Prins Bernhard reikte Willem de Zwijgerprijzen uit Panda en de Meester '^niaöiër J Don Cook en Washington Post met gouden medailles onderscheiden KOU? AKKERTJE Radio geeft donderdag Wereldnieuws Zoeft ió lxet zo r~ WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 2 Een opkomende S.E.R.-advies: Garantieprijs voor een deel der melkproduktie PERSCOMMENTAREN op regeringsverklaring Kernpunt Vlak Weinig houvast Gedrocht Ö.'ffi.Starituïïïa Mej. mr. N. S. C. Tendeloo in Tweede Kamer herdacht Ir. L. van Bendegom hoogleraar in Delft Lugubere vondst President Tubman donderdag in IJmuiden UIEN J Tijdens een gala-diner in het Sheraton Carlton Hotel te Washington, gehouden in tegenwoordigheid van Prins Bernhard der Nederlanden, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dul les, de voorzitter van het Hoge Gerechtshof, Earl Warren, en vele vooraanstaanden uit de Amerikaanse diplomatieke en journa listieke wereld, heeft het Willem de Zwij ger Fonds voor de vijfde keer Amerikaanse journalisten bekroond, wier werk heeft bij gedragen tot het scheppen van beter begrip tussen Nederland en Amerika. De gouden medaille van het Fonds benevens een geldsbedrag van vijftienhonderd dollar werd door een jury, bestaande uit drie prominente Amerikaanse journalisten, toe gekend aan Don Cook, hoofd van het Lon- dense Bureau van de New York Herald Tribune. Het bekroonde artikel, „Holland again fights back the sea", waarin be schreven wordt hoe Nederland hoofdzake lijk door eigen initiatief en uit eigen mid delen, de gevolgen van de vloedramp van 1953 te boven is gekomen, is verschenen in het bekende Amerikaanse zondagsblad This Week, waarvan de gemiddelde oplage 11,7 miljoen exemplaren bedraagt. Het Willem de Zwijger Fonds, dat is op gericht en gefinancierd door Nederlandse particulieren, en waarvan Albert Balink, directeur-hoofdredacteur van het Neder lands-Amerikaanse maandblad „The Knic kerbocker", voorzitter is, heeft voorts het vooraanstaande blad te Washington, de „Washington Post", met een gouden medaille onderscheiden wegens „het uit muntend kaliber van de buitenlandse cor respondentie". Een nieuw, en in Amerika steeds zo ge waardeerd menselijk element werd dit jaar geïntroduceerd door het beschikbaar stel len van een studiebeurs. Deze werd voor de eerste maal toegekend aan de 12-jarige Burton Heath uit Thetford. Afgezien van de leerbekwaamheid van de jongen speelde in dit geval de overweging een rol, dat diens vader, Burton Heath, Amerikaans journalist in dienst van het pers-syndicaat Newspaper Enterprise Association, een der 14 Amerikaanse journalisten was, die om kwamen bij het vliegtuigongeluk te Bom bay in 1949. Mevrouw Heath was aanwezig toen Prins Bernhard haar zoon de cheque voor de studiebeurs overhandigde. Prijsuitreiking Het diner werd voorgezeten door Frank Holeman, President van de National Press Club te Washington. De Nederlandse am bassadeur te Washington, dr. J. H. van Royen, introduceerde Prins Bernhard. De voorzitter van het Willem de Zwijger Fonds, Albert Balink, maakte bekend, dat het Fonds het eerste lustrum als aanleiding had gekozen om een studiebeurs uit te ADVERTENTIE U voelt U weer "stralend" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gemengd koor. 7.15 Pla ten. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Instrumentaal octet. 12.20 Platen. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.38 Ritmische muziek. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.45 Platen. 14.00 Lichte muziek. 14.25 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Ka mermuziek. 18.25 Platen. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Plate 19.20 Sociaal perspectief, cause rie. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge varieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijd schriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Orgel. 11.45 Tuinbouwpraatje. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 's spionnetje. 12.30 Land- en tuin.bouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dans muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.05 Paul Vlaanderen en het Lawrence- mysterie. hoorspel. 14.45 Sopraan en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Hammondorgel. 16.15 Voordracht. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld. De 9e algemene conferentie van de Unesco. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte mu ziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tien jaar Belgisch-Nederlands cultureel accoord, uitwisselingsconcert met het N.I.R. (20.3520.55 Reportage over het klokkenspel in Belgl'i en Nederland). 21.35 Journaal 21.45 Amusementsmuziek. 22.15 De Casbah van Parijs, causerie. 22.30 Fanfare-orkest. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Koer sen van New York en Onze buitenlandse correspondenten melden. 23.2523.55 Jazz muziek. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 20.00 Journaal en wéeroverzicht. 20.15 Spie gel der kunsten. 20.40 Waar het nieuws ons brengt, reportage. 21.00 Opmars der atomen. 21.25 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsorkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Omroepkoor en soliste. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Meisjeekoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.15 Kamer orkest en symfonisch orkest m. m. v. solist. (20.35—20.55 Klankbeeld). 21.30 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Internatio nale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.55— 23.00 Nieuws. loven; een geste van Nederlandse particu lieren, die niet zou nalaten tot het hart van Amerikanen te spreken. De prijs van Don Cook, die in Engeland verblijft, werd namens hem in ontvangst genomen door de heer Luke Carroll, redac teur buitenland van het New York Herald Tribune Syndicate. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts twee rechters van het Hoge Ge rechtshof, Harold H. Burton en Tom C. Clark, kardinaal Spellman, verscheidene senatoren en leden van het Huis van Afge vaardigden, Eugene Meyer, voorzitter van de Raad van Beheer van de Washington Post hij nam de gouden medaille in ont vangst Benjamin McKelway, hoofd redacteur Washington Evening Star, Wal ker Stone, hoofdredacteur Scripps Howard Newspaper Alliance, Boyd Lewis, Execu tive Editor Newspaper Enterprise Asso ciation en tal van kopstukken uit de Ame rikaanse dagblad- en uitgeverswereld. Vriendelijke Dulles Boodschappen van president Eisenhower en de Democratische kandidaat voor het presidentschap, Adlai Stevenson, werden voorgelezen door Albert Balink, voorzitter van het uitvoerende comité van de Willem de Zwijger prijzen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, noemde Prins Bernhard „een vriendelijke prins en een prins onder de vrienden." Prins Bernhard haalde in zijn rede enkele Amerikaanse vaste uitdrukkingen aan, waarin het woord „Dutch" een onaan gename betekenis heeft en maakte duide lijk dat in werkelijkheid juist het omge keerde waar is van wat ermee bedoeld wordt. Hij omschreef de betekenis van Willem de Zwijger en wees erop, dat de denkbeelden, die de grondslag vormen van onze moderne westerse beschaving voor het eerst in de lage landen tot leven zijn gebracht: vrije onderneming, internationaal recht, godsdienstige en geestelijke vrijheid. De centrale persoon hierbij was Willem de Zwijger. Geen betere naam had voor de onderscheiding, die