Iraakse troepen houden halt vóór grenzen van Jordanië Italiaanse communisten zenden waarnemers naar Straatsburg Vrees voor Israel, maar ook voor Jordaanse gemoederen HET WEER: Weinig verandering Regering huldigde mevrouw Bouman Haarlems Dagblad ACUUT GEVAAR VERMINDERD Hedenmiddag ontvangst door de Koningin Washington schort levering van zwaar materieel aan Joegoslavië op dee'WME'&L nvjtMMO oepow uou twjj 71 Drie doden in het verkeer De geruchten rondom Soestdijk 71e JAARGANG No 84 DINSDAG 16 OKTOBER 1956 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 237 Het woord is aan „Grote nationalistische hartstocht besliste" „Times" over zaak-Schmidt Vlucht met een Hongaars vliegtuig verijdeld Zoon van Schmidt rust niet voor zijn vader vrij is ECHTE HELDERSE TAAI COR v. d. MEER Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Telefoon 15295". Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15. franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman John Wilmot: Eens had ik zes theorieën over kinder opvoeding; nu heb ik zes kinderen en geen theorieën. Het staatsiebezoek van president mr. William V. S. Tubman van Liberia en mevrouw Tubman in beeld. Rechts: de president en Koningin Juliana inspec teren de erewacht voor het paleis op de Dam. Links: mevrouw Tubman en prin ses Beatrix bij haar aankomst in het Concertgebouw te Amsterdam waar zij een galaconcert bijwoonden. ROME, BELGRADO, (Reuter/AFP) Twee communistische parlementsleden uit Italië zullen de komende zitting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg als „waarne mers" bijwonen. De communisten zijn het er niet mee eens, dat de oppositiepartijen worden uitgesloten van de Italiaanse dele gaties naar de Raad van Europa. De Joegoslavische en de Italiaanse com munistische partij hebiben de samenwer king officieel hersteld, aldus wordt meege deeld in 'n gemeenschappelijk communiqué dat werd uitgegeven na een tiendaags be zoek van een Italiaanse partij delegatie onder leiding van de plaatsvervangende secretaris-generaal, Luigi Longo, aan Joe goslavië. De Joegoslavische partij zal een delegatie naar het komende congres van de Italiaanse partij zenden. Indien er in de toekomst geschillen ontstaan, zal de ene partij het recht hebben de andere „ka meraadschappelijk" te critiseren. De Joegoslavische communisten hebben reeds de betrekkingen met de Russische, Roemeense, Poolse en Bulgaarse partijen hersteld. Een Hongaarse delegatie is in De Times schrijft: „Ieder, die het proces heeft gevolgd, zal dit vonnis ergerlijk toe schijnen. Het is te betreuren, dat het anti- Nederlandse sentiment zoveel jaren na het einde van het Nederlands bestuur nog zo sterk leeft. In geen enkel ander Aziatisch land dat pas onafhankelijk is geworden doet zich dezelfde intensiteit van gevoelens tegen de vroegere koloniale macht nog versterkt door het dispuut over Nieuw Guinea in de internationale arena nog voor. En gedurende al deze lange en trage processen is deze nationalistische harts tocht zelden afwezig geweest. De bedrei gingen tegen de verdediging waren op zichzelf reeds schandelijk en de bewijzen van het Openbaar Ministerie waren ver ward. Volgens sommige van de getuigen hadden zij hun verklaringen afgelegd na dat zij bedreigd waren. De beklaagde is schuldig bevonden aan misdaden, die, naai de officier van Justitie zelf toegaf, niet be wezen waren. Er was zeer veel in dit pro ces dat reden geeft tot ernstige ongerust heid. De Indonesische regering moet niet ver baasd zijn, wanneer dit proces grote weer slag in de gemoederen in het buitenland heeft gewekt", aldus de Times. De Daily Telegraph schrijft: Van het begin van deze zaak af is het optreden van de Indonesische justitie gekenmerkt ge weest door flagrante onregelmatigheden, die hun climax vonden in het verjagen van de verdediging door een op bloed beluste menigte. Nu is na een vals proces een draconische straf, zelfs strenger dan de straf, die de officier van Justitie geëist had, gevolgd. „Het is werkelijk tragisch, dat op het ogenblik, dat de gerechtigheid bezig schijnt te zijn achter het ijzeren gordijn weer te verschijnen, zij een zo harde