Vrijere loonpolitiek is nog geen succes geworden Klaproosdag: Een zegen voor duizenden nabestaanden Onzekerheidsfactoren voor bedrijfsleven Radio-Reparatie NAAIMACHINES Effecten- en Geldmarkt Kort en bondig ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 5 Tweede Kamerleden menen: Heringa Wathrich Opbrengst Reuma-actie wordt verdeeld VERKOUDEN VLUG... Vlag op schoorsteen sinter-installatie Honderdvijftig meter hoog H. MAERTENS N.V. Huldiging jubilarissen der N.Z.H.V.M. Examens Tien jaar Nederlands oorlogsgravencomité Nieuwe Kamerleden Schachten in staatsmijn Hendrik Dankbaarheid C oil eet e de kerkuil Vrijwel algemeen werd het feit, dat in het nieuwe kabinet de portefeuille van So ciale Zaken en Volksgezondheid wederom wordt beheerd door minister Suurhoff be groet met een instemming, welke voorna melijk voortsproot uit de waardering, waarmede men zijn beleid in de afgelopen parlementaire periode over het algemeen had gadegeslagen. Woorden van dezelfde strekking werden aan het wederoptreden van de staatssecretaris van Sociale Zaken gewijd. Aldus begint het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1957 van dit departement. Men heeft zich blijkens dit verslag uit voerig bezig gehouden met de loonpolitiek. De beslissing van de regering van 19 maart 1956, waarmede de loondifferentiatiepoli- tiek haar intrede deed, gaf tot critisch commentaar van verschillende zijden aan leiding. Enige leden noemden de differen- tiatiepolitiek een mislukking, waarbij zij in het bijzonder wezen op de bouwvakar beiders, de grafici en de landarbeiders. Van differentiatie tussen 3 en 6 percent is geen sprake geweest. Van hantering van de criteria rentabiliteit, produktiviteit en werkgelegenheid evenmin. Andere leden meenden, dat het tot dus verre falen der differentiatiepolitiek moei lijk aan de hoogconjunctuur kan worden toegeschreven. Evenmin aanvaarden zij de redenering, dat de regering, door de loons verhoging aan een maximum van 6 pet. te binden, een magneet in werking zou heb ben gesteld, waardoor het overgrote deel van de werknemers de 6 pet. loonsverho ging heeft ontvangen. Ook leden, die zich in beginsel voorstan ders hadden getoond van een vrijere loon vorming, betwijfelden of de maatregel van 19 maart als een gelukkig voorbeeld van vrijere loonpolitiek in economische zin kan worden beschouwd. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat weliswaar ongeveer een half miljoen werknemers slechts een loonsver hoging van 3 pet. was te beurt gevallen, maar dat toch een loonsverhoging van 6 pet. voor rond 2 miljoen werknemers is tot stand gekomen zonder consequenties voor de kosten van levensonderhoud. Zij meen den de minder gelukkige aspecten van de regeling van 19 maart voornamelijk te ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De voorzitter van de dertig jaar bestaan de Nederlandse Vereniging tot Reumatiek- bestrijding, tevens voorzitter van de stich ting „Het Nationaal Reumafonds", de heer P. L. Stal, heeft medegedeeld, hoe men zich de voorlopige verdeling van de netto op brengst ad 2.062.000 van de in 1955 ge voerde reuma-actie had gedacht. De ruim 2 miljoen gulden zijn verkregen uit de „verrassingsactie", die 1.912.968 heeft opgeleverd, en door gelden, die de ziekenfondsen 41.609.het bedrijfs leven 86.934) en de gemeenten 21.036) hebben bijeengebracht. Van deze 2 miljoen gulden komt 200.000 ten goede aan het Dr. Jan van Breemen- fonds voor wetenschappelijk speurwerk. De Nederlandse Vereniging tot Reumatiek - bestrijding krijgt eveneens 200.000 om de propaganda voor en voorlichting over de reumabestrijding te kunnnen intensiveren. De stichting „Landelijk Katholiek Reu macentrum" krijgt 533.000.