Sukarno en Abdulgani hebben Washington doen schrikken maar UüUekm dit is Uw kans Uw oude apparaat te vervangen! Beleidsverklaring over kern proeven van Eisenhower LANGE STERKE NAGELS India zendt de „nizam van Haiderabad" met pensioen Indonesië nog onafhankelijk Tegen elkaar uitspelen van twee wereldmachten houdt gevaar in Akkoord over algemene ontwapening is de voorwaarde voor een verbod Van dag tot dagJ Geweld m Hongarije Beperking in overleg WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 N Einduitslag van de Jordaanse verkiezingen Op het eerste gezicht Formele hartelijkheid? Atoomorgaan van de UNO komt in Wenen Betreurenswaardige bekorting Heringa Wuthrich Dertien schepen op zwarte lijst in Indonesië De Weense operazangers bedanken voor dank Regeringscommissaris voor de belastingen o Van onze correspondent in Djakarta) De reis van president Sukarno naar de Sovjet-Unie, Joegoslavië, Oostenrijk, Tsjeehoslowakije, Bulten-Mongolië en de Chinese volksrepubliek, die vijftig dagen heeft geduurd, heeft, naar Indonesische opvattingen, de balans weer in evenwicht gebracht. Voor de gedachte, gewekt toen Sukarno een bezoek aan de Verenigde Staten en enige Westeuropese landen zou brengen, dat Indonesië zich op het westen oriënteerde, is nu geen plaats meer. In de Indonesische politieke kringen, die de onaf hankelijke buitenlandse politiek als een kostbare plant behoeden, is men van oordeel dat het land er in geslaagd is de weg te houden, die tussen de beide machtsblokken loopt. Tussen de reizen naar het westen en het oosten ligt overigens een opmerkelijk verschil. Dit betreft de wijze, waarop het Indonesische staatshoofd is ontvangen. Die ontvangsten waren onderling natuurlijk verschillend, al naar de aard van de be woners der landen, die president Sukarno op zijn wereldreizen aandeed. Wellicht ook wekte in verschillende landen de propagandamachine, die de publieke belangstelling voor dit buitenlandse bezoek moest stimuleren, op andere wijze. De vrije wereld en de totalitaire staten houden er nu eenmaal verschillende methoden op na. ADVERTENTIE r* !-y 'v rlV Zelfs dit goedkope apparaat is technisch beter. Gevolg: zachter scheren en het mesje gaat langer mee. A%' Dit apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjes voor maar 1 gulden een „goeie" morgen begint met Gillette! 1 Ofschoon de gevolgen van de thans in Hongarije en Polen uitgebroken verzets activiteit tegen de Sovjet-Russische heer schappij nog moeilijk kunnen worden over zien, mag men zich niet verhelen dat een zeer ernstige, uiterst gevaarlijke situatie is ontstaan, vooral nu de Russische troe pen in Hongarije het losgebroken revolu tionaire geweld trachten te dempen met tegengeweld. De thans zich voltrekkende gebeurte nissen zijn van veel omvangrijker en ern stiger aard dan de arbeidersopstand in Posen of de juni-revolte in Oost-Duitsland. Zij zijn het directe gevolg van een blijk baar georganiseerde, ondubbelzinnige po ging om in Hongarije althans de communistische regering weg te vagen. Wat Polen betreft is een gematigde com munistische groepering in verzet gekomen langs wat men nog „wettelijke" wegen zou kunnen noemen, doch in Hongarije is, na dat daar aanvankelijk het Poolse voorbeeld werd gevolgd, door anderen de lont in het revolutionaire kruitvat gestoken en heb ben althans sommige verzetsgroepen zich openlijk tegen de Russen gekeerd. Een uiterste zelfbeheersing wordt thans het westen opgelegd, een bijna ondragelijk niets-doen als toeschouwer bij een bloe dige tragedie, waarin de vrijheid inzet Is. Deze zelfbeheersing, die geen struisvogel