Openhartige betogen over opvoeding en jeugd Havenberichten SISSY in THALIA varia MAANDAG 22 OKTOBER 1956 7 Uitgevaren visserijvaartuigen BAF-leden ontvingen hun prijzen Toneel voor katholiek Vrouwengilde Feestavond van personeel van Duinenbosch „De gevaren der grote stad" voor Okof De Nijs won recordrit naar Bergen vice versa Burgerlijke Stand Velsen Agenda voor Beverwijk tegen onteigening Loods voer schip binnen bij te lage waterstand Ruiterdiploma's in Velsen uitgereikt Jonge tuinders in verzet Op een zeer druk bezochte ouderavond van de Jan Campertschool behandelden de heren T. Th. P. Ferwerda, schoolarts, en drs. J. Boeke verbonden aan het Medisch Op voedkundig Bureau van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid het onderwerp: „Moderne inzichten inzake het kind", onder het motto: „Twee weten meer dan één". De heer Ferwerda wees allereerst op het gejaagde van onze tijd. De rust in huis is vaak zoek en temidden van deze onrust moe ten de kinderen opgroeien en trachten steun pilaren te worden van de maatschappij van straks. Aanvankelijk beperkte de taak van het geneeskundig schooltoezicht zich tot het op sporen van afwijkingen. Thans is dit niet meer het voornaamste, maar valt het accent op drie vlakken: Het sociale, het lichame lijke en het geestelijk-psychische vlak, waar tussen een grote wisselwerking bestaat. Ook de bouw van nieuwe scholen, hun verwar ming en verlichting hebben thans de aan dacht van bovengenoemd schooltoezicht. Inwoning en het werken in continubedrij ven brengen onrust in het gezin cn zijn na delig voor het kind, dat op zo'n wijze belast en beladen naar school wordt gestuurd. En daar komen weer andere invloeden om de hoek kijken. De gevolgen zijn stoornissen op lichamelijk gebied, op geestelijk gebied en een combinatie van beide, als geen eetlust, onrustig slapen, nagelbijten, onmatig druk zijn enz. Leerkrachten en ouders moeten in deze samenwerken. Leidt dit niet tot resultaten, dan is het tijd, dat het geneeskundig school- ADVERTENTIE VERZUIMT U VOORAL NIET met RÓMY SCHNEIDER te gaan zien Iedereen is enthousiast over deze schitterende kleurenfilm Hedenavond, dinsdag en woensdag 8 u. Trawlvisserij Dinsdag 9 oktober: m.l. Wiron III IJM 221. Woensdag 10 oktober: m.t. Wiron II IJM 211. Donderdag 11 oktober: m.t. Albatros KW 87. Vrijdag 12 oktober: m.t. Amsterdam IJM 28, Curaqao IM 99 (19 okt. binnen): m.k. Merca tor IJM 19. Zaterdag 13 oktober: m.t. Elie Cheneviere IJM 32, Sovoyard SPM 200 (ex-Soerabaia IJM 79) naar St. Pierre, Deining KW 8, Arie Ouwehand KW122, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. On derneming III SCH 117. Maandag 15 oktober: s.t. Klaas Wfjker IJM 85: m.t. Caroline IJM 26, Tborina IJM 33, Post Boy JIM 35, Albertha Hendrika KW 81. Burgemees ter Heusdens VL 27; m.l. Annie IJM 14, Heem stede IJM 53 (18 okt. binnen), Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28 (18 okt. binnen), Elizabeth KW 64, Willy Alida KW 65, Doggers- bank KW 75, Willempje KW 89, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Petronella KW 125, Arie KW 155, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Cornelia Maria SCH 135, Dolfijn RO 2, Anna Suzanna WR 88; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (17 okt. binnen). Dageraad IJM 4. Texel IJM 5, Marionne IJM 7, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Klaas Junior IJM 22 (17 okt. binnen), Emisel IJM 31, Albert Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45, Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59. (17 okt. binnen), Wiron V IJM 208, Nehim I AM 16, N'e- him II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Vier Gebroeders TX 14, Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maria WR 51, Leen- dert Jacoba KW 12, Arendje Jacoba KW 21 (17 okt. binnen), Anne Marie KW 27, Rein KW 30 (17 okt. binnen), Petronella KW 31, Limanda KW 33 Tiny KW 34 (17 okt. binnen), Stern KW 36 Prinses Margriet KW 51 (17 okt. binnen), Hermina IV KW 53 (17 okt. binnen), Cornelia Adriana KW 58 (19 okt. binnen), Alice KW 62, Albert Cornelis KW 68, Gerda Marianne KW 71 (16 okt. binnen), Prinses Beatrix KW 72, Twee Gezusters KW 77 (17 okt. binnen). Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 88 (16 okt. bin nen), Adriana Catharina KW 92 (17 okt. binnen), Willem KW 94 (19 okt. binnen), Nico KW 96, Arendje KW 98, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165, Pieter KW 178, Jana KW 210, Hendrikje BU 33, Coen Bot UK 3. Dinsdag 16 oktober: s.t. Haarlem IJM 9: m.t. Johannes Polderman IJM 20, Wiron IV IJM 209; ml Floris KW 59, Saturnus KW 69, Onderne ming II SCH 27; m.k. Twee Gebroeders IJM 27 (17 okt binnen), Gerda Marianne KW 71 (17 okt. binnen). Johanna Cornelia KW 88. Woensdag 17 oktober: s.t. Norma Maria IJM 6; mt Dirkje RO 53: m.k. De Hoop II IJM 59 (19 okt. binnen), Tiny KW 34, Prinses Margriet K]Jonderdag 18 oktober:m.t. Allan Water IJM 34; m.l. Nestor KW 101, Onderneming IV SCH 153- m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, Twee Ge broeders IJM 27, Arendje Jacoba KW 21, Rein KW 30, Hermina IV KW 53. Gerda Marianne KW 71, Twee Gezusters KW 77, Adriana Catha rina KW 92. Vrijdag 19 oktober: s.t. Herman IJM 2. Haringdrijtnetvisserij Woensdag 19 september: m.l. Grietje KW 20_ Maandag 24 september: m.l. Wilhelmina III KW 147. Maandag 1 oktober: m.l. Martha IJM 74, Piet en Leendert Huibert KW 3, Elizabeth KW 49 Dinsdag 2 oktober: m.l. Hubertha Gerarda KW 9. Woensdag 3 oktober: m.l. Gorredijk IJM 75, Martenshoek IJM 283, Mr. Dirk Donker Curtius KW 2. Zaterdag 6 oktpber: m.l. Volharding KW 23, Noordzee KW 47. Maandag 8 oktober: m.l. Anna en Cornelia KW 14, Orian KW 22, Nederland VI KW 37, Rijnmond II KW 43, Cornelis Marinus KW 48, Jan KW 50, Annie KW 54, Hette Margaretha KW 74, Rijnmond V KW 110, Borneo KW 127, Voorwaarts KW 140, Katwijk III KW 161. Dinsdag 9 oktober: m.l. Hollandia KW 18, Wil helmina I KW 26, Margrietha Maria KW 29. He lena KW 39, Everard Christina KW 40, Aafke Jacoba KW 41, Ella Christina KW 97, Robert William KW 123, Willy KW 141, Vooruit KW 151, Janna KW 163, Gezina Geertrui KW 176, Willy SCH 7. Woensdag 10 oktober: m.l. Fierman Eduard KW 5, De Arend KW 7, Dakina KW 32, Bali KW 129. Donderdag 11 oktober, m.k. Dine Marie KW 57 Maandag 15 oktober: m.l. Dirk KW 19, Nelly Maria KW 70, Java KW 159, Zeemeeuw KW 170. Dinsdag 16 oktober: m.l. Willem Cornelis KW 16, Bertha KW 38, Rijnmond III KW 44 Maria Jacoba KW 73, Excelsior II KW 78, Huiberdina Gijsbertha KW 85, Sumatra KW 86, Toenadering KW 95, Nederland VII KW 130, Wilhelmina II KW 138, Eendracht KW 168, Onderneming KW 175. De bijeenkomst van de amateurfoto grafen van vrijdag was gewijd aan de uit slagen van de in de zomer gehouden auto- fotorally. Voorzitter Broertjes commenta rieerde de foto's die onder verschillende motto's waren ingezonden. De uitslagen luidden: A klasse: E. v. d. Linden, 6,8 punt, 3de prijs; W. F. Langen- dijk 6,3 punt, eveneens 3de prijs en dr. Fierstra met 6,1 punt, 3de prijs. B. klasse: A. Mantje, 7.0 punt, 2de prijs en R. M. Akse, 6,9 punt, eveneens 2de prijs. C. klasse mevrouw C. Wuis-Voordewind 7,1 punt, lste prijs en mevrouw Slaman-Admiraal een lste prijs met 6,3 punt. De jury bestond uit de heren G. W. Bruin, G. Broertjes, L. C. J. van Hattum, G. Lub en W. Natte. Volgende week vrijdag houden de heer en mevrouw Tol-Klomp een lezing met lichtbeelden over India. toezicht en (of) het medisch opvoedkundig bureau