OP SCHIPHOL DE LICHTJES W Uitslag van onze wedstrijd in vakantiefoto's voor amateurs Bloede vreu^ prij swmnaars 4 5 op onze nationale luchthaven Bewapeningswedloop begon op het eiland Li pari De fotowedstrijd RUIM NEGENTIG amateur-fotografen hebben deelgenomen aan de vakantie-foto- v.edstrijd, die ons blad in samenwerking met de Commissie ter bevordering van de Amateurfotografie heeft uitgeschreven. Sommigen stuurden een enkel plaatje, andere hele series foto's in. Opnametech- nisch stonden deze over het algemeen op een zeer behoorlijk peil. Zo voldeden bij voorbeeld slechts enkele foto's niet aan de eisen van een redelijke afbeeldings- soherpte, hetgeen bewijst, dat er aan de instelling van de camera grote zorg besteed wordt. Datzelfde kan helaas niet gezegd worden van de vergrotingstechniek. Diverse, overi gens leuke of treffende foto's moesten ter zijde gelegd worden, omdat zij gebrekkig vergroot waren, met als resultaat een grauw en krachteloos papierbeeld of het andere uiterste een plaat die louter uit „roet moppen en krijtvlekken" bestaat. Een goede vergroting moet tegelijk fris en pittig zijn, hetgeen men bereikt door het gebrui ken van de juiste papiergradatie, een nauwkeurige bepaling van de belichtings tijd (met proefstrookjes) en verse ontwik- kelbaden. Gaat men daarbij te haastig of lukraak tewerk, dan wreekt zich dat door een onherstelbaar verlies aan toonwaarden en fijne details. Dit geldt natuurlijk alleen voor de „zelf- afwerkende" amateurs, want wie zijn af drukken en vergrotingen door een fotohan delaar laat maken, die is ln het algemeen wel verzekerd van 'n prima resultaat. Het ideaal blijft echter de amateur, die alles zelf doet, dus ook het ontwikkelen en het vergroten: pas dan zal de fotografie die voldoening schenken, die haar tot een der mooiste en dankbaarste hobbies gemaakt heeft. DE STRANDFOTO van de heer C. S. Keesman uit Haarlem, die tenslotte met algemene stemmen van de jury de eerste prijs kreeg, is een goed voorbeeld hoe een perfecte vergroting eruit hoort te zien. Let u maar eens op de fijne doortekening van de lucht en die „blonde" toonwaarden van zand en zee, waarin alleen die zwarte strandschoentjes links de enige „zware toets" tussen de tere grijstinten zo grap pig contrasteren! Wat de compositie betreft, heeft de ma ker van deze foto het letterlijk „laag bij de grond" gezocht. Misschien heeft hij wel een hele tijd op zijn buik door het zand gekro pen, voor hij het juiste perspectief voor zijn plaatje vond: „tonige" lucht als mooie, rus tige achtergrond, waartegen het hoofd motief de figuur van het spelende meis je volkomen tot zijn recht komt. Geen storende details in de voorgrond of in de witte lijn van de branding, die men, als spitslicht, niet gaarne zou missen. Een har monische compositie met, in die guirlandes van neervallend zand, nog een voortreffe lijk stukje „actie" op de koop toe. Het ge heel symboliseert, met bijna monumentale eenvoud, het begrip „onbezorgde vakantie vreugde". De -foto linksboven werd. met de eerste, die daarnaast met de tweede prijs bekroond. De foto hieronder werd met de derde prijs onderscheiden. Voor de overige foto's bij deze beschouwing werden troostprijzen verleend. OOK MET de toekenning van de tweede prijs had de jury weinig moeite. Zij ging naar de heer (of mevrouw?) B. C. van der Kolk uit IJmuiden voor foto „Zoek de zon op". Hoe grappig ondersteunt die „stralen krans" van ijzeren pinnen (blijkbaar de afsluiting van een hoogspanningspaal) de symboliek van die titel en hoe leuk her haalt zich datzelfde motief van lichte en donkere strepen in het truitje van het jochie op de ladder. Als dit een „toevalstreffer" is, dan heeft de fotograaf wel erg veel geluk gehad. Het lijkt ons echter waarschijnlijker, dat hij het hele geval nauwkeurig bestudeerd en misschien zelfs in scène gezet heeft. Dat de fóto desondanks spontaan en ongeposeerd aandoet, is een extra-compliment waard. Hetzelfde geldt trouwens