l|p|«f DE SAMENZWEERDERS Dr. S. Posthuma schonk Rode Kruisziekenhuis een zonnewijzer MERLIJN EN DE WONDERBESSEN ïe.Gebr.fr Kiiyter is h h met melk niocr mcstis driekwart kan Bedstel Bij zijn zilveren jubileum KERKELIJK LEVEN Nieuw-Guinea Bindingsavond van BB was een succes Foto's van India voor de Beverwijkse A.F.V. Agenda voor Beverwijk BDC verloor met 8-12 van Haarlem O.K. Scheepvaart ^VERVOLGVERHAAL^ door Friedrich Bruegel J Agenda voor Haarlem ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 De geneesheer-directeur, dr. S. Posthu ma, heeft vrijdagmorgen het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk een zonnewijzer geschonken, die is geplaatst in het mooie gazon vóór het ziekenhuis. Voor de over dracht van dit sieraad was een groot aan tal belangstellenden aanwezig en bij de zonnewijzer had de heer Gerrit Gallee van de R.U.A.Z.-stichting zich met een micro foon en bandrecorder opgesteld, met de be doeling de patiënten in het ziekenhuis te laten horen hoe een en ander plaats vond. De heer Posthuma heeft in een korte toespraak uiteengezet waarom eerst nu deze overhandiging plaats vond. In augus tus was hij 25 jaar verbonden aan het zie kenhuis. Hij wilde daar geen ruchtbaar heid aan geven, doch het schijnt moeilijk, vooral in een ziekenhuis, zo zei hij, een geheim te bewaren. Het is de wens van de heer Posthuma ADVERTENTIE Als men de beide aanduidingen Kerke lijk Leven en Nieuw-Guinea zo boven dit artikel onder elkaar ziet staan, zal men on getwijfeld denken, dat wij deze week in onze rubriek een beschouwing wijden aan de oproep tot bezinning betreffende Nieuw- Guinea, zoals deze door de synode van de hervormde kerk is uitgegaan. Toch is dit vandaag onze bedoeling niet. Er is over deze oproep al voldoende gepubliceerd. Bovendien heeft de synode in haar laatste vergadering een commissie benoemd, die een rapport zal uitbrengen over alles wat naar aanleiding van deze aangelegenheid naar voren is gekomen. In dit rapport zul len de reacties van de klassikale vergade ringen* van de pers en van individuelen worden verwerkt. Dit verslag moeten wij nu eerst maar eens afwachten. Nieuw-Guinea is maar ten dele Neder lands gebied. Over het andere deel, dat met Australië verbonden is, horen wij maar vrij weinig. Daarom is het interessant om van de zendingsinspecteur van de lutherse vereniging voor inwendige en uitwendige zending in Duitsland te vernemen, hoe zich in dat gedeelte van het grote eiland een op merkelijke uitbreiding van de lutherse kerk aan het voltrekken is. Hij schreef daar over in The International Review of Mis sions. De lutherse kerk heeft daar thans onge veer 150.000 leden. Van belang is het om te lezen welke methode de lutherse kerk op Nieuw-Guinea volgt. Uit ervaring is gebleken, dat het leven van de christen-ge worden enkeling tussen zijn niet-christe- lijke stam onmogelijk is. Sinds 1906 is de methodiek veranderd in die zin, dat het object van zending niet meer de enkeling is, maar de hele gemeenschap, de stam. De methode van groepsbekering, die sindsdien door alle zendelingen op het besproken zendingsveld is toegepast, bestaat hierin: „De proclamatie van het evangelie is ge richt tot alle leden van de stam als een eenheid. De zendeling wacht geduldig, tot dat de hele stam gereed is het christendom te aanvaarden. Dit geschiedt gewoonlijk in het openbaar op een groot feest. De door dringing van de stam als geheel wordt te weeg gebracht door enkelingen, die tot het christelijk geloof zijn gekomen. Deze en kelingen worden echter niet gedoopt, maar aangemoedigd om onder hun volk een ver langen te kweken het christendom aan te nemen. Tot op de dag van deze aanneming worden tevoren geen doopsbedieningen voltrokken zonder de instemming van het volk als geheel. Zo zijn de gedoopten in staat hun leven en werk