Kans, dat gemeente werkplaats aan de Houmanstraat overneemt AUTORIJLES „Arend Reijm" Ruime aanvoeren van de verschillende najaarsgroenten Het baden in Velsen wordt gemiddeld vijf cent duurder Bestuur en leden houden eindbeslissing in handen Autorijschool Havenberichten Visserij-var ia Een Pfaff is af! j: AUTORIJSCHOOL „IJMOND" ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 11 BELANG MISDEELDEN MOET PREVALEREN Geestelijk belang voorop Sluitend te krijgen BDG II-Zandvoort eindigde in een 13-7 overwinning Teveel theorie? T egenwerking? Fa. G. BERENDSEN EN ZN. Mr. H. Vrolijk over de kabinetsformatie „De Huistiran" bij R.-K. Instuif Aanrijding bij Turfmarkt Winkeliersvereniging „Wijkeroog" Jberaamt St. Nicolaasactie Scheepvaart AAN DE IJMUIDENSE Houtmanstraat is sinds een groot aantal jaren een inrichting gevestigd, die slechts weinig naar buiten „spreekt" de werkplaats van de VVZZ, de vereniging, die zich op voortreffelijke wijze bezig houdt met de zorg voor zwakzinnigen en die dus min of meer te beschouwends als een verleng stuk of een nazorg van het BLO-onderwijs, al is deze definitie ook weer niet ge heel juist. Hoe het ook zij: het feit, dat de begroting van de vereniging, die thans twaalf mannen onder haar hoede heeft, steeds moeilijker sluitend te krijgen is, onlangs de pas van f 3000 op f 4400 verhoogde subsidie der gemeentelijke over heid, beeft in het college van B. en W. de mening doen postvatten, dat deze „werkplaats' wellicht beter onder de vleugel van de dienst voor Sociale Zaken gebracht zou kunnen worden, welke dienst immers sinds kort ook een andere werkplaats, die voor minder validen in de Bothastraat, in stand houdt. Een voor deel voor de tewerkgestelden in de Houtmanstraat, (die daar uiteraard bij een eventuele overgang naar de gemeente zouden blijven, omdat de beide groepen tewerkgestelden moeilijk of in het geheel niet onder één dak te brengen zijn) zou zijn, dat via de G.S.W-regeling het Rijk een goed deel der onkosten zou ver goeden, hetgeen zo goed als zeker resulteert in een betere beloning der zwak zinnigen. Er zijn echter vele facetten aan deze „overgang", waarover men in de „twee bij dit werk betrokken groeperingen de vereniging en de gemeente van mening verschilt. Vooropgesteld zij, dat de gemeente, naar ons nadrukkelijk werd verklaard, geen enkele „nationaliserende" behoefte gevoelt, het werk van de vereniging over te nemen, nadat dit bijna dertig jaar lang met zoveel liefde, toewijding en opoffering van veel vrije tijd is gedaan. Wnaneer dus bestuurs- en ledenvergade ring van de VVZZ besluiten het werk op de oude voet voort te zetten en de binnen kort verlopende Koninklijke goedkeuring opnieuw aan te vragen, zal de gemeente dit werk geen strobreed in de weg leggen. Al werd daarbij opgemerkt, dat wellicht het subsidiebeleid opnieuw in beschouwing zou kunnen worden genomen, hetgeen dus lichtelijk als een „stok achter de deur" te beschouwen is. Men gaat er aan de kant van de werk plaats van uit, dat het belanig der tewerk gestelden te allen tijde prevaleert. Niet het loutere materiële belang, want er wordt voor een volwaardige beloning vaak te weinig gepresteerd, maar vooral het gees telijk belang. De leiding van deze werkplaats is dus een belangrijke zaak, want daarmee valt of staat tot zekere hoogte het welslagen van dit werk. De vereniging zo stelt men verder is niet noodlijdend te noe men, zoals de wederpartij (i. c. de gemeen te) wil suggereren, want niet alleen is het aantal leden en begunstigers de laatste jaren vrijwel constant gebleven, maar bo vendien kan er door een sterke goodwill onder de Velsense bevolking op de begro ting een stevig bedrag voor de verkoop der vervaardigde artikelen worden ge plaatst. Niettemin sluit deze begroting niet, zelfs niet, nu de overheid haar