Kerkdiensten V> DE SAMENZWEERDERS B. C. v. d. Kolk maakte „Foto van de maand oktober MERLIJN EN DE WONDERBESSEN O.'üi.doiduniB Egypte en de kerk Vanmorgen in de vishal en op zee ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 4 Fotokring Velsen" bijeen 1957 KERKELIJK LEVEN Wetten van Koran Nieuwe kerken „Jehova's getuigen" Film in nieuwe Gerefor meerde kerk Beschonken brommer reed fietser aan in de nu&zttd/ éé&e dag san o STOL Zondagsscholen ral Zó boeiend is mi PANORAMA fVERVOLGVERHAAL v^door Friedrich Bruegel Agenda voor Haarlem Voor de eerste maal Is In de „Fotokring Velsen" de „Foto van de maand" dit keer van oktober gekozen. Tijdens de gisteravond gehouden bijeenkomst in het Cultureel Centrum werd bekend dat de heer B. C. v. d. Kolk voor de door hem vervaardigde foto „David en Goliath" in de groep gevorderden dit praedicaat had weten te behalen. In de groep beginners werd de heer C. Jansen winnaar: zijn foto „Rolschaatster" werd in deze grote groep „Foto van de maand". ,In de groep gevorderden, waartoe de heer v. d. Kolk behoort, hadden zeven leden van de Fotokring een of twee foto's in gezonden. In totaal werden elf foto's door de jury beoordeeld en hierbij behaalde de foto „David en Goliath" in het formaat 30 x 40" cm ndet minder dan 9 2/3 punt. De maker koos voor zijn foto een boeiend gegeven aan de IJmuidense Kanaaldijk. Hij fotografeerde de voorsteven van een gemeerd groot vrachtschip en een kano met twee personen erin op de voorgrond. Gradatie ên compositie van de foto waren ADVERTENTIE Bestel nti reeds uw SUCCES-INTERIEUR Bij de SUCCES-dealer voor Haarlem en omstreken.' Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 WIE DE LAATSTE maanden aan Egyp te denkt zal als regel zeker in de eerste plaats aan het Suez-kanaal denken. In ieder geval zal de belangstelling niet in de eerste plaats uitgaan naar de Koptische Kerk. En toch is de plaats, die deze kerk zal gaan innemen in het moderne Egypte veelzeggend voor de wijze, waarop hec land in de rij der volkerengemeenschap zijn weg wil gaan. De Koptische Kerk bestaat reeds meer dan duizend jaar. Maar laten we niét na denken over de illusie, dat de Kerk over de wereld die belangstelling zou genieten, die haar, gezien haar leeftijd, toch eigenlijk wel toekomt. Allerlei min of meer belang rijke politieke of persoonlijke kwesties winnen het in dit opzicht gewoonlijk ge makkelijk van de Kerk. Dit mag vroeger anders zijn geweest, tegenwoordig komt de Kerk in veruit de meeste gevallen niet meer vooraan in de gedachten der mensen. Het zal intussen In deze rubriek geen betoog behoeven, dat we deze houding allerminst toejuichen. Toch zal niemand ontkennen, dat de plaats, die een land voor de Kerk inruimt van groot belang is om iets te begrijpen van de wijze, waarop men in de wereld wil staan. Dit geldt met name ook voor die landen, die in onze tijd op weg zijn een moderne staat te worden. Een van deze landen is Egypte, dat momenteel in het brandpunt van de belang stelling staat. WAS ER vele eeuwen geleden sprake van een christelijk land, in het begin van de achtste eeuw wist de Koptische Kerk door allerlei omstandigheden geen stand meer te houden tegen de opdringende stroom van mohammedaanse Arabieren Het was onder deze druk, dat de eens grootste kerk voor een zeer belangrijk -deel verdween, waarmee Egypte ophield een christelijk land te zijn en de wetten van de koran geldig werden. Wie in Cairo aankomt kan ook nu nog een volgens de regels van de koran geregeld leven ontdekken. Vooral tijdens de gebedsuren komt dit duidelijk tot uiting. Natuurlijk zijn er nog wel christenen, maar hun aantal is niet groot. Wie thans christen