worden ingeschakeld. Drs. Boeke zeide, dat de geestelijke ge zondheid net zo belangrijk is als de lichame lijke gezondheid. Jeugdervaringen kunnen grote invloed uitoefenen op het verdere le ven, waarvan spreker merkwaardige voor beelden opsomde. De hierdoor ontstane psy chische invloeden hebben vaak lichamelijke gevolgen. Er wordt tegenwoordig vaak geklaagd over het gebrek aan concentratie bij de jeugd. De heer Boeke noemde hiervoor een 15-tal oorzaken, maar gaf toe, dat dit aantal met nog andere zou zijn aan te vullen. Voorts wees hij er op, dat het wegnemen van de' gevolgen dikwijls heel wat moeilijker is dan het opsporen van de oorzaken. Hoe vroeger men komt, hoe beter het is. Na afloop van beide causerieën werd door een vijftal aanwezigen van de gelegenheid tot het stellen van vragen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter der oudercommissie ir'. D. N. Dammers, beide heren hartelijk dankte voor hun interessante belogen. De afdeling Castricum van de Ned. Kath Vrouwengilde heeft haar winterprogramma geopend met een toneelavond in hotel Roo- zendaal. Opgevoerd werd het toneelspel „De terugkeer van Suuske Perdaems" door de Schijnwerpers uit Amsterdam. De presidente, mevrouw Smeets-Koot, heeft de leden toegesproken-en daarbij jn het bijzonder de nieuwe leden welkom geheten. Het verheugde haar te kunnen mededelen dat de afdeling wat betreft het ledental ook het afgelopen seizoen weer was toegenomen en thans bijna de 500 had bereikt. Zij deelde voorts mede dat het bestuur ook voor het komende seizoen het plan had, weer enkele cursussen te organi seren, zoals die vorig jaar hadden plaats gevonden. Zij sprak tevens de hoop uit dat de St. Nicolaasavond, die dit jaar voor het eerst gehouden wordt, goede belangstelling zou mogen ondervinden en dat daaraan vele leden door het geven van voordrachten of zang, hun medewerking zullen verlenen. De personeelsleden van het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch hebben in de feestelijk versierde zaal van de inrichting een mooie avond gehad, hen door de direc tie in samenwerking met de O.V.A. aan geboden. Vertoond werd de film „Gebroken melo dieën". Vóór de pauze heeft de muzikale clown „Fantasio" uitstekende verpozing gebracht. Tot slot werd op de muziek van de Accorelli's, onder leiding van de heer G. Kroon, een dansje gemaakt. Mede waar door de avond tot een zeer geslaagde bij eenkomst werd. De afdeling „Oud-Katholiek Ondersteu ningsfonds" en de jeugdvereniging „Door Geloof Saamgebracht" hebben voor de dezer dagen in het oud-katholiek ver enigingsgebouw gehouden causerie door de heer P. J. Laus, hoofdinspecteur van po litie te Den Haag, een grote belangstelling getrokken. De zaal was geheel gevuld toen de heer S. J. van Herle namens DGS de vele aanwezigen begroette en daarbij op merkte, dat de spreker in IJmuiden wegens zijn lezingencyclus, die geheel op de po litiepraktijken is ingesteld al een goede be kendheid heeft gekregen. De heer Laus liet in een vaak met hu mor doch veel meer met ernst gelardeerde causerie de aanwezigen kennis maken met de voor niet-ingewijden vele gevaren, die een grote stad op elk gebied oplevert. Met talrijke voorbeelden uit zijn langdurige politieloopbaan gaf hij een kijkje achter het politie- en recherchescherm en vertelde hij over de vele grote en kleine misdaden, die in een grote stad dagelijks voorkomen en die de politie vaak voor grote raad selen zet. Tot de kleine misdaden rekende de heer Laus de zogenaamde warenhuizen-plunde ring, waarbij, zoals hij opmerkte, ongeveer tien percent voor de onderneming ver loren gaat. De heer J. Zwart dankte namens OKOF de spreker, die er in slaagde zijn gehoor te boeien. straat 40, IJmuiden-O.; P. van