VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Draadkunstenaars balanceerden boven het polderland In januari eerste optreden van het Noordhollands orkest in Hoofddorp Havenberichten Zestienjarige Karin Kion voor het eerst in ons land opgetreden Kort en bondig 9 „Brederodeduin" kreeg televisietoestel Watervliet won overtuigend van DVD: 11-3 AGT en WIJ speelden gelijk: drie-drie Jong Hercules veel te sterk voor SAG: 5-0 Gehavend IEV versloeg DSS met ruim verschil Bakkummer kermis Us. Alb. Vis na ziekte terug op de kansel Jubileumconcert Zang en Vriendschap Zes percent nu ook voor vislossers Nieuw wereldrecord tweehandig stoten Verzet tegen regeling van binnenscheepvaarttarieven Nederlandse dammers wonnen van België MAANDAG 15 OKTOBER 1956 ZELDEN HEEFT HET draadkunstenaarsgezelschap Kion twee opeenvolgende shows gegeven, die zo geheel verschillend van karakter waren als thans het geval is geweest. Hun voorlaatste optreden geschiedde namelijk voor vijftigduizend toe schouwers in één van de voornaamste Engelse vermaakcentra. Hierop volgde de voorstelling, die zaterdag in Bob Kion's geboortedorp Vijfhuizen werd gegeven, boven de groene weiden van het Haarlemmermeerse polderland. Het publiek was echter niet minder enthousiast dan in het buitenland. Vijfhui- zenaars hebben nu eenmaal de eigenschap dat zij wanneer er in het dorp iets „te doen is" spoedig in een feeststemming zijn. Daarom was reeds lang vóór het aan- vangsuur van de show de anders zo stille Kromme Spieringweg vol van het geroeze moes der gezellige drukte. Auto's en fiet sen laveerden langzaam tussen de drommen wandelaars naar het terrein naast het sportveld van „D.S.O.", waar de in deze omgeving unieke voorstelling werd ge geven. De stemming werd nog verhoogd, toen Hoofddorps Fanfaregezelschap „Excel sior" met vrolijke marsmuziek het terrein opmarcheerde. Bob Kion had, naast het verzamelen van geld voor het Nationale Fonds ter bestrij ding van de kinderverlamming, het doel om door deze voorstelling zijn dorpsgenoten (hij woont thans weer in Vijfhuizen) ken nis te laten maken met zijn werk. In beide opzichten is hij volledig geslaagd: de hele bevolking was uitgelopen om de show te gaan zien. Bovendien waren er vele hon derden toeschouwers van buiten het dorp, waaronder verscheidene doktoren uit de Haarlemse ziekenhuizen, terwijl ook mr. G. C. van der Willegen, burgemeester van Haarlemmermeer, de voorstelling bij woonde. Om even over vier zweeg de muziek. Terwijl de artiesten langs de touwladders omhoog klommen naar het plateau op de palen, waartussen boven het vangnet de kabel was gespannen, opende de heer Th. van der Putten de voorstelling namens de sportvereniging „D.S.O.", die als organisa trice optrad. Spreker bracht in herinnering, dat zoveel onherstelbaar leed door de kin derverlamming teweeg wordt gebracht en dat aller hulp gewenst is voor de be strijding. Stoere toeren Onder grote stilte volgden de toeschou wers vervolgens op het grastapijt de toeren, die vijfentwintig meter boven hen tegen de blauwe lucht werden verricht. Het eerste deel van het programma werd uitgevoerd door de heer Bob Kion, zijn vrouw Irmgard, hun dochter Karin en hun medewerker Frits. Van twee kanten liepen Irmgard en Karin elkaar op de dunne draad tegemoet, maakten een diepe buiging en gingen op het koord liggen. Deze opening was de inleiding op de vertoning van de verschillende wijzen, waarop de artiesten over de draad van de ene paal naar de andere gingen. Karin deed dit, langzaam lopend in een hoepel; Frits wandelde naar de over kant op een paar originele gele boeren- klompen, om terug te keren in een zak, die hem van top tot teen bedekte en alleen de armen met de lange balan ceerstok vrijliet. Hierna werd een metalen stoel op de draad geplaatst, waarop Frits een kopstandje maakte, waarna Irmgard met uitgespreide ar men op de zitting ging staan. Bij het publiek, dat in gespannen aan dacht toekeek, veroorzaakten deze toeren geen gevoel van griezeling, maar veeleer een grote bewondering voor de kunst van lichaams- en evenwichtsbeheersing der artiesten. Het programma vóór de pauze werd besloten met twee fietsnummers. Bob Kion fietste over de draad vanaf de ene paal, stopte in het midden, reed achteruit terug