President van Liberia met grote hartelijkheid verwelkomd Fridor naaimachines Knittax breimachines Sluiting van vliegveld Wahn voor de K.L.M. door Duitse minister opgeheven „Wervelstorm" bracht Rode Kruis- colonnes in het geweer De Haagse Comedie herdacht Henrik Ibsen met „Spoken' Stralend begin van staatsiebezoek uit West-Afrika F. C. Kuipers naai- en breimachines Onder regie van Joris Diels „The Great Sebastians" 6 Eden verdedigt Suez-beleid op partijcongres in Wales Vrede - doch niet tot elke prijs Twee doden en twee ernstig gewonden in het verkeer Oefening in Haarlemmerhout R.-K. episcopaat tegen de schoolinzamelacties Kerkelijk Nieuws De vogeltrek Mist maakt de trek opnieuw onmogelijk DEMONSTRATIE Noordholland gaat opnieuw lening aan Lou uit Muiden tot één dag veroordeeld MAANDAG 15 OKTOBER 1956 (Van een redacteur Met alle officiële luister, die bezoeken van buitenlandse staatshoofden pleegt te omringen, maar ook met een grote en hartelijke belangstelling van de zijde van het publiek, heeft Amsterdam vanmorgen William Vacaranat Shadrach Tubman, de vijftigjarige president van de Westafrikaanse negerrepubliek Liberia, verwelkomd. Het zwarte staatshoofd, dat met zijn kleurrijke gevolg gisteravond uit Hamburg vertrokken was, reisde in de Koninklijke trein naar ons land, die om iets voor halfeen op het Centraal Station aankwam. Direct nadat de trein langs het eerste perron voor de koninklijke wachtkamer tot stilstand was ge komen en de president en mevrouw Tubman hun rijtuig verlaten hadden, werden zij allerhartelijkst begroet door Koningin Juliana en door Prinses Beatrix die gedurende de eerste dagen van dit staatsbezoek, tot de terugkeer van haar vader uit Tanganyika, de honneurs voor Prins Bernhard waarneemt. Daarna volgde, onder het spervuur van de persfotografen en filmjournaalploegen op het bekende „schavotje", de voorstelling van de autoriteiten en de leden der respectievelijke gevolgen, van wie vooral Willehmina Tubman, de dochter van de president, en haar vrolijklachende vriendinnetje Bankie King zich in de belangstelling der fotografen verheugen mochten. Het afgezette gedeelte van het perron was rijkelijk met bloemen en kleurige tapijten versierd, die, tezamen met het goud en zilver van de uniformen der hoge dignitarissen, aan de stationshal een bij zonder feestelijk aanzien gavên. De eer bewijzen werden gebracht door honderd man van de Koninklijke Luchtmacht in gala-uniform, geflankeerd door de Lucht machtkapel, die met de plechtige tonen van de Liberiaanse nationale hymne en van het aloude Wilhelmus deze vriend schappelijke ontmoeting van twee staats hoofden muzikaal symboliseerde. Zonnige rijtoer In de koninklijke wachtkamer werd ver volgens door de hoge bezoekers kennis ge maakt met de leden van de ministerraad, de voorzitters der Eerste en Tweede Ka mer, de Commissaris der Koningin en vele andere landelijke, provinciale en stedelijke autoriteiten. Direct daarna begaf het ge zelschap zich naar het Stationsplein, waar men, onder het gedreun van de schoten van een saluutbatterij, in de gereedstaande rijtuigen stapte. In het eerste koninklijke rijtuig, bespannen met zes van de zadel bereden paarden, namen de president en zijn koninklijke gastvrouw plaats. Het werd gevolgd door een tweede calèche met mevrouw Tubman en Prinses Beatrix. Vier rijtuigen met de leden van de respectieve lijke gevolgen en erediensten, besloten de stoet, die op zijn korte tocht naar het paleis door dichte hagen van kijkers vrien delijk werd1 begroet. Op de Dam Toen om ongeveer 1 uur de witgehelmde rijkspolitiemannen