in hun gemeen schap voort te zetten". NAAR ONZE westerse inzichten is dit wel een merkwaardige methode, maar zij wordt ook elders op de zendingsterreinen toegepast. Dat er belangrijke theologische gevolgen aan verbonden zijn is overigens wel duidelijk. Geen kerkelijke traditie Hoe voltrekt zich de theologische op bouw van de jonge lutherse kerk op Nieuw-Guinea? De lutherse zending doet geweest om de huldiging zo sober mogelijk te houden en daaraan heeft men wel ge volg gegeven. De dokter beschreef toen de prettige sfeer die altijd in het ziekenhuis heeft geheerst, vooral tussen collega's, be stuur, college van Regenten en verplegend personeel, die hij allen, ook namens zijn vrouw daarvoor dank bracht. Er was altijd een wederzijds vertrouwen, wat ook een waarborg is voor een goede gang van za ken. De geneesheer-directeur hoopte van harte dat deze geest en samenwerking steeds zullen blijven, ten voordele van de medemensen. Als een mens ziek is, zo ging hij voort, moet deze verzorgd worden en op deze wijze van samenwerking kunnen we dat doel bereiken. 1000 patiënten In deze 25 jaar heeft de dokter naar zijn mening wel meer dan 1000 patiënten gehad en hij verklaarde buitengewoon dankbaar te zijn voor het vertrouwen dat deze men sen in hem hebben gesteld. Dr. Posthuma had gemeend dat zijn woorden van dank baarheid moesten gepaard gaan met een stoffelijk blijk van dankbaarheid en zo was hij op de gedachte gekomen een zonne wijzer aan te bieden. „Als ik dit voorwerp in de tuin zie staan, zal het waarschijnlijk ook voor mij een teken zijn om op tijd te komen", aldus dr. Posthuma. Een apart woord van dank heeft de heer Posthuma gesproken tot de heer T. Winter en zijn echtgenote, die altijd bereid zijn om te adviseren en te helpen. Aan zijn goe de zorgen heeft dokter Posthuma de zonne wijzer aanbevolen. Hierna onthulde me vrouw Posthuma de zonnewijzer door de grote Rode Kruis-vlag te verwijderen. Niet krijgen, maar geven De voorzitter van Het Nederlandse Rode Kruis te Beverwijk, de heer G. W. P. Stou- tenbeek, noemde de heer Posthuma een zonderlinge man. Als iemand jarig is of hij jubileert, dan krijgt hij altijd wat, doch dokter Posthuma geeft liever. „Hij geeft altijd meer dan hij ontvangt", meende de voorzitter. Dokter Posthuma geeft veel meer liefde, toewijding en werkkracht dan normaal is. Spreker memoreerde enkele dingen uit het eerste begin van het zieken huis, toen dokter Posthuma eens opmerkte: „Dat wordt niets zo. Als we er iets van willen maken moeten we er iets anders op verzinnen". Deze manier van handelen preciseerde de geest van dokter Posthuma en de voorzitter noemde het een gelukkige greep van het bestuur om dr. Posthuma aan te stellen. De heer Stoutenbeek wees er op hoe het ziekenhuis de laatste jaren is gegroeid, wat hij voor een groot gedeelte ook toeschreef aan de goede verdienste van de heer Pos thuma. Het was dan ook met grote dank dat het bestuur van het ziekenhuis het geschenk wilde aanvaarden en zou be schouwen als een band, welke gesmeed' is in de achter ons liggende tijd. TTtVOW rr«?r '0909013 919DX1B,, 10I.IV MOO De grote zaal van het Kenemer' Theater te Beverwijk was vrijdagavond te klein om allen te bevatten die de Bindingsavond voor de noodwachters van de B.B. in dit rayon wilden meemaken. Het bestuur had heel wat moeite gedaan om zeker te zijn van een goede opkomst en ze zag die moei te beloond. Door de heer Kuyt werd het werk van de noodwachters besproken en duidelijk -e-maakt waarom het nodig is om de mensen op alles voorbereid te hou den. De avond werd verder gevuld met het optreden van het gezelschap „De Witte Kraaien", die met al hun nummers groot succes oogsten. Op uitnodiging van het bestuur van de Beverwijkse Amateurfotografera, waren de heer en mevrouw Tol-Klomp gisteravond naar Beverwijk gekomen