Radio Rooi Visserij-varia Clubtitel van „Kennemerland" voor IJmuidenaar Chris Jong Agenda voor Velsen Pfaff naaimachines Radio en Televisie Bestuursverkiezing KVP Hockey in Kennemerland Eechtrop na de rast te zwak voor HBS Grooteman bijna dam- kampioen Noordhoüand „Moushörn" weer bijeen Jeugdfilms van Hervormde filmcommissie „Neutraal" verzorgings centrum voor bejaarden IJ it Jiet lood door het lood TELEFUNKEN ARiSTONA SCHAUB-LORENZ ERRES Van Gelder-Velsen won brandweerstrijd in Apeldoorn Achttienjarige op motor uit de bocht gevlogen Agenda voor Beverwijk EEBATYKCr Burgerlijke Stand Velsen MAANDAG 15 OKTOBER 1956 Prfjzen van zaterdag. Heilbot 2,15; gr. tong 5,201,40; grm. tong 4,103,60; kim. tong 3,60—3,20; kl. tong I 3,05—2,65; kl. tong II 2,30—2,00; tarbot I 2,60—2,05; zalm 10,50, per kg. Tarbot II 78; tarbot IV 6543; gr. schol 72; grm. schol 72—70; kl. schol 70—59; kl. schol I 65—52; kl. schol II 35—13; schar 16—8,10; bot 16,50—11,50; v. haring 20—13; makreel 29—20; gr. schelvis 21—18,50; grm. 1 schelvis 43—18,50; kim. schelvis 29—18,50; kl. schelvis I 27—17,50; kl. schelvis II 20— 8,10; wijting 15—8; gr. gul 50—42; midd. gul 49—31; kl. gul 20—8; kl. haai 23—16; ham 116; poontjes 18—13; kl. koolvis zw. 32—20; kl. koolvis wit 4035, per 50 kg. Gr. kabel jauw 204130; gr. koolvis zw. 90—70; gr. koolvis wit 90; gr. leng 66, per 125 kg. Aanvoer van zaterdag. 637 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 1230 kisten schol, 95 kisten schar, 78 kisten bot, 4875 kisten haring, 1195 kisten makreel, 920 kisten schel vis, 695 kisten wijting. 230 kisten kabeljauw en gul, 42 kisten haai. 7 kisten ham, 11 kisten poon. 67 kisten koolvis, 135 kisten diversen. Totaal 10.070 kisten. De afdeling Beverwijk van de K.V.P. houdt vanavond (maandag) een ledenver gadering in het K.S.A.-gebouw. Op deze avond zal een nieuw bestuur worden ge kozen, de oude bestuursleden stellen zich allen herkiesbaar. Bij de grote BB-oefening welke vrij dagavond op het Marktplein in IJmui- den werd gehouden traden twee vrou welijke brandwachten op, de gezusters Sanders, die met veel plezier, grote kennis van zaken en kleine slangetjes meehielpen de branden te blussen. Ondanks de numerieke meerderheid van Eechtrop in de belangrijke ontmoeting tegen H.B.S. is het elftal er niet in geslaagd de winst te behalen. Vooral vele goede scoringskansen werden door de Eechtrop- voorhoede ongebruikt gelaten, terwijl bo vendien een tweetal strafbully's verloren gingen. In de eerste helft was Eechtrop voort durend in de meerderheid en H.B.S. kwam slechts tot enkele sporadische uitvallen, zodat de rust inging met gelijke stand (0-0). Na de hervatting kwam HBS iets sterker opzetten en dit resulteerde in een doelpunt van Van Dommelen (1-0), waarna een zeer fraai doelpunt van Nijland, die de bal val lend inschoot (2-0) definitief de nederlaag van Eechtrop betekende, zij het Wellicht een iets geflatteerde zege voor HBS. EchtropHBS II (dames) De bezoeksters namen reeds na veertig seconden overrompelend de leiding (0-1), waarna Gerda van Althuis met een hard en fraai schot voor de gelijkmaker zorgde (1-1). Beide elftallen scoorden voor de rust nog een doelpunt, zodat de rust met ge lijke stand aanbrak (2-2). Na de hervatting kon Tiny Lankamp door twee strafcorners Eechtrop weer