die de stoet voorafgin gen, op hun motoren de Dam opzwenkten, gaf kapitein B. Friezeman de eerste com mando's aan de erewacht van het Garde regiment Jagers, die voor het Koninklijk Paleis met het front naar het Nationale Monument stond opgesteld. Links daarvan stond de Koninklijke Militaire Kapel, on der leiding van majoor R. van Yperen, aangetreden. Vele honderden hoofdstedelingen volgden ook nu weer het strakke ceremonieel van de eerbewijzen, de plechtigheid der volks liederen, de inspectie van de wacht, de groet aan het vaandel en het bestijgen van de paleistrappen door de hoge personen in haar fraaie toiletten en hun gala-unifor men. Het hoogtepunt was uiteraard ook nu weer het ogenblik waarop de bezoekende president en mevrouw Tubman met onze Vorstin en kroonprinses op het balkon traden, om de samengestroomde menigte toe te wuiven. Eer aan de gevallenen Reeds kort daarna verliet de president met zijn gevolg en enkele leden van zijn eredienst, het paleis om hulde te brengen aan de gevallenen door het leggen van een krans aan de voet van het Nationale Mo nument. Langs erehagen, gevormd door detachementen van studenten weerbaar heidsverenigingen uit Amsterdam, Leiden en Utrecht, arriveerde het gezelschap bij het gedenkteken. Daar werd het begroet door de minister-president, de burgemees ter van Amsterdam en de gezant van Liberia. Na de kranslegging speelde de muziekkapel van de Amsterdamse politie een koraal. Vervolgens werd in de Troonzaal van het paleis het noenmaal gebruikt. LLANDUDNO (Reuter) De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft zaterdag op het congres van de conservatieve (rege- rings) partij te Llandudno in Wales een lange toespraak gehouden, waarbij hij de meeste aandacht gaf aan het Suezkanaal. Hij wees erop dat het in werkelijkheid niet alleen om het Suezkanaal, doch om de on aantastbaarheid van internationale ver dragen gaat. Groot-Brittannië wil vrede doch niet tot elke prijs. Onze militaire voorzorgsmaatregelen hebben, in tegenstel ling tot hetgeen van bepaalde zijde wel wordt beweerd, juist een matigende in vloed gehad. Ons standpunt is ongewijzigd gebleven. De scooterrijder K. uit Hengelo, die over de nieuwe Rijksweg van Den Haag naar Rotterdam ging, reed ter hoogte van Delft tegen een vliegertouw. Hij viel en werd ernstig gewond en in bewusteloze toestand naar het oude en nieuwe gasthuis te Delft overgebracht. Het vierjarig zoontje van de heer L. Veld huis te Winterswijk is, toen hij plotseling de Vredenseweg te Winterswijk over stak, door een motor overreden. In zorg wekkende toestand werd het jongetje naar het St. Elizabeth-ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de verwondingen is overleden. De 24-jarige G. F. Hinderks uit Nieuwe Pekela, die met zijn bromfiets aan het be gin van Rijksweg 42 te Winschoten geval len is, is in het akademisch ziekenhuis te Groningen aan zijn verwondingen overle den. De 29-jarige motorrijder C. N. N. uit de Snijdersstraat in Den Haag is ernstig ge wond geraakt bij een ongeval dat hem gis teravond op de Hofweg in Den Haag is overkomen. Hij zou de 19-jarige wielrij der M. N. B. uit Rijswijk van achteren hebben aangereden toen deze van achter een geparkeerd staande auto de Hofweg opreed. De motorrijder kreeg letsel aan zijn hoofd. Hij is overgebracht naar de Ursulakliniek in Wassenaar. ADVERTENTIE De KLM heeft verleden maandag op feestelijke wijze de bij Bonn en Keulen ge legen Westduitse vlieghaven Wahn in haar verkeersnet opgenomen, maar sedertdien hebben zich buitengewoon grote moeilijk heden voorgedaan, die deze