In 1961 kan verkaveling omvangrijke een feit zijn Derde bok, de „Reebok" bij rederij Goedkoop in bedrijf Agenda voor Velsen Visserij-varia Ir. Burgersdijk ontwierp reisgids voor het streekvervoer T entoonstelling volièrevereniging „Vogelvreugd" in Sint Jozefzaal Rijdend huisje van de bouwkas in Kennemerland op bezoek Witte Kruis heeft geen middelen voor uitbreiding sociale taak Voor bijna 5 miljoen een enorm projekt Porcellana „De Kalktuin" van Enid Bagnold Grootse show van kleine zangers Debet en credit bij het werk in Beverwijk DINSDAG 30 OKTOBER 1956 11 NIEUWE POLDER WORDT GEBOREN Agenda voor Beverwijk Westduitse Esso bestelt 10 supertankschepen Vrijwillige gevangenen van de oceaan Rotterdams Toneel Zevenhonderdvijftig bus- en tramlijnen in een boekje van 124 pagina's CAPACITEIT VAN 90 TON Ernstige aanrijding op IJmuidense Dokweg Suomi-atleet liep in Leiden Het grote ruilverkavelingsproject in de Wijkerbroekpolder, de Heemskerker Zuid broekpolder en de Uitgeesterbroekpolder waarover wij in onze editie van zaterdag reeds berichtten, omvat een totale oppervlakte van 1300 hectare. Hiervan is 1159 hectare voor agrarisch gebruik en 128 hectare voor niet-agrarisch gebruik bestemd. Tot deze laatste groep behoren bijvoorbeeld de meren, die nabij Uitgeest liggen, de zogenaamde Weyen Bus en het Vroom Meer: deze blijven (voorlopig) als natuur schoon bewaard. Voor zover het de agrarische gronden betreft, omvat het wenk 146 bedrijven. Hier van zijn 331 percelen in eigen beheer met een oppervlakte van 449 hectare en 426 percelen worden verpacht met een oppervlakte van 710 hectare. De raming van de kosten beloopt f 4.960.000,Hierbij zijn inbegrepen het grond werk, de wegenaanleg en de bouwkosten van 16 boerderijen, benevens minder grote posten. Van dit bedrag komt f 1.240.000,ten laste van de eigenaars, een derde deel daarvan wordt vergoed als bijdrage voor de bouw der boerderijen, die gebouwd worden op basis van de wet „vervreem ding landbouwgronden". De bijdrage, die men betalen moet per hectare, varieert van nihil tot f 1200.per hectare, dit naar gelang van de werkzaam heden aan het betrokken perceel. Het on gedekte tekort bedraagt dan toch nog f 3.720.000,dat door de overheid zal worden gedragen in de vorm van een bij drage tot 75 percent in de totale kosten. De kosten van het landschapsplan, ge raamd op f 53.600,zullen voor 100 per cent worden gesubsidieerd. Waarde naar geld Een ieder betaalt naar gelang hij van de ruilverkaveling profiteert. Wanneer men er in waarde niet op „vooruit gaat" en dat beslist de plaatselijke commissie dan is men ook niets schuldig. De kosten kunnen voldaan worden in een periode van 30 jaar. Aan rente en af lossing zijn de boeren 5 percent schuldig, de rentestandaard is berekend tegen 2.78 percent en de ruilverkavelingsrente wordt gelijk met d.e grondbelasting ingevorderd. De betaling der kosten wordt dus erg ver gemakkelijkt; de betrokkenen kunnen des gewenst de schuld ook in één keer aflos sen, en verder kan op ieder ogenblik het restant van de schuld in één keer worden afgelost. Plaatselijke commissies Bij het ten uitvoer brengen der ruil verkaveling wordt er een „plaatselijke ADVERTENTIE Maakt nu reeds uw keuze voor een goede SCHILDERU, ETS, PLAAT of PENTEKENING Wij reserveren het voor u tot St. Nicolaas. Kunsthandel KENNEMERLAAN 55 APART en NIET DUUR DINSDAG 30 OKTOBER IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Moordende handen Rex, geen opgaaf. Toneelvereniging „Advendo", 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoe ring. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heirle- straat, open van 10-12.30 en 14.30-17.30 u. VELSEN-NOORD Vrouwenbond P.v.d.A., afdeling Velsen- Noord, zaal Van Diepenstraat. 