geregeld. Er zullen passen de schikkingen worden getroffen voor de betaling van nog verschuldigde sommen". Op het eerste gezicht ziet dit lijstje er aantrekkelijk uit, maar de partijen moeten het nog eens worden over de ware beteke nis van deze principes. Pas daarna kan men onderhandelen over de toepassing in de praktijk. In het eerste en derde punt wordt bij voorbeeld vastgesteld, dat Egypte geen dis criminatie mag toepassen. Maar wie zal er toezicht op houden, dat zulks inderdaad niet geschiedt? Hiervoor is waarschijnlijk een internationaal orgaan nodig, doch de inzichten hierover lopen zozeer uiteen, dat de principes niets over een dergelijk or gaan vermelden. Ook het zesde punt kan misverstand wekken. Hierin wordt blijkbaar alleen ge doeld op een regeling van de onopgeloste moeilijkheden tussen Egypte en de oude kanaalmaatschappij. Niets wordt gezegd over de regeling van eventuele geschillen tussen Egypte en de kanaalgebruikers in* de toekomst. Zelfs indien men het eens zou kunnen worden over de juiste betekenis van deze zes principes dan nog zal men in deze beginselen geen volledige basis vinden voor een definitieve regeling. Men neemt aan dat de Veiligheidsraad, die vandaag in openbare zitting bijeen komt, Egypte, Groot-Brittannië en Frank rijk zal verzoeken het overleg voort te zet ten. Sommige waarnemers betwijfelen of een definitieve regeling kan worden be reikt. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dulles heeft op de ge heime zitting van gistermiddag de wense lijkheid bepleit van een tussenregeling tij dens de periode van onderhandelen. Dit Amerikaanse initiatief zal waarschijnlijk op Egyptische tegenstand stuiten. De Egyp- tenaren hebben geen haast om tot een regeling te komen. Hoe langer de huidige toestand voortduurt, des te groter is de kans dat de wereld aan de nieuwe situatie gewend raakt en er genoegen mee neemt. Minister Pineau verklaarde volgens Reu ter tegenover journalisten te geloven, dat men ten aanzien van de toepassing van genoemde beginselen niet ver is gekomen. Hij voegde hieraan toe, dat de Britse en de Franse regering van oordeel zijn, dat de voorstellen van de achttien landen nog het beste middel vormen om de beginselen ten uitvoer te leggen, „Wij geloven niet, dat de Egyptische regering maatregelen heeft voorgesteld, die ons dezelfde waar borgen bieden als de voorstellen van de achttien landen". Pineau zei zondag naar Parijs te zullen terugkeren en niet van daag, zoals aanvankelijk het plan was. In de beginselen wordt niet gesproken over een internationaal beheer van het kanaal, waarop de westelijke mogendhe den steeds hebben aangedrongen en even min wordt duidelijk gezegd welke Suez- kanaalmaatschappij in het zesde punt wordt bedoeld. Minister Lloyd heeft tot verslaggevers gezegd, dat er geen com promis mogelijk is over het beginsel van internationaal beheer. Indien dit beginsel niet wordt aanvaard, kunnen de gevolgen „voor de economie van al onze landen" zeer ernstig zijn, aldus Lloyd. Gezinsleden van Britten, die in de zone van het Suezkanaal werkzaam zijn bij het onderhoud van militaire kampen en op slagplaatsen, keren naar Egypte terug. De eerste groep vrouwen en kinderen zal op 15 oktober te Cairo aankomen. Zij hadden Egypte verlaten met het oog op de span ning rondom het Suezkanaal in augustus. Een woordvoerder van het Egyptische mi nisterie van Onderwijs heeft meegedeeld, dat de regering heeft besloten weer stu denten naar Frankrijk en Groot-Brittannië te laten gaan. Lloyds assuradeuren hebben de jongste verhogingen der oorlogsrisico- A DVF.RTh.N'r IE BARTEUQRISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. .B01S.TR. 48 ADAM TEL. 717162 coooooooooociooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooa VERWACHTING, medegedeeld door 8 het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op- 8 gemaakt om 11.15 uur: Droog en over het algemeen tamelijk zonnig weer, maar voornamelijk in het 8 zuiden van het land plaatselijk mist. <5 Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in 8 temperatuur. 