"UACKS! Immigratie in Canada PHSLIPS Gerucht over moord op Koning Hoessein bracht opschudding ESSO EXTRA MOTOR OIL Marokkaanse regering trad af; felle Istiqlal aan het roer? Wenen is de luisterpost van Westelijke journalisten HAAR? r U beter uit Gevechten tegen Fransen in Tunesië Opstand wordt op 260 km afstand verslagen 3 Van dag tot dag „OLIES" OP DE BEURZEN DAALDEN Veiligheidsmaatregelen in Praag en Oost-Berlijn Bourgeoisie, fascisten en liberalen uitgekreten Oostenrijk versterkt zijn grensbewaking Protestbijeenkomst proces Schmidt uitgesteld Boete met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Alet Esso Is Uw haarborstel borstel Dc haargroei-tonic die werkelijk helpt Jimenez waarschijnlijk niet naar Stockholm BelgischRussisch cultureel verdrag Cultureel akkoord tussen België en Rusland Witte Huis spreekt tegen dat Eisenhower ziek is Oostenrijk blijft asielrecht hooghouden Westelijke landen moeten financieel bijspringen Kort nieuws ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 In het voetspoor tredend van de spreek woordelijk geworden heer Kaasjager, heeft de Amsterdamse hoofdinspecteur van politie Koppejan op krachtige toon gepleit voor „slopen en dempen" in de hoofdstad, teneinde lucht te geven aan het verkeer. Slopen van bouwsels, dempen van grach ten, aanleggen van brede wegen dwars door de stad dus daarin ziet de heer Koppejan een oplossing voor de benauwe nis, waarin Amsterdam verkeert en men zou geneigd zijn hem bij te vallen, ware het niet dat men tegelijk een visioen krijgt van het nieuwe Amsterdam zonder grach ten en zonder oude gevels. Dit visioen is voldoende om bedachtzaam te worden en de hersenen te pijnigen over de vraag, of het werkelijk niet anders kan. Het moet anders kunnen. Een Amster dam in de benauwenis is minder erg dan helemaal geen Amsterdam meer, ook al is het eerste nóg zo erg. Wat voor Amster dam geldt, geldt trouwens voor ons gehele land. Nederland is te klein, te overvuld, te druk gestoffeerd met steden en bedrijven maar ook te dicht bevolkt. En dat laat ste roept een halt toe aan alle plannen tot verruiming door afbraak en demping. Want Nederland is een land waar niet alleen veel mensen wonen, maar ook moeten kunnen wonen. Zij moeten niet enkel kunnen rij den, maar ook kunnen wonen en leven. Huizen om te wonen, wegen om te rijden, schoonheid en sfeer om te kunnen leven. De synthese te vinden tussen deze drie elkander bestrijdende elementen is de grote puzzel, waarvoor Nederland zich ge steld ziet. Wij kunnen het ene niet op offeren aan het andere. Wij moeten be houden wat tot onze levenssfeer behoort en dit evenmin zijn karakter ontnemen. Een Nederlandse oplossing voor de ruim te-moeilijkheden moet een echt-Neder landse oplossing zijn. Wat betekent dat zij vele malen moeilijker zal blijken dan welke andere ook. Het is een soort van alge braïsch vraagstuk, dat voor ons ligt, waar bij de beschikbare ruimte, de karakteris tieke waarden der steden en de sterke bevolkingsaanwas onveranderlijke groot heden zijn. Niet slopen en dempen, doch denken en rekenen met alle factoren en tenslotte geniaal scheppen dat is de opdracht. Genie, durf en liefde zijn de drie elemen ten, waaruit onze verkeers- en ruimte oplossing zal moeten worden opgebouwd. Koppejannen en Kaasjagers, of hoe zij ook heten mogen, zullen zichzelf daarop moe ten testen, voordat zij plannen maken. ADVERTENTIE BINNENHUISJE (Frits Flits:) De tennisclub bestaat tien jaar. Datwordtgevierd,nou reken maarl Een etentje - en dansen na... Een prachtkans voor de camera Om binnenskamers flits-flits-flits De leukste shots te maken, mits: Er „Photoflux" op 't lampje staat! Want dan wordt elke kiekeen plaat! (Allemaal:) Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks! Het feilloze flitslampje LONDEN/AMSTERDAM (ANP/Reuter/ UP) Een bericht van United Press, dat de 21-jarige koning van Jordanië ver moord