20 uur. bijeenkomst. Speeltuinen „De Schulpen en „De Meer- weiden", ingebruikneming jeugdhuis „De P3n" WOENSDAG 31 OKTOBER IJMUIDEN Thalia, als dinsdag. Rex, geen opgaaf. Pietcr Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw open van 14-16.30 uur. Fotokring Velsen", 20 uur, Cultureel Gebouw, lezing over „Table Top Eoto- Onenbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 9.30-12.30, 14.30-17.30 en 19-21 'uur. VELSEN Raadhuis, 10-12 uur: spreekuur wethou der van Sociale Zaken. DINSDAG 30 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De Hofnar". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Op- „D°ef Groentenbeurs", 14 uur: Beursmiddag, Van der Nagel. •t Centrum, 20 uur: Bazar Gereformeerde Kerk RK Leeszaal, geopend van 15—18 en 19— *21 uur voor uitlening en van 15—18 en 19—21 30 uur voor lees- en studieclub. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10—11 en 17-18 uur. WOENSDAG 31 OKTOBER Bioscopen: als dinsdag. •t Centrum, Bazaar Gereformeerde Kerk. K K Leeszaal, 15.30 uur: Opening Jeugd leeszaal door burgemeester H. J. J. I)^C'Groentenbeurs", 20 uur: Cultureel Technische Dienst, Ruilverkaveling Pol der De Wijkerbroek". Jnenbare Leeszaal, geopend van 15—17 u.: Jeugdleeszaal Zeestraat 26, geopend van 15—16 uur. j, K Leeszaal, uitleenblibliotheek geopend 10—13 uur, lees- en studiezaal ge opend van 10—13 en 15—18 uur. Het Groene Huis", Jeugdleeszaal en uit- leenbibliotheek, geopend van 15.15 16.45 uur. commissie" ingesteld, samengesteld door Gedeputeerde Staten. Het zijn mensen uit de praktijk en veelal woonachtig in de be trokken gebieden. De landbouworganisa ties hebben een belangrijke stem in de sa menstelling der Commissie. In dit geval zal de commissie waar schijnlijk bestaan uit een lid uit Bever wijk, Heemskerk en Uitgeest. Hier zullen een ambtenaar van de cultuurtechnische dienst en een landmeter van de kadastra le ruilverkavelingsdienst aan worden toe gevoegd. De betrokken eigenaars en pach ters kunnen zich met alles tot deze com missie wenden. Op haar beurt benoemt deze commissie weer een schattingscom missie die de gronden en gebouwen op hun waarde beoordelen. Zo staat de boeren rond de IJmond een belangrijk werk te wachten en als er nu con-amore wordt meegewerkt, kan men rond 1961 een nieuwe, vruchtbare en bo venal efficiënt te bewerken polder hebben. HAMBURG (Reuter) Westduitse wer ven zullen tien supertankschepen van te zamen 430.000 deadweight bouwen voor de Westduitse Essomaatschappij. De schepen, die in 1961 gereed moeten zijn, zijn besteld met het oog op de toenemende oliebehoef ten van West-Duitsland. Zeven van de schepen zullen een toninen.maat van elk 46.000 ton d.w. en een snelheid van ze ventien knopen hebben. Vier ervan zullen worden gebouwd door de Howaldtswerke te Hamburg, twee door de A.G. Weser te Bremen en een door de Howaldtswerke te Kiel. De Deutsche Werft te Hamburg zal drie tankschepen van elk 36.000 ton bou wen. Oorspronkelijk had de Esso negen tankschepen van elk 36.000 ton besteld. SALCOMBE, (United Press) Voor het eerst heeft een scheepje van minder dan acht meter lengte de Atlantische Oceaan overgestoken. Het is de „Orenda", die zaterdag de haven van Salcombe werd bin nengesleept door de reddingsboot van deze plaats. De Orenda een Indiaanse naam, die „Geest der winden" betekent was al driemaal als verloren opgegeven tijdens de reis van 3000 mijl. Het jacht werd onder meer gezien door een Grieks vrachtschip en de twee opva renden kregen extra voorraden van de Griek om hun reis te voltooien. De bemanning bestond uit de 31-jarige Bert Smith uit Toronto en de 29-jarige Alan Battersby uit Blackpool. Zij begonnen hun reis op 1 september. Zij vertelden, dat zij de afgelopen tier, dagen op koud voedsel en water hadden geieefd. Het waren de laatste voorraden die ze van de Griek gekregen hadden. Daarvóór hadden zij het moeten stellen met vier klontjes