om dan met een flinke snelheid naar de andere paal te peddelen. Eigenlijk, zo vertelde hij later, had dit nummer nog moeten worden uitgebreid. Het was name- Het moet zaterdagmiddag in de recreatie zaal van het sanatorium „Brederodeduin" aan de Bergweg te Bloemendaal voor de ver tegenwoordigers van de Haarlemse voetbal vereniging D.i.O na de vele werkzaamheden, wel een grote voldoening zijn geweest, hij de officiële overhandiging van een televisie toestel, de glundere gezichten te zien van de nog zeer jeugdige patiënten van dit sanato rium tijdens' het kinderprogramma. In navolging van de actie „de schoen van Bakhuys" organiseerde de Haarlemse voet balvereniging D.I.O. tijdens wedstrijden van E.D.O., Haarlem, R.C.H. en de honkbalver eniging „Schoten" enige collectes om ook het sanatorium „Brederodeduin" aan een televisietoestel te helpen, waarvan deze stichting nog steeds verstoken was. Na weken ijverig werken was het dan za terdag eindelijk zover dat de heer JFeenstra (E.D.O.) namens de organiserende D.I.O. commissie aan de stichting „Sanatorium Brederodeduin" het toestel kon overhandi gen, hetgeen in tegenwoordigheid van enkele genodigden, patiënten en verplegend perso neel plaatsvond. De heer Feenstra memoreerde de werk zaamheden van de D.I.O.-leden Schaaf en Herwig en de talrijke collectrices van de verenigingen E.D.O., R.C.H., D.I.O. en Sport club Haarlem. Spreker merkte op dat het een grote te leurstelling was dat het sanatorium van Haar lem en naaste omgeving niet in aanmer king was gekomen voor een televisietoestel, doch met des te meer vreugde kon dan nu eindelijk, dank zij de medewerking van de Haarlemse voetbalverenigingen en het sport publiek alsnog het verzuim worden hersteld. De heer Feenstra hoopte dat de patiënten hierdoor dikwijls in de gelegenheid zouden worden gesteld iets van de buitenwereld te bemerken en dat het verplegend personeel na volbrachte dagtaak nog vele prettige uren bij het toestel zou kunnen doorbrengen. Na mens de stichting „Brederodeduin" nam de heer O. H. Dijkstra, voorzitter van de ver eniging tot bestrijding van de tuberculose te Haarlem het toestel in ontvangst. Spreker begon te vertellen dat de patiën ten gewend waren steeds van binnen te wor den bekeken, doch dat ook de blik naar „bui ten" minstens even belangrijk voor deze pa tiënten was. Door samenwerking van enkele Haarlemse voetbalverenigingen en publiek is „Bredero deduin" thans in het bezit van een „kijker waardoor alle patiënten iets meer van de buitenwereld kunnen zien. Ongetwijfeld zal dit de patiënten de zo noodzakelijke steun en moed geven en daarom dankte de heer Dijkstra de initiatiefnemers dan ook namens stichting „Brederodeduin". Het zestienjarige meisje Karin Kion tijdens haar toeren in actie. lijk de bedoeling, dat hij eveneens met Frits op zijn schouders deze fietstocht zou maken, doch hij achtte dit wegens de wind, die op de vlakte tamelijk straf was, niet verantwoord. Hierna liepen Irmgard en Bob, die een stang over de schouders droe gen, waarop Frits op de fiets troonde, van paal tot paal. Karin's Nederlandse première Het w'as Karin Kion, de zestienjarige dochter van het echtpaar, in verband met haar jeugdige leeftijd nog niet eerder toe gestaan in Nederland op te treden. Vijf huizen had hiervan dus de primeur. Op de dertig meter hoge mast zag het publiek, hoe het charmante meisje met gracieuze be wegingen haar acrobatische toeren ver richtte. Het was dan ook geen wonder, dat de grootste ovatie haar ten deel viel. Het slotnummer werd verzorgd door Irmgard. Terwijl zij zich met de tanden vastklemde aan eeusfrip» scheerde zij met uitgestrekte armen^in een snelle glijvlucht langs een honderdVWéter lange draad uit de hoge mast omlaag naar de begane grond. Toen tot slot aan de artiesten geschen ken waren aangeboden, complimenteerde burgemeester Van der Willegen hen met hun succes in hun bij het terrein opgestelde caravan. Het eerste korfbaltwaalftal van „Water vliet" is er opnieuw in geslaagd zijn Am sterdamse tegenstander DVD 1 een flinke nederlaag toe te brengen. En opnieuw was het in deze strijd merkbaar, dat de gasten gewend zijn op grind te spelen. Verdedi gend maakte DVD dan ook verschillende fouten, die Watervliet uitbuitte. Al na drie