Lieshout, Ter- rasweg 16, Santpoort en M. H. Blesgraaf, Starrebosstraat 8, Velsen-N.. t. a-.: Terrasweg 16, Santpoort; Tj. W. Heistra, Meerweide- laan 3", Velsen-N. en C. C. M. Loots, Meer- weidenlaan 37, Velsen-N., t. a.: Meerweiden- laan 37, Velsen-N.; M. van der Harst, IJmui- derstraatweg 144, IJmuiden en J. Rook, 'j.ul- penstraat 23, Smtpoort, t. a.: IJmuiderstraat- weg 142, IJmuiden; G. Schouten, Platanen- straat 27, IJmuiden-O. en C. Bruisschaart, Wijk aan Zeeërweg 92, IJmuiden-O., t. a.: de Lumeystraat 5, IJmuiden-O. GEHUWD: E. A. Geerlings en A. A. M. Ketting, Wijk aan Zeeërweg 12, IJmuiden- Oost; P. J. H. M. Lodewijk en M. C. Mole naar, Broekbergenlaan 20, Santpoort; J. G. Buis en C. A. Koch, Burg. Rambonnetlaan 61, IJmuiden; C. Smit en C. Maier, Rijnweg 190, Monster; W. P. Rijnders en W. Chr. van Roon, Schulpweg 122, Velsen-Noord; A. Post en K. A. van Wijk, Willemsbeekweg 13, IJmuiden-Oost; N. A. Jacobs en A. van der Zwet Slotemaker, Kortenaerstraat 5, IJmui- den-Oost; A. van Lienen en M. Rijke, Groe- neweg 2, IJmuiden-Oost; H. W. de Jonge en M. A. Rijke, Raadhuisplein 3, Heemstede; E. J. Vollers en J. H. C. Schortemeijer, Rijks weg 313, Santpoort; J. Schoot en N. Schil ling, Lange Nieuwstraat 783, IJmuiden-Oost. GEBOREN: J. BlomPais, z., Hoofdstraat 91, Santpoort; M. E. Berghuis—Schol, z., Kennemerlaan 51, IJmuiden; A. de Bruin- Kruit, z., Lange Nieuwstraat 284, IJmuiden- A. F. van Bellen—van Tuyll, z., Beekvliet- straat 9, Santpoort; C. P. Haver—Rutte, d, Boerhavestraa'. 7, IJmuiden-Oost; A. M. Th. RozemeijerMeijer, d., Paramaribostraat 62, Santpoort; E. E. Hoek—van Klaren, d„ Lan ge Nieuwstraat 114, IJmuiden; L. van Galen Schmale, d., Stratingplantsoen 60, Velsen- Noord; E. PostThiery, d., Gijzenveltplant- soen 125, IJmuiden; A. Timmer—Cornegoor, d., Melkiaan 54, Velsen-Noord. OVERLEDEN: J. de Jong, 75 j., echtge noot van G. Olson, Vechtstraat 34, IJmuiden; A. Trap, 73 j., echtgenoot van C. Mossel, Hagelingerweg 150, Santpoort; A. Beusen- berg, 58 j., ongehuwd, Elzenstraat 31, IJmui den-Oost; W. Douwstra, 55 j., echtgenoot van A. de Vries, Munnikenweg 99, Beverwijk; A. Rens, 73 j., echtgenoot van P. C. Feijen, Stolstraat 17, IJmuiden-Oost. ONDERTROUWD: S. Haver. Eikenstraat 40, IJmuiden-O. en E. P. van den Berg, 2e Nassaustraat; 12 I, Amsterdam, t. a.: Eiken- In Washington heeft president Eisen hower opdracht gegeven zoveel moge lijk spoed te betrachten bij de bouw van een door atoomkracht voortbewo gen koopvaardijschip. Het schip, waar van men hierboven een ontwerpteke ning ziet, (men lette op het ontbreken van een schoorsteen), zal het eerste atoom-schip ter wereld worden. Het wordt bijna 200 meter lang; ruim 25 meter breed en het zal een snelheid van 21 knopen kunnen bereiken. Het vaartuig zal 100 passagiers en 12.000 ton vracht kunnen vervoeren }fJL* DE TWEEDE SUCCESWEEK is afge sloten en het werd weer voor beide par tijen aan weerskanten van de IJmuidense vissershaven een periode, die zich ken merkte door hoge besommingen enerzijds en vlotte handel anderzijds. Er werden dan niet die topprijzen geboekt van een week daarvoor, maar de Herman mocht er met zijn f 39.720 toch best zijn en de Tzonne, Abraham, Vios, Caroline, Allan- water en Curagao voeren met de Norma en de Dirkje vrolijk mee in zijn hekwater. De koelhuizen kregen het eveneens druk. De prachtige makreel, die IJmuiden heeft zien aanvoeren, kwam, zodra de koers de f 24 tot f 26 gaat opbrengen, ook nu weer in de kou terecht en de enige zorg lijkt ons te bestaan uit de calculatie van de prijs over een maand of drie, vier, als de aan- koopkosten, de vrieskosten en de expeditie van het dan schaarse produkt er weer uit moeten komen. De haring bleef oerstevig