—; het con glomeraat Amsterdam, waar verschillende gegadigden zijn, 200.000; de stichting provinciaal reuma-centrum Zuid-Hol'land te Rotterdam, 200.000; de stichting reuma sanatorium te Groningen 200.000; de stichting Leidse reumatologische kliniek 125.000; de Utrechtse stichting voor reu- matiekbestrijding 125.000, het gemeente ziekenhuis te Arnhem 85.000; de vereni ging Ziekenzorg te Enschedé 25.390, het Diaconessenhuis te Eindhoven 50.770, het bestuur der Godshuizen te Middelburg 10.150; het christelijk ziekenhuis te Em- men 20.300. ADVERTENTIE de lekkere ANTISEPTISCHE KEEL-PASTILLE moeten toeschrijven aan het feit, dat van de drie aan te leggen criteria werkgele genheid, produktiviteit en rentabiliteit uitsluitend het laatste is gehanteerd. Gevraagd werd wanneei* de indiening van een ontwerp-Loonwet kon worden te gemoet gezien. Algemeen werd van ernsti ge bezorgdheid blijk gegeven omtrent de lonen in de landbouw. Vele leden spraken als hun oordeel uit, dat verhoging van de loonrichtlijnen gebo den is, omdat tegenwoordige richtlijnen geen reële betekenis hebben, nu de over grote meerderheid van de werknemers 6 pet. loonsverhoging heeft gekregen. Het hoogste punt van de schoorsteen der sinterinstallatie bij Hoogovens is van morgen om tien uur bereikt. Op honderd vijftig meter boven de grond werd van morgen de rood-wit-blauwe vlag uitge stoken. Met de bouw van de op een na hoogste schoorsteen in Nederland werd op 23 maart van dit jaar begonnen. De schoorsteen is nog niet gereed, al is vandaag het hoogste punt bereikt. Er zal nog een bordes aan gebracht moeten worden, hetgeen alleen bij gunstige weersomstandigheden kan ge schieden. Het personeel, dat bij de bouw van de schoorsteen is betrokken geweest, is vanmorgen bijeen geweest in de cantine van de Staalfabriek. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. X5220 ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Vrijdagavond hebben vele bus- en trambe stuurders van de N.Z.H.V.M. n.v. hun voer tuigen in de garages laten staan en zijn naar het gemeentelijk concertgebouw ge trokken, waar een huldigingsavond ter ere van veertig- en vijfentwintig-jarige ambts jubilea bij de maatschappij werd gehouden. De harmoniekapel „N.Z.H.", onder lei ding van de heer P. Baart, verwelkomde de zes jubilarissen met enkele feestelijke mar sen. Het publiek liet zich ook niet onbe tuigd en begroette de „oude getrouwen" met een warm applaus. De heer M. Ockeloen prees in een korte toespraak „hen, die zovele jaren van hun trouw aan de maatschappij blijk hadden gegeven en die door de jaren heen hadden meegewerkt om de N.Z.H.V.M. te dienen op een wijze, waaraan de jeugd een voorbeeld kan nemen". De heer J. J. Jurissen, directeur van de N.Z.H.V.M. en tevens voorzitter van de afdeling Haarlem en omstreken van het Rode Kruis, had aan deze avond een ver loting ten bate van het Rode Kruis ver bonden. In de pauze werd een fiets verloot. Onder de aanwezigen bevond zich ir. W. J. Burgersdijk, oud-directeur en commissa ris van de maatschappij. Vervolgens werd een gevarieerd variété programma aangeboden. Na het optreden van twee accordeonvirtuozen met een ver licht orgel op de achtergrond, zongen Tiny Alma en Han de Jong enige opera- en operettefragmenten. Johnny Blanzee deed in een draadnummer de zaal verstomd staan met zijn waaghalzerige capriolen. Na afloop werd er gedanst op de rhyt- mische klanken, die de „Rhythme Colle gians" voortbrachten. Utrecht: Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte E. R. J. Brünner te