suiker en een kop soep per dag. Hun watervoorraad was opge raakt en tien dagen lang was hun rantsoen een halve kop per dag. GROTE LADING HOUTSTOF AANGEVOERD Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is maandagmiddag aangekomen het Zweed se s.s. „Hollandia", dat van Gothenburg een lading van 1650 ton houtstof aanvoerde. Visafslag Urk. Zaterdag werd door 20 vaartuigen aangevoerd: 733 pond snoekbaars f 0.97-f 1,189 pond rode baars, f 0,78- f 0,80; 1236 pond voorn, f 0,08 alles per pond. Wat men zaterdag en zondag in de Haar lemse Schouwburg heeft gezien, waar het Rotterdams Toneel het spel „De Kalktuin" van Enid Bagnold vertoonde, maakt men zelden mee. Ik bedoel: dat vrijwel alle rol len van betekenis verkeerd zijn bezet. Dat de hiermee als regisseur debuterende Gerard Rekers dit niet tijdig heeft inge zien, is mij een raadsel. Het was mij onder de aldus gegeven omstandigheden totaal onmogelijk van dit in Amerika bekroonde en ook in Engeland (waar het onder regie van Sir John Gielgud met Dame Edith Evans en Dame Peggy Ashcroft werd op gevoerd) bijzonder succesrijke stuk een indruk te vormen, die enigszins met de onmiskenbare kwaliteiten daarvan over eenkwam. Enid Bagnold (door „National Velvet" in het theater bekend geworden) is een veel gelezen romanschrijfster, die ook gedichten publiceerde. Het heeft haar veel moeite gekost dit eigenaardige verzinsel-met-ach tergronden gespeeld te krijgen. Men stond er na lezing b^'kbaar even vreemd tegen over als thans de Nederlandse toeschouwer na de poging tot realisering ervan. Ik geef direct toe. dat het voor een groot gedeelte behoort tot het niet adequaat in het Neder lands weer te geven genre der „artificial comedy". De bijzonderheid van deze zich in een kunstmatig gefantaseerde werkelijk heid afspelende zedenkomedie wordt ver oorzaakt door een thrillermotief, dat nu zoveel nadruk kreeg, dat het evenwicht van bizarre krachten volkomen zoek raakte Hoofdpersoon is de wanordelijk denkende mevrouw St. Maugham, die „niet weet hoe zij met de natuur moet omgaan" met haar kleindochter zo min als met de plan ten in haar kalktuin. Er is een voortduren de suggestie van symboliek, die pas aan het slot volledig tot uiting komt, waarbij cok de dooi ziekte aan zijn bed gekluis terde voormalige huisknecht Pinkbell (het onzichtbare vaderbeeld) een eigenaardige rol speelt. Het meisje, de aggressieve puber Laurdl met haar voortvarende fantasie en pyromanische passie, wordt door haar grootmoeder n.isbruikt als een voortzetting van haar eigen op succes ingestelde leven. Het kind wordt „gered" uit de vergiftiging met geperverteerde logica (zij keert terug naar haar hertrouwde moeder) door de bemiddeling van haar zich Madrigal noe mende gouvernante die zich tijdens een vijftienjarig verblijf in de gevangenis een diepzinnige kennis van het „natuurrecht" heeft eigen gemaakt. Het heeft weinig zin om achteraf te gaan zoeken naar bedoelingen, die niet tot ge ding zijn gekomen. De grootste vergissing was de keuze van Loudi Nijhoff, een ac trice die altijd precies weet waar zij het over heeft, voor de rol van mevrouw St. Maugham, die al in de eerste scène ver klaart niet te weten waar zij het over heeft. Haar theatrale, gemaniëreerde na drukkelijkheid maakte al na vijf minuten het gehele stuk kansloos. Marianne Rector mag men het niet verwijten, dat zij er niet in slaagde van Laurel een plausibel type te maken. Voor deze rol is een formidabele techniek nodig, die zij zich nog niet heeft Prijzen van maandag. Heilbot 2,40, gr. tong 5,30-4,80, grm. tong 4,50-4, kim. tong 4-3,60, kl. tong I 3,40-3,10, kl. tong II 2,70- 2,50, tarbot I 3-2,40 per '1 kilo. Tarbot IV 67-50, gr. schol 82-70, grm. schol 68-65, kim. schol 68-62, kl. schol I 65- 56, kl. schol II 54-30, schar 36-23, v. haring 22-15, makreel 29-20, gr. schelvis 