Hij maakte zijn poollicht zelf .Panda en de Meester ^maöiër Amerikaans smaldeel bij slecht weer te Rotterdam binnengelopen Zie Boven Toch ió het zo Loods per helikopter aan boord gebracht Radio geeft woensdag Wereldnieuws Bacteriën DINSDAG 30 OKTOBER 1956 2 Schilder David Schulman vijfenzeventig jaar Duitser schoot in 1945 twee Nederlanders neer UW HAAR IS UW KROON MAISON C. J. OERLEMANS Socialistische Unie breekt met de C.P.N. Afscheidsbezoek van Sir Richard Gale Prof. Sumitro sloeg een baantje bij Nasser af f smaak» Examens Londen—Rome in ruim anderhalf uur Schadevergoeding wegens naasting van de O.G.E.M. Bevrijdt u Jongen hielp gestolen wijn opdrinken: veertig gulden Voorlopige raming Lagere oogstresultaten dan vorig jaar Het zag er maandag even naar uit, dat de „Hunter-killer groep 2" van de Ameri kaanse marine, die tot en met donderdag een niet-officieel bezoek aan ons land brengt, niet in Rotterdam zou kunnen bin nenlopen. Er was zoveel wind, dat de loodsdienst te Hoek van Holland werd ge staakt, zodat ook het Amerikaanse smal deel, dat voor de Nieuwe Waterweg lag te wachten, niet beloodst kon worden. Het vliegkampschip „Antietam", zes torpedo- bootjagers en twee onderzeeboten werden echter toch binnengebracht. Voor de eerste maal in de geschiedenis van het loods wezen werd de loods namelijk per helikop ter aan boord van het vliegkampschip gezet waardoor het grootste Amerikaanse smal deel dat ooit Nederland bezocht, toch om 4 uur in de Rotterdamse haven kon af meren. Schout-bij-nacht Paul L. Dudley, die zondag al op Valkenburg was aangekomen, gaf onmiddellijk na aankomst van het smaldeel in de Rotterdamse haven een persconferentie aan boord van zijn vlagge- schip de „Antietam". Hij vertelde iets over de uitrusting van de groep, die de modern ste afweermiddelen tegen onderzeeboten aan boord heeft. De onderzeebootbestrij- ding heeft sinds de tweede wereldoorlog een grote uitbreiding ondergaan, hoewel dat uiteraard ook geldt voor de aanvals- kracht van het onderzeebootwapen. Deson danks heeft men de beste verwachtingen van de kracht van deze groepen, die dus niet met de konvooien meevaren, maar op de onderzeeboten af gaan. Na deze week zullen hierover ook verscheidene Neder landse marine-officieren kunnen meepra ten, want donderdag zal het Amerikaanse smaldeel zee kiezen met een zestigtal Ne derlandse officieren aan boord, die een aantal oefeningen zullen meemaken en zich een oordeel zullen kunnen vormen Woensdag zal de schilder David Schulman in Laren (N.-H.) vijfenzeventig jaar wor den. David Schulman werd in 1881 in Hil versum geboren. Voortbouwend op de wer ken der meesters van de Haagse School heeft hij zich in de loop der jaren een eigen stijl weten te verwerven. In 1909 werd zijn werk bekroond met de Willink van Collenprijs, in 1915 met de zilveren me daille op de wereldtentoonstelling in San Fransisco, terwijl in 1939 hem de ko ninklijke gouden medaille op de voorjaars tentoonstelling van „Arti" ten deel viel. Vele jaren was hij voorzitter der Gooise Schildersvereniging en van 1949 tot en met 1953 voorzitter der maatschappij „arti et Amicitiae" in Amsterdam. Van de ver enigingen Pulchri Studio en St. Lucas is hij werkend lid. Schulman heeft zitting in tal van rijks- en gemeentelijke commissies. Een rechtbank te Memmingen in West- Duitsland heeft zaterdag de 41-jarige Ru- dolf Pinhammer veroordeeld tot zes jaar dwangarbeid wegens het doodschieten van twee Nederlanders in 1945, die uit een concentratiekamp waren ontsnapt. ADVERTENTIE MITS GOED VERZORGD. Wij brengen u de nieuwste Permanent-wave en de nieuwste kleurspoelingen, welke het verven overbodig maken. Haaronderzoek gratis. PERMANENT-WAVE vanaf 12.50 Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 over de waarde van de moderne onderzee- boot-bestrijdingsmethoden. De „Antietam" is het eerste vliegkamp schip in de wereld, dat een schuin vliegdek heeft. Hierover was schout-bij-nacht Dudley zeer enthousiast: op deze wijze kan het vliegbedrijf aan boord veel