Henriëtte Goedkoop bij ,,'t Kromhout" gebouwd en 85 jaar lang in dienst Havenberichten 11 Koopje van de week Kennemer Lantaarn Het genoegen der chirurgijns Wat deed u daar? Muziek genoeg - geen muzikanten WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS BDC-reserves te zwak voor KNG Donderdag opening r.-k. jeugdbibliotheek Eerste avond van Vrouwen groep werd succes Ouderavond met Marijke van Raephorst „De Klavierschippers" met klanken uit Wenen Driedaagse bazaar van Geref. kerk Morgen bezoek van „wederopbouw"-mensen St. Caecilia ziet de uniformen komen Old Ctothes New DRY CLEANING ONLY DAMES-, HEREN- en KINDERPANTALONS Avonddienst op Hervormingsdag Voor het Zonnehuis „'t Karpertje" gaat ook klaverjassen C.F.A. vertoont „Maria Theresia" Najaarsweekeinde „Nieuwe Koers" IN MAART 1867 werd de werf ,,'t Kromhout" aangekocht door de heer Daniël Goedkoop Sr. De werf werd hersteld en beter uitgerust en dertig man personeel werd aangenomen. Hierna vond de opening plaats op 6 mei 1867, de dag waarop Daniël Goedkoop Jr. 17 jaar werd. Al in zijn jonge jaren, scheepjes van hout snijdend voor zijn kameraden op school, had deze Daniël zó sterk zijn zinnen gezet op het scheepsbouwvak, dat hij de bezwaren van zijn vader tegen deze beroeps keuze had kunnen overwinnen. Die had hem, toen hij 15 jaar oud was, toegestaan de school te verlaten en hem een plaats als leerjongen bezorgd op de werf „Con cordia" van Meursing Huygens. Hij werd gesteld onder een bekwaam scheeps timmerman, die hem de praktijk van de scheepsconstructie heeft bijgebracht. In deze voortreffelijke leerschool is hij ruim een jaar werkzaam geweest, totdat in 1867 zijn vader hem een plaats en een aandeel aanbood in de toen door hem ge kochte werf ,,'t Kromhout". Als de oprichtingsdatum van het scheepsbouwbedrijf, waaruit de Kromhoutmotorenfabriek is voortgekomen, geldt 6 mei 1867. Met de werkzaamheden, de nieuwbouw en het reparatiewerk liep het vooral dank zij nieuwe bestellingen van Gebr. Goed koop spoedig zeer bevredigend. Een grote werf was ,,'t Kromhout" niet. Oost-Indië- vaarders, fregatten en barken heeft men er nooit op stapel kunnen zetten. Slechts binnenvaartuigen en kleine zeeschepen werden er gebouwd. De grote bestellingen waren voor het merendeel van Gebr. Goedkoop afkomstig: In 1868 een ijzeren schroefstoomboot, de „Antilope" met een machine van 35 pk, voor de dienst op Purmerend, een ijzeren lichtervaartuig, de „Elisabeth en Alida" en twee grote ijzeren schroefsleepboten, de „Noord Holland 6 en 7", die in de zomer van 1869 gereed kwamen en voor de sleep- vaart op het Noord Hollands Kanaal in dienst werden gesteld. De eerste sleepboten van Gebroeders Goedkoop heetten „Noord Holland 1 t/m 7", waarvan de laatste het langst in de vaart is gebleven. Zelfs zo lang, dat het met recht een unicum genoemd kan worden in de geschiedenis der scheepvaart. Namen van familie De sleepboten van de N.V. Reederij v/h Gebr. Goedkoop, dragen op twee uitzonde ringen na, namen der familie. Dat is be gonnen in 1902 met de Jan Goedkoop Dzn, die aanvankelijk „Pietje Elizabeth" heette. Daarvoor heeft men namen als „Noord Holland" en verder de „Oosterdok", de „Onrust", de „Overijssel", de „Sophie", „Maria", Betsy", „Marie" en „Vooruit gang" gekend. De „Noord Holland 7" was 25 m lang, 5 m breed en 3 m diep en aanvankelijk bedroeg het machinevermogen 50 nomi nale pk. In 1912 kwam er een 400 paards machine in en werd de naam veranderd in „Henriëtte S. M. Goedkoop" onder welke naam de sleepboot nog ruim 40 jaren heeft gevaren. Op het plaatje zien we de „Henriëtte S. M. Goedkoop" in bedrijf in het Noord zeekanaal met het s.s. „Kambangan" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, wachtende voor de Hembrug op weg naar Amsterdam. Deze foto is op 26 april 1927 gemaakt. De „Kambangan" kwam in 1911 gereed bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij. In 