politiek mag zijn doch gebaseerd is op de uiterste voorzichtigheid ten aanzien van de wereldvrede, zal temeer op de proef worden gesteld naarmate Sovjet-Rusland die voorzichtigheid uit het oog verliest en in oost-Europa geweld bedrijft dat de perken te buiten gaat. De voorzichtigheid van het westen is voornamelijk geboden door de gecompli ceerde toestand, waarin de gevechten in Hongarije zich afspelen. De hulp der Rus sische troepen is ingeroepen door de nieuwe premier, Nagy, wiens wederoptre- den een „Titoïstisch" getint bewind scheen in te luiden. Een bewind dus, dat een lang zame, doch zekere, losmaking van Sovjet- Rusland als tendens had en paste in het kader van de grotere onafhankelijkheid, die ook in Hongarije massaal werd geëist. Men moet dus concluderen, dat de situatie uit de rails is gelopen en dat de langzame omwenteling, die Nagy voorstond, een plotselinge is geworden door het optreden van zowel tegen Rusland als tegen Nagy en dus volkomen anti-communistisch agerende groeperingen. Wij weten niet of Nagy onder dwang van Moskou de Russische troepen te hulp heeft geroepen, of dat hij te kampen heeft met machten, die niets van zijn gematig de koers moeten hebben en thans van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om op de barricaden te gaan. Hoe dan ook, de Hongaarse onafhankelijkheidstaktiek is in een bloedige revolte omgeslagen, die tragische gevolgen zou kunnen hebben voor de zich voordien gunstig ontwikkelen de positie van alle satellieten. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat de opbrengst van de kinderpostzegel actie de verwachtingen zal nabijkomen en zelfs overtreffen. De schoolkinderen van De einduitslag van de Jordaanse ver kiezingen luidt: Onafhankelijken 12 zetels; nationale socialisten 11 zetels; constitutio nele partij 4 zetels; mohammedaanse broe derschap 4 zetels; nationaal blok 3 zetels; Baath-partij 2 zetels; bevrijdingspartij 2 zetels en Arabisch-Palestijns blok 2 zetels. De Israëlische pers schrijft in haar com mentaar op de uitslag van de Jordaanse verkiezingen dat het een overwinning is geworden van de „linkse en pro-Egyptische elementen", en vermoedt dat koning Hoes sein nu aanvallen van een pro-Egyptische meerderheid te verduren zal krijgen. In politieke kringen te Tel Aviv is men van mening dat de toestand in Jordanië nu nog meer gespannen zal worden en een groter gevaar dan voorheen vormt. Maar in de hartelijkheid der ontvangsten leek weinig verschil te zijn. Nog maar pas herinnerde de Indonesische ambassadeur in Washington er aan, dat Sukarno's be zoek aan de Verenigde Staten „een weder zijdse liefde op het eerste gezicht" tot stand bracht. En geen Amerikaan heeft dat tegengesproken. Het presidentiële bezoek aan Rusland en de Chinese volksrepubliek was echter meer spectaculair dan zijn tocht door de Ver enigde Staten, meer spectaculair, gezien van internationaal politiek oogpunt. Tijdens zijn bezoek aan Amerika heeft de president een dankbaar en naar sor.i- miger mening wel zeer ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid om het stand punt der Afrikaans-Aziatische landen, voornamelijk ten aanzien van het kolonia lisme, duidelijk te maken. Hij vond daar voor bij de Amerikanen een toegewijd ge hoor. De buitenlandse politiek der Ver enigde Staten van dit ogenblik is immers het duidelijkste bewijs dat de Amerika nen bang zijn van kolonialisme te worden verdacht. Datzelfde willig oor voor zijn afkeer van het kolonialisme heeft president Sukarno vanzelfsprekend in Rusland en de Chinese volksrepubliek, waar men voorgeeft slechts één soort kolonialisme