Wandelpuzzeltocht in IJmuiden met 120 deelnemers Snellere groei dan relatief in den lande Kustwachter K. Sieben gehuldigd op uitgebreid familiefeest „De Hoop" moest in twee weken 25 vissers in hospitaal opnemen Velsens Cultureel leven in de komende week Agenda voor Velsen Hreipimnkeft Aantal bewoners per huis daalde iets verder Pfaff naaimachines Veertig jaar bij het rijk Het adres naJaarskledSng Zaterdagavond 27 oktober: Veel zieken onder oudere opvarenden li Velsen in het tweede kwartaal van dit jaar Plotselinge stijging der spaarzaamheid VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 15 Bridgeclub De Kennemers aan bod voor uw Medische verzorging tijdens het weekeinde Met tien patiënten te IJmuiden Ongeval bij Noordersluis ..Drieërlei Godsbegrip" de luxe stift inde luxe houder 4M 1.25 I Speelterrein bij Rijnstraat Lezing over Israel voor P.v.d.A.-vrouwen B.A.V. concerteert zaterdagavond Zwembroek in de kou op straat Declamatie-wedstrijd voor de schooljeugd DE HULDIGING van chef-kustwachter K. Sieben ter gelegenheid van zijn veer tigjarig jubileum is gisteren in de feestzaal van Boers aan de Kanaalstraat een ge zellig familiefeest geworden, waarop waarlijk niemand, die op en om het Noordzee kanaal met de scheepvaart heeft te maken, heeft ontbroken. Van de kustwacht, kust- verlichting, vletterlieden, loodswezen, van de douane, van sleepvaart- en bergings maatschappijen, van cargadoorskantoren en scheepvaartmaatschappijen waren direc tieleden of -vertegenwoordigers naar de Kanaalstraat gekomen om met een handdruk, enkele woorden of een toespraak van hun waardering en genegenheid voor de heer Sieben te getuigen. En tientallen geschenken en bloemstukken, waarvan een in de vorm van de vuurtoren, vormden daarvan een fleurig bewijs en een duidelijke on derstreping van het gesprokene. ADVERTENTIE Met de commissaris van het loodewezen in het derde district, kapitein-luitenant ter zee J. J. Steensma, onder het gehoor, heeft als eerste de heer E. J. Visser, com missaris van het loodswezen te IJmuiden gesproken. Hij herinnerde eraan hoe de heer Sieben in de eerste wereldoorlog in militaire dienst moest opkomen, daarna een plaats kreeg op een der eerste licht schepen, die na de wapenstilstand in zee werden gebracht de „Doggersbank" en vervolgens twaalf jaar diende op de Eierlandse lichttoren op Texel. In 1933 kwam hij naar de semafore te IJmuiden en binnenkort hoopt hij daar dus al vijf entwintig jaar het rijk en vooral de scheepvaart te dienen. Vaak is de heer Sieben een andere plaatsing en dus bevordering aangeboden, maar telkenmale weigerde hij. „En gezien de persoon kan ik me dat voorstellen", meende de heer Visser. „Als kustwachter heb je de zeeman altijd gediend, maar in IJmuiden is dat meer", meende de heer Visser, ,„hier is de kustwachter schakel tussen loodswezen, reddingwezen en scheepvaart". En de heer Visser noemde de jubilaris nu echt iemand, die niet wil werken om te leven, maar die kan leven in zijn werk. Hij prees het opgewekt hu meur van de heer Sieben en bovenal de aangename wijze waarop hij vaak voor van alles in de bres en op post stond. Namens het loodswezen overhandigde de heer Visser de gebruikelijke enveloppe met inhoud er waren bloemen voor me vrouw Sieben en namens het kantoor personeel bracht de heer Visser een foto in lijst mee van het semaforeduin. Samenwerking uniek De heer E. Meijer, opzichter der kust- verlichting, sprak namens de collega's en roemde vooral de onderlinge samenwer king in IJmuiden, die uniek is aan de Ne derlandse kust. Ook de onderlinge ver standhouding van het personeel is buiten alle lof