1931 werd dit 6917 bruto reg. ton metende vrachtschip voor de sloop verkocht. Het werd precies 20 jaar oud. De „Henriëtte S. M. Goedkoop" is nog niet zo lang geleden uit de vaart genomen. Dit schip kan zich er altijd op beroemen dat het 85 jaar achtereen dienst heeft ge daan. Eerst op het Noord Hollands Kanaal en later op het Noordzeekanaal heeft deze sleepboot ontelbare schepen geassisteerd. (Nadruk verboden) Arie van der Veer Als commandant van de Poolse veilig heidstroepen wordt genoemd generaal Vaclav Komar. Op de foto ziet men de generaal, die een rede houdt tijdens de viering van de twintigste verjaardag van de Poolse brigade die mee streed in de Spaanse burgeroorlog. De „Henriëtte S. Af. Goedkoop" in actie bij het s.s. „Kambangan". Door de BDC-reserves is voor de tweede klasse Kennemerland-competitie een uit wedstrijd gespeeld tegen KNC uit Haarlem- Noord. Voor de Beverwijkse dammers was het een handicap dat zij door omstandig heden met niet minder dan vier invallers deze sterke tegenstander partij moesten ge ven, zij verloren dan ook de wedstrijd met 14—6. Alleen Nic. Adelaar die tegen H. Ie Noble speelde wist zijn partij tot winst te brengen. De gedetailleerde uitslag was: K. N. C. - B. D, C. II J. B. ter HaakD. van As2—0 H. Le NobleNic. A. de Laar02 J. DijkstraE. Reinhout 20 A. J. v. LeuffenC. Snel 11 K. JöttenJ. P. Komen 20 L. FopmaA, van Son 20 H. v. d. LindenC. Nijman11 M. v. LeuvenW. H. de Graaf11 H. DienskeH. L. Nijman 11 G. v. d. JagtP. Nijman 20 Totaal 14—6 Donderdagavond speelt het eerste tiental een thuiswedstrijd tegen Haarlem-O.K. Het bestuur van de R.-K. Bibliotheek en Openbare Leeszaal te Beverwijk zal einde lijk een hartewens in vervulling zien gaan in de vorm van de opening van een Jeugd bibliotheek en de daaraan verbonden lees zaal. Donderdagmorgen zal mr. J. F. M. Ho- mulle, directeur van bovenvermelde stich ting enige genodigden een bezichtiging en rondgang aanbieden en tevens enige mede delingen doen omtrent de groei en de uit breidingsmogelijkheden van de bibliotheek. Des middags zal de officiële overdracht van de tot jeugdbibliotheek en -leeszaal ver bouwde meisjesschool plaats hebben. Onderlinge strijd bij „Sportief' De deze week gespeelde wedstrijden voor de onderlinge competitie van de damclub „Sportief" had de volgende resultaten: J. Hiemstra—G. Mooi 0-2; H. Huigen—J- Wartenhorst 0-2; J. J. Wesselius—H. Andrea 0-2; S. Nijdam—H. Huigen 2-0; P. Wester- walH. Dijkhuizen 2-0; P. C. Bais J. M Janssen 1-1; J. de Boer—J. Visser 0-2; J. Sla ger— Jac. Groen 2-0; J. de RuiterJ. Bakker 0-2; P. Bakker—W. Post 1-1; Gé Mom—H Holt 2-0; J. LichtendahlGé Huigen 0-2; J. Hiemstra—J. Wartenhorst 1-1. Vrijdagavond 26 oktober wordt in het club lokaal van Sportief, de wedstrijd Sportief— DCIJ 2 gespeeld voor de eerste klasse Ken- nemerland. Lezing over Israel De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk heeft dinsdagavond haar eerste winterbijeenkomst gehouden, die direct een goede inzet werd. De heer en mevrouw HinlopenNanninga uit Offer veen hebben door middel van kleurendia's en een boeiende causerie laten zien en ho ren, waartegen in het Joodse volk tracht een nieuw vaderland op te bouwen. Ander zijds kreeg men een indruk van de moge lijkheden in dit land, dat thans weer elke dag in het nieuws voorkomt. Over de lezing hebben wij reeds eerder een uitvoerig verslag gegeven, zodat kan worden volstaan met een overzicht van de met overtuiging uitgesproken inleiding van de heer Hinlopen, die in de eerste plaats de manieren en leven van het Joodse ge slacht duidelijk maakte, waarbij hij er op wees dat door de eeuwen heen dit volk voortdurend is vervolgd. Zo is het ook nu weer: „voor een porfd sterling jper d'óg wor den er mensen geronseld om de Joden in hun nieuwe land te vervolgen en te ver moorden". Het optreden van de U.N.O. meende de heer