Grootse hervorming (5 miljoen) van de Noordelijke polders Arend Reym 1 AUTORIJLES „Kijk Uit" in Zaandam met de hakken over de sloot Personeel van de wederopbouw bracht bezoek aan Velsen Dr. P. van Ernst vertelde over mens en kunst op Nieuw Guinea AUTORIJSCHOOL „IJMOND" Derde tiental voor zware gang naar Heemstede 11 RIJKSWEG 9 ALS STOK ACHTER DE DcgR Nieuw centraal r.-k. kerkhof in Beverwijk Krediet voor Oosterwijk VOOR „FELISON" Speeltuinen openen jeugd huis „De Pan" TAXI NODIG? - BEL 5 000 Voorlichtingsavonden over ruilverkaveling Kampioenen van „Luchtpost" gehuldigd ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 Als straks Rijksweg no. 9 klaar zal zijn, is een groot gedeelte van de polder ten noorden van de St. Aagtendijk niet meer bereikbaar, tenzij men er niet tegen op ziet een grote omweg te maken. Maar indien de eigenaars der landerijen hieraan mee willen werken, zal in de naaste toekomst deze polder weer niet alleen makkelijk toegankelijk zijn, maar boven dien heeft men dan een „gemoderniseerde" polder. De plannen die in voorbereiding zijn om de polders De Wijkerbroek, de Heemskerker- en Uitgeester broekpolder in ruilverkaveling tot één geheel te maken, zijn nu in een dermate vergevorderd sta dium, dat men tot uitvoeï-ing hiervan over kan gaan. Dat wordt inmiddels een mach tig stuk werk. Een oppervlakte van 1300 ha moet bewerkt worden en in 1961 kan men gereed zijn. De plannen, om de polders door ruil verkaveling tot een geheel te maken, zijn overigens niet nieuw, want reeds in 1945 is men met de voorbereidingen gestart, maar dit object was bepaald niet het enige in het land er lagen vele aanvragen, die nog ouder waren. Inmiddels is echter het object op de urgentielijst geplaatst, van wege de dreigende isolatie door de nieuwe rijksweg. Nu is de kans schoon, om tot de uitvoering over te gaan en deze kans mag men niet verloren laten gaan. De Cultuurtechnische dienst is nu zo ver met haar plannen gereed, dat ze aan de betrokkenen kunnen worden voorgelegd. Er is dus een aanvraag ingediend, om tot verkaveling over te gaan door de be sturen der polders de Heemskerker- en Uitgeesterbroek, de Land- en Tuinbouw- bond te Uitgeest en de afdeling Kromme nie van de Hollandse Mij van Landbouw. Meer redenen Was de rijksweg no. 9 de directe aan leiding tot de verkaveling, omdat deze weg vele bedrijfsgebouwen van het bijbe horende land afsluit, de huidige toestand is overigens ook wel zo dat verbetering dringend noodzakelijk werd ook al als te genhanger van de enorme industriële ont wikkeling in het Ymondgebied. De begrenzing van het gebied wordt in het zuiden en westen in hoofdzaak bepaald door het inmiddels vastgestelde streekplan Ymond-noord, in het noorden en oosten door vaste geografische grenzen. Over het algemeen bestaat de bodem hier uit pikklei, die van slechte structuur is: kalkarm en slecht waterdoorlatend. De grond wordt vrijwel uitsluitend gebruikt als grasland, met uitzondering van stuk ken langs de Tolweg onder Uitgeest waar nog enige tuinbouwgrond te vinden is. ADVERTENTIE Het is zo ver. Ge zult JUNIUS DE BROCKENMAEKER voorlopig niet terug zien. Op zichzelf een bemoedigende mede deling, want hij heeft nu wekenlang de streek in onrust en onveiligheid gedompeld, zodat we nu eindelijk weer onbezorgd kunnen lopen en fietsen. Junius, wij delen het u hierbij met gedempte stem mede, ligt met zijn voet in het gips en daarmee in een bed dat op de eerste klassekamer van een bekend ziekenhuis staat. Junius, de directeur van een bekende fa briek in poets- en lapmiddelen, heeft het aan zichzelf te wijten, want hijnee, hij reed niet met negentig tegen een boom. Hij reed niet eens tegen een boom. Hij stapte bij zijn leverancier van spiritualiën naar binnen en kwam met een krat weer naar buiten, stapte zonder boe of ba de weg