nieuwe Neder landse luchtverbinding even geheel onmo gelijk dreigden te maken. Op dit NAVO- vliegveld zijn niet de Duitsers, maar in feite nog altijd de Britse militaire autori teiten de baas. Tot dusver werd Wahn, behalve door de Britse Royal Air Force, gebruikt door de B.E.A., de Sabena, de P.A.A. en de Westduitse Lufthansa. De K.L.M. kwam er vorige week bij en ook de Swiss Air zou vanaf 29 oktober op Wahn gaan landen. De Britten hebben nu opeens bepaald, dat de K.L.M. Wahn vanaf van daag niet meer zou mogen aandoen. De Het r.-k. episcopaat heeft zich uitgespro ken tegen het betrekken van schoolkin deren in allerlei acties, die met het onder wijs als zodanig weinig of niets te maken hebben. Het heeft de besturen van r.-k. scholen als zijn oordeel te kennen gegeven, dat deze besturen geen medewerking be horen te verlenen aan zulke acties, ongeacht het doel er van en de wijze waarop zij worden georganiseerd. Aldus wordt mede gedeeld in „Het Schoolbestuur", het tijd schrift ten dienste van het r.-k. Bijzonder Onderwijs. In deze mededeling wordt voorts gezegd dat het episcopaat reeds eer der zijn ernstige afkeuring uitgesproken heeft over acties die ten doel hebben de jeugd der scholen voor het inzamelen of bijeenbrengen van gelden voor een doel, hoe loffelijk ook, hetzij direct of indirect, in te schakelen. „Deze afkeuring geschiedde in de eerste plaats om de jeugd tegen zichzelf in be scherming te nemen en steunde voorts op de overweging, dat het pedagogisch niet verantwoord is, de jeugd te laten bedelen, ook al is het voor een goed doel. De op vatting, dat de bedoelde acties de offer vaardigheid der kinderen zouden bevorde ren, meent men te moeten afwijzen. In tegendeel al te dikwijls werden en worden hun beloningen in het vooruitzicht gesteld, die wel de competitiezucht prikkelen, maar die aan de beoefening van de deugd der offervaardigheid niet ten goede komen." Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht J. H. Cirkel te Woudenberg te Marum H. J. E. Caron te Bellingwoude. Bedankt voor Muntendam J. Bruinsma te Gaastmeer voor Waarder P. Bouw te Ridderkerk voor Westbroek C. van Dop te Huizen (N.H.). Geref. Kerken Aangenomen naar Heerjansdam C. J. van der Meulen te Drijber. Geref. Gemeenten Beroepen te Benthuizen P. van der Bijl, laatstelijk predikant bij de Chr. Geref Kerk te Leerdam. Toneelhuwelijk in Den Haag Vanmorgen zijn op het stadhuis in Den Haag Coen Flink, acteur bij de Haagse Co- medie, en Ellen van Hemert, actrice in de toneelsectie der Nederlandse Televisie Stichting, in het huwelijk getreden. Cees Laseur en Coba Kelling traden op als ge tuigen. Ellen van Hemert zal binnenkort de hoofdrol spelen in „Het dagboek van Anne Frank", dat door de toneelgroep „Theater" zal worden gespeeld. Coen Flink speelt binnenkort „Hamlet", dat door de Haagse Comedie ten tonele zal worden gevoerd. Helpsters en helpers van Rode Kruis- colonnes uit het district Kennemerland heb ben zaterdagmiddag tijdens een massale oefening in de Haarlemmerhout bewezen, bij een eventuele ramp paraat te zijn en onmiddellijk hulp te kunnen verlenen. Zij hebben zich bij een denkbeeldige ramp zo goed mogelijk van hun menslievende taak gekweten en het beste resultaat van zo'n oefening is wel, dat bepaalde gebreken in de hulpverlening aan het licht komen, die een volgende keer te niet kunnen worden gedaan. Verondersteld werd, dat de Haarlem merhout getroffen was door een wervel storm. De oefening werd echter „beguns tigd door mooi najaarsweer", zoals het heet, en het milde zonnetje dwong de hulpver leners dan ook de