OP JACHT NAAR HANDSCHRIFTEN IN CAIRO Op jacht Britse regering verzuimde de reservisten voor te lichten Vermiste bladzijden van het Evangelie der Waarheid terecht Suezcrisis bracht Britse militaire tekortkomingen aan het licht ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 SER-advies melkprijzen naar minister Mansholt De omgeving Heeft de Bijbel toch gelijk? Torycongres voor krachtig beleid in Suezgeschil Rock-and-roll techniek van Dulles gecritiseerd Londen enthousiast over „Van de brug af gezien" metalen wandrekken Eerste resultaten Onverbeterlijke nazi loopt vrij in Neder-Saksen Resident in Algerije: „Nieuwe status betekent toegeven aan rebellen" cocooooooooocoocoooooooooooooooooooooooooocooooooocooooc 9 Een belangrijk onderzoek heeft mo menteel plaats in het Koptisch Museum te Cairo. Een internationale commissie is begonnen met het onderzoek van on bekende handschriften, waarvan de ontcijfering veel kan bijdragen tot de kennis van de Bijbel - in ieder geval tot een beter inzicht in de details van de vele factoren, die op de Bijbel in vloed hebben uitgeoefend en die de vaak heftige discussies over de her komst van Bijbelse geschriften hebben doen ontstaan. In de internationale on derzoekcommissie bevindt zich onder meer de hoogleraar aan de theologische faculteit te Utrecht, prof. dr. G. Quispel, die wij bereid gevonden hebben enkele artikelen over het werk der commissie te schrijven. Hierbij drukken wij het eerste artikel van prof. Quispel af. 8 Het internationale comité, belast met de uitgave van de 48 onbekende geschriften, welke reeds in 1945 bij Nag Hamadi in Opper Egypte werden gevonden en nog maar altijd in een koffer lagen opgeborgen, is sedert twee weken in het Koptisch Museum te Cairo aan het werk. Maar vraagt u niet hóe dat mogelijk is geworden. Het heeft, ik mag wel zeggen veel, inspanning vereist om de Egyptische regering te bewegen de uitgaven van deze hand schriften toe te vertrouwen aan een internationale commissie en ze niet voor zich zelf te houden. Maar toen het dan eindelijk zover was, wilden sommige onderzoekers liever niet naar Egypte gaan in de huidige omstandigheden. Eén kreeg er een hartaanval, een ander bleef thuis uit solidariteit met de zieke, enkelen gingen in duizend vrezen. En zij moeten tot hun verbazing vaststellen, dat het in Egypte rustig is. De tientallen journalisten uit alle landen ter wereld vervelen zich aan de bar en op de daktuin van het Metropolitan Hotel, omdat er niets te berichten valt. De Fransen en Engelsen zijn een beetje uit het stadsbeeld ver dwenen, maar de Italianen, de Zwitsers, de Duitsers en vooral de Grieken zijn gebleven. Die verheugen zich, uit naijver en boos aardigheid, wel enigermate over de gang van zaken, omdat zij DE „ZWEVENDE KERK" in Oud-Caïro, welke dateert uit de vierde eeuw na Christus. (Van onze correspondent in Londen) Het dalende moreel onder de twintig duizend, onder de wapenen geroepen Brit se reservisten heeft geleid tot allerlei in een leger ontoelaatbare uitingen van onte vredenheid. Het is echter onjuist van mui terij te spreken. De Britse regering heeft stellig een aantal blunders begaan, die toe nemende onrust hebben gewekt. Het aan tal incidenten, dat zich op Cyprus, Malta en in de legerkampen in Groot-Brittannië heeft voorgedaan, is zo beperkt, dat het overdreven zou zijn van algemene weer spannigheid te spreken. De Britse regering heeft verzuimd de reservisten behoorlijk in te lichten over de Suezsituatie. Gezien de verwarring onder de staatslieden was die voorlichting allerminst eenvoudig, maar men had tenminste kunnen verklaren dat het eerste doel was verdere dolle daden van de Egyptische dictator te voorkomen en niet oorlog. Er zijn ook moeilijkheden over de uitke ringen aan de gezinnen der opgeroepenen, die vaak in grote financiële moeilijkheden verkeren. Premier Eden heeft ingegrepen, opdat de vertraging van vier of vijf we ken in de betalingen snel zal worden inge haald. De bureaucratie moet worden over wonnen. De overhaaste