61-36, grm. schelvis 50-31, kim. schelvis 49-26, kl. schel vis I 37-21, kl. schol II 32-9, wijting 28-16, gr. gul 53, mid. gul 48, kl. gul 32-18, kl. haai 27-26, ham 94-74, kl. koolvis zwart 34-32, kl. koolvis wit 40-38 per 50 kg. Besommingen van maandag. IJM 72 Beatrice f 31.100, Allanwater f 36.000. SCH 27 f 675, SCH 135 f 795, KW 28 f 4.900, KW 24 f 7.020, KW 126 f 5.450, KW 114 f 4.910, KW 135 f 29.770. KW 89 f 7.040, VL 40 f 3.960, VL 37 1.920, VL 130 f 2.210, VL 125 f 2.990, VL 17 f 2.800, VL 107 f 2.450, VL 51 3.530, VL 26 f 3.020, VL 109 f 3.620, VL 95 f 10.000, VL 108 f 2.960, RO 2 f 5.300, KW 36 f 3.200, KW 98 f 3.350, KW 27 f 3.500, KW 96 f 5.020, KW 79 f 2.800, KW 165 f 2.300, AM 17 f 2.540, AM 18 f 2.920, AM 26 f 4.580, WR 34 f 2.610, WR 49 f 4.410, WR 51 f 3.740, HD 125 f 3.080, IJM 22 f 2.340, IJM 45 f 4.040, IJM 208 f 8.500 kunnen verwerven. Haar harde, opgewon den toon wekte niet bijster ter zake die nende associaties met een kinderoperette. Caro van Eyck is een altijd boeiende ver schijning op het toneel, hetgeen de regis seur dubbel op zijn hoede had moeten doen zijn dat het mysterieuze van juffrouw Madrigal niet te zwaar werd aangezet. Ton van Duinhoven bleek over te weinig transformatievermogen te beschikken om van de tweede huisknecht Maitland een karakter te maken. En dat ondanks alle toespelingen de al-bedisselende tegenwoor digheid van de kwade genius Pinkbell niet voelbaar werd gemaakt, daarvoor zijn allen tezamen verantwoordelijk. Gelukkig liepen er ook twee gewone mensen op de planken rond, de moeder van Laurel en een naar gemoedsrust verlangende rechter, die door Ann Hasekamp en Adolf Rijkens aanvaardbaar konden worden uitgebeeld in een decor van Henk de Vos, dat mij te opzettelijk op het abnormale leek te zijn ingesteld. Marie-Sophie Nathusius leverde een op het gehoor voortreffelijke vertaling. David Koning Dezer dagen zal een nieuwe streekvervoergids verkrijgbaar zün. De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen heeft opnieuw een poging ge daan het reizend publiek te gerieven door de uitgave van een reisgids, waarin alle verbindingen met plaatsen welke niet aan een spoorlijn liggen op overzichtelijke wijze zijn te vinden. Wanneer men bedenkt, dat het streekvervoer in Nederland sinds de bevrijding zo'n hoge vlucht heeft genomen, dat niet minder dan 750 lijnen de tweeduizend plaatsen verbinden die geen spoorwegverbinding rijk zün, dan krijgt men vanzelf een indruk van de omvang van het probleem om al deze dienstregelingen zodanig samen te vatte, dat men desondanks een boekje verkrijgt, dat het volume van een binnenzak niet te boven gaat, dat toch alle verbindingen beknopt en overzichtelijk weergeeft en dat vooral voor een groot publiek gemakkelijk is te raadplegen. Slechts een man met een grote ervaring in het Nederlandse vervoerwezen ener zijds en met het vermogen uiteenlopende desiderata te kunnen samenvatten ander zijds kan een dergelijk vraagstuk oplossen en met veel geduld tot een goed einde eer toe deze dienst én aan het Nederlandse streekvervoer én aan het reizend publiek brengen. Ir. W. J. Burgersdijk uit Heemstede, oud-directeur van de N.Z.H., komt de te hebben bewezen. Er zijn in het verleden al meer streek- vervoergidsen geweest, maar die hebben nooit veel succes gehad, juist omdat ze niet bijzonder overzichtelijk dan wel onvolledig waren. Om enkele voorbeelden te noemen: de tussen de beide wereldoorlogen uitge geven Tram- en busgids van de Neder landse Vereniging van Tramwegen en Autotransportdiensten telde 144 pagina's en bevatte alleen de dienstregelingen van de oorspronkelijke trambedrijven, dus niet van de jonge busondernemingen. Een in 1938 en 1939 door de Nederlandse Spoor wegen aan het spoorboekje toegevoegde alfabetische plaatsenlijst met uitsluitend de verbindingen