slag toege bracht krijgt van een land, dat in schijn niet communistisch is", aldus de Daily Telegraph. JERUZALEM (Reuter/UP/AFP) De besprekingen tussen Irak en Jordanië hebben ertoe geleid, dat de gevraagde hulptroepen van Irak niet vast Jordanië zullen binnentrekken (hetgeen door Israel als een oorlogsverklaring zou worden op gevat), maar dat deze „strategisch" bij de grens van Jordanië worden opgesteld. In tussen heeft Jordanië zich tot de Veilig heidsraad gewend met het verzoek de „zeer ernstige toestand als gevolg van de incidenten van II oktober zo spoedig mo gelijk te bespreken". Premier Ben Goerion van Israel heeft inmiddels in een rede voor het parlement verzekerd, dat Israel nooit een preven tieve oorlog zal voeren. En de Egyptische oud-minister van Voorlichting, Salak Sa lem, richtte volgens United Press een be schuldiging aan het adres van Irak, dat van het verzoek om hulp van Jordanië ge bruik zou hebben gemaakt om de Britse en Amerikaanse invloed in dit gebied te versterken. Inmiddels heeft het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat Jordanië bij de incidenten van de vo rige week ook Britse hulp heeft ingeroe pen. De overeenkomst bestrijkt ook de hulp aan Jordanië in de vorm van oorlogsma teriaal. Het besluit om niet terstond Iraak se troepen Jordanië te laten binnentrek ken, werd genomen na besprekingen, die langer dan zestien uur hebben geduurd en waaraan de Jordaanse regering en mili taire leiders met koning Hoessein aan het hoofd enerzijds en een Iraakse delegatie onder leiding van kroonprins Abdoel Illah anderzijds hebben deelgenomen. Naar verluidt zouden ongeveer 15.000 man Iraakse troepen dichtbij de Jordaan se grenzen klaar gestaan hebben. In be trouwbare diplomatieke en politieke krin gen te Amman is gezegd, dat koning Hoes sein zich gesteld ziet voor het gevaar van ooooooa*** X XX XXXX XX AX XX X VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vannacht en morgenochtend hier en g daar mist. Morgen overdag meer be- 8 wolking maar droog weer. Aanvanke- 3 lijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. 8 Weinig verandering in temperatuur, 8 17 oktober Zon op 7.10 uur, onder 17.44 uur. Maan op 16.29 uur, onder 4.36 uur Maanstanden 19 oktober 18.24 uur: volle maan f3 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier i Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 oktober Hoog water: 1.22 en 13.50 uur. 8 Laag water: 9.21 en 21.30 uur. Woensdag 17 oktober 8 Hoog water: 2.08 en 14.27 uur. g Laag water: 10.01 en 22.14 uur. 00600000CXD000000C.)OCO0O0000000000O00CXX)00000000C)00000000< MEER BEWOLKING Aan de westkant van een krachtig hoge- drukgebied waarvan het centrum zich boven Polen bevindt, wordt nog steeds met zuid oostelijke wind tamelijk droge continentale lucht uit Zuid-Duitsland aangevoerd, waarin weinig bewolking voorkomt en 's nachts hier en daar mistvorming optreedt. De be grenzing van deze lucht lag dinsdagmorgen boven Noord-Frankrijk. Op de oceaan heeft zich uit een tropische storing ten westen van de Azoren een afzonderlijke depressie vrij gemaakt, die de komende 24 uur met grote snelheid in oost-noordoostelijke rich ting naar de omgeving van Schotland zal trekken. Dit heeft tot gevolg dat de wind in West-Europa zal gaan toenemen en de voch tige oceaanlucht, die zich achter de grenslijn boven Frankrijk bevindt, naar ons land zal stromen. Er zal morgen dan ook in het al gemeen meer bewolking zijn en meer wind, maar de temperaturen zullen geen grote wij zigingen ondergaan. De regenkansen blijven klein. WEERRAPFORTEN (van hedenmorgen 7 uur) W) QJJ tn ,S Weerstoestand buitenland wind richt: maxi temp giste z.S Stockholm nevel windst. 10 0 Oslo geheel bew. w 9 0 Kopenhagen onbewolkt zo 12 0 Aberdeen geheel bew. z 13 0 Londen mist windst. 18 0 Amsterdam onbewolkt zo 16 0 Luxemburg mist o 11 0 Parijs nevel zzo 17 0 Bordeaux nevel windst. 21 0,1 Grenoble regen windst. 15 8 Nice geheel bew. windst. 20 2 Berlijn mist o 13 0 Frankfort nevel ono 14 0 München nevel windst: 13 0 Zürich nevel windst. 11 0 Genève nevel windst. 13 1 Locarno geheel bew. windst. 18 0 Wenen nevel windst. 