een voorsprong geven (4-2) en ofschoon HBS ook nog een keer het Eechtrop-doel kon vinden, kwam de kleine zege niet meer in gevaar (4-3). Amsterdam VDEM Het DEM-elftal heeft op een zeer slecht veld tegen Amsterdam V een puntenver deling bereikt, ofschoon de Beverwijkers met de rust tegen een 2-0 achterstand op keken. Na de hervatting kwam het DEM-elftal er iets beter in en dankzij doelpunten van H. Groen en J. Feye uit een strafcorner kon alsnog een puntenverdeling worden bereikt (2-2), vooral door het jeugdige enthousiasme van de DEM-ploeg. x Het eerste dameselftal van DEM heeft zijn Amsterdamse tegenstandsters met een zware zevenéén nederlaag naar buis teruggezonden. Over alle linies was DEM in de meerderheid en het enige doelpunt dat Amsterdam kon sooren, kwam door het wel zeer nonchalant ingrijpen van de DEM-achterhoede. Reeds de eerste de beste aanval die DEM ondernam had succes en Gré Groot die met de bal naar binnen was gezwenkt maakte «Jan ook geen fout. Het werd een vrij eenzijdige vertoning, waarbij de ene strafcorner na de andere op het Amsterdam-doel werd genomen. Bij een scrimmage voor het doel van Amster dam gaf Élly Rooymans de bal het be slissende tikje en hiermede had DEM haar voorsprong vergroot tot tweenul. Kort hierop verkleinde Amsterdam de achter stand en ging de rust in met een tweeéén voorsprong voor DEM. Na de thee was er slechts nog een elftal dat de toon aangaf on wat Amsterdam ook deed. zij kon zich niet uit de stevige greep die DEM op haar uitoefende loswerken. Bep Wilms Floet maakte uit een straf corner er drieéén van. Truus Feyen nam eveneens een doelpunt voor haar rekening en Lea Burger op de rechtsbinnenplaats vergrootte de voorsprong tot vijféén. Tot slot scoorden Elly Rooymans en Gré Groot ieder nog een doelpunt: zevenéén Heren Voor het begin van de dameswedstrijd, speelden de heren van bet tweede elftal van DEM tegen de Adelborsten en zii moesten in deze laatste vereniging de meerdere erkennen. Toch was de verhou ding in het veld niet in overeenstemming met de uitslag. Binnen de vijf minuten hadden de Adelborsten de stand op drie nul gebracht, waarna de DEM-mannen zich enigszins uit de greep konden ont- j worstelen. Het bleek loen dat in het veld beide ploegen even sterk waren. De voor- hoede van DEM, gehandicapt doordat enkele spelers verstek hadden laten gaan, kon de juiste cadans niet vinden om tot doel punten te komen. Na de rust ging het spel gelijk op en scoorden de DEM-mannen een tegenpunt. De eindstand was drieéén voor Adelborsten dat hiermede iets te veel kreeg. Het eerste herenelftal heeft tegen Am sterdam de strijd aangebonden. De voor spelling dat het DEM niet geheel mee zou zitten is in zoverye uitgekomen, dat men met een gelijk spel genoegen heeft moeten nemen: tweetwee. Burgerlijke Stand Heemskerk GEBOREN: Josephs M. C., d. van H. J M. Fatels en C. G. van Zanten; Wilhelmus P. J., z. van J. Cappelle en G. Verdonk; Wilhelmina H. M., d. van M. G. Marcker en W. Nijssen; Wijnanda H.. d. van H. van Hooff en G. W. Kaandorp; Frank J., z. van J. C. van Dijk en L. M. B. Hoeft. Het clubkampioenschap over de lange afstand van de Beverwijkse wielerclub B.R.C. „Kennemerland", dat in de Wijker- meer werd gehouden, is op fraaie wijze' ge wonnen door de IJmuidenaar Chris Jong. In de