mobilisatie bracht mee, dat legering en voeding vaak te wen sen lieten. De ergste grief van de mannen was, dat zij niets te doen hadden. Ledig gang moest worden voorkomen door aller lei nutteloze corvees, zoals eindeloos poet sen en voortdurende modelinspekties van de voorschriften. De manschappen moesten bramen zoeken en kinderachtige spelletjes doen, zoals het opsporen van verborgen ADVERTENTIE De Sociaal Economische Raad heeft zich ij dag in een besloten zitting bezig ge- ouden met het afbetalingsrapport. Het was het enige agendapunt voor de besloten vergadering. Het advies van de S.E.R. over het melk- prijzenbeleid zou daarna aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening worden verzonden. voorwerpen. Jonge dienstplichtigen zijn hiervoor misschien te vinden, maar niet degenen, die uit het burgerlijke béstaan zijn weggerukt en als volwassenen behan deld wensen te worden. Zij verloren mis schien uit het oog, dat een leger niet kan functioneren zonder onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid, maar de leiding had zich rekenschap dienen te geven van de mense lijke factoren. Het lijdzaam afwachten en het gevoel, dat de oproeping nutteloos is geweest, werkte fnuikend. Dat zelfs een keurkorps als de grenadiesr, die tot de ko ninklijke lijfgarde behoren, uiting gaf aan zijn ontevredenheid, geeft te denken. Verstandig Het was verstandig van de regering om toen de legercrisis uitbrak de hand over het hart te strijken en althans de manschappen in Europa een week verlof te geven. Totnutoe waren zij, die in Groot- Brittannië gelegerd waren, 72 uur thuis geweest en de reservisten uit de garnizoe nen in Duitsland 48 uur. Labour eiste dat het verlof voor onbepaalde tijd zou gelden, aangezien de mannen ingeënt zijn en ge reed voor actie. Zij kunnen van thuis uit worcjen opgeroepen indien werkelijk op treden noodzakelijk zou zijn. Maar aangezien de regering onmogelijk de naar het Middellandse Zeegebied gezon denen verlof kan geven en zij haar positie tegenover Nasser niet wil verzwakken, voelt zij niets voor een uitzondering voor de mannen in Groot-Brittannië. Zolang de geringste dreiging blijft bestaan op een aanslag op de vrije vaart door het Suez- kanaal, blijft het in allerlijl opgebouwde militaire apparaat intact. De Suezcrisis heeft duidelijk gemaakt, dat er aan de Britse legerorganisatie nog veel ontbreekt. Gebleken is, dat hoewel de actieve strijdkrachten 360.000 man bedra gen, zelfs een beperkte actie in het gebied van de Middellandse Zee onmogelijk was zonder de inschakeling van reservisten, hetgeen dit jaar een bedrag van bijna een half miljard pond sterling kost. Het was niet mogelijk een grotere gevechtsklare macht bijeen te brengen en dat nog met hulp van de reserves dan drie divisies. Ondoelmatigheid en verspilling hebben gro te afmetingen aangenomen. Parachute afdelingen, die op Cyprus waren geplaatst om in te grijpen ingeval van een noodtoe stand in het Midden Oosten, waren zo on voldoende geoefend, dat zij niet gereed wa ren voor actie. Onbegrijpelijk is het ook waarom zoveel administratieve posten door reserves zijn bezet. De Britse regering heeft de laatste jaren de nadruk gelegd op de vorming van mobiele reserves, die als een soort brandweerkorps onmiddellijk voor uitrukken gereed moesten zijn. Er wa ren echter onvoldoende vliegtuigen om hen te vervoeren. De moeilijkheid is, dat Groot-Brittannië zich in een overgangsperiode bevindt tus sen een te groot leger en de kleine snel beweeglijke troepen, die de nieuwe strate gische en politieke situatie vereist. Men hoopt dat de Suezcrisis er toe zal leiden dat de dringend noodzakelijke militaire re organisatie snel tot stand zal komen. vinden, dat die Suez Kanaal Maatschappij maar een staat in de staat vormde. De Russen komen, en met hen de Russische propa ganda in de kiosken: de vaklui uit andere landen achter het IJzeren Gordijn, vergist u niet, waren hier allang voordat het gescharrel met Rusland publiek gemaakt werd. De Egyptenaren doen of er niets