15 0 Innsbruck mist winidst. 18 0 Rome nevel windst. 20 0 Ajaccio zwaar bew. ono 22 0 Mallorca licht bew. windst. 26 0 Weerstoestand binnenland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder mist zzo 8 0 Ypenburg mist o 5 0 Vlissingen onbewolkt zo 9 0 Eelde mist ozo 5 0 De Bilt onbewolkt zo 6 0 Twente onbewolkt ozo 6 0 Eindhoven onbewolkt zo 5 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. zo 8 0 onlusten bij het besluit om Iraakse troe pen te hulp te roepen. Een groot deel van de openbare mening in Jordanië zou ervan overtuigd zijn,, dat Iraakse troepenverster kingen, in Jordanië gebruikt zullen worden om Jordanië te dwingen tot aansluiting bij het verdrag van Bagdad. De voormalige Egyptische minister van Voorlichting, Salah Salem, zei dat de hui dige besprekingen in Amman tussen Jor danië en Irak het resultaat waren van een „samenzwering" onder leiding van de Irak- ?e premier Nuri El Said. Hij schreef, dat het „complot" was gesmeed door Engeland, Israel en premier Nuri El Said en dat ook de Verenigde Staten hun steun eraan heb ben gegeven, „omdat het het effect zou hebben van stabilisering van de binnen landse politieke situatie in Jordanië". Men kan deze beschuldiging moeilijk los zien van de verkiezingen van komende zondag in Jordanië. De neutralistische Ara bische partijen en de communisten doen veel moeite om meer macht te krijgen en som mige Jordaniërs geven openlijk uitdruk king aan hun misnoegen over de eventuele komst van Iraakse troepen, welke komst de terugkeer van Britse invloed via de achterdeur zou betekenen. De populariteit van. Egypte in Jordanië staat boven twijfel. Al deze factoren bij eikaar zetten de 21- jarige koning Hoessein in_ een van de meest delicate situaties van zijn thans vier jaar durende regering. Er kwam bij de UNO in New York niet alleen, zoals gemeld is, een verzoek van Jordanië binnen om de aandacht van de Veiligheidsraad voor de jongste inciden ten, maar ook een verslag van generaal Burns, hoofd van de wapenstilstandscom missie der UNO in Palestina, waarin wordt verklaard, dat de Israëlische boycot van de gemengde Israelische-Jordaanse be standscommissie gevaren inhoudt. „De toestand is thans zó", aldus het ver slag, „dat één der partijen van de wapen stilstandsovereenkomst (Israel) haar eigen onderzoek instelt, dat niet onderhevig is aan de controle van neutrale waarnemers, de resultaten hiervan publiceert, haar eigen conclusies trekt en op grond daarvan acties onderneemt met haar strijdkrach ten". De Israëlische premier heeft zich in het parlement eens te meer uitgesproken te gen een preventieve oorlog, ook al hellen naar zijn zeggen steeds meer parlementsle den er toe over om „het hoofd te bieden aan de groeiende macht van de Egypti sche dictator". Maar Israel behoudt zich zijn vrijheid van handelen voor indien de status quo in het Midden-Oosten door een legering van Iraakse troepen op Jordaans grondgebied wijziging ondergaat, verklaar de Ben Goerion. Ben Goerion twijfelde aan het vermogen van de UNO om iets van wezenlijk belang te doen voor de handhaving van de vrede. Volgens de Israëlische premier heeft Egyp te alleen al „een geweldige superioriteit in de lucht, ter zee en zelfs te land over Israel, ondanks bepaalde verbeteringen van Israels verdediging". Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde maandag mede, dat Jordanië de interven tie van de Royal Air Force had gevraagd, toen twee Israëlische infant,erieregimenten woensdag een aanval deden op de Jordaan se politiepost in Kalkilia. De woordvoerder kon niet zeggen of er nog vliegtuigen van de R.A.F., die in Jor danië gestationeerd zijn, zijn. opgestegen nog vóór de strijd was gestaakt. Evenmin ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL. 717162 Dames Pantalons in kleuren 19.75 kon hij de berichten bevestigen volgens welke Israëlische straalvliegtuigen aan de overval hadden deelgenomen. Verleden week nog had het ministerie van Buitenlandse Zaken Israel onomwon den er op gewezen dat Engeland verplicht is Jordanië te hulp te komen ingeval van een Israëlische „agressie". Omtrent de voorgenomen legering van Iraakse troepen i,n Jordanië verklaarde de woordvoerder van het „Foreign Office", dat dit „een bijdrage zou zijn tot de sta biliteit in het Midden-Oosten". Gevraagd waarom Engeland het initia tief had genomen nog vóór de twee be trokken landen ingestemd hadden met het stationeren van Iraakse troepen in Jor danië, antwoordde de woordvoerder, dat Engeland dit had gedaan in de wetenschap hoe de Israëlische reactie zou zijn. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft maandag een onderhoud gehad van een uur met de Is raëlische ambassadeur over de ontwikke lingen in het Midden-Oosten. Daarna is de ambassadeur, Eban, naar Tel Aviv ver trokken voor overleg met zijn regering. Eban noemde zijn gesprek met Dulles „uit voerig en erg nuttig", maar weigerde ver dere details. Te Someren is de 20-jarige motorrijder J. L. uit Someren in botsing gekomen met een wielrijdster. Hij werd ernstig gewond en is een half uur na de aanrijding over leden. Waarschijnlijk tengevolge van de mist had hij de wielrijdster niet gezien. De wielrijdster brak haar rechterbovenbeen en is naar het ziekenhuis te Geldrop over gebracht. Op de Bilserbaan te Maastricht is een bromfietser gedood. De 55-jarige N. B. uit Aken is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Omtrent de juiste toedracht van het ongeval is niets met zekerheid be kend. Vermoedelijk is B. aangereden door een Belgische vrachtauto met aanhang wagen. In Assendelft is bij het uitgaan van de scHbol de 8-jarige Dora Mooy met haar fiest gevallen en aangereden door een vrachtauto. Het kind was op slag dood. Slaan mag ook niet In Den Haag reed een 47-jarige meubel maker op zijn bromfiets door de Van Mus- senbroekstraat. Na enige fietsers te hebben gepasseerd voelde hij een hand op zijn schouder en hoorde hij een van de fietsers zeggen „dat hij niet mocht snijden". Daar bij gaf de fietser hem een klap op het hoofd, zodat hij van de bromfiets viel en een ogenblik bewusteloos bleef liggen. Hij is met een lichte hersenschudding naar zijn huis vervoerd. De politie zoekt naar de fietser. WENEN (Reuter/UP) Radio-Boedapest meldt, dat vier personen hebben getracht in de lucht een verkeersvliegtuig te over meesteren, dat van Boedapest op weg was naar Zalaegerszeg bij de grens met Oosten rijk. De veiligheidspolitie was ingelicht over de mogelijkheid van een aanslag en er reisden heimelijk twee politiemannen met het vliegtuig mee. Ofschoon de over vallers zwaar gewapend waren, slaagde hun opzet niet. Een werd gedood, twee gewond en de vierde gaf zich over. Zij hadden de piloot willen dwingen naar I Müchen te vliegen. Van de passagiers is niemand gedeerd. Kort nadat de machine was opgestegen na een tussenlanding in Szombathely aan de Oostenrijkse grens stonden de vier mannen op. Toen zij wilden overgaan tot het boeien van de bemanning, openden ook de agenten van de staatsveiligheidsdienst het vuur. De machine landde in Szombathely waar voor het vertrek al een lid van de groep was gearresteerd. Hij heeft vermoe delijk het komplot verraden. Radio-Boedapest maakte alleen de naam bekend van de man die in het toestel werd doodgeschoten: een zekere Istvan Kutasi. Joegoslavië aangekomen, toen de Italianen vertrokken. Er bevinden zich in het land ook een militaire missie uit China en vak bondsdelegaties uit Polen, Hongarije en Japan. De Verenigde Staten hebben bekend ge maakt, dat zij hun economische hulp aan Joegoslavië voortzetten maar de levering van zwaar militair materieel zullen op schorten. Hieronder valt de levering van 200 straalvliegtuigen. President Eisenhower schrijft in een brief aan de leiders van Senaat en Huis van Afgevaardigden: „Voor zover ik het kan zien blijft Joegoslavië on afhankelijk van de Sovjet-Unie en verlangt het zulks ook. Slechts kleine en routine leveranties op lange termijn zullen voort gang vinden. Deze houding zullen wij vol houden totdat wij de toestand beter kun nen beoordelen." De raad der organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft de aan gesloten landen aanbevolen bilaterale be sprekingen te openen met de Joegoslavische regering, teneinde te verzekeren, dat tien percent van de inkomsten, die