om hun zeer uit gebreide collectie foto's en lichtbeelden te tonen en iets te vertellen over de levens gewoonten van de Indiase bevolking. Na door de voorzitter de heer G. Broertjes hartelijk welkom geheten te zijn, toonde mevrouw Tol-Klomp een fraaie collectie zwart-wit foto's, waarvan het detailwerk zeer viel te loven. Zij vertelde bijzonder heden, die zij en haar man tijdens een va- canbietrip in India hadden beleefd. Waar de vrouwelijke helft van het echtpaar zich voornamelijk toelegde op het fotograferen van personen, bleek de heer Tol meer het architectonische tot onderwerp te hebben gekozen, hetgeen uit de kleurendia's wel ten zeerste tot uiting kwam. De leden van de B.A.F. hebben kunnen genieten van werkelijk verbluffende de tail-opnamen, die onder vaak zeer moei lijke omstandigheden, felle zon en hagel witte gebouwen, waren gefotografeerd. Veiling van export peen Voor de eerste speciale veiling van peen, bestemd voor de export, die door de tuin- bouwvereniging „Ons Belang" te Castricum werd gehouden golden de volgende prijzen: Peen B 10.10 tot 12.10 per 100 kg. Peen C 10.10 tot 13.20 per 100 kg. Peen D 10.10 tot 12.00 per 100 kg. Peen O 9.10 per 100 kg. De elf van CSV Het Castricumse CSV gaat zondag bij Egmondia I op bezoek met de volgende spelers. Doel: G. de Heer; achter: A. Kees man en H. Altena; midden: H. Beiersber- gen, H. Jacobs en H. Hartog; voor: P. v. Maarleveld, B. de Vries, B. Kossen, H. v. Diggelen en H. Stol'k. ZATERDAG 27 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Hofnar". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Stad op stelten". W.B. Theater, 20 uur: „De stad der Des perado's". Kennemer Theater, 20 uur: Concert „Kla vierschippers". Openbare leeszaal, geopend van 1013 en 1517 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.30—16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1517 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 1517.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfslraat 12, geopend dagelijks van 10—11 en 17—18 uur. ZONDAG 28 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „De Hofnar". Luxor Theater, 14.30 uur: „Cirkel des doods"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Stad op stelten". W.B. Theater, 14.30 uur: „Wij zijn niet bang"; 16.30 en 20 uur: „Je moet maar boffen". MAANDAG 29 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Hofnar". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Opoffe ring". W.B. Theater, 20 uur: „Je moet maar bof fen". „De Groentenbeurs", 20 uur: Kappersver gadering. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Bakkersgezellen. Witte Kruisgebouw Baanstraat, Jaarver gadering „Het Witte Kruis". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; Lees- en studiezaal ge opend van 15—18 en 1921.30 uur. Voor de eerste klasse damcompetitie- Kennemerland speelde het eerste tiental van BDC een thuiswedstrijd tegen Haar- lem-O.K. De eindstand werd 812. S. Hoogvorst speelde tegen C. v. d. Werff een prachtig centrumspel. Hij kreeg in het middenspel enig overwicht en wist een fraaie damslag uit te voeren. Wel wist v. d. Werff toch nog tot de damlijn door te breken, maar de behaalde dam werd opgevangen en Hoogvorst had een fraaie overwinning geboekt. De partij H. Diederiks tegen F. Molle- ma was uiterst spannend. Geleidelijk werd Mollema ingesloten en toen hij in deze moeilijke stand een kleine fout maakte kon Diederiks een damslag nemen en was de partij voor Mollema verloren en de stand 40 voor BDC. P. Smit wist tegen J. Groenewoud een genomen damslag niet goed uit te voeren. Hierdoor kwam hij twee schijven achter en dit koste hem de partij (42). J. Hage naar speelde tegen de veteraan C. Visse een gelijk opgaande strijd. In het eindspel wist Visse op tempo te winnen. Een prach tig resultaat van deze