minuten had mevr. Hartman met een door loopbal succes (10), waarna De Boer tien minuten later de voorsprong vergrootte (20). In de tweede aanval duurde het even voordat de juiste combinaties gevaar gingen opleveren voor DVD, maar toen het eenmaal zover was, kwamen er legio schietkansen. Eerst scoorde Hartman 30 en vlak daarop Vos (40). Het was jam mer, dat een DVD-heer zijn enkel ver stuikte, waardoor de derde Watervliet-aan- val tevens onvolledig kwam te staan en er niet meer gescoord werd voor de rust. Na de hervatting had Berghuis binnen tien minuten tweemaal succes (60), zo dat de strijd feitelijk al beslist was. In de beginopstelling bleef de thuisclub flink in de meerderheid, waarbij de Amsterdam mers zich er op toelegden alsnog de eer te redden. Dit gebeurde pas nadat Van Ladesteyn en De Boer de stand op 80 hadden gebracht, waarna Hartman uit een vrije worp er 9—1 van maakte. Het onvol ledige derde aanvalsvak kon echter met verre schoten niets bereiken. Daarentegen doelpuntte een DVD'er tweemaal achtereen (93), waarna Van Ladesteyn (2x) ten slotte de eindstand op 113 bracht. Het tweede Watervliet-twaalftal verloor opnieuw, op eigen veld en bleef nog punt loos door een uiterst zwak gespeelde eerste wedstrijdhelft. De eerste vakwisseling kwam met een 11 gelijke stand door een doelpunt van Lenie Kloosterman. Daarna echter was Watervliet niet tegen Swift 3 opgewassen, zodat de ruststand 17 werd. Na de her vatting ging de strijd weer gelijk op, doch nu miste de thuisploeg vele mooie kansen wegens gemis aan schutters. Twee afstand schoten lieten Watervliet 2 nog twee doel punten noteren (93), doch Swift liet het niet verder komen dan 59. Watervliet 3 behield de kansen op de tweede plaats tegen Nieuw Flora 3. Joop v. Dijk gaf Watervliet een 20 voorsprong, waarna Bert Ducrocq via 21 de stand op 31 bracht. In de tweede helft nivel leerden de gasten de achterstand (33). De wisseling kwam met 44, doch treffers van Ducrocq en Koning hielden de punten in Velsen (64). In Haarlem moest Watervliet 4 tegen Oosthoek 4 een kleine nederlaag incas seren. Collecte voor het P.I.T. Gedurende de week van 15 tot 20 okto ber wordt in Beverwijk en Wijk aan Zee een huis-aan-huis collecte gehouden ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. De baten komen ten goede aan de militairen van alle gezindten. De ontmoeting tussen AGT en WIJ is een harde wedstrijd geworden met een technisch beter spelend WIJ. Na een half uur nam AGT de leiding, maar enkele mi nuten later was de stand weer gelijk, toen Blinkhof met een hard schot de AGT- keeper kansloos liet. Met deze stand werd gedraaid. Kort na de hervatting profiteerde Ramakers van een weifeling in de achter hoede en gaf IJmuiddh de leiding (één twee). Het spel werd nu forser en AGT probeerde alles om gelijk te maken het geen dan ook na een half uur gelukte (twee-twee). Het werd een verbeten strijd om de overwinning en Rooze gaf WIJ wederom de leiding 2-3, maar dit doelpunt was niet voldoende om beide punten mee naar huis ten nemen, want kort voor tijd kwam de gelijkmaker: drie-drie. De overige uitsla gen luiden IJmuiden 2-Tweede Jeugd 5-1, VEW-IJmuiden 3 3-2, IJmuiden 5-Energie 3 9-4. Jong Hercules zet haar overwinningen reeks voort. Nu werd SAC met een vijf-nul nederlaag naar huis gestuurd. Vóór rust werd het twee-nul door doelpunten van Veerbeek en Van der Bos. Jong Hercules drukte in de tweede helft haar meerderheid met nog drie doelpunten uit, twee van Veerbeek en één van H. Visser. Deze wedstrijd werd in de eerste helft geruime tijd gestaakt, doordat de Jong Hercules-speler Elderson zo ongelukkig kwam te vallen, dat hij zijn arm ont wrichtte. Een ijlings ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het Rode Kruis Ziekenhuis noodzakelijk. In de uitwedstrijd tegen DSS heeft IEV de nederlaag tegen B3M van vorige week goed gemaakt en, ondanks het feit dat in de tweede speelhelft geruime tijd met tien man moest worden gespeeld, een uitste kende prestatie geleverd door met 4-2 te winnen. De thuisclub zette er direct een hoog tempo in, waartegen de bezoekers voor eerst weinig konden inbrengen; zij misten hun vorm nog. Het IEV-doel kwam onder zware druk en toen Hartveld na tien minu ten ongelukkig ten val kwam