over en werd aan gereden door een bromfiets, zonde van de inhoud van de krat. Waarmee we maar wi'- len zeggen, dat een mens pech kan hebben, ook op de weg, maar dat dit gevaar tot een zo gering mogelijke waarde wordt geredu ceerd, als hij zich voor autorijlessen wendt tot Gediplomeerd auto- en motorrijschool Hagelingerweg 154 Telefoon 8950 Santpoort Het is nu nog zo, dat de meeste landge- bruikers hun bedrijfsgebouwen en woon huizen in de aangrenzende gemeenten heb ben, zodat zij iedere dag veel tijd verspil len met omrijden of -varen naar hun lan derijen. Waterstaat en N.S. werken mee Het voorlopig plan van wegenaanleg re kent er op dat alle landerijen straks per as bereikbaar zullen worden uit de ge noemde woonkernen. Men ondervindt gro te medewerking van de Rijkswaterstaat, die haar medewerking verleende door een tweetal tunnels onder rijksweg no. 9 door te leggen. Eén komt ten westen van de spoorlijn Alkmaar-Amsterdam en één ten oosten daarvan. De Spoorwegen verklaarden zich bereid op het baanvak Beverwijk-Uitgeest een nieuwe overweg aan te leggen, die komt vlakbij de samenvoeging van de twee spoorlijnen naar Uitgeest. Het doel van de verbeteringen is dus in de eerste plaats, om het achterland beter bereikbaar te maken, door het aanleggen van wegen en beperking van de omrij- en eventueel omvaarschade, veroorzaakt door de aanleg van rijksweg no. 9, het verkrij gen van een verkaveling door het dempen van scheisloten en het samenvoegen van percelen, een betere oratwateringstoestand door het instellen van polderafdelingein met eigen peilen. Hierdoor schept men moge lijkheden voor het vóeren van bedrijfs- technisch-verantwoorde bedrijven. Nieuwe boerderijen Momenteel zijn in het te verkavelen ge bied zo goed als geen boerderijen aanwe zig, maar de meeste liggen nog in de dorpskernen, met name in Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest. Dit is op de lange duur onpraktisch, ook al met het oog op de uitbreiding dezer plaatsen. In de nieu we polder zullen dan ook boerderijen worden gebouwd; er komen er in totaal 16. Iedere boerderij krijgt ongeveer 10 hec tare land. Van de 16 boerderijen komen er 5 voor Uitgeester boeren ten zuiden van de provinciale weg Uitgeest.Amster dam, de overige komen elders in de polder ter ontlasting van de huidige vestigings plaatsen, Hierdoor worden de boeren in de gelegenheid gesteld om uit de IJmond naar de Wijkerbroek en Heemskerker Zuidbroek te migreren,. De polder zal ook voorzien worden van water en elektriciteit. Momenteel zijn de polders onder Bus en Dam goed te bereiken, zodat hier het min ste werk aan hoeft te gebeuren, daar de kavels hier bovendien ook minder grillig en onregelmatig liggen dan de overige. Er zal 7 hectare aan openbare lichamen worden toegewezen en wel 5 hectare aan rijkswaterstaat voor rijksweg 9 en 2 hec tare aan de Provinciale Waterstaat ter verbreding van de provinciale weg Uit geestZaandam. De cultuurtechnische dienst ondervindt bij het ter volmaking van haar plannen bovendien ook veel medewerking van De fensie, daar in de genoemde polders nog enige forten liggen, waar men „ten nauw ste" omheen kan gaan. Dit grote werk zal worden uitgevoerd zonder dat het agrarische bedrijfsleven er hinder van ondervindt; gebeurt dit wel dan zal de schade worden vergoed. Overheidssteun De grootse ruilverkaveling vergt een uitgave van bijna f 5.000.000,de over heid neemt hiervan 75 percent voor haar rekening, wat betreft het ongedekte te kort. CELSIUSSTRAAT 52 (achter Cultu- o reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden o Om in de behoefte aan begraafruimte op de algemene begraafplaats „Duinrust" te Beverwijk met het oog op het huidige bevolkingsaccres te kunnen blijven voor zien is uitbreiding van die begraafplaats wederom noodzakelijk. Bij deze gelegenheid dient thans ook te worden voorbereid de aanleg van een nieuw r.