aan de hand is, maar staan thans, naar men zegt, in meerderheid achter Nasser, omdat zij menen dat deze reeds een grote diplomatieke overwinning heeft behaald. En de vrouwen zogen hun ontelbaar kroost en bemoeien zich nergens mee: want zij zijn al eeuwen lang toch het slachtoffer. En van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de heerlijke, gruwelijke zon. Het is eigenlijk hoogst merkwaardig, dat de Egyptische regering haar toestemming heeft verleend tot onze samenkomst en dat deze plaats vindt. Want hier is, in klein bestek, de formule gevonden, waarnaar men in het groot nog zoekt: internationale samenwerking op grond van erkenning van het eigendomsrecht van Egypte. Over internationaal toezicht moet men niet spreken, want dat is zo'n lelijk woord. Maar laat ik u eens beschrijven, waar en hoe zij werken, dan kunt u zelf uw gedachten opmaken. Het Koptisch Museum ligt sprookjesachtig tussen de palmen in het oudste kwartier van deze stad, Oud Caïro geheten. Vlakbij ligt een oeroude Synagoge, Ben Ezra. Meer dan 60 jaar geleden kwam daar de geleerde Salomon Schechter op bezoek. Hij had een aanbeveling bij zich van Lord Cromer, de Engelse Hoge Commissaris, en nam alle handschriften mee, welke in de rommel kamer, de Genizah, lagen. Hij betaalde er niets voor. Een van die handschriften bevatte het zogenaamde Damascus- geschrift, dat, zoals kort geleden bleek, toebehoorde aan de voorchristelijke Joodse secte, wier handschrif ten aan de Dode Zee gevonden zijn. Merkwaardige paradox: een van de handschriften van de Dode Zee was reeds lang geleden in Oud Caïro gevonden. Maar u begrijpt nu wellicht, waarom men in deze buurt wantrouwig is, wanneer buitenlanders op handschrift afkomen. Dit wantrouwen veranderde in obstructie, toen een jonge Fransman in 1947-'48 zich min of meer wederrechtelijk foto's van de nieuwgevonden documen ten toeeigende en deed alsof hij over de manuscripten kon beschikken. Hiernaast is de Zwevende Kerk, El Mo'allaga, die er al stond in de IVe eeuw. Daar gaan de Egyptische Christenen, die men Kopten Egyptenaren) noemt, graag naar de kerk. Ze horen er de nasale muziek van hun blinde zangers, begeleid door triangels en tamboerijnen, en bidden met de ogeij orn- fióoggëslagen en de handen omhoog. De Kopten, die inderdaad de regelrechte af stammelingen van de oude Egyptenaren zijn, zijn in zekere zin nog nationalistischer dan hun Islamitische landgenoten en ver tellen u graag, dat hun (christelijke) ere dienst veel oud-egyptische elementen be vat. Maar hoezeer ook overtuigd van eigen waarde, de Koptische autoriteiten hebben ingezien, dat ze voor de uitgave van de gnostische geschriften van Nag Hamadi de hulp van buitenlandse geleerden nodig hadden. Zo hebben zij de minister van Onderwijs, die tevens hoofd is van het pasgevormde burgerleger, weten te be wegen, zijn goedkeuring te hechten aan de oprichting van een internationaal comité. En dan nog iets over de omgeving. Het Koptisch Museum is gebouwd op de fun damenten van een oud Romeins fort, Ba- bylonië geheten. Men zegt, dat Petrus van daar zijn eerste brief heeft geschreven, maar dat klinkt ongelooflijk. Egypte, dat een christelijk land was, kwam onder de heerschappij van de Mohammedanen, toen Amr zich na 14 maanden beleg op 22 de cember 640 van dit fort Babylonië meester maakte. Men zegt, dat dit mogelijk werd door verraad van de Koptische Patriarch. Want de Kopten leefden liever onder de heerschappij van de vijand uit het Oosten dan dat zij beheerst werden door de By zantijnse Grieken, die hun geloofsgenoten waren. Het lijkt, alsof wij met deze beschou wingen ver in het verleden zijn verzeild. Maar pas op, de plaats waar wij zijn is geladen met een diepe symboliek, die wijst op gevaren, maar ook op de mogelijkheid van een vreedzame oplossing. en diepzinnig woorden, dat men werkelijk kan zeggen, dat de mensheid door deze vondst is verrijkt. Voordat Prof. Puech uit Parijs zijn opzienbarende onthullingen deed, in Utrecht in dit voorjaar, was dit hele geschrift