van de niet aan een spoor lijn gelegen plaats naar het dichtstbijzijnde spoorwestation telde zelfs 264 pagina's. Na de oorlog liet een particuliere uitgever een streekvervoergids verschijnen, welke drie deeltjes van ongeveer tachtig pagina's om vatte, terwijl de samensteller reeds de dienstregelingen zo beknopt mogelijk had weergegeven. De leden van de volièrevereniging „Vo gelvreugd" hebben maandagavond in hotel „Parkzicht" weer enkele voorbereidingen getroffen voor de van 10 tot 13 januari van het volgend jaar te houden Bondskampi- oenstentoonstelling, welke zal worden ge houden in de St. Jozefzaal in Velsen-Noord. De voorzitter, de heer P. Nan, was we gens huiselijke omstandigheden niet aan- Eind vorige week is door de N.V. Lieren- fabriek C. Kraayeveld te Sliedrecht de nieuwe drijvende bok „Reebok" opgeleverd aan de N.V. Reederij v/h Gebr. Goedkoop te Amsterdam. Met het gereedkomen van de „Reebok" de derde bok bij deze rederij zijn nieuwe mogelijkheden ge schapen voor het hijswerk op vaarwegen met betrekkelijk geringe afmetingen, ter wijl ook voor de havens van Amsterdam en IJmuiden de faciliteiten voor het ver- Iaden van zware stukken een welkome uit breiding heeft ondergaan. De bok heeft een capaciteit van 90 ton in de hoofdtakels bij een hijshoogte van on geveer 25.75 meter en een sprei van 4.60 meter. Met zestig ton kan een sprei van 11 meter worden bereikt. De verstelbare top is voorzien van twee takels van tezamen 50 ton, waarmee bij volle belasting een hoogte van 35 meter of een sprei van 14.50 meter behaald kan worden. Evenals de andere twee bokken der Onlangs is de rijdende tentoonstelling „Wonen in een eigen huis" georgani seerd door de Bouwkas Nederlandse Gemeenten, zijn reis langs vele Neder landse steden en dorpen be gonnen. De „kapitein" van de wa gen, de heer Scholt.e ter Horst, is buitengewoon te vreden over de belangstel ling die hij met zijn rijden de huis overal trekt. Het is trouwens ook een gevaar te, dat men niet licht over het hoofd zal zien: de aan hangwagen waarin de ten toonstelling is onderge bracht is ruim 10 m lang en 3Va m hoogDe kunst schilder Siep v. d. Berg heeft op de blinde buiten wand een opvallende schil dering aangebracht. Mevrouw Nicolai-Chail- een aanrecht met roestvrij stalen blad en een massa vernuftigheden als inge bouwde werklade, inge bouwde broodtrommel en een handige besteklade. De tentoonstelling is ove rigens niet bedoeld als mo delinrichting voor een soort woonwagen, maar als een demonstratie der mogelijk heden in een normaal bouw- kas-huis. Dat blijkt, wan neer men verder wandelt en rechts een kleine kinder speelhoek ziet aangegeven door het zwart-wit ge streepte linoleum, gedeelte lijk te vervangen door een helder rood gedeelte. Hier staat wat eenvoudig hou ten speelgoed: op een deel van de wand is een soort schoolbord aangebracht, van „doorloop" heeft is een zitje gemaakt, bestaande uit rood en zwart beklede blank berken meubelen met een klein tafeltje. De indi- rekt verlichte plantenbaa aan het eind vormt een uiterst gezellige afsluiting voor deze zithoek, waar de heer Ter Horst rustig even de mensen te woord kan staan die het naadje van de kous willen weten over on derdelen van de tentoon stelling of over de Bouwkas. De moderne weg naar het „eigen huis", het werk van de intergemeentelijke bouw kas, staat evenzeer als de moderne woninginrichting op het ogenblik in het brandpunt van de belang stelling. Het spreekt vanzelf dat let, binnenhuisarchitecte te waarop de kinderen naar de Bouwkas op haar rijden Emmen, ontwierp de inrich ting van de wagen, voor de uitvoering zorgden een aan tal vooraanstaande Neder landse bedrijven op het ge bied van keukeninrichting, meubilering en stoffering Het eerste gedeelte is een paradijsje voor de huis vrouw: een uiterst moderne keuken met flinke