-k. centraal kerk hof ter vervanging van de nog in de be bouwing liggende r.-k. kerkhoven. Dit cen traal kerkhof is geprojecteerd ten zuiden van en aansluitend aan „Duinrust" con form het streekplan IJmond-Noord. Om trent de aanleg van dit nieuw centraal kerkhof is reeds in 1942 overeenstemming bereikt met de besturen der r.-k. parochies in Beverwijk. Deze zijn thans nog tot me dewerking bereid. Ter voorbereiding van deze werkzaam heden moet een plan worden ontworpen, metingen en waterpassingen worden ver richt en een tiental waterpeilbuizen wor den geslagen om de grondwaterstand te kunnen controleren. De kosten hiervan worden voorlopig geraamd op 8.000, Teneinde zodra mogelijk te kunnen be ginnen met het bouwen is het thans ter visie liggende uitbreidingsplan Oosterwijk, zou het Beverwijkse college over een voor lopig krediet willen beschikken om althans een gedeelte van deze wijk bouwrijp te maken. Het is nog niet mogelijk een beeld- te geven van de totale kosten. Een voor lopig krediet ad 500.000,acht het col lege op dit ogenblik voldoende om met het bouwrijpmaken té kunnen beginnen, Grondstoffenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn donderdagavond en vrijdagmorgen twee zeeschepen met grondstoffen aange komen. Het Zweedse s.s. „Aslög" voerde van een Zweedse haven een lading van 1750 ton cellulose aan. Met het Noorse s.s. „Barlind" werd van de Noorse haven Gje- vin,g een lading van 700 ton houtstof aan gebracht. „Helden zonder moed" (Thalia, vrijdag, zaterdag en zondag) Een groep Ameri kaanse soldaten wacht in Italië (1944) op het moment voor actie. Onder hen bevin den zich Dave Fairchild en Ewald Wolla- ston, welke laatste door de soldaten van wege zijn religieuze opvattingen „Preker" wordt genoemd. Uitgerekend deze „Preker" komt in contact met het lichte maar in wezen toch zo lieve meisje Fiamma. Hij begint van haar te houden, maar komt later de waarheid over haar leven te weten en als een verbitterd man keert hij terug naar het kamp. „Preker" is er de oorzaak van dat een groot aantal van zijn mannen door ver keerde bevelen onnodig gedood worden. Dave Fairchild tenslotte zorgt ervoor dat de bezoeker de bioscoop toch niet in een al te grote mineurstemming verlaat, want hij sleept de gewonde „Preker" van het slagveld, na eerst in zijn eentje een tank vernietigd te hebben. Een oorlogsfilm dus met een enigszins zoetelijk tintje. „Duivels der zee" (Thalia, zondag) Tijdens een inval van de legers van Napo leon in Engeland wordt een heftige strijd gevoerd tussen allerlei spionnen met als hoofdpersoon de lieftallige Drouette (Yvon ne de Carlo). Alles komt na tal van weder waardigheden natuurlijk weer op zijn pootjes terecht, overigens niet nadat er een hele serie gevechten zijn geleverd. De hoofdrollen zijn verder in handen van Rock Hudson, Maxwell Reed, Dennis O'Dea en Michael Goodliffe. Het eerste tiental van de schaakclub Kijk Uit heeft in Zaandam zijn eerste competitie wedstrijd gespeeld tegen Zaandam II. De voorlopige uitslag (twee-een) bewijst wel, dat het gespannen heeft en de IJmuide- naren de zege niet cadeau hebben gegeven. Niet minder dan zeven partijen moesten af gebroken worden waarvan de uitslag on zeker is; vermoedelijk wordt de einduitslag vijf-vijf. Aan het eerste bord speelde Blok een goede positionele partij, waarbij aan het eind van de wedstrijd nog een paar grote stukken op het bord stonden. Deze stelling zal wel remise worden. Gordijn heeft eveneens een afgebroken partij, waarbij hij in het nadeel is op de damevleugel, echter heeft hij een vrijpion op de lijn, die alle aandacht vraagt; bij ar bitrage zal het wel remise worden, daar er voor beide partijen geen aantoonbare winst gang in zit. De samenwerkende besturen van de