Gorinchem. Enkele dagen na 5 mei 1945, waarop voor het eerst de driekleur weer uitwaaide boven een vrij Nederland, werd op het Europese slagveld het laatste schot gelost. Dit betekende dat de manschappen der bevrijdingslegers geleidelijk aan scheep gingen. Zij keerden terug ook uit Nederland naar hun vaderland, waar het normale leven en hun gezin hun wachtten. Maar dertigduizend bleven hier achter. Voor hen werd in de bodem van ons land, dat door het offer van hun leven was bevrijd, hun laatste rustplaats gedolven. Op bijna driehonderd begraafplaatsen werden ze ter aarde besteld. Soms liggen zij daar alleen of met enkelen, zoals de vliegers in Hoofddorp, die boven de Haar lemmermeerpolder werden neergeschoten; elders zijn er begraafplaatsen met enkele Honderden graveif, izöals in 'hét"boé""S4h de binriënduinrand in Bergen, w&érheen vele der in de omgeving van Haarlem neergehaalde vliegtuigbemanningen werden vervoerd. En in het zuiden én oosten van ons tand, waar werd gevochten, zijn de uitgestrekte oorlogsdodenakkers: bij Bergen op Zoom, Groesbeek, Nijmegen, Ooster beek, Holten, Margraten. Daar rijen de duizenden kruisen en zerken zich aaneen als het zwijgende appèl van hen, die vielen.... Aangezien dr. W. Drees zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer met heeft aangenomen en de heren Suurhoff en dr. Mansholt verklaard hebben met voor een benoeming in de hierdoor ontstane vaca ture in aanmerking te willen komen heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid van de TweedeKamer J™r- klaard mevrouw U. lenegen veiosira (P.v.d.A.) te Maarssen. Daar ook dr. Mansholt zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer met heeft aanvaard en de heren dr. Drees en Suur hoff niet voor een benoeming in deze va cature in aanmerking wensen te komen heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau voorts benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer J. J. Kra mer (P.v.d.A.) te Brunssum. In de staatsmijn Hendrik zijn schacht delvers de 1000 meter-grens gepasseerd. Het is voor de eerste keer in de geschie- denis van de staatsmijnen en tevens van de Nederlandse mijnbouw dat mijnwerkers tot 1 km diep in de bodem zijn doorgedrongen. I Tien jaar geleden werd het Nederlands Oorlogsgraven Comité opgericht. Dit ge schiedde door een bonte groepering Neder landers, die zich geroepen voelden deze gevallenen niet te vergeten en iets voor hun nabestaanden te doen. Voor die mensen, de vaders en moeders, de vrouwen en kinderen in Engeland en Amerika, in Canada en Zuid-Afrika, in Australië en Nieuw Zeeland, betekende deze hulp meer, dan wij ons kunnen voor stellen. Veelal wisten zij van vader, man of broer niet meer, dan dat hij gezond van huis vertrok om daar niet meer terug te keren. Hoe en waar was hij gevallen? Waar werd hij begraven? Dit waren in die eerste dagen de vragen, waarop niemand het antwoord kon geven. Toen werden door bemiddeling van het Oorlogsgraven Comité de geallieerde gra ven door Nederlandse burgers geadopteerd. Zij schreven aan de nabestaanden in het buitenland; zij stuurden foto's van het graf en op gedenkdagen, wanneer anders de familieleden bij het graf hadden gestaan, legde de adoptant bloemen uit naam van hen, ver overzee. Honderden, later duizenden dankbrieven bereikten het hoofdkantoor van het Oor logsgraven Comité op de Keizersgracht te Amsterdam. Al die brieven, hoe verschil lend van inhoud en handschrift, kwamen tóch op hetzelfde neer: de dankbaarheid voor wat Nederland deed en het ver langen om eens zelf naar hier te kunnen komen om het graf te bezoeken. Zelf naar Nederland komen, dat was