is heeft zich op soms verre van eenvoudige wijze met zijn voor geslacht aan de sterke drang der Islami- tisering weten te onttrekken. Het is ook tegenwoordig voor vele christenen niet ge makkelijk om de verzoeking om hun christelijk geloof op te geven, te weerstaan Want is men christen dan leeft men eigen lijk in een soort maatschappelijk ghetto. Openbare ambten mogen door christenen niet worden bekleed, terwijl allerlei andere nadelen en verdachtmakingen helaas nogal eens voorkomen. Het komt nooit voor, dat er mohamme danen zijn, die zich door een Koptische priester laten dopen, terwijl ook van de zijde van de protestantse zendingsgenoot schappen, die al ongeveer een eeuw in het land werken, slechts uiterst zelden berich ten van een doopbediening binnenkomen. Ondanks alle moeilijkheden gaat de Egyptische Koptische Kerk naast enkele protestantse en rooms-katholieke vreemde lingengemeenten haar weg met haar tra ditioneel patriarchaat in Alexandrië. Zij is lid van de Wereldraad van Kerken, waar door gehoopt mag worden, dat haar lange en verzwakkende isolering eens zal worden opgeheven. Over haar denken ten aanzien van en haar handelen van de bijbel uit zou wel het een en ander kunnen worden opge merkt. We willen dat in deze rubriek niet doen. Onze bedoeling is slechts de aandacht erop te vestigen, dat, wanneer men aan Egypte denkt er ook nog wel iets anders is dan een Suez-kanaalkwestie. INMIDDELS gaat men ook in «Egypte begrijpen, dat de bestaande situatie in een moderne staat niét geduld kan worden. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat men zich bezig gaat houden met het probleem van de vrijheid van Godsdienst. Een der ge volgen hiervan is, dat er een wet afgekon digd is, waarbij het de Egyptische christe nen wordt toegestaan om nieuwe kerken te bouwen, hetgeen voorheen niet mogelijk was. Natuurlijk is men er hiermee nog lang niet. Hoe de verdere loop zal zijn is moeilijk te voorzien. Maar het is hoe dan ook in ieder geval duidelijk, dat het juist ls om te beweren, dat, wil een land „mee doen", en dat wil Egypte, het beslist nood zakelijk is, dat de christelijke kerk de plaats krijgt, die haar toekomt. In Egypte zal er nogal wat moeten veranderen. Laten we hopen, dat de vrijheid van kerkbouw het begin is van een reeks veranderingen ter. goede. naar de mening van de jury zeer goed. Uit de achttien foto's van elf leden in de groep beginners werd de foto „Rol schaatster" van de heer C. Jansen „Foto van de maand". Deze foto behaalde 7 1/5 punt. Alle inzendingen zullen op de volgende bijeenkomst van de Fotokring aan de hand van het jury-rapport worden besproken. Tevens zal de heer J. Frijns uit Amster dam die avond spreken over „Table top- fotografie". Negatiefproces De cursus voor de beginnende amateur fotografen is gisteravond voortgezet met een uiteenzetting over „Het negatiefpro ces" door het lid, de heer Th. Stoeltje. Hij heeft de geheimen van de film uit de doeken gedaan, het ontwikkelprocédé be sproken en met behulp van een tank ge demonstreerd hoe films ontwikkeld wor den. Tevens heben de heren P. Borst en W. Nechus op deze bijeenkomst een foto collectie van de Bondswedstrijden 1956 be sproken. Nu de vriendenkring van de jonge vereniging hechter wordt, wordt ook de discussie over de te bespreken foto's levendiger. Zeven werkgroepen In het Cultureel Gebouw wordt thans al op vier avonden per week door zeven werkgroep.n in de donkere kamer ge werkt bij de kleinbeeld- en 6 x 6 vergro tingstoestellen, die voorlopig van enige leden in bruikleen zijn ontvangen. Gister avond kon de vice-voorzitter van de Kring, de heer H. Rutgers, echter de verheugende mededeling doen