Hinlopen in deze te moe ten laken. Dit lichaam heeft wel het schul dig uitgesproken tegen hen die misdreven, doch verder is er niets gebeurd en de wa penleveranties aan de vijanden van de Joden gaan gewoon door. Binnen 50 jaar het beloofde land In 1897, aldus de heer Hinlopen, vertrok de journalist Theodoor Hertz uit Duitsland naar Frankrijk, waar hij het proces Drey fus meemaakte en deze journalist moet toen hebben gezegd: „Als we er in geloven, kunnen we zeker binnen 50 jaar terugkeren naar ons land". Dat dit noodzakelijk was, was hem gebleken bij de behandeling van de rechtzaak tegen de Jood Dreyfus. De woorden van de heer Hertz werden be waarheid, aldus de heer Hinlopen, want in 1947 hebben de Verenigde Naties uitge maakt, dat de Joden recht hadden op eigen grond. Toen in 1948 de Joodse staat werd uitgeroepen, aldus de heer Hinlopen, wer den zij echter direct alweer achtervolgd en uitgebannen. „En dit alles nadat in Amster dam 60.000 en in totaal 6 miljoen Joden als motten zijn verdelgd". „De staat Israel is niet te denken, zonder dit zware leed", zo ging hij voort. Met een „Laat de Joden onder hun eigen wijnstok verkeren", besloot de heer Hinlopen zijn rede, die diepe indruk maakte. Mevrouw Schmohl, die in haar openings woord ook het overleden Kamerlid mejuf frouw Corry Tendeloo herdacht, die zoveel voor de gehuwde vrouw heeft gedaan, zei het echtpaar Hinlopen hartelijk dank voor de leerzame avond. De oudercommissie van de kleuterschool „De Duinkrekels" heeft een ouderavond op dinsdag 30 oktober in het speellokaal van de kleuterschool voorbereid. De bekende schrijfster Marijke van Raep horst zal die avond een lezing houden over een onderwerp, da* nauw verband houdt mBt kleuters en hun boeken. In aansluiting op deze lezing volgt een ten toonstelling van kleuter- en prentenboeken Er dienen drie nieuwe leden voor de ouder commissie te worden gekozen wegens uit treden van niet-herkiesbare leden. Daar deze ouderavond nogal bezet is, worden aanmel dingen van gegadigden gaarne schriftelijk ingewacht aan het adres Scheldestraat 114. Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Anta van Poasgaun. Mapia van Antwerpen. Vindicat que Polit van Rotterdam. Bomma van Kristansand. Atlantic Wave van Hamp ton Roads. Herm van Skeletshamn. Concor dia van Onega. Belos van Hernosand. E. Russ van Antwerpen. Westland van Ham burg. Teunika van Gent. Berkelstroom van Londen. Bi mum van Goole. Vertrokken zijn: Kuutzalo naar Bremen. Paloma naar Nieuwpoort. Atlas naar Ham burg. Neeltje B naar Tynemouth. Cora naar Emden. Phebe naar Caen, Sorja Andrea n. Trinidad. Monkton Combe naar Goole. Darmstadt naar Hamburg. Reine Astrid n. Antwerpen. Aldebaran naar Newport. Notos naar Antwerpen. Amasius Fluvius naar Littköping. Tessy naar Helsingfors. Lana- rone naar Lemmerick. Harbrook naar Goole. Falcon naar Londen. Pavo naar Dordrecht. Gerd naar Londen. Herot naar Leith. Avros naar Hampton Roads. Morbiham naar Rouen. Angolakust naar Antwerpen. Het show accordeon orkest „De Klavier schippers" te Beverwijk geeft op zaterdag 27 oktober in het Kenemer theater te Be verwijk een concert onder de titel „Vro lijke klanken uit Wenen". Dirigent is de heer Jan Stoker. In ,,'t Centrum" vindt op 30 en 31 oktober en 1 november een bazar plaats, waarvan de baten ten goede komen aan de Gerefor meerde kerk te Beverwijk. Donderdagochtend komen de perso neelsleden van de directie voor de weder opbouw en volkshuisvesting, directie Noordholland op bezoek in Velsen. Des morgens om halfelf wordt het gezel schap in Velserend namens het gemeente bestuur ontvangen door wethouder R. Verbeek van openbare werken; daarna zullen achtereenvolgens ir. D. N. Dammers, de directeur van openbare werken en de heer J. Stuurman, de directeur van de dienst voor de volkshuisvesting een inlei ding houden over de stedebouwkundige ontwikkeling in Velsen en