hun hartewens. Maar hoe zou dit moge lijk zijn, vroegen die mensen zich af. De dure reis, het verblijf in dat vreemde land, waarvan ze de taal niet verstonden. Dit zouden ze nooit kunnen bekostigen. Maar toch zijn in de tien jaar, dat het Oorlogsgraven Comité bestaat, ruim 14.000 nabestaanden in ons land geweest. Hartroerende tonelen hebben zich af gespeeld op die oorlogskerkhoven. Vaders en moeders stonden voor de graven van hun zoon: vrouwen bezochten ons land met kinderen, die vader alleen kenden van een foto aan de wand, zoals hij ging en van een opname van een graf met bloemen, zoals hij bleef Dit alles heeft hun, die dit zelf niet kon den betalen, niets gekost. Door de samen werking vah het British Legion (de Britse organisatie van oud-strijders en nabe staanden) en het Nederlands Oorlogsgra ven Comité, kon worden bereikt, dat deze 14.000 mensen deze tocht naar en het ver blijf in ons land werd aangeboden. Soms komen de nabestaanden alleen of in kleine groepen, zoals de oorlogswezen, die verleden jaar de graven van hun va ders bezochten. Maar ook in grote aan tallen, zoals de 450 personen, die de afge lopen zomer in Nijmegen waren. Letterlijk alles wat met deze tocht te maken had (zoals logies, vervoer, bezoeken van de be graafplaatsen en de slagvelden, Engels sprekende gidsen) was geregeld en be taald voor deze mensen, waarvan velen tevoren nauwelijks buiten hun woonplaats waren geweest. Toen zij weer vertrokken, waren het andere mensen. Niet dat het leed om het gemis minder was. Dat blijft. Maar het was te dragen toen hun hartewens was vervuld. Boordevol dank gingen zij huis waarts. Maar deze dank gold niet alleen het Oorlogsgraven Comité, maar ook het Ne derlandse Volk. Want het werd deze men sen verteld, dat dit alles alleen kon wor den gedaan, omdat het Nederlandse Volk zijn gift geeft aan de Klaprooseollecte (waarvan de opbrengst het werk van het Oorlogsgraven Comité mogelijk maakt) en eens per jaar op Klaproosdag (dit jaar op 10 november) enkele uren offert om te collecteren voor de nabestaanden van hen, die sneuvelden. Met het bezoek van de 14.000 nabestaan den maakte het Oorlogsgraven Comité een begin met zijn zegenrijke arbeid. Maar vele tienduizenden anderen wachten nog tot ook zij kunnen komen. Zo zal in 1957 een bescheiden begin worden gemaakt met de overkomst van familieleden uit Canada, de nabestaanden van hen, die eens be hoorden tot de Canadese bevrijdingsle gers. En na iedere tocht stromen de brieven binnen in dat Amsterdamse grachtenhuis, waarin het Oorlogsgraven Comité is ge vestigd. Deze brieven geven een schrij nender beeld van de oorlogsellende dan de meest realistische roman. Maar ook vor men zij het schoonste monument der dank baarheid. dat het Nederlandse volk zich kan wensen. Freek van der Meer ADVERTENTIE ...kauw Wrlgley Doublemint. Rustige Doublemint voor hele dagen haastig tikken, tikken, tikken. Kauwen ontspant, kalmeert, verkwikt, het Is ook goed voor Uw tanden trouwens. En het smaakt... heerlijk en dubbel lang heerlijk 1 DE EUROPESE BEURZEN althans die van Londen, Brussel en Amsterdam hebben de wind niet mee en men kan zich er slechts over verwonderen dat men aan het Damrak tot dusver niet scherper heeft gereageerd op de nieuwe discontoverhoging en de regeringsverklaring, in welke laatste de lijnen worden uitgestippeld, waarlangs de overheidsbemoeiing met de conjunctuur en de volkswelvaart zich zal bewegen. Want hoe men ook over de verschillende punten van het thans ontvouwde regerings- program moge denken en hoezeer mag worden gehoopt dat de soep niet zo heet zal worden gegeten als ze wordt