beslissende eindsprint versloeg hij zijn medevluchtelingen Coen Niesten en Dik de Ruiter met wie hij in dit kampioen schap de hoofdrollen had vertolkt en een veilige voorsprong veroverd op de overige deelnemers. Het zag er in het begin niet naar uit dat Jong aan het slot van de 121 kilometer lange rit over de smalle polderwegen van de Wijkermeer het kampioensshirt zou mogen aantrekken. Want reeds in de eerste ronde van elf kilometer kwam de IJmui denaar in een der bochten ten val. Deze val liep echter bijzonder goed af en na een kortstondige jacht meldde Jong zich weer present in het peloton. Onfortuinlijker was Chris de Nijs, die zeker tot de favorieten gerekend mocht worden en door een wei nig stuurvaste makker werd aangereden. De Nijs maakte een buiteling en zijn fiets werd door dit incident volkomen onbruik baar. Noodgedwongen moest hij de strijd staken, evenals trouwens Henk de Droog, die in een der bochten onderuit ging. Kopgroep Pas nadat er vijftig ki1 "meter waarin slechts sporadisch demarrages van enige betekenis werden gelanceerd waren af- geJegd„kwaro er {.peeping i» cte strijd. Daarvoor zorgde Jjong, die zich van het peloton distancieerdiej'iep een kleine voor sprong wist te veroveren. De strijd ont brandde. Ook de tempolopers De Ruiter en Niesten en de nieuweling Hendriks gin gen in het offensief en kregen achtereen volgens contact met de ontsnapte Jong. Klardie, die aanvankelijk met De Ruiter mee was gegaan, moest door mankementen zijn plaats op het voorste plan prijsgeven. Bij het ingaan van de de zevende ronde (66 km) hadden Niesten, Hendriks, Jong en De Ruiter reeds een flinke voorsprong veroverd op het sterk gedunde peloton, dat door deze toenemende strijd in twee groep jes uiteen gevallen was. Op het tweede plan streden A. v. d. Bos, Bosman en Ol denburg, die de beslissende slag hadden ge mist en niet bij machte bleken om de vier leiders nog te verontrusten. Met nog: twee ronden (2.2 km) voor de wielen, toen zij voor de overige renners al onbereikbaar waren geworden, gingen de koploppers het onderling uitvechten. Eerst demarreerde Niesten verschillende keren, maar zijn acties leverden niet het gewenste resultaat op. Wel moest de jonge Hendriks voor deze toenemende strijd liet hoofd bui gen. maar De Ruiter en Jong gaven Niesten die niet heeft kunneti trainen vanwege zijn inentingen voor de Olympische Spelen geen krimp. Naarmate de strijd het einde naderde nam De Ruiter het initiatief tot de ont snapping over, maar ook hem was geen succes beschoren. Nu waren het Niesten en- Jong, die hem in toom hielden. De eind sprint moest de beslissing brengen en deze werd een prooi van Chris Jong, die Niesten en De Ruiter met een kwart wiel verschil klopte. De uitslag luidde: 1. C. Jong, IJmuiden, ADVERTENTIE CHR. V1SMAN, Marktplein 22, telefoon 4619 de 121 km in 3 uur 9 min. en 29 sec.; 2. C. Niesten; 3. D. de Ruiter (beiden Bever wijk); 4. H. Hendriks (Heemskerk); 5. A. v. d. Bos; 6. B. Bosman (beiden Bever wijk); 7. H. Oldenburg (IJmuiden). C-klassers: 1. G. Lute, de 66 km in 1 uur 58 min. en 4 sec.; 2. J. Timmer; 3. P. de Heer; 4. H. Winkelaar; 5. H. Koomen; 6. J. Spee.. Junioren; 1. Brakenhof, de 44 km in 1 uur 16 min. en 26 sec.; 2. P. v. d. Bos, 3. M. Put. Het moet al bijzonder vreemd lopen als Aric Grooteman uit