in de markt liggen. Of het nu een maandag of een za terdag is, de kwaliteit lijkt de enige prijs- bepalende faktor te blijven en voor f 19 tot f 21 is er een mooi kistje zeebanket weg te werken. Hoezeer hier de export debet aan is, kan worden geconstateerd aan de laadperrons en bij de expeditiebedrijven, die grote partijenverse haring voor bui tenlandse klanten te verwerken krijgen. Hoewel er belangrijk minder schelvis aangevoerd is dan een week tevoren, was de afgelopen week bepaald geen dure schelvistijd. Het scheelde maandag alleen al een kleine 2000 kisten, maar niettemin bleef de koers op een redelijk niveau han gen, zelfs toen woensdag en donderdag de aanvoer van de piepers bijvoorbeeld een eind onder die van zeven dagen daarvoor bleef. Vrijdag gingen de visjes van de Van Hattem zelfs tot een f 14 per kist en zater dag bracht de trawlerbraad het eveneens niet hoger dan tot een gulden of vijftien terwijl het allerbeste spul van de loggers daar maar een paar gulden bovenuit kon komen. De schaarste aan kabeljauw en gul dreef de opbrengst inmiddels wel behoorlijk op. Er was wat import uit Denemarken en Duitsland, waardoor men niet helemaal knel liep, anders was de koers ongetwij feld nog een stuk steviger geworden. Ook de kool bleef gepeperd tot en met donder dag, wat echter vrijdag over was, want toen zakte de prijs van de hoge f 80 tot f 100 naar een goede f 65. Ook hier was wat import uit België mede debet aan. De berichten over de marges op de naar Engeland verzonden schollen zijn bepaald niet hoopgevend geweest. Toen men woensdag de situatie kon bekijken, zal me nige handelaar zichzelf in gedachten de hand hebben gedrukt als hij er zonder al te ernstige kleerscheuren af gekomen was. Maar doordat er tegen het eind van de week maar weinig aanvoer was, bleef de prijs aan de hoge kant, omdat iedereen zijn klanten toch nog wel wat gunde. De fikse aanvoeren van fijnvis in Oos tende en Zeebrugge maakten het woens dag nodig, dat de Nederlandse prijs zich aanpaste bij de Belgische en bij een aan voer van rond 25.000 kilo in de laatste drie dagen van de week, bleven de prijzen op een lager niveau hangen, dan men gewend was.' Het haringseizoen is in Breskens schuch ter begonnen. Woensdag een eerste aan- voertje van 3000 kilo. De prijs van de ka naalharing schommelde om de f 0.40 per kilo, maar daar er een goede dertig sche pen heen zijn, zal het de komende dagen wel beter vlotten bovendien gaan er nog eens veertig vaartuigen deze herfst- grondjes opzoeken. Er is nogal scherp gereageerd op een publikatie in onze krant over bepaalde misstanden in de vishallen van IJmuiden, blijkbaar omdat men het onaangenaam vond, dat zulke zaken in het openbaar ver schijnen. Nu was deze hele affaire een publiek geheim, zodat er van enige schade geen sprake is en de reacties slechts te verklaren zouden zijn uit enige pijnlijk be trapte tenen van lieden, die critiek tot de nare dingen des levens rekenen. Aangezien echter deze aangelegenheid een algemeen belang in de ganse visserij vertegenwoor digde, was het een normale zaak, dat de publiciteit zich er mee bemoeide en wij kunnen ons dan ook nauwelijks voorstel len, dat men a tête reposé over deze zaak denkend de achtergrond zo scherp blijft stellen als men heeft gedaan. Onzerzijds zou nog op te merken zijn, dat een bedrijf, dat ten opzichte van publi citeit en openbaarheid eeuwen ten achter is bij wat andere bedrijfstakken als geheel normaal onderkennen, wel moet schrikken van het bewijs, dat een krant aandacht schenkt aan zijn problemen, die strikt ge nomen niet alleen zijn problemen zijn. Maar dat went wel op den duur. De sluitingswedstrijd van de Beverwijk- se rennersclub „Kennemerland", een recordrit van Beverwijk naar Bergen en terug over een afstand van 57 kilometer, is bij de A-klassers gewonnen door De Nijs. De snelste tijd op dit traject werd evenwel gemaakt door de B-klasser Bruin. Zijn tijd was 33 seconden beter dan die van De Nijs. Deze was echter een verkeerde weg inge slagen en had zodoende enige tijd verspeeld. MAANDAG 22 OKTOBER Kennemer Theater 19 en 21.15 uur: „Thé- rèse". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tempel der verleiding". W.B. Theater, 20 uur: „Moordende handen". K.S.A.-gebouw, 10 en 14 uur: schoolbios coop voor H. Hartschool. 't Centrum. 20 uur: r.-k. emigranten Openbare leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 19-20 uur. R.-k. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 uur; lees- en studiezaal ge opend van 15-18 en 19-21.30 uur. Wijk aan Zee filiaal r.-k. leeszaal, St. O- dulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. DINSDAG 23 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: als maandag. Luxor Theater, 18.45 en 19.15 uur: „Mrs. Miniver". Huishoudschool, Commissie voor Huishou delijke Voorlichting, mevrouw dr. H. M. A. Zijlstra-Hartmans over de geweven stoffen. Kennemer Theater, 20 uur: V.P.R.O.-ca- baret. Zeewijkschool, 20 uur: Vrouwengroep P.v.d.A., lezing over Israël. 't Centrum, 20 uur: „Us Memmetael", to neelavond. R.-k. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal geopend van 15-18 en 19-21.30 uur. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Calvijn van Kotka. Elenie D van Norf !k. Fortuna van Raumö. Patricia van Rotterdam. Aune H van Kuney. Waria van Rotterdam. Willemstad van Antwerpen. Mercator van Middlesborough. Lana Rone van Antweipen. Anna Elisabeth van Londen. IJstroom van Swansea Aldeb&ran van Lon den. Hanna van Archangel. Somalegra van la Koruna. Cora van Geffle. Rhein v. Stock holm. Schippersgracht van Kotka. Pavo van Mantyluoto. Scanseodde van Leningrad. Steinhoff van Le Havre. Hast III van Rot terdam. Morbiham van Le Havre. Phebe van Caen. Sigvard van Norrköping. Sorja Andrea van Antwerpen. Bounty van Birkenhead. K. B. Müller van Archangel. Kuutzalo van Rotterdam. Oberon van Rotterdam. Atlas v. Cardiff. Selma Nimtz van Lagoulette. Hem- nia van Cardiff. Nyhammer van Gothenburg. Falcon van Londen. Penhir van Boston. Ad S van Swansea. Lireco van Grangemouth Marathon van Londen. Lingestroom van Hull. Rien Teekman van Mantyluoto. Gerd van Londen. Neeltje B van Parr. Saba van Aalborg. Netherlands Coast van Newcastle. Tinus Corado van Newport News. Montan Comte van Abö. Ameintas van Gothenburg. Roelf van Aarhus. Vertrokken zijn: Brookfjord naar Vesteras. Sandenis naar Sluiskil. Lijnbaan n. Gdynia. Goote naar Manchester. Munkfors naar Skogall. Diana V naar Londen. Rijnkerk n. Marseille. Patricia naar West Hartlepool. Maartje naar Kopenhagen. Liberia naar Bilbao. Ponza naar Ostrand, Brettland naar Klaipeda. Vimum naar Bremen. Delfinus naar Bremen. Bullfinch naar Londen, Hol landia naar Gothenburg. Delfland naar Bue nos Aires. Lijnbaansgracht naar Londen. Vliestroom naar Leith. Bloemfontein naar Z"id Afrika. Fountain Abbey naar Rotter dam. Westerdok naar Londen. Waria naar Stockholm. Grebbestroom naar Londen. Gra- veland naar Reside. Zaanstroom naar Huil. Leliegracht narr Rotterdam. Poelau Laut n. de Perzische Golf. Manto naar Bremen. To- moe naar Hamburg. Amstelland naar Monte video. Dieter Waltraud naar Hamburg. Merkurius naar Blythe. Amstelslot naar Londen. Anna Elisabeth n. Londen. Rehxe- nor naar Hamburg. Mariekerk naar Ham burg. Cuba naar Bremerhafen. B-klasse: 1. Bruin in 1.33.14; 2. A. Lute in 1.33.55; 3. Hendriks in 1.34.58; 4. Klardie in 1.35.01; 5. K. v. d. Bos in 1.36.51; 6. M. v. d. Bos in 1.37.40; 