opgediend, het is duidelijk dat met de concrete of vage voornemens van de nieuwe regering, met name voor het Nederlandse bedrijfsleven, een phase van nieuwe en grote onzeker heid is ingeluid, welke op zich zelf reeds als een belemmering van ondernemings geest en kapitaalvorming moet worden ge zien. En dat in een tijd, waarin de bedrij ven reeds met vele moeilijkheden hebben te kampen en van meer dan één zijde op de noodzakelijkheid van grotere kapitaal vorming wordt aangedrongen als nood zakelijke voorwaarde van de technologi sche ontwikkeling, welke ook in ons land niet mag worden gestuit, wil men op de wereldmarkt de Amerikaanse, de Duitse, de Russische en de Japanse concurrentie het hoofd blijven bieden. Dr. Kohnstamm van de Aku heeft de vorige week in een voor dracht over de automatisering voor het Verbond van Christelijke Werkgevers met grote nadruk op dit gevaar gewezen. De nieuwe technologische hulpmiddelen, zo zei hij, betekenen niet alleen een voor sprong van de grote op de kleinere onder nemingen, deze voorsprong kan door een land als Rusland ook als een politiek machtsmiddel tegen het Westen worden gebruikt en wat in ons land technologisch mogelijk is, moet daarom ook zoveel mo gelijk economisch mogelijk worden ge maakt. Wanneer men in dit licht de regerings verklaring bekijkt, kan men zich niet aan de-indruk onttrekken dat het cqmpromis, waaraan het huidig kabinet zijn' ontstaan dankt, tot maatregelen zal leiden, welke voor de gezonde ontwikkeling van de Nederlandse economie een ernstige be dreiging vormen. Zoals ook uit de nota van minister Drees over de betalingsbalans reeds bleek, is de regering er van over tuigd dat in een nadelig saldo van die betalingsbalans niet kan worden berust. De nationale bestedingen moeten worden afgeremd, ook die van de overheid en terecht wordt opgemerkt dat de lopende uitgaven van het rijk door normale in komsten moeten worden gedekt en de staatsschuld niet mag toenemen, behoudens voor de financiering van redelijk renderen de objecten. Ook is de regering van oor deel dat het prijspeil van onze export een van de belangrijkste factoren is, welke beslissend zijn voor onze welvaart op lange termijn en zij acht in dit opzicht de uiter ste waakzaamheid geboden. Maar deze waakzaamheid zal blijkbaar alleen worden betracht ten opzichte van de prijsstabilisatie en het kartelbeleid, terwijl na de recente loonsverhogingen, aanpassing van het loonniveau in 1957 als iets vanzelf sprekends wordt aanvaard. Alleen minister Mansholt heeft voor zijn boeren, die een vermeerdering van inkomen van nagenoeg V2 miljard wensen, weten te bereiken dat de kostprijsberekeningen zullen worden herzien, waarvan prijsverhogingen voor enkele landbouwprodukten of verhoging van het nadelig saldo van het Landbouw- Egalisatiefonds het onvermijdelijk gevolg worden genoemd. Voor de Nederlandse in dustrie, welke haar winsten reeds ziet te ruggaan, spelen dergelijke kostprijsbereke ningen blijkbaar geen rol en zal enkel met betrekking tot de prijsstabilisatie waak zaamheid worden betracht. Dit vooruit zicht kan niet anders dan een remmende ADVERTENTIE Kff GPACHT23. TEL 17065. J ïiandgeweven tapijten invloed uitoefenen op de industriële activi teit en de noodzakelijke kapitaalinvesterin gen, welke uiteraard ook door de nieuwe disconto-verhoging worden belemmerd. Daarnaast doemt voor de particuliere kapitaalvorming een nieuw gevaar op, na melijk het onderzoek naar de wenselijkheid en de uitvoerbaarheid van een belasting op rechtstreekse vermogens vermeerderingen, waarbij dan als pleister op de wonde ook zal worden onderzocht in hoeverre