Wervershoof met nog drie ronden te spelen en eert voorsprong van drie punten op zijn naaste concurrent Stahlberg de damtitel van Noordholland nog zal ontgaan. Na zijn overwinning op J. H. Ansems deed Grooteman het in zijn partij tegen Dukel kalm aan. De partij eindigde in een echte salonremise. De score van Grooteman is niettemin bijzonder fraai. Om in zulk een geselecteerde groep van spelers acht overwinningen te behalen en twee partijen tegen Beeke en Dukel remise te spelen is een unieke prestatie. Voor de tweede plaats is er volop span ning tussen de Joseph Blankenaarspelers v. d. Sluis en Stahlberg. De partij tussen deze twee kandidaten, welke dinsdagavond in het Amsterdams schaakhuis wordt ge speeld, zal de beslissing moeten opleveren. Van de Kennemer spelers staat Slot het best geklasseerd; ook Dukel behaalde dit weekeinde drie punten uit twee partijen, terwijl Berk ook weer iets ophaalde door een overwinning op Visscher (Zaandam). De uitslagen van de negende en tiende ronde waren: BelienSlot 20, Zijpe Slot 02, DukelHuisman 20, Berk- Grooteman 02, BelienStahlberg 02, v. d. Sluis—v. Heerde 2—0, Beeke—An sems 20, Dukel—Grooteman 11, Vis scherBerk 02, ZijpeDen Doop 02, Huismsu»Be-ien 20. In verband met de damwedstrijd Neder landBelgië te Rotterdam, die zondagmor gen werd gespeeld, moesten de partijen v. d. SluisStahlberg en AnsemsDen Doop tot dinsdagavond worden uitgesteld. Vanavond speelt J. H. Ansems tegen Zijpe te Alkmaar en woensdagavond wordt in Wervershoof de partij GrootemanVan der Sluis gespeeld. De stand van het toernooi is nu; Groo teman 18, Stahlberg 15, v. d. Sluis 14, Bee ke 12, Slot en Dukel 11, Den Doop, Van Heerde, Huisman en Ansems 10, Belien 9, Berk 7, Zijpe 5, Visscher 3. Zaterdag en zondag wordt het toernooi met de laatste twee ronden besloten. K.V.P. vergaderde Op de vergadering in hotel Borst is de heer J. de Nijs opnieuw als voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Katholieke Volks Partij gekozen. Van het bestuur wa ren voorts de heren W. A. Res, G. Borst en A. H. den Hartogh, periodiek aftredend en niet meer herkiesbaar. Men koos voor hen de heren C. Meijne, Th. Kaandorp en P. v. d. Voort. Als afgevaardigde voor het kringbestuur werd, inplaats van de heer P. de Vries, de heer Th. Berlee gekozen. Laatstgenoemde werd met mejuffrouw Verbaak tot afge vaardigde naar de kringvergadering be noemd. Aan plezier en gezelligheid heeft het za terdagavond in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Abeelenstraat niet ont broken, toen de Groninger Vereniging „Moushörn" daar voor haar leden een con tactavond organiseerde. Het deed de Hol landse Groningers kennelijk goed om weer eens echt gezellig hun dialect te horen spreken, waarvoor „meneer Zoutman oet Stad" dan ook wel zorgde. Door zijn af wisselend geestige en ernstige voordrach ten en praatjes hield hij de aanwezigen in gespannen aandacht. Zijn ernstige voor drachten kregen ondanks de „roege toal" een zekere verfijndheid, die juist, als deze gedichten in het Hollands voorgedragen zouden zijn, zouteloos genoemd zouden worden, nu zij echter in het Gronings ge bracht werden, werd menig aanwezige er door ontroerd. De aangeboden „kovvie mit kouke" smaakte voortreffelijk en het huisorkest zorgde voor wat passende muziek er bij. De