financiële steun heeft verhoogd. Dit is op zichzelf geen won der, want het sociale werk ^s nimmer als winstpost te beschouwen en zal het nooit worden ook. De vergoeding van gemeente wege zou echter pas reëel wprden, indien zij rekening hield met de verhoogde lasten, die op de exploitatie van de werkinrich ting aan de Houtmanstraat drukken, waar door dus ook de beloningen van de werk meester en de tewerkgestelden zouden kunnen worden opgetrokken. En de begro ting zou sluiten. ADVERTENTIE k o CELSIUSSTRAAT 52 (achter Cultu- o o reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden o In het Statenhuis hebben de BDC-reserves tegen het damtiental van Zandvoort hun eerste wedstrijd in de Kennemerland-com- petitie tweede klasse gespeeld. Ondanks het feit dat de Beverwijkse dammers met drie invallers deze wedstrijd moesten spe len, is het hun gelukt Zandvoort met een nederlaag naar huis te sturen. Ai Roeme-' ling en G. v. d. Outenaar zorgde dat BDC al vrij spoedig met 40 in bet voordeel stond. i C. Nijman die tegen J. Ternes Speelde had het niet gemakkelijk en wist nog net remise te behalen 51, D. van As had geen geluk, hij verloor op onfortuinlijke wijze zijn partij. P. Nijman die als invaller was opgesteld maakte een fout die vooi hem fataal was en de stand was gelijk 5—5, Nic. Adelaar en J. Broersma deden het beter, zij wisten door mooi spel hun tegenstanders een nederlaag toe te brengen 9-5, W. H. de Graaf die tegen J. Schuiten speelde maakte in het eindspel een fout waardoor hem de winst ontging en hij met. remise genoegen moest nemen 10 6, H. L. Nijman die een prachtige partij speelde gaf J. Hogendijk geen kans en BDC stond met 12—6 voor. Wegens het late uur werd de partij A. v. Son tegen C. Draijer sr. remise gegeven waardoor de eindstand 13 7 was. Onderlinge competitie In afdeling B werden deze week slechts twee partijen gespeeld. E. Andrea is nog steeds op het goede pad, deze week wist hij van D. Willems te winnen. De partij die E. Stam tegen J. W. v. Zutphen speelde was er een met wisselende kansen, uitein delijk was remise het resultaat. In afdeling C wist de benjamin van de vereniging A. Diemeer de punten van C. J. Ploeger te bemachtigen. G. Bijster maakte tegen R. Schutter geen fout en won op fraaie wijze. H. A. Meinsbergen won van Chr. lmjcks, en behaalde hiermede zijn eerste punten. ooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooocoooccc 8 j Bijgaand artikel over de zorg voor de 8 swakzinnigen in de gemeente Velsen, 8 waarvoor enig verschil van inzicht ten j aanzien van de toekomstige organisatie- j vorm gaat bestaan, is bedoeld als posi- 8 tieve bijdrage tot de opinievorming om- S trent dit belangrijke maatschappeliik- sociale werk. Het kwam tot stand na diverse gesprekken met hen, wie deze arbeid, die te beschouwen is als „na- 8 zorg" van de B.L.O.-leerlingen, na aan j 8 het hart ligt en die allen van de opzet uitgingen, dat het belang van de mis- 8 deelden prevaleert. Dat wij met deze j beschouwing vooruitlopen op enige vergaderingen omtrent dit probleem - 8 de Velsense Vereniging voor Zwakzin- 8 nigenzorg zal er nog een bestuurs- en 8 een ledenvergadering aan wijden om haar standpunt te bepalen; het college j van B. en W. zal er zich ongetwijfeld nog over beraden en bovendien wordt j het een raadsgelegenheid is ons bekend. Het is echter de vraag, of het feitenmateriaal in dit artikel bijeenge bracht, bij de geïnteresseerden bekend is of wordt, zodat wij het onze plicht 8 achten deze bijdrage aan de discussie 8 toe te voegen. 