dat overgegaan wordt tot aanschaffing van een 6x9 vergrotings apparaat, dat evenals de overige inven taris der donkere kamer eigendom van de „Fotokring Velsen" zal zijn en binnenkort wanneer de beginners in de werkgroe pen zijn „opgeleid" ter beschikking van ieder lid zal staan op vertoon van de lid maatschapskaart. In de met bloemen en teksten feestelijk versierde grote zaal van het Kennemer Theater begon gisteren in de vooravond het „driedaags contact" van de Jehova's Getuigen. Deze kringvergadering, die eenmaal per half jaar wordt gehouden, was een demon stratie van het aantal Jehova's Getuigen in Noordholland: de zaal was eivol en zelfs in de gangen waren enige stoelen opgesteld, waarlangs enige jonge moeders met hun kinderen heen en weer wandel den, terwijl op het podium de diverse programmapunten werden afgehandeld. Deze vergadering staat gedurende het weekeinde in het teken van een „gelukkig volk", waarvan de Getuigen menen ge tuigenis tegenover iedereen te moeten af leggen. Door het nauwe contact, dat onder deze „broeders en zusters" op deze manier wordt gevormd, als gevolg van de uit wisselingen van ervari igen, hopen zij nieuwe krachten op te doen om het vol gende halfjaar beter de getuigenissen, tegenover andersdenkenden te kunnen uit spreken en te bekijf en. g(, Het programma vermeldde voor gister avond een „bedieningsschool", die geleid werd door de voorzitter van de vergade ring, de heer R. J. Engelkamp, een dienst- vergadering, waarin verschillende sprekers optraden en waarin tot slot een aantal interne mededelingen zijn gedaan. Voor vandaag wordt de hoofdschotel van het programma gevormd door de film „Het geluk van de nieuwe wereld-maatschap pij", die een beeld van de elf in 1955 ge houden internationale congressen (waar onder ook in Nederland) geeft. De grote openbare vergadering die voor zondagmiddag 3 uur staat aangekondigd zal worden geleid door de heer N. de Zwart, terwijl de heer R. J. Engelkamp dan zal spreken over „Wat zal Armaged don („Het samenstel van dingen") voor u betekenen?" In de nieuwe Gereformeerde Kerk te Castricum is een filmavond gehouden, uit gaande van het comité „Onze Roeping" Vertoond werd de prachtige Zweedse film „Ik ben met u", een aangrijpend verhaal van strijd, mislukking en overwinning. Voorts zijn twee liederen gezongen door de bariton Richard Wouters uit Amster dam. die begeleid werd door de organist A. Bol van Badhoevedorp. Zondag 21 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden; 17 uur: ds. Sj. de Roest. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 en 19 uur: ds. J. v..d. Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. W. Diepersloot; 15 en 17 üur: d's. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: K. J. Kapteijn van Nijkerk. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, 10 en 20 uur, Cultureel Gebouw, samenkomst; maandag 20 uur: bij belbespreking. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers; dins dag en donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 19.30 uur: Openluchtsamen komst; 20 uur: Verlossingssamenkomst, leider majoor J. de Bree. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest; 19 uur: ds. J. Dick- hout. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. W. Diepersloot. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 en 19.30 uur: Jb. Kleyn-Haneveld van Bodegraven; woens dag 19.45 uur: J. J. v. Capelleveen van Bennekom. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10.30 en 19 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. Huisman; 19 uur: jeugddienst, ds. S. W. de Vries van Hilversum. Geref. Kerk, geen opgave ontvangen. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, zaterdag en zondag, conferentiesamenkomsten, zater dag 20 uur, zondag 10, 16 en 20 uur. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 en 19 uur: ds. J. O. Norel. Irenekapel, 10 uur: dr. G. Scheers van Haarlem. Po pulierenlaan, 10 uur: vie. W. Leenman. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Boer. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. G. Bloemendaal van Delft. Maranatha, 10 utir: de heer G. Nieuwen- huysen van Den Haag 19 uur: geen dienst; vrijdag 20 uur: Jb. Kleyn Haneveld van Bodegraven, bijbelbespre king. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Alle samen komsten staan o.l.v. Ie luitenante L. Ben jamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds/J. Mi Eekhof. HEEMSKERK: Ned. HerV. Kerk, 10 UUt: ds. B. J. J. Naessens. CASTRICUM: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. Oorthuijs van Beverwijk. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leen- houts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege; 19 uur: dr. H. v. d. Loos van Haarlem-Noord. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. „De Kapel", Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. D. H. Biesma; 16 uur: ds. J. C. Maris. naar ziekenhuis I\a twaalf glazen bier Een kwartier na middernacht heeft een beschonken bromfietser op de Diehuizer- kerkweg bij de R.K. kerk brokken ge maakt. De man, E. B. uit IJmuiden, die reeds eerder wegens drankmisbruik in contact met de politie is geweest, kwam uit Sant poort, reed ter hoogte van de kerk een wielrijder aan, die in dezelfde richting reed.Beiden vielen; de dronken bromfietser, die twaalf glazen bier bleek te hebben in genomen, liep een hersenschudding op, een schouderfractuur en een hoofdwond. De wielrijder kreeg geen letsel maar beide voertuigen werden beschadigd. Via de on- gevallendienst werd de gewonde brommer naar het ziekenhuis gebracht. Nieuwe Katwijker logger Een nieuwe Katwijkse trawllogger, de „Maria Theresia" KW 99 van de rederij N. Haasnoot is gistermiddag te IJmuiden bin nengelopen. Het schip werd gebouwd door de scheepswerf „De Hoop" v.h. Gebr. Boot te Leiden en maakte de proefvaart van Vlaardingen af. Merlyn was op weg gegaan naar het hol van de draak. Buiten de stad ontmoette hij een man, die zich naar de stad haastte; hij vroeg hem, of dit de goede weg was naar de schuilplaats van de draak. „Ja", zei de man bevend. „Het hol ligt daarginds, bij die hoge berg. Je kunt op een kwartier afstand zijn vreselijke gesnurk al duidelijk horenPas op, dat je er niet te dicht bij komt!" „Dat wil ik juist wèl", zei Merlijn. „Ik ga dat beest bevechten!" De man jammerde en probeerde Merlyn tegen te houden, maar het hielp niet. Mer lijn liep recht naar de gevaarlijke plaats 31-32 ADVERTENTIE Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. M. Boeyen van Heilo. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 7.30 p.m. Evening Service. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdienst, Creutzbergschool, gezinsdienst in de kerk. Leger des Hells zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. kinderdienst, Insingersschool, ge zinsdienst in de kerk. Herv. kinderdienst, Comitéschool, gezins dienst in de kerk. Geref. Evang. zondagsschool, Groen van Prinstererschool, 10.45 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmulden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, 10.30 uur Ossendorpscnool, ingang Lemairestraat. DRIEHUIS-VELSEN DORP: Herv. zondagsschool, 10 uur, Marie Bo- reelkleuterschool, alle leeftijden. Herv. zondagsschool, 12 uur, Wijkge- bouw, Torenstraat, leeftijd 5 en 6 jaar SANTPOORT: Herv. zondagsschool, 12 uur. Kapel aan de Pastorieweg, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, Jeugdhui: aan de Burg. Enschedelaan, 8 t/n 10 jaar Herv. zondagsschool, 12 uur, „School met de Bijbel" aan de Frans Netscherlaan, 11 tVrm 12 jaar VELSEN-NOORD: Herv. Zondagsschool, 12 uur. Kleuter school aan de Banjaertstraat, leeftijd 5 t.m. 8 jaar. Herv. Zondagsschool, 12 uur. C.V O.