speeltuinverenigingen „Schulpen" en „De Meerweiden" hebben besloten om dinsdag avond over te gaan tot de ingebruikneming van het nieuwe jeugdhuis „De Pan" aan de VVijkerstraatweg 79, het voormalige pand van drukkerij Schmitz, dat door het ge meentebestuur van Velsen in afwachting van de toekomstige sanering voor dit doel werd afgestaan. Het pand zal door deze speeltuinen wor den gebruikt voor het clubwerk, waarvoor de bovenverdieping dienst doet. Deze heeft een flinke verandering ondergaan om voor het doel geschikt te zijn. De benedenver dieping, waarin voorheen de drukkerij was gevestigd, is door een flink aantal timmer lieden en schilders veranderd om het r.-k. jeugdwerk daarin op te vangen. Het doet overigens vreemd aan, dat de ingebruik neming van dit gedeelte jeugdhuis is vast gesteld op zaterdagmiddag 3 november en het voornemen bestaat hieraan een meer elficieel tintje te geven. De speeltuinbe- sturen verwachten bij de opening op dins dagavond vertegenwoordigers van de af deling jeugdsectie van de Velser Gemeen schap. Slechts enkele belangstellenden waren gisteravond in het gebouw aan de Heide- straat waar dr. P. van Ernst een causerie hield voor „Felison" over „Mens en kunst van Nieuw-Guinea". De voorzitter, de heer I,. J. A. Probst, betreurde de geringe op komst, temeer daar Nieuw-Guinea tegen woordig in het brandpunt van de belang stelling ligt en de kunst aldaar toch zeker ook wel van belang genoemd kon worden. Met behulp van een projektie-apparaat vertelde de heer Van Ernst, die namens het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam enige tijd in Nieuw-Guinea was geweest, over de kuituur, die in dit uitgestrekte gebied werd gevonden. Ter illustratie vertelde hij, dat er op de onge veer 2'/j miljoen inwoners ruim honderd talen waren, die in niets op elkaar geleken als gevolg van het isolement waarin de Papoea's gewoonlijk verkeren. Mede tenge volge daarvan vertoonden de daar gevon den kunstuitingen ook geen enkel punt van overeenkomst, zodat uiteindelijk slechts een klein aantal stijlgebieden kon worden vastgesteld. De in rotsen aangetroffen te keningen waren van zeer jonge afkomst, ongeveer 500 tot 800 jaar geleden. Hij waarschuwde de aanwezigen in de gepro- jekteerde beelden niet die schoonheid en uitdrukking te zien, die een Westers ge oriënteerd oog daarin meent te bekennen, daar dit zeer waarschijnlijk niet de bedoe ling van de makers is geweest. De papoea's vertoonden namelijk het wezenlijke ver schil met wat men in het algemeen on der artistieke uiting verstaat, dat zij daar trachten een ding (meestal een gebruiks voorwerp) mooi te maken, terwijl een kunstenaar een mooi ding maakt (geen gebruiksvoorwerp). Deze uitdrukking bracht een korte discussie teweeg, die van wege het uitgestrekte terrein en om der tijdswille werd afgebroken. Zeer duidelijk kwam het verschil in stij len tot uiting in de beelden die spreker toonde: zo waren er een typische spiraal- stijl, een „bolle mannetjes-stijl" en een Korwar-stijl" te bekennen, die traditioneel gehouden waren en thans niet meer wer den gemaakt. Ook uit het Sepikgebied wa ren enige artikelen te zien, die echter een zeer verwarrende stijl te zien gaven als ge- gevolg van het onoordeelkundig verzame len van die artikelen in vroeger eeuwen. De „Asmat" stijl was eerst kort geleden ontdekt en deze vertoonde een prachtige nonchalance. Tegenwoordig bestaat er in Hollandia, aldus de heer Van Ernst een ambachtsschool, waar een hollandse direc teur de Papoea's hun oude stijl weer tracht bij te brengen. Dit experiment scheen te zullen slagen. Spreker besloot zijn boeien de causerie met de opmerking, dat de oude stijl wel zal verdwijnen, maar dat de Papoea in zijn versieringsdrang toch weer een kunst tot uiting brengt hetgeen toch het belangrijkste was. ADVERTENTIE