verheven. Mede namens het per soneel van IJmuiden-radar overhandigde hij een schrijf-set. Voor de Algemene Bond van Ambtena ren was de heer J. H. Wijnberg present, die in de heer Sieben niet alleen in al die jaren een trouwe voorpost van de scheep vaart had gezien, maar ook een trouw lid Voor het clubkampioenschap van de Sant- poortse bridgeclub „De Kennemers" werd de eerste wedstrijd gespeeld. De uitslag was (in matchp.): Afdeling A: I. Andela en Vader 45'A; 2. Seegers en v. Munster 45; 3. Mulder en Kruisman 44; 4/5. heer en mevr. Spruyt 43Ms; 4/5. heer en mevr. Rietdijk 4314; 6. heer en mevr. Kroone; 7. Kost en Bodewes 4114; 8. Witmond en Steinberg 30. Afdeling B: 1. Bode en Koster 49; 2. mevr. Breedijk en heer Paats 48; 3. Schildwacht en Andela 47>/2; 4. Kuys en Porck 4314; 5. dames Nieuwenhoff en Kulman 39; 6. Top en Kleef- stra 3814; 7. dames Mulder en Schildwacht 3514; 8. heer en mevr. Ophoff 35. Afdeling C: 1. dames Seegers en v. Munster 1314; 2. Gerrit.se en Muller 1214; 3. dames Andela en Muller 1114; 4. heer en mevr. Estié 1014. ADVERTENTIE HERENJASSEN en DAMESMANTELS in de nieuwste dessins BEVERWIJK BREESTRAAT van de bond. Van de A.B.V.A. mocht de heer Sieben het boek „Zr. Ms. Ulysses" in ontvangst nemen. Overvallen De chef van IJmuiden-radar, de heer P. Liefting, heeft het wel en het wee van de kustwacht en de vijf jaar bestaande IJmui den-radar, ondergebracht op de kustwacht- post, met enige kleine, maar hoogst amu sante belevenissen geschilderd. Een over val door een aantal buitenlandse motor torpedoboten, die het kustwacht- en radar- personeel in vredestijd de handen omhoog deed brengen en die tenslotte de vinding rijke heer Sieben naar een lichtsignaal pistool deed grijpen, was daarvan wel een suggestief voorbeeld. En tenslotte heeft de heer Sieben bij wijze van dankwoord een mop verteld op de hem vertrouwde wijze. De feestzaal van Boers heeft er van getrild. ADVERTENTIE CHR. VISMAN, Marktplein 22, telefoon 4619 IJMUIDEN Dokters Dit weekeinde hebben dienst de artsen P. Brouwer, Wilhelminakade 79, tel. 4507, P, H. J. de Weerdt jr., de Noostraat 4, tele foon 6158 en F. M. v. Stekelenburg, Leeu weriklaan 52, telefoon 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Kuijlman, Lange Nieuwstraa'. 403, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, "Ivertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: M. H. A. Melchior, Noorder- wijkweg 1, tel. 3340. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: J. H. M. Rolink, Duinvlietstraat 8, Velsen- Noord, tel. 02510 3745. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De zondags- en nachtdienst wordt' waar genomen d"or aDotheek v. d. Kolk, Zee straat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, tel. K 2560 8249. VELSEN Wijkverpleging Voor IJmuiden West en Oost: zr. Koene, Leeuweriklaan 21 voor IJmuiden Oost, Driehuis en Santpoort: zr. Gomes, Leeu weriklaan 39 voor Velsen Noord en Dorp, Velserbeek en IJmuiden Oost: zr. Spiers, Geelvinckstr. 27, tel. K 25103936. HEEMSKERK Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, telefoon 02512. 