werd uitgereikt, kun nen worden gekozen. Tenslotte maakte de Prins de naam van de prijswinnaar, Don Cook bekend. De Sociaal-Economische Raad heeft dezer dagen aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening een rapport uitgebracht over de prijsvorming van melk. Hierin wordt betoogd, dat de ontwikkeling van de prijzen van de melk en zuivelprodukten in de laatste jaren zo danig is geweest, dat het garantiesysteem voor melk in werking moest treden. De omstandigheden, waaronder de prijsvor ming van de melk- en zuivelprodukten plaats vindt, rechtvaardigt een garantie stelsel, dat het melkveehouderijbedrijf een minimum inkomen garandeert. Daarbij komt, dat de produktiestructuur in de melkveehouderijsektor hier te lande niet zodanig is, dat de produktie van melk on der optimale omstandigheden plaats vindt. Daar in deze situatie slechts op lange ter mijn verbetering kan worden gebracht, is ook daarom een systeem van inkomens garantie gewenst. Wegens de plaats welke de sektor van de melkveehouderij in ons nationaal-eco- nomisch bestel inneemt, kunnen als doel einden van het te voeren garantiebeleid worden gesteld het streven naar een zo groot mogelijke netto-opbrengt van de sek tor van de melkveehouderij in het natio nale produkt en ten tweede het bevorderen van een redelijk bestaan voQr de indivi duele melkveehouder. Het eerstgenoemde wordt van primair belang geacht. De meerderheid van de Sociaal-Econo mische Raad acht dit mogelijk door een systeem, waarbij de garantieprijs niet van toepassing is voor de totale per individuele melkveehouder af te leveren hoeveelheid melk, maar voor een gedeelte hiervan, vast te stellen aan de hand van een ge middelde produktie over een bepaald basisjaar. Een minderheid van de raad is van mening, dat de prijspolitiek een ongeschikt instrument is om te komen tot een ver betering van de produktiestructuur in de melkveehouderijsektor. Zij is van oordeel dat de garantieprijs voor melk zodanig dient te worden vastgesteld, dat aan de producenten op goed geleide, sociaal en economisch verantwoorde bedrijven' een minimuminkomen wordt geragandeerd. Spreekuur burgemeester. Belangheb benden wordt medegedeeld, dat de burge meester van Hillegom verhinderd is op Zaterdag 27 oktober zijn spreekuur te houden. De langverbeide verklaring waarin het nieuw opgetreden kabinet de richtlijnen van zijn beleid en zijn daaruit voort vloeiende voornemens heeft medegedeeld, houdt in vorm en stijl het midden tussen een Troonrede en een ministeriële rede voering, schrijft de Nieuwe Rotter damse Courant (lib.). zien waarvan de slepende kabinetsformatie „De kern van het regeringsbeleid, ten aan- beslissingen reeds te lang heeft verschoven, betreft de wijze waarop wij de hoogconjunc tuur in haar economische en sociale, haar financiële en monetaire aspecten tegemoet treden. Kardinaal is voor zulk een beleid de beheersing van lonen èn prijzen. De regering nu wenst terecht het prijsstabilisatiebeleid voort te zetten; dit uitgangspunt is o.i. zo allesbeheersend voor het behoud en de ver steviging van de reële welvaart voor alle groepen der bevolking, dat de loonbeweging daaraan ondergeschikt moet blijven. Wan neer de regering in dit verband dan ook rept van „de aanpassing van het loonniveau, die in 1957 moet worden verwacht", dan kunnen we ons denken dat werkgevers- en werk nemersorganisaties gezamenlijk tot de con clusie komen dat, gelet op de toeneming van het reële arbeidsinkomen in de laatste jaren voor de premie van de ouderdomsvoorzie ning en voor de tevens aangekondigde huur verhoging met 25 pet. geen volledige loon- compensatie moet worden gegeven. Veel zal hierbij afhangen van een duidelijk doelbe wust regeringsbeleid. Niet