- schoo) aan de Langeveldstraat, leeftijd 8 t.m. 13 jaar. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. Geen spreekuur De Velsense wethouder van Openbare Werken, de heer R. Verbeek, heeft op don derdag 25 oktober geen spreekuur. Wat er was Drie trawlers waren vanmorgen aan de afslag: de Vikingbank met 1200 kisten, waarbij 560 haring, 335 makreel, 120 schel vis, 120 kabeljauw, gul en koolvis, 35 wij ting en 30 diversen; de Vios 1 met 1350 kis ten, waarvan 725 haring, 500 makreel, 75 schelvis, 20 kabeljauw, gul en koolvis en 25 wijting en de „Abraham" met 1900 kis ten, waarvan 1550 kisten haring, 275 ma kreel en 75 diversen. De „Mercator" was binnen met 420 kisten, waarbij 330 kisten schelvis en 70 haring; de KW 24 met 375 kisten, waarvan 345 schelvis en de KW 64 met 365 kisten, waarvan 335 schelvis. De kleine vaart zorgde vandaag voor 10.000 kg tongen en 650 kisten schol. Voor de export Regels kabeljauw waren er vandaag niet; kisten grote kabeljauw noteerden 126, kleine 110. Grote tong leverde op 3.90 4.grootmiddel 3.503.60, klein- middel 2.90—3.05, tong I 2.40—2.60 en tong 2 2.2.10. Grote en middel schol noteerden 5560, zetschol 50 56 en schol I 4043. Binnenland in De binnenlandse handel en industrie kocht de haring vanmorgen voor 19 21, makreel voor 2326. Grote schel vis bracht op 27—37, grootmiddel 26— 36, kleinmiddel 22—27, pennen 17— 24 en braadschelvis 1420. Wijting deed 16—12, leng 77—63, grote gul 40—44, middel 36—38, torgullen 1623. Zwarte koolvis ging weg voor 6165, grote gullenmaat voor 25 en kleine voor 14. Witte koolvis noteerde 80.- Binnengekomen schepen IJM 19 Mercator, 27, 239, 202, 218, 205, 206, 249, 322, 218, 7, 11, 5, 3, 8; KW 99 Ma ria Theresia (nieuw van Rotterdam), 20 Grietje, 49 Elizabeth, 24 Cornells, ,65 Willy Alida, 57 Dina Marie, 64 Elizabeth, 126 Agatha Arie, 77, 92, 30, 210, 88, 96, 53, 128, 21, 71, 56. UK 94, 115, 91, 78, 264, 99, 41, 123, 222, 4, 16, 194, 85, 90. TX 4. RO 29. WR 50. Vertrokken schepen IJM 2 Herman, 226, 205, 202, 249, 239, 318, 206, 322, 218, 27. KW 162 Vier Gezus ters, 52 Vrouw Anna, 77, 35, 71. UK 115, 78, 18, 2, 176, 215, 96, 264, 99, 90, 4, 16, 85, 194, 234, 1. RO 29. ADVERTENTIE cj Lemonnier onderbrak Badin. 'Mijn vriend is vastbesloten om naar Praag te gaan. Zo gauw als maar mogelijk is. Hoe moet hij aan een visum komen? Een aanbeveling van ons zou zijn kansen maar verkleinen Badin lachte. Hun techniek is op het ogenblik, dat zij hem een vragenlijst laten invullen, of hij nu wel of niet van ons een aanbeveling heeft. Zijn antwoorden telegraferen zij dan naar Praag, waarna het Ministerie van Binnenland se Zaken, drie, vier of vijf weken later „neen" zegt. Maar er moet toch een mogelijkheid zijn.... riep Jean uit. Zeker, die is er, zei Badin glimlachend. Als u een aanbeveling heeft van het Communistische Partij- secretariaat. Als ik een mogelijkheid zou zien, om dat te doen, zei Jean zou ik geen moment aarzelen. Maar ik heb geen communistische contacten. Als u mij niet kunt hel pen, kan niemand het. Ik geloof niet, dat u er verstandig aan zoudt doen om te gaan, zei Badin in een poging om Aubrey te ver zoenen met de gedachte, dat hij geen visum zou krijgen. U zoudt niet eens de gelegenheid krijgen om met uw vriend te praten. Het zou verspillen