en uitviel, waardoor IEV gehandicapt was, had DSS succes (1-0). Hoewel de strijd sportief werd gevoerd, kwamen vele blessures voor. IEV zocht naar zijn vorm, maar voorlopig bleef het bij ongevaarlijke aanvallen. Na de hervatting speelden de gasten wat beter. Dit had resultaat na tien minuten toen Buur met een mooie kopbal uit een hoekschop gelijk maakte (1-1). doch vrij wel direct hierna scoorde DSS opnieuw (2-1). De IEV-voorhoede combineerde nu veel beter en wederom uit een hoekschop werd het 2-2. IEV speelde nu met tien man verder, doch bleef thans domineren. Nadat De Reus had geprobeerd de doelman van DSS te omspelen, wat niet gelukte, nam IEV uit een scrimmage de leiding (2-31. Dit inspireerde de gasten dermate, dat DSS er weinig toe kon doen om Alkemade te ver schalken. Het werd zelfs hog een overtui gende overwinning voor.de Noord-Vélsense club toén Schavèmaker vijf mihüferi' voor het einde de bal hoog voor het DSS-doel plaatste en deze zonder te worden aange raakt onder de lat in het net kwam (2-4). Met het concentreren van alle „spullen" op het parkeerterrein tegenover hotel Borst is de Bakkumerkermis, welke zon dagmiddag begon en tot vanavond duurt, er niet op vooruit gegaan. De attracties staan namelijk teveel op elkaar zodat het publiek bijna nergens bij kan, of het be zoek moet al gering zijn en dat is bij deze kermis nu juist nooit het geval. De traditie, dat het met de Bakkumer kermis immer goed weer is, werd ook nu weer gehandhaafd en daaraan was het onder andere te wijten dat het aantal be zoekers groter leek dan ooit tevoren. Op het terreintje naast het café van de heer S. Castricum, aan de Heerenweg. werd, ook al volgens traditie, de ene „kat" - een stukje hout - na de andere uit de ton geknuppeld en ook vandaag zal menige Bakkummer laten zien dat hij dit oud volksgebruik goed onder de knie heeft. Vandaag is het in Bakkum dus nog feest, hetgeen wil zeggen, dat er niemand werkt, al zal het de schooljeugd wel afvallen dat er voor hen geen vrije dag af kon. Wat er was Van de trawlervloot waren twee schepen aan de afslag; de „Caroline" (van 3 okt.) met 1235 kisten vis, waarvan 550 haring, 475 makreel, 130 schelvis, 50 kabeljauw, gul en koolvis, 10 wijting, 20 diversen; de „Thorina" (van 5 okt.) met 1050 kisten ha ring en 200 makreel. De Java was er met 500 kisten haring; de SCH 27 met 450 kisten haring; de VL 27 met 1050 kisten haring en 160 diversen; de Coen Bot met 190 kisten haring en 20 wij ting en de KW 95 met 260 kisten haring. Met verse vis waren binnen: de IJM 209 met 200 kisten, waarvan 140 schelvis; de In een stemmig met bloemen versierd kerkgebouw heeft de Doopsgezinde predi kant ds. Albert Vis, na een ernstige ziekte, na drie maanden weer de dienst geleid. In deze dienst had de predikant zijn tekstwoord ontleend aan de drie éénheid: geloof, hoop en liefde. Ds. Vis verklaarde zeer geroerd te zijn over de vele blijken van medeleven in de achter hem liggende periode. Maar hoe ernstig deze periode opk is geweest, persoonlijk heeft hij deze niet willen missen, want nu heeft hij van nabij ondervonden wat het zeggen wil, ziek zijn. Namens de gemeente sprak de heer M. Verwer een woord van welkom tot de predikant met de wens, dat Gods zegen op zijn verdere werk mocht rusten. Aan deze indrukwekkende dienst werd medewerking verleend door het Doopsge zinde Zangkoor. De dienst werd besloten met lied 289. „Ik voel de winde Gods van daag, vandaag hijsch ik het zeil". na de vijfde selectiewedstrijd bij „driehuis" De totaal-uitslag na de vijfde selectie wedstrijd van de bridgeclub „Driehuis" luidt (in percenten): 1. Schaaper—v. d. Vlugt 287,43; 2. Bosman Ermshout 278,26; 3. Be Cleeren 277,78; 4. Ooms—Klinkenberg 272,75; 5. Ouwerkerk Vlotman 268,30; 6. Snoek—partner 255,20; 7. Krab—de Waal 248,12; 8. Berkhout- partner 241.98; 9. Sciarone—Bosman jr. 241,64; 10. Pennockv. d. Vlugt 240,49; 11. Wescher—v. Doorn 239,97; 12. Dykshoorn Heykants 238,48; 13. Snoek—Ooms 237,03; 14. Berkhout—Heykants 236,21; 15. echtp. v. Rumpt 236,11; 16. Dupker—Need 232,38; 17. v. Gamerenpartner 225,99; 18. BaïsRib- bens 224,62; 19. Van Hoftenv. Dok 223,71; 20. Noortmanpartner 163,52. Schaakclub „Weenink" achter de borden In de onderlinge competitie van de Be- verwijkse schaakclub „Weenink" werden de volgende resultaten behaald. De uitslag was: Afd. I: C. KoomenK. Slings afg.; C. Mos- tertmanP. Stet afg.; Ph. BakkerS. Hoog- vorst 10; R. GigengackH. v. 