nodige fantasie op te brengen. Het weer werkte dus dit keer niet mee: beter was het geweest, als angstaan jagende donderslagen langs de hemel rol den, wat het effect zou dan des te groter zijn geweest. De verdere veronderstellingen luidde, dat in de Haarlemmerhout slachtoffers van de wervelstorm waren gesignaleerd. Die slachtoffers waren ongeveer veertig pad vinders, die daar vermoedelijk bezig waren geweest, een ingewikkeld spoor op scherp zinnige wijze te ontcijferen. Op verzoek van de Haarlemse burgemeester nam de afdeling Haarlem van het Rode Kruis de hulpverlening ter hand en nam daartoe vanuit het hoofdkwartier aan de Pavil joenslaan de noodzakelijk geachte maat regelen. Colonnes uit Zandvoort, IJmuiden, Haarlemmermeer, Aalsmeer, Nieuwer-Am- stel en Uithoorn werden ter assistentie op geroepen. In totaal maakten honderdvijftig personen deel uit van de hulpverlenende colonnes. Het raimpterrein werd spoedig na de alarmering, even na twee uur, door verkenners doorzocht en ordonnansen brachten de eerste berichten van de ramp over naar het hoofdkwartier aan de Pavil joenslaan. Bij het rampgebied werden twee tenten opgeslagen, als verzamelplaatsen voor de gewonden, één achter „Dreefzicht" en één bij de Herenweg. Ook het hoofdkwartier van het Rode Kruis werd naar het ramp terrein overgebracht en in een tent onder gebracht. Inmiddels bleek, dat diverse „ge wonden" er slecht aan toe waren en een gedeelte van hen zou verpleegd moeten worden in een noodziekenhuis, ingericht in „Sarepta" aan de Hazepaterslaan. Been- en armbreuken kwamen veelvuldig voor en in de Hout zag men dan ook vele helpsters en helpers bezig met het spalken van armen en benen, terwijl anderen reeds verbonden slachtoffers naar de verzamelplaatsen over brachten, van waaruit de gewonden naar het noodziekenhuis werden vervoerd. In dit ziekenhuis waren enige zieken kamers ingericht en ook een shock-afdeling, waar binnen zeer korte tijd zo nodig bloed- plasma kon worden toegediend. Hier was ook de noodkeuken ingericht ter .verzor ging van personeel en gewonden. Die ver- zorgingsdienst werkte perfect: een paar honderd kopjes koffie en bijna vijfhonderd broodjes werden uitgereikt en typerend was, dat het juist de „slachtoffers" niet aan eetlust ontbrak. De oefening eindigde om vijf uur, waarna de leden van de colonnes zich in het noodziekenhuis verzamelden. De commandant van het district Kenne merland, dokter W. C. Kors, sprak hier een nabeschouwing, waarin hij erop wees, dat enthousiast was gewerkt en zich geen ern stige storingen in de hulpverlening hadden voorgedaan. Het afzoeken van het ramp terrein kon nog beter worden georgani seerd: dikwijls „stortten" de helpsters en helpers zich op de eerste de beste patiënt, terwijl de ernstigste patiënten niet het eerst de aandacht verkregen. Ook 'het contact tussen de verschillende onderdelen voldeed soms niet en bij een volgende oefening zal daarom met telefoon- en radioverbindingen worden gewerkt. De gewestelijke commandant van Noord holland, dr. H. J. Jens te Bussum, zei ten slotte, dat de oefening zeer nuttig was ge weest en deelde mede, dat voor de ver bindingen een groot bedrag beschikbaar was gesteld. Bij de oefening, die volgend jaar zal worden gehouden, kunnen de ver bindingen dus worden geperfectioneerd. Nadat mevrouw Nina Ponomareva, de 27-jarige Russische discuswerpster, die zes weken geleden uit een warenhuis te Londen vijf dameshoeden had mee genomen zonder te betalen, aan boord van het Russische schip „Vjatsjeslav Molotov" was gegaan, werden door de Britse immigratie autoriteiten