vrijwel geheel onbekend. Prof. Puech beschikte slechts over fotogra fieën van een deel der pagina's en mocht hierover niets publiceren. Thans zijn ons alle twintig bladzijden toevertrouwd en wij hebben een deel van de nacht doorgebracht met de bestudering van deze opwindende en waarlijk hartverheffende lectuur. Voor wat hoort wat. Wij hebben op de eerste bijeenkomst de Kopten plechtig be loofd, dat wij de Codex Jung Zouden schenken aan de Egyptische regering. De heren konden hun oren niet geloven, toen wij vertelden, dat deze Codex 35.000. had gekost, want zelf betaalden ze voor een der codices van Nag Hamadi niet meer dan 2500.en volgens geruchten heeft de Cyprische antiquair Tano voor de elf -ndere slechts 600.betaald. Het is een sneeuwbal: de boeren, die ze op het kerkhof van Nag Hamadi hadden gevon den, hebben er slechts 3 Egyptische Pon den 30.voor gekregen. De mensen vragen ons altijd weer, of deze ontdekkingen de Bijbel bevestigen. Dat is een moeilijke vraag. Want voor een gelovige heeft de Bijbel op zijn wijze in elk geval gelijk, terwijl een ongelovige dat onmogelijk zeggen kan. Bavendien, Chris tendom is de verhouding van verzoening i SYNAGOGE BEN EZRAH IN OUD CAIRO. Hier vond Salomon Schechter het Hebreeuwse Damascus geschrift, dat, zoals nu blijkt, afkomstig is van de voorchristelijke secte der Essenen aan de Dode Zee. en opstanding op grond van het werk van een Persoon. Laat zich dat met vondstjes van geschriftjes bewijzen? Het verheugt me, dat Prof. Beek zo fel ten strijde trekt tegen het boek van Keiler dat bewijzen wil, hoe zeer de Bijbel wel gelijk heeft. Ik hoop alleen, dat hij even meedogenloos- zal oordelen over het goed geschreven prul: „De Handschriften van de Dode Zee", dat op uiterst aanvechtbare gföftdèn Hêtr tëgéhóvéV^estelJe wil bewij zen. Want, ziet u, de nieuwe ontdekkingen bewijzen niet, dat de Bijbel gelijk heeft, maar ze tonen wel, dat sommige bestrijders van het Christendom zo fantastisch onge lijk hadden. Maar dat is alles van later zorg. Voor het ogenblik moeten wij er naar streven, dat deze handschriften, welke te lang in de koffer van Tano zijn gebleven, ter be schikking worden gesteld van de weten schap. Verder willen wij proberen, dat enige van deze codices aan Utrechtse en Leidse onderzoekers worden toevertrouwd, opdat deze ze uitgeven met vertaling en toelich ting (daarzonder is een uitgave onbruik baar en onbegrijpelijk). Misschien, maar dat is zeer onzeker, zal de gehele vondst van alle 48 geschriften door een Neder landse firma worden uitgegeven. En ten slotte moet getracht worden, ook de belangen van onze Deense vrienden te behartigen: deze zijn dierbaar aan ons hart, want ze sturen studenten naar Utrecht en willen graag de onderneming steunen uit het Rask Oestedtfonds en de opbrengsten van de Carlsberg- brouwerij, die de cultuur al zo bevorderd hebben. U ziet, het is een heel pro gram. Wij zijn er nog lang niet. G. Quispel Llandudno (Reuter) Bij de opening van het jaarlijkse congres van de Britse conservatieve partij dat te Llandudno in Noord-Wales wordt gehouden, hebben de vierduizend afgevaardigden zich eensge zind geschaard achter de leden van het Britse parlement bekend als de zoge naamde Suez-groep die een krachtig be leid in het Suezgeschil voorstaan. Zij gaven met applaus blijk van hun instemming met sprekers die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, aanvielen. Een leider van de „Suez-groep" sprak over „de rock-en-roll-techniek van Dulles". Hij zei: „Als ons beroep op de Veiligheidsraad geen succes heeft, zijn onze handen vrij om elke maatregel toe te passen die noodzakelijk is om onze doeleinden te verwezenlijken. Wij zullen dan, indien nodig, onze toe vlucht tot geweld kunnen nemen". De mi nister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Anthony Nutting, zei, dat Groot-Brittannië, als het werkelijk op de proef gesteld wordt, evenmin zal terugdeinzen als in het ver leden. Met overweldigende meerderheid werd daarna een resolutie verworpen, waarin