de woningbouw. De hoofdingenieur-directeur van de dienst, ir. S. Ottevangers, heeft het voorne men deze excursie mee te maken. De harmonie St. Caecilia heeft nog een klein financieel stootje nodig om aan haar zo fel begeerde uniformen te komen. De mogelijkheid komt in zicht, dat men nog de komende winter de kledij voor het korps kan kopen. Het benodigde geld is er nog niet helemaal, maar uiteraard zou het bestuur dit graag zo spoedig mogelijk bij een zien. Het ophalen van oud papier, waarmee tot nu toe een groot succes is geboekt, wordt weer krachtdadig ter hand genomen. Za terdag 27 oktober gaan de leden van de harmonie er weer op uit. Men komt in de volgende straten: Duinvlietstraat, Van Rijs- wijkstraat, Melklaan, Stratingplantsoen, Ir. Krijgerstraat, Bornstraat, Van Diepenstraat en Smit van Gelderstraat, met inbegrip van tussenliggende straten. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA •4 ADVERTENTIE ALLEEN DONDERDAG VRIJDAG en ZATERDAG zo lang de voorraad strekt WOLLEN MELTON voor lange warme Pantalons en Joppers, in effen zwart en marine, 140 cm breed 5.90 p.M. in ruit en streepdessins 140 cm breed 6.90 p.M. Laat dit niet voorbijgaan. Ook ruim gesorteerd in gemaakte effen en geruite CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat - Marktplein Telefoon 5205 IJmuiden Het zomerseizoen is voor Zandvoort al weer geruime tijd achter de rug; de strand stoelen staan in de loodsen opgeslagen, de badgasten zijn allen vertrokken en voor een paar maanden is Zandvoort alleen nog maar een vriendelijk dorpje dat toevallig aan de Noordzeekust ligt. Mèt een boulevard die thans vrij is van voorbijschietende auto's en flanerende buitenlanders. Vrij dus ook voor de twaalf jarige Jan van der Staay en de tienjarige Chris Koper, die van de carrosserie van een oude kinderwagen, een zeiltje en een ingewikkelde constructie van planken en latjes een zeilwagen maakten, waarmee zij in een kalm tempo, voortgeduwd door de wind, over de boulevard rijden. KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Het voornemen bestaat bij verschillende protestantse kerkgenootschappen om op Hervormingsdag, 31 oktober, in de Grote Kerk te Beverwijk een gemeenschappelijke avonddienst te houden. Emigratie-voorlichtingsavond over Canada Een emigratie-voorlichtingsavond over Canada vindt heden (woensdag) plaats in het Beverwijkse „Centrum". De emigratie-voorlichtingsambtenaar van het gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, die Canada heeft bezocht, zal een inleiding houden. Tevens zullen er enige films wor den vertoond. '.ftb.h. SirSjtSji* jjl Zaterdag en volgende week kunt ge met één simpel dub beltje het geluk helpen stich ten in menig mensenleven. Want dan gaat de vereniging „Het Zonnehuis" op pad in Velsen, om gelden te vergaren voor de verzorging der chro nische of langdurige zieken. Wanneer ge weet, dat deze categorie lijders tot de meest beklagenswaardigen behoren, omdat zij haast nooit de kans krijgen de neus in de wind te steken en de benen los te lopen op een herfstige dag, als de wind door het haar kruift en de luchten jagen, dan zoudt ge nu al willen of feren. Daar ligt een stuk menselijk depressie, lieve lezers, waar ge u, met uw gezonde lichaam geen voorstelling van kunt maken. Het aantal dezer patiënten bedraagt in Nederland 20.000 minstens. Voor hen collecteert straks „Het Zonnehuis." En als ge dan uw portemonnee niet met geweld openwrikt, zijt ge niet waard gezond rond te lopen. Hetgeen boud gezegd, maar zeer waar is. Met nakloppingen in de hart streek herinner ik mij nu, der tig jaren later, nog, hoe een agent der politie in mijn ge boortedorp, die tot het genus veldwachter behoorde en daar geheel trots op was, mij met onnavolgbaar barse stem tot de orde riep, toen ik mij op mijn splinternnieuwe jongensfietsje met blokken aan de trappers slingerend over een voetpad