efficiënter georganiseerd worden en zelfs straaljagers kunnen nu stijgen en landen op het schip. Nadat het gezelschap Nederlandse offi cieren zaterdag in Hoek van Holland of in Vlissingen weer van boord zal zijn ge gaan, zal de Hunter-killer group koers zetten naar Hamburg. Vandaar gaat het via Portugal en Spanje naar Malta. Na Malta volgt dan nog een bezoek aan een Italiaan se marine-haven en dan zet het smaldeel weer koers naar Amerika, waar men vóór Kerstmis hoopt aan te komen. Overal zullen de officieren van de natio nale marine in staat worden gesteld kennis te nemen van de moderne methoden van onderzeebootbestrijding. Voor het smaldeel uit Rotterdam vertrekt, zal er voor de be manning genoeg te beleven zijn, omdat er voor de komende dagen een uitgebreid programma is samengesteld, waarin ook verscheidene bezoeken aan andere delen van ons land, Lelystad, Den Haag en Eind hoven zijn opgenomen. Het partijbestuur van de Socialistische Unie heeft besloten de op 4 mei van dit jaar met de leiding van de Communisti sche Partij Nederland gesloten overeen komst op te zeggen. Deze had tot doel de strijdvragen tussen socialisten en commu nisten op redelijke wijze te bespreken. Zij werd bovendien door de Socialistische Unie gesloten in de verwachting, dat de CPN- leiding bereid zou zijn „de menselijke koers te accepteren, die meer en meer leidraad wordt voor de internationale communisti sche beweging". Het partijbestuur van de Socialistische Unie deelt thans mede, dat onder invloed van die overeenkomst verschillende Neder landse communisten blijk zijn gaan geven met het stalinisme definitief en principieel te breken. Evenwel is het de Socialistische Unie gebleken, dat de stalinistische krach ten in de CPN-leiding de uit deze overeen komst voortvloeiende verplichtingen heb ben gesaboteerd. Bovendien maken ook „de reacties van de CPN-leiding op de drama tische, op menselijkheid en democratie ge richte gebeurtenissen in Polen en Honga rije duidelijk, dat een verder gesprek van socialisten met communisten met stalinisti sche elementen onwaardig en nutteloos is", aldus het partijbestuur van de socialisti sche Unie. ADVERTENTIE Sir Richard Gale, die aan het einde van dit jaar zijn functie als commandant van de noordelijke legergroep zal neerleggen, brengt een afscheidsbezoek aan Neder land. Hij heeft sedert 29 november 1952 aan het hoofd gestaan van de noordelijke legergroep. Hij heeft zich in Den Haag waarderend uitgelaten over de Nederlandse strijdkrachten en in het bijzonder daarvoor hulde gebracht aan generaal B. R. F. P. Hasselman en aan brigade-generaal A. V. van de Wall Bake, plaatsvervangend chef staf van de noordelijke legergroep. Sir Richard Gale achtte het tijdstip waarop in Nederland was besloten tot op richting van een tweede parate divisie juist gekozen. Thans beschikt men in Ne derland over voldoende officieren en re- serve-officieren om een uitbreiding tot een succes te kunnen maken. Bij de opleiding der strijdkrachten zal in de toekomst veel aandacht worden gewijd aan bescherming tegen atoomaanvallen. Uit de divisies worden zelfstandige eenheden gevormd waardoor een divisie op een front van 20 tot 30 km. zal kunnen opereren. Sir Richard Gale verwachtte dat de in tegratie der Duitse strijdkrachten in de NAVO zonder moeilijkheden zou verlopen. De Duitse troepen en hun commando wor den automatisch ondergeschikt gemaakt aan het opperbevel in Europa en aangeno men mag worden dat de samenwerking zich op dezelfde wijze zal voltrekken als met de andere NAVO-partners het geval is geweest. GRAFISCHE KUNST UIT BENELUX- LANDEN IN DEN HAAG Mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten en de buitenlandse cultu rele betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft maandagavond in het Beneluxhuis in Den Haag een tentoonstelling geopend van grafische kunst uit de Beneluxlanden. Deze tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van de Haagse afdeling van het Beneluxcomité ter gelegenheid van 't tien jarig bestaan. Hebt