8 XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX)OOOOC)OOOOOOOOOC)OOOOC>OOOCXXXXXX> Dit zou dus bereikt kunnen worden, door die Velsense zwakzinnigen, die tot nu toe buiten de werkplaats in de plantsoen dienst of elders werkzaam zijn, tegen een beloning, welke niet in overeenstemming kan zijn met hun prestaties, over te heve len naar de werkplaats en het bedrag, dat tot nu toe buiten de werkplaats wordt „ver- loond" als subsidie aan de vereniging uit te keren, die er vooral in pedagogisch op zicht vee' meer mee kan doen dan een nor male ^gemeentelijke dienst. Dit is echter naar onze smaak teveel theorie. Inderdaad heeft de langjarige ge schiedenis bewezen, dat de WZZ een aan tal misdeelde jongens een stuk levensgeluk kan schenken, door hen in te schakelen in een voor hen te vatten arbeidsproces. Maar dit wil niet zeggen, dat ook daarbuiten geen geluk te vinden zou zijn voor de geestelijk onvolwaardigen, die onder de hoede der gemeente in de plantsoenen en parken werken: de feiten hebben bewezen, dat deze tewerkgestelden zich daar zeer wel bij be vinden en liever buiten werken dan in de werkplaats. Waarbij weliswaar de beloning misschien een tè grote rol speelt, ook in de gezinnen, waar deze mensen een geringe inkomsten bron op moeten leveren. Het standpunt echter, dat de jongelui zonder uitzondering thuishoren in de werkplaats aan de Houtmanstraat lijkt moeilijk houdbaar, vooral niet met het ar gument, dat daardoor deze werkplaats ren dabeler zou worden. Diverse voorbeelden hebben uitgewezen, dat vele knapen zelfs onder de slechtste weersomstandigheden liever buiten werken dan binnen en wan neer de zorg voor het welzijn dezer onvol waardigen inderdaad vooropstaat, kan het werken in de natuur slechts worden toege juicht. Temeer, omdat degeen, die bij de plantsoendienst een aantal dezer mannen onder zich heeft, in een langjarige praktijk bewezen heeft, met deze knapen te kun nen omgaan. De waarheid zal hier, zoals zo vaak, wel in het midden liggen en is uiteraard slechts te beoordelen door een psycholoog of een psychiater. Inmiddels is op vele plaatsen in den lande dit werk onder de gemeentelijke hoede gebracht. Wanneer het in Velsen gebeurt en nogmaals, het is nog niet zover, omdat het VVZZ-bestuur, de ledenvergadering het laatste woord zullen krijgen zou de ge meente het venten met de produkten willen afschaffen. Zijn wij goed ingelicht, dan is juist dat venten met mattenkloppers, kokosartikelen en mandwerk niet alleen een belangrijke inkomstenbron, maar en dit is belang rijk het verschaft één of meer tewerkge stelden een prettige werkkring, die hen dan ontnomen zou worden. In Haarlem, waar de werkplaats ook ge meentelijk is, wordt normaal gevent met de koopwaar en tot ieders tevredenheid. Men heeft echter in Velsen het plan het venten te vervangen door modernere af- zet-kanalen en ook de inkoop van materia len te centraliseren, hetgeen een wat zake lijke afwikkeling van een ideële opzet lijkt te zijn. Dat de werkplaats aan de Houtmanstraat niet voldoende mensen trekt, om zich beter te kunnen bedruipen en daardoor minder zwaar tegen de overheidskassen aan te hoeven leunen, wordt dus, naar het oordeel uit de werkplaats zelf, onder meer veroor zaakt door het onttrekken van werkkrach ten aan deze inrichting door de gemeente, die jongelui in dienst neemt voor lichte buitenwerkzaamheden. Maar daar staat, volgens anderen tegenover, dat velen, die in deze werk plaats thuis zouden horen, daar niet heen willen om redenen van materiële en psychologische aard. Mocht de exploitatie van de werkplaats in handen der gemeente geraken, dan is ten aanzien van de medisch-psychologische kant der zwakzinnigenzorg aan alle moge lijke kanten advies te krijgen dit kan geen blij'vend bezwaar zijn tegen de over neming. Is het door de gemeente zo te re gelen, dat inderdaad de werkplaats het veilige toevluchtsoord wordt voor allen, die (laar thuishoren en een beschut onderko' men èn een levensvervulling kunnen vin den, zowel in materiële als in psychische zin, dan kan de vereniging voor zwakzin