te kennen, gevon den. Doch de president of zo men wil zijn missie ging hier verder. Het spec taculaire van zijn bezoek aan de landen van het oostelijk blok lag ten eerste in de te Moskou ondertekende gemeenschap pelijke Russische-Indonesische verklaring, voorts in de hoop op de bevrijding van For mosa (te Peking uitgesproken) en ten der de in Sukarno's voorstel tot de vorming van een non-agressiepact van de landen rond de Pacific. De vraag of met deze drie punten, de Indonesische missie de lijn der onafhan kelijke buitenlandse politiek heeft ver laten, is een kwestie, die nu het gezelschap in Indonesië is teruggekeerd, in Djakarta wel uitvoerig zal worden besproken. De ge meenschappelijke Moskouse verklaring heeft een geweldige deining veroorzaakt en sommige politieke partijen eisen zelfs het hoofd van minister Ruslan Abdulgani. Hoe de afloop van dit politieke stormpje intussen ook zal zijn, zeker is. dat de Ame rikaanse „liefde op het eerste gezicht", gewekt door Sukarno's bezoek aan Wash ington, wel wat zal zijn bekoeld. Van Amerikaanse officiële zijde heeft men de gemeenschappelijke Russische- Indonesische verklaring, die vrijwel gelij kertijd verscheen met het sluiten van een overeenkomst tussen Moskou en Djakarta voor Russische economische hulp ten be drage van 100 miljoen dollar, min of meer trachten te vergoelijken. En men zag daarbij maar over het hoofa, dat de ge meenschappelijke veroordeling van mili taire pacten rechtstreeks gericht was tegen de tussen de westerse landen gesloten over eenkomsten van deze aard, waarmee Indo nesië dus partij leek te kiezen in de koude oorlog. De warme woorden van lof van Su karno over Sovjet-Rusland schreef men toe aan zijn goede gezindheid jegens zijn gast heren en dus zonder werkelijke oplitieke betekenis. Hetgeen overigens minder hof felijk is tegenover de president, want naar deze Amerikaanse opvatting zouden die woorden van lof dus niet oprecht zijn ge meend Moeilijker schijnt het voor Washington te zijn om ook de uitspraak van president Sukarno, dat hij hoopt op de bevrijdin? van Formosa, omdat zonder dit de Chi nese revolutie niet is voltooid, toe te schrij ven aan zijn goedgezindheid jegens zijn Pekingse gastheren. Van Amerikaanse of ficiële zijde is althans over deze verkla ring met geen woord gerept. Toch zou er wel aanleiding zijn geweest dat te doen, meer nog wellicht dan over de Moskouse uitspraak, omdat deze verklaring recht streeks ingaat tegen de Amerikaanse po litiek. i De Verenigde Staten immers hebben bij herhaling generalissimus Tsjang Kai Tsjek de garantie van hulp bij een aanval op Formosa gegeven. En de Amerikaanse zevende vloot is, naar men mag aannemen, toch niet in de straat van Formosa op een spele vaart. Ook president Sukarno's voorstel tot vorming van een non- agressie-pac.t tussen de landen rond de Pacific ligt niet in de lijn der Ame rikaanse politiek. Weliswaar heeft de president er de nadruk op gelegd, dat het pact een vredelievende bedoeling heeft, namelijk het in der minne schik ken van geschillen tussen de leden- landen, doch het lijkt toch een tegen hanger te moeten vormen van het, ook met Amerikaanse deelneming, gevorm de Z.O.A.V.O.