266. HET ZAKENCENTRUM „KENNEMERLAAN" gaat zonder enige directe zakelijke bijbedoelingen! in een leemte in Velsen voorzien. Met succes is door tientallen Velse naren in de afgelopen jaren aan autopuzzelritten van „De Santhaes" en V.Z.V. deel genomen. Die Velsenaren moesten daartoe ook bezitter van een auto zijn en om nu ook eens de andere inwoners van „de stad aan de zee" aan het puzzelen te zetten en ervan te laten genieten, heeft een commissie uit het zakencentrum een wandelpuzzel tocht wellicht de eerste in Nederland, aldus de commissie door Velsen georgani seerd. De deelneming is de eerste keer beperkt: zestig tweetallen kunnen zich aan melden; kosten zijn er (dit keer) niet aan verbonden. Het parcours van de wandelpuzzeltocht door Velsen zal ongeveer 5 kilometer lang zijn, zodat er naar de commissie ver wacht ongeveer anderhalf tot twee uur zal worden gewandeld en gepuzzeld. De tocht wordt gehouden op zaterdagavond 27 oktober en begint om half zeven bij hotel Kennemerhof aan de Kennemerlaan. Deze eerste keer zullen honderdtwin- VOOR DE TWEEDE KEER tijdens de oktoberreis, die op zaterdag 6 oktober te IJmuiden begon, heeft het hospitaal-kerkschip „De Hoop" een haven moeten binnen lopen. omdat alle bedden in de ziekenzaal bezet waren. Gisteravond om negen uur meerde het schip af in de Vissershaven aan de Tegeltjesmarkt te IJmuiden en stonden enige personenauto's en een ziekenwagen gereed om tien vissers van Katwijkse en Scheveningse loggers naar het ziekenhuis of huis te vervoeren. Nog geen zes dagen geleden was „De Hoop" in Scheveningen binnengelopen om elf patiënten aan land te brengen. De oorzaak van deze grote drukte voor het hospitaal-kerkschip schijnt te liggen in het grote aantal oudere en ook wel zeer jonge opvarenden op de Neder landse loggervloot. Velen hebben last van infecties en voorts zijn er zeer vele maag patiënten. Nadat „De Hoop" zaterdagmorgen uit Scheveningen was vertrokken, werd onge veer zestig mijl naar de Engelse wal ge stoomd om zich weer tussen de drijfnet- loggers van Scheveningen, V!aardingen en Katwijk te bevinden. Voor de marconisten en de arts was er weldra volop werk. Vrijwel elke dag werden patiënten aan boord behandeld en moesten er vissers in het hospitaal worden opgenomen. Woens dagavond lagen in de ziekenzaal al zeven patiënten en toen er donderdag nog drie bijkwamen, moest schipper Willem Rog wel besluiten om een haven op te zoeken. In de twee weken tijdens de oktoberreis had de arts Ouwerkerk inmiddels al 25 opname-gevallen aan boord gehad. De tien patiënten, die gisteravond te IJmuiden aan wal werden gebracht, zijn door enige taxi's en de ziekenwagen van de Gebr. Kloosterhuis naar huis vervoerd. Een van hen moest worden overgebracht naar het ziekenhuis te Den Haag. Van het tiental waren acht man afkomstig uit Kat wijk, een uit Scheveningen en een uit De Lier. Waarnemers Het werk van het hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat nu stil ligt tot zaterdag morgen, wanneer het schip weer zee kiest, werd gisteravond en wordt vandaag waar genomen door de Duitse visserjjwachtsche- pcn „Frithjoff II" en de „Meerkatze". De bemanning van „De Hoop" kreeg donderdagmorgen een uitnodiging van die van de nieuwe „Frithjoff II" om eens aan boord te komer. kijken. Men kon het nieu we Duitse schip een verbouwde trawler uit 1948 wel zien, maar moest besluiten door te stomen, daar men omstreeks negen uur te IJmuiden moest binnenlopen. Ook de Duitse onderzoekingstrawler „An ton Dohrn" zwerft tussen de loggervloot onder de Engelse wal. „Van 's morgens vijf tot diep in de nacht is de bemanning op dat schip intensief aan het werk," vertelde de bemanning van „De Hoop" ons enthou- VRIJDAG 19 OKTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Sissy". Hex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuscum Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Fotokring Velsen, 20 uur, Cultureel Ge bouw, bijeenkomst. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 10-12.30, 14.30-17.30 en 19-21 uur. Postzegelvcr. IJmuiden e.o., 19.30 uur, Pa- tronaalsgebouw, ruilavond. ZATERDAG 20 OKTOBER IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Sissy". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Openbare leeszaal en bibliotheek, open van 10-12.30 uur en 14.30-17.30 uur. R.-k. Toneelver. KZOS, 20 uur, Patronaats gebouw, toneelvoorstelling. PALVU, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. Groninger ver. „Moushorn", 20 uur, zaal Abelenstraat contactavond. SANTPOORT R.-k. Sportver. Velsen 20 uur, zaal „De Weijman", feestavond. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Veiser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van saterdag 20 tot en met 27 oktober. ZATERDAG 20 OKTOBER IJMUIDEN R.-K. Toneelver. „K.Z.O.S.", 20 uur, Patronaatsgebouw, toneeluitvoering. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. „PALVU", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw, toneeluitvoering. Groninger Ver. „Moushörn", 20 uur, Abelenstraat, contactavond. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 en 14.30 17.30 uur. SANTPOORT R.-K. Sportver. „Velsen", 20 uur, zaal „De Weijman", feestavond. ZONDAG 21 OKTOBER IJMUIDEN R.-K. Toneelver. K.Z.O.S., als zaterdag. Humanistisch Verbond, 10.30 uur, Cul tureel Gebouw, bijeenkomst. SANTPOORT H.W.K., 19.30 uur, zaal Zomerlust, feest avond. MAANDAG 22 OKTOBER IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. PALVU, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw, toneeluitvoering. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 14.3017.30 en 1921 uur. DINSDAG 23 OKTOBER IJMUIDEN „De Plankeniers", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 en 14.30 17.30 uur. Ontspanningswerk bejaarden, 14 uur, Pa tronaatsgebouw, filmvoorstelling. WOENSDAG 24 OKTOBER IJMUIDEN De Plankeniers", als dinsdag. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. I. v. A. O., 20 uur, Cultureel Gebouw, voordrachtsavond. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur. VELSEN-NOORD Nederlandse Ver. v. Lastechniek, afd. IJmond, 20 uur, zaal Van Diepenstraat, lezing. Ontspanningswerk bejaarden, 14 uur, Sint Jozefhuis, filmvoorstelling. DONDERDAG 25 OKTOBER IJMUIDEN Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. SANTPOORT Ontspanningswerk bejaarden, 14 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Burg. Ensche- délaan, filmvoorstelling. VRIJDAG 26 OKTOBER IJMUIDEN Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30, 1921 uur. „Felison", 20 uur, Heidestraat, lezing. Volksuniversiteit Velsen, 20 uur, Cultu reel Gebouw, „Italië in vogelvlucht". Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. ZATERDAG 27 OKTOBER IJMUIDEN Openbare leeszaal en bibliotheek, open van 1012.30 en 14.3017.30 uur. IJmuidens Roem, 20 uur, Patronaatsge bouw, concert. Pieter Vermeulenmuseum, als vorige week zaterdag. VELSEN-NOORD KIVO, 20 uur, Concordia, optreden R.-K. toneelgezelschap „De Schijnwerper" uit Amsterdam. SANTPOORT R.-K. Gem. Toneelver. „Getosa", 20 uur, zaal Böhm, toneeluitvoering. BIOSCOPEN Thalla, vrijdag 20 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20 uur, „Sissy" zondag 15 uur, „Met de dood in het zadel" don derdag 20 uur, „Duel in the sun". Rex, geen opgave ontvangen. siast. „Op de Anton Dohrn" vroeg men nog naar de Nederlandse collega „Willem Beukelszoon", maar niemand onder de Nederlandse vissers wist, waar dit schip was". Bezoek uitgesteld We vernamen gisteravond tevens, dat het voorgenomen bezoek van de onderzoekings trawler „Anton Dohrn" op donderdag 25 oktober aan IJmuiden niet doorgaat. Men is met een dergelijk groot onderzoek bezig, dat het schip op deze dag niet kan worden gemist. Het bezoek is nu uitgesteld tig Velsenaren aan de tocht kunnen deel