zevenenzeventig- jarige dammer (44). Ook N. Adelaar die als invaller aan bord twee tegen de ster kere tegenstander J. Schuringa speelde moest met een nul genoegen nemen (46). De partij J. Kabel tegen G. Luske was van zeer goed gehalte. Door beide spelers werd geen gout gemaakt, zodat remise het resul taat was (57). Chr. Bakker, die tegen W. v. Pelt een mooi openingsspel speelde, verzuimde in het middenspel de goede voortzetting, waardoor v. Pelt toch nog op eenvoudige wijze de partij op zijn naam bracht (59). K. Kikke heeft het tegen H. Luske niet gemakkelijk gehad. Na een vlotte opening raakte Kikke in het mid denspel een schijf achter en moest al zijn dammerstalent aanwenden om toch nog remise te bereiken. Dit lukte en de stand was 610. Daar er in de partijen van A. Peekei en E. Reinhout toch geen winstmogelijkheid voor BDC aanwezig was, werden deze remise gegeven en was de eindstand 812. BDC 1Haarlem OK 1: H. Diederiks F. Mollema 20, Nic. AdelaarJ. Schu ringa 02, J. KabelG. P. Luske 11, Andr. PeekeiJ. Kroon 11, Chr. Bakker W. v. Pelt 02, K. KikkeH. J. Luske 11, J. G. H. HagenaarC. Visse 02, P. J. SmitJ. J. Groenewoud 02, E. Rein houtJ. Burghout 11, S. D. Hoogvorst C. v. d. Werff 20, totaaluitslag 812. Vergeetachtig Castricum Op het politiebureau aan de Dorpstraat la te Castricum, zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden en ver loren voorwerpen: Gevonden: 1 paar regen pijpen, autoped, kinderschepje, doublé da meshorloge, bril, autoped, 1 paar gym schoenen, zeildoeken tasje met gereed schap, 1 paar zwarte glacé dameshand schoenen, 1 paar bruine nappa handschoe nen. Verloren: 1 paar leren rijwieltassen met inhoud, gouden broche met ketting, linker dameshandschoen; portemonnaie met inhoud, blauwe dameshandschoen, smeedijzeren armband, bruin kinderschoen tje, dubbele rijwieltas. ADO „uit" tegen Vitesse In de uitwedstrijd zondagmiddag te spe len tegen Vitesse in Castricum komt ADO uit in de volgende opstelling: doel: Burger; achter: De Graaf en A. van Tunen; mid den: v. d. Kolk, A. Dam en Welboren; voor: T. Dam, G. van Tunen, Groot, N. van Tu nen en De Wit. De elf van „Wijk aan Zee" „Wijk aan Zee" speelt zondagmiddag in de badplaats tegen de club uit Assendelft. De thuisclub verschijnt in de volgende op stelling: doel: De Blok.achter: Schelvis en Aardenburg; midden; Burgers,. Dirksen, Snijders; voor: Seysener, De Winter, T. v. d. Mey, F. v. d. Mey en De Boer. ADVERTENTIE m Pvbllkolle Nederland» Zuivelbureao 'l-Grovenhoge 71 Merlijn verwachtte niet anders, of het monster zou hem nu met huid en haar ver slinden. Maarer gebeurde niets. Het bleef stil. En eindelijk, waagde hij het, zijn ogen voorzichtig te openen. En toen staarde Merlijn verbaasd naar de plaats, waar zojuist het reusachtige monster gestaan had. Het was verdwenen... of liever: het was gekrompen... Op die plaats lag nu alleen maar 'n klein, ongevaarlijk hagedisje op het zand! Merlijn voelde opeens alle angst van zich af vallen. De wonderbes had zijn werk goed gedaan! Het was gelukt, de draak was overwonnen en veranderd in 'n onge vaarlijk beestje van twee vingers lang 43-44 Aalsum, 26 te Mombasa. Alcyone, 25 v. Vitoria n. St. Vincent. Amerskerk, 25 v. Aden n. Suez. Appingedijk, 25 v. Vitoria n. New York. Alioth, 26 te Rotterdam. Aagtekerk, 27 te Suez. Aalsdijk, 26 v. Tj. Priok n. Singapore. Alderamin, 26 te Port Said. Ampenan, 27 te Penang. Amstelpark, 26 v. Bombay n. Zuid-Afrika. Alwaki, 26 te Port Elizabeth v. East-London. Aardijk, 26 te New York v. Philadelphia. Amor, 26 120 m. w.z.w. Kp. Matapan n. Piraeus. Algenib, 25 te Buenos Aires. Amsteldijk, 25 te Havana. Arnedijk, 25 te Corpus Christi. Bali, 26 te Antwerpen. Baarn, 26 te Antwerpen. Britsum, 25 400 m. z.w. Bermuda n. Londen. Banda, 26 v. Abadan n. Aden. Batang, 27 te Aden. Bawean, 26 v. Manilla