hierbij rekening zal zijn te houden met vermogens- verliezen. Men zal moeten afwachten op welke wijze dit denkbeeld eventueel zal worden uitgewerkt, maar het ziet er naar uit dat als gevolg van een dergelijke maat regel een groter deel van de particuliere kapitaalvorming en die van de bedrijven naar de staatskas zal worden overgeheveld, waar het dan allicht onder de gewone staatsuitgaven verdwijnt, hetgeen dus, evenzeer als dit met de successiebelasting het geval is, met kapitaalsvernietiging ge lijk staat. Of in het raam van deze belas ting op vermogensvermeerdering ook de speculatiebelasting langs een omweg weer zal worden ingevoerd, valt uit de rege ringsverklaring niet op te maken, dat hier door aan de toch reeds verminderde be tekenis van de Amsterdamse beurs als financieel centrum en doorstromingsorgaan voor de kapitaalvorming een nieuwe slag zou worden toegebracht, behoeft geen be toog. Er is, wat de waardering van de particu liere kapitaalvorming betreft, in de rege ringsverklaring een zekere tegenstrijdig heid op te merken. Want terwijl aan de ene kant een belasting op rechtstreekse vermogensvermeerdering wordt overwogen, wenst men aan de andere kant de bezits vorming te bevorderen door de verkrijging van een eigen woning aan te moedigen en te vergemakkelijken, door premies aan jeugdige spaarders en een spaarregeling ten behoeve van het overheidspersoneel, etc,, waarbij dan weer als resultaat van het compromis ook zal worden onder zocht of maatregelen van gelijke strekking ook voor „andere groepen" kunnen worden genomen. Alsof de hier bedoelde besparin gen, welke dan door fiscale faciliteiten zullen worden bevorderd, geen recht streekse vermogensvermeerderingen zijn als ze door het overheidspersoneel of door de groep van werknemers worden ver kregen! WORDT DOOR DE HIER GENOEMDE in het regeringsprogram ontwikkelde denk beelden de onzekerheid voor de Neder landse bedrijven reeds aanmerkelijk ver groot, nog erger wordt het nu een onder zoek zal worden ingesteld naar de moge lijkheid ener herziening van het vennoot schapsrecht met het oog op de medezeg genschap der werknemers en ter verbete ring van de publieke verantwoording der open vennootschappen. Wat het laatste be treft, gaan wij met de voorgenomen her ziening van het vennootschapsrecht gaarne akkoord, gelijk dit uit onze vroegere plei dooien voor een meer volledige en uniforme verslaggeving wel is gebleken. Een zo groot mogelijke openbaarheid op het stuk van exploitatieresultaten en vermogenspositie bij de vennootschappen kan een juiste be oordeling van aandelen en obligaties der ondernemingen slechts ten goede komen en de particuliere deelneming in de kapitalen dier ondernemingen bevorderen. Ook een bevordering van winstdeling voor de werk nemers, bij vele bedrijven reeds toegepast, zal aan een harmonieuze en meer perma nente samenwerking tussen kapitaal en arbeid ten goede kunnen komen. Maar met een herziening van het ven nootschapsrecht, welke de medezeggen schap van de werknemer ten aanzien van het economisch en financieel beleid der bedrijven beoogt, wordt niet alleen het particulier eigendomsrecht in de grond aangetast, maar een bron van onverkwik kelijke en voor het bedrijf nadelige ver wikkelingen in het leven geroepen, welke velen van de deelneming in de kapitalen der ondernemingen zal terughouden en daardoor in vele gevallen de noodzakelijke expansie zal belemmeren. Want zeggen schap in het economisch en financieel be leid der bedrijven sluit onlosmakelijk de verantwoordelijkheid voor dat beleid in en die verantwoordelijkheid, inhaerent aan het kapitaal, kan door