't Hoff 10; A. TervoortG. de Koter remise. Afd. II: H. MostertmanJ. v. d. Does afg.; R. MeyerJ. Meyer remise; M. v. Leeuwen H. Nijman 01; C. BeltermanJ. v. Vers- seveld 01; G. Beekhoven—D. Breeuwer 10; E. ZuydendorpE. v. Nimwegen 10. Afd. Ill: J. ZoontjesR. v. Hoof 10; D. Nonhebei—G. Uqispb,erg 1—Q- J.Jppst£n— N. de Lange 01: H. v. HoofA. Jansen afg.; A. de VilderTh. Vloemans O-tW&sj m.rb ,,'t Karpertje" had goede vangst Met 16 leden heeft de Beverwijkse hen gelsportvereniging ,,'t Karpertje" een on derlinge wedstrijd gehouden. Er werden in totaal 56 bovenmaatse vissen gevangen. De voornaamste uitslagen waren: 1. J. Pools 14 st., 2. C. v. Leeuwen 10 st„ 3. J. Been tjes 10 st., 4. H. Kranendonk 9 st., 5. Jac. Beentjes 8 st. DlJV-jeugd viste op baars „De voorntjes", de jeugdleden van de Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" hebben zondag in het Noordzeekanaal een baarswedstrijd gehou den. De uitslag was: B. Sondorp Jr. 9 st.; J. v. Zutphen 8 st.; W. Sondorp 8 st.; P. Vlot 7 st.; J. Beemsterboer 6 st.; P. Mulder Jr. 5 st.; R. Berghuis 4 st.; J. Bakker 3 st.; J. de Jong 3 st. NVSH over „Kinderopvoeding" In het gebouw „Nieuw Leven" aan de Baanstraat vindt vanavond (maandag) een bijeenkomst plaats van de afdeling Bever wijk van de N.V.S.H. Als speekster treedt op mevrouw T. BlankenstijnBiersma over het onderwerp „Opvoeding van het kind". Op 22 januari 1957 is het vijfentwintig jaar geleden dat te Hoofddorp de mannen- zangvereniging „Zang en Vriendschap" werd opgericht. Ter gelegenheid daarvan wordt op zaterdag 26 januari een feestcon- cert gegeven. Voor het concert komt men bijeen in de dan tot duizend plaatsen uit gebreide zaal van „De Beurs" en medewer king verleent het Noordhollands Philhar- monisch orkest. Deze voor Haarlemmer meer zo belangrijke punten waren aanlei ding een gesprek te voeren met burgemees ter mr. G. C. van der Willigen en wethou der J. A. Oudheusden, die zich verheugen over het jubileum, over de uitbreiding van de ruimte voor uitvoeringen en over het eerste optreden van het provinciaal orkest in de gemeente Haarlemmermeer. Burgemeester mr. Van der Willigen merkte op, dat het gemeentebestuur grote belangstelling heeft voor de eigen culturele werkzaamheid in de gemeente. Er bestaan diverse toneelclubs en zangverenigingen en als ze op goede wijze geleid worden ver leent het gemeentebestuur er gaarne mede werking aan. Dat blijkt thans uit het aan staande jubileum van „Zang en Vriend schap". De gemeenteraad heeft een krediet beschikbaar gesteld om het optreden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest mogelijk te maken. Het is de eerste keer, dat het orkest in Haarlemmermeer op treedt en het is niet uitgesloten, dat er meer concerten in de gemeente zullen volgen, echter dan in andere delen van de gemeen te. In Badhoevedorp zijn nieuwe kerken gebouwd, waar een goede gelegenheid is voor het geven van een concert. Het feestconcert wordt gegeven in „De Beurs", waar op het ogenblik gewerkt wordt aan de uitbreiding van de grote zaal. Tot heden was daar ruimte voor vierhon derd plaatsen; het aantal plaatsen wordt gebracht op duizend en naar de burgemees ter had vernomen wordt grote aandacht besteed aan de accoustiek. De mogelijkheid' om meer congressen in Hoofddorp te hou den wordt vergroot. Op vrijdag 25 januari wordt de generale repetitie gehouden die toegankelijk zal zijn voor de leerlingen van de hoogste klasse der lagere scholen en leerlingen van nij verheidsscholen en mulo-scholen uit de gehele gemeente. Het programma vermeldt o.a. Alt Rhapsodde van Joh. Brahms (met soliste), Landerkenoung van Edw. Grieg, Priesterkoor uit „Die Zauberflöte" van W. A. Mozart, „Ons Hollands" van Bernard Zweers en koorwerken a capeila. Als dirigent treedt op de heer Gerard de Barbanson, die van 17 december 1945 af het mannenkoor leidt en meegewerkt heeft dat „Zang en Vriendschap" in de supe rieure afdeling uitkomt. De burgemeester merkte op, dat hieruit wel blijkt, dat het koor tot goede prestaties in staat is en hij hoopte, dat het ook in de