zou zijn, heeft vrijdagmiddag nogal opschudding veroorzaakt in verschillende Europese hoofdsteden. Het bericht stond met grote koppen in de Londense avond bladen en heeft de koers van de olie fondsen op sommige beurzen tijdelijk be- invloed. Het bericht is later wel tegengesproken, maar te laat voor de kranten. Eén Londens avondblad had zelfs koning Hoesseins levensgeschiedenis afgedrukt. De Jordaanse ambassade in Londen kreeg van de chef van het koninklijk kabinet in Amman te horen, dat de koning rustig zat te werken en het uitstekend maakte. Het overzicht van de Amsterdamse Beurs signaleert ook in de tweede helft van de beurs een scherpe koersdaling voor de internationale fondsen. Dit gebeurde op geruchten volgens welke koning Hoessein van Jordanië zou zijn vermoord. Hoewel een bevestiging tijdens beurstijd nog niet verkregen werd trad een zodanige ver koopneiging op dat een scherpe koers daling ontstond waardoor bijvoorbeeld olie inzakte tot 795, AKU tot 226 1/2, Philips tot 265 en Unielever tot 390. De markt verkeerde in een onzekere situatie en gaf daarvan duidelijk blijk. Het slot kwam dan ook op het laagste punt van de dag. „Koning gezond en wel" Volgens United Press had een woord voerder op de gebruikelijke uiteenzetting van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken, ten behoeve van de Franse pers, tegenover de aanwezige verslag gevers zondere verdere aanduidingen ver klaard: „Wij hebben vernomen dat de ko ning van Jordanië zojuist vermoord is". Later werd daaraan toegevoegd, dat het een onbevestigd bericht was. Ook op het Foreign Office in Londen had men een gelijkluidend bericht ontvangen, dat echter eveneens onbevestigd bleef. Dat BERLIJN (Reuter-U.P.-AFP) Het Westberlijnse blad „B. Z." meldt, dat de bewaking van het communistische hoofd kwartier en de regeringsgebouwen in Oost- Berlijn is versterkt. Voorts zouden 35.000 man grenspolitie en 15.000 man van de staatsveiligheid het bevel hebben gekregen zich paraat te houden.' De-gekazerneerde politie en fabriekswachten hadden dit be vel reeds eerder gekregen. Ook in het Tsjechoslowaakse grensgebied zouden veiligheidsmaatregelen getroffen zijn als gevolg van de gebeurtenissen in Hongarije, aldus verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron. De Tsjechoslowaakse centrale vakvereni gingsraad heeft de Hongaarse opstand vol gens radio-Praag veruordeeld, omdat hij is gericht tegen de eenheid van het socialis tische kamp. Walter Ulbricht, de Oostduitse partij secretaris, heeft vrijdag voor het eerst in het openbaar commentaar geleverd op de gebeurtenissen in Polen en Hongarije. In een rede tot fabrieksarbeiders te Oost-Ber lijn verklaarde hij, dat economische moei lijkheden en ontevredenheid over „in strijd met het recht gevoerde processen" in Polen hebben geleid tot „liberale en bourgeois- tendenties. Volgens hem is de levensstan daard van de Poolse arbe.ders „oneindig veel lager" dan die in Oost-Duitsland. Ul bricht drong er bij de arbeiders en autori teiten op aan, in toenemende mate waak zaam te blijven tegen „een op desintegratie gericht optreden van de bourgeois- en fas cistische elementen", zoals in Hongarije. Oostduitse arbeiders zouden geëist heb ben de waarheid te horen over de gebeur tenissen in Hongarije. Op bijeenkomsten in fabrieken schreeuwden arbeiders de com munistische sprekers toe: „Vertel de waar heid. Jullie liegen", aldus berichten die West-Berlijn bereiken. Beloften van betere levensomstandigheden en democratisering, gepaard aan een bedreiging met „volkomen vernietiging" van alle pogingen tot opstand werden door de Oostduitse radio uitgezon den. Volgens de radio pogen westelijke im perialisten een opstand in Oost-Duitsland te ontketenen. De commentator hield zijn hoorders het „tragische voorbeeld" van de opstandelingen in Boedapest voor ogen. ging gepaard met geruchten, dat Iraakse troepen Jordanië