minder echter van de vrije medewerking van de maatschappe lijke organisaties. Deze medewerking is des te onmisbaarder, omdat de regering terecht stelt dat de middelen van conjunctuur- en structuurpolitiek bij voorkeur van globale aard moeten zijn en dat „fysieke controles" slechts in speciale gevallen mogen worden toegepast. Wij staan dus als volk in alle ge ledingen voor een vuurproef van zelfbeheer sing." Een regeringsverklaring, die vrijwel ge heel gewijd is aan materiële aangelegen heden, schrijft het Algemeen Han delsblad (lib.). „Toch kan men zich afvragen, of van een staatsstuk, dat iets meer plaats zou hebben ingeruimd aan geestelijke waarden, voor ons volk niet meer inspiratie zou zijn uitgegaan. Zo heeft het ons bevreemd, dat, nu er zorgen zijn van nationale aard, welke ons voïk drukken, en met name het gerucht zich heeft meester gemaakt van het Koninklijk Huis, de regering niet met een duidelijke verklaring voor de dag is gekomen. Niettemin hebben wij hetvolste vertrouwen, dat de regering hier een actief en waakzaam standpunt in neemt, dat in overeenstemming is met de oprechte verknochtheid, welke ons volk ver bindt met onze geliefde Vorstin en met alle leden van het Koninklijk Huis. Overigens kan men zich afvragen, of het compromiskarakter, dat weer het hoofdken merk werd van het nieuwe kabinet-Drees en van zijn program, niet de schuld draagt van deze onmiskenbare vlakheid van de rege ringsverklaring. Wel is het begrijpelijk, dat, daar de regeringsarbeid vier maanden lang in meerdere of mindere mate heeft gestag neerd, thans het werk met volle kracht ter hand wordt genomen. De regeringsverklaring bevat een veelkleurig en ambitieus program. Natuurlijk moet men afwachten, wat er van al deze plannen in de praktijk terecht kan en zal komen." Ook deVolkskrant (kat'h.) zegt dat verschillende politieke inzichten in een compromis zijn samengebracht. „Veel van wat in de regeringsverklaring staat was al bekend. Andere punten, hoewel op zich belangrijk, bieden nog weinig hou vast. En over de kwestie-Soestdijk wordt niets gezegd. Nu er rond deze nationale zaak zoveel spanning en onrust heerst, mocht worden verwacht, dat het nieuwe kabinet enige aanduiding zou geven over de te vol gen beleidslijn." „Als grootste probleem voor de naaste toe komst wijst het nieuwe kabinet op de span ningen in de financieel-economische sfeer. Het gaat ons goed, maar nu zijn er steeds sterkere aanwijzingen, dat wij meer gaan besteden dan uit hoofde van de beschikbare middelen mogelijk is. Daarnaast heersen er grote spanningen op de arbeidsmarkt. Dat alles ■jyijst in de richting van een beperking van dé bestedingen. Hier worden we echter niet veel wijzer. De regering wacht op een advies van de Sociaal Economische Raad of een dergelijke beper king inderdaad nodi"" is. Wel zegt de rege ringsverklaring al, dat hierbij eventueel „a)ie bestedingscategorieën" onder het mes zullen komen. Dat wil dus zeggen niet enkel een afremmen van de bestedingen bij het be drijfsleven. doch ook bij de consument. Als het zover komt, zullen dergelijke voorstellen nog heel wat stof doen opwaaien." De Telegraaf (onafh.) heeft, met alle waardering voor de opmerking dat aan de efficiency en soberheid in de over heidsdienst aandacht zal worden besteed, een passage node gemist. „Veel belangrijker zou zijn als de staat zou willen bezuinigen op zijn improduktieve uit gaven, welke slechts doeltreffend kunnen worden aangepakt als niet alleen naar effi ciency en soberheid wordt gestreefd, doch als doelbewust wordt getracht de omvang van de staatstaak in te krimpen." „Uit de regeringsverklaring blijkt dat het door en door slechte compromis, dat tijdens de kabinetsformatie over de huurverhoging tot stand is gekomen, gehandhaafd is ge bleven. De regering wil inderdaad gedurende tien jaren 50 pet. van de huurverhoging op een geblokkeerde rekening laten storten. Voorlopig zouden wij hiervan alleen maar willen zeggen dat dit blokkeringsgedrocht in de vorm van een nodeloze mammoet-admini stratie de Nederlandse belastingbetalers veel geld zal kosten." ADVERTENTIE Kiest steeds met zorg uw vulpen uit Zoals ge 'n vriend zoudt kiezen. Een pen van DANTUMA zal nooit Die vriendentrouw verliezen! Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 (Van onze parlementaire redacteur) In de vergadering van de Tweede Kamer van dinsdagmiddag, waarin minister-presi dent dr. Drees de regeringsverklaring voor las, waren alle ministers en staatssecreta rissen, met uitzondering van mr. Struycken aanwezig. De benoeming van mr. Struycken tot minister van Binnenlandse Zaken volgt pas na zijn ontslag als gouverneur van de Nederlandse Antillen, dat hem tegen het einde van deze maand zal worden verleend. Aan het begin van de vergadering heeft de voorzitter, mr. L. G. Kortenhorst, op ge voelvolle wijze twee figuren herdacht, die sinds de vorige vergadering aan de Kamer zijn ontvallen. Eerst bracht hij postume hulde aan mejuffrouw mr. N. S. C. Tende loo, de dezer dagen overleden bekwame en bezielde strijdster voor de rechten van de vrouw. In het bijzonder gewaagde hij van Ir. L. van Bendegom, die benoemd is tot gewoon hoogleraar in de algemene water bouwkunde aan de Technische Hogeschool in Delft, werd op 1 januari 1911 geboren in Oostburg. Hij studeerde aan de T. H. in Delft en behaalde op 18 december 1936 het diploma van civielingenieur. Hij werd op 1 maart 1 ""37 ingenieur bij het waterloopkundig laboratorium in Delft. Ruim een jaar later, op 1 augustus 1938, trad hij in dienst bij de Rijkswaterstaat. In 1940 werd hij hoofd van de studiedienst der directie-bovenrivieren van de Rijks waterstaat, in 1946 ingenieur in het arron dissement Hoorn (Waddenzee en Wadden eilanden), in 1950 hoofdingenieur van het arrondissement „Rijn en IJssel" in de directie-bovenrivieren en in 1956 hoofd ingenieur in het arrondissement „Noordzee kanaal" in Haarlem. In 1953 was ir. Van Bendegom enige tijd gedetacheerd in Steenbergen, waar hij de leiding had van het herstel der zeewering Noord-Brabant-Zuid. Uit het Eemskanaal te Oosterhoogebrug is het lijk opgehaald van de 38-iarige café houder-scheepstimmerman G. S. uit Wes- sterbroek, die sinds 12 oktober werd ver mist. Enige pakhuisknechten ontdekten hef lijk. Onmiddellijk werd de Groninger po litie gewaarschuwd; deze heeft de zaak echter overgedragen aan de rijkspolitie, omdat bij het ophalen van het lijk bleek, dat de man met eentouw dat om zijn hals was gebonden aan een betonnen paal vast zat. Een nader onderzoek wordt ingesteld. In het programma van het niet-officiële gedeelte van het bezoek van de president van Liberia en mevrouw Tubman aan ons land, zijn een aantal wijzigingen aange bracht. Donderdag 25 oktober wordt om 10 uur een bezoek gebracht aan de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden. Om 12.30 uur wordt in hotel Duin en Kruidberg te Santpoort een lunch aange boden door de firma Wm. H. Müller en Co, agenten van de Liberia Mining Cy. De echt genote van de gezant van Liberia, mevrouw Peal, houdt des middags om 4 uur een thee, waarvoor een aantal dames is uitgenodigd. Des avonds bieden de gezant van Liberia er. mevrouw Peal een diner aan. 39. Het magische kunstje vcfn meneer Plutanus, om bankbiljetten aan te trek ken, was niet erg plezierig voor de wan delaars in het park.. Vol schrik en verba zing zagen deze lieden, hoe hun geld zo maar uit hun zakken en handtasjes flad