nigenzorg met een gerust hart de gemeente de teugels overlaten, want pas dan zal het #ideële doel bereikt kunnen worden: geluk voor de misdeelde medemens, dat echter nimmer de inzet mag worden van een om waardige touwtrekkerij. Want zoals men vermoedt, dat er voor de beschuttende werkplaats voor min- der-validen in de Bothastraat meer men sen in aanmerking komen dan er thans geplaatst zijn men denkt onder meer aan een speciale werkplaats voor vrou wen zo is het evenzeer heel goed mo gelijk, dat er een aantal geestelijk mis- deelden in een gemoderniseerde werk plaats aan de Houtmanstraat kan worden ondergebracht, die nu geen enkele nut tige functie in het leven vervtdlen en daaronder wellicht meer gebukt gaan, dan de buitenwacht beseft. Wie deze op lossing vindt, is van geen enkel belang voorop sta, dat er geen strijd wordt uitgevochten over het hoofd der tewerk gestelden heen. F. ADVERTENTIE en VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Edisonstraat 4 - IJmuiden - Tel. 5544 Op donderdag kwamen in IJmuiden bin nen: Helena van Trinidad. Delfinus van Rotterdam. Berkelstroom van Londen. Delft van Rotterdam. Dora Fritzen van Las Pidras. Manto van Antwerpen. H.Ms. Nettle van Den Helder. Westerdok van Londen. Delf land van Hamburg. Elbert Bergen van Rot terdam. Petra van Rotterdam. Brofjord van Rotterdam. Pirola van Londen. Maartje van Rotterdam. Haskerland van Swansea. Rijn stroom van Londen. Brouwersgracht van Kotka. Angolakust van Hamburg. Bullfinch van Londen. Zaanstroom \san Grangemouth. Thalia van Bremen. Ella van Gothenburg. Iberia van Oxelosund. O; vrijdag kwamen binnen: Dieter Wal- traud van Hamburg. Brettland van Klaipeda. Avros van Norfolk. Anna B van Kotka. Ro bert Bornhove van Rotterdam. Eemsborg v. Pythea. Vliestroom. van Hull, Gronnebeck van Rotterdam. Diana V van Londen. Roland Russ van Summerside. Goote van Rotter dam. Portoria van Pepel. Fountain Abbey van Goole. Vinum van Valencia. Eemstroom van Londen. Thornbury van Hamina. Fla mingo van Norrköping. Ginheim v. Wabana. Op donderdag zijn vertrokken: Cyprian Coast naar Middlesborough. Nilsture naar Hernosand. Flamingo naar Rotterdam. Drie bergen naar Swansea. Prosyon naar Tyne- mouth. Barbara naar Caen. Dido naar Le Havre. Bellona naar Cadiz. Waria naar Rot terdam. Cato naar Swansea. Travean naar Hampton Roads. Willemstad naar Antwer pen. Gretchen Oldendorff naar Uddevalla. Ubbergen naar Hamburg. Eben Haezer naar Hamburg. Flevo naar Hamburg. Helena naar Emdena. Nonsuco naar Tampa. Tyro naar Waterford, Berkelstroom naar Londen. Pe trel naar Rotterdam. Texelstroom naar Man chester. Widar naar Hampton Roads. Bruis- sert naar Rotterdam. Op vrijdag vertrokken: Ella naar Rouen. Boulogne sur Mer naar Hamburg. Marietje Böhmer naar Rotterdam. Haskerland naar Harlingen. Draco naar Bordeaux. Marlwood naar Goole. Dora Fritzen naar Venezuela. Sarpedon naar Suriname. Thalia naar Rot terdam. Jelö naar Kragerö. Ilos naar Rot terdam. Libra naar Söderhamn. Deo Favente naar Kopenhagen. Melampus naar Indonesië. ADVERTENTIE voor alle rijbewijzen: BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huls gehaald en gebracht Gediplom. Auto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel K2560-8930 Partij van de Arbeid boekt ledenwinst In een goed bezochte vergadering rn 't Centrum te Beverwijk heeft mr. H. Vrolijk voor de Partij van de Arbeid een uiteen zetting gegeven van de kabinetsformatie, die nog steeds vele politieke gemoederen in beweging houdt. Volgens spreker moet de uitslag van een verkiezing zich weerspiegelen in de samen stelling van het eventueel te vormen kabi net. En bij de samenstelling is gebleken, aldus de heer Vrolijk, dat de verkiezings strijd feitelijk is voortgezet. Het is de be doeling van de andere partijen geweest, de door de