-pact. Want een non-agressie-pact, waarbij niet de onderlinge verzekering gegeven wordt, dat militaire steun zal worden verleend, als een der leden aan agressie bloot staat, lijkt weinig werkelijke be tekenis te hebben Mag men dus op grond van Sukarno's bezoek aan Rusland en China aannemen, dat de Amerikaanse geestdrift voor Indo nesië wat is bekoeld, er is nochtans geen aanleiding te veronderstellen, dat de Ame rikaanse belangstelling voor dit land zal verzwakken. Het tegenovergestelde is in tegendeel te verwachten, want „het nieuwe hoogtepunt in de Russische politieke en economische penetratie van zuid-oost Azië", zoals de New York Times de jongste ontwikkeling tussen Rusland en Indonesië noemde, dwingt Washington haar activiteiten te verhogen. Zou zij haar handen aftrekken van Indonesië, zou zij de Amerikaanse steun, die in velerlei vorm wordt gegeven, verminderen of zelfs stop zetten, dan verliest zij zeker de slag, die op dit front van de Russische economische en spychologische oorlogvoering wordt ge streden. Washington moet dus wel voort gaan Indonesië hulp te verlenen bij de op bouw van haar economie. Sommige politieke waarnemers zijn van mening, dat Indonesië er doelbewust naar streeft, de beide machten in hun strijd om haar goedgezindheid, tegen elkaar uit te spelen. Zij beschouwen dit echter als een uitermate gevaarlijk spel voor een land, dat een eigen onafhankelijke weg wil gaan. (Van onze correspondent in Wenen) Vertegenwoordigers van 82 staten heb ben in New York eenstemmig besloten het vaste secretariaat van de internationale commissie voor atoomenergie van de UNO in Wenen te vestigen. Dit orgaan houdt zich uitsluitend bezig met de vreedzame toepassing van kernenergie. Inspecteurs zullen er voor zorgen dat het splijtbare ma teriaal alleen voor vreedzame doeleinden in de verschillende landen wordt gebruikt. In Oostenrijk is men zeer verheugd over deze beslissing, omdat dit land een cen trum wil worden van internationale sa menwerking. Deze voldoening is des te groter omdat Ook de Zwitserse regering dit voorstel heeft gesteund en niet voor Genève heeft gestemd. De conferentie te New York nam met algemene stemmen een statuut van 23 artikelen aan, dat voorziet in de oprichting van het orgaan De Rus sische afgevaardige Zaroebin sprak zijn voldoening uit over de geest die op de con ferentie heeft geheerst. In ons blad van 15 oktober is een be richt verschenen, ontleend aan „Het Schoolbestuur", een tijdschrift ten dienste van het r.k. onderwijs. Hierin werd de mening van het r.k. episcopaat weerge geven ten aanzien van schoolinzamelings- acties een mening die zich afwijzend betoonde tegen een overdrijving van de medewerking der schooljeugd aan allerlei inzamelingen. Er werden voor deze afwij zende mening enkele zeer aanvaardbare argumenten naar voren gebracht, doch tevens werd in de oorspronkelijke versie van het bericht (waarvan het ANP ons een weergeving leverde) een drietal uitzon deringen opgesomd, waaronder de kinder postzegelactie. Aangezien deze drie uit zonderingen reeds eerder door het episco paat werden goedgekeurd, heeft onze re dactie in haar bekortingsijver onder meer deze opsomming weggeschrapt. Deze weglating betreuren wij zeer, te meer waar het bericht toevallig verscheen aan de vooravond van 't begin der kinder postzegelactie. Het kreeg namelijk daar door een schijn van verwijt aan het epis copaat een verwijt dat natuurlijk vol komen onverdiend was, aangezien ook de r.k. scholen enthousiast aan de postzegel actie deelnamen en, volgens de totnutoe bekende gegevens, met groot succes. Een samenloop van omstandigheden deed een verkeerde indruk ontstaan, die wij hier mede volledig hopen te hebben weggeno men. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS DJAKARTA (A.N.P.) Indira Djahja, directeur-generaal van de afdeling zeever bindingen van het Indonesische ministerie van. Verbindingen, heeft medegedeeld, dat aan 13 buitenlandse schepen is verboden Indonesische havens binnen te varen, daar zij de Indonesische zeewetten hadden ge schonden. De schepen, die geregistreerd zijn in Singapore, Hongkong en Engeland zijn: de Maugnama, de Chiplam, de Doris, de Campuchea, de Eastern Trader, de Lo- destone, de Mocca, de Mina, de Ambouli, de Litteskow, de Sunon, de Southbreeze en de Rosel'lebreeze. De minister van Verbindingen heeft de scheepsagenten in Indonesië gewaarschuwd, niet met deze schepen samen te werken. De minister zei, dat de mogelijkheid be staat, dat deze buitenlandse schepen door de Indonesische regering geconfisqueerd zouden worden. WENEN (U.P.) De zangers van de Weense Staatsopera hebben een „koude oorlog" geopend tegen hun publiek: zij zullen niet meer voor het doek verschijnen om het applaus van het publiek in ont vangst te nemen. Aanleiding hiertoe was, dat Rudolf Lustig, een bekend tenor zater dag na zijn optreden, waarbij hij ernstig last had van zijn stembanden, door het publiek was uitgejouwd en beledigd. De vereniging van operazangers deed Kort daarop een beroêp op het ministerie van Onderwijs om „het gezelschap te bescher men tegen excessieve aanvallen van wilde bezoekers." Zolang er door het ministerie nog geen maatregelen zijn genomen, zal het gezelschap de goed- of afkeuring van het publiek negeren, aldus de woordvoer der van de zangers. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van dr. W. H. van den Berge tot rege ringscommissaris voor de belastingen. Dr. Van den Berge was in het vorige ka binet staatssecretaris van Financiën. ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft In „Woman and Beauty": „Nagels die breken en spill- ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale, die onder de nagel riem door.drjngt,snelle groei bevöfdert eii broos heid voorkomt." Nu ook in "Nederland - 1.80 per flacon. maakt broze nagels sterk i Emir Osman Ali Khan Bahadur, de Ni zam van Haiderabad, heeft zijn besluit we reldkundig gemaakt om af te treden. „Mijn stijgende leeftijd en medisch advies heb ben mij er toe gedwongen", verklaarde de regeerder, die de rijkste man ter we reld is en van wie men zegt dat hij een harem met enkele honderden vrouwen heeft. Hij krijgt een pensioen van 3.4 mil joen gulden van de staat India. De Nizam is namelijk functionaris in dienst van de Indiase regering. Hij had in 1911 zijn vader opgevolgd als heerser over 20 miljoen onderdanen, nadat zijn voorouders al bijna twee eeuwen aan de macht waren geweest. Toen India in 1947 zijn onafhankelijkheid ontving weigerde de Nizam zijn staat erbij aan te sluiten, weshalve India hem aanviel. In zes dagen was het pleit beslist, en kreeg de Nizam de titel rajapramukh, dat is constitutioneel hoofd. Per 1 november bestaat, ingevolge de nieuwe wet, de staat Haiderabad niet meer het ongeveer als Engeland zo grote land wordt verdeeld onder nieuwe staten en er valt voor de fabelachtige rijke Nizam dan niets meer te regeren. Hij behoudt wat de staatsfunctie hem bracht: onschendbaarheid, een eigen on- kostenrekening ten bedrage van hoogstens WASHINGTON (Reuter) „Het gaat er voor de Verenigde Staten niet in de eer ste plaats om te komen tot een verbod van proefnemingen met kernwapens, doch om te verhoeden, dat deze wapens in een oor log worden gebruikt", aldus zegt president Eisenhower in een lange verklaring, die is opgesteld op grond van aanbevelingen van zijn raadgevers van de departementen van Defensie en Buitenlandse Zaken en van de commissie voor de Kernenergie. Eisen hower laat weten dat de Republikeinse regering indien zij na de komende verkie zingen aan de macht blijft, niet zal in stemmen met een internationaal