breedte zal uit groeien. Er zijn thans eenenveertig leden, welk aantal het bestuur gaarne uitgebreid ziet. Elders in het land bestaan mannen koren met zestig tot zeventig leden en wel in plaatsen die kleiner zijn dan in Hoofd dorp. Mr. Van der Willigen heeft vertrouwen, dat de bewoners van Haarlemmermeer grote belangstelling zullen hebben voor het jubileum van het Hoofddorpse koor en het eerste optreden van het Noordhollands or kest. Mocht het laatste ook een succes wor den dan zal het gemeentebestuur er naar streven tot uitbreiding van het aantal con certen door het orkest over te gaan. KW 126 met 260 kisten, waarvan 240 schelvis; de WR 25 met 260 kisten, waar van 220 schelvis; de K W64 met 325 kisten, waarvan 300 schelvis; de HD 87 met 525 kisten, waarvan 250 schelvis, 170 makreel. Voorts losten 32 loggers en 14 kotters 19.000 kg tongen, 2000 kisten schol, 90 tar bot en 60 wijting en schar. Besommingen Zaterdag besomde de Haarlem f 44.200, Klaas Wijker f 35.100, Postboy f 33.600. Prijzen van vandaag De tong en schol waren vanmorgen bij het afsluiten van deze rubriek nog niet verkocht. De export kocht regels grote kabeljauw voor f 94-f 128, kleine voor f 47- f 58, kisten grote voor f 134-f 140 en kleine voor f 128-f 124. De grote schelvis noteerde f 31-f 44 en grootmiddel f 35-f 42. Het binnenland in De binnenlandse handel en industrie kochten de haring vanmorgen voor f 15,50- f 21, makreel voor f 21-f 26. Kleinmiddel schelvis leverde op f 29-f 38, pennen f 27- f 37 en braadschelvis f 22-f 30. Wijting ging van de hand voor f 20-f 25. De grote gul maakte vandaag f 50-f 56, middel f 44-f 53, torgullen f 24-f 37. Zwarte koolvis ging weg voor f 94-f 106, grote gullenmaat voor f 35 en kleine gullenmaat voor f 20. Leng deel f 94 en witte koolvis f 94-f 96. Slechte nacht Vangstmeldingen in de nacht van zondag op maandag: KW 54 met 8 kantjes, 57 met 4, 110 met 2, 123 met 3, 20 met 5, 29 met 2, 39 met 3, 40 met 7, 41 met 8, 49 met 6, 74 met 2, 2 met 8, 7 met 1, 9 met 3, 14 met 8, 25 met 1, 147 met 20, 22 met 30, 54 met 3, 127 met 3, 129 met 5, 163 met 6, 18 met 50, 48 met 5, 67 met 9, 151 met 35, IJM 74 met 2, IJM 75 met 12, IJM 283 met 4. Geen vangst: KW 47, 140, 161, 43, 176, 50, 3, 5, 23, 141, 37. Gemiddelde vangst: zeven kantjes. Goede haring-trawlvisserij De trawlvisserij op haring is vrijdag, zaterdag en ook zondag goed gebleven. Vrijdag werden om de Noord trekken ge meld van 80 tot 100 manden en dagvang sten van 400 tot 500 manden haring en makreel. Zaterdag waren de gemiddelde dagvangsten nog iets groter; 500 tot 600 manden haring en makreel. De „Herman" ving zaterdag 500 manden. Zondag was de visserij om de Noord ongeveer gelijk aan die van zaterdag: dagvangsten van 500 tot 600 manden. Ook aan de westkust van Engeland blijft de haringvisserij gunstige resultaten op leveren. De „Dirkje" had daar vrijdag een dagvangst van 700 manden en ging thuis- stomen met 1500 kisten haring. Op 55.20 noorderbreedte vingen de log gers in het weekeinde veel schelvis. Er werden dagvangsten van 80 tot 100 man den gemeld. Ook op 't Zand vingen de loggers haring. Een logger verloor twee maal achter el kaar het net, door het grote gewicht aan haring. Het schip meldde nu een dagvangst van 140 kisten haring. Achterstand wordt groter De al bestaande achterstand in de zoute haringproduktie van de Nederlandse drijf net- en trawlvloot, vergeleken met vorig jaar, wordt steeds groter. Werden tot en met 6 oktober van vorig jaar 548.607 kantjes gezouten haring aan gevoerd; dit jaar waren het tot en met die datum 495.143 kantjes. Een verschil van ruim 53.000 kantjes. Vannacht waren de vangsten op de Engelse wal opnieuw slecht. Vertrokken schepen IJM 32 Elie, 57 Medan, KW 8 Deining, 122 Arie Ouwehand, SCH 171 Cornelis Vrolijk, 117 Onderneming 3, TX 21. Dinsdag Voor de dinsdag is blijven liggen de „Johannes Polderman" (van 2 okt.) met 1300 kisten vis, waarvan 400 schelvis en piepers, 300 makreel, 500 haring, 40 blanke koolvis en gul, 25 wijting, 35 diversen en 30 stuks stijve kabeljauwen. De „Norma Maria" (van 6 okt.) is thuis varende voor de dinsdagmarkt, met 1550 kisten vis, waarvan 1000 haring, 185 schel vis en piepers, 340 makreel, 10 blanke kool vis en gul, 10 wijting, 5 diversen. De „Dirkje" (van 5 okt.) is eveneens bin nen voor de dinsdagmarkt met 1500 kisten vis, waarvan 1425 haring, 10 makreel, 25 haai en rog, 40 diversen. Binnengekomen schepen IJM 20 Johannes Polderman, 208 Wiron 5, 45 Hoop I, 22, 40, SCH 27 Onderneming 2, HD 87 Pietertje, 125 Samenwerking, RO 53 Dirkje, 2 Dolfijn, 29; WR 33, 49, 34, 51, 88; AM 26, 18, 16, 17; TX 24; OZ Skagrak (Zweed). KW 162 Vier Gezusters, 155 Arie, 166 Gebroeders, 169 Aleida, 65 Willy Alida, 26 Concordia, 51 Prinses Margriet, 125 Pe- tronella, 17 Arie Nico, 159 Java, 108 Ge broeders, 44 Rijnmond 3, 95 Toenadering. 