Partij van de Arbeid behaalde winst zo weinig mogelijk tot haar recht te doen komen. Uitvoerig besteedde de heer Vrolijk aan- daoht aan de pogingen van de verschillende formateurs en informateurs en hij meende dat bij deze pogingen wel is komen vast te staan, dat een kabinet op christelijke grondslag dus zonder de Partij van de Arbeid binnen afzienbare tijd wel niet meer tot stand zal komen. Anderzijds zou de Partij van de Arbeid geen regering wensen, waarin de K.V.P. geen vertegen woordigers had. Dit zou ook principieel niet juist zijn. Na aandacht te hebben gewijd aan de twistpunten: huurverhoging, defensieuit gaven en de omstreden bezitsvorming, waarbij vooral het laatste punt uitvoerig werd behandeld, werden de verschillende programma's doorgenomen. Uit alles bleek wel duidelijk, meende de heer Vrolijk, dat enkele partijen nog steeds niet willen erkennen dat de „doorbraak" steeds meer veld wint. Volgens spreker staat het wel vast, dat ook in ons land een groepering conservatief—progressief de enige oplos sing zal zijn. Een van de meest te verwerpen eisen van de K.V.P. was wel, dat de heren Drees en Mansholt niet terug mochten komen als minister. Blijkbaar waren deze mensen te populair, zei de heer Vrolijk, doch deze heren hebben de populariteit niet gekregen wegens hun mooie gezichten, doch door het werk dat ze gedaan hebben. Bij alle formaties heeft, volgens spreker, de heer De Gaay Fortman wel de zonder lingste schaats gereden, daar hij de wen sen van de K.V.P. dadelijk inwilligde en meende dat de Partij van de Arbeid hier mee wel genoegen zou nemen. Heel verkeerd vond de heer Vrolijk het, dat de A.R.-partij, die met de verkiezingen de grootste verliezen heeft geleden, toch vasthield aan twee volwaardige portefeuil les. Zij kon dit doen, daar zij feitelijk ge steund werd door de K.V.P. en het zou volgens de woordvoerder wel eens zo kun nen worden, dat de K.V.P. nog meer moet dansen naar het pijpen van de A.R. Tenslotte werden de verschillende minis ters besproken, waarna nog enkele vragen werden beantwoord. In het huishoudelijk gedeelte werd door de voorzitter, de heer J. Thomas, medege deeld, dat sinds de laatste vergadering 87 leden tot de partij waren toegetreden. Verder werd de winterpropaganda geregeld. Het directorium van de R.K. Instuif „St. Joseph" heeft voor zaterdag- en zondag avond 27 en 28 oktober twee toneelvoor stellingen op het programma voor de in- stuifleden en parochianen van de St. Jo- sephparochie. Het Instuiftoneel zal dan onder leiding van Will Seignette opvoeren de klucht „De Huistyran" door Godfried Bomans. Contactavond „Geel Zwart" De supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim" zal haar serie van contactavonden voortzetten op dinsdag 23 oktober in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat. De avond wordt gevuld met klaverj as- wedstrijden en sjoelen voor dames-belang stellenden. Agenda voor Castricum „Corso"-theater, Castricum: zaterdag en zondag 7.15 en 9.30 uur: Doctor at sea. Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur: Romeo en Julia. Zondagmiddag 3 uur: De Commissaris vertelt. De afgelopen week kenmerkte zich op de groentemarkt zich door een ruim aanbod van diverse najaarsprodukten, waarbij de andijvie, prei en bloemkool een grote plaats innamen. Het prijsverloop was niet ongunstig, alles ging voor vrij goede prijzen weg. Andijvie varieerde van 10 tot 22 ct. per kilo. Bloem kool komt in flinke partijen van nog zeer goede kwaliteit, waarvoor tot 68 cent per stuk werd betaald. Prei ging minder vlot weg, vooral in het midden der week, toen de prijs rond de 15 cent per kilo draaide. Vrijdag liep dit weer op tot 22 cent per kilo. Sla mindert in aanvoer en de goede kwaliteit ging tot 11 cent per krop. De bonen uit de kas gingen tot bijna twee gul