14 oktober Zon op 7.05 uur, onder 17.50 uur. 8 Maan op 15 30 uur, onder 1.15 uur. 15 oktober Zon op 7.07 uur, onder 17.48 uur. Maan op 15.50 uur, onder 2.21 uur. Maanstanden 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier j; Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 oktober Hoog water: 10.29 en 23.04 uur. Laag water: 5.29 en 17.58 uur. Zondag 14 oktober Hoog water: 11 51 en uur. Laag water: 6.59 en 19.28 uur. Maandag 15 oktober Hoog water: 0.23 en 12.59 uur. Laag water: 8.23 en 20.37 uur. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocx ZONNIGE PERIODEN Nog steeds wordt het weer in een groot deel van Europa beheerst door een uitge strekt hogedrukgebied, waarvan het centrum zich nu van de Alpen heeft verplaatst naar de omgeving van Parijs. Bij de Azoren is de luchtdruk laag. De belangrijkste depressie activiteit speelt zich af op hoge breedte. Bij de Noordkaap ligt een omvanrijk lagedruk gebied, dat maar weinig van plaats ver andert. Een hier mee samenhangend kou front lag zaterdagmorgen over West-Rusland, Polen, Duitsland en het noorden van ons land. Vandaar boog het naar het noordwesten om in de richting van Schotland, waar zich aan het front een storing bevond, die in on- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ geveer oostelijke richting koerste. Deze sto ring zal het weer gedurende net weekeinde niet rechtstreeks kunnen beïnvloeden, zodat de regenkansen uitermate klein zijn. Er zal in het noorden van het land wat meer wind zijn dan in het zuiden. In verband daarmee heeft het zuiden een iets grotere mistkans. Maar voor het overige ziet het weer er voor het weekeinde gunstig uit en kunnen tempe raturen worden verwacht, die betrekkelijk hoog zijn voor deze tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland b e .5 <j es e temp gisteren neerslag in mm. Stockholm half bew. w 12 2 Oslo zwaar bew. nnw 13 0 Kopenhagen zwaar bew w 14 0,1 Aberdeen half bew. zo 13 0,3 Londen mist windst. 15 0 Amsterdam zwaar bew. w 14 0 Luxemburg mist windst. 11 0 Parijs mist windst. 18 0 Bordeaux mist ono 21 0 Grenoble mist windst. 18 0 Nice onbewolkt nw 20 0 Berlijn geheel bew w 14 0 Frajikfort mist wzw 8 0 München licht bew. zw 16 0 Zürich mist windst. 16 0 Genève mist windst. 16 0 Locarno onbewolkt O 17 0 Wenen zwaar bew. wnw 16 0 Innsbruck mist zw 16 0 Rome onbewolkt ono 22 Ajaccio onbewolkt ono 21 0 MallorCc onbewolkt nnw 24 0 Weerstoesland binnenland (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur. de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder half bew. wnw 12 0 Ypenburg zwaar bew. w 12 0 Vlissingen geheel 1 ew. wzw 10 0 Eelde zwaar bew. wzw 10 0,1 De Bilt zwaar bew. wzw 10 0 Twente mist wzw 10 0 Eindhoven zwaar bew. wzw 8 0 Vlv. Z.-Limb. dichte mist z 8 0 tarieven voor verkeer door het Suezkanaal ongedaan gemaakt. President Eisenhower heeft opdracht ge geven voor het opstellen van plannen voor de eventuele vorming van een nieuwe vloot van tankschepen voor 't geval in een nood toestand, voortvloeiend uit de Suezkanaal- kwestie, hieraan behoefte mocht ontstaan. Naar van regeringszijde werd uiteengezet, is geen nieuwe ontwikkeling in de Suez- kanaalkwestie aanleiding geweest tot deze opdracht. Het is de bedoeling een program ma op lange termijn te ontwerpen. De Ver enigde Staten willen minder afhankelijk van het Suezkanaal worden. Later zal wor den beslist, of er al dan niet opdracht tot de bouw van de tankschepen zal worden gegeven. LONDEN (Belga) De kleine Tanja Chwastov en haar vader, die aan boord gegaan waren van de „Vjatsjelav Molotov" met bestemming naar Leningrad, hebben 20 minuten voor het vertrek het schip, in gezelschap van meerdere ambtenaren van de Britse immigratiediensten, verlaten. Chwastov en zijn tweejarig dochtertje waren maandag met de „Queen Mary" uit New York te Southampton aangekomen. Na naar de Verenigde Staten uitgeweken te zijn, had hij een Amerikaanse gehuwd, van wie hij later scheidde. Onlangs besloot hij met zijn kind naar de Sovjet-Unie terug te keren, maar de moeder, die intussen hertrouwd was, deed een beroep op het Amerikaanse gerecht om te beletten dat Tanja de Verenigde Staten zou verlaten. Chwastov slaagde er niettemin in te New York aan boord van de „Queen Mary" te gaan. Het Britse hooggerechtshof heeft nu be volen, dat het kind in Engeland moet blij ven totdat de zaak door de rechtbank be handeld is. ADVERTENTIE LEIDS OPTICIEN Leverancier voor alle ziekenfondsen Lange Nieuwstraat 413 - IJmuiden Lange Nieuwstraat 789 - Telef. 