de Rus Alexander Chwastov en zijn dochter tje Tanja van boord gehaald. De moe der van Tanja, mevr. Helena Diecsok, had de hulp van de Britse justitie in geroepen omdat de vader het kind naar de Sovjet-Unie wilde brengen. Tanja en haar vader kwamen uit de Verenigde Staten en zouden met deze boot naar Leningrad vertrekken. Op de foto links ziet men de glimlachende mevrouw Ponomareva op de kade vlak voordat zij zich inscheept. Op de rech ter foto ziet men Tanja en haar vader als zij het schip verlaten. dienst van de Swiss Air zou helemaal niet meer geopend behoeven te worden. Als reden werd opgegeven, dat het opstijgen en landen van de vele Britse militaire straal jagers gedurig door het steeds toenemende civiele luchtverkeer werd gestoord. Zij konden voor de veiligheid van hun eigen militaire luchtvaart niet meer dan tachtig landingen van civiele toestellen toestaan en deze zouden dan nog alleen des ochtends tussen 6 en 9 uur en later tussen 18 en 19 uur moeten plaats vinden. Door persoonlijke tussenkomst van de Duitse minister van Verkeer, dr. Seebohm, mag de Koninklijke Nederlandse Lucht vaartmaatschappij in het vervolg toch ge bruik maken van het vliegveld Wahn. De directie van de luchthaven heeft medege deeld, dat de Duitse „Lufthansa" nu niet meer, zoals zij tot nog toe deed, voor de route HamburgFrankfurtMadridLis sabon op Wahn een tussenlanding zal ma ken, maar via Dusseldorp zal vliegen. Dr. Seebohm ging er bij het overleg met de Britse luchtstrijdkrachten betreffende het ruilen van de „Lufthansa" met de K.L.M. van uit, dat men het verdrag met de Ne derlandse maatschappij diende na te ko men. Over het lot van de luchtroute Wahn StuttgartZiirich, die vanaf 29 oktober door de „Swiss Air" in gebruik zou worden genomen, zal nog beraadslaagd worden. De K.L.M. zal van dinsdag af drie keer per week van Amsterdam naar Wahn en van Wahn naar Amsterdam mogen blijven vliegen. Voor haar oorspronkelijk twee keer per week toegestane luchtverbinding Am sterdamWahnStuttgart zal de K.L.M. een andere oplossing moeten zien te vinden. Zondag was het aan de kust zonnig, windstil weer. Wel hing er een grondnevel waar de duintoppen juist bovenuit staken. In het binnenland hing echter een dikke mist wat wel de oorzaak geweest zal zijn van de zeer geringe trek. Van zeven uur tot half elf telden de waarnemers op de post aan de boulevard bij de Zeeweg slechts vierendertig spreeuwen, honderd vijfentachtig vinken, veertien veldleeuwe riken, drieëndertig graspiepers, honderd zestig lijsters, waaronder merels, grote lijs ters en merendeels jgm- koperwieken, en- jf|ll kele witte kwik staarten en een boomleeuwerik, zeven bonte en 3 gewone kraaien en honderdtien ringmussen. Ver der passeerden nog steeds troep jes pimpelmezen, jaar meer de vorige Deze op DINSDAG 16 en WOENSDAG 17 OKTOBER 's middags van 2—5 uur en 's avonds van 7.3010 uur in het Gebouw van de Haarlemse Kegelbond-, Tempeliersstraat 35 Haarlem. TOEGANG VRIJ KLEINE HOUTSTRAAT 112 - TEL. 11142 - HAARLEM zien we dit en langer langskomen dan jaren. Over zee vlogen kleine mantelmeeuwen en een Jan van Gent zuidwaarts. Vanmorgen stond er een gunstige wind voor de trek, oost zuidoost, maar de dichte mist maakte het vliegen voor de vogels onmogelijk. Er pas seerde dan ook niets. Wel was er evenals gisteren beweging in de lucht en hoorde men geregeld trekgeluidjes. Langs de zee- reep in de vlierbosjes en in het duin vlo gen de vogels steeds been en weer. Een troepje van vijfentwintig groenlingen, troepjes vinken, graspiepers en enkele me zen scharrelden om de post. Zondag