nemen. Men zal in paren de tocht wande len en de route trachten te vinden. Daar het opvangcentrum „Kennemerhof" niet al te veel. personen kan bevatten, is het aantal van zestig paren dit keer de li miet. Men start van half zeven af op tijd, maar deze tijd zal ondergeschikt zijn. Er zijn aantrekkelijke geldprijzen voor deze puzzeltocht beschikbaar gesteld en voorts zal er een wisselbeker voor de win naar klaar staan. De tocht zal door een groot gedeelte van IJmuiden leiden de Kennemerlaan komt niet in het parcours voor. Veel medewer king voor het uitzetten van de route heeft de commissie uit het „Zakencentrum Ken nemerlaan" mogen ondervinden van de commissie uit V.Z.V., die jaarlijks de auto- puzzeltocht organiseert. Tot donderdag 25 oktober, 's avonds 6 uur, kan men zich aanmelden bij de heren R. de Boer, Kennemerlaan 60, tel. 4938; K. Jung, Kennemerlaan 73, tel. 5676; Loen- dersloot, Kennemerlaan 26, tel. 4219. De minimum-leeftijd voor deelnemers is 21 jaar. Bij het stoplicht voor de Noordersluis is de 32-jarige Beverwijker W. A. B. C. gis teravond omstreeks half acht met zijn mo torfiets geslipt en zo ongelukkig terechtge komen, dat hij door de ongevallendienst naar het Antoni.usziekenhuis moest wor den overgebracht. Vandaar is hij later naar huis vervoerd. C., die onderweg was van IJmuiden naar Beverwijk, bleek een her senschudding te hebben opgelopen. Op zondag 21 oktober spreekt voor de gemeenschap Velsen van het Humanistisch Verbond dr. A. L. Constandse over het on derwerp „Drieërlei Godsbegrip". Er is bo vendien declamatie door Max van Gelde ren. De bijeenkomst van deze zondagoch tend heeft plaats in het Cultureel Centrum. ADVERTENTIE lipstick Het tekort aan speelruimte voor de kleu ters wonende in de omgeving; van de Rijn straat heeft het Velsense college van B. en W. doen uitzien naar de mogelijkheid hier in verbetering aan te brengen. Zij menen de oplossing daarvoor te heb ben gevonden in de inrichting tot speel terrein van een braakliggende strook grond, gelegen achter de zuidelijke bebouwing aan de Lange Nieuwstraat. De kosten voor de inrichting, bestaande uit het egaliseren van het terrein, het aan brengen van zandbakken, tuimelrekken en het maken van een afrastering, worden geraamd op 5000, B. en W. stellen de raad voor, voor het omschreven doel een krediet te verlenen van 5000,en daartoe te nemen het be sluit tot wijziging van de gemeentebegro ting, dienst 1956, zoals dit in ontwerp bij de stukken is gevoegd. Op dinsdag 23 oktober komt de afdeling Beverwijk van de Vrouwengroep Partij van de Arbeid in de Zeewijkschool bijeen. Er zal een lezing met lichtbeelden over Israel worden gehouden, waarbij vooral de positie van de vrouw in Israel in het dage lijks leven zal worden belicht. ADVERTENTIE Om nooit op uitgestudeerd te raken zeyt de ijudent Gedistilleerd - Wijn Bier Centrum Galerij - Lange Nieuwstraat 447 Telefoon 6479 IN HET TWEEDE KWARTAAL van 1956 is volgens het „kwartaalbericht" van het Nederlands Economisch Instituut de bevolking van de gemeente Velsen toe genomen met 473 personen, zodat het aantal inwoners op 1 juli 59.024 bedroeg (de 60.000e kan dus binnenkort worden verwacht). Evenals in het tweede kwartaal van 1955 was het vestigingsoverschot groter dan het geboorte-overschot (De componenten bedroeg resp. 281 en 192). Het inwonertal van Velsen is relatief meer toegenomen dan dat van Nederland. In het onderhavige kwartaal bedroeg het groeipercentage voor Velsen 0,81 en voor Nederland 0,33. Het vestigingsoverschot vertoont een andere leeftijdssamenstelling dan kan worden waargenomen bij de gehele bevolking van Velsen. Dit