derde en dwarrelend naar de muts van een grijsaard vloog, die op zonderlinge wijze een eindje boven de grond zweefde. Joris was de enige, die dit magische kunst stukje ten volle kon waarderen, want hij kreeg even latei- de gevulde muts aange boden. Waar het allemaal vandaan was gekomen, interesseerde hem weinig. „Voor treffelijk, waarde heer Plutanus", murmel de hij, terwijl hij met grage handen in de muts greep, „er gaat toch maar niets bo ven de innerlijke kracht van de magische incasso!" „Maar MAG dat allemaal wel?", vroeg Panda weifelend. „Krijgen we daar niet straks last mee?" „Maak u toch niet altijd voortijdig zorgen, manneke", zei Joris luchthartig. „Wie zou ons nu last kunnen bezorgen?" Het antwoord op deze vraag werd snel gegeven. „DAAR is ons geld! Hij steekt het bij zich! Grijp hem!", klonk het plotseling van verschillende kanten. En daar kwamen de beroofde wandelaars aanrennen In de Tweede Kamer heeft minister president dr. Drees dinsdagmiddag de regeringsverklaring voorgelezen. Links van hem Nederlands eerste vrouwe lijke minister, mej, M. A. M. Klompé, en minister Luns haar even knappe als vurige parlementaire zwanezang, haar rede bij de behandeling van het wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw. De minister-president sloot zich met een kort maar eveneens indrukwekkend woord namens de regering bij de rede van de voorzitter aan, hetgeen hij eveneens deed, nadat deze vervolgens de overleden direc teur van de Stenografische Dienst, de heer Rietjens, herdacht had. Hierna stond de voorzitter, overeenkom stig het historisch gebruik, bij een belang rijk feit stil. Hij gaf namelijk aan aller vreugde en voldoening uiting, nu voor de eerste keer in de parlementaire geschiede nis een vrouwelijke minister deel uitmaakt van het kabinet. Volgens artikel 5 van de Grondwet zijn vrouwelijke Nederlanders evenzeer als mannen tot elke landsbetrek king benoembaar. In dit opzicht was er dus niets uitzonderlijks aan de hand. Maar enerzijds openbaarde zich die gelijkberech tigdheid nu wel op spectaculaire wijze de vergadering werd ook door de televisie uitgezonden en anderzijds kon worden vastgesteld, dat er op staatkundig gebied thans een completering van waarde plaats vond, doordat een vrouw met bijzondere gaven, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, als minister deel uitmaakt van het kabinet. Een hartelijk applaus volgde nadat mejuf frouw Klompé in haar ministeriële „mai denspeech" op elegante wijze haar dank had geuit voor de hulde, alsmede voor de haar door de voorzitter bij deze gelegen heid geschonken orchidée. Na deze bloemrijke inzet luisterde de Kamer, inmiddels verrijkt met elf beëdigde nieuwe leden, opvolgers van de volgens grondwettelijke voorschrift voor het'ifcb- maatschap bedankt hebbende ministers en staatssecretarissen, ruim 'n half uur naar 'n, uit den aard der zaak geenzins bloemrijk stuk proza: de door minister-president uit gesproken regeringsverklaring, die deze week verder onderwerp van discussie zal uitmaken Het is te verwachten, dat er in niet onbelangrijke mate nog wel iets anders, onder meer in het bijzonder de lijdensge schiedenis van de kabinetsformatie, een grote rol in het debat zal spelen. Tot besluit van haar dinsdag in het open baar verrichte werkzaamheden, maakte de Kamer een voordracht op van drie voor de benoeming van een lid van de Reken kamer. Hierbij kwam oud-minister Götzen als nummer één uit de bus, conform de aanbeveling van de Rekenkamer, hetgeen ook het geval was ten aanzien van de nummers twee en drie. Dit had echter wel nog wat voeten in aarde, doordat tenslotte meer dan dertig afgevaardigden, uiteinde lijk echter vergeefs, probeerden nummer vier op de