n. San Francisco. Bloemfontein, 26 v. Las Palmas n. Kaapstad. Borneo, 26 v. Singapore n. Port Swettenham. Banka, 26 te Probolingo v. Surabaja. Bintang, 26 te Djakarta v. Singapore. Bali, 26 te Antwerpen. Breda, 26 650 m. o.z.o. Bermuda n. Rotterdam. Bonaire, 29 te Plymouth verw. Boskoop, 26 te Amsterdam verw. Ceronia, pass. 25 Curagao n. Takoradi. Castor, 26 v. La Guaira n. Grenada. Concepcion, 25 25 m. n.o. Fernando Noronha n. Sao Francisco Do Sul. Crania, 31 te Curasao verw. Dongedijk, 25 v. Cristobal n. Antwerpen. Dorestad, 25 450 m. n.w. Cocos eil. n. Geelong. Esso, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Eenhoorn. 26 te Alexandrië v. Syros. Eemdijk, 1/11 te Le Havre verw. Eos, 26 te Aiyion v. Thessaloniki. Esso Rotterdam, 26 te Antwerpen. Etrema, 2/11 te Curaqao verw. Felipes, 27 te Telokanson. Friesland SSM, 25 te Grangemouth. Gaasterland, 25 te Rio Grande. Gooiland, 25 v. Las Palmas n. Amsterdam. Gouwe, pass. 25 Kp. Palmas n. Monrovia. Garoet, 26 te Tj. Priok v. Tjilatjap. Gabonkust, 26 te Pointenoire. Guineekust, 26 te Takoradi. Gaasterkerk, 26 90 m. o.z.o. Minikoy n. Singap. Hersilia, 25 v. Paramaribo n. Baltimore. Hispania, 25 te Rotterdam. Haulerwijk, 27 te Bremen v. Newportnews. Hera, 25 285 m. z.w. Flores n. Rotterdam. Helena, 26 te Hamburg. Hilversum, 25 70 m. n.w. Cochin n. Kwinana. Heemskerk, 26 te Dar Es Salaam. Hydra, 26 te Port of Spain. Ilos, pass. 25 Gibraltar n. Palermo. liberty Bell, pass. 26 Gibraltar n. Philadelphia Java, 26 v. Penang n. Port Swettenham. Jupiter, 26 te Genua verw. Korenia, 25 te Rotterdam.. Kabylia, 31 te Kaapstad verw. Kalinga, 28 te Fao verw. Karimun, 26 200 m. z.o. Timor n. Sydney. Koratia, 26 dw. Belawan n. Singapore. Kenia, 26 te New York verw. Kermia, 27 te Rotterdam verw. Kopionella, 2/11 te Rotterdam verw. Koratia, 27 te Singapore verw. Kryptos, verm. 26 v. Rotterdam n. Stockholm. Kinderdijk, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Khasiellar 29 te Abadan verw. Krebsia, 26 te Buenos Aires. Katelysia, 26 150 m. n.o. Benghazi n. Montreal. Lekkerkerk, 26 v. Rotterdam n. Hamburg. Linge, 26 te Zaandam. Luna, 26 te Faro verw. Lombok, 26 te Dar Es Salaam v. Beira. Loenerkerk, 26 te Genua v. Port Said. Lissekerk, 26 60 m. z.z.o. Suez n. "Bahrein. Maasdam, 25 v. New York n. Southampton. Modjokerto, pass. 25 Suez n. Aden. Mentor, 26 v. Amsterdam n. West-Indië. Merwede, 26 nog te Sapele. Myonia, 27 te Bahrein. Myonia, 27 te Abadan v. Calcutta. Macoma, 26 te Fremantle v. Singapore. Min jak, 26 te Makassar v. Madjene. Maas, 26 te Beyrouth. Mataram, 26 te Hoek v. Bilbao n. Rotterdam. Murena, 29 te Cebu verw. Malea, 28 te Nauru verw. Malvina, 29 te Niigata verw. Marisa, 27 te Berre verw. Marpessa, 3/11 te Rotterdam verw. Mitra, 2/11 te Birkenhead verw. Overijsel, 25 v. Marseille n. Algiers. Oranje, 27 te Colombo. Osiris, 26 te Antwerpen. Omala, 26 te Volos verw. Ovula, 28 te Yokohama verw. Pr. Fred. Hendrik, 25 v. Threerivers n. Glasgow. Prins Willem III, 25 v. Montreal n. Le Havre. Purfina Nederland, 25 v. Las Piedras n. Genua. Pygmalion, 25 te Rotterdam. o Deze wetenschap moest haar als introductie dienen bij mevrouw Pollak, die zij tot nu toe nog nooit had ontmoet. De wandeling deed haar goed na een dag van hard werken. Zorgvuldig keek zij nu en dan om zich heen; neen, zij werd niet gevolgd, terwijl het huis van me vrouw Pollak niet bewaakt werd. Dit verbaasde haar overigens niet. Wat zou het ook voor zin hebben gehad, nu de hele groep gearresteerd was? Helena liep de hal binnen en drukte op de bel van mevrouw Pollaks flat. De deur werd vrijwel direct ge opend door een oudere vrouw met een sterk Joods uiter lijk, die zo leek het Helena toe in de gang moest al het mogelijke om te voorkomen, dat de hebber, staan wachten op haar komst, jonge kerk een copie zal worden