Verenigingsvaria WEET JE DAT.. EEN EDELE MENSENVRIEND A U/INTERS Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij- vana De heilige aap r THALIA uit de IJmond Dit zijn handige artikelen Moppentr ommel t j e 11 „Us Memmetaêl" houdt toneelavonden Prima uitvoering van kinderoperette „Beverwijk" wisselt uit met Wiesbaden Reukloze vergasserkachels Burgerlijke Stand Velsen Cabaret voor buurt vereniging „Ons Genoegen" gaat weer schieten Tijdrit van rennersclub Kringvergadering van Jehova's getuigen Watervliet I speelt thuis tegen koploper Groen Geel I Voor Simavi 360,- Lezing voor Velsense lassers Slak in de sok IJmuidenKinheim en het gedrang om de bovenste plaats Spel van kat en muis rond gezonken Italiaan „Het meisje van de rivier" Financiën de zorgenkin deren van Heemskerks Ziekenfonds CASTPICÖM Het nieuwe raadsel Examens DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 Op dinsdag 23 oktober zal de eerste to neelavond plaats vinden voor de leden van de Beverwijkse vereniging van Friezen „Us Memmetael". De toneelgroep „Frysk Trou" uit IJmui- den zal in ,,'t Centrum" een opvoering ge ven van het toneelspel „Tizeboel". Het eigen toneelgezelschap zal op 15 de cember in Amsterdam en op 18 december in IJmuiden opvoeren „Don Pedro". Dit spel zal op 20 december in ,,'t Centrum" worden opgevoerd. Het seizoen zal worden besloten met het optreden van het Am sterdamse toneelgezelschap „Krite" in Be verwijk. Het Wijk aan Zeese kinderoperettekoor ,De Zeezangertjes" mag zich reeds gedu rende vele jaren in een grote belangstel ling van het publiek verheugen. Onder lei ding van de dames E. G. Vis en A. v. d. Helm werden al verscheidene werkjes ten tonele gevoerd, die met veel overgave door de kinderen werden gespeeld en gezongen. Zo ook het zangspel „Het Zonnekind" dat in de grote zaal van café „De Zon" werd opgevoerd. Het optreden van kabouters, elfjes, bloemen en vlinders wisselde op prettige wijze en op dikwijls ontroerende wijze hoorde men de kinderen zingen. De geheel gevulde zaal toonde zich en thousiast en toonde dit op hartelijke wijze door een dikwijls langdurig aangehouden applaus. De begeleiding was bij mejuffrouw Van der Helm in uitstekende handen. De voetbalvereniging „Beverwijk" heeft de eerste contacten gelegd voor een sportuit- wisseling met een vereniging uit Wiesbaden en er bestaat een redelijke kans dat deze volgend jaar omstreeks juli zal doorgaan. De eerste contactavond van dit seizoen die woensdag plaats vond mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. Hierover toonde de voorzitter de heer N. G. Grapen- daal zich in zijn openingswoord oprecht ver heugd. Hij wekte de aanwezigen op propa ganda te maken teneinde de vereniging ver der uit de bouwen. De avond werd op prettige wijze doorge bracht met klaverjassen, sjoelen en kienen. Een aardig intermezzo luisterde de avond op. Hengelaars om de groene tafel De Beverwijkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" houdt op dinsdag 23 oktober in haar clubhuis café „Sport" een ledenver gadering. KAV kiest presidente De Wijk aan Zeese afdeling van de KAV houdt op woensdag 23 oktober een leden vergadering in café ,,De Zon" Op deze avond zal een presidente gekozen worden. ADVERTENTIE op de laatste B.I.M.IJ gedemonstreerd Brabantia. strijktafel 39.90 Ramenwasser met wisser en stok 4.95 Groenten hakapparaat 12.50 Perslap 1.95 Dassenpers 1.10 Pantalonspanner 3.95 Vruchtenpers 16.00 Verbruik 3 cent per uur. Geen hoofdverwarming nodig Qfl Kf) tot half december. 