critiek werd uitgeoefend op de binnen landse politiek van de regering. In een andere resolutie prees de conferentie de „belangrijke vooruitgang", die gemaakt is bij het verlenen van nieuwe grondwetten aan de koloniale gebieden. LONDEN, (U.P.) Tijdens een besloten voorstelling in het „Comedy Theater" in Londen, waar het stuk „View from the bridge" (Van de brug of gezien) van Ar thur Miller vertoond werd, is het Londen- se publiek donderdagavond zeer enthousi ast geweest. Ook de recensies over het stuk zijn vol lof. Miller en zijn echtgenote Mary- linn Monroe moesten zich voor de voor stelling ellebogend en duwend een weg banen door een dichte massa bewonderaars, die de ingang van het theater versperde. Ook Sir Lawrence Olivier en zijn echtge note Vivien Leigh waren bij de voorstel ling aanwezig. Zij en vele andere beroemd heden van toneel en film werden opzij ge duwd door de woelige schare die Marylinn Monroe kwam bewonderen. Het stuk van Miller is verboden voor openbare uitvoe ringen, de opvoering van gisteravond was „alleen voor leden" toegankelijk. In de laatste weken zijn twaalfduizend mensen lid geworden van het „Comedy Theater" Tijdens de opvoering riep men verschei dene keren om Miller, maar deze bleef in zijn loge zitten en reageerde niet op de acclamaties. Van het stuk zelf zei hij: „Per slot van rekening vindt men incest, homo seksualiteit en waarschijnlijk nog een stuk of elf andere afwijkingen in mijn stuk", daarmee de redenen aangevend waarom het spel in Engeland niet in het openbaar mag worden opgevoerd. ADVERTENTIE diverse kleuren 1001 mogelijkheden De eerste bijeenkomst heeft al tot resul taten geleid. De directie van het Koptische Museum gaf ons afdrukken van fotogra fieën der voornaamste handschriften. Het is niet waarschijnlijk, dat andere onderzoe kers daar hun weg in kunnen vinden, want de bladzijden liggen door elkaar en de foto's zijn niet zeer duidelijk. Maar wij kunnen thans aan de slag en constateren: 1. Alle ontbrekende bladzijden van de Codex Jung staan thans tot onze beschik king. In het bijzonder moet vermeld wor den, dat de vier vermiste bladzijden van het Evangelie der Waarheid thans terecht zijn. Dit geschrift is nu volledig. Onze landgenoot Van Unnik zal zich wel opge lucht voelen, want hij heeft met grote stelligheid zijn opinie verdedigd, dat het Evangelie der Waarheid omstreeks 140 ge schreven is door de grote ketter Valentinus. Er is, voor zover wij hebben kunnen vast stellen, niets in de nieuwe vier bladzijden, dat zijn opvattingen weerspreekt en veel, dat daarmede in overeenstemming is. Mis schien zal het nodig zijn, dat wij onze voor zichtige terughoudendheid laten varen en Van Unnil^ gelijk geven. Ook deze bladzij den wemelen weer van toespelingen op de schriften van het Nieuwe Testament; in het bijzonder de eerste brief aan Johannes heeft grote invloed gehad. Dat bewijst, dat het Nieuwe Testament al vóór 140 een ge zaghebbende verzameling was. 2. Wellicht van meer belang is, dat thans de volledige tekst van de Woorden van Jezus ons ter beschikking staat. Men weet wellicht, dat dit geschrift, omstreeks 130 na Christus in Syrië geschreven, een verzameling is van woorden, welke Jezus gesproken zou hebben. Prof. Puech meent, dat er daaronder zijn, welke uit het Ara mees zijn vertaald en authentiek zouden kunnen zijn. Hoe het ook zij, er staan in deze verzameling spreuken zulke prachtige Deze foto geeft een blik in de „Zwevende Kerk" in Oud- Caïro,die elfhonderd jaar oud is. Men ziet op de foto de preekstoel, een fraai werk stuk van oeroude Oosterse ambachtskunst. Crocureur-generaal protesteert BRAUNSCHWEIG (United Press). - De procureur-generaal van Neder-Saksen heeft bij het hoog gerechtshof van Celle een formeel protest ingediend tegen de vrijlating van de voormalige nazi-presi dent van Neder-Saksen, de 66-jarige Die trich Klagges, die van de vijftien jaar waartoe hij was veroordeeld er maar vier heeft uitgezeten. „Er is geen enkele moge lijkheid deze man te verbeteren of herop voeding te