was er in Bergeh ook geen trek, alleen werd er een zwarte roodstaart gezien. In het Ken- nemerduin zag men zaterdag een klap ekster. Het wil in ons land met de herdenking van Henrik Ibsen, de vijftig jaar geleden gestorven, even ongemotiveerde tegen stand als overdreven bewondering ont ketend hebbende Noorse toneelschrijver, niet best vlotten. Over de in een zwakke voorstelling resulterende belangwekkende bedoelingen van „Puck" met diens twee slachtige „Bouwmeester Solness" heb ik in .deze kolommen reeds uitvoerig verteld. Zaterdagavond heeft vervolgens de Haag se Comedie een bijzonder teleurstellende opvoering in de Haarlemse Schouwburg van „Spoken" gegeven. Het wachten is nu op het Rotterdams Toneel, dat aan het ein de van deze week met het de laatste tijd sterk in de publieke waardering gestegen spel „De wilde eend" voor het voetlicht komt. In vorige seizoenen hebben wij „Hedda Gabler" door een Engels gezel schap, benevens „Peer Gynt" en „Nora, een poppenhuis" door eigen krachten te zien gekregen. Men kan dus waarlijk niet zeg gen dat er kalenderdwang is nodig ge weest om de naam Ibsen op de affiches te drukken. Trouwens: zijn invloed is nog duidelijk waarneembaar in het grootste deel van het huidige, laatnaturalistische repertoire, speciaal in de ernstige van sym boliek doortrokken Amerikaanse stukken. Pas de jongste generatie begint zich daar van te bevrijden, mede dank zij het inspi rerende toedoen van de het speelvlak voor nieuwe mogelijkheden zuiverende hervor mers van de theaterpraktijk. Met Walter Kerr ben ik van mening, dat wij thans aan het einde van de in 1877 met „Steunpi laren van de maatschappij" begonnen cy clus van de burgerlijke-roman-in-drie- bedrijven zijn gekomen. Dubbel zinrijk ware daarom deze herdenking als ook de leiders van het Nederlandse toneel besef ten, dat deze tevens een afscheid van een voorbije periode zou moeten betekenen. Hoe dit ook zij, aan de voorstelling van „Spoken" was daarvan niets te merken. Integendeel. Hier werd een krampachtige, averechts werkende poging gedaan om nieuwe opvattingen toe te passen op wat is samengesteld volgens oude conventies. Men kan de werken van Shakespeare en de zijnen, ja zelfs van de antieken, zo mo derniserend behandelen als men wil zonder daarmee het wezenlijke te schaden. Maar bij Ibsen liggen de verhoudingen anders. Zijn werk is volkomen bepaald door de plaats van handeling en de tijd van ont staan. Wat er aan „eeuwigheidswaarden" in schuilt stijgt daar door de verdichting bovenuit. Het is ermee als met „Madame Bovary" van Flaubert, waarvan de duur zaam te waarderen psychologie mede voortkomt uit het streekkarakter. Men kan nu eenmaal niet (zelfs niet bij Shake speare, zoals de zonderlinge „King Lear" uit Stratford heeft bewezen) het univer sele vooropstellen. Dit kan alleen uit de waarheidsgetrouwe omstandigheden wor den afgeleid. De behoefte om Ibsen op dezelfde ma nier als zijn navolgers te behandelen laat zich wel verklaren. In het programma van de Haagse Comedie wordt een uitspraak geciteerd van een jongeman, die van de Noorse auteur alleen wist dat hij bakke baarden had. Ik heb mij onlangs laten ver tellen, dat nota bene een kandidaat bij het toelatingsexamen voor de Toneelschool in Amsterdam na enig nadenken verklaarde dat Ibsen een komische figuur uit „Een Midzomernachtdroom" van Shakespeare zou zijn! Intussen is bevestigd wat ieder een vermoeden kon: door het gebruik van rudimentaire zetstukken bij wijze van „tijdeloos" decor haalt men Ibsen niet dichterbij. Men kon zelfs met een gedeelte lijke omkering van een