zouden zijn binnenge trokken. Na enige tijd kwam de officiële ont kenning van de zijde der Jordaanse re gering: „De koning is gezond en wel en alles is normaal". Westerse diplomaten in Amman hebben verklaard, dat de geruchten over de dood door een moordaanslag van koning Hoes sein des ochtends in Jerusalem ontstaan zijn. Buitenlandse journalisten, die bij het koninklijk paleis te Amman om inlich tingen over de geruchten kwamen, kregen de koning zelf te zien. „Zo, hier ben ik", zei deze glimlachend tot hen. WENEN (Reuter/ANP). De Oosten rijkse minister van Binnenlandse Zaken, Helmer, heeft bekend gemaakt, dat de Oostenrijkse bewaking langs de Hongaar se grens zal worden versterkt om Oosten rijkers in de grensgebieden te beschermen tegen onplezierige verrassingen. De mi nister gaf uiting aan de sympathie van het Oostenrijkse volk voor de Hongaren die voor hun vrijheid strijden. Er is een com pagnie lichte infanterie gezonden naar Bruck an der Leitha, dertig kilometer van de Hongaarse grens. Een compagnie van de garde te Wenen, een compagnie infanterie met pantserauto's te Wenen en 't personeel van de infanterieschool te Enns zijn in staat van paraatheid gebracht. De Oostenrijkse minister van Justitie, dr. Tschadek, die vrijdagavond de Hongaarse grenspost bij Nickelsdorf inspecteerde, verklaarde, dat de post bezet is door op standige Hongaarse militairen en burgers met machinegeweren. Dr. Tschadek zal vandaag aan de regering te Wenen verslag uitbrengen over de toestand in het grens gebied. De waarnemende hoge commissaris van de UNO voor de vluchtelingen heeft aan zijn vertegenwoordiger in Wenen, de Ne derlander dr. V. A. Beermann, opdracht gegeven zich onverwijld met de autoritei ten in Oostenrijk in verbinding te stellen. Mocht blijken dat er zeer vele vluchtelin gen uit Hongarije naar Oostenrijk komen, dan zal er met de Verenigde Staten ovei- leg worden gepleegd over de wijze waarop zij de regering van Oostenrijk het beste zou kunnen steunen om die vluchtelingen dan onderdak te geven. De protestbijeenkomst, die het Jungschla- gerfonds morgen 28 oktober in het Con certgebouw te Amsterdam zou houden, is uitgesteld tot dinsdag 27 november. Het be stuur deelt mede, dat de donderdag door de regering afgelegde verklaring ten aanzien van het tegen Schmidt gewezen vonnis noopt het karakter van de bijeenkomst te wijzigen. De bijeenkomst was belegd met de uitsluitende bedoeling te protesteren tegen het onrecht, dat in de zaken Jungschlager en Schmidt is geschied en in komende zaken dreigt te geschieden. Thans is het waarschijnlijk, dat zij tevens zal moeten dienen om blijk te geven, dat ons volk meent, dat in deze slechts de krachtigste internationale rechterlijke stap pen, van regeringszijde ondernomen, kun nen baten", aldus het bestuur. xpoooooooocooooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooq< Een politierechter en een openbaari aanklager in Port Nolloth - aan de westkust van Zuid-Afrika gelegen - hebben ieder een boete van 5 shilling (ongeveer f2,50) betaald, omdat zij op zondag cricket hadden gespeeld. De twintig overige spelers zullen zich de volgende maand voor het gerecht moe- ten verantwoorden. De beide umpires gingen vrij uit ioooooooocoooooooooooooooocooooooooooooooocooooooocooocxx ADVERTENTIE RABAT (Reuter/A.F.P.) In Marok ko en Tunesië houdt de gespannen toe stand, die ontstaan is naar aanleiding van het onderscheppen van het vliegtuig, waar mee vijf leiders van de Algerijnse verzets beweging op weg waren van Rabat naar Tunis, nog aan. Tengevolge van nieuwe aanslagen in het gebied van Meknes en Port Lyautey steeg vrijdag het aantal do den onder de Europeanen in Marokko tot naar schatting 45. In Meknes woonden zesduizend Euro peanen de begrafenis bij van 22 slachtof fers van eerdere ongeregeldheden. Onder deze doden bevonden zich drie Italianen, vier Portugezen en twee Spanjaarden. In