geven", aldus de procureur- generaal. Klagges werd in 1952 door een West- duitse rechtbank veroordeeld tot 54 jaar gevangenisstraf wegens het op velerlei manieren onderdrukken van de vrijheid tijdens het nazi-bewind. Hij zat al zijn straffen tegelijk uit en zou zo tot vijftien jaar gekomen zijn. Klagges werd op er- woord vrijgelaten wegens goed gedrag toen hij een derde van zijn Straf had uitgezeten. PARIJS en ALGIERS (United Press en AFP) Robert Lacoste, de Franse minis ter-resident in Algerije heeft voor het uit voerend comité van de Franse socialistische partij zijn standpunt verdedigd, dat een nieuwe status voor Algerije op het ogen blik slechts een toegeven aan de rebellen zou zijn. Premier Moilet heeft de gewoonte, eerst met het uitvoerend comité van de partij in overleg te treden, voor hij een belang rijke beslissing neemt. De kwestie was nu, of er thans een nieuw statuut voor Alge rije moet komen of later. Verschillende le den van het comité drongen erop aan, thans reeds dat statuut aan te bieden, in verband met de aanstaande vergadering van de UNO-assemblee. Volgens deze socialisten moet er óf een statuut komen of Frankrijk moet zich voorbereiden op een nieuwe aanval in de UNO-vergadering. Er staan in de achterafhoekjes van som mige bladen vaak kleine mededelingen wier glans, gloed en glorie verbleken bij het da verende wereldnieuws, maar die toch wel de moeite van de kennisneming waard zijn. Het komt zelfs dikwijls voor dat juist deze berichtjes tot dieper nadenken over wijder terrein strekken dan het grote, actuele nieuws. Zo las ik enkele dagen geleden iets dat een merkwaardig licht werpt van mijn standpunt gezien: een warme gloed over het verschijnsel Man. Want volgens een statis tische berekening is men tot de conclusie gekomen dat mannen méér geparfumeerde cosmetica gebruiken dan vrouwen. Hadt u niet gedacht, hè? Ik ook niet. Althans niet in eerste instantie. Maar toen ik op dit zachtgeurende feit door dit berichtje eenmaal opmerkzaam was gemaakt, ging ik er eens over naden ken, ging ik het aan mij zelf toetsen en toen leek het mij ineens zo onwaarschijn lijk niet meer, want ik zelf een manne lijke man toch immers, een oerwoudloper, een jungle jockey, een stierenbedwinger want ik zelf immers houdt van zachtgeu rende zepen, welriekende haarwateren met zo nu en dan een scheutje dennennaalden aroom in het bad, een naar-de-herfst-rie- kend na-het-scherenwatertje en soms enige bescheiden druppelen van dit of dat wa tertje ter verfrissing van de torso. Ik ben mij daarvan zelf nooit bewust geweest en wanneer dat korte berichtje mij niet tot nadenken en eerlijk zelf-onderzoek hadde gebracht, nimmer zou ik hebben geloofd dat het waarheid bevat. Inderdaad: zonder ook maar iets van de oermannelijke status prijs te geven houden de meeste mannen van een ijl geurtje. Maar de hachelijkheid dezer statitisch vastgelegde en onwederspreekbare zeker heid zit 'm in de vraag: waaróm is dit zo. Waarom heb ik een voorkeur voor bepaal de merken zeep-, haar- en wangetjes-fris water; waarom deins ik van de ene geur terug en waarom houd ik van de andere? Waarom gebruik ik deze cosmetica? Bij de vrouw is deze vraag gemakkelijk te beantwoorden: zij tooit zich, ook wat geur betreft, op zo lieftallig mogelijke wijze alleen en uitsluitend om het mannetje te bekoren. Als er geen mannen waren van Meester Kortenhorst tot Maurice Chevalier en van Frankie Sinatra tot Pieter Sjoerd Gerbrandy dan zou geen enkele dame zich mooi maken of lieflijk geuren; dat is eenvoudig genoeg. Maar de mannen? Zij geloven geen ogen blik dat een vrouw hen in de armen sluit om de geur van dennennaalden, konings varens of een bries-van-de-zee. Da's onzin. Daarvoor doen zij het niet. Als ik het juist zie geuren wij mannen alleen en uitsluitend voor ons zelf. Arme egocentricus, povere narcissus, dat ge uw minderwaardigheidsgevoel tracht weg te geuren door een paar druppels odeklonje. Armzalige dwazen die wij zijn! Elias

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7