bekende Franse zegswijze („Visible nulle part, présent par- tout") constateren, dat hij nergens zicht baar maar ook nergens aanwezig was. Inderdaad is „Spoken" waarvan ik toch echt de inhoud niet behoef na te vertellen? in vele opzichten verouderd. Dit geldt zeker wat betreft het thans melodrama tisch aandoende verloop van Oswalds ge slachtsziekte. Dit bleek bij deze „ontwor telde" vertoning misschien nog sterker dan ooit tevoren. En tegelijk daarmee ver speelde men het essentiële, dat toch door Een dezer dagen is de uitgifte te ver wachten van een obligatielening van vijf miljoen gulden tegen een rente van 4 yt en een looptijd van dertig jaar ten laste van de provincie Noordholland. De voor waarden van deze lening zijn dezelfde als die van de op 20 augustus j.l. uitgegeven lening van tien miljoen gulden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 58- jarige vroegere viskoopman Lou V. uit Muiden, die op 5 maart geweigerd had als getuige te verschijnen voor de rechter commissaris in Amsterdam nadat hij ter dagvaarding was opgeroepen. Het hof legde deze verdachte, die zich „de weergekeerde Christus met de nieuwe naam en dat is Lou" noemt, één dag ge vangenisstraf op. Het vonnis van de recht bank werd bevestigd, behalve ten aanzien van de strafmaat, want in eerste aanleg had de rechtbank de verdachte twee we ken gevangenisstraf opgelegd. Het hof verwierp het verweer van ver- dachtes raadsman, die op ontslag van rechtsvervolging had aangedrongen, om dat zijns inziens Lou geweigerd had als getuige te verschijnen omdat een onweer staanbare innerlijke drang dan wel een waandenkbeeld hem dit verhinderde. Het hof achtte dit beroep op overmacht echter ongegrond. de titel duidelijk tot uitdrukking wordt gebracht. Ibsen wilde beslist niet alleen medelij den oproepen voor uit overerving voort gekomen lichamelijke ellende, al heeft hij daar naar het slot toe terwille van het to neeleffect teveel de aandacht op gericht. Zijn stuk is in de eerste plaats een door mevrouw Alving in het tweede bedrijf on der woorden gebracht protest tegen de spo- kan van het verleden, dode levensvoor schriften, die eveneens een erfenis vormen van het voorgeslacht. Oswalds schreeuw om de zon symboliseert kennelijk de roep om verlichte denkbeelden. De betekenis hiervan kwam in de ruimte te hangen door de afwezigheid van de stoffering der pe riode. De tweeslachtigheid van het stuk (de uiteenlopende aard van scènes-a-faire en diepere bedoeling) kwam daardoor uiter aard ongewenst naar voren. De door regis seur Joris Diels op een dwaalspoor ge brachte medewerkenden wisten niet waar zij thuishoorden (in historische kostuums tussen „abstracte" entourage) noch waar zij heen moesten. De zeer talentrijke acteur Luc Lutz wist althans bij geen benadering een samenhang tot stand te brengen tussen zijn cerebraal verantwoorde levenshouding als Oswald en de in die rol te pas komen de emotionele uitbarstingen. Van het meng sel van berekening en zinnelijkheid, dat van Regina de „natuurlijke" dochter van kamerheer Alving moet maken, liet Myra Ward in een wat geknepen en veel te mo derne trant slechts de ruwe grondstoffen zien. De louche timmerman Engstrand met zijn dubbele tong werd door Henk van Buuren lang niet onverdienstelijk gespeeld. Fie Carelsen demonstreerde, zonder een geheim van haar geroutineerde begaafd heid te maken, als mevrouw Alving weer een heel eigenaardige opvatting van het stuk. Zij speelde als het ware de gehele rol, die daardoor ongewoon saai aandeed, in de schaduw van de komende voltrekking van Oswalds noodlot, dat in feite