van tijd, energie en.... geld zijn. U moet mij mijn openhartigheid maar vergeven, maar een vriend in de Praagse gevangenis is een dode vriend. En het maakt hoegenaamd geen ver schil of hij Semal nu wel of niet vermoord heeft. Ik móét naar Praag, herhaalde Jean. Ik moet alles proberen. Dat is mijn plicht. Een ogenblik, zei Badin. Ik zou gTaag even met mijnheer Lemonnier alleen spreken. Jean verliet het vertrek. Hij behoefde slechts vijf mi nuten te wachten, maar het leek hem een uur toe. Toen werd hij weer binnengelaten. Er bestaat nog een tweede weg, die naar Praag voert, zéi Badin. Maar er zijn zekere risico's aan ver bonden. Als u daarvoor niet terugschrikt, zou ik u kunnen helpen. Voor mij kunnen er geen risico's zijn, antwoordde Jean. Ik ben al een oude man en ik zal geruster sterven, als ik geprobeerd heb in Praag iets te bereiken. De woorden deden hem blozen van schaamte; ze had den wel erg pathetisch geklonken! Badin knikte. Goed. Er bestaat dus een risico, maar dat is niet al te groot, als u handig en verstandig bent. Ik zal u introduceren bij mijnheer Jakub Kazimir Plock. Het is een goede bekende van mij, een zwart-handelaar uit Praag. Opdat u mij niet kunt misverstaan, wil ik er met nadruk op wijzen, dat ik geen belangstelling aan de dag leg voor zijn zaken. Een diplomaat in Praag leert twee soorten mensen kennen. Zijn officiële relaties, omdat hij met iemand over het weer moet kunnen praten en iemand moet kunnen opbellen, als er iets gebeurd is. En dan zijn er de zwarte handelaars. Officieel geautori seerde zwarte handelaars, niet gewone knoeiers. Zij heb ben speciale privileges. De Skodafabrieken hebben bij voorbeeld koper nodig. De westelijke landen leveren het echter niet. Plock zorgt er dus voor. De Kabelfabriek te Bratislava heeft lood nodig, Kolben-Danek kan de fabriek wel sluiten, als er geen Zweeds staal komt, een trein lading magnesium is in Oostenrijk opgehouden, de auto- mobielproduktie stagneert, omdat er geen kogellagers zijn. en dit alles omdat het Westen niet wil leveren. Plock zorgt er nu voor, dat deze goederen tóch Tsjecho- slowakije binnenkomen, doch tegen prijzen, die drie tot vier maal boven de prijzen van de wereldmarkt liggen. Hij betaalt met dollars, Zwitserse francs of Zweedse kro nen. Plock bezit een document, dat voor de meeste men sen in Tsjechoslowakije iets onbekends is: een paspoort. Maar om zijn paspoort te behouden, moet hij op goede voet staan met het Ministerie van Binnenlandse Zaken, moet hij hun van tijd tot tijd inlichtingen kunnen geven. Voor zijn zaken moet hij met het Ministerie van Buiten landse Handel vriendschappelijke relaties onderhouden en omdat hij in het buitenland de steun nodig heeft van de ambassades en gezantschappen, moet hij op het Mi nisterie' van Buitenlandse Zaken beschermers hebben. Overal moet hij met steekpenningen werken. Zij zuigen hem als bloedzuigers uit. En omdat hij visa nodig heeft, moet hij ook met de buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigingen in Praag goede verbindingen onder houden. Zo heb ik Plock leren kennen, en ik heb dat contact goed onderhouden. Het is zeker, dat hij het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken heel wat inlichtingen geeft, want anders zou hij het niet zo ver gebracht heb ben. Maar hij zal hun niet iets vertellen, als hij weet, dat ik dat niet prettig zou vinden. Zoals alle mensen in zijn positie, heeft Plock zijn geld in het buitenland onder gebracht. In harde valuta en op geheime rekeningen. Hij weet, dat het Ministerie hem op een goede dag zal vragen iets te doen, dat nu juist iets te riskant voor hem is. Hij jongleert met de bepalingen