0ö.JU Electrische warmtestralers 12.95 „Melitta" snelfilterkoffiepotten vanaf 5.25 KENNEMERLAAN 1 TEL. 5853 GEBOREN: A. C. SwierSlats, z., Mer- curiusstraat 2, IJmuiden; C. BindelsOuden dijk, z., Tuindersstraat 89, IJmuiden-O.; G. Vlasveldvan Dijk, z„ Hoofdstraat 163, Sant poort; H. J. BoerlageTervoort, d., Strating- plantsoen 24 rd, Velsen-N.; G. VisserTim merman, d., Acaciastraat 38, IJmuiden-O.; W. M. LandmanBakker, z., Zoutmanstraat 13, IJmuiden-O.; C. A. OuwehandVisser, d., Radarstrar 108, IJmuiden; M. de Vries Dudink, d., Wardenaarstraat 29, Velsen-N.; R. R. PostLam, d., Julianakade 32, IJmui den; G. VermeijKanis, z. Dijkmansstraat 15. Velsen-N.; A. J. ZandGoemaat, z., Wij- kerstraatweg 146, Velsen-N.; C. M. Hoger- heijdevan Bakel, z., Vlugthovensiraat 4, Santpoort; T. DominggusBroek, z., Prins Hendrikstraat 79, IJmuiden; G. van Poorten Nijssen, z„ J. T. Cremerlaan 31, Santpoort; M. C. L. JanssenHaussman, z., de Noo- straat 42, IJmuiden-O.; B. J. van Grieken van Schie, d„ Zwaanstraat 83, IJmuiden; A. P. RemmerswaalRemmerswaal, d., Berg- laan 10, Santpoort. OVERLEDEN: W. Teekman, 55 j., ongeh., Noorderkerkstraat 10, Elburg; B. J. Peeters, 87 j., weduwnaar van M. Baak, de Weerd- straat 36, IJmuiden-O.; D. van der Linde, 58 j., weduwnaar van G. A. Kaars, Walraven- straat 16, Velsen-N. DONDERDAG 18 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Het meisje van de rivier" (speciale voorstelling). Rex, geen opgaaf. O. Kath. verenigingsgebouw, 20 uur: Le zingavond oud-katholiek ondersteunings fonds. Vergaderzaal Albeelenstraat, 20 uur: voor drachtavond van het Nut. Hervormd Jcugdgebouw, 20 uur: PALVU met „Geld te geef". Leeszaal en bibliotheek, Heidestraat: ge opend van 10-12.30 uur. VRIJDAG 19 OKTOBER Thalia, 20 uur: „Sissy". Rex, geen opgaaf. Cultureel Gebouw, 20 uur: Fotokring Vel sen. Leeszaal en bibliotheek, geopend van 10- 12.30, 14.30-17.30 en 19-22 uur. Patronaatsgebouw, 19.30 ruilavond Post zegelvereniging IJmuiden e.o. De buurtvereniging „Verlengde Voor straat" te Wijk aan Zee heeft voor haar leden een cabaretavond in petto, die binnenkort in de grote zaal van café „De Zon" gegeven zal worden. Vanavond (donderdag) zal de Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" weer de eerste clubavond in het nieuwe sei zoen houden. Vooraf vindt een korte bespreking van het afgelopen seizoen plaats en zullen plannen worden gemaakt voor het komende jaar. Een tijdrit naar Bergen wordt gehouden voor de leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" op zondag 21 oktober. De start vindt plaats 's morgens om negen uur aan de Zeestraat. Voorlichtingsavond voedingsraad De afdeling Beverwijk van het katholiek Vrouwengilde organiseert heden (donder dag) een bijeenkomst in zaal Timmer aan de Meerstraat, die zal fvorden verzorgd door de voedingsraad met een voorlichtingsavond. Aan het einde van deze week zal in het Kennemer Theater te Beverwijk een drie daagse kringvergadering worden gehouden van „Jehova's getuigen". Vrijdag 19 oktober begint het congres met een bedieningsschool en een dienstvergade- ring die als