van de Zou ik u mogen vragen....? begon Helena. Europese lutherse kerken. Men legt er de nadruk op, dat zowel de belijdenis als de kerkorde van de lutherse kerk op Nieuw- Guinea van onderen op, uit de jonge ge meenten, moeten komen, en dus in over eenstemming moeten zijn met de eigen aard van deze gemeenten. „Het zou heel gemakkelijk zijn de gemeenten daar een kerkorde te geven, maar deze zou altijd enigszins vreemd blijven. Indien zulke re gels ooit een deel van het nieuwe leven zullen worden, dan moeten zij uitgewerkt worden door de nieuwe gemeente zelf". Natuurlijk is de prediking in de jonge kerk in lutherse zin. Maar behalve Luthers kleine catechismus heeft men geen enkel belijdenisgeschrift in de hand. Men laat het geloof der kerk in de grootst mogelijke vrijheid groeien. Het enige fundament is het Woord van God. Voor de rest moet het evangelie zich in zijn volle kracht uitbrei den, ongehinderd door een kerkelijke tra ditie en verbonden met het leven van het volk. Deze ontwikkeling is vooral in een lutherse kerk bijzonder opmerkelijk. Ove rigens, naar ons idee, ook bijzonder ver heugend en verstandig. Starre gebonden heid aan kerkelijke tradities is toch bij ons maar al te vaak een van de oorzaken van de afstand tussen kerk en volk. De vrouw onderbrak haar gezwind. Ik weet, wie u bent: Helena. Zij ging Helena voor door de gang, waar verschillende deuren op uit kwamen, naar een kamer aan de achter zijde van de flat. Dit is mijn kamer. De flat was nogal gehorig. Door de muren heen dron gen de stemmen door van de andere bewoners, maar mevrouw Pollak dempte haar stem niet. Zij had Heiena's jas opgehangen en haar een gemakkelijke stoel gewezen, waarna zij naar een kast liep en een trommeltje koekjes te voorschijn haalde. Neemt u er één. Ma Pollak bewaart altijd wat voor bezoekers. Tot nu toe had zij steeds vriendelijk geglimlacht, maar plotseling viel dit masker van haar gezicht. U bent natuurlijk vanwege Jan gekomen, mijnheer Horak. Heeft u het in de krant gelezen? De krant? vroeg Helena geschrokken. Ik heb van daag geen krant ingekeken. Mevrouw Pollak stond op, verliet de kamer en kwam enkele ogenblikken later terug met het Partij-orgaan. Zij gaf Helena de krant en wees met een gebiedende vinger naar het communiqué. Lees dat eens! Helena las het bericht langzaam en zorgvuldig. Dit is veel erger dan „moeilijk en gevaarlijk", dacht zij. Het is een doodvonnis, nog vóór de uitspraak is gevallen. En toen begreep zij waarom Josef „Er is haast bij" geschre ven had. Als zij te weten zouden kunnen komen, wie zich achter de naam Antonin verborg, zou dat een wapen in hun handen zijn, zodat zij misschien de doodstraf zou den kunnen ontlopen en tot een gevangenisstraf ver oordeeld worden. Zij liet de krant moedeloos zakken. Mevrouw Pollak knikte. Ik heb Jan gewaarschuwd. Evenals mijn zonen, heeft hij zich met de politiek bemoeid. Hij is altijd een ongeluksvogel geweest. Hij was toch wel oud genoeg om te weten, dat de politie altijd wint, wie ook aan de regering mag zijn. Wat een schlemihl! Je kon het weten van Jan: als hij struikelde en op zijn rug viel, ver wondde hij zij n neus Zij haalde eens diep adem en toen volgde er een uit barsting: Een idioot, een dwaas, die geen rekening houdt met de mensen, die op hem gesteld zijn. Koppig blijft hij met zijn hoofd tegen een stenen muur bonzen. Hij wilde de wereld verbeteren. Toe maar. Alsof hem dat zou ge lukken. Bij deze laatste woorden begon mevrouw Pollak te snikken en zei toen benepen: Hij is even oud als mijn oudste zoon, die nog steeds niet uit het concentratie kamp terug is. Ik wacht nu al vier jaar; het kan niet meer lang duren.... hij moet nu gauw terugkomen. Ik houd van Jan als van mijn eigen kinderen. Zij keek Helena aan en zag dat deze geen woord kon uitbrengen. Wat ben ik toch een