den per kilo; pronkbonen kwamen tot 78 cent per kilo. Er is veel vraag naar goede tomaten, waarvoor tot 1,05 per kilo werd betaald. Spinazie werd verkocht van 23 tot 58 cent per kilo. De aanvoer van kool is nog niet groot, er werd voor de rode en groene tot 22 cent per kilo betaald. Sprui ten zijn schaars en nog duur: de extra- geschoonde kwamen tot 90 cent per kilo. Er is een ruim aanbod van druiven, waar voor men van 0,95 tot 1,30 per kilo be taalde. Chrysanten zakten De aanvoer op de bloemenveiling'bestaat nu hoofdzakelijk uit chrysanten, zowel de aanvoer van tros- als grootbloemigen is groot Waren de prijzen in het begin der week aan de hoge kant, later liepen deze terug, maar waren voor de tijd van het jaar nog zeer gunstig te noemen. De tros varieerde van 35 tot 95 cent per bos, met iets hogere prijs voor een aparte soort. De grootbloemige komen in diverse soorten aan de markt, al naar gelang van kwaliteit werd er van 8 tot 22 cent per stuk betaald. Overigens zijn er weinig andere soorten aan de markt; anjers, rozen en gerbera's gingen voor hoge prijzen van de hand. Nerine is wel heel erg duur, maar hiervan Zondagsdienst artsen Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur; dr. H. J. van Nievelt, Burg. Lommenstraat 10, telefoon 354. Zr. R. v. Beers, Kon. Julianastraat 14, telefoon 544. Apotheker: P. v. Ouwerkerk, Burg. Lommenstraat 6, telefoon 500. R.-K. emigratie-stichting maandag avond bijeen De r.-k. emigratie stichting, onlangs door de bisschop van Haarlem in het leven ge roepen, zal op maandag 22 oktober een groots opgezette propaganda-avond orga niseren in de bovenzaal van de Groenter beurs. Op deze avond zal de voorzitter de heer Bonman het woord voeren, waarna enkele interessante films uit de diverse emigratie-landen zullen worden vertoond. Prijzen van vrijdag. Heilbot 3,10—3,00; gr. tong 4,20—3,70; grm. tong 3,80—3.30; kim. tong 3,40—2,80; kl. tong I 2,50—2,20; kl. tong 2,081,96; tarbot I 2,202,00 per kg. Tarbot 100; gr. schol 5756; grm. schol 6660; kim. schol 5549; kl. schol I 4945; kl. schol II 4020; schar 3213; bot 2513; v. haring 21—16,50; makreel 2719; gr. schelvis 4522; grm. schelvis 4521; kim, schelvis 4118; kl. schelvis I 3616; kl. schelvis 288; wij ting 2410; gr. gul 4340; midd. gul 3633; kl. gul 318; kl. leng 40; kl. haai 2218; ham 10286; poontjes 27; kl. koolvis zw. 3117; kl. koolvis wit 3731; kl. rode poon II 20, per 50 kg. Gr. kabeljauw 200102; gr. koolvis zw. 7654; gr. koolvis wit 86—76; gr. leng 8670, pet 125 kg. Aanvoer van vrijdag. 180 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 570 kisten schol, 56 kisten schar, 30 kisten bot, 3625 kisten haring, 1855 kisten makreel, 995 kisten schelvis, 370 kisten wijting, 130 kisterf kabeljauw en gul, 40 kisten leng, 30 kisten haai, 10 kisten ham, 5 kisten poon, 288 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 8210 kisten. Besommingen van vrijdag. IJM 10 Hat- tem f 23.590; IJM 1 Tzonne f36.400; Curaqao f31.190; KW 28 f4200; KW 135 f33.640; KW 80 f24.110; IJM 53 f1170; KW 60 f170; KW 35 f310; KW 71 f430; KW 94 f2620; KW 58 f1530; KW 77 f480; FR 29 f780; IJM 27 f820. Als gevolg van de voortgaande stijging van de bedrijfslasten is het op de ontwerp begroting van het bedrijf der bad-, was- en zweminrichtingen (dienst 1957) geraam de tekort met de exploitatie der bad- en zweminrichtingen in verhouding tot het voor het lopende jaar geschatte nadelige saldo, niet onbelangrijk gestegen. Hoewel B. en W. het alleszins verant woord achten, dat de gemeente op de ex ploitatie van deze voor de volksgezondheid zo belangrijke inrichtingen gelden toelegt, menen zij, dat de bijdrage der gemeente binnen redelijke grenzen moet blijven. Een herziening van de huidige tarieven achten zij dan ook noodzakelijk. Indien deze met gemiddeld 5 