dit gebied werden vier boerderijen aange vallen en enige werden in brand gestoken. Bij Port Lyautey werden twee boerderijen en twee winkels platgebrand. De teruggeroepen Marokkaanse ambas- ADVERTENTIE Bh Wanneer Uw haar dunner gaat worden dan mooi is en U moeite moet doen om dat te ver bergen, doe daar dan iets aan. Voor Uzelf en voor allen die U zien. Dat kan voortaanWant als de haarwortels nog aanwezig zijn (en dat is praktisch altijd het geval) kan Callo U helpen. Een Callo-kuur, gecombineerd met het gebruik van vitamine B-com plex (uit bruinbrood, gistvlokken enz.) maakt Uw haargroei even weelderig als ooit! Dames zowel als heren vin den er evenveel baat bij 1 Prijs f 6.50 per flacon. Ver krijgbaar bij kappers, par fumeriezaken en drogisten. Er ligt een gratis brochure (met uitvoerige inlichtingen en foto's met attesten) voor U klaar. Vraag deze aan Uw winkelier of bijInstituut ENORGA, van Merlenstraat 120, Den Haag. van Dr. Jos de Cock en' - dit jaar de Nobelprijs voor littera- uur is toegekend, zal waarschijnhjk met handen van koning Gustav Adolfte ont vangen. De echtgenote van Jimenez is geneeslijk ziek. Jimenez zei, dat zijn v ouw met wie hij veertig laaris ge trouwd, „geestelijk verantwoordelijk is voor het beste van zijn werK. - MTu°U'enUBne5ië iseen c^ltureTver- iraTgedoten. Het werd in Moskou onder kend door de ministers Spaak en She- Kenct ao uitwisseling van. stu- £„°Sn ku«»«™ VÏÏ, Ar r,,s ga toS.S Sake- eerst een tocht doo, Moskou terug voor oei delsbesprekingen. WENEN, (United Press) De laatste dagen hebben de journalisten in Wenen een geheel nieuwe en inspannende bezig heid bezorgd: het verslaan van een opstand op 260 kilometer afstand. De rechtstreekse verbindingen met Boedapest zijn vrijwel voortdurend verbroken, maar toch is het mogelijk een doorlopend verslag van de gebeurtenissen te geven. Het feit, dat de Hongaarse radio onafgebroken uitzendt en in zijn comrnuniqué's en oproepen vele feitelijke gegevens bekend maakt, verge makkelijkt de taak, doch verzwaart die te vens. In het United-Press-bureau in Wenen zitten Hongaars sprekende medewerkers om de luidsprekers, terwijl de magnetofoon- apparaten onafgebroken draaien. De man nen, die het Hongaars meester zijn, krab belen de voornaamste punten uit de uit zendingen in het Duits op een papier voor de redacteuren, anderen zitten apart met de volledige opnamen van toespraken in een kamertje, werken de teksten uit en be ginnen met een nieuwe toespraak. Het is geen uitzondering, dat men 36 uur achter een in touw is. Een „filiaal" is gevestigd in Nickelsdorf, de grenspost aan de Hongaars-Oostenrijkse grens, waar verslaggevers reizigers uit Hongarije opwachten om hen naar hun belevenissen te vragen. Ook dat nieuws wordt naar Wenen gebeld, vanwaar een onophoudelijke stroom van berichten naar het westen vloeit meer dan tienduizend woorden gedurende het eerste etmaal. Zij, die de radio bewaken, stelden vast hoe snel het gangbare „klassieke" pro gramma uitgeput raakt in dergelijke dagen. Aangezien de ernst der gebeurtenissen om ernstige muziek vroeg, raakte radio Boedapest al spoedig door de voorraad ernstige grammofoonplaten heen en begon te herhalen. Bijzonder iin trek is Tsjaikovs- ki's Notenkraker-suite, evenals Mendel sohn's. Frühlinigslied. Beide worden ten minste tien keer op een dag gespeeld. Terwijl de journalisten in Wenen het werk nauwelijks aan kunnen, zitten in Boedapest verscheidene journalisten „dui men te draaien". Andrew Murton, die zo wel voor United Press als voor Associated Press in Boedapest werkt, kon een enkel bericht via Praag naar New York zenden. Sefton Delmar van de Londense Daily Express bereikte zijn krant voor het laatst voor de demonstraties omsloegen in een opstand en John MacCormac van de New York Times is niet aan het woord geweest. MOSKOU (A.F.P.) De Sovjet-Unie en België hebben te Moskou een cultureel akkoord