HAVENBERICHTEN Vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Sveadrott van Wabana, Wulp van Rotter dam, Lilly van Otterbacken, Linge van Topyla, Barlind van Griffing, Normandia van Grangemouth, Vliestroom van Rotter dam, Holmialand van Antwerpen, Boskoop Van Antwerpen, Abel Tasman van Kob- mansholmen, Spaarnestroom van Birken head, Dedler Schmidt van Rotterdam, Stel la Maris van Götha, Cato van Swansea, Phi dias van Hamburg, Liberté van Rundsvick, Granö van Dordrecht. Vertrokken zijn: Mentor naar Trinidad, Berkelstroom naar Londen, Sylvana naar Udevalla, Marlwood naar Goole, Mosel naar Lulea, Curagao naar Antwerpen, Atlantic Wave naar Norfolk, Tilly naar Gent, Kaap St. Vincent naar Rotterdam, Wulp naar Manchester, Elisabeth Russ naar Curasao, Dixy Porr naar Lissabon. Norma naar Ko penhagen, Bomma naar Oslo, Torpa naar Leningrad. Lanser begon goed en wist zijn tegen stander in de verdediging te dringen, maar tot grote schrik van de andere Kijk Uit- spelers gaf hij in een moment van schaak blindheid zo maar een stuk weg en toen was het natuurlijk uit. Kistemaker ging al spoedig tot de aanval over en had in zo verre succes, dat hij positioneel beter stond. Bij het afbreken had hij een gewonnen stelling. Walda verging het in de opening niet zo best, maar geleidelijk wist hij zijn stelling te verbeteren en toen een van zijn pionnen dreigde te promoveren, gaf de Zaandam mer op. Wijdogen wist zich aanvankelijk te be vrijden van de valstrikken, die zijn tegen stander hem spande, maar toen er twee pionnen in de vijandelijke veste verschenen, kostte hem dit een stuk en de partij. De Haas speelde iets te passief, boven dien maakte hij een verkeerde paardma- noeuvre, wat hem op stukverlies kwam te staan en de partij meteen hopeloos maakte en hoewel de partij werd afgebroken, wordt dit toch een nul voor Kijk Uit. Reinho"t scheen aanvankelijk regelrecht op de over winning aan te stevenen, maar naarmate de partij vorderde, wist de Zaandammer zich goed te verdedigen en er zit niet veel anders in dan remise. Hölscher kreeg een tegenstander, die met alle geweld wilde winnen en daarom zijn koningspionnen opspeelde, maar Hölscher offerde 'n stuk en kreeg zo'n geweldige stel ling, dat de partij, die werd afgebroken, zonder meer eén winstpunt voor Kijk Uit oplevert. Tenslotte speelde Plugboer een gedegen partijtje, waarbij hij aanvankelijk een pion verspeelde, maar die later weer terug won. Ook deze partij werd afgebroken en zal vermoedelijk wel remise worden. Voor de onderlinge competitie werden nog enkele partijen gespeeld; voor De Haas was het een zwarte week, daar hij eerst zijn afbroken partij van Kistemaker verloor en daarna van Heidenreich, die hiermede zijn eerste winstpunt boekte. Blok voegde een punt aan zijn totaal door van Doornebal te winnen. Stals kon n'et op tegen Visser en de partij Kok-Mees werd afgebroken na 25 zetten Boer speelde tegen Deelder remise, maar moest in Plugboer zijn meerdere erkennen, Lanser wist het te klaren tegen Dekker, ter wijl de partij tussen Kistemaker en v. Nieu- wenhuizen werd afgebroken in een gunstige stand voor v. Nieuwenhuizen. In groep III werd maar een partij ge speeld, maar wel was het een der belang rijkste. daar koploper Boerrigter ->t op te nemen kreeg tegen v. d. Doel, v. d. Doel toonde zich de gewiekste en bracht Boer rigter zijn eerste nederlaag toe. Tenslotte wisten beide koplopers Warnez en Peek hun partij te winnen, res pectievelijk van Vis en Kramer en Blok voegde zich bij dit tweetal door van Clee- ren te winnen. Volgende week staat in groep II de com petitie stil, daar dan het derde tiental een bondswedstrijd speelt tegen Heemstede III. Dit is een zware opgaaf en als een gelijk spel uit het vuur gesleept wordt, mag Kijk Uit al tevreden zijn. De volledige uitslag van de wedstrijd Zaandam II-Kijk Uit I luidt: 1. v. Hoom-Blok afg. 2. Mordkost-Gordijn afg. 3. Dekker-Lanser 1-0. 