dwaze, oude vrouw om het voor u maar moeilijker te maken. Bij Jans foto's li'gt er één van u. Op de achterkant staat Helena en een datum. U bent toch Helena? U heeft dus die zwarte doos met foto's? Ja, ik ben Helena. Vertel me niet, hoe u verder heet. Dan kan ik altijd zeggen, dat ik niet weet wie bij mij geweest is. Ik zou graag die doos meenemen, mevrouw Pollak. Er liggen enkele foto's in, die Jan zou willen hebben. U vertrouwt mij toch wel voldoende, om mij die doos te geven? Ik moet de foto's één voor één nakijken. Ja, antwoordde mevrouw Pollak. Ik zal u haar meegeven. Toen Jan mij die doos in bewaring gaf, heeft hij mij enkele foto's laten zien. Dat moet ongeveer drie maanden geleden zijn geweest. Toen werd hij waarschijn lijk verwikkeld in die zaak. Gisteren, toen ik de hele dag aan Jan moest denken, kon ik de verleiding niet weerstaan om zijn foto's in te kijken. Hij zou dat vast en zeker niet erg gevonden hebben, daar ben ik zeker van. Mevrouw Pollak stond op en begon in een kast te zoe ken. Tenslotte haalde ze de ebonieten doos onder een stapel linnengoed vandaan en zette haar voor Helena op tafel neer. Ik zal haar inpakkennee, ik geef u een tas van mij mee. Mevrouw Pollak verliet de kamer. De zwarte doos stond vlak voor Helena. Zij kwam in de verleiding om snel even het deksel op te lichten om naar een portretje van Jan te kijken, maar zij weerstond de aandrang en wachtte totdat mevrouw Pollak terugkwam met een zwarte gelakte tas, waarin de doos precies bleek te passen. Die is van mijn dochter, zei zij. Ik wacht ook op haar terugkomst.... In 1938 heb ik haar die tas gegeven. Ik zal goed op die tas passen, beloofde Helena. Mevrouw Pollak legde haar hand op Heiena's knie en vroeg: Gelooft u, dat mijn man en kinderen nog terug zullen komen? En Jan? Zonder echter een antwoord af te wachten, ging ze verder. Ach, ik plaag u maar met mijn vragen. Ik weet, dat ik de mensen zenuwachtig maak met mijn gepraat. En daarom heeft bijna iedereen een hekel aan mij.... Neemt u nu die doos met u mee en verknoeit u hier nu geen tijd meer. Zoekt u maar gauw de foto's uit, die onze Jan kunnen helpen. Toen ze „onze Jan" zei, werden Heiena's ogen voch tig. Wij zijn precies twee vrouwen, die aan het graf van één man staan en er daardoor achter komen, dat zij beiden van dezelfde man gehouden hebben. Maar zij voelt zich nóg ongelukkiger dan ik! Helena greep de tas en stond op. Mevrouw Pollak liep met haar mee naar de voordeur. Komt u nog eens gauw terug, en dan graag met goed nieuws! Mevrouw Pollak hield Helena's hand lang vast. Wat zou ik haar toch graag willen omhelzen, dacht Helena. (Wordt vervolgd). Prins Willem IV, pass. 26 Scillys n. Le Havre. Perna, 26 te Rangoon V. Singapore. Prins Alexander, 26 te Rotterdam verw. Phrontis, 26 te Djakarta. Polyphemus, 26 v. New York n. Baltimore. Rondo, 27 te Belawan verw. Raki, 27 te Banjuwangi. Riouw, 26 te Priok v. Sungeigerong. Reyniersz, 26 te Surabaja. Ruys, 26 te Kaapstad. Rondo, 27 te Belawan v. Aden. Rijnkerk, 26 te Marseille v. Amsterdam. Sarangan, 26 v. Barcelona n. Rotterdam. Slamat, 27 te Tj. Priok. Stad Alkmaar, 26 v. Brake n. Narvik. Statue of Liberty, 25 62 m. z. St. Vincent n. Mena. Stanvac Benakat, 26 te Sung.gerong v. Tj. Priok. Stanvac Pendopo, 26 te Sungeigerong v. Singap. Sirrah, 26 390 m. n.w. Auckland. Straat Soenda, 26 te Port Swettenham v. Penang. Straat Torres, 26 te Port Said verw. Stentor, 27 te Paramaribo v. Port of Spain. Stad Amsterdam, 1/11 te Newcastle verw. Seven Seas, 26 v. Le Havre n. Rotterdam. Sloterdijk, 25 te New York. Sunetta, 30 te Vizagapatam verw. Ternate, 26 v. Port Said n. Le Havre. Tabinta, pass. 26 Ouessant n. Amsterdam Tjisadane, 25 v. Port Louis n. Singapore. Tankhaven, 26 te Sungeigerong v. Belawan Tero, 3/11 te Antwerpen verw. v. Buenos Aires. Telamon, 26 te Cartagena. Tomini, 26 op Mississippi n. Port Sulphur. Trajanus, 26 te Dominica. Triton, 26 v. New York n. Curasao. Tibia, 6/11 te Cabimas verw. Vasum, 25 v. Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Van Neck, 27 te Priok v. Singapore. Waterman, 25 v. Amsterdam n. Kaapstad. Westland, 25 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Woensdrecht, 26 v. Miri n. Sydney. Willem Ruys. 31 te Rotterdam verw. Westertoren, 26 te Beira. Weltevreden, 26 te Tj. Priok v. Singapore. Wonosari, 26 te Suez v. Colombo. Willemstad, 26 v. Dover n. Port of Spain. IJssel, 28 te Rotterdam verw. SLEEPVAART Gele Zee, 25 50 m. z. Las Palmas n. Lubeck. Humber, 25 50 m. w.n.w. Lissabor» n. Rotterdam. Loire, 25 360 m. z.o. Guardafui n. Bluff. Rode Zee, 25 v. Maassluis n. Newcastle. Witte Zee, 25 190 m. z.w. Dakar n. Takoradi. Zeeland, 25 250 m. o. Bermuda n. St. Nazaire. Zwarte Zee, 25 te Gibraltar. ADVERTENTIE STUK GEEN NOOD L/IJ VERNI€UU€N HfcT, VULLCN H£T BU €N 0V€RTR€KK€N neT nooie tijk 's-MORGENS GEHAALD '5-AVONDS UEER THUIS li Marktplein 30 Trompstraat 35 ZATERDAG 27 OKTOBER Studio: „John en Julie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny Concho", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Anastasia, de laatste dochter van de tsaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gemaskerde ruiter", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De terugkeer van Lemmy Caution", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Door het dolle heen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „De Kalktuin", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Jaarlijkse uitvoering Haar lemse Postfanfare, 8 uur. ZONDAG 28 OKTOBER Studio: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 11 uur- „John and Julie", alle leeft. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Puntje en Anton", alle leeft. 2 en 4.15 uur. „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeft. 11 uur. „Anasta- stia", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Afrikaans avontuur", 14 jaar, 11 uur: „Les long des trottoirs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gaslicht, 18 jaar, 10.30 uur. „De terugreis van Lemmy Cau tion", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gemaskerde ruiter", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny Concho", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Door het dolle heen", alle leeft. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „De Kalktuin", 8 uur. Kapel nieuwe Vredenhof: „De man van Isenheim" 7 uur. Sionskerk, 7 uur: Zangdienst o.l.v. Kees Deenik, tevens solist (bariton). Spre ker: Wika C. E. de Bruijn over „Drie onge lukkige huwelijken". HJMV-gebouw: 7 uur Grote jeugdrally. Spreker: Jan van Gijs over „Komedianten trekken voorbij". Ge bouw Cultura: 10.30 uur, wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". MAANDAG 29 OKTOBER Studio: „John and Julie", alle leeft. 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Anastastia', 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 2, 415, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De terugkeer van Lemmy Caution", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Roxy: „De gemaskerde ruiter", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny Con cho", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Door het dolle heen", alle leeft. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The great waltz", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Lezing volksuniversiteit over: „Het kind en zijn milieu", 8 uur. Waalse kerk: dr. Mascaux houdt een voordracht, getiteld: „La mission evangélique en Belgique", 8 uur. Begijn hofkapel, 8 uur: Interkerkelijke samen komst. Zangdienst van 7.30 uur af.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6