slechts een illustratieve bijkomstigheid is. De ware tragedie van het doorwerkende verleden, die van de opoffering van haar persoonlijk geluk aan een starre moraal, aan de door een onwetende maatschappij voorgeschre ven plicht, aan liederlijke vernedering ter- wille van een valse schijn, verhuisde daar. door naar het tweede plan. Wat zij nu sug. gereerde was moederlijke bezorgdheid in combinatie met weloverwogen verkondi ging van een nieuwe moraal, in plaats van een vurig idealisme om de vlam der le vensvreugde in haar zoon brandende te houden. Daardoor miste de trouwens on gelukkig opgeloste slotscène iedere na werking, als een losstaand geval bijna. Dat men toch onder de indruk kwam van Ib- sens knappe verbeelding was voor een groot gedeelte te danken aan Max Croiset, die als de in zijn dogmatische vooroordelen verstrikte, naieve dominee Manders alles leverde wat nu diende als tegenwicht van het onvolledige. Dat was waarlijk een heel bijzondere prestatie. Samenwerking van twee auteurs zal zelden of nooit een belangrijk kunstwerk tot resultaat hebben. Maar evenals Kauf man en Hart hebben Howard Lindsay en Russel Crouse bewezen, in navolging van de Franse toneelfabrikanten uit de vorige eeuw of de Duitse kluchtleveranciers uit een jonger verleden, dat zo'n combinatie jarenlang voortreffelijk amusement kan voortbrengen. Dit „team" maakte zich po pulair met talrijke blijspelen en revues, boekte een wereldsucces met een bewer king van „Life with father" en verwierf de Pulitzerprijs met „State of the Union" in 1946. Ook het zondagavond door de Haagse Comedie onder de prijzenswaar dige regie van Paul Steenbergen in de Haarlemse Schouwburg vertoonde blijspel „The Great Sebastians" (merkwaardig hoe onvertaalbaar de titels dikwijls zijn) heeft veel verdienstelijks op een pretentieloos niveau. Het stuk speelt in een denkbeeldig land tussen Oost en West in het jaar 1948, waar de communisten de macht hebben overge nomen. In de gegeven voorstelling van zaken regeert onderling wantrouwen de nieuwe regeerders. Eén van hen, de zich ondanks zijn dictatoriale uiterlijk en op treden niet bijster op zijn gemak voelende generaal Otokar Zandek, komt op het lumineuze idee een paar gedachtenlezers uit een variététheater te engageren om tij dens een feest te zijnen huize op te treden, waarbij hij uiteraard hoopt op ontmaske ring van mogelijke tegenstanders. Er zitten in deze opzet alle elementen voor een dub bele persiflage: van de charlatanerie in het theater en van de ondemocratische politiek. Jammer genoeg zijn deze elementen zo door elkaar gehaald, dat er telkens net iets minder wordt geboden dan aan de gewekte verwachtingen kan beantwoorden. Niette min is het, zeker voor de pauze, een heel onderhoudend stuk met talrijke geestige vondsten en een kostelijke proloog. De titelrollen werden door het echtpaar Ida Wasserman en Joris Diels op ideale wijze vervuld. Ik zou hun afzonderlijke kwaliteiten kunnen prijzen, hetgeen zeker voor wat betreft de eerstgenoemde niet nodig is, maar liever vestig ik de aandacht op hun teamwerk, dat dat van de auteurs in eensgezindheid en onverdeeldheid van instelling gemakkelijk kon overtreffen. Met charmante overdrijving van de chichi van het amusementsbedrijf wisten zij hun „nummers" kostelijk te verkopen. Van de vele andere medewerkenden, die de bij zonder aardige decors van Wim Vesseur bevolkten, moeten speciaal Do van Stek, Johan Valk, Jan Retèl en Chris Baay wor den genoemd als uitblinkers in een plezie rig ensemble. David Koning

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8