4. Siebeling- Kistemaker afg. 5. v. d. Kaar-Walda 0-1. 6. v. d. Berg-Wijdogen 1-0. 7. Rijneker-De Haas afg. 8. Bartels-Reinhout afg. 9. Gous- Hölscher afg. 10. v. Hinte-Plugboer afg. Vcforlopig twee-een. Kijk Uit II bindt de strijd aan met de volgende spelers: 1. M. Lanser. 2. J. Plugboer. 3. S. Kiste maker. 4. H. v. Nieuwenhuizen. 5. J. Ver- laak. 6. A. v. d. Plas. 7. W. Deelder. 8. J. Dekker. 9. J. v. d. Doel. 10. W. Bakker. Re serve: Boerrigter, Abspoel „Moordende handen" (Thalia, maandag, dinsdag en woensdag) Een thriller zo spannend en zo goed in elkaar gezet dat wij deze film van harte kunnen aanbe velen. Een lieftallige assistente van een psychiater (Dorothy Lamour) wordt er van beschuldigd een roofmoord te hebben ge pleegd op de echtgenote van een van de patiënten van haar werkgever, waarbij zij voor honderdduizend dollar aan juwelen buit gemaakt zou hebben. Door allerlei aanwijzingen wordt het net steeds strakker om haar heengehaald en tenslotte lijkt haar lot bezegeld te zijn. De wérkelijke misdadiger wordt echter pas ontmaskerd nadat een heler gearres teerd is en er enkele nieuwe getuigen ver schijnen, maar voordat het zover is, is er toch al weer een tweede moord gepleegd. Men ziet het dus, moord, doodslag, inbraak en achtervolging, op een goede manier door elkaar gemengd,genoeg om een uurtje geamuseerd naar dit verhaal te zitten kijken. „Stad der desperado's" (W.B., vrijdag en zaterdag). De western van het zuiver ste water, die men achter deze titel kan vermoeden schuilt er inderdaad achter: bandieten, die een corrupte sheriff in hun macht hebben, een dappere jongeling, die daar tegen van leer trekt en tenslotte aan het langste eind en een mooie vrouw uit de kruitdampen sleept. Verschrikkelijke schabionen, maar voor de liefhebbers om van te smullen waarschijnlijk. „Wij zijn niet bang" (W. B. Theater, za terdag, zondag, maandag) Ter gerust stelling van de aanhangers van het duo Laurel en Hardy, heeft Amerika een film geproduceerd waarin de twee komedianten Dean Martin en Jerry Lewis laten zien hoe hun de grapjas past. Wel, die is hun op het lijf gemaakt. Jerry Lewis beschikt over een gezicht dat hem ongeveer twee maten te groot is en waarmee dus allervreemdste grimassen gemaakt kunnen worden. Wat zij in „Wij zijn niet bang" samen met Liza- beth Scott beleven, komt zoveel overeen met alle als dolle en dwaze kluchten ge annonceerde films uit Hollywood en omvat zoveel valluiken, levende beelden en grie zelige scènes dat het ondoenlijk is om ir kort bestek hiervan een sluitend overzicht te geven. Wel zouden wij willen opmerken dat een groot gedeelte van de grappigheid op rekening komt te staan van de angst die de beide komieken, niettegenstaande de titel, voortdurend vergezelt. Bovendien krijgt men twee maal Carmen Miranda te zien, en tegen het eind de gezichten van Bop Hope en Bing Crosby, die echter niet kunnen verhinderen dat de film een climax-loos slot beschoren is. H. L. L. „Stad op stelten" (Luxor Theater,vrijdag, zaterdag, zondag) Deze verrukkelijke film is ongetwijfeld een der beste van het tweetal Laurel en Hardy, de dunne en de dikke. Zij moeten in dit verhaal het eigen domsbewijs van een goudmijn naar een goudzuiver arm meisje brengen, dat een geraffineerd boevenechtpaar tot voogdij- ouders heeft. „Stad op stelten" is een van de oudjes van Laurel en Hardy, maar iedere keer dat wij hem zagen hebben we ons tranen gelachen. „De hofnar" (Kennemer Theater tot en met woensdag) is onlangs, ter gelegenheid van de Nederlandse première, al zo uit voerig besproken en geprezen door onze filmredacteur, wat wij daar niets meer aan toe hoeven te voegen dan een warme aan beveling om deze ook in filmisch opzicht meesterlijke Danny