Groningers, die deze kans voor een gezel lige avond voorbij lieten gaan, kunnen dit aanstaande zaterdag komen inhalen in de zelfde zaal. Voor het komende seizoen heeft de „Moushörn" voor een aantrekkelijk pro gram-ma gezorgd:, op 1 december wordt er in het Herv. Jeugdgebouw door de eigen toneelgroep een blijspel gegeven „Vrouwlu zit koppeln in 't bloud", en op 5 en 12 januari wordt er een „neijoarsvesaite" in de Gemeentelijke Vergaderzaal gehouden. Op 16 februari volgt er dan weer een toneelavond, misschien door een Haarlemse groep en op 27 april een toneelvoorstelling door de eigen groep. Als er belangstelling voor getoond wordt, zal er tussendoor nog een contactavond worden gegeven. Met het draaien van een aantal films als onderdeel van de gezinsweek heeft de film commissie der Hervormde Gemeente te IJmuiden-Oost een goede greep gedaan. Zaterdagmiddag werden er voor de kleintjes twee voorstellingen gegeven, die beide een overvolle zaal in het Hervormde Jeugdgebouw opleverden, waarna er 's avonds voor de oudere jeugd, waaronder velen onder „Jeugdzrog' vallend, in een stampvolle zaal „Ciske de Rat" werd ge draaid. Dit echt Hollandse filmwerk ging erin als koek en de aandacht werd voort durend gevangen gehouden, hetgeen van de middagvoorstellingen van „Het paard Gypsy" niet geheel kon worden gezegd, omdat vele kleintjes de (Nederlandse) on derschriften niet konden lezen. De beide predikanten, ds. Dickhout en ds. De Roest gaven gedurende de voorstel lingen van hun belangstelling blijk en opesden de vergaderingen met een toepas selijk woord. De voormalige filmactrice, Grace Kelly, thans prinses Gracia van Monaco, brengt met haar echtgenoot prins Rainier, een privé-bezoek aan de Verenigde Staten. Onlangs was het prinselijk paar de gast van president Eisenhower op het „Witte Huis" te Washington. Op de foto ziet men de prins en de prinses tijdens een onderhoud met de president. Er worden in Castricum thans pogingen in het werk gesteld tot stichting van een „neutraal" verzorgingscentrum voor be jaarden te komen. Daartoe heeft een uit dertien vooraan staande inwoners samengesteld comité zich in een schrijven tot de bevolking gericht, in welk schrijven de mening van de inwo ners over het plan wordt gevraagd en men tegelijkertijd het verzoek doet een bij drage af te staan ter dekking van de kos ten, die verbonden zijn aan de voorberei dende werkzaamheden. Hierdoor is het voorlopig comité tot dus verre in het bezit gekomen van een be drag van f 1285.20. De 31-jarige Amsterdammer H. R. v. V., die zondagmorgen op de IJmuidense Zuid- pier alle genoegens van de hengelsport aan zee beleefde, heeft er op deze dag niet lang van mogen genieten. Toen zijn buurman-hengelaar de lijn een fraaie boog liet beschrijven, om het aas zover mogelijk in de Noordzeewateren te werpen, ging er iets niet goed en be landde het brok lood onderaan de draad tegen het achterhoofd van de Amster dammer. Een Velsense arts heeft de wond moeten hechten, waarna de man huistoe kon gaan. ADVERTENTIE OOSTERDUINPLEIN 8 TEL. 4264 »U «OU j nt>rl9V9IlgfI3HI unit V -- Op de tiende verjaardag van de (JNO op 24 oktober zal in de Verenigde Staten de uitgifte beginnen van deze U.N.O.