getekend. De overeenkomst, die voor vijf jaar geldt, werd getekend door de Russische minister van Buitenlandse Za ken Dmitri Sjepilov en diens Belgische ambtgenoot Paul Henri Spaak. Spaak is uit Moskou vertrokken voor een bezoek aan Tasjkent, Samarkand en Stalingrad. Eerste minister Van Acker, die met Spaak te Mos kou besprekingen met de Russische leiders heeft gevoerd, is met een „TU-104" van het vliegveld van Moskou naar Brussel vertrokken, uitgeleide gedaan door premier Boelganin, Sjepilov en andere persoonlijk heden. WASHINGTON (United Press) De perschef van het Witte Huis in Washing ton, Hagerty, heeft gisteren verontwaar digd een nog ongepubliceerd persbe richt tegengesproken over de gezondheids toestand van president Eisenhower. Hager ty had vernomen, dat Drew Pearson, een bekende hoofdartikelenschrijver, vandaag zou berichten dat Eisenhower tijdens zijn verkiezingsveldtocht een kleine instorting had gehad. „Het is het verbazingwekkend ste document van vervalsing dat ik ooit gezien heb", zei Hagerty. Eisenhower heeft, volgens Hagerty, alleen een paar stukjes confetti in een van zijn ogen gekregen en dat oog is een beetje rood. Verder is de president wat vermoeid. sadeur in Parijs, Abderrahim Boea Bid, verklaarde bij aankomst te Rabat, dat de breuk tussen Marokko en de huidige Fran se regering onherstelbaar schijnt. Te Parijs verklaarde minister Pineau echter, dat de samenwerking tussen Frankrijk en de voor malige protectoraten in Noord-Afrika on verzwakt kan worden voortgezet, als er geen „onherstelbare stappen" worden ge daan. Hij noemde de arrestatie van de Al gerijnse leiders ien „politie-actie". De Marokkaanse regering van Si Bekkai heeft vrijdag haar ontslag ingediend. Dit ontslag is door de Sultan van Marokko Ben Joessef aanvaard. Dit aftreden zal een wijziging van de regering mogelijk maken, waaraan reeds enige tijd is ge werkt. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat daardoor de nationalistische par tij „Istiqlal" meer macht zal krijgen. Volgens een bericht van United Press noemde Si Bekkai in het bijzonder de ge vangenneming door Frankrijk van vijf re bellen-leiders, die gasten waren van de sultan, als reden voor zijn ontslag-aan vrage. Bekkai zei, dat als gevolg van zijn aftre den de sultan in staat zou zijn een rege ring te vinden., die bij de situatie zou zijn aangepast. Hij had echter het verzoek van de sultan om een nieuwe regering te vor men ook om die reden niet afgeslagen. In Tunesië kwam het vrijdag bij Boe Afkoeb-tot'een botsing tussen Franse mili tairen en Tunesische burgers, waarbij vier Fransen ep zes TuneSiërsjjyerden geyond. Het incident ontstond, doordat twee vracht auto's met Franse verlofgangers bij Boe Arkoeb, veertig km van Tunis, kwamen te staan voor een versperring van stenen, die door Tunesiërs werd bewaakt. De Fran sen gingen versterkingen halen en met be hulp daarvan werd de doortocht geforceerd. De Franse gezant Gillet heeft met premier Bourguiba een onderhoud over het ge beurde gehad. Ook elders in Tunesië zijn wegversperringen opgeworpen, die door Tunesische vrijwilligers worden bewaakt. Deze eenheden zouden bevel hebben gekre gen zich „dood te vechten" om bewegingen van Franse troepen tegen te gaan. In een brief aan de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft de Franse ambassadeur in de Verenigde Sta ten, Bernard Cornut-Gentille, de Veilig heidsraad verzocht „bij eenkomende bij eenkomst" de kwestie te bespreken van de Egyptische wapenleverantie aan de Alge rijnse rebellen. Het betreft hier het geval van de „Athos", een schip dat met 70 ton wapens aan boord door Franse patrouille vaartuigen aangehouden werd, en later in Alexandrië geladen bleek te zijn. De Franse ambassadeur in Egypte, graaf Armand du Chayla, is per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Hij is teruggeroepen naar aanleiding van de wapen-smokkel-af- faire