kasten, ingebouwde koelkast, gey ser, modern gasfornuis en hartelust hun eventuele ta lenten kunnen uitleven. Links van de speelhoek is een eethoek aangegeven met een grappige tafel, ge vormd door een blank ber ken blad in een onregel matige vijfhoek, gesteund op dunne metalen poten. Een paar eenvoudige stoe len staan er om heen. Rechts naast de speel hoek is een deur naar bui ten; verderop in de wagen waar men dus minder last de tentoonstelling ook op dit punt van voorlichting wil dienen. Een vijftal kleu rige panelen buiten aan de wagen vertelt in woord en beeld hoe men door de fi nanciële en technische dien sten van de Bouwkas in staat wordt gesteld zich een eigen huis te verwer ven. Op 5, 6 en 7 november komt deze rijdende ten toonstelling in Heemskerk op de hoek Kerkpein-Zaal- berglaan. rederij is de „Reebok" voorzien van af neembare zijpontons, waardoor de vaar- breedte kan worden teruggebracht tot 7.45 meter; de werkbreedte is 12.50 meter bij een lengte van 25 meter en een holte van de hoofd-ponton van 2.20 meter. Ter bereiking van een grotere stabiliteit bij gedemonteerde zijpontons en tevens ter vermindering van de windvang zijn de bokkepoten, de top, het sprenkel en de schoorpoten alle in buisconstructie uitge voerd, hetgeen bovendien het onderhoud vergemakkelijkt. Geringe kruiphoogte Bijzondere aandacht is besteed aan het bereiken van een geringe kruiphoogte. Uitsluitend door het zgn. aftoppen van de bokkepoten kan de bok onder bruggen van 6.60 m doorvaren. Worden de bokkepoten echter op de samengekoppelde zij pontons neergelaten, dan kan deze hoogte tot 4 50 m. worden teruggebracht. De bok is bestuurbaar uitgevoerd en ter bediening van het roer is achter de ketel koelkast een stuurhut opgesteld, welke te vens dient als schuilgelegenheid voor het personeel. Met het oog op de kruiphoogte is deze stuurhut voorzien van een afneem baar dak en neerklappende zijden. Verankeren en meren Voor het verankeren en meren van de bok zijn lieren voor drie zware ankers en vier verhaaldraden opgesteld. Voorts vier lieren voor de takels en een strijklier met twee trommels, waarmede de stand van de bokkepoten geregeld wordt. Alle lieren heb ben stoomaandrijving, waartoe onderdeks een ketel van 56 m2 is opgesteld. Deze ketel levert voorts stoom aan de hulpwerktuigen, voor de stoomverwarming en eventueel aan een stoomhamer bij hei- of trek-werk. Een 6" duplex-ballastpomp bedient de bailast- tanks, die zich zowel in de hoofdponton als in de zijpontons bevinden. De accommodatie bestaat uit een ruim dagverblijf in de midscheeps, een keuken een toilet en drie 1-persoons hutten bene vens een uitvoerdershut. In het voorschip achter het aanvarings schot bevindt zich een grote bergruimte voor stroppen, draden, sluitings, duiker uitrusting en slangen. Op de Dokweg in het IJmuidense haven gebied heeft zich maandagmiddag om 5 uur een ernstig verkeersongeval voorgedaan, toen de visserman J. v. d. M. uit Katwijk aan Zee op zijn bromfiets door een per sonenauto werd aangereden. De 42-jarige v. d. M., die de bromfiets vermoedelijk had geleend om een eindje rond te rijden, sloeg plotseling rechts af, waardoor de auto op hem inreed. De man liep een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen op. Voorts was een schouder ontwricht. In zeer ernstige toestand is v. d. M. door de auto van de Velsense ongevallendienst naar het Anto- nius-ziekenhuis te IJmuiden-Oost vervoerd. De toestand was vanmorgen nog zorg wekkend. wezig, zodat de heer J. Kee de voorzitters hamer hanteerde en mededeelde dat het bestuurslid, de heer J. Demmers, was ge- emigreerd naar Australië. De wens van de heer Kee, dat het hem met zijn gezin goed mag gaan in zijn nieuwe vaderland, werd door de vergadering met applaus on derstreept. In plaats van de heer Demmers werd ge kozen de