voor de compo sitie: de sterke opbouw van alle beeld elementen. Denk u die paal en die ladder maar eens verticaal en evenwijdig aan de marge in het beeld gezet: dan blijft er vrij wel niets over, dat onze aandacht nog boeien kan. Het verschil tussen een prijs winnaar en een saai routineplaatje is dik wijls maar een kleinigheid! ongedwongen opstelling van het groepje. Geen krampachtige poseerhouöingen, maar een losse, natuurlijke groepering, waarin het witte rookwolkje, dat uit het oventje opstijgt, „als vanzelf" de aandacht naar het brandpunt van de belangstelling dirigeert. Goed gezien en goed gefotografeerd! TROOSTPRIJSWINNAAR Th. Wernik uit Haarlem verdiende zijn bekroning met een mooie landschapsfoto uit Oostenrijk van een zomervakantie. Door een zeer zorgvuldige keuze van de belichtingstijd slaagde de maker erin ook de ijle contouren van de bergen in de verte nog „los" ce krijgen van de lichte hemel. Gelukkig heeft BLAZEN MAAR, dan worden de piepers gaar! Dit is het motto van de derde be kroonde foto, die door S. P. Veldhuizen uit Santpoort-Station gemaakt werd. Alle vreugden van het kamperen zijn erin ge comprimeerd: de „romantische" open plek in het duistere bos, een primitief veld- oventje en een prille woudloper die lui liggend op het zachte mos het vlam metje onder de „piepers" aanblaast, terwijl moeder en zusje belangstellend toekijken. Technisch is er op deze foto wel wat aan te merken: de grauwe schaduwpartij in de achtergrond links bijvoorbeeld domineert teveel en heeft beslist te weinig detail, zo dat zij de compositie een beetje „topzwaar" maakt. Maar dit tekort wordt ruimschoots vergoed door de sfeer van het plaatje en de DE PRIJZEN, uitgeloofd als belonin gen voor de winnaars in deze wed strijd, die werd georganiseerd in samen werking met de Commissie ter bevor dering van de Amateurfotografie, wer den door de jury als volgt verdeeld: Eerste prijs: C. S. Keesman, Lorentz- kade 372 te Haarlem (f 25, Tweede prijs: B. C. van der Kolk, van Linschotenstraat 17 te IJmuiden (f 15,—). Derde prijs: S. P. Veldhuijzen, Wijn. Daniëlslaan 1 te Santpoort (f 10. Troostprijzen van vijf gulden zijn toe gekend aan Th. Wernik, Meeuwen straat 20 te Haarlem, aan H. de Kort, Johan de Meesterstraat 37 te Haarlem en aan J. F. Pordoel, Schouwtjeslaan 88 te Haarlem. De prijzen bestaan uit waardebonnen, te besteden bij een fotohandelaar. De bekroonde foto's worden hierbij afge drukt. De inzenders hiervan krijgen bo vendien de gebruikelijke reproduktie- rechten uitgekeerd. Wij danken de tal rijke deelnemers voor hun medewer king, waarvoor zij zich grote moeite hebben getroost. Alle foto's worden ten spoedigste geretourneerd. hij „tegen de zon in" gekiekt: dat geeft atmosfeer en een zonnig effect aan de foto, die anders wellicht te documentair, teveel een prentbriefkaartencliché, geworden was. Andere pluspunten in deze opname: de glimlichtjes op de vijver, de rustende figuur links (die een goede voorgrondvulling vormt) en het weggetje rechts, dat de blik als het ware meevoert naar de achtergrond en daardoor „diepte" aan het panorama geeft. Bij zonnig weer moet u ook eens zo'n gekleurd filterglaasje op uw cameralens zetten, adviseerden wij de beginnende amateurs in de reeks raadgevingen voor amateurs, die wij deze zomer in „Erbij" (Zie verder pagina 5) f! t| t G O Momentopnamen in zomerse tijd afdrukten. De heer H. de Kort uit Haar lem-Noord koos zich een oranjefilter en fotografeerde daarmee een groepje jongens op een duiktoren. Het resultaat is dat de lucht op zijn foto niet krijtwit, maar stem mig diepgrijs werd: een mooie achtergrond, waartegen de vrolijke zwemmertjes leuk contrasteren. Wel is hun huid door het oranjefilter, wat bleker uitgevallen dan zij in werkelijkheid is, maar dat stoort hier niet. Nog mooier was het als er toevallig ook nog wat witte wolken geweest waren, maar die kan men nu eenmaal niet op commanderen. In ieder geval vonden wij dit plaatje best een