feit behoeft uiteraard geen verwondering te wekken, daar het vooral de personen in de produktieve leeftijdsgroepen zijn, die migreren. Terwijl de bevolking in het tweede kwartaal van 1956 is toegenomen met 0,81"/» is de woningvoorraad gestegen met 1,02%, zodat het aantal bewoners per woning is gedaald van 3,90 op 3,89. De inleggingen bij de Rijkspostspaar bank en de Nutsspaarbank bedroegen in dit kwartaal 3,2 miljoen gulden. De uit betalingen beliepen een bedrag van 1,9 miljoen gulden, zodat de netto-besparin gen een hoogte van 1,3 miljoen gulden be reikten. Deze netto-besparingen liggen aan zienlijk boven die van het overeenkomstige kwartaal van 1955. Het verschil bedraagt 1,1 miljoen gulden. Dit niveau der netto-besparingen ligt eveneens hoog met name ten opzichte van het niveau in het voorgaande kwartaal van 1956 toen de netto-besparingen 0,8 miljoen gulden bedroegen. Terwijl in de jaren 1952 t/m 1955 de netto-besparingen in het twee de kwartaal steeds minder waren dan in het eerste kwartaal, was in het tweede kwartaal van 1956 het omgekeerde het geval. IVerkgelegenheid en omzetten De personeelsbezetting in de industriële bedrijven met meer dan 10 man personeel bedroeg per 1 april 1956 13.141 personen, hetgeen een stijging met 110 personen be tekent ten opzichte van de personeels bezetting op 1 januari 1956. Hierdoor is de daling, die in het voorgaande kwartaal kon worden geconstateerd, voor een groot gedeelte weer gecompenseerd. De personeelsbezetting in de industrie bestond voor 7,6 percent uit vrouwelijke personen. Uiteraard waren er relatief meer vrouwen werkzaam in de categorie overig personeel dan als arbeidster. Het percen tage vrouwen dat geregistreerd is onder overig personeel bedroeg 12,5 percent, ter wijl het percentage vrouwelijke personen, dat is begrepen in het aantal arbeiders 5,7 percent bedroeg. De personeelsbezetting in de industrie vertoont grote schommelingen in de mate van groei. In 1952 nam de personeels bezetting toe met 7,6 percent, terwijl In 1953 het groeipercentage slechts 1,8 per cent bedroeg; in 1954 steeg de personeels bezetting met 5,8 percent tegen 1,4 percent in 1956. Ook in de personeelsbezetting in de In dustrie in geheel Nederland zijn grote schommelingen te constateren. In onder staande tabel wordt hiervan een indruk gegeven, terwijl tegelijkertijd ter verge makkelijking van een vergelijking tussen Velsen en Nederland ook de percentages van Velsen zjjn opgenomen. Jaar Velsen Nederland 1952 7,6 0,6 1953 1,8 4,2 1954 5,8 5,0 1955 1,4 1,4 Uit deze tabel blijkt, dat de industriële ontwikkeling van Velsen, wat de perso neelsbezetting betreft, enige belangrijke verschillen vertoont met Nederland. In 1952 nam de personeelsbezetting in Velsen sterker toe dan in Nederland (resp. 7,6 pet en 0,6 pet), terwijl in 1953 het omge keerde het geval was. (resp. 1,8 pet en 4,2 pet). In 1954 is het verschil tussen beide percentages aanmerkelijk geringer (resp. 5,8 pet en 5,0 pet), terwijl de per centages voor Velsen en Nederland in 1955 aan elkaar gelijk 'varen, nl. 1,4. Meer aanvragen Het aantal aanvragen van werkgevers by het arbeidsbureau is gestegen van 840 op 1 april tot 914 op 1 juli. Dit betekent een stijging van bijna 9 pet. In het over eenkomstige kwartaal van 1955 nam het aantal aanvragen met ruim 13 pet toe. Het aantal geheel werklozen heeft in dit kwartaal, indien de jaren van 1952 af in ogenschouw worden genomen, een mini mum bereikt. Er waren op 1 juli slechts 37 personen geheel werkloos. Het aantal ge heel werklozen per 100 inwoners daalde daardoor tot 0,06. Indien de werkloosheid per 100 inwoners wordt