Joegoslavië verkrijgt uit export naar de OEES-landen, vrij van het ene aangesloten land naar het andere kan worden overgemaakt. Joego slavië zal dan een deel van zijn inkomsten kunnen gebruiken voor aankopen in elk willekeurig land der OEES. De verdedigster van Jungschlager en Schmidt, mevrouw M. Bouman, is maan dagmiddag ontvangen in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, waar minister Luns haar namens de Nederlandse regering hulde heeft gebracht voor de wijze waarop zij in Indonesië in nood verkerende I landgenoten heeft bijgestaan en daarbij I van uitzonderlijke toewijding en bijzondere capaciteiten heeft blijk gegeven. Na dit officiële huldebetoon heeft mevr. Bouman aan de vele binnen- en buiten landse journalisten, die daarbij aanwezig waren, een uiteenzetting gegeven over de processen in Djakarta (men zie elders in dit blad). Hedenmiddag heeft de Koningin mevr. Bouman ontvangen. Mevrouw Bouman „Ondanks de omstandigheid, dat mevr. Bouman geen advocaat is, heeft zij be langrijk gesteund door mr. Vervloet van het ministerie van Buitenlandse Zaken de verdediging van de Nederlandse arres tanten geleid op een wijze, die iedere advo caat tot grote eer zal strekken. De vele moeilijkheden, gevaren en onheuse bejege ningen ten spijt, heeft zij volgehouden in het bijstaan van haar landgenoten. Het „officium nobile" is een levende werkelijk heid", zei minister Luns tijdens de ont vangst in het ministerie. Hij herinnerde aan het onherstelbare en onverdiende leed, dat over wijlen de heer Jungschlager en zijn nabestaanden is gekomen. „Thans hebben wij gehoord, dat de heer Schmidt tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. De Nederlandse regering neemt met droef heid en verontwaardiging kennis van dit vonnis", aldus minister Luns. Hij wilde zich verder onthouden van officieel commentaar op het vonnis, totdat de regering de over wegingen zal hebben bestudeerd. De minis ter zei, dat de gedachten van de Neder landse regering ook naar de andere Neder landse arrestanten in Indonesië uitgaan. Hij dankte tenslotte mevrouw Bouman namens de Nederlandse regering voor het geen zij tot dusverre voos de Nederlandse arrestanten in Indonesië heeft gedaan. „Met woorden is deze dank niet uit te drukken", zo besloot hij. Mevrouw Bouman was door een groot aantal binnenlandse en buitenlandse jour nalisten met applaus begroet, toen zij de vergaderzaal van het ministerie, begeleid door minister Luns, binnentrad. SYDNEY (Reuter) „Ik zal niet rusten tot mijn vader vrij is," zei George Schmidt, de zoon van de maandag tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde oud-kapitein H. Schmidt. George Schmidt, die te Sydney woont, zei ervan overtuigd te zijn dat zijn vader onschuldig is aan de beschuldigin gen. Gisteren hebben onze lezers kennis kun nen nemen van twee communiqués, van officiële zijde uitgegeven naar aanleiding van nieuwe voornamelijk buitenlandse publikaties betreffende de kwesties die in en rond ons Koninklijk Huis zijn ge rezen. Het eerste van die communiqués gaf de reactie van regeringskringen op een reportage van het Londense sensatie-week blad Sunday Pictorial weer; uit het tweede kon men een indruk krijgen van de opvat tingen, die ten paleize zelf heersen met betrekking tot de Soestdijkse problemen waarin verschillende persorganen zich sedert het begin van deze maand weer overdreven ijverig hebben verdiept. Ons blad heeft zich tot dusver conse quent onthouden zowel van het signaleren van bedoelde dag- en weekbladartikelen als van het geven van eigen commentaar daarop. Dit is gebeurd omdat wij van mening waren dat wij, door het geven van verdere publiciteit aan die artikelen, nie mand een dienst bewezen: onze lezers niet, omdat de verhalen in kwestie óf wemelden van flagrante onjuistheden en tendentieuze bedenksels óf mededelingen behelsden welker juistheid of onjuistheid niet te con troleren was; en het Koninklijk Huis niet, omdat een oplossing van de gerezen moei lijkheden door al te grote bemoeienis van de openbare mening eerder verhinderd dan bevorderd zou worden. Het is ook nu niet onze bedoeling, van deze gedragslijn