7. A. v. d. Bos in 1.37.47; 8. Bosman in 1.39.05; 9. Koning in 1.40.18; .10. Scheringa in 1.44.16. C-klasse: 1. Winkelaar in 1.38.47; 2. Koomen in 1.40.02; 3. De Heer in 1.40.05; 4. G. Lute in 1.42.36; 5. Jachtenberg in 1.42.46; 6. Timmer in 1.43.55; 7. Bloemen- daal in 1.44.38; 8. Maas in 1.49.26; 9. Her mans in 2.2.29. Juniren: 1. Put, de 43 kilometer in 1 uur 18 min. en 37 sec.; 2. Brakenhof in 1.19.13; 3. Kooiman in 1.22.01; 4. P. v. d. Bos in 1.31.54. In het Beierse dorpje Königsee zijn de koeien die de zomer op de alpenwei den hebben doorgebracht, feestelijk versierd naar het dal teruggekeerd nu de winter voor de deur staat. Men brengt de versieringen alleen aan als tijdens de zomer in de bergen geen enkele koe is verdwaald of in een ravijn is gestort. De foto geeft een beeld van de blijde intocht, die door late toeristen belangstellend werd gevolgd. De jongere tuinders zullen zich met hand en tand gaan verzetten tegen de steeds drastischer onteigening van tuinbouwgron- den, zonder dat men over voldoende ver vangende gronden beschikt. Op de vrijdagavond gehouden ledenver gadering van de R.-K. Tuinbouw Studie club bracht de voorzitter de heer O. de Rui ter dit naar voren. Op deze avond werd het programma voor de komende wintermaanden vastgesteld. Naast enige teelt-technische problemen, die besproken zullen worden, gaat men zich bezig houden met vraagstukken als die van de verkaveling der tuinbouwgronden, het Landbouwschap in de praktijk, handelsbe trekkingen in Beneluxverband en verwar mingssystemen in de glasbedrijven. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding van het ruim 4000 brt meten de Italiaanse stoomschip „Montardicio" op 8 augustus 1956 in de mond van de west haven van Terneuzen en de direct daarop gevolgde aanvaring van dit schip door het 999 brt metende Duitse stoomschip „Möwe 1". Als getuigen werden gehoord de rivier- loods eerste klasse S. van R. uit Vlissingen, die op de „Montardicio" dienst deed en de zeeloods tweede klasse H. W. eveneens uit Vlissingen, die op het Duitse schip was. De „Montardicio" is een uur voor laag water vastgelopen; dit deed een der leden van de raad opmerken: „U had kunnen weten dat er toen te weinig water stond om met een dergelijk groot schip binnen te komen". Loods R. had gedacht, dat hij het misschien nog wel zou halen, zo ver telde hij nu. Op de vraag waarom hij niet het voor geschreven sein had gehesen om kenbaar te maken, dat zijn schip niet kon manoeu vreren, antwoordde hij: „Daarvoor zijn tien redenen Een daarvan is, dat ik niet wilde, dat er over in de kranten geschre ven zou worden. Ik had goede hoop, dat het schip spoedig zou vrijkomen". De commentaar van een der leden van de raad luidde daarop: „U mag nooit uw per soonlijk belang boven het algemeen belang stellen". Loods W. vertelde, dat hij te laat heeft gemerkt, dat de „Montardicio" vast zat. Naar de mening van de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, is de voornaamste oorzaak van deze twee scheepsrampen het feit, dat de „Montar dicio" niet gewacht heeft tot na laagwater alvorens de haven binnen te varen. De raad zal in deze zaak schriftelijk uit spraak doen. Prijzen van zaterdag. Heilbot 3,302,10; gr. tong 4,103,50; grm. tong 3,60—3,30; kim. tong 3,20—2,80; kl. tong I 2,70—2,30; kl. tong II 2,14—1,92; tarbot I 2,90—1,90, per kg. Tar bot IV 4839; gr. schol 6054; grm. schol 5953; kim. schol 6247; kl. schol I 4741; kl. schol II 38—17; schar 24—10; bot 22—16; v. haring 2316; makreel 2622; gr. schel vis 3736; grm. schelvis 3626; kim. schel vis 3122; kl. schelvis I 2718; kl. schel vis II 228; wijting 198; gr. gul 44; midd. gul 36; k1. gkul 238; kl. haai 2320; ham 100; kl. koolvis zw. 2514; kl. koolvis wit 3432, per 50 kg. Gr. kabeljauw 209110; gr. koolvis zw. 6559; gr. koolvis wit 80; gr. leng 77—63, per 125 kg. Aanvoer van zaterdag. 