vèrgeleken met die in de omliggende gemeenten Haarlem en Beverwijk, dan blijkt, dat Velsen een ge ringere werkloosheid k^nt dan de genoem de gemeenten. Het aantal geheel werklozen per 100 in woners bedraagt in Velsen 38 pet van die van Haarlem en 50 pet van die van Bever- wük. Ver beneden landelijk gemiddelde De werkloosheid per 100 inwoners ligt in Velsen ook aanzienlijk beneden die van Nederland; ze bedroeg in het begin van het voorgaande kwartaal ca. 57 pet van die van Nederland. De opbrengst van vis in de rijksvishallen beliep in het tweede kwartaal van dit jaar 9,5 miljoen gulden, hetgeen 0,9 miljoen gulden meer is dan in het overeenkomstige kwartaal van 1955. Bouwactiviteit In het tweede kwartaal van 1956 is be gonnen met de bouw van 428 woningen. In het tweede kwartaal van 1955 bedroeg i dit aantal 150. Aan het einde van het kwartaal waren 731 woningen in uit voering. Het aantal voltooide woningen bedroeg 166, tegen 99 in het overeenkomstige kwar taal van 1955. Verkeer weer gevaarlijk Wederom moest een staging van het aantal verkeersongevallen worden gecon stateerd. In het tweede kwartaal van dit jaar vonden 158 verkeersongevallen plaats, tegen 137 ongevallen in het tweede kwar taal van 1955. Dit betekent dus een stijging met ruim 15 percent. Het aantal schepen, dat door de Noord zeesluizen is geschut, is in het onderhavige kwartaal met 10 pet toegenomen ten op zichte van het overeenkomstige kwartaal van 1955. Deze stijging is vooral veroor zaakt door de zeeschepen. Het aantal ge schutte zeeschepen is n.l. 19 pet hoger dan in het tweede kwartaal van 1955. In het tweede kwartaal van 1956 maak ten 294.000 voertuigen gebruik van het pontveer te Velsen. Dit aantal ligt belang rijk beneden dat van het overeenkomstige kwartaal van 1955, hetgeen voor een be langrijk gedeelte wordt verklaard uit het feit, flat sinds 16 juni 1955 de weg over de sluizen ter beschikking staat van het ver keer. Van de 294.000 voertuigen die het Noord zeekanaal passeerden via het pontveer be hoorden 168.000 voertuigen tot de cate gorie personen- en bestelauto's (d.w.z. 57 pet). Uiteraard lag de verhouding in het tweede kwartaal van 1955 geheel anders. Toen behoorde 73 pet van de 432.000 voer tuigen die gebruik maakten van het pont veer tot de categorie personen- en bestel auto's. De Beverwijkse accordeonvereniging geeft op zaterdag 20 oktober haar eerste donatie-concert in het Kennemer Theater. Hier zullen onder meer worden uitgevoerd de werken waarmee de B.A.V. op het con cours te Eibergen het hoogste aantal pun ten behaalde. Ook staan enige nieuwe werken op het programma. Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te bekomen voor de volgende gevonden voorwerpen: een paar lederen motorhandschoenen, driewielig kinderfiets je, broche, 2 muntbiljetten, zwembroekje met baddoek, koperen gewicht, pet met oorkleppen, portemonnaie, 2 muntbiljetten, sjaal, autoped op luchtbanden, fietspomp, wit kinderschoentje, ring met sleutels, snoer kralen, 1 paar dameshandschoenen, zilver kettinkje met hangertje, snelbinder, plank, damesrijwiel, armband, autoped op luchtbanden, hoofddoek, vulpen, ballpoint, parapluie, kinderbril, rood kindervest, glacé dameshandschoen, étui met vulpen, dames portemonnee, damesportemonnee met inhoud, hamer. Als onderdeel van de kinderboekenweek, die begin november plaats vindt, organi seert de Beverwijkse Boekhandel een declamatieavond voor de kinderen van de hoogste klassen der lagere scholen in Beverwijk en omgeving. Deze vindt plaats op dinsdag 6 novem ber in de bovenzaal van ,,'t Centrum".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 17