voortbewoog. „Wat doe jij daar?" vroeg deze veldwach ter mij, klein kereltje op dat verschrikkelijk moment. Ik had toen nog niet de geestestegenwoordigheid om naar waarheid te antwoorden „fietsen", maar stapte bevend af, om de rest van het nog zo prille leven in de gevangenis te gaan slijten, naar ik mij klappertandend voorstelde. Sindsdien zijn politieagenten voor mij nooit jongetjes op fietsen geweest, die óók wel eens over de schreef zijn ge gaan. Nee, politieagenten wor den sedert dat moment voor mij niet geboren, maar ergens in een fabriek uit zwart laken en koperen knopen gemaakt, waarna zij elders van een snor worden voorzien. Nee, niet overdrijven: sinds ik de Velsense politiemannen ken, weet ik, dat er ook wel van dit slag geboren worden. Maar nu kon er dinsdagoch tend om vijf over half negen eindelijk wraak genomen wor den op alle politieagenten, die mijn levenspad hebben ge kruist. Want twee vertrouwe lingen uit het krantenhuis hebben hem gezien: de politie- jeep, die onder volle beman ning van een heuse adjudant het als rijwielpad bedoelde kerkpaadje tussen Hagelinger- weg en Kerkweg te Santpoort in westelijke richting afsnorde en daarbij deze beide brave borsten bijkans tegen de we reld voer. Haha, dacht ik, dat is het zoete van het volkomen ant woord met de dreiging, die reeds Julius Caesar legde in zijn „Ook gij Brutus". Maar neen: de politie heeft zich weer niet laten vangen, want mij werd glimlachend meegedeeld, dat de jeep op dat Kerkpad voor „dienst" moést rijden. En dan houdt alles op. Zelfs al worden twee kranten mannen bijna gevloerd. Het is een klap, maar u moet er maar even als één man de tanden in zetten: de Velser Orkestvereniging geeft dit najaar geen concert, zoals de traditie dit al jaren voorschrijft. Nu is dit niet geheel onverklaarbaar, want de leiding over het orkest is sinds kort in handen van de jonge conservatoriumleraar Maurice van Uzer gelegd en het oorspronkelijke programma voor het herfstconcert heeft daardoor zoveel veranderingen ondergaan, dat strijkers en blazers besloten het hele concert maar liever te vergeten, want als je het doet, moet je het goed doen. Het opereren wordt in ons Antoniusziekenhuis binnenkort een onzegbaar genoegen voor de chirurgijns dan altijd. Want deze zullen over een lange poze de beschikking krijgen over zulk een juweel van een operatiekamer, dat zij er gewis niet meer uit te slaón zullen zijn en zo dat wel gelukt, vormen zij ongetwijfeld een onrustige patiënt onder het mes hunner collegae. Het komt er echter wel van in januari 1957. Als pleister op de wonde, die nu rauw in het vlees van muziekminnend Vel sen moet liggen, de balsem der vertroosting: in plaats van het najaarsconcert een filmavond op maandag 5 november in de „speelzaal" aan de Abelen straat. Niet zomaar een film avond, maar een muzikaal evenement, want Velsen kan die maandagavond genieten van de grootse muziekfilm „Carnegie Hall". Dat is, zo ge weet, de naam van Amerika's meest prominente concertpo dium en de film geeft ruim twee uur lang de verrukkelijk ste muziek, die ge u denken kunt: „De Zwaan" uit Saint Saens' „Carnaval des ani- maux", gespeeld door Gregor Piatigorsky op violoncello. De vijfde van Beethoven, de Vuur- dans van De Fal'la, Ezio Panza, die uit Don Giovanni zingt en gaat u zo maar door. Een ware muziekliefhebber mag deze avond niet missen. Ook een modernist niet, want Harry James speelt de Rhapsody voor orkest en trompet van Sto- kowski. Muziek is er dus te over bij de V.O.V., maar aan muzikan ten blijft deze wakkere groep klankminnaren gebrek houden. Vreemd is dat toch: in deze IJmond, waar maar één ama teur-orkest bestaat en toch zo veel liefhebbers dezer nobele muze wonen, die ook graag een strijkje strijken of een blaasje blazen, is maar geen nieuw bloed te vinden voor de V.O.V. De chirurgische afdeling gaat zich namelijk in het