-postzegel, die een beeld geeft van de Algemene Vergadering. De ontwerper is Kurt Plowitz. De jaarlijks wedstrijd tussen de fabrieks- brandweren van de Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., die dit jaar in Apeldoorn zijn gehouden, hebben het Vel sense corps zaterdagmiddag een fraaie over winning bezorgd een overwinning, die be reikt werd met een aanmerkelijk punten- verschil. Op de prachtig gelegen sportvelden van het Apeldoorns bedrijf waren wedstrijden onder de algemene leiding van de heer Th. C. van Heynsbergen uit Zaandam, brand weerinstructeur van alle VGZ-fabrieks- corpsen, goed voorbereid. Er is een nieuw wedstrijdsysteem gevolgd, met voor de deelnemende ploegen van de fabrieken Apeldoorn, Renkum I, Renkum II, Wormer en Velsen vijf verschillende onbekende, met dekzeilen overtrokken objecten, die na ioting werden toegewezen. Ir. Heinsius, bedrijfsdirecteur te Apel doorn begroette de deelnemende brand weerlieden, waarna de strijd begon. Vol komen onbekend met het doel werden door de corpsen de vooraf in brand gestoken getimmerten met grote activiteit aange pakt, hetgeen uiteraard flinke spanning onder de deelnemers bracht, omdat het bo vendien een wedloop tegen het horloge betrof. De spanning steeg naarmate de gegevens bij de jury, van wie de heer C. Kakes, brandweercommandant van Zaandam, voorzitter was, binnenkwamen. Ten slotte bleek, dat de fabrieksgroep van Velsen on der leiding van de heer P. J. J. Elmers de beste prestaties had geleverd en met 718 punten de eerste prijs had behaald; een goed resultaat, gezien het puntenverschil met de Apeldoornse ploeg met 672'/2 pun ten; 3. Wormer met 670 punten; 4. Renkum II met 665 punten en 5. Renkum I met 642 '/s punten. Nadat de heer Kakes met bijzondere ge lukwens pan „Velsen" de prijzen had uitge reikt, hield de gelukkige winnaar een de monstratie, waartoe de nieuwe Magirus- sutomotorspuit M. I van Velsen was mee genomen. Deze demonstratie, evenzeer onder lei ding van de heer Elmers, had de grootste belangstelling waar het de „nevelblussing" betrof van een flinke hoeveelheid gestorte brandende afvalolie en takken. De vuur zee werd ten slotte door de twee water kanonnen geheel en in zeer korte tijd ge blust. De demonstratie met de nieuwe auto spuit en de uitwerking van de blussingen werden met bijzondere aandacht gevolgd, evenzeer door de jury van de landelijke wedstrijdcommissie, die deze middag al lerminst een gemakkelijk taak had. Zaterdagmiddag is de achttienjarige C. E. v. d. P. uit IJmuiden met zijn motorfiets uit de bocht van de Sluisweg bij de spui- sluis gevlogen. Hij liep een flinke knie- wond op en brak de middenvoetbeentjes. BRIDGERS VAN UTD AAN BOD De bridgeclub UTD speelde deze week voor de onderlinge wintercompetitie. De stand is thans (in percenten): Groep A: 1. GrentziusMeyer 62.43; 2. Rob en echtg. 52.38; 3. Prins en echtg. 51.38; 4. Muis en echtg. 50; 5. Ten BroekeHand- graaf 49.53; 6. PieterseWesterop 47.68; 7. KlinkenbergKorver 47.68; 8. mevr. Klin kenbergvan Loon 46.75; 9.. WegmanJan sen 45.37; 10. KuipersBerkhout 43.51. Groep B: 1. GroenPonte 57.73; 2. v. Burk Visser 54.72; 3. MullerVan Olst 54.16; 4. dames SchoenKoelemey 51.19; 5. mevr. SlaatsBöhm 48.80; 6. Snel en echtg. 48.21; 7. SchoenKoelemey 45.23; 8. mevr. Pieterse Groot 43.52. MAANDAG 15 OKTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur; „Rock around the clock". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.23-12 en, 14-16.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 10-12.30 en 19-21 uur. DINSDAG 16 OKTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Rock around the clock". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 10-12.30 en 14.30-17.30 u. PALVU, 20 u.: Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. K.V.P.-centrale, 20 uur, Patronaatsge bouw, vèrgadering. Prof. v. d. Leeuwschool, 20 uur: Cultu reel Gebouw, ouderavond. MAANDAG 15 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jungle der misdaad". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sissi". W.B. Theater, 20 u:. „Levend begraven". K.S.A., Jaarvergadering K.V.P. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal, Zeestr. 26, geopend van 1920 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1518 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 1011 en 1718 uur. DINSDAG 16 OKTOBER Kennemer Theater en Luxor Theater, bioscopen als maandag. K.S.A., 20 uur; Helderziende Dijkshoorn, 't Centrum, 20 uur: Tuinbouw Studieclub 't Centrum, 14 uur: Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen. Huishoudschool, 20 uur; Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Stationsplein, 20 uur; Instituut voor Ar beiders Ontwikkeling: Avond-excursie naar Slot Assumburg. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1518 en 1921.30 uur. Het is de week van de makreel en de haring geworden en daarmee de week van de zuchten-der-verlichting. Eindelijk lijkt er van dit tot nu toe bijzonder magere seizoen iets terecht te gaan komen. Niet alleen, dat er veel haring kwam, maar er was ook goede haring aan de IJmuidense markt en er is dus fiks geld voor gegeven. De besommingen hebben het wel laten zien, dat dit niemand windeieren heeft ge legd en dat mocht ook wel eens na de treurige inzet van de haringtijd, toen er meermalen dik geld bij moest. De makreel is daarbij voor de reder een flinke rugge steun gebleven, want zodra de blauwpijp- jes een f 26 opbrengen worden ze ingevro ren en daar zit dan wel een aardige be somming in. De goede haring heeft van de f 26 maan dag) tot de f 18 gelopen (zaterdag) en mede dank zij de zware schepen vis konden er een paar na-oorlogse records worden ge broken door de Amsterdam met zijn halve ton en de Vios met zijn f 42.000. De Deining liet zich evenmin kennen en maakte bijna f 44.000. de Elie haalde, de f 35.000 en de Tzonne mocht er ook zijn met f31.800, ter wijl de Eveline met f30.000 duidelijk liet zien dat er voor goede vis geld te krijgen is. Zelfs zaterdag bij een aanvoer van een goede 4000 kisten haring en 1000 makreel waren de besommingen alweer bijzonder mooi. De Haarlem, die door gebrek aan halkisten pas laat „los" was, boekte f 40.000, wat dus eigenlijk door de strubbelingen nog aan de lage kant was en de Postboy van dezelfde rederij was met zijn f 35.000 eveneens een puike besommer, om van de Klaas Wijker met f 34.000 nog maar te zwijgen. De nieuwe week is begonnen met een overweldigende aanvoer van schelvis, maar daarna was het plotseling allemaal over. De Elie kreeg dan ook donderdag een Igoedé f 40 voor dé. piepéïs. Maar vrijdag" zakte de prijs weer naar de helft weg en toen er zaterdag nog een paar rijksdaal ders afgingen