van het handels recht, maar van het strafrecht houdt hij zich verre. Wanneer het zo ver zal zijn, wil hij ziin toevlucht in het buitenland zoeken, en dat betekent voor hem Frankrijk. Zijn familie is hier al en hij heeft me reeds gevraagd, of ik bij de Prefectuur een goed woord. voor hem wil doen. Hij zou, als de nood daar is, graag een „permis de séjour permanent" ontvangen en wel op een zo discreet mogelijke wijze. De Tsjechische ambassade mag dat niet te weten komen. Plock is er al druk mee bezig en hij hoopt om hier in het westen zaken te kunnen gaan doen. Als u met hem in zee durft te gaan, zal ik hem opbellen. Hij houdt er niet van, als iets op schrift gesteld wordt. Jean knikte instemmend. Ik zou zelfs de hulp van de duivel geaccepteerd hebben om naar Praag te komen. Plock is geen duivel. Hij heeft zich slechts één doel gesteld: zijn eigen voordeel. Hij vliegt, geloof ik, nog vóór Pasen naar Praag. Als hij u meeneemt, moet hem dat iets opleveren. Het kan u dus heel wat gaan kosten. U moet precies nagaan, wat u hem kunt bieden, en u moet steeds voorzichtig met hem zijn. Stelt u zich maar eens voor wat voor roofdiereigenschappen hij wel niet moet bezitten om zich in deze positie te handhaven. Omdat ik in Praag ben geweest, weet ik wat dat betekent. Ik heb dan ook een zeker respect voor hem en ik onderhoud het contact met hem, omdat ik nogal nieuwsgierig ben uit gevallen en omdat ik wil weten, hoe hij het er tenslotte van af zal brengen. Ja, wat zou ik hem kunnen aanbieden? vroeg Aubrey. Ik ben goed gesitueerd, ook nu nog, ik heb. Mon Dieu! riep Badin uit. Ik heb niet de minste belangstelling voor Plocks zaken. Hij heeft een firma, waarin hij waarschijnlijk wel Frans kapitaal kan gebrui ken. Hij doet dat natuurlijk in overleg met Praag. Zijn onderneming krijgt daardoor een internationaal tintje. Tenminste voor een bepaalde periode. Via de officiële kanalen hebben wij gewaarschuwd, geen deelneming in zijn zaken te nemen. (Wordt vervolgd). Voor maandag Voor de maandagmarkt komt de „Am sterdam" (van 12 oktober) met 1900 kisten vis, waarvan 1250 haring, 500 makreel, 60 schelvis en piepers, 30 dichte wijting, 60 diversen. De „Cornelis Vrolijk" (van 13 oktober) is thuisvarende met 1600 kisten vis, waar van 1550 haring en 50 diversen. De Onderneming 3 (van 13 oktober) komt met 1100 kisten vis, waarvan 1050 haring en 50 diversen. Ook de Robert William (van 11 oktober) is thuisvarende met 600 kisten haring. De „Drie Gebroeders" komt met 500 kis ten vis, meest schelvis en piepers. De „Swift" voert aan 300 kisten vis, meest schelvis en piepers. De KW 126 ligt reeds voor de kant met 250 kisten vis, waarvan 234 schelvis en 16 wijting. De Wiron 3 was thuisvarende met 510 kisten vis, waarvan 280 schelvis en piepers, 100 dichte piepers, 50 blanke koolvis, gul en kabeljauw, 60 makreel, 20 haring en 60 stuks stijve kabeljauwen, Dagvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 2 kg en 3 m., van een trek; Anne Marie, 2 kg en 6 m.; Rein, 3 m. vis, geen tong; Petronella, 15 kg en 7 m.; Tiny, 5 kg en 5 m.; Stern, 2 kg en 3 m. en stukkende netten; Hermina 4, 4 m., geen tong; Alice, 4 m., lA m. zwartvis; Willy Alida, 5 m., geen tong, een keer vastge lopen; Arend Cornelis, 15 kg en 4 m.; Jo hanna Cornelia, 5 m. en 1 m. zwartvis; Nico, 4 kg en 6 m.; Arendje, 5 kg en 4 m.; Jacoba, 5 kg en 3 m., een trek kwijt; Kon. Juliana, 40 kg en 7 m., van drie trekken; Vrouw Alida, 5 m„ geen tong; Alida Jaco ba, 4 m., geen tong en een trek kwijt; Twee Gebroeders (IJM 27) 4 m. en 2 m. rog; Emisel, 5 m., geen tong; Arend Willem, 5 kg en 5 m.; Hoop 1, 3 m„ geen tong, van een trek; Gerda Marianne, 2 m„ geen tong; Twee Gezusters, 2 m., geen tong; Nehim 1, 3 m., geen tong en een buik kwijt; Nehim 2. 