u het poollicht vrijdagavond nog gezien? Honderd tegen één niet - zoiets lukt bij toeval - maar er is kans op re prises van het schouw spel in de komende maanden. Het principe waarop het berust is trouwens 's avonds in elke win kelstraat te zien, want in de neonbuizen der lichtreclames gebeurt hetzelfde dat in de dampkring poollicht te weegbrengt. Er botsen, in zo'n buis, elektrisch geladen deel tjes met luchtdeeltjes en die botsingen veroorza ken het lichtverschijn sel. In de natuur ge beurt hetzelfde; hier al leen zijn de elektrische deeltjes afkomstig van de zon. Er leefde zestig jaar geleden in Noorwegen een man die zijn eigen poollicht kon maken. Hij was de natuurkundige Kristian Birkeland; hij maakte in zijn laborato rium de aarde na, een ijzeren bol die hij naar believen magnetisch kon maken door een elektri sche stroom in te scha kelen. Op die bol („Terrella" doopte hij haar, „kleine aarde") schoot hij katho- destralen af. De „terrel la" was bestreken met een stof die lichtgevend werd wanneer zij door Poollicht aan de nachthemel deze stralen werd ge troffen. Was de stroom uitge schakeld en de terrella dus niet magnetisch, dan werd deze ijzeren bol aan één kant gelijkma tig verlicht, juist aan die kant natuurlijk waar de kathodestralen vandaan kwamen. Schakelde Birkeland echter de stroom in zo dat de terrella magne tisch werd op dezelfde manier als de aarde (met twee polen) dan gedroegen dé elektro nenbundels zich op soortgelijke wijze als in het groot bij de werke lijke aarde: hun banen kromden zich onder in vloed van het magneet veld van de bol en zij troffen de terrella voor namelijk. in de gebieden rondom de beide polen. Dat nu gebeurt ook bij poollicht. Elektrisch ge laden deeltjes, „wegge spoten" uit de zon bij het optreden van een uitbarsting die „zonne vlam" heet, zijn terecht gekomen in de damp kring van de aarde en veroorzaken zo het be kende lichtschijnsel. Zulke uitbarstingen op de zon worden de laat ste tijd weer in toene mende frequentie waar genomen; aan die toe neming ligt de beroemde elfjarige periode in de z'onne-activiteit ten grondslag. Waar deze periode momenteel juist op weg is naar een top is er een redelijke kans dat zoiets zich in de af zienbare toekomst nog enige malen zal voor doen. G. v. W. Protestantenhond Heemstede. In het kerkgebouw van de N.P.B. aan de Postlaan te Heemstede zal morgenavond, 31 oktober, voor kinderen een kleurenfilm worden ver toond naar het boek van Selma Lagerlöf „Niels Holgersons wonderbare reis". DJAKARTA, (ANP) De voormalige Indonesische minister van Financiën prof. Sumitro, is gevraagd president Nasser van Egypte bij te staan als financieel en econo misch adviseur. Het verzoek werd gedaan door de UNO en aan prof. Suimitro door de vertegenwoordiger van de UNO in Dja karta overgebracht. Sumitro kon het ver zoek echter niet aanvaarden wegens zijn werkzaamheden in Indonesië als professor aan de universiteit en als een van de lei ders van de socialistische partij. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.10 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.40 Salonorkest. 10.10 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 De gouden vuilnis man, hoorspel. 12.00 Platen. 12.10 Vocaal ensemble. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.37 Middagpauze- dienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Instiumentaal trio. 13.45 Platen. 14.50 Omroeporkest. 15.40 Fluit en orgel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursbe richt. 17.45 Platen. 18.00 Muzikale causerie. 18.20 Vragenbeantwoording. 18.40 Platen. 18.45 Spectrum van het christelijk organisa tie en vreenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Hervormingsdienst. 21.30 Omroeporkest. 22.05 De roerige wereld, re portage. 22.15. Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaal sportuitslagen. 23.20-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 De Ont- bijtclub. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 10.45 Idem. 11.30 Gevarieerd pro gramma 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Pianoduo. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland biedt de wereld zijn verkeersdiensten aan, door W. L. de Vries. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Hammondtrio. 18.40 Actualiteiten. 18.50 Platen. 19.00 Voor de jeugd'. 19.10 On- derwijsrichting, humanisme en Partij van de Arbeid, causerie. 19.25 VARA-Varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Weense muziek. 21.05 Josephine antwoordt.... hoorspel. 22.00 Koorzang. 22.15 Strijkorkest. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.50-24.00 Sociaal nieuws in Esperanto. TELEVISIE (N.C.R.V., K.R.O.). 17.00-17.40 Voor de jeugd. Good of his Soul, film. 20.30 Arme AdamTV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Filmmuziek. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Klassieke muziek. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkestconcert. 17.50 Boekbe spreking. 18.00 Protestantse causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.00 Pianomuziek. 21-15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.11-23.00 Platen. U proeft de versm - verse eieren Amsterdam. Gemeente Universiteit: Doc toraalexamen geneeskunde: C. L. Zwaan, Bergen aan zee; J. de Burger, Reeuwijk; H. van der Loos, Heemstede; W. A. Prins, Haarlem; H. de Vos, A. D. Overdijk, mej. J. M. Bruin, A. Jansz, S. M. Bellot, R. F. M. Jessurun, mej. E. Groenveld, W. P. H. Rus- selman, C. Winkler, Ch. R. H. Wildevuur, J. H. Kraak, P. A. J. Witlox, A. R. H. B. Verhagen, F. Gorsira, H. Jongmans, mej. E. Kisman, allen Amsterdam; J. van Londen, Den Haag. Leiden: Doctoraalexamen geneeskunde 2: mej. M. L. Hugenholtz, Blaricum; H. R. An- sin-gh, Den Haag; H. Baart de la Faille, Lei den; I. C. Leeuwis, Schiedam; H. W. A. van Oordt, Den Haag; J. Roelfsema, Den Haag. Semi-artsexamen: F. M. Lalisang, Oegst- geest. Artsexamen: L. J. Bosch, Arnhem; E. H. Loman, Den Haag; B. Makkink, Den Haag; S. H. van Straten, Nieuwpoort. Ge promoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „The chronology of the reign of Asoka Moriya" de heer P. H. L. Eggermont, geboren te Me- nado (Minahassa) en thans wonende te Hengelo. Kandidaatsexamen geschiedenis: mej. N. de Jong, Alphen aan de Rijn en mej. L. H. Reijs, Zoeterwoude. Doctoraalexamen rechten: H. W. M. Stokvis, Monster. Kan didaatsexamen klassieke letteren: D. Brands, 's-Hertogenbosch. Utrecht: Dierenartsexamen: B. H. Rispens, Deventer; G. de Boer, Giekerk; J. M. Schuld, Utrecht; W. de Jonge, Beemster; J. Wille, Koudekerk aan de Rijn; B. S. Kalma, Groningen; J. W. Kloosterboer, Wesepe; M. J. G. Schoenmakers, Roermond. Kandi daatsexamen fysische geografie: J. H. J. Ter- windt, Utrecht. Kandidaatsexamen Slavische talen: N. E. Schroten (cum laude) Rotter dam-Zuid. Tandartsexamen: C. Oudhof, Amsterdam; J. D. Bonnerman, Soest; K. Prince, Nieuwe «Tonge; H. Straus, Utrecht; J. E. van Tongeren, Rotterdam. Semi-arts examen: C. Th. H. M. Bos, Waalwijk; G. H. B. Broeders, Utrecht; J. H. Kurstjens, Ven- lo. Artsexamen: A. Th. J. Holla, Sieben- gewald: J. J. Kok, Utrecht; Th. Kuypers, Kloosterzande. De heer T. J. Oppenoorth te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift getiteld: „Resistance to gammahexachloro- cyclohexane in musea domestical". Prestatie van Hawker „Hunter" Een tweepersoons Hawker „Hunter" les- vliegtuig dat vorige week in één uur en vierendertig minuten van Londen naar Rome is gevlogen, heeft zes minuten langer over de terugreis gedaan. De gemiddelde snelheid van het toestel was 905 km per uur. Het werd gevlogen door Bill Bedford en Fred Murphy, invliegers van de Haw ker vliegtuigenfabriek. De Nederlandse koninklijke luchtmacht krijgt twintig vlieg tuigen van dlit type. De betrokken instanties van de Republiek Indonesia zijn met de n.v. Overzeese Gas- en elektriciteitsmaatschappij te Rotterdam overeengekomen de in Indonesische cou rant betaalde schadevergoeding terzake de in 1954 geschiedde naasting van de be drijven dezer maatschappij in Djakarta en Tjeribon naar Nederland over te maken in een periode van tien jaren in achtereen volgende gelijke maandelijkse termijnen, aanvangende 1 juli 1956 onder nadere ver rekening der eventueel over de naastings- vergoeding in Indonesië verschuldigde ven nootschapsbelasting. De eerste termijnen zijn een dezer dagen in Nederland ter be schikking gesteld van de n.v. Overzeese Gas- en Elektriciteitsmaatschappij. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. Haarlemse politierechter Maandagmorgen stond voor de Haarlemse politierechter een 18-jarige hutbediende van de K.N.S.M. uit Haarlem terecht, om dat hij meegewerkt zou hebben aan het vervoer van gestolen flessen wijn en vruch ten op sap. Hij had zich aangesloten bij een aantal jongelui, dat regelmatig in één der ijs- salons in de binnenstad van Haarlem bij eenkwam en daar plannen smeedde voor kleine roofovervallen. Zo hadden deze jon gens besloten een wijnkelder in een villa bij het H.F.C.-terrein te Haarlem, tijdens de afwezigheid van de bewoners, te plun deren. Op een zomeravond was dit gebeurd en de hutbediende was uit nieuwsgierig heid gaan kijken. Hij had aan de eigenlijke diefstal niet meegedaan, maar had wel meegeholpen enige flessen te brengen naar een adres, waar ze leeggedronken werden en had aan dit leegdrinken ook meege daan. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een geldboete van veertig gulden, waarbij hij in aan merking nam, dat de jongen veel spijt over het gebeurde toonde. De politierech ter, mr. J. P. Petersen, veroordeelde de hutbediende conform de eis. Door de slechte weersomstandigheden, die de groei en rijping van landbouwge wassen deze zomer zeer hebben belemmerd, komen de oogstresultaten dit jaar zoals te verwachten was beduidend ten achter bij die van vorig jaar. Dit blijkt uit een overzicht van de voorlopige oogstraming, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De totale opbrengsten kunnen nog niet definitief worden vastge steld, maar de voorlopige ramingen geven reeds een duidelijk beeld van hetgeen de Nederlandse landbouw dit jaar heeft ge oogst. De peulvruchtenoogst vooral is opmer kelijk schraal. De totale opbrengst aan groene erwten, schokkeres en kapucijners Wordt geraamd op 76.902 ton, terwijl deze gewassen in 1955 131.446 ton opbrachten, hetgeen neerkomt op een vermindering van ongeveer veertig percent. Rogge en gerst hebben dit jaar een hogere oogst opgele verd en vooral de wintergerst groeide zeer goed. Daartegenover staat, dat de tarwe het minder goed heeft gedaan. Naar schat ting heeft de tarwe 312.412 ton opgebracht, hetgeen 11 percent minder is dan verleden jaar (1955: 5.350.189 ton). Ook de aardappeloogst komt ten achter bij de vorige, al moet een uitzondering worden gemaakt voor de vroege aardap pelen, die vijf percent meer opbrachten. Aan consumptie- en voederaardappelen werd geoogst 2.551.658 ton, hetgeen elf per cent minder is da,n in 1955. Op de kleigrond hebben de aardappelen kwantitatief een behoorlijke opbrengst geleverd, maar het uitval was daar bijzonder groot. Bijzonder slecht hebben de fabrieksaardappelen het gedaan; de oogst hiervan komt 24 percent ten achter bij de vorige. Opmerkelijk goede resultaten zijn ge boekt bij de verbouw van zaaiuien en ka nariezaad, die respectievelijk 57 en 150 percent meer opbrachten. Koolzaad, blauw- maanzaad en karwijzaad hebben het even eens goed gedaan en leverden ook hogere opbrengsten op. Het vezelvlas blfeef slechts enkele percenten beneden de oogst van 1955. De opbrengsten van stro geven een wisselend beeld te zien, afhankelijk van de resultaten, die de granen, peulvruchten en vezelgewassen hebben opgeleverd. Bestemming. Uit gedeeltelijke uitslagen van een referendum in Frans Togoland blijkt, dat er een aanzienlijke meerder heid zal worden gevonden voor een nieuw statuut, waarbij het gebied een autonome republiek wordt. Het wordt thans namens de UNO door Frankrijk beheerd. Het aantal onthoudingen zou groot zijn. De uitslag betekent een over winning voor