Kaye-rolprent vooral niet te missen. Het is een der beste en leukste films die wij ooit van deze super grappenmaker zagen. Besommingen van vrijdag: IJM 85 Klaas Wijker f 28.400, KW 85 f 10.140, KW 97 f 1.500, KW 45 f 9.570, KW 141 f 15.340, KW 65 f 1.180, KW 162 f 4.880, KW 52 f 5.160, KW 155 f 2.540, IJM 14 f 5.680, IJM 40 f 1.690, IJM 31 f 2.230, IJM 4 f 2.220, KW 72 f 1.500, KW 12 f 1.120, KW 34 f 2.050, WR 33 f 2.290, KW 210 f 1.810, KW 133 f 2.480, Caro line f 24.000, Thorina f 24.770, Postboy f 23.000. Prijzen van vrijdag: Heilbot 3,30-3, gr. tong 4,40-3,90, grm. tong f 4,10-3,70, kim. tong 3,50-3,30, kl. tong I 1,90-1,60, kl. tong II 2,20-2,06, tarbot I 3,10-2,30 per 1 kilo. Tarbot TV 54-45, kim. schol 58-51, kl. schol I 61-50, kl. schol II 51-25, schar 38-23, v. ha ring 21-12, makreel 29-13, gr. schelvis 43-24, grm. schelvis 42-21, kim. schelvis 36-14, kl. ;chelvis I 34-15, kl. schelvis II 26-10, wijting 27-12, gr. gul 37-56, mid. gul 46, kl. gul 26-9, kl. haai 23-19, ham 112-108, jpoontjes 13-8, kl. koolvis zw. 25-13, kl. koolvis wit 39-31 per vijftig kilo. Gr. kabeljauw 204-144, gr. koolvis zw. 62- 51, gr. koolvis wit 86-84, gr. leng 110-108 per honderdvijfentwintig kilo. Aanvoer van vrijdag: 110 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 330 schol, 55 schar, 4760 haring, 1155 makreel, 1500 schelvis, 88 wij ting, 85 kabeljauw en gul. 10 leng, 30 haai, 5 ham, 25 poon, 220 koolvis, 25 diversen. Totaal 8400. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA In verband met de ruilverkaveling van de Wijkerbroekpolder, de Heemskerker Zuid'broekpolder en Uitgeesterbroekpolder, zullen te Beverwijk een viertal voorlich tingsavonden worden gehouden. De eerste is op woensdag 31 oktober in café Timmer te Beverwijk. Op 7 november komt men te Uitgeest in café de Ooyevaar, op 8 no vember in café Flora te Heemskerk en op 12 november in café de Ham te Bus en Dam. Medewerkers der cultuurtechnische dienst zullen de eigenaars van de landerijen en de pachters het één en ander vertellen van wat gebeuren gaat. MARKTBERICHT BEVERWIJK Andijvie f 0,08-f 0,16, sla f 0,03-f 0,07, bos- peen f 0,24-f 0,36, waspeen f 0,18-f 0,29, to maten f 0,20-f 1,15, spinazie f 0,15-f 0,61, bloemkool f 0,22-f 0,69, prei f 0,09-f 0,15, spruiten f 0,23-f 0,80, sperziebonen f 0,73- f 1,95, snijbonen f 0,95-f 1,80, pronkbonen f 0,45-f 0,87, selderijknollen f 0,10-f 0,18, groenekool f 0,14-f 0,22, rodekool f 0,12- f 0,19, appc'en f 0,18-f 0,38, druiven f 0,95- f 1,10, soepgroenten f 0,07-f 0,15. Opstelling van Vitesse '22 Het Castricumse Vitesse '22 krijgt zondag ADO op bezoek en komt met de volgeende spelers in het veld: Doel: Zonneveld; ach ter: N. Lute en J. Tool; midden: A. Groot, J. Borst en H. Borst; voor: J. de Zeeuw, A. v. d. Valk, H. Eijckhoff, Res en Zonne veld. Feestavond van Vitesse Zondag organiseert Vitesse een feest avond voor leden, donateurs en belang stellenden. Op deze avond zal door de Cas tricumse r.-k. toneelvereniging St. Pancra- tius worden opgevoerd het toneelstuk; „De laatste wil van tante Cora". Agenda voor Heemskerk Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Tarzan in de woestijn". DE PERSONEELSLEDEN VAN de directie voor de wederopbouw en volkshuis vesting, directie Noordholland hebben donderdag een bezoek gebracht aan Velsen dat begon met een ontvangst in Velserend, waar het gezelschap namens het ge meentebestuur welkom geheten werden door wethouder R. Verbeek van Openbare Werken, die zich speciaal richtte tot de hoofdingenieur van de dienst, ir.' S. Otte- vangers. De heer Verbeek legde voorts de nadruk op de altijd uitstekende samen werking tussen de dienst wederopbouw en de gemeente Velsen en hij sprak de hoop uit dat de verstandhouding tussen beide lichamen steeds even goed zou blijven. Beide diensten zouden, aldus