cent per bad zouden worden verhoogd, zou, in vergelijking met de prijzen in soortgelijke inrichtingen, ze ker geen bovenmatige tariefsverhoging plaats hebben. De_ opbrengst van een dergelijke ver hoging wordt geraamd op f 20.000,per jaar en het college stelt de raad dan ook voor het in ontwerp bij de stukken ge voegde besluit tot wijziging van de ta rieven vast te stellen. Op het Spaarne te Haarlem, in de nabijheid van de Turfmarkt, is een nieuwe personenauto tegen een met aardappelen beladen vrachtauto opge reden. De vrachtauto werd aan de voorzijde enigszins ingedeukt; dit had echter niet veel te betekenen. Wat er echter van de personenauto overbleef ziet men op de foto. VEILIN GBERICHT 19 oktober Andijvie f 0,10f 0,18; sla f 0,05f 0,10; bloemkool f 0,17f 0,65; bospeen f 0,21 f 0,34; waspeen f 0,16f 0,34; sperciebonen f 0,58f 1,90; snijbonen f 0,95f 1,55; pronk bonen f 0,36f 0,77; prei f 0,10f 0.21; toma ten f0,25f 1,05; komkommer f0,12f0.29; spinazie f 0,23f 0,58; groene kool f0,12— f 0,22; rode kool f 0,10—f 0.20; uien f 0.11 f 0,20; peen f 0.09f 0,16; soepgroenten f 0,07f 0,16. is het aanbod klein, er werd tot 75 cent per stuk betaald. Duindoorns en eikenblad zijn goed te verkopen. Bij de potplanten ziet men nu hoofdzake lijk weer de cyclamen, die van 0,55 tot 1,85 per stuk opbrachten. Niet samen met de overkant In tegenstelling tot vorige bijeenkomsten van de winkeliersvereniging „Wijkeroog", was er vrijdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal een grote belangstel ling voor de vergadering, die in hoofdzaak was gewijd aan de te voeren St. Nicolaas actie. De heer E. Sanders, voorzitter, verheug de zich over de grote opkomst van de le den en zag daarin een bewijs dat „Wijker oog" nog een flinke activiteit kan ontwik kelen. Hij herdacht vervolgens het overleden bestuurslid, de heer P. W. van Amersfoort, die vele jaren met ambitie voor de georga niseerde winkeliers van „Velsen-Noord" zijm beste krachten gaf. Er werd te zijner nagedachtenis een minuut stilte betracht. De heer A. Langkemper deed verslag van de bespreking met het Cultureel Cen trum inzake de voorbereide in,tocht van St. Nicolaas in Velsen. Gezien de bespre kingen bleken deze voor de winkeliers vereniging „Wijkeroog" geen gunstige as pecten te bevatten en er werd om deze reden van medewerking afgezien. De heer J. W. Schot, penningmeester, maakte tenslotte een plan bekend om met de leden een uitstapje te maken, welk plan algemene bijval vond en nader door het bestuur zal worden uitgewerkt. ADVERTENTIE CHR. VISMAN. Marktplein 22, telefoon 4619 Angolakust, 18 te Amsterdam. Aalsdijk, 19 v. Makassar n. Surabaja. Akkrumdijk, 19 te New York. Almdijk, 19 te Goatca Coalcos. Astrid Naess, 19 bij Dover verw. n. Mena Al Ahm. Alphacca, 19 te Rio de Janeiro v. Willemstad Alphard, 20 te Pepel verw. v. Hamburg. Argos, 19 te Tel Aviv v. Piraeus. Abbedijk, 19 te New Orleans. Aegis, 19 v. New Orleans n. La Guaira. Alkaid, 19 te Montevideo v. Buenos Aires. Alderamin, 19 te Genua. Amor, 19 75 m. n. Finisterre n. Malta. Aldabi, 19 dw. Wight n. Antwerperl. Amstelveen, 18 te Durban. Attis, 19 v. Georgetown n. Nickerie. Almkerk, 19 220 m. z.z.w. Las Palmas n. Kaapst. Batang, pass. 19 Sabang n. Aden. Boissevain, 20 te Kobe. Bengalen, 19 te Colombo v. Belawan. Baud, 19 te Belawan v. Tj. Priok. Bonaire, 19 1250 m. z.w. Flores n. Plymouth. Breda, 19 v. Cristobal n. Curasao. Callisto, 18 v. Philadelphia n. R'dam/Antwerpen. Clavella, 19 te Karachi. Caltex Delft, 19 v. Rastanura n. Suez. Camitia, 22 te Brisbane verw. Cinulia, 22 te Rotterdam verw. Duivendrecht, 20 te Hoek van Holland. Eemland, 19 te Rio de Janeiro. Erinna, 19 v. Balikpapan n. Singapore. Esso Rotterdam, pass. 19 Pantellaria n. Antw. Eemland, 19 te Rio de Janeiro v. Santos. Eenhoorn, 19 te Piraeus v. Patras. Elizabeth B, 19 120 m. n.w. Honolulu n. Honolulu. Gordias, 18 v. Amsterdam n. Rotterdam. Gaasterland, 19 115 m. w.n.w. Djedda n. Djibouti. Guineekust, 19 te Dakar. Giessenkerk, 19 te Bremen. Helena, 18 v. Amsterdam n. Emden. Hector, 19 te Lattakia. Hoogkerk, 19 v. Bangkok n. Hongkong. Heelsum, 19 te Brownsville v. Houston. Hydra, 18 v. Pt. Au Prince n. Cd. Trujillo. Hilversum, 19 v. Mena n. Kwinana W.