de werknemers niet worden gedragen. Heeft men eenmaal kapitaal in een bedrijf gestoken, dan kan dat kapitaal niet worden teruggenomen, men kan zijn aandeel aan een ander over dragen, maar het kapitaal als zodanig blijft in het bedrijf en moet de risico's van winst en verlies blijven dragen. Dit houdt in dat het ook de zeggenschap over het financieel beleid moet behouden en dit recht niet aan derden kan overdragen of het met derden kan gaan delen. Theoretisch zou men zich een onderneming kunnen denken, welke door kapitaal en arbeid wordt opgericht en waar beide het risico dragen in die zin dat ook de werknemers in de eventuele ver liezen „delen", maar praktisch zal men de werknemer niet kunnen dwingen bij een bedrijf werkzaam te blijven als er geen winst meer wordt gemaakt en de beloning ran kapitaal en arbeid moet worden ver- iagd om het bedrijf gaande te houden. Het is daarom te hopen dat het onder- oek naar de mogelijkheid ener herziening 'an het vennootschapsrecht op dit punt, zowel op principiële als op praktische gronden tot het resultaat zal leiden dat dit denkbeeld wordt afgewezen. Maar met dat al worden er door de egeringsverklaring aan de moeilijkheden, waarin het bedrijfsleven zich ten aanzien van de verscherpte concurrentie, het ge- irek aan personeel en de verkrijging van tapitaal voor noodzakelijke investeringen eeds bevindt, enkele onzekerheidsfactoren oegevoegd, welke aan een gezonde ont wikkeling in de weg zullen staan en der halve aan de nationale welvaart niet be vorderlijk zullen zijn. BINNENLAND Benoeming. Het bestuur van de St. Bernulphus Stichting in Maastricht heeft de heer Jaap Min uit Bergen in Noordholland benoemd tot hoogleraar in de vrije schilder kunst aan de Jan van Eyck Academie in Maastricht. Kerstpost voor militairen. Voor ver zending per zeepost moeten kerst- en nieuw jaarspakketten of correspondentie ter ge legenheid van kerstmis of nieuwjaar, be stemd voor militairen der Koninklijke Ma rine in de Nederlandse Antillen of aan boord van Hr. Ms. schepen in de Caraïbische wa teren, uiterlijk 24 november ter post zijn bezorgd. Het 2100ste. In Vlissingen, de derde zeehaven van ons land, arriveerde vrijdag middag het 2100ste schip van dit jaar. Het was het Noorse s.s. „Nyhall", groot 9.063 bruto register ton, dat de haven binnen liep om te bunkeren. Het vorig jaar kwam het 2100ste schip in Vlissingen op 11 de cember. Geen goedkope gesprekken. In tegen stelling tot vorige jaren zullen door de P.T.T. in de kerst- en nieuwsjaarsperiode geen kerst- en ndeuwjaarsgesprekken tegen ver laagd tarief met Indonesië kunnen worden toegelaten. Wel kunnen gesprekken tegen normaal tarief worden gevoerd. Met de Ne derlandse Antillen en Suriname zijn wel zogenoemde familiegesprekken mogelijk. Aankomst „Willem Ruys". Zes dagen later dan aanvankelijk de bedoeling was, hetgeen veroorzaakt werd doordat het schip op de uitreis van Rotterdam naar Indonesië de route om Kaap de Goede Hoop nam, wordt de „Willem Ruys" woensdag 31 ok tober uit Indonesië te Rotterdam verwacht. Machine greep te veel. Een graaf machine heeft tijdens werkzaamheden langs de spoorlijn bij Limmel enige telefoon- en beveiligingskabels stukgetrokken. Hierdoor kwam de beveiliging op het baanvak Maas tricht-Heerlen buiten werking, tengevolge waarvan grote vertragingen in de treinen loop optraden. De schade aan de beveili gingskabels was spoedig hersteld. Het tele foonverkeer was pas heden hersteld. Zijn vrouw gedood. De 53-jarige De J. te Deventer heeft na een twist zijn eveneens 53-jarige echtgenote door worging van het leven beroofd. De dader is in hechtenis ge