troostprijs waard. De laatste bekroning ging naar de heer J. F. Pordoel voor zijn plaatje van de grappige tweeling. Toegegeven, de compo sitie is wat stijfjes en veel te symmetrisch: de jongetjes staan precies in het middel punt van het beeld en dat hek snijdt de foto als het ware middendoor. Dat het des ondanks geen saaie foto werd, maar een vol leven en „eye appeal" is hoofdzakelijk te danken aan de beide modelletjes, die zo parmantig in het zonnige weiland rond stappen. De mooie toonwaarden gaven ech ter de doorslag. WAT DE ANDERE inzenders betreft: laten zij niet ontmoedigd zijn, dat zij dit maal niet voor een bekroning in aanmer king kwamen. Een volgende keer hebben zij misschien meer succes. Maar dan ook proberen echt iets bijzonders te maken, dat niet alleen in technisch opzicht „af" is, maar dat ook wat meer te vertellen heeft dan een herinneringskiekje of een prent briefkaart. Plaatjes van Tante Jo op de Eiffeltoren en dergelijke, hoe interessant misschien ook voor vrienden en verwan ten, worden zelden prijswinnaars in foto wedstrijden. Tenzij men de jury een foto kan voorleggen, die een nieuwe en boeien de visie op Tante Jo en de Toren be lichaamt, maar dat is geen geringe op gave. Er zijn dankbaarder onderwerpen. HET VLIEGEN is in luttele decennia ge meengoed geworden. Was het nog niet lang geleden iets exceptioneels, tegenwoor dig wordt men, als men zegt nog nooit in een vliegtuig te hebben gezet, reeds door een aantal lieden meewarig aangekeken. De vliegtuigen werden steeds groter, de diensten frequenter en de luchthavens hele dorpen. Op ieder uur van de dag en de nacht vertrekken vliegtuigen van allerlei nationaliteit van Schiphol naar alle wind streken. De ronk der krachtige motoren davert zonder ophouden in de Haarlem- mermeerse contreien, met nu en dan een verheviging. De wereld kent door toedoen van de gevleugelde middelen van vervoer vrijwel geen afstanden en geen grenzen meer. AmsterdamNew York is voor de tegenwoordige mens weinig meer dan wat bijvoorbeeld AmsterdamMaastricht voor onze grootouders was. Wij leven snel, wij leven hevig en wij leven heftig. Wij hebben alle mogelijk heden en dus gebruiken wij ze. Of.... soms misbruiken wij ze. Door onze snel heidsmanie dreigt namelijk het gevaar dat we de normale leefregels uit het oog gaan verliezen. Iedereen op Schiphol zal u lange verhalen kunnen doen over de rei zende kinderen in de late avond en de nacht. De luchtvaartmaatschappijen zwij gen daar liever over. Zij bieden snelheid en comfort en scheppen vervoersmogelijk heden over kortere of langere afstand. Daarmee is de kous af. Anders staat het echter met de marechaussee en de douane, de employé's van de wisselkantoren en de mensen van de luchthaven. Het beeld dat zij geven van Schiphol bij avond, wanneer de schijnwerpers over de startbanen spe len en de vele lichten de luchthaven uit de verte het aanzien verlenen van een feeste- -lijke kerstboom, zal op talrijke ouders in druk maken. Als tussen half tien 's avonds en twee uur in de nacht de vliegtuigen in snelle opeenvolging uit de hemel komen zakken of de sterren tegemoet gaan met daverende motoren, ziet men ze weer: de slaperige kinderen, de jengelende kin deren, die allang in hun bedjes hadden moeten liggen, maar meegezeuld worden door reislustige ouders naar alle delen der wereld. Terwijl de vermoeide kelners in de restaurants geeuwend op hun horloges kijken, hunkerend naar het bed, zitten in dezelfde wachtkamers en op de banken van de hallen van aankomst en vertrek die kinderen, doodmoe en bleek, met rode slaapoogjes en blauwe wallen rond de vaak veel te wijze oogjes. Kinderen, die mee gesleurd worden van vlieghaven tot vlieg- haven, bij tientallen, avond aan avond, nacht in nacht uit. Kinderen die in de tochtige stationshallen zitten te slapen, rondrennen in vreemde omgeving vol vreemde mensen, die ten hoogste lachen of de schouders ophalen. Kinderen die vaak de dupe zijn van het onverstand van