de „Partij van de vooruit gang", die een hechte vriendschap met Frankrijk voorstaat. De oppositiepartijen boycotten het referendum. Ongeluk. Een autobus die veertig arbeiders vervoerde, is nabij Bad Gandersheim in West-Duitsland op een gladde weg geslipt en in botsing gekomen met een zware vrachtauto die uit tegenoverge stelde richting kwam. Vijf van de bus passagiers werden gedood en dertien ernstig gewond. Afgelopen. De conferentie van negen lan den over Tanger is maandag geëindigd met een gezamenlijk 'communiqué. De soevereiniteit over Tanger wordt aan de sultan van Marokko teruggegeven, maar de wetgeving van de vrije zone blijft gehandhaafd. Vrees. Een neger die „hello baby" gezegd zou hebben tegen een blanke onderwij zeres, werd zaterdag op eigen verzoek in de gevangenis te Wildwood in de Amerikaanse staat Florida opgesloten, omdat hij vreesde gelyncht te zullen worden. De (kleine) gevangenis die niet bewaakt werd is in de nacht van zater dag op zondag opengebroken. Men denkt dat de neger gelyncht is. Heerser. Admiraal Nicolas Horthy, heerser over Hongarije van 1920 tot 1944, heeft telegrammen gezonden aan president Eisenhower, premier Eden, premier Mollet en Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de UNO. In de telegram men wordt de westelijke staatslieden dringend verzocht, al het mogelijke te doen om aan het bloedvergieten in Hon garije een eind te maken. Admiraal Horthy leeft in ballingschap te Estoril in Portugal. Voormalig. De voormalige Hongaarse pre mier Ferenc Nagy is uit Parijs in Wenen aangekomen. Vandaar zal hij zich naar de Hongaarse grens begeven, naar men verwacht om een bespreking te voeren met de leiders van de opstand. Schandelijk. Het internationale verbond van vrije vakverenigingen (IVW) te Brussel heeft telegrafisch bij de secre taris-generaal van de UNO, Hammar skjoeld, geprotesteerd tegen de „schan delijke Russische agressie" in Hongarije. Volgens het telegram dient de Veilig heidsraad te bevelen, dat het Russische leger Hongarije moet ontruimen. Kletspraat. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft Rus sische beschuldigingen dat Amerikaans kapitaal de revolutie in Hongarije mo gelijk had gemaakt van de hand gewe zen. Dulles zei: „Kletspraat", toen men hem ernaar vroeg. De Izvestia, het or gaan van de Russische regering, heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd de opstand in Hongarije te hebben ge financierd. De Amerikanen leverden geld en wapens, aldus de Izvestia. Storing. De uitzendingen van de BBC in het Russisch, die de laatste tijd in de Sovjet- Unie ongestoord werden ontvangen, worden nu weer gestoord, blijkbaar met het oog op het nieuws over Hongarije. Bommenwerper. Te Washington verluidt, dat twee Amerikaanse vliegtuigfabrie ken, „Boeing" en „North American", in opdracht van de Amerikaanse lucht macht een bommenwerper gaan ontwer pen, die drie of vier keer zo snel als het geluid kan vliegen en geschikt is voor het werpen van waterstofbommen. Deze supersonische bommenwerper zou moeten worden voortgestuwd met che micaliën. Demonstratie. Een roodbeschilderde kist met het „lijk van het communisme" is maandag door het centrum van Rome gedragen. Ongeveer drieduizend leerlin gen van middelbare scholen vormden een stoet, welke de kist met zich mee voerde. De politie beschermde het hoofdgebouw van de communistische partij, toen ongeveer 3.000 jongelieden ernaar toe trokken. Er werden stenen geworpen naar de ramen van het ge bouw van de Russische ambassade. De ruiten van de drukkerij waar het com munistische blad „Unita" wordt ge drukt, werden ingegooid. 