265 kisten tong en tarbot, kist heilbot,845 kisten schol, 75 kisten schar, 45 kisten bot, 3430 kisten ha ring, 1210 kisten makreel, 1250 kisten schel vis, 250 kisten wijting, 105 kisten kabeljauw en gul, 9 kisten leng, 40 kisten haai, 3 kisten ham, 147 kisten koolvis, 25 kisten diversen. Totaal 7700 kisten. Besommingen van zaterdag. IJM 183 Vikingbank f26.000: VL 77 Abraham f39.300; IJM 24 Vios I f32.500; SCH 20 f980; KW 24 f6140; KW 65 f2800; KW 64 f 1970: KW 57 f5050; KW 111 f 1550: KW 71 f490; KW f470; KW 128 f470; KW 92 f700; KW 30 f690; KW 77 f540; KW 210 f2700; KW 88 f2000; KW 96 f3620; KW 53 f620; KW 21 f630: KW 56 f560; IJM 7 f2320; IJM 11 f2250; IJM 45 f 280,0; IJM 3 f780; IJM 27 f500; RO 20 f78. •- P Voor de eerste maal hebben leerlingen van de manege en rijschool „Kennemergaarde" aan de Duin- en Kruidbergerweg te Velsen deelgenomen aan de proeven voor het beha len van het ruiterdiploma A. Het examen, dat van zaterdagmorgen tien uur tot 's avonds zes uur duurde werd afgenomen aan acht leerlingen door de voorzitter van de Federatie van de Hippische Sportbond, de heer Ad Klebe, de secretaris van de Fe deratie, de heer J. Vogt en de directeur van de Hilversumse manege, de heer Wil- lems. Alle acht leerlingen slaagden. Het examen in theorie bestond onder meer uit het op- en afzadelen van het paard en opnoemen van de onderdelen. Het A-diploma, dat de houders rechtigt tot het dragen van het ruiterinsigne, werd uit gereikt aan rrej. J. v. Loon, mej. I. Cramer, mej. P. v. Heek, de heer A. E. ter Metz, mej. C. Jurgens, de heer C. Jurgens, mej. L. Janus en mej. L. Ducroo. Niettemin bleek De Nijs ondanks dit voorval in zijn klasse niet te verslaan. Mede doordat zijn ernstigste rivaal De Rui ter door een lekke band werd getroffen, zegevierde hij met ruime voorsprong. Deze bedroeg 4 min. en 12 sec. op De Droog. Boeiender was het verloop in de B-klas se, waar Bruin en A. Lute al hun krachten in de strijd wierpen om een zo scherp mo gelijke tijd te maken. Dat pleit won Bruin, die tevens de allersnelste tijd van alle klassen voor zich liet afdrukken. Ook Hendriks en Klardie hebben zich van hun beste zijde doen kennen en finishten met drie seconden onderling verschil op de der de en vierde plaats. De strijd om de vijfde plaats werd een familieaangelegenheid v. d. Bos. Een knappe tijd liet ook de C-klasser Winkelier voor zich afdrukken en met zijn 1 uur 38 min. en 47 sec. was hij sneller dan menig B-klasser. De junioren reden tot Alkmaar en terug, een afstand van 43 kilo meter, en daarbij toonde M. Put zich de snelste. Alleen Brakenhof kon hem nog enigszins benaderen. De uitslagen: A-klasse: 1. C. de Nijs, de 57 kilometer in 1 uur 33 min. en 47 sec.; 2. De Droog in 1.37.59; 3. F. Stroomer in 1.38.13; 4. Bos- scher in 1.40.58. De eerste minister van Singapore, Lim Yew Hock (rechts met bril) bekijkt een zwarte vlag met een hakenkruis, die hem aangeboden is door een delegatie van de linkervleugel in de regering, die zich de conventie van de burgerlijke rechten noemt. Bij de overhandiging verklaarde Lim Yew Hock de vlag te be schouwen als „een teken van de overgave en de nederlaag van ondermijnende ele menten". De delegatie daarentegen noemde de vlag „een teken van rouw en een symbool van de dood der democratische rechten en vrijheden in Singapore onder de onderdrukkingspolitiek van de regering. De delegatie protesteerde tegen de arrestatie van zestien personen onder wie vakbondsleden en tegen het ontbin den van de drie belangrijke communistische organisaties.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9