thema hebben: „Een gelukkig volk dient de gelukkige God". Zaterdag middag volgt een vertoning van de film „Het geluk van de nieuwe wereldmaatschappij". Een openbare vergadering wordt zondag middag gehouden, waar zal spreken districts opziener R. J. Engelkamp over het onder werp „Wat zal Armageddon voor u be tekenen?" Voor het zondag door de korfbalvereni ging „Watervliet" te spelen competitiepro gramma zal ongetwijfeld de wedstrijd van het eerste twaalftal tegen de lijstaanvoerder Groen Geel I uit Wormer de belangrijkste zijn. De gasten uit Wormer zijn namelijk na vier wedstrijden met 33 doelpunten voor en 9 tegen ongeslagen, terwijl Watervliet al vijf wedstrijden speelde en er twee verloor, waardoor thans na het eveneens ongeslagen Samos de derde plaats wordt ingenomen in de tweede klasse B KNKB. De Watervlieters zijn in hun nieuwe omgeving na de promo tie goed gestart. Zij zijn er van overtuigd het nog beter te kunnen als de schotvaardig heid meer wordt uitgebuit. Het zal daarom zondagmiddag op „Watervliet" tegen de stugge Wormers een spannende wedstrijd worden, waérin de kansen voor de thuisclub even hoog kunnen worden aangeslagen als voor de gasten. Watervliet 2, dat nog altijd geen enkel winstpuntje heeft, trekt naar Koog Zaandijk 3. Er zal om betere resultaten te krijgen door de groengelen moeten worden gevochten van begin tot eind. Het derde Watervliet- team bezoekt Aurora 3 in Haarlem met de kans om het leidende DSV een fout te zien maken en de plaats te kunnen overnemen als ook nu de mogelijke vinst wordt behaald. De Watervliet-aspiranten gaan zaterdag middag naar Haarlem A. De opstellingen zijn: Watervliet I: dames: T Waagmeester, B. Hessen, D. Hartman, J. Kluft, R. Leyenaar, S. Meyer. Heren: J. de Boer, W Berghuis, S. Hartman, D. v. Ladesteijn, F. Vos, M. Veerbeek. Watervliet 2: dames: L. Kloosterman, B. Koet, B. Hoen, G. Polak. W. Nijkamp, I. Waagmeester. Heren: A. Verkrek, A. Rede- ker, Ar. Verkerk, J. v. d. Berg, G. v. d. Brink, H. Scholting. De collecte, die vorige week door het fo^ds SIMAVI ten behoeve van de medische ver zorging in trooenland in Velsen-Noord is gehouden, heeft f360 opgebracht. Houtstofaanvoer voor papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is woensdagmorgen aangekomen het Zweed se s.s. „Hollandia" met een lading van 1000 ton houtstof uit Gothenburg. De afdeling IJmond van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek nodigt de leden van de Lasclub Velsen en omstreken uit voor een lezingavond, die als opening van het nieuwe seizoen op woensdag 24 oktober in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat wordt gehouden. Spreker is dr. P. C. van der Willigen, die zijn onder werp: „Het lassen van staal in CO 2-atmos- feer" zal illustreren en toelichten met enkele films. Dinsdagmorgen kreeg een arbeider van de Havenstichting J. H. uit IJmuiden-Oost bij de aftap van Hoogoven I een wegspattend stukje slak in de linkersok. Doordat hij hier bij brandwonden aan zijn linkervoet opliep is hij in het Roode Kruisziekenhuis te Bever wijk opgenomen. GEEN SPREEKUUR De wethouder voor sport, onderwijs en culturele zaken der gemeente Velsen, de heer H. de Boer, houdt maandagmiddag geen spreekuur. Na het gelijke spel van vorige week zater dag is er een groot gedrang ontstaan om de