heer P. Posthuma Mantje, waar na een bespreking volgde over de te nemen maatregelen voor de komende tentoonstel ling. Deze belooft groots te worden. De bond van vogelliefhebbers telt 200 afdelingen met 10.000 leden en het bestuur verwacht dat zeker 900 kleine zangers zullen worden aangevoerd. Reeds zijn een aantal mooie prijzen beschikbaar gesteld. Het bestuur is zich er van bewust, dat men niet altijd bij de winkelende middenstand kan aan kloppen en verwacht dan ook, dat uit de burgerij ook wat beschikbaar komt aan prijzen. Hierbij wordt er op gewezen, dat het houden van exotische zangvogels voor een groot aantal mensen een liefhebberij is, doch dat het tevens van cultureel be lang is, dat de mens zich naast zijn dage lijkse arbeid kan wijden aan de verzorging van deze alleraardigste hobby. Velsen helpt Een verheugend teken van samenwerking kreeg het bestuur van de zusterafdeling „Fauna Felisenum" uit IJmuiden, waar men bereid is de helpende hand te bieden met de organisatie van deze grote tentoon stelling. Deze prettige manier van samen werking in de IJmond zou nog verder kunnen gaan, indien de gemeentebesturen van Beverwijk en Velsen bereid waren op dracht te geven aan hun plantsoenendienst, om de lokalen, waarin de gevederde zan gers komen, wat op te sieren. Voor „Vogelvreugd" is het een hele eer om deze tentoonstelling te organiseren, doch er is ook nog zo iets als een gemeen tebelang en een goed opgezette tentoon stelling voert ook de naam van de ge meente omhoog. Na de regeling van een en ander zijn on derling nog wat gesprekken gevoerd over het broedresultaat, dat erg ongelijk bleek te zijn geweest. Hoewel geen dezer pogingen bijzonder goed voldeed, bleef er toch vraag naar een streekvervoergids voor het gehele land bestaan, zoals ook tot uiting kwam in de Tweede Kamer. De thans door ir. Burgersdijk ontworpen streekvervoergids telt slechts 124 pagina's, zonder dat dit ten koste ging van de over zichtelijkheid en de volledigheid. Dit laatste met dien verstande, dat de auteur ervan uitging, dat zijn gids voor namelijk de van ver komende spoorreizi- ger dient, zodat hij volstaan kon met de dienstregelingen tussen 9 en 20 uur. Men zal immers nooit veel vroeger kunnen aan komen of later vertrekken, wanneer men een grote afstand moet afleggen. Verder was het, van dit principe uitgaande, moge lijk dat de gegevens alleen bevatten de vertrek- en aankomsttijden van de bus- en tramverbindingen in de plaatsen, waar op de trein moet worden overgestapt. Deze aldus beperkte dienstregelingen der 750 streeklijnen (autobus- en tramlijnen) in ons land zijn in het iijnregister onderne mingsgewijze opgenomen. Zij geven de no dige informatie over de aansluiting van spoor-, bu- of tramlijnen. Omtrent de duur van de streekreis naar het reisdoel oriënteert een piaatsregister bevattende ruim 20C3 plaatsen welke met een streeklijn te bereiken zijn. Achter elk van deze plaatsen is vermeld met welke streeklijn of -lijnen zij te be reiken is. Daarachter staat van welke spoorplaats de streeklijn vertrekt en hoe lang de reis naar de betrokken plaats duurt. De zevenchonderdvijftig lijnen zijn in af- fabetische en numerieke volgorde in het Iijnregister opgenomen. Bij elke lijn wer den ter algemen- oriëntering de plaatsen grnoemd waarlangs zij lopen en voorts de vertrek- en aankomsttijden in de spoor- plaatsen die voor de aangegeven lijn het overstapstation zijn. De gids beoogt niet voorlichting te ge ven aan de bewoners van de streek waar in de lijn zelf ligt. Daarvoor dient de reis gids van de betrokken streekvervoeronder- nemer. Op slechts een tweetal ondernemingen na hebben alle autobusdienstondernemingen in Nederland aan de samenstelling van de algemene streekvervoergids hun medewer king verleend. Volledigheidshalve merken wij nog op d. voor zover dit in