5 m., geen tong; Nehim 3, 5 m. en 54 m. zwartvis; Nehim 4, 2 kg en 7 m.; Vier Ge broeders, 4 m. hoops; Hendrikje, 4 m., geen tong; Samenwerking, 4 m., geen tong; Tiny Dieuw, 15 kg en 5 m.; Jan Willem, 7 m., geen tong; Okko Bosker, thuisvarende; In ternos, 3 m„ geen tong; Stella Maris, 10 kg en 4 m.; Flevo, 15 kg en 9 m. Haringvangsten Katwijk Vleetloggers, nacht van vrijdag op zater dag: KW 16 65, 19 6, 47 80, 54 17, 40 34, 70 34, 43 40, 85 2, 123 30, 40 10, 2 70, 7 17, 5 50, 23 20, 25 20, 147 34, 22 20, 127 40, 163 35, 18 60, 141 20, IJM 74 17, IJM 75 34 kantjes. Uit halve vleet: 168 25, 170 40, 97 40, 50 25, 29 55, 32 25, 39 85, 74 10, 78 55, 73 17, 138 2, 129 15, 159 25, 86 70, 37 65. Uit gedeelte van de vleet: KW 3 70, nog 25 n.; 95 3, uit 30 n.; 48 45, nog 10 n.; SCH 107 80, nog 30 n. Geen vangst: KW 44 176, 175 38, 130 151 en IJM 283. Gemiddelde vangst: 30 kantjes. ZATERDAG 20 OKTOBER Lido- „Het trottoir", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Thunderboy", 18 jaar, 23.30 uur. Luxor: „Jedda", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Losgeld", 14 jaar, 7^ en 9.15 uur. Cinema Palace: „Frasquita", *18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hyena's van het wilde westen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Als de kat van huis is", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geboren in gevangenschap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: „Ivanov" Neder- lanadse Comedie, 7.30 uur. Brinkmann: 15e open tafelronde met het onderwerp: „Ik als gevangene van de maatschappij". ZONDAG 21 OKTOBER Minerva: „Sjors van de rebellenclub", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „De mooiste vrouw ter wereld", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Afri kaans avontuur", 14 jaar, 11 uur. „Het trot toir", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 11 uur. „Als de kat van huis is", alle leef/. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Stolen face", 18 jaar, 11 uur. „Geboren in gevangenschap", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeft., 11 uur. „Rausom", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gaslicht", 18 jaar, 10.30 uur. „Frasquita, het pikante avontuur", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jedda", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hyena's van het wilde westen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: „Ivanov" van de Nederlanadse Comedie, 7.30 uur. Brinkmann: 4 en 8 uur, 15e open tafel ronde met het onderwerp: „Ik als gevangene van de maatschappij". Zuiderkapel: dienst onder leiding van A. H. Agtereek, 10 uur. Th. Dikkes, 5 uur. Jeugddienst onder leiding van F. Roosink, 8 uur. MAANDAG 22 OKTOBER Minerva: „De mooiste vrouw ter wereld", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Als de kat van huis is", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geboren in gevangenschap", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Losgeld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Frasquita, het pikante avontuur", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jedda", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Salome", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Gezel schap Johan Kaart met „De viel Mullers", 8 uur. Concertgebouw: Pianorecital door Jan Smeterlin, 8 uur. Frans Halsmuseum: 8 uur, Lezing volksuniversiteit over: „Verhouding tussen godsdienst en kunst". Gebouw Zang en Vriendschap: Geestelijk centrum de Gro tere wereld, 8 uur. Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6