af te wijken. Het is en blijft onze overtuiging, dat een persorgaan niet lichtvaardig mag omgaan met berich ten over aangelegenheden, die van essen tieel belang zijn of kunnen zijn voor de verhouding tussen ons volk en ons Konink lijk Huis, vooral wanneer zulke berichten niet uit volstrekt betrouwbare bron komen. En het i s, menen wij, lichtvaardig dit soort van berichten te publiceren, zélfs en vooral wanneer men op dezelfde bladzijde, er vlak naast, de officiële tegenspraak er van afdrukt. De courantenlezer heeft er recht op, alles te weten wat er gebeurt, voor zover het van enig belang is, en een courant heeft geen recht iets daarvan voor hem verbor gen te houden. Inderdaad. Maar dan moet de courant er, naar menselijke maatstaf gemeten, ook zeker van zijn dat dat gene, wat bericht wordt, inderdaad is ge beurd en dat het zó, en niet anders, is gebeurd. En juist wat dat betreft tasten wij bij de verhalen rondom paleis Soestdijk in het duister. De Rijksvoorlichtingsdienst vol staat, en niet geheel ten onrechte, met af en toe een kort-maar-krachtig communiqué te publiceren en daarin de grofste buiten landse sensatie-verhalen tegen te spreken. Natuurlijk: de R.V.D. kan niet aan het tegenspreken blijven. Evenmin kan men redelijkerwijs verwachten dat paleis Soest dijk zelf de wereld haarfijn vertelt wat er daarbinnen besproken en gedaan wordt. Een Koninklijk gezin heeft, evenals elk ander gezin en nog méér dan elk ander gezin, recht op een rustig, door geen bui tenstaanders verstoord gezinsleven. Maar wat dit laatste betreft, zouden wij toch wel een onderscheid willen maken tussen het Koninklijk gezin zelf en de hof houding, waarvan bepaalde elementen uit het oog schijnen te hebben verloren dat zij de (overigens algemeen menselijke) privi leges van dat gezin evenzeer dienen te respecteren als dat van ons allen wordt verwacht. En dat zij in ons staatsbestel geen enkel recht kunnen laten gelden op het spelen van een zo belangrijke, in zaken van het hoogste landsbelang zo doorslag gevende rol als zij dat blijkbaar wel graag willen of graag denken. De passage in het tweede communiqué van gisteren, waarin wordt gesproken van „bemoeiingen, waartoe de Koningin reeds geruime tijd geleden opdracht had gegeven tot het bereiken van een doelmatiger co ördinatie van de verschillende diensten van het Koninklijk Huis", slaat klaarblijkelijk op de mutaties in de hofhouding, waartoe het driemanschap Beel-Gerbrandy-Star- kenborgh in augustus j.l. heeft geadviseerd. Hoewel rijp beraad door de Koningin hier omtrent stellig wenselijk is, kan men slechts hopen dat de hoog nodige stappen in dit opzicht niet te lang zullen worden uitgesteld. De toenemende stroom van ge ruchten over Soestdijk en het bewijsbare verband tussen sommige van die geruchten en bepaalde leden van de hofhouding maakt een „zuivering" van deze aard wel uitermate urgent. Voorts heeft onze nieuwe regering de zeer delicate maar toch ook wel zeer drin gende taak om in deze situatie meer klaar heid te scheppen. Het is uit den boze, nog langer een toestand te laten voortduren waarin kwesties van het grootste belang voor onze constitutionele monarchie tot onderwerpen van openbaar debat tussen slecht-voorgelichte buitenlandse journalis ten en slecht-voorlichtende (en trouwens niet tot voorlichten gemachtigde) hofdigni- tarissen worden gemaakt. De regering kan aan die toestand geen einde maken en dus haar taak ten deze niet vervullen alleen door de Rijksvoor lichtingsdienst af en toe een communiqué te laten uitgeven. Zij dient op twee wijzen handelend in te grijpen, ten eerste door de oorzaken van het kwaad op te sporen en zonder aanzien des persoons aan te wijzen, en ten tweede door de publieke opinie op verantwoorde en niet al te kort-en-bondige wijze voor te lichten. Alleen dan kan de rust rondom ons Koninklijk Huis worden hersteld. Alleen dan zal het Nederlandse volk het voorbeeld van Koningin en Prins kunnen volgen en „met vertrouwen de toekomst tegemoet zien." Simon Koster ADVERTENTIE van PRONK bij het bekende adres KENNEMERLAAN 131 - TELEFOON 5386

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1