verbod op proefnemingen met kernwapens, indien dit niet tevens gepaard zou gaan met een over eenkomst voor algemene ontwapening, die 3.4 miljoen gulden, zijn op vier miljard gulden getaxeerde schatten en zijn harem. Ook de oude auto en het zomerhuisje waar hij in woont, hoewel zijn familie zes palei zen heeft. De Nizam is op het oog zeker geen vorst, eerder een kantoorklerk die enkele malen voor promoties gepasseerd is. Hij draagt een stalen brilletje, heeft een stu diehoofd en gaat gekleed in tamelijk afge dragen pakken van westerse snit. Devoot regeerder De Nizam is altijd een goedhartig en devoot regeerder geweest. Hij bouwde in Haiderabad een universiteit, gaf ook een omroep, een irrigatie, een vliegtuigmaat schappij, en een rioleringsinstalatie. In de tweede wereldoorlog gaf hij enorme con tributies aan de Engelse oorlogskas. Hij gaf Engeland eens een compleet eskader Spitfires cadeau. Als moslem weigerde hij zijn land in te lijven bij de hindoestaat India, toen Enge land India onafhankelijkheid gaf en de staten verdeelde. Hij kon echter niet ver hinderen dat zijn land door India gean nexeerd werd. Het waren moeilijke tijden. In 1947 gooide een hindoe een hand granaat naar de Nizam, die ongewond bleef. De menigte wilde de dader lynchen, maar de Nizam deed zijn best om 's mans leven te redden. in de praktijk zou kunnen worden toege past. Eisenhower wijst erop, dat, indien de "V erenigde Staten thans het voorbereidende werk voor proefnemingen met kernwapens, evenals de proeven zelf, zouden staken, en deze pas zouden hervatten nadat een ander land een waterstofbom tot ontploffing zou hebben gebracht, „wij tot de ontdekking zouden kunnen komen dat onze huidige voorsprong met kernwapens teniet gedaan, of zelfs in zijn tegendeel zou zijn ver anderd." Hij voegde hieraan toe, dat de voorbereidingen voor het tot ontploffing brengen van een waterstofbom bijna twee jaar duren. Eisenhower wijst op de her haaldelijk getoonde bereidheid der Ver enigde Staten om tot internationale ontwa pening mits onder deugdelijke waar borgen te komen, hetgeen ook afschaf fing der kernwapens en het stopzetten van alle proefnemingen daarmee, zou inhouden. De weigering van de Sovjet-Unie, in te stemmen met dergelijke waarborgen, is de enige reden, waarom nog geen internatio nale ontwapeningsovereenkomst kon wor den bereikt, zo verklaart hij. „Geen gevaar" De president zegt voorts dat de „meest bevoegde geleerden hebben uitgemaakt, dat het voortzetten van de proefnemingen met de waterstofbom op de huidige schaal het mensdom niet in gevaar brengt." Het voortzetten der proefnemingen heeft vol gens de verklaring twee belangrijke voor delen: Ten eerste is de doelmatigheid der wapens erdoor vergroot, hetgeen gepaard ging met een vermindering van radio actieve bijprodukten. De verwachting is, dat deze vermindering nog zal toenemen. En ten tweede zijn de Verenigde Staten door de proefnemingen in staat geweest kernwapens te vervaardigen, die in de eer ste plaats als afweermiddelen zijn bedoeld. De president wijst er op dat alle proef nemingen met kernwapens radioactieve bijprodukten, waaronder het gevaarlijke strontium-90, doen ontstaan, zodat het geen zin heeft of, zoals sommigen bepleiten, de proefnemingen met minder krachtige wa pens te doen houden. De Sovjet-Unie, aldus Eisenhower, wil inderdaad tot een verbod van de proef nemingen met kernwapens komen, maar zonder veiligheidswaarborgen, toezicht of inspectie. Ook indien de Verenigde Sta ten zouden besluiten de proefnemingen stop te zetten, doch het onderzoekingswerk op het gebied der kernwapens