6321 Te Shillingford bij de Engelse universiteitsstad Oxford is een in de letterlijke zin van het woord laag bij de grondse strijd gevoerd. Daar is namelijk het wereldkampioenschap ploegen gehouden. Een boer uit Noord-Ierland werd win naar. De foto geeft een overzicht van het strijdperk. TEL AVIV (Reuter). De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken van Is rael, Golda Meyer, heeft de Britse en de Franse gezant in Israel meegedeeld, dat haar regering de Britse opvatting, dat een eventueel binnenrukken van Iraakse troe pen in Jordanië geen inbreuk maakt op de Israëlisch-Jordaanse bestandsovereenkomst, verwerpt, zo is van gezaghebbende zijde te Tel Aviv vernomen. De Britse regering heeft Israël doen weten, dat Groot- Brittannië krachtens het Brits-Jordaanse verdrag zal moeten handelen, indien Israel Jordanië binnenvalt, ook als Iraakse troe pen Jordanië binnentrekken. In Bagdad verluidt dat Iraakse troepen, die bij de Jordaanse grens gelegerd zijn, gereed zijn Jordanië binnen te trekken. De Iraakse troepen zullen zich pas bij de Jordaanse strijdkrachten aansluiten na overeenstemming tussen beide regeringen en op Jordaans verzoek. De Iraakse lucht macht onderhoudt met transportvliegtui gen een pendeldienst ten behoeve van de aanvoer van wapens en munitie voor het Jordaanse leger, die koning Feisal van Irak aan Jordanië heeft geschonken. Een schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Minister van Defensie Het departement van Wedéropbouw en Volkshuisvesting krijgt een nieuwe naam, namelijk departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. De minister van Oorlog en van Marine krijgt de» titel van minister voor Defensie. Tenslotte is bepaald dat het departement van Binnenlandse Zaken tijdelijk wordt beheerd door minister J. G. Suurhoff en het departement van Overzeese Rijksdelen door minister Staf. De tijdelijke beharti ging van de aangelegenheden betreffende de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, zal door minister Zijlstra geschieden. Regeringsverklaring De Tweede Kamer zal vergaderen op dinsdag 23 oktober. De minister-president zal in deze vergadering een regeringsver klaring afleggen. Het debat over deze re geringsverklaring zal vermoedelijk op de daaropvolgende woensdag en donderdag worden gehouden. Iraakse stafofficier voert in Amman be sprekingen over de militaire bijstand. Syrië en Libanon zijn „in beginsel" over eengekomen de Veiligheidsraad te verzoe ken een speciale zitting te wijden aan de „jongste aanval" van Israel in het Jor daanse gebied Kalkilja. De beide landen züilen dit verzoek doen, na overleg met Egypte en Jordanië. Uit Amman wordt bericht, dat Jordanië zijn verzoek aan de Arabische landerü" her haald heeft, om militaire en financiële hulp te bieden voor de versterking van het Arabische legioen en de Jordaanse natio nale garde, die de bestandsgrens tussen Jordanië en Israel moeten verdedigen. Volgens het Egyptische blad „Al Missaa" is de oproep van de Iraakse premier, Noeri ei Said voor een minnelijke regeling van het Arabisch-Israelische geschil be doeld om de belangen te dienen van een bepaald biok, dat vrede tussen de Arabie ren en Israel wil, maar niet graag ziet dat de Arabieren Egypte in het Suezconflict steunen. ROME, (Reuter) De Italiaanse linkse socialisten onder leiding van Nenni en de sociaal-democraten onder leiding van Sara- gat hebben overeenstemming bereikt over de vorming van een gemeenschappelijke commissie, die de kwestie van de hereni ging der partijen zal bestuderen. In een re solutie van het bestuur van de Nenni-partij wordt gezegd, dat „een herenigd socialisme alle moeilijkheden zal overwinnen die het op zijn weg tegenkomt". Het bestuur ont kende dat de kortgeleden met de commu nisten gesloten overeenkomst „beschouwd moet worden als een hinderpaal op de weg naar de socialistische eenwording". Het bestuur van de Saragat-partij heeft in een resolutie verklaard dat de nieuwe overeen komst tussen Nenni en Togliatti een ern stige belemmering vormt voor de vereni ging van de socialistische partijen. 5COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOC Ter gelegenheid van het staatsiebezoek van president Tubman publiceren wij drie artikelen over Liberia blz. 4, 5, 6 Vreemde historie over schatgra vers naar oude munten blz. 7 Kort verhaal door Lizzy May met twee tekeningen door Cle- 8 mentine van Lamsweerde blz. 7 8 Muziek en dans in Spanje blz. 3 8 Verder onder meer rubrieken: Onze na- g men, Kerkelijk leven, Voor de micro- foon, Grote denkers in hun gewone doen, Onze puzzel en Voor de jeugd. <xxxxDoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooa Bij Koninklijk Besluit van 12 oktober 1956 is onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen bewezen, met ingang van heden op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan mr. J. W. Beyen als minister van Buitenlandse Zaken; aan prof. mr. J. C. van Oven als minister van Justitie en minister van Binnenlandse Za ken a.i.; aan J. van de Kieft als minister van Financiën; aan A. C. de Bruijn als mi nister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie; aan mr. F. J. F. M. van Thiel als minister van Maatschappelijk Werk, en aan dr. W. H. van den Berge als staatssecre taris van Financiën. Bij ditzelfde Koninklijk Besluit is niet ingewilligd het verzoek om ontslag van de ministers en staatssecretarissen, die in het nieuwe kabinet zitting hebben. Eveneens bij dit Koninklijk Besluit is minister J. M. A. H. Luns benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken en zijn benoemd tot minister van Justitie prof. dr. I. Samkalden, tot minister van Financiën H. J. Hofstra en tot minister van Maat- Het nieuwe kabinet is vrijdagmiddag voor de eerste keer bijeen gekomen. Zittend (van links naar rechts): Prof. dr. J. Zijlstra (A.R.), Eco nomische Zaken; mej. dr. M. A. M. Klompé (K.V.P.). Maatschap pelijk Werk; mr. J. M. A. H. Luns (K.V.P.), Buitenlandse Zaken; mr. A. A. M. Struy- cken (K.V.P.), vice- minister-president en minister van Binnen landse Zaken, Pu bliekrechtelijke Be drijfsorganisatie en Bezitsvorming; dr. W. Drees (P.v.d.A.), mi nister-president en minister van Algeme ne Zaken; prof. dr. I. Samkalden (P.v.d.A.), minister van Justitie; mr. J. M. L. Th. Cals (K.V.P.), minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Staande: H. J. Hof stra (P.v.d.A.), minis ter van Financiën; ir. H. J. B. Witte (K.V. P.), minister van We deropbouw en Volks huisvesting; ir. C. Staf (C.H.U.), minis ter van Oorlog en van Marine; dr. S. L. Mansholt (P.v.d.A.), minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; mr. J. Algera (A.R.), minister van Verkeer en Waterstaat; J. G. (P-v.d.A.), minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Geheel rechts de secretaris van de ministerraad drs J. Middelburg. Koos J. Versteeg: De mens is juist zo verstandig als zijn hartstochten toelaten. Vandaag is mej. dr. M. A. M. Klompé door de Koningin beëdigd als minister van Maatschappelijk Werk. Zij is daarmee de eerste vrouwelijke minister in Nederland geworden. De voormalige Arnhemse schei- kunde-lerares, die in de jaren van haar parlementair werk door velen ook ver buiten haar kennissenkring ietwat fami liair als „Marga" werd aangeduid, is sedert vanochtend „Hare Excellentie". Wij zijn ervan overtuigd dat zijzelf veel moeite zal hebben om aan die titel te wennen. Over Marga Klompé spreken, dat is: over de Europese eenwording spreken. Want het is niet voor niets dat zij door Amerikanen, half gekscherend maar toch ook met een ondertoon van grote bewon dering, „Miss Europe" is genoemd. Zij is, in de internationale parlementaire geschie denis, ongetwijfeld de enige vrouw die ooit t e g e 1 ij k e r t ij d lid is geweest van vier parlementen: de Tweede Kamer van de Staten-Generaal, de Assemblées van de Raad van Europa en de West-Europese Unie, en de Gemeenschappelijke Vergade ring van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Wie het voorrecht heeft gehad, haar aan het werk te zien in het Huis van Europa te Straatsburg (waar de parlementen van Raad van Europa, West-Europese Unie en Kolen- en Staalgemeenschap bijeenkomen), kan niet anders dan bewondering hebben gevoeld voor de manier waarop zij haar taken in die verschillende organisaties ver vulde en méér dan vervulde. Haar ijver was in Europees-parlementaire kringen zo spreekwoordelijk, dat