nomen. Gemeente verkoopt huizen. Om eigen woningbezit van particulieren te bevorderen stellen B. en W. van Bergen op Zoom de gemeenteraad voor, over te gaan tot ver koop van dertien in aanbouw zijnde wo ningen tegen f 14.000 per stuk. Voor het ko pen komen slechts in aanmerking degenen, die bij een wonirgbureau als woningzoeken den staan ingeschreven en zij van wie een andere woning zal vrijkomen. Na ongeluk op kermis overleden. Op de kermis te Bergen op Zoom is een veertien jarig meisje uit een zogenoemde rupsmolen geslingerd. Hoewel de toestand zich eerst niet ernstig liet aanzien, is het meisje enige uren later overleden. HAARLEM EN OMGEVING Jubileum ds. D. Henstra. Ds. D. Hen stra, christelijk gereformeerd predikant te Oud-Beijerland, die van 1936-1945 predi kant is geweest te Haarlem-Noord, hoopt 1 november zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. De jubilaris kwam naar Haarlem uit Dokkum en vertrok vandaar naar Broek op Langedijk, welke standplaats hij in 1953 met zijn tegenwoordige verwisselde. Zware schade. Doordat een personen auto vrijdagavond op de Kleverlaan te Haarlem moest uitwijken voor een tien jarige fietser, ontstond tussen deze auto en een militaire vrachtwagen een botsing. Beide auto's liepen zware schade op, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een kraanwagen moest de wagens weg slepen; De politie verzoekt de tienjarige fietser zich voor het geven van inlichtingen op het bureau te melden. Ingerekend. De Haarlemse politie heeft een 22-jarige los-werkman ingerekend, die getracht heeft in te breken bij een cacao- en chocoladefabriek aan de Harmenjans- weg. In de afgelopen nacht hoorde de por tier van deze fabriek gerucht in het ad ministratiegebouw. Onmiddellijk heeft hij een agent gewaarschuwd. Bij onderzoek werd de man in het gebouw aangetroffen; hij had zich toegang verschaft door ver nieling van een ruit. Onvoldoende opgelet. Doordat een Haarlemse boekhouder vrijdagavond bij het oversteken van het Soendaplein blijkbaar onvoldoende heeft opgelet, werd hij aange reden door een personenauto. De man be kwam een vleeswond aan het rechterbeen en werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. In ruim gevallen. Een twaalfjarige jon gen, wonende aan de Scheepmakersdijk in Haarlem, is vrijdagavond spelenderwijs ge vallen in het ruim van een schip. Met een hersenschudding werd hij in het Grote Gast huis opgenomen. Collecte te Bloemendaal. Ten bate van de Christelijke Blindenvereniging „De Fak kels bijeen" wordt van 29 oktober tot 4 no vember in de gemeente Bloemendaal een collecte gehouden. Verkoopavond. In het wijkgebouw --n de Leidsestraat te Haarlem is vrijdag een verkoopavond gehouden ten bate van het werk in de wijkgemeente der hervormde kerk. Een groot aantal voorwerpen werd verkocht. Vanavond bestaat er gelegenheid deel te nemen aan een kienwedstrijd. Lutherdag. Aan de dienst die woensdag avond, 31 oktober, om halfacht in de Grote Kerk te Haarlem ter gelegenheid van Lutherdag gehouden zal worden, zal het Haarlems Bach-ensemble meewerken met de uitvoering van Cantate 79 van Joh. Seb Bach, „Got der Herr ist Sonn und Schild", onder leiding van de heer George Robert. Zondagavond wordt in het gebouw van de HJMV aan de Lange Margarethastraat een jeugdrally gehouden, uitgaande van het Nederlands Pinksterjeugd Verbond. Deze rally is de tweede van een serie, die in ver scheidene plaatsen in ons land gehouden wordt. Negro-spirituals zullen ten gehore worden gebracht en de heer Jan van Gijs zal spreken over „Komedianten trekken voorbij".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7