de ouders, die hen meeslepen naar vreemde landen, op tijdstippen waarop deze kinde ren reeds lang onder de hoede van Klaas Vaak hadden moeten dromen. Ze komen op Schiphol of gaan weg, van het ene werelddeel naar het andere. Ondertussen hangen ze rond op de luchthavens, bleek en weggetrokken. Deze reizigerskinderen vormen iedere avond voor het personeel van Schiphol weer onderwerpen van gesprek. „Kan dat niet anders?" vragen de mannen van de marechaussee elkaar. „Kan dat niet an ders?" vragen goedwillende Nederlandse passagiers fluisterend en soms een beetje huiverend bij het aanschouwen van die kinderkopjes, zo weggetrokken van de slaap. In een aantal gevallen, op intercon tinentale routes, kan het dikwijls niet an ders. Op de Europese routes echter wel. En een groot deel van de ouders met rei zende kinderen neemt de late vliegtuigen, de Moonliners, in het holst van de nacht, omdat het goedkoper is. Daar wordt de voor de kinderen zo noodzakelijke nacht rust aan opgeofferd. Bij tientallen pas seren kinderen Schiphol, iedere avond op nieuw, vaak kleuters nog. De overheids instanties kunnen er niets aan doen. Ook de vervoersmaatschappijen hebben het niet in de hand. Ten hoogste kan men bij het boeken van de passage de ouders, die voor het kind een ticket nemen, op de bezwa ren wijzen. De grootste schuld ligt bij de ouders zelf, die in hun haast en rusteloos heid het kind het noodzakelijkste onthou den: de gezonde, diepe nachtrust. We hebben organisaties van kinderbe scherming bij de vleet. Laten deze eens kijken op de internationale luchthavens, waar dan ook ter wereld, naar de slape loze kinderen, die van land tot land wor den meegezeuld door ouders, die niet be grijpen dat een kind op tijd rust behoeft. DEZER DAGEN arriveerde op Schiphol, zo vertelde ons een man van de mare chaussee, een Mexicaans echtpaar, 's mor gens vroeg na een hele nacht vliegen. Het aansluitende vliegtuig naar het Verre Oos ten vertrok pas in de avond. Het echtpaar nam een retour naar Parijs en vertrok van de Amsterdamse luchthaven zonder hun driejarig kind zelfs maar goedendag te zeggen. Zij lieten het eenvoudig achter onder de hoede van een wildvreemde grondstewardess, die bovendien geen Spaans sprak, de enige taal die door het kind werd verstaan. Twintig minuten voor het vertrek van de corresponderende ma- cine kwamen de ouders 's avonds uit Parijs terug om het kind van de stewardess over te nemen. Dit voorbeeld staat niet alleen. Op Schiphol kunnen ze daar tientallen voor beelden van geven. Bleek, slaperig en heel eenzaam zit een meisje van twee jaar met een grote pop op een bank, ergens op de vreemde lucht haven. Bij de bovenste foto: Eén van de vele kinderen, die onze verslaggever aan trof op Schiphol, een na anderhalf uur spelen eindelijk in slaap gevallen meisje, dat later gewekt moest worden om door de koude nachtlucht van het najaar naar het vliegtuig te worden gebracht. MESSINA (Sicilië - U.P.) Geleerden zeggen ontdekt te hebben wie de eerste bewapeningswedloop van de wereld be gonnen zijn. Het waren de vervaardigers van dodelijke stenen wapens op het eiland Lipari in het stenen tijdperk. Recente ar cheologische vondsten op het kleine vul kanische eiland op veertig kilometer uit de noordkust van Sicilië, zijn een aanwijzing dat de voornaamste handel van de pre historische Liparezen bestond uit stenen wapens. Deze werden vervaardigd voor de export naar streken om de Middellandse Zee. De Liparezen werden geholpen door het feit dat hun eilandje, dat in de Griekse mythologie bekend staat als de woning van Aeolus, god der winden, rijk was aan stra tegische materialen. De belangrijkste grondstof was een donkere, harde, glas achtige rots, welke de ideale grondstof voor dolken en speerpunten was. De archeologen zeggen, dat de wapens van Lipari verre superieur waren aan soortgelijke wapens, die op Melos gevonden zijn. (Vervolg van pagina 4)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 16