-Australië. Isis, pass. 18 Monapassage n. Londen. Iberia, 19 te IJmuiden. Japara, 19 te Southampton verw. Kalinga, 19 te Port Said. Kieldrecht, 18 te Rotterdam. Kota Baroe, 19 te Baltimore. Kalabahi, 20 te Makassar v. Surabaja. Karimata, 19 ta Suez. Kylix, 19 te Thameshaven. Kalydon, 19 v. Avonmouth n. Liverpool. Katelysia, 19 333 m. o.n.o. Aden n. Montreal. Kellia, 22 te Curagao verw. Kenia, 20 te Curagao verw. Kopionella, 19 te Trinidad verw. n. Rotterdam. Lindekerk, 19 te Rotterdam. Lutterkerk, 18 te Rotterdam. Langkoeas, 20 te Singapore. Liberty Bell, 20 te Suez. Louis Lants, 20 te Monrovia. Laurenskerk, 19 te Marseille. Lombok, 19 te Beira v. Lorenco Marques. Loenerkerk, 19 te Suez. Lissekerk, 19 31 m. n.o. Algiers n. Port Said. Mapia, 18 te Antwerpen. Maas, pass. 19 Kreta n. Alexandria. Macoma, pass. 19 Madoera n. Fremantle. Murena, 24 te Balikpapan verw. v. Tokuyama Maasland, 19 te Santos v. Rio de Janeiro. Maasdam, 19 Port Au Prince v. Curagao. Marisa, 19 te Iskenderun verw. n. Abadan. Myonia, 28 te Bahrein verw. n. Karachi. Nias, 19 v. Colombo n. Penang. Nigerstroom, 19 v. Abidjan n. Takoradi. Nestor, 19 v. New Orleans n. Maracaibo. Notos, 18 90 m. n.n.o. Finisterre n. Amsterdam. Ouwerkerk, 20 v. Manilla n. Cebu. Oranjefontein, 18 te Antwerpen. Ophir, 19 te Singapore v. Belawan. Oberon, 19 te Antwerpen v. Hamburg. Orion, 20 te Curagao yerw. v. New Orleans. Oranjestad, 19 te Puerto Limon. Oldekerk, 19 te Genua v. Rotterdam. Prins Casimir, 19 te Antwerpen verw. Prins Philips Willem, pass. 19 Scillys n. Montreal. Prins Willem George Frederik, 19 te Montreal. Prins Willem Frederik, 19 te Montreal. Rondo, 18 v. Aden n. Belawan. Roepat, 19 te Mogadiscio v. Berbera. Radja, 19 740 m. w. Kp. Leeuwin n. Kaapstad. Sunetta, 18 v. Abadan n. Vizagapatam. Soestdijk, 18 te Rotterdam. Stad Breda, 19 te Rotterdam. Senegalkust, pass. 19 Ouessant n. Rotterdam. Schiedijk, 19 v. Antwerpen n. New Orleans. Schouten, 22 te Tj. Priok verw. Sibajak, 19 v. Melbourne n. Sydney. Stad Arnhem, 19 te Middlesboro verw. Stad Dordrecht, 19 te Gibraltar. Schelpwijk, 19 te Port Said. Stan vac Djirak, 19 te Port Swettenham v. Sun- geigerong. Stanvac Pendopo, 22 te Sungeigerong verw. Stat, of Liberty, 18 500 m. o. Philadelph. n. Mena. Stentor, 18 760 m. z.w. Fayal n. Port of Spain. Senegalkust, pass. 19 Ouessant n. Rotterdam. Saroena, 20 te Hongkong verw. (dokken). Ternate, pass. 18 Guardafui n. Le Havre. Teucer, 20 te Surabaja. Tabian, 19 te Djibouti. Tawali, 19 te Vizagapatam v. Calcutta. Tiberius, 18 v. Kingston n. Tela. Tibia, 19 te Nordenham. Tamo, 19 v. Hoek v. Holl. n. Rio de Janeiro. Tankhaven II, 19 v. Sungeigerong n. Singapore. Tjisondari, 17 te Port Swettenham. Vasum, 24 te Thameshav. verw. n. Mena A1 Ahen. Van Noort, 19 te Surabaja v. Semarang. Willemstad, 19 te Antwerpen. Wonosobo, 19 v. Tj. Priok n. Colombo. W. Alton Jones, 18 470 m. o.n.o. Bermuda naar Philadelphia. Woensdrecht, 19 90 m. z.z.w. Balikpap. n. Singap. IJssel, 19 v. Algiers n. Oran. Zeeland KRL, 20 te Sorong verw. Zuiderzee, 18 400 m. w. Cp. Spartel n. Baltimore. SLEEPVAART Cycloop, 18 580 m. n.o. Bermuda n. St. Nazaire. Gele Zee, 17 te Dakar v. Rotterdam. Hudson, 18 140 m. n.w. Minikoy n. Haiphong. Oceaan, 18 v. Aruba, n. Curagao. Oostzee, 18 v. Port Said n. Karachi. Rode Zee, pass. 18 Ouessant n. Rotterdam.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11