lijst, de heer A. Sissingh uit Overveen, hoofd van de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst, wat hoger op de nominatie te brengen, hetgeen de Reken kamer in een vroeger stadium zelf ook had gedaan. Heb ik het wel, dan heerste er speciaal binnen de fractie van de Partij van de Arbeid enige ontstemming over deze „achteruitzetting". Vandaar de meer dan dertig op deze kandidaat uitgebrachte stemmen. Gevolgen. In Hiroshima is een 46-jarige vrouw overleden, naar de medici die haar behandeld hebben venklaren, aan de gevolgen van het atoom-bombarde ment dat 11 jaar geleden de stad ver woestte. Haar naam is Haruko Kinu- gawa. Ongezond Tegen de voormalige minister van Volksgezondheid in Argentinië, dr. Ramon Carrillo, die deze functie ten tijde van Peron bekleedde, is door de federale rechter een bevel tot in hech tenisneming gevraagd terzake van ver duistering van openbare gelden. Voor zover men weet vertoeft Carrillo in het buitenland. Opkomst. Van de 706 dienstplichtigen in München (jongelui van 19 jaar) zijn er dinsdag slechts 144 verschenen om zich te laten registreren. Het was de dag waarop zij, die in juni, juli en augustus 1937 geboren zijn., zich moes ten melden. In Bremen meldden zich 40 van de ongeveer 100, die hadden moeten verschijnen. Doodstraf. Premier Eden heeft in het La gerhuis bekendgemaakt, dat de rege ring in het begin van de nieuwe par- lementszitting. met nieuwe voorstellen zal komen inzake de doodstraf. Voorbereiding. Argentinië, Japan, Egyp te, Peru, Indonesië en Pakistan zijn gekozen als deelnemers aan de com missie van voorbereiding van het Inter nationaal Bureau voor Atoomenergie. Twaalf andere landen maakten al deel uit van de commissie, namelijk Aus tralië, België, Brazilië, Canada, Tsje- choslowakije, Frankrijk, India, Portu gal, Zuid-Afrika, de USSR, Engeland en de Verenigde Staten. Tijdspassering. President Eisenhower heeft op het Witte Huis luchtvaart trofeeën uitgereikt aan drie piloten, onder wie de Franqaise Jacqueline Auriol, die de Harmon International Trophy ontving omdat zij de snelste vrouw ter wereld is. Reeds tweemaal eerder overhandigde de president haar de prijs en hij zei: „Het lijkt wel of ik mijn tijd doorbreng met u trofeeën te geven Bestaan. Een groep van 72 mannen, vrou wen en kinderen, gevlucht uit landen achter het IJzeren Gordijn, vertrekt donderdag naar de Verenigde Staten, waar zij een nieuw bestaan hopen op te kunnen bouwen. Onder hen is een Hon gaar, die een boek schrijft over de vrouwenarbeid in de communistische landen. Bekijks. Meer dan 700.000 Tsjechen zul len omstreeks 1960 in het bezit van een televisietoestel zijn, aldus schrijft de president van de Tsjechische regerings commissie voor de televisie. Met de bouw van drie televisiezenders, in Chrudim (Oost Bohemen), Bratislava (Slowakije), en Brno (Moravië) is twee jaar geleden begonnen. Plannen. Jean Marie, voorzitter van de directieraad van de French Line, heeft in New York onthuld, dat er plannen bestaan voor de bouw van een hyper modern passagiersschip dat 57 miljoen dollar zou kosten en in 1961 gereed zou zijn. Het nieuwe schip zou de oceaan in vijf dagen kunnen oversteken. De lie de France zou dan uit de vaart worden ge nomen. Solidariteit. Piefro Nenni, leider van de lïnkse socialisten in Italië en houder van de Stalin-vredesprijs, heeft een telegram naar Warschau gezonden, waarin hij zijn „solidariteit en ver trouwen" uitspreekt in de politiek van de nieuwe machthebbers. Niets aan. De Amerikaanse loods G. Da vid Gitkovi heeft in een brief aan het weekblad Time gezegd, dat het loodsen door het Suezkanaal op geen stukken na zo moeilijk is als wordt veronder steld. „Dit kanaaltochtje is, vergeleken met Hell Gate een picnic", schreef hij. Hell Gate is het gevaarlijke smalle wa ter dat East River te New York ver bindt met Long Island Sound. Vriendin. De gevangen genomen Mau- Mau-hoofdman Dedan Kimathi heeft verklaard, dat ex-terroristen, die door de Britten de bossen werden ingestuurd als politiespionnen, zijn val hebben be werkstelligd. Kimathi's „vriendin" is al weer terug in het bos, op zoek naar andere belangrijke Mau Mau'ers, aldus een politie-officier. Kimathi had zijn „vriendin" bij zich, toen hij werd ge arresteerd. ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN '*9.75 Gen. Cronjéstraat 40-44 Telef. 1S458 K.. TOEN in de oorlog verschillende genees middelen uiterst schaars, of helemaal niet te krijgen waren, kon een arts een patiënt wel eens aanraden uien te eten als ver weermiddel tegen wormen die zich in het spijsverteringskanaal genesteld hadden, maar we hadden ons nooit kunnen voor stellen, dat uien in vroeger tijden als een bijkans universeel geneesmiddel hebben gegolden. Het advies van bo venbedoelde arts is een oud en erkend volksgeneesmiddel, doch dit kan lang niet worden gezegd van alle aanwending van uien die we u thans zullen opnoemen; die zijn n.l. niet alle erkend door degenen die op wetenschappelijke wijze voor onze gezondheid pal staan. Door de genees kundigen in de oudheid werd b.v. vaak het sap van uien tegen oorziekten aanbevolen, 'n middel, dat naar ons voorkomt, wel enige tegenstand bij de tegenwoordige arts zal ontmoeten. Soms ook. werden uien een voudig op de buik gelegd, als middel tegen blaasklachten, een in onze ogen hoogst zonderlinge manier van doen, die zeker weinig effect zal hebben. We moeten hier bij echter bedenken, dat uien ons de tra nen uit de ogen doen stromen, zodat van dit middel op z'n minst mocht worden ver wacht, dat het een soortgelijke uitwerking zou hebben bij patiënten, die moeilijk heden ondervonden bij de urinelozing. Tegen deze klachten werd ook wel eens geraden uien te eten. Dat uien laxerende en diuretische eigen schappen hebben en daarom goed zijn voor maag en ingewanden, volgt reeds uit de aanhef en werd in vroeger tijden dan ook algemeen onderschreven. Maar uien die tegen pleuris worden aangewend, zal velen wat vreemd in de oren klinken. Wellicht is het beter in dit geval aan borst- en keel aandoeningen in het algemeen te denken en aan hoesten in het bijzonder. Dan heb ben we met een huismiddeltje te maken, dat sommigen onzer in de verte wellicht zullen herkennen: men holt een ui uit, zet in de gemaakte holte suiker te „teren" (trekken) en drinkt dat sap op. Ik heb het zelf nooit tegen hoest gepro beerd, maar kan als zodanig wèl de met bruine suiker uit getrokken rammenas, die in derdaad een stroop oplevert, waardoor hinderlijke hoest verdwijnt als sneeuw voor de zon. Maar goed, dit was dan de suikervariant daarop. Over het gebruik van uien tegen wrat ten, behoeven we niet te spreken, want daarvan \ieeft iedereen wel eens gehoord. Maar uien tegen ontstekingen en zweren, was in de oudheid niet minder bekend. Men meende, dat uien ontstekingen konden doen rijpen en zweren openen, waarvan de bekende geneeskundige Van Beverwijck in de zeventiende eeuw nog getuigenis af legde: „Ajuyn heeft kracht om te ver sachten en merckelyck te rypen". Merkwaardig is het, dat de Menangka- bauers uien als koortswerend beschouwen en dat in Taloek wonden behandeld wor den met een medicament, waarin behalve koevet ook uien zijn verwerkt. Er zijn nog meer aanwendingen, bijvoorbeeld een ui die in het kippenhok moet hangen om kip- penluizen te verdrijven, maar we zullen thans stoppen om te kunnen overgaan op de Haarlemmerolie. Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2