nieuw steken en dat gaat gepaard met enig lawijt, waarover een dokter nu eenmaal het zijne denkt, maar het in dit geval wel mee eens móet zijn. Het was overigens niet zo best in het al op jaren komende ge bouw aan de Zeeweg. Met vuile schoenen de operatie kamer betreden was in dit zie kenhuis nauwelijks een kunst en dat er tegenover de ope ratiekamer bijvoorbeeld toilet ten te vinden waren, zou een compliment kunnen zijn voor de Antonius-heelmeesters, die het niettemin klaar speelden in deze, wat behelperige toe stand hun clientèle zo proper te houden. Het wordt dan ook een „ge sloten" operatieafdeling, waar geen muis meer inkomt, tenzij deze muis een interessant ge val vormt. Dat daarbij de sterilisatie-afdeling evenzeer wordt uitgebreid, hoeft nauwe lijks betoog en dat men, nu er toch gebroken moet worden, met nijvere hand aan het ver der moderniseren is geslagen, evenmin. Het plafond boven de operatietafel was nogal hoog en dat komt nu omlaag. Natuurlijk niet geheel, want dan zou dat weer dubbel werk geven aan de chirurgen, maar wel een stukje en in de vrij komende ruimte boven dat plafond wordt de air-condi- tioning ingewerkt. Aannemer Cobelenz, die zulke klusjes meer bij de hand heeft gehad, is nu bezig met de bouw van de tweede ope ratie- alsmede een dubbele steriliseerkamer en als dat klaar is, komt de oude ope ratiekamer aan bod. Middelerwijl gaat het werk door en moet de lijdende mens op zijn rapst geholpen worden. Om daar geen duimbreed van af te wijken verlangt heel wat gepieker en geschuif, maar het kón en het zal dus ook best lukken. Al met al duurt het ver nieuwen in IJmuidens zieken huis zeker een jaar, omdat er wel eens gestopt moet worden, vanwege de mens, die voor gaat. Al is er bij het breken dan ook nóg zoveel haast. Lampenier ADVERTENTIE In haar clubhuis café „Sport" heeft de Beverwijkse hengelaarsvereniging ,,'t Kar pertje" dinsdagavond een ledenvergadering gehouden. Door ziekte van de voorzitter stond deze onder leiding van de heer J. Straat, die in het openingswoord zijn te leurstelling uitsprak over de geringe op komst der leden. Hij deelde mede dat in het begin van deze maand een aantal hengelsportvereni gingen in Zaandam overleg hebben ge pleegd over een betere verdeling van het viswater. Dankzij de samenwerking tussen beroeps- en sportvissers is men tot verras sende resultaten gekomen. Aan leden van ,,'t Karpertje" kunnen vijfentwintig ver gunningen worden uitgereikt. Deze gelden dan voor het Noordzeekanaal, vanaf de sluizen tot Amsterdam. Hierbij behoren de Spuihaven, W. en O. binnenhaven, Zij kanaal B tot Spaarndam, Zijkanaal D tot Nauerna, Zijkanaal C tot Spaarndam, Zij kanaal E tot Westzaan, Zijkanaal F tot Halfweg en de Voorzaan tot Amsterdam. Op deze vergadering werd besloten om in de wintermaanden klaverjasavonden te organiseren, ter versteviging van de on derlinge band tussen de leden. In het Ned. Hervormd verenigingsge bouw aan de Schans houdt de Christelijke Filmactie te Beverwijk op vrijdag 26 okto ber een filmvertoning van „Maria There sia", vorstin, echtgenote en moeder. Het is een hoogst merkwaardige histori sche film, die het tragisch conflict schetst van de keizerin, die door haar taak dreigt te vervreemden van haar echtgenoot en kinderen. Het gewest Noordholland van de socialis tische jongerenbeweging „De Nieuwe Koers" houdt op 27 en 28 oktober een najaarsweekeind in de Heemskerkse jeugd herberg „Assumburg". Tijdens deze bijeen komst die aan de IJmond is gewijd, zal wethouder H. de Boer van Velsen zater dagavond spreken over „Leven en werken in de IJmond". Zondag zal Willem van Iependaal op treden. „De Rani antwoordt niet" Voor haar eerstvolgende uitvoering heeft d? Heemskerkse toneelvereniging „Ons Genoegen" in studie genomen het toneel spel van J. J. W. Willemsen „De Rani antwoordt niet".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9