spreker, namelijk ook in de toekomst veel met elkaar te maken krijgen. Temeer ook omdat de wachttijd voor de Velsense inwoners nog altijd even lang is gebleven. De woningvoorraad steeg weliswaar met ongeveer 64 percent maar de bevolkingsaanwas bedroeg evenee^ 64 percent. Ir. S. Ottevangers beantwoordde deze vriendelijke verwelkoming met even vrien delijke woorden, waarin hij zei te ver wachten dat ook in de toekomst het con tact tussen de beide lichamen even inten sief en aangenaam zou zijn als altijd. Ir. D. N. Dammers, de directeur van Openbare Werken, gaf vervolgens een over zicht van de bouwactiviteiten in de IJmond sinds 1947 waarbij hij onder meer wees op de streekplannen IJmond-Noord en Zuid-Kennemerland. Bovendien wees hij in zijn betoog op de aparte problemen die het Noordzeekanaal met zich meebrengt met het oog op de steeds toenemende scheeps- afmetingen. Voorts behandelde de heer Dammers de vraagstukken die samenhangen met het ondergronds en bovengronds verkeer zoals de buisleidingverbindingen, de wegen en spoorlijnen. Voorts wees spreker nog op de recreatiemogelijkheden die het IJmui- dense strand biedt, waarbij hij mededeelde dat er plannen in de maak zijn om de accommodatie op het strand aanmerkelijk te verbeteren. Na de saneringsplannen onder de loepe te hebben genomen besloot de heer Dam mers zijn inleiding met de bespreking van enkele uitbreidingsplannen. Vervolgens ging de heer J. Stuurman, de directeur van de dienst voor de volkshuis vesting nader in op de woningbouw en de verdeling van de woningen in Velsen, waarbij hij mededeelde dat er sinds de oorlog 5922 woningen gereed gekomen zijn. De huurprijs van deze woningen varieert van f 3,60 tot f 13,30 per week. De heer Stuurman wees vervolgens nog op de moeilijkheden an de aannemers in Velsen die door de hoge lonen die bij de Hoogovens worden betaald vrijwel geen personeel kunnen krijgen. Na deze inleidingen maakten de aan wezigen een rondrit door Santpoort-Zuid waarna men in Velserend de koffietafel gebruikte. Des middags volgde er als slot een rond rit door Santpoort-Noord, Driehuis, Velsen- Zuid en IJmuiden met bezichtiging van de gemeentelijke huishoudschool, enige wo ningen, het Bejaardencentrum W. F. Vis serhuis, de Bethlehem Kerk en het Cultu reel Centrum waar de excursie eindigde. De Castricumse Postduivenvereniging „De Luchtpost" heeft in hotel Ammeraal haar jaarvergadering gehouden. De voor zitter, de heer J. Zentveld heeft bij de aan vang de nieuwe leden een hartelijk welkom toegeroepen en de hoop geuit, dat zij zich in de club zouden thuisgevoelen. Daarna ging hij over tot de huldiging van de kam pioenen, die hij geluk wenste met de door hen met de vogels behaalde successen. De kampioenen waren: Vitessevluchten: de heer J. Zentveld, fondvluchten: de heer R. W. Bettink, oude duiven: de heer R. W. Bettink, jonge duiven: de heer J. A. Steen man, navluchten: de heer J. Zentveld, Ge neraal kampioen: de heer R. W. Bettink. Voor de koppelvluchten waren het: 1. G. N. AardenburgR. W. Bettink, W. H. Pie persIJ. Zentveld. Zondagsdienst artsen Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur: Dr. H. Wieringa, Schelgeest- straat 31, telefoon 298. Zr. Admiraal, Rijks weg 158, Limmen, telefoon 279. Apotheker P. v. Ouwerkerk, Burg. Lommenstraat 6, telefoon 500. Agenda voor Castricum „Corso"-theater Castricum, zaterdag en zondag 7.15 en 9.30 uur: „The rose tattoo". Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur: „Goud van Napels". Zondagmiddag 3 uur: ,,'t Geheim der Inca's". Stichting Neutraal Verzorgingshuis Bij de deze week gehouden inzameling voor het Neutraal Verzorgingshuis te Cas tricum is een bedrag van 624,67 opge haald, zodat thans een totaalbedrag van 2516,32 is bijeengebracht.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11