brachten de allerbest braad- jes nog maar een f 17 per kist op met een f 14 voor de zogenaamde zwarte piepers. Schol zette de week eveneens gepeperd in en dat is zo gebleven tot en met de zaterdag. Engeland was een grage koper en gaf er goed geld voor, vooral voor de schaarse grove soorten. Tot en met zater dag bleef de markt dus willig en er is zelfs tot het laatst schol II voor de overkant afgenomen. De Deense import bestond - opvallend genoeg, uit 75 percent grovere soorten. Het moest vrijdag worden eer er wat tong loskwam. De dagen daarvoor, zelfs maandag, was de aanvoer uiterst gering en de vis bracht dus heel veel geld op. Lappen zaten ruimschoots boven de f 5, maar zaterdag zakte de hele koers bij een aanvoer van ruim 20.000 kilo lichtelijk, hoewel er nog altijd f 4.50 voor een kilo lappen kwam en de grootmiddel de f 4 nog net haalden. De kabeljauw en de gul heb ben geschitterd door afwezigheid en ook hier is dus fors voor betaald. Een f 150 voor een regel grote kabeljauwen en een f 200 voor de kisten was heel gewoon. Grote gullen werden daardoor prompt meegezo gen tot boven de f 60 en de middelgul haal de liefst f50 met een f 100 voor de zwarte kolen. Zodat daaruit wel het tekort aan vis is af te leiden en de angst, die met het toenemen van de haringvangsten weer onder de handel begint te leven voor een verergering van de eenzijdigheid. GEBOREN: N. OutPiet, z., Heidestraat 19, IJmuiden-O.: P. PostRoeper, z„ Ooster- duinplein 11, IJmuiden-O.; N. Nobels - Twigt. d., Preangerstraat 45, Haarlem; C. G. van PoppelPilanen, d„ Pres. Steijnstraat 5 rd, IJmuiden; E. Wilsvan Essen, d., Scheldestraat 90, IJmuiden: J. Toornvliet van Slooten, d., Lange Nieuwstraat 348, IJmuiden: K. van der PijlNierop, d., J. P. Co-mstraat 79, IJmuiden; G. J. Klauwers Roose, d., Bloemendaalsestraatweg 62, Sant poort. OVERLEDEN: P. Reindersma, 61 j„ echt genoot van C. W. V. Rieder, Anna van "u- renlaan 17. Santpoort; H. Broekhuizen. 67 j., weduwe van J. van der Sluis, de Weerdstraat 19. IJmuiden-O.; J. Klaver, 72 j„ echtgenoot van E. Versluis, IJmuiderstraatweg 50, IJmuiden-O.; M. van Deudekom, 64 j., echt genoot van Ph. C, Keijsers, Stationsweg 109, Velsen. ONrERTROUWD: W. Snethlage, Oost Varkenoordseweg 324, Rotterdam en G. Verschoor, Vinkenbaan 48, Santpoort; D. Idema, Ernst Cazinierlaan 52, Groningen en R. Bakker, Ch. de Bourbonlaan 29, Sant poort, t. a.: Simon Stevinweg 3, Bussum; J. A. Haak, Linschotenstraat 3 rd, Haarlem en W. P. Bierman, Terrasweg 13, Santpoort, t. a. Linschotenstraat 3 rd, Haarlem; L. H. van Hesselingen, Wijkerstraatweg 168, Velsen- N. en C. W. -Renes, van Rijswijkstraat 25, Velsen-Noord; A. Groen, Marconistraat 26, IJmuiden en Th. A. Vermaat, Marconistraat 56, IJmuiden, t. a.: Marconistraat 26, IJmui den; J. A. Duijn, Westlaan 12, Santpoort en M. M. M. Julien, Westlaan 12, Santpoort, t. a.: Westlaan 12, Santooort; P. J. H. M. Lode- wijk, Schreuder van der Kolkweg 22, Bloe- mendaal en M. C. Molenaar, Broekbergen- laan 20, Santpoort. GEHUWD: J. H. van VlietG. van der Grijn, Bik en Arnoldkade 42, IJmuiden; Chr. MeijerH. Hoenderdos, Zinneveltlaan 19, Santpoort; P. JasperseM. van Diessen, Lekstraat 44 ben., IJmuiden; J. Suiker en C. Noordzij, Stephensonplein 5, IJmuiden

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9