138 Wilhelmina 2, 168 Eendracht, 78 Ex celsior 2, 85 Huiberdina Gijsbertha, 175 Onderneming, 38 Bertha. 86 Sumatra. 130 Nederland 17, 16 Willem Cornelis. 59 Floris. 69 Saturnus, 94. 72. 34, 96, 31, 133, 36, 210, 12, 165, 27, 30, 79, 58. Na zeer langdurige onderhandelingen tussen het bestuur van de Stichting Vis- losregeling en de gezamenlijke vakorgani saties is vrijdag overeenstemming bereikt over de 6 percent loonsverhoging voor de havenarbeiders te IJmuiden. De loonsver hoging is per 1 oktober ingegaan. Al eerder was van rederszijde meege deeld, dat men bereid was de loonsverho ging uit te keren, onder voorwaarde, dat het aanvangsuur van de lossing vervroegd werd tot twaalf uur 's nachts en half één in de nacht van zondag op maandag. De havenarbeiders meenden dat twee uur vroeg genoeg is, daar 's morgens om zeven uur voldoende vis voor de eerste afslag in de vishallen gereed staat. Bovendien is er bij grote aanvoeren altijd een tekort aan halkisten. Van reders- en handelszijde zag men graag dat alle aangevoerde vis om zeven uur gelost was. De Amerikaanse zwaarmiddengewicht K. Kono heeft tijdens gewichthef wedstrij den in Honolulu het wereldrecord twee handig stoten verbeterd en gebracht op 173 Yi kg. Het oude record stond sedert 19 april van het vorig jaar op naam van de Rus Lomak met 173 kg. binnenland Kappersvakschool. B. en W. van Rotter dam stellen de raad voor de oprichting en instandhouding van een kappersvakschool, uitgaande van de stichting „Nederlandse Vakscholen voor Kappers" te Utrecht, nodig te verklaren. Het ligt in de bedoeling dat op de school in respectievelijk drie en vier jaren acht lesuren per week zullen worden gegeven voor de examens ter verkrijging van het bediendendiploma herenvak (gezellen- diploma) en/of het bediendendiploma dames vak. Na twee jaren voortgezette studie zul len de leerlingen daarna kunnen deelnemen aan het examen voor het patroonsdiploma. Honderdvierjarige. Te Bellingwolde (Groningen) wordt op 24 oktober Grietje SnaterSmeents 104 jaar, Zij is een van de oudste inwoners van ons land en is geboren en getogen te Bellingwolde, waar zij in 1882 trouwde met de timmerman Hilko Snater, die in 1937 overleed. Hun huwelijk is kin derloos gebleven. In februari 1945 heeft zij haar intrek genomen in het gezin van de schoenmaker Dannen, verre familie van haar. De gezondheid van deze hoog bejaarde vrouw is, de leeftijd in aanmerking geno men, nog goed. Dodenherdenking. Zaterdag is voor de elfde maal de jaarlijkse dodenherdenking op de Engelse begraafplaats te Overloon ge houden. De herdenking begon met een hoog mis in de noodkerk, waarna een stille voet tocht is gemaakt naar de Britse militaire be graafplaats. De dodenwacht was hier be trokken door leden van de nationale reserve, afdeling Overloon. De plechtigheid werd bij gewoond door een aantal Britse officieren van de derde Britse infanterie divisie. Ver scheidene van hen hebben in 1944 meege vochten bij de slag om Overloon. Nieuwe hoogleraar. Het bestuur van de Sint Radboutstichting heeft dr. J. W. H. Mali uit Groningen benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Geneeskunde aan de Rooms Katholieke Universiteit te Nijmegen voor het geven van onderwijs in de dermatologie en venereologic. Dr. G. Valencia. Dr. G. Valencia, die benoemd is tot privaat docent aan de Rijks universiteit te Utrecht om les te geven in de Spaans-Amerikaanse letterkunde en geschie denis, heeft onder grote belangstelling zijn eerste openbare les gehouden. Dr. Valencia zei, dat zijn aanstelling als privaat-docent niet alleen het gevolg is van een hartelijke samenwerking tussen de bevriende landen, maar ook de erkenning van het feit dat de bijdrage van Spaans Amerika aan de Spaan se letteren iets nieuws en iets eigens be tekent. n. R. V. vijftig jaar. Ruim 4000 reünis ten van de Nederlandse Reisvereniging, bijna tien percent van degenen, die dit jaar een N.R.V.