44. Het geloei van alarmschellen stoorde Joris wreed in zijn aangenaam spelletje met de bankbüjetjes. Verschrikt keerde hij zich om en.staarde in de loop van het repeteer-pistool, dat kluiswachter Pieterse op hem gericht hield. De wakkere wachter, die er nu wel van overtuigd was, dat dit allemaal geen droom kon zijn, ging nu kloek tot handelen over. „Vooruit!", riep hij, dreigend met zijn wapen gebarend, „ga bij elkaar staan, met jullie ruggen tegen de muur!" „Beilo!", bromde Plutanus mis noegd, „er heerste hier juist zo'n heerlijke innerlijke rust. Waarom maakt deze onge durige uiterlïng zo'n herrie?" „Hij is zenuw achtig, de arme uiterling", fluisterde Joris. „Kunt ge hem niet naar een zeer stille plaats zenden? Dat zou hem en ons de innerlijke rust hergeven". „Een wijze in nerlijke raad, mijn gids", sprak Plutanus. „Het zij zo". Hij maakte enkele vreemde gebaren en.WEG was kluiswachter Pie terse! „W-waar is hij heen?", riep Panda verschrikt. „D-dit bevalt me helemaal niet!" „Wees niet zo zelfzuchtig, jongske", sprak Joris, terwijl hij enkele geldzakken opraapte. „Bedenk liever, hoe enorm dit MIJ bevalt!" DE EERSTE microscopen van Antonie van Leeuwenhoek waren wel zeer een voudige instrumenten, bestaande uit een paar koperen plaatjes met een gaatje, waarin zich een door Van Leeuwenhoek zelf geslepen lens bevond. Daarachter was een verstelbare pin, waarop de voorwerpen vastgekleefd of vastgeprikt konden wor den. Enige van deze instrumenten zijn be waard gebleven en bevinden zich o.a. in het museum voor de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen te Leiden. De beste lens die nog over is, kan echter in Utrecht worden bewonderd en vergroot 270 maal. Er zijn echter aanwij zingen, dat Van Leeuwenhoek lenzen heeft bezeten, die wel 480 maal vergrootten. Hoe het ook zij, met deze primitieve instrumenten, voorzien van prachtige lenzen, ontdekte de Nederlandse bioloog o.m. de bacteriën in 1676 en hij is de onbetwiste vader der microbiologie. Ondanks deze vroegtijdige ontdekking, zou het echter nog twee eeuwen duren, eer Louis Pasteur de bacteriën als veroor zakers van ziekten zou brandmerken. Eerst toen is de geneeskunde moderne we gen gaan bewandelen. En toch waren er vóór Antonie van Leeuwenhoek reeds artsen, die met een merkwaardige intuïtie vooruit liepen op de ontdekkingen die ruim twee eeuwen zouden worden gedaan. Jean Astruc, de lijfarts van Lodewijk XV maakte daar melding van in een geschrift, waarin hij een overzicht gaf van allerlei absurde théorieën die over de verspreiding van een bepaalde ziekte waren opgesteld. Hij ver telt daarin dat Augustus Hauptman en Christian Langius van mening waren dat de ziekte veroorzaakt werd door een school kleine, vlugge, maar onzichtbare levende wezentjes, die - eenmaal in het lichaam binnengedrongen - zich door hun grote .J vruchtbaarheid snel kunnen vermenig vuldigen en in menigte uitbreken, waarna zich koloniën in verschillende delen van het lichaam vormen die in de aangetaste delen ontstekingen, erosies en ulceraties vormen. Aangezien deze bacterie-theorie van Hauptman en Langius geen rekening hield met de destijds heersende opvattingen over warme en koude lichaamsvochten, kwalifi ceerde Jean Astruc haar als een visionair verbeeldingsproduct, door geen enkele autoriteit gesteund en dus niet de moeite waard om weerlegd te worden. „Bovendien", zo gaat de lijf arts verder, „indien 'we zou den aannemen dat deze ziek te veroorzaakt kan worden door onzichtbare levende we zentjes die in het bloed rondzwemmen, zou men dat ook wel kunnen beweren van de pest zoals de Jezuïet Athanasius Kircher en de Minderboeder Johannes Saguens hadden gedaan) en van andere besmette lijke ziekten, zoals pokken, hondsdolheid, schurft, lupus, enz.". Dat idee was voor de lijfarts van de koning natuurlijk te zot om te overwegen, vooral omdat dan „de gehele theorie der geneeskunde zou val len". Dat laatste was natuurlijk het ergste en daarom konden een paar van de ge niaalste denkbeelden, ooit in een mense lijk brein geboren, rustig worden opgebor gen bij de absurde theorieën, waarvoor de geleerden slechts een smalende glimlach over hadden! We zullen u nog een groot visionair noe men, die in de oudheid leefde en in zijn land weinig waardering vond, t.w. Demo- kritos van Abdera, de grote voorloper van de mechanisch-atomistische natuuropvat ting van onze moderne tijd. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2