van de „Athos", die de steun heeft gehad van de Egyptische regering. Het „Nieuwsagentschap van het Midden- Oosten" heeft heden bekendgemaakt, dat een groot aantal Egyptische militairen zich heeft aangemeld om deel te nemen aan „moord-commando's", die naar Algerije zouden worden gestuurd om de rebellen te helpen in hun strijd tegen de Fransen. De Internationale federatie van Arabi sche vakbonden heeft voor aanstaande zon dag een staking van 24 uur uitgeroepen. De algemene staking wordt gehouden als een protest tegen „de Franse piratenstreek om vijf leiders van de Algerijnse nationalisti sche beweging te ontvoeren". De federatie eist dat alle vakbonden hun leden verbie den te werken, van zaterdag-middernacht tot zondag-middernacht. SPITTAL (A.N.P.) „De Oostenrijkse regering acht het logisch, dat elke waarlijk democratische staat het politieke asielrecht zonder meer erkent, ongeacht de gevolgen of de kosten. Dit schept grote moeilijk heden, maar niettemin zal de Oostenrijkse regering elke vluchteling, die de grens over komt en terecht asiel vraagt, dit on voorwaardelijk verlenen". Dit heeft de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, dr. O. Helmer, aan wie de zorg voor de vluchtelingen is opgedragen, verklaard in een vraaggesprek met een speciale ver slaggever van het A.N.P. naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Hongarije. De Oostenrijkse regering houdt bepaalde opvangcentra voor vluchtelingen aan de grenzen, die zouden worden gesloten, voor lopig om op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn. Dr. Helmer twijfelt eraan of het Oosten rijkse vluchtelingenprobleem ooit zal wor den opgelost. Er gaan wel vluchtelingen weg, maar dit jaar zijn er weer 5.000 nieuwe bijgekomen, in hoofdzaak uit Joe goslavië. Het volgende jaar verwacht de minister er nog meer. Oostenrijk krijgt door zijn bijzondere geografische ligging, die tevens een poli tieke ligging is, een bijzonder zware last, die het land onmogelijk alleen kan dragen. Oostenrijk verwacht, dat de andere vrije democratische landen zullen inzien, dat ook zij hier een verantwoordelijkheid heb ben. De Oostenrijkse regering houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat, zodra het pleit in Hongarije is beslecht, een nieuwe stroom van vluchtelingen het land zal bin nenkomen. De andere landen zullen finan cieel moeten bijspringen, ook al zou deze stroom niet komen. Oostenrijk kan het po litieke asielrecht alleen hooghouden met hulp van de overige vrije wereld, aldus minister Helmer. ADVERTENTIE Imp. H. van den Bosch 4 Co - Postbus 80S4 - Amsterdam Naar New York. De minister van Bui tenlandse ^aken, mr. J. Luns, zal 1 novem ber via Parijs naar New York vertrekken ter bijwoning van de elfde algemene ver gadering van de UNO. Hij wordt eind no vember in Den Haag terugverwacht. Uit de bijgaande beeldstatistiek blijkt dat de im migratie in Cana da de laatste jarei vrij sterk is afge nomen. Nadat ii 1945 bijna 72.001 mensen Canada al: hun nieuwe va derland hadden gekozen, bereikte deze stroom zijn hoogtepunt in 1950 met bijna 200.000 mensen. Daarna kwam de terug gang. Het aantal immigranten in Canada bedraagt thans de helft van vijf jaar geleden. Het ziet er echter naar uit dat in 1956 het aantal immigranten groter zal zijn dan in 1955. De provincie Ontario heeft nog steeds de voorkeur bij emigranten. Naar de west kust trekt ongeveer een vijfde van het aantal mensen dat zich in de oostelijke provincies vestigt. In de laatste tien jaren hebben zich ongeveer een miljoen buiten landers in Canada gevestigd, van wie 400.000 afkomstig waren uit de Britse lan den. Uit Duitsland en Oostenrijk 170.000, uit Italië 150.000, uit Nederland 120.000 en 95.000 uit de Verenigde Staten. Het reste rende aantal kwam uit verschillende an dere landen, voornamelijk uit Frankrijk.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5