voort te zetten, zouden zij ernstig militair nadeel kunnen lijden. „Illusies" Ik heb de twee volgende conclusies ge trokken, aldus Eisenhower. Ten eerste moeten wij zolang er geen door deugdelijke waarborgen omgeven internationale ont wapeningsovereenkomst tot stand is ge komen, voortgaan ons sterk te maken op het gebied der moderne bewapening, en dit om der wille van ons zelf, voor de zaak van alle vrije landen en voor het behoud van de vrede. Ten tweede moeten wij steeds blijven streven naar een wezenlijke inter nationale ontwapening, die niet op waan denkbeelden mag zijn gegrondvest. Dergelijke illusies kunnen tweeërlei vorm hebben: Men kan het waandenkbeeld koesteren, dat kan steunen op niet door waarborgen omgeven overeenkomsten, en men kan zich overgeven aan de ijdele waan, dat het stopzetten der proefnemingen met kernwapens, zonder dat wij ervan op de hoogte zijn wat andere landen doen, vooruitgang, in plaats van gevaar, betekent, aldus Eisenhower. De president heeft de wekelijkse pers conferentie, die hij woensdags houdt, wegens drukke werkzaaheden, afgelast. De Democratische kandidaat voor het presidentschap, Stevenson, heeft op een massabijeenkomst te New York zijn eis herhaald, dat de Verenigde Staten het initiatief nemen tot stopzetting van de proeven met kernwapens, onder waarbor gen neergelegd in een internationale over eenkomst. alle gezindten hebben hun uiterste best gedaan en menige jonge verkoper heeft zich ontpopt als een geboren propagandist, waarmede de bij uitstek sympathieke actie een resultaat kan hebben dat de schoolbe sturen verzoent met het extra-werk, door onderwijzend personeel en leerlingen aan de actie besteed. In dit verband denken wij aan een ge publiceerde mening van het r.k. episcopaat, dat zich uitsprak tegen een overdrijving van het inschakelen der schooljeugd bij in zamelingsacties. Inderdaad zou het aanbe veling verdienen, dat de medewerking der kinderen tot het uiterste beperkt zou wor den. Doch waarom kan daarbij niet één strikte koers gevolgd worden op alle scho len, openbare zowel als bijzondere? De r.k.-scholen doen bij wijze van uitzonde ring mee aan het schoolsparen en de post zegelactie. Zou het geen zin hebben dat een dergelijke beperkte keus van uitzonde ringen door alle scholen werd aanvaard? Wat de bijzondere scholen daarnaast aan bepaalde religieuze of categorische acties willen doen, kunnen zij onafhankelijk van deze algemene regeling zelf bepalen. Doch een strikte beperking van overkoepelende acties op alle scholen lijkt toch zeer aan bevelenswaardig en in het belang van het onderwijs zelfs noodzakelijk. Zoals wij reeds berichtten is in de Italiaanse stad Florence hevige beroering ontstaan toen bekend werd dat de Italiaanse regering had toegestemd in het uitlenen van vijfendertig bekende kunstwerken uit de renaissancetijd. Hieronder zijn werken van Botticelli en Raphael. Ondanks het feit, dat de schilderijen hoog zijn verzekerd - men spreekt van vijfentwintig miljoen dollar - en speciale transportvoorzieningen zijn getroffen, zijn de Florentijnse kun stenaars van mening, dat de kunstwerken moeten blijven waar zij zijn. Op de foto ziet men de vooraanstaande schilder Pietro Annigoni, een van de leiders van het verzet, die de kunstliefhebbers van Florence toespreekt in het Paleis voor schone kunsten, terwijl voor de deur demonstranten met spandoeken betogingen houden. De span doeken zeggen „Verdedig onze kunstwerken". De middelste foto verbeeldt een van de omstreden kunstwerken, de „gesluierde dame" van Raphael. v

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5