het kader van deze gids paste, daarin ook nog een aantal veer- en bootdiensten zijn opgenomen. Wij vernamen, dat de directie van de Ne derlandse Spoorwegen de nieuwe streek- \ervoergids bij wijze van attentie zal aan bieden aan de twaalfduizend houders van algemene abonnementen. Aan de zondag in Leiden door de atletiek vereniging „Bataven" gehouden jaarlijkse loop langs de Zeven Singels over ongeveer 6000 meter heeft de Suomi-atleet W. Kok als enige Velsense loper deelgenomen. Hij kwam uit in de C-klasse en wist in een veld van sterke lopers de zesde plaats te be zetten. HAVENBERICHTEN Op maandag kwamen binnen: Hollandia van Gothenburg, Marjam van Oskarshamn, Haarlem van Antwerpen, Jelö van Gjeving, Heerengracht van Raumö, Niobe van Kot- ka, Kondor van Swansea, Odin van Kirke- ness, Manto van Kopenhagen, Karibia van Amal, Kitty Danielsen van Parr, Burgun- dia van Gothenburg, Lekkerkerk van Ham burg, Rikke Skou van de Philippijnen, Muiderkerk van Bremen, Streamfisher van Swansea, Werna van Stockholm, Pide van Port Talbot, Texelstroom van Liverpool. Vertrokken zijn: Möwe II naar Rotter dam, Barlynd naar Antwerpen, Runmarö naar Nordenham, Boskoop naar Hamburg, Vliestroom naar Bordeaux. In de gisteravond gehouden vergadering van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" afdeling Beverwijk werd de begroting voor het jaar 1957 aangeboden. Penningmeester Reijnders had er een uit gebreid verslag van gemaakt, waaraan het volgende wordt ontleend: De begroting voor het consultatiebureau zuigelingen en kleuters geeft een nadelig saldo van f 75. Het badhuis, dat door een verordening van het gemeentebestuur ge bonden is aan een vast tarief, blijkt f 7200 tekort te komen. Een voordelig saldo van f 11.9.23 hoopt het Witte Kruis in 1957 over te houden bij de afdeling wijkverpleging, mede als gevolg van de intensievere sa menwerking tussen de afdelingen Bever wijk en Heemskerk, waardoor Heemskerk een gedeelte van de salariskosten zal over nemen. Ook de kraamverzorging ziet er voor het komende jaar niet ongunstig uit, een voordelig saldo van rond f 2000 wordt op de begroting gemeld. Een geheel slui tende begroting heeft de afdeling T.B.C.- bestrijding. Met een nadelig saldo van f3725.60 voor gezinszorg en f 650 voor gezinshulp besluit het financiële gedeelte van deze begroting. Spijtig moet het bestuur hier nog bij op merken, dat er voor het komende jaar niets kan worden gereserveerd voor een eventuele uitbreiding van het Kruiswerk, hoe noodzakelijk dit ook is in verband met de groei van de gemeente. Men koestert echter plannen om binnen niet te lange tijd maatregelen te beramen om hiervoor een reële financiële reserve op te bouwen. Voor het dienstjaar 1957 rekent het be stuur op zeven gediplomeerde gezinsver zorgsters, terwijl er in mei/juni 1957 nog drie, thans studerenden, bij zullen komen. Het bestuur merkt hierbij nog op, dat al het mogelijke zal worden gedaan om in 1957 weer te kunnen starten met 20 krach ten in totaal, waarvan dan 10 gediplomeer den en 10 helpsters. De afdeling gezinshulp krijgt dit jaar te doen met een gewijzigde rijkssubsidie, die, naar de verwachtingen van de gemeente lijke overheid misschien de opheffing van de afdeling gezinshulp ten gevolge zal heb ben. Het bestuur deelt deze verwachting niet, omdat het verloop onder het corps gezinsverzorgsters groot is en de aanmel ding van nieuwe krachten zeer gering is. Met de huidige subsidievoorwaarden van het rijk zal de opheffing van gezinshulp een sociale onmogelijkheid zijn, aldus het bestuur. Het bestuur vertrouwt er op, dat allen met ijver en toewijding de volksgezondheid naar beste krachten zullen dienen en dat de overheid en de leden door hun gelde lijke en morele steun daarbij krachtig zul len blijven helpen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3