-reis maakten, zijn in de Haagse Houtrusthallen bijeen gekomen ter gelegen heid van het gouden jubileum dezer ver eniging, die thans bijna 150.000 leden telt. De Nederlandse, Belgische en Franse makelaars in scheepsvrachten hebben zich tegen een internationale regeling van grensoverschrijdend vervoer en tegen een vaststelling van internationale vrachtprij zen voor de binnenvaart verklaard. Dit gebeurde tijdens een te Parijs gehouden vergadering van afgevaardigden van de Belgische, Franse en Nederlandse make laars in scheepsvrachten. De door de hoge autoriteit te Luxemburg gewenste har monisatie van binnenscheepvaartvrachten voor kolen en staal en de hieruit voort vloeiende consequenties van reglemen tering en regeling der vrachtprijzen, vorm den het onderwerp van bespreking. De ver gadering besloot de mogelijkheid om te komen tot een internationale unie van makelaars in scheepsvrachten te onder zoeken. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Spreewald van Antwer pen. Camerounkust van Dakar. Spaarne- stroom van Duinkerken. Annekerk van Ant werpen. Almen van Hampton Roads. Jacques du Roue van Algiers. Amor van Rotterdam. Saxen van Otterbacken. Boulogne sur mer van Hamburg. Hermes van Londen. Heron van Swansea. Sagitta van Manchester. Möwe I van Vestervick. Irima van Hamburg. Beja van Karlstadt. Bierum van Grange mouth. Marathon van Londen. Aurora van Liverpool. Congokust van West Afrika. Her man Buisman van Tygnemouth. Mutua Fidis van Swansea. Rhein van Geffle. Amigo van Hull. Aralis van Geffle. Gordias van Ham burg. Odin van Lulea. Argo van Goole. Lan caster Brook van Goole. Vechtstroom van Fowey. Wibold Böhmer van Rotterdam. Rhe- seinar van Falmouth. Prinses Wilhelmina v. Birkenhead. Condor van Swansea. Linge- stroom van Hull. Skagerrak van de Noord zee. Vliestroom van Fowey. Ryeka van Hamburg. Cato van Swansea. Ursa Minor van Stockholm. Melantes v. Liverpool. Con rad van Vesteras. Netherlands Coast van Newcastle. Juno van Kotka. Falcon van Londen. Eemstroom van Londen. Graveland van Hamburg. Peter S van Londen. Gerd v. Loden. Philetas van Hamburg. Thalisse van Hamburg. Upbergen van Swansea. Heriot v. Grangemouth. Willemstad van Plymouth. Singkep van Hamburg. Torpa van Onega. Vertrokken zijn: Drie Gebroeders naar Hamina. Laponia naar Narvik. Lilly naar Gothenburg. Jonan naar Hamburg. Pieter Geertruida naar Rotvig. Almkerk naar Las Palmas. Westland naar Bremen. Arcturis n. Caen. Bullfinch naar Londen. Bebox raar Huil. Waalborg naar Hamina. Hazewind n. Willemstad. Westerdok naar Londen. Ludolf Oldendorff naar Maracaibo. Bloemgracht n. Antwerpen. Isis naar Bremen. Oberon naar Bremen. Senang naar Huil. Wulp naar Man chester. Zaaanstroom naar Leith. Roelf n. Kopenhagen. Diana V naar Londen. Roelof Buisman naar Rotterdam. Dora Oldendorff naar Paramaribo. More naar Malmö. Rijn stroom naar Londen. Barbara Mintzen naar Genua. Polaris naar Rotterdam. Irima naar Duinkerken. Jacques du Rouc naar Rouen. Tetuan naar Gothenburg. Vaterland naar Pargas, Spaarnestroom naar Liverpool. Hen- riette Schulte n. Lulea. Batjan n. Djakarta. Het laatste op zondag binnenkomende schip, de Torpa, bracht een in moeilijkheden verkerend Engels jachtje, de Beran, binnen. Het scheepje was op weg naar Grangemouth, maar moest zijn route noodgedwongen ver leggen naar IJmuiden, alwaar het vannacht door een der zeeslepers naar Amsterdam werd opgebracht. In Rotterdam is een damwedstrijd ge speeld tussen de nationale ploegen van Ne- dreland en België. Onze landgenoten wonnen de ontmoeting met veertienzes. De gedetailleerde uitslagen waren: Bergs- man (Ned.)—O. Verpoest (B.) 1—1; Van Heerde (N.)—H. Verpoest (B.) 2—0; Boer (N.)—Verleene (B.) 2—0; Beeke (N.)— Vaessen (B.) 11; De Kruyver (N)De Mes- caecker (B.) 2—0; Verhoeven (N.)—Prijs (B). 02; De Jurcka (N.)Debusschere (B.) 1—1; Wagter (N.)Beelen (B.) 2—0; Hobbe len (N.)P. Verpoest (B.) 20; Groot (N.) —Van der Meerssche (B.) 1—1.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3