er wel eens misbruik van werd gemaakt: als er soms een rapport over een moeilijk of omvangrijk onder werp moest worden uitgebracht en ande ren zagen een beetje op tegen deze tijd rovende arbeid, kon men altijd bij Marga Klompé aankloppen zonder nul op het rekest te krijgen. Op commissievergaderin gen, die gewoonlijk óf 's ochtends vroeg vóór het begin van de openbare zittingen óf 's avonds na afloop daarvan worden ge houden, was zij een van de weinige leden die zelden of nooit ontbraken. Het was niets ongewoons als zij in Straatsburg dagen maakte van 16 uur en meer. De Europese zaak heeft zij gediend met een waarlijk bezielde en bezielende over tuiging. Die overtuiging heeft zij onver zwakt gehandhaafd, ook dan, wanneer haar vertrouwen in het welslagen van de pogin gen tot eenmaking van Europa wel eens begon te wankelen. In een rede zonder enig pathos, maar van een treffende eerlijkheid, wees zij dit voorjaar de Raad van Europa er op, dat de fouten, die wij na de eerste wereldoorlog hebben gemaakt, de tweede wereldoorlog tot gevolg hebben gehad, maar dat wij daarvan niettemin zo weinig hebben geleerd dat wij nu hard bezig zijn, dezelfde fouten opnieuw te maken. Fel bestreed zij de krachten die de mislukking van de Europese Verdedigings-Gemeen- schap hebben bewerkstelligd en die, naar zij vreesde, nu het totstandkomen van de Gemeenschap voor Kernenergie willen verhinderen. Men zal niet licht verbeten, hoe hartstochtelijk zij toen uitriep, dat het „nog niet te laat voor Europa" is, maar dat het niet minder dan catastrofaal zou zijn als Europa de laatste kans, die door de Brusselse integratieplannen wordt geboden, ook weer zou laten voorbij gaan. Er zijn vele grapjes, geestige en minder geestige, gemaakt over de rol die Marga Klompé als enige vrouw tussen de mannen van het zes-landen-parlement der Kolen- en Staal-Gemeenschap speelde zonder zich ooit uit het veld te laten slaan. („De Bruid van Messina" is één van de bijnamen die men haar, met een toespeling op de Mes- sina-conf eren tie van verleden jaar, heeft gegeven.) Maar zelfs degenen, die het in politiek opzicht geheel oneens met haar waren, hebben altijd volstrekte eerbied ge had voor haar idealisme en haar strijd vaardigheid. Deze eigenschappen kunnen haar goed te pas komen bij het leiden van het ministerie van Maatschappelijk Werk. Een maand of vier geleden, tijdens een zitting van het Kolen- en Staal-parlement, heeft mej. Klompé in een persoonlijk ge sprek eens toegegeven, dat zij eigenlijk meer werk op zich had genomen dan fysiek goed voor haar was en dat zij het voortaan wat kalmer aan moest gaan doen. Mis schien zou zij öf haar lidmaatschap van de Raad van Europa, öf dat van het parlement der K.S.G. beter kunnen opgeven, erkende zij. Sommigen opperden toen de veronder stelling dat de rede, die zij op die zitting i hield, misschien wel haar zwanezang in Straatsburg zou zijn. Deze veronderstelling is nu bewaarheid, zij het dan ook onder heel andere omstan digheden dan toen werd verwacht. Als Nederlands minister zal mej. Klompé geen lid van de Europese parlementen kunnen blijven. Het zal er op de Straatsburgse vergaderingen vreemd uitzien, zonder haar. Het is overigens wel een merkwaardig toeval of misschien méér dan dat dat de „Straatsburgse zwanezang" van Marga Klompé was gewijd aan een maatschappe lijk onderwerp: de noodzakelijkheid om betere levensvoorwaarden te scheppen voor de arbeiders van de Kolen- en Staal- Gemeenschap, in de eerste plaats voor de mijnwerkers. Zij betoogde, dat er meer belangstelling moest worden getoond voor de menselijke problemen van de arbeiders en dat juist behartiging van deze mense lijke belangen door de Gemeenschap bij de massa begrip en gevoel voor een verder gaande Europese eenmaking zou kweken. Dit was méér dan de zwanezang van een parlementslid. Het was tevens een proloog van het optreden van Hare Excel lentie, de minister van Maatschappelijk Werk. Simon Koster BOLSJOI-BALLET BLIJFT LANGER LONDEN (U.P.). Bekend is gemaakt dat het bezoek van het Bolsjoi-Ballet aan Engeland met drie dagen verlengd wordt. Het Ballet zal op 31 oktober, 1 en 2 novem ber voorstellingen geven in Croydon, Surrey.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1