bovenste plaats. Verschillende clubs staan in puntenaantal gelijk en het gaat er nu maar om welk elftal zich het constantst gedraagt. Kinheim is even achtergeraakt en neemt met vier punten uit vijf wedstrijden niet zo'n gunstige plaats in. Dit is echter geen reden voor de VVIJ'ers hen te onderschatten, want Kinheim zal wel alles in het werk stellen om niet verder achter te raken. Het programma luidt: IJmuiden-Kinheim, Kennemerland 3-IJmuiden 2, Tweede Jeugd- IJmuiden 3, Jong Hercules 2-IJmuiden 4, Kennemerland 7-IJmuiden 5. Junioren: IJmuiden a-ETO a. Aspiranten: Beverwijk a-IJmuiden a, IJmuiden b-Beverwijk b, Kinheim c-IJmui- den c. Logboek van Andrea Doria kan worden opgedoken Underwood, de advocaat van de eigenares van het gezonken Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria", heeft te New York namens zijn cliënte aangeboden'door duikers te laten zoeken naar de vermiste delen van het log boek van het Italiaanse schip, indien de tegenpartij, de eigenares van het Zweedse schip „Stockholm", zich bereid verklaart de helft van de kosten te betalen. De advocaat van de Zweedse maatschappij, Haight, sprak er zijn verbazing over uit, dat de Italiaanse maatschappij, die blijkbaar weet, dat de vermiste stukken zich in het wrak bevinden, er niet eerder naar heeft la ten zoeken. Ook was Haight verrast door het verzoek om een financiële bijdrage van „iemand anders". In een speciale voorstelling brengt Thalia hedenavond „Het meisje van de rivier", een wat zwoel verhaal met de mooie Sophia Loren in de hoofdrol. Het verhaal is vrij simpel en speelt zich weer af in de hete Po-vlakte, waar reeds eerder een bitter- ri.ist-geval is afgedraaid. Het is een kleu renfilm vol Italiaanse vaart en sfeer, waarmee niet gezegd wil zijn, dat dit de beste prestatie is geworden, die de Italiaan se cinematografen hebben geleverd. Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Flevo van Rotterdam. Sarpedon van Mantyluoto. Leliegracht van Hernösand. Horma van Bremen. Arion v. Bremen. Anna Elisabeth van Londen. Bolbec van Swansea. Amstelslot van Montreal. Marlwood van Goole. Barbara van Köping. Rema van Ljusne. Ponza van Domsö. Hermes van Rot terdam. Darmstadt van Port Said. Munkfors van Grimsby. Vertrokken zijn: Beja naar Delfzijl. Ran- sater naar Stugsund. Gerd naar Londen. Odin naar Kirkeness. Ursa Minor naar Sarpsborg. Willem Barentsz naar Rotterdam. Bali naar Hamburg. Langfonn naar Gothenburg. Anna Elisabeth naar Londen. Texel naar Hamburg. Madjoe naar Skogall. Bismila naar Rotter dam. Möwe I naar Krammfors. Cameroun- kust naar Hamburg. Ciudad de Cucuta naar Sancta Martha. Bolbec naar Rotterdam. Phi- letas naar Rotterdam. Bittern naar Rotter dam. Prins Bernhard naar Ballinga. Altho naar Antwerpen. Het algemeen ziekenfonds „Heemskerk en Omstreken" kampt met financiële moei lijkheden. De voornaamste oorzaak is ge legen in de verhoogde ziekenhuiskosten en het gestegen doktershonorarium. Een zeer gering aantal leden was opge komen voor het bijwonen van de jaarver gadering die in café „De Oranjeboom" werd gehouden- De voorzitter de heer J. Zonneveld deelde mede dat de administrateur de heer H. v. d. Zon binnenkort van zijn welver diende rust zal gaan genieten, nadat hij het fonds gedurende vijfendertig jaar heeft gediend. Hij dankte de scheidende voor het vele werk dat hij heeft verricht. Ter voorziening in deze functie zijn reeds kan didaten opgeroepen. Eveneens werd dank gebracht aan de vroegere bode, de heer N. Dekker. Door d-e uitbreiding van de gemeente werd het noodzakelijk geacht om een twee de arts aan het fonds te verbinden. In dit verband wees de heer R. Beentjes er op dat de mate van zelfstandigheid van het fonds niet groot meer is maar dat men nog altijd zeggenschap heeft in benoemingen- Bij de bestuursverkiezing werden de he ren P. en H. van Duivenvoorde herbe noemd. UTD IN DE WINTERCOMPETITIE De bridgeclub UTD speelde dinsdag voor de onderlinge wintercompetitie. De uitslag luidde: Groep A: 1. mevr. MuisSchoen 59 pnt.; 2. GrentziusMeyer 58% pnt.: 3. Prins en echtg. 58 pnt.; 4. KorverKlinkenberg 57% pnt.; 5. KuipersBerkhout 56% pnt.; 6. mevr. KlinkenbergBaard 54% pnt.; 7. Pieterse— Westerop 52 pnt.; 8. Ten BroekeHandgraaf 50 pnt.; 9. WagmanJansen 40 pnt. Groep B: 1. dames Schoen—Koelemey 50 pnt.; 2. Groen—Ponte 48 pnt.; 3. Snel en echtg. 46% pnt.; 4. Roelofsv. d. Berg 43 pnt.; 5. MullerVan Olst 41% pnt.; 6. v. BurkVisser 41 pnt.; 7. mevr. SlaatsBöhm 38% pnt.; 8. Rob en echtg. 36 pnt.; 9. mevr. PieterseGroot 33% pnt. MARKTBERICHT 17 oktober Andijvie f 0,10f 0,21; sla f 0,04f 0,10; sperciebonen f 0,55f 1,40; pronkbonen f 0,43 f 0,79; bloemkool f 0,18f0,55; bospeen f 0,26f 0,40; waspeen f 0,17f 0,35; tomaten f 0,20f 0,78; prei f 0,10—f 0,18; knollen f 0,11 f 0,22; peen f 0,09f 0,16; spinazie f 0,23 f 0,59. Op de werkplaats tot herstel van antieke textiel te Haarlem is de restauratie vol tooid van het tapijt „Arcus met de beer", behorende aan de ge meente Nijmegen. Het tapijt is 3.26 bij 4.20 meter groot en om streeks 1640 te Ant werpen geweven bij Michel Wouters; het stelt een episode voor naar de metamorfo sen van Ovidius. Met de restauratie werd in november 1952 een aanvang gemaakt. Een oppervlakte van negeneneenhalve m2 werd gerestaureerd en de boorden (brede versierende randen om het tapijt) werden nieuw gewe ven. Wanneer een man-kracht deze ge hele restauratie zou hebben verricht, wa ren hiermee elf jaren gemoeid. De reconstructie van het tapijt geschiedde door de Haarlemse schilderes mevrouw Maria Rompelman en van de boorden door de schilder Arij Swa- nevelt. In de afgelopen jaren kwamen voor de ge meente Nijmegen in de Haarlemse werkplaats gereed de verdüres-series van 1665 en vier tapijten behorende tot de metamorfosenreeks. Van laatsgenoemde is nog één tapijt in bewerking en verder bevindt de gehele Aeneas-serie zich op de stoptafels. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Agatha Maria, d. van A. Bakker en S. H. Schermacher; Elisabeth Cornelia Maria, d. van J. L. Adrichem en C. Beerse; Dorothea Gertruda en Hendrika Ma ria, dochters van W. P. Glorie en J. Th. J. Poel; Clementina Geertruida, d. van J. Stam en A. G. de Groen; Paul Roland, z. van G. van 't H' 1 en H. Pastoor. GEHUWD: Q. P. Schram, wonende te Castricum en P. J. C. Overtoom, wonende te 's Gravenhage: F. J. M. Twisk en A. Snijders, beiden wonende te Castricum. OVERLEDEN: Johanna Helena Spigt, 74 j„ wed. van H. J. Spigt. wonende te Amsterdam. Donderdag, 18 oktober 1956 Besté kinderen, De herfst is nu wel echt ingetreden met regen, wind en dwarrelende blade ren. Na de periode van zon, vormt deze nattigheid wel een uitstekende voedings bodem voor de herfstvruchten waar we het verleden week over gehad hebben: de paddestoelen. Als je eens tijd hebt op een vrije middag of een zondag haal je ouders dan eens over om een bezoek te brengen aan de duinterreinen van het P.W.N. (Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland) tus sen Wijk aan Zee en Bergen. Je moet na tuurlijk wel even een kaart kopen, die kost maar een kwartje en dan kun je de hele dag genieten van de prachtige natuur in dit duinlandschap. Dit zelfde P.W.N. heeft verleden week op dat terrein een paddestoelententoonstelling georganiseerd, die er zijn mocht. Misschien zijn er wel enkelen van jullie geweest, en dan zullen ze volledig met mij kunnen instemmen als ik zeg dat de tentoonstelling prachtig ver zorgd was. Als je eens gaat wens ik je heel veel genoegen; zoek een mooie herfstdag uit en je zult zien dat.,ie er na één keer vaker toe komt om te gaan genieten van de na tuur die juist in de streek rond de IJmond zo prachtig is. Tante Els In Voor-Indië en op Ceylon komt de „koelman" voor, een soort aap dat in deze landen als heilig beschouwd wordt. Dit dier wordt door de daar levende volken als een belangrijke godheid vereerd. De koelman is een van de mooiste apen. Zijn hele lichaam is geelwit behaard, alleen het gezicht, de handen en de voeten zijn zwart. Boven zijn ogen heeft hij een borstel van stijve zwarte haren en hij bezit een lange staart met een mooi geelwit kwastje. De Indiërs beschermen de aap overal en voeren ze inplaats van ze te verjagen. Daardoor zijn de koelman-apen natuurlijk vreselijk brutaal geworden. In grote troe pen plunderen ze de tuinen en dringen zelfs door in de huizen, waar ze alles wat eetbaar is wegnemen. De kwajongens we ten heel goed, dat niemand ze iets doet be halve wegjagen. Soms neemt het getal apen zo onrustba rend toe, dat de regering wel tot verdel ging over moet gaan. Dit echter zeer tegen de wil van het volk, maar er is nu eenmaal niets aan te doen. Stel je voor, dat wij in ons land zo omgingen met onze poes bij voorbeeld, dan struikelde je op he' laatst over de katten, met alle nare gevolgen van dien. Nee, liever geen heilige kat in Ne derland! de Mohammedanen elkaar bij het groeten nooit de hand gevenHun groet bestaat uit het leggen van de rechterhand op de borst, de mond en het voorhoofd. dat men in een fabriek in Amerika spinnen als arbeiders heeft aangesteld? Een spin heeft namelijk zo'n fijne draad, als met mensenhanden haast niet te maken is. De ragfijne spinnedraad wordt voor moderne meetinstrumenten gebruikt. .in Genève horloges gemaakt worden waarvan de wijzer achteruit, dus van rechts naar links loopt? Deze horloges zijn Prijzen van woensdag. Heilbot 2,50 2,20; gr. tong 4,804,10; grm. tong 3,903,20; kim. tong 3,303,10; kl. tong I 2,702,40; kl. tong II 2,08—1,96; tarbot I 2,20—1,90, per kg. Tarbot III 69; tarbot IV 6543; gr. schol 6251; grm. schol 5748; kim. schol 5846; kl. schol I 5738; kl. schol II 4623; schar 3113; bot 2523; v. haring 2217; makreel 2823; gra. schelvis 5041; grm. schelvis 4837; kim, schelvis 4033; kl. schelvis I 4130; kl. schelvis II 3218; wijting 2517; gr. gul 71; midd. gul 57; kl. gul 4714; kl. haai 2625; ham 96; kl. koolvis wit 46—44, per 50 kg. Gr. kabeljauw 324140; gr. kool- vis zw. 10282; gr. koolvis wit 132104, per 125 kilogram. Aanvoer van woensdag. 126 kisten tong on tarbot, 1 kist heilbot, 555 kisten schol, 70 kisten schar, 50 kisten bot, 3630 kisten j haring, 900 kisten makreel, 750 kisten schel vis, 125 kisten wijting, 80 kisten kabeljauw en gul, 35 kisten haai, 2 kisten ham, 76 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 6420 kisten. Besommingen van woensdag. SCH 153 f 18.200; KW 101 f17.000; KW 162 f9890; KW 52 f9810; KW 51 f 1300; KW 34 f 1070; KW 92 f 1470: KW 128 f960; KW 35 f740: KW 53 f840: KW 21 f760; KW 77 f 1560; KW 105 f 1440; KW 56 f780; RO 29 £890; IJM 59 f1310; IJM 3 f 1390; 2 trawlers met f74.400. bestemd voor de markten van Turkije, Syrië en andere Oosterse landen waar men in omgekeerde richting leest. x verscheurend dier x vis x verdragen, dulden x timmermansgereedschap x ligplaats van schepen Als je alle woorden goed ingevuld hebt ontstaat er op de schuine rij kruisjes de naam van een Zeeuws eiland. De oplossing van het raadsel van vorige week is: omelet (olie, mier, ezel, laars, eend, toren). Conducteur (roepend langs de trein): „Aarlem, Aarlem!" Reiziger: „Hé, conducteur, je vergeet de H!" Conducteur: „Da's niks, meneer, die vind ik in Hamsterdam wel weer terug". Jan en Geertje uit Almelo komen voor het eerst op het strand in IJmui den. Driejarige Jan roept uit: „O, wat een heleboel water!" „Ja en je ziet alleen nog maar het bovenste", antwoordt zijn zusje van vijf, „er zit nog een heleboel onder ook!" ADVERTENTIE het theater met de beste films Van VRIJDAG t.m. WOENSDAG (dus 6 dagen) ROMY SCHNEIDER als SISSY de romance van een prinses in fantastische kleuren De weergaloze en grootse succesfilm vol vrolijkheid, romantiek en ontroering Aanvangstijden: zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur. Overige dagen 8 uur. ZONDAGMIDDAG 3 uur: DE 3 MUSKETIERS in MET DE DOOP IN HET ZADEL DONDERDAG 26 OKT.. 8 uur speciale voorstelling Gregory Peck - Jennifer Jones Joseph Cotten in DUEL IN THE SUN HEDENAVOND 8 uur: SOPHIA LOREN in HET MEISJE VAN DE RIVIER in TECHNICOLOR Een dramatisch en hartstochtelijk verhaal van jonge mensen in de ban van een onverbiddelijk noodlot. Toegang 18 jaar. Jullie hebt natuurlijk allemaal wel eens een paard een klontje gegeven het paard van de schillenboer of een paard in een wei. Paarden worden helaas zeld zaam op de wereld, want de machine is nu eenmaal sterker en goedkoper. Omdat er nog zo heel vaak misverstanden zijn over „het paard", wil ik jullie vandaag eens iets vertellen over deze edele mensenvriend, die in oorsprong in Noord-Amerika thuis hoorde héél lang geleden. Het waren kleine dieren, ter grootte van een middel grote hond, erg slank en uit deze „stamva ders" der paarden zijn de paarden van nu voortgekomen. Je kunt aan het paard duidelijk zien, dat het een echte loper is: flink gespierd; lan ge „benen" (want zeg nooit poten of kop bij een paard, dat neemt elke paardenlief hebber je hevig kwalijk) en bovendien is hem aan te zien, dat hij oorspronkelijk op de vlakte geleefd moet hebben: de ogen kunnen zijwaarts kijken wat een teken is, dat het paard de ruimte gewend is. Er zijn heel veel paardenrassen: de wit te, slanke Arabier, de veel steviger Olden- burger, het Belgische paard met zijn witte manen, de Hannoveraar en nog veel meer: de Orloff, de Shire en de Fries. Ook de loop van het paard of liever de ,gang" is een studie waard. Want je kunt de „natuurlijke gang" (draf, galop, stap) onderscheiden van de aangeleerde gang: de piaffe, de passage, de Spaanse draf, de schoolgalop en de galop op drie benen en zo is er ook verschil in de lo pende en de springende „gang" van het paard. Als het heel hard gaat, wordt het rennen. Weet je eigenlijk het verschil tussen koudbloed- en warmbloed-paarden? De koudbloed-paarderassen stammen van Westerse paarden, die in voorhistori sche tijden in Europa voorkwamen; warm bloeden zijn de dochters en zonen van Oos terse paarden. De rij- en tuigpaarden zijn meestal „warmbloeden". Kleine paarden noemen we pony's, zo dra ze bij de schoft gemeten kleiner zijn dan 1.40 meter. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde D. N. R. Chaudhuri, geboren te Calcutta, thans wonende te Lei den en J. F. Masselink (cum laude) te 's-Hertogenbosch; tot doctor in de god geleerdheid J. Hoftijzer te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht M. B. van Meerten, Den Haag en A. M. H. van den Burg te Berkel; voor het doctoraal examen vrije studierech ten in de rechtsgeleerdheid A. D. Patiunom te Leiden; voor het doctoraal examen socio logie F. van der Gaag te Leiden; voor het artsexamen H. H. Stroo, Haarlem. Utrecht: Geslaagd voor het dierenartsexamen: A. C. Bestebroer, Heemstede; E. Hooghiemstra, Utrecht, J. Slingerland, Lekkerkerk; A. Brand, Giessendam; C. Schalk, Hardinxveld; mej. W. C. Eshuis, Almelo; T. Hellinga, Hennaard; P. J. Zur, Utrecht. Voor het doctoraalexamen rechten P. C. ten Haat, Eindhoven. Voor het doctoraalexamen sociale geografie G. Oosterwal, Huis ter Heide. Voor het semi-artsexamen mej. M H. Th. Ar- noldussen, Utrecht: mej. F. M. van der Schee, Zeist; J. M. D. de Zeeuw! Den Bosch. Voor het artsexamen R. J. M. Heslenfeld, Hilversum; mej. M. H. Kerkhof, Utrecht; D. Oosthoek, Rijssen; H. Verploegh, Utrecht. Leiden: Geslaagd voor het doctoraalexamen geneeskunde II mej. I. van Gent, Leiden; A. G. Dissevelt, Leiden; J. W. Krajenbrink, Rotterdam; L. de Priester, Voorschoten; R. Rövekamp, Den Haag en J. van Ulsen, Delft. Geslaagd voor het semi-artsexamen J. F. v. Duuren en J P. Dijk huis, Leiden; Tjia Tjin Kian, Oegstgeest en F. van Venetien, Velsen. Geslaagd voor het arts examen J. A. P. M. Beekman, Leiden; F. N. M. Bierens, G. L. Ellinger en E. Scheffer, allen te Den Haag, en H. W. van West, Paramaribo. Delft. Geslaagd voor het examen schei kundig ingenieur: C. Been, Amsterdam, mej. F. C. Beernink, Amersfoort, W. A. Beverloo, Rotterdam, J. F. Bleichrodt, 's Gravenhage, F. Breime. Hilversum, P. D. Davidse, 's Gra venhage, J. J. F. Draaisma, Delft, P. E. G. M. Evers, Maastricht, E. K. G. Faber, Hen gelo (O.), J. W. Gielkens, Amstenrade, H. H. van der Horst, Delft, C. Huijgen, 's Graven hage, F, H. Huijten (met lof), Heerlen, P. A. H. Kremer, Rijswijk, M. II. van Mens, Hilversum, J. F. M. Nieuwenhuis, 's Graven hage, J. van Oldenborgh, Wassenaar